ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تراز کنکور چگونه محاسبه می‌شود؟ + روش تحلیل | ایران تحصیل

تراز کنکور چگونه محاسبه می‌شود؟
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آن دسته از افرادی که در کنکور سراسری شرکت کرده و به فکر اعلام نتایج هستند، پس از دریافت کارنامه‌ای که از سوی سازمان سنجش منتشر می‌شود، مایلند بدانند که تراز کنکور چگونه محاسبه می‌شود؟ تا از جایگاه خود در مقایسه با دیگر داوطلبان آزمون باخبر شوند. ترازو کنکور در واقع نشان می‌دهد که فرد شرکت کننده نسبت به دیگر شرکت کنندگان چه جایگاهی دارد. هر چقدر تراز بالاتر باشد، شانس پذیرش داوطلب در کد رشته محل مورد نظر نیز بیشتر خواهد بود. از آنجا که برای بسیاری از داوطلبان اطلاع از تراز و نمره کل در کارنامه اولیه بسیار اهمیت دارد، در ادامه بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

منظور از تراز کنکور چیست؟

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های مربوط به توضیحات کارنامه کنکور و عوامل قبولی برای داوطلبان کنکور سراسری، تراز کسب شده می‌باشد. تراز کنکور سراسری در واقع مشخص کننده سطح علمی هرکدام از داوطلبان نسبت به سایر شرکت کنندگان است و داوطلبان مجاز به انتخاب رشته پس از بررسی وضعیت و تراز خود می‌توانند دست به انتخاب کد رشته‌های محل ارائه شده بزنند. اما بسیاری می‌خواهند بدانند که تراز کنکور چگونه محاسبه می‌شود؟ میانگین تراز و رتبه، نشان دهنده میزان شانس قبولی در انتخاب رشته می‌باشد. بنابراین بهترین معیار برای سنجش شرکت کنندگان آزمون میزان تراز این افراد خواهد بود. اما تراز کنکور چگونه محاسبه می‌شود و چه تفاوتی با رتبه کنکور دارد؟ در ادامه بیشتر در این مورد توضیح خواهیم داد.

منظور از تراز کنکور چیست؟

تفاوت تراز کنکور و رتبه کنکور چیست؟

از مهمترین نکات قابل توجه در هنگام دریافت کارنامه اولیه کنکور این است که شما راهنمای رتبه و تراز کنکور را داشته باشید و تفاوت آن دو را بدانید. همانگونه که اشاره شد تراز معیار سنجش سطح علمی داوطلبان است. هر سؤال در آزمون سراسری ارزش خاصی دارند. هرچه داوطلبان سؤالات بیشتری را پاسخ دهند، تراز بالاتری خواهند داشت. اگر رتبه نهایی داوطلب در مقایسه با دیگر شرکت کنندگان پایین‌تر باشد، عدد مناسبی است، چراکه این عدد بیانگر عملکرد مناسب نسبت به دیگران می‌باشد.

اما رتبه آزمون سراسری بیانگر تعداد شرکت کنندگان کنکور سراسری و ترتیب آن‌ها می‌باشد. مثلاً اگر در آزمون سراسری ۲۰۰۰ نفر شرکت کرده باشند، رتبه نهایی داوطلبان نفرات اول تا 2000 فقط ترتیب سطح علمی داوطلبان را مشخص می‌کند. علاوه بر این اگر تراز داوطلبان کنکور سراسری بیشتر باشد، عدد مناسبی خواهد بود و توضیح دهنده راندمان بالای داوطلب در مقایسه با سایر شرکت کنندگان آزمون می‌باشد.

اهمیت محاسبه تراز کنکور

نمره خام و درصدها می‌توانند وضعیت شما را در آزمون سراسری مشخص کنند. تراز نسبت به سایر فاکتوره به طور دقیق می‌گوید که وضعیت شما چگونه است و چقدر شانس قبولی در کد رشته محل‌ها را دارید. اگر می‌خواهید بدانید در کنکور سراسری چه عملکردی داشته‌اید، تمام انرژی خود را بر روی محاسبه و بررسی تراز بگذارید.

هر چقدر میزان تراز شما بزرگتر باشد، نشان‌دهنده وضعیت مناسب شما می‌باشد. بهترین زمان برای محاسبه کردن تراز زمانی است که شما کارنامه اولیه کنکور را دریافت می‌کند، چرا که به جای تمرکز بر روی درصد و نمره، می‌توانید به تراز آزمون خود توجه داشته باشید و ارزش واقعی و ذاتی درصدها را به طور دقیق با تمرکز بالا بررسی کنید. با دقیق شدن بر روی محاسبه تراز، به این نتیجه می‌رسید که برخی مواقع درصدهای پایین ارزش بیشتری از یک درصد بالا خواهند داشت. در ادامه بیشتر در ارتباط با این سؤال که تراز کنکور چگونه محاسبه می‌شود؟ توضیح خواهیم داد.

تراز کنکور سراسری چگونه محاسبه می‌شود؟

بسیاری از افرادی که در کنکور سراسری شرکت کرده‌اند، این دغدغه را دارند که تراز کنکور چگونه محاسبه می‌شود؟ تراز کنکور با میزان درجه سختی سؤالات ارتباط مستقیم دارد. اگر در یک درس درصد پایین کسب کنید، به معنای ضعف شما در آن درس نیست و ممکن است درصد بسیاری از داوطلبان در درس مورد نظر پایین باشد. همه سؤالات کنکور سراسری در یک سطح نیستند و به سه بخش ساده متوسط و سخت قابل تقسیم می‌باشند. افرادی که به سؤالات دشوار پاسخ می‌دهند، تراز بهتر و بالاتری را کسب می‌کنند.

در هر آزمون 4 گزینه‌ای، بعد از محاسبه درصد هر داوطلب، باید تراز وی در آن درس محاسبه گردد. شیوه محاسبه تراز در کنکور سراسری به این صورت است که برای تبدیل درصد به تراز، باید از معادله زیر استفاده شود تا عدد نهایی به دست آید:

نحوه محاسبه تراز در کنکور

در این معادله، X مربوط به درصد داوطلب، X ̅ مربوط به میانگین درصدهای جامعه آماری در یک درس و σ مشخص کننده انحراف معیار جامعه آماری در یک درس می‌باشد. بعد از آن از معدله زیر تراز T محاسبه می‌گردد:

نحوه محاسبه تراز در کنکور

به طور مثال چنانچه میانگین و انحراف معیار درس عربی در جامعه آماری کشور به ترتیب ۳۰ و ۱۰ درصد باشد، و داوطلبی در درس ریاضی درصد 50 را گرفته باشد، تراز وی به صورت زیر به دست می‌آید:

نحوه محاسبه تراز در کنکور

سوالی که پیش می‌آید این است که وقتی تراز هرکدام از دروس محاسبه شد، تراز کل داوطلب چگونه محاسبه می‌گردد؟ برای محاسبه تراز کل، با استفاده از میانگین وزنی (با ضریب) از تراز هر یک از درس‌ها محاسبه می‌شود. مثلاً اگر داوطلبی در هرکدام از درس‌ها در کنکور ترازهای زیر را به دست آورده باشد، تراز عمومی و اختصاصی وب به این صورت محاسبه می‌شود:

 

نام درس تراز اکتسابی ضریب
ادبیات

5000

4
عربی 5500 2
دین و زندگی 7000 3
زبان انگلیسی 4500 2
ریاضیات 6000 4
فیزیک 7500 3
شیمی 5000 2

نحوه محاسبه تراز در کنکور

از آنجا که دروس عمومی ضریب 1 و دروس اختصاصی ضریب 3 دارند، تراز کل از معدله، به شکل زیر محاسبه می‌شود:

نحوه محاسبه تراز در کنکور

که برای این داوطلب فرضی به شکل زیر حساب می شود:

نحوه محاسبه تراز در کنکور

 

تراز کنکور سراسری چگونه محاسبه می‌شود؟

اطلاعیه

از آنجا که در زیر گروه‌های مختلف، ضریب هرکدام از دروس با یکدیگر فرق دارند، تراز کل در هر کدام از زیرگروه‌ها برای یک داوطلب متفاوت خواهد بود و طبیعتاً داوطلب رتبه‌های متفاوتی را در هریک از زیرگروه‌ها کسب می‌کند.

 

تراز لازم جهت قبولی در آزمون سراسری چقدر است؟

در بخش قبل در رابطه با این سؤال که تراز کنکور چگونه محاسبه می‌شود؟ توضیحاتی ارائه کردیم. حال ممکن است این پرسش بوجود آید که برای قبولی در کنکور سراسری چه ترازی باید داشته باشیم؟ برای قبولی در رشته‌های پزشکی دندانپزشکی، حقوق و مهندسی در دانشگاه‌های برتر دو روزانه چه رتبه‌ای لازم است؟

باید بگوییم نمره میانگین تراز باید بین 4000 تا 9000 باشد. اگر شما در یک درس، درصد صفر را کسب کنید، تراز شما حدود 3500 می‌شود و در هیچ دانشگاه دولتی و هیچ رشته‌ای قبول نخواهید شد. جهت قبولی در دانشگاه‌های برتر باید تراز بالای 9000 در گروه آزمایشی خود داشته باشید. البته با تراز ۷۰۰۰ هم احتمال قبولی شما در رشته‌ها و دانشگاه‌های خوب وجود دارد. به طور مثال در کنکور تجربی با تراز 7500 شانس قبولی در رشته‌های پیراپزشکی را دارید.

برای اطلاع از تراز آزمون سنجش برای پزشکی وارد لینک شوید. 

عوامل اثرگذار در افزایش تراز کنکور سراسری

تا اینجا سعی کردیم به ین پرسش مهم که تراز کنکور چگونه محاسبه می‌شود؟ پاسخ دهیم. افرادی که مایل به ثبت‌نام کنکور سراسری 142 هستند، ممکن است این سؤال را داشته باشند که چگونه می‌توانیم تراز کنکور را افرایش دهیم. در مجموع افزایش تراز به موارد زیر بستگی دارد:

تعداد داوطلبان آزمون سراسری

یکی از مهمترین عوامل در تراز کسب شده، تعداد داوطلبانی است که در کنکور سراسری شرکت می‌کنند. هذچه تعداد شرکت کنندگان بیشتر و کمتر باشد، بر روی تراز کنکور  تأثیر خواهد داشت.

سؤالات آزمون سراسری

نحوه طراحی سؤالات آزمون سراسری به سه سطح دشوار، متوسط و آسان تقسیم می‌شوند. حد دشواری سؤالات با تراز کنکور ارتباط بسیار مستقیم دارد. تعداد کمی از شرکت‌کنندگان فقط می‌توانند به همه سؤالات درست جواب دهند. هرچه داوطلبان به سؤالات سخت بیشتری جواب دهند، تراز بیشتری نسبت به سایر خواهند داشت.

روش صحیح مطالعه جهت آمادگی برای کنکور

نحوه صحیح برنامه ریزی کنکور و شیوه درست مطالعه، از مهم‌ترین قدم‌هایی است که افراد باید آن را هوشمندانه رعایت کنند تا بتوانند تراز و رتبه خوبی نسبت به بقیه شرکت کنندگان کسب کنند. همه داوطلبان لازم است به گروه آزمایشی که در آن حضور دارند، توجه کنند و از منابع معتبر کنکور بهره ببرند.

عوامل اثرگذار در افزایش تراز کنکور سراسری

محل قرار گرفتن تراز کنکور در کارنامه کنکور 

در سال‌های قبل وضعیت داوطلب در هر زیرگروه به شکل یک نمره تراز جداگانه و یک نمره تراز نهایی ارائه میشد و شرکت کنندگان برای انتخاب رشته باید ترازهای به دست آمده در هر زیرگروه را بررسی می‌کردند. اما با توجه به تغییرات کنکور سال ۱۴۰۳ نمی‌توان به طور دقیق از محل قرار گرفتن تراز کنکور در کارنامه خبر داد. لازم به ذکر است نحوه محاسبه تراز کنکور در دفترچه ثبت‌نام کنکور سراسری ذکر می‌شود. اگر تغییراتی در کنکور و شکل محاسبه تراز بوجود آید، این مقاله به روز رسانی خواهد شد.

جدیدترین اخبار پیرامون تراز کنکور سراسری

محدوده عددی تراز کنکور سراسری 

نمره تراز عددی بین 0 تا 13000 است. اگر تراز شخصی بالای 12000 باشد، شانس قبولی در رشته‌های بیشتری دارد. هرچه تراز به 13000  نزدیک‌تر باشد، سطح توانمندی افراد در آن کد رشته بیشتر می‌باشد.

عوامل مؤثر در محاسبه نمره خام تراز کنکور

نمره خام کنکور به صورت درصد بیان می‌شود و باید تعداد پاسخ‌های صحیح غلط و تعداد کل سؤالات در نظر گرفته شوند. برای پاسخ اشتباه نمره منفی در نظر گرفته می‌شود و آن دسته از پاسخ‌های داوطلب که در آزمون سراسری درست باشند، با ضریب ۳ بررسی می‌شوند. 

جهت اطلاع از نحوه تخمین تراز کنکور وارد لینک مربوطه شوید. 

جدیدترین اخبار پیرامون تراز کنکور سراسری

خلاصه مطالب

در مقاله در ارتباط با این سؤال که تراز کنکور چگونه محاسبه می‌شود؟ توضیحاتی ارائه کردیم. روش تحلیل تراز کنکور باید به شکل دقیق انجام شود. پس از اعلام نتایج کنکور همه افراد به دنبال مشاهده تراز و رتبه خود از طریق کارنامه منتشر شده سازمان سنجش هستند. محاسبه تراز کنکور باعث می‌شود که شما اطلاعات کاملاً دقیقی نسبت به وضعیت علمی خود در مقایسه با دیگر شرکت کنندگان داشته باشید و بتوانید تخمین بزنید در چه رشته‌ها و چه دانشگاه‌هایی شانس قبولی بیشتری دارید.

در این مقاله سعی کردیم به طور کامل به نحوه محاسبه تراز کنکور اشار کنیم. چنانچه شما داوطلبان عزیز نیازمند دریافت اطلاعات تکمیلی در ارتباط با محاسبه تراز کنکور هستید، می‌توانید با مشاوران کارآزموده ما در مجموعه ایران تحصیل تماس بگیرید تا به طور کامل شما را راهنمایی کنند.

جهت دانلود pdf مقاله کلیک کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

منظور از تراز کنکور چیست؟

تراز کنکور نشان دهنده سطح علمی داوطلب نسبت به سایر شرکت کنندگان است.

تراز کنکور چگونه محاسبه می شود؟

در این مقاله به طور کامل به چگونگی محاسبه تراز کنکور اشاره کردیم.

تفاوت تراز کنکور و رتبه کنکور چیست؟

رتبه کنکور در واقع ترتیب علمی داوطلبان را مشخص می‌کند. اما تراز با دقت بالا می‌تواند سطح علمی داوطلبان با یکدیگر را بسنجد.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور