ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تحقیقات محلی معافیت کفالت مادر + 10 نکته بسیار مهم | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۰ اسفند ۱۴۰۲
تحقیقات محلی معافیت کفالت مادر
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

در جوامع امروزی، دستورات قانونی و ابزارهای حقوقی نقش مهمی در حمایت از حقوق مادران هستند. تحقیقات محلی معافیت کفالت مادر یکی از این ابزارهای حقوقی است که در دیوان عدلی به کار می‌رود. این مقاله ۱۰ نکات مهم در مورد این موضوع را بررسی می‌کند و شما را با شرایط آن آشنا می‌کند. با مطالعه این مقاله، شما می‌توانید درک کاملی از این موضوع پیدا کنید و برای حقوق خود به عنوان یک مادر، به‌طور کامل آماده شوید.

انواع معافیت کفالت

برای دریافت معافیت کفالت مادر، شرایط خاصی لازم است. کفیل باید تنها سرپرست باشد و به سه دسته تقسیم می‌شود:

تنها فرزند ذکور بالای ۱۸ سال، تنها نوه ذکور بالای ۱۸ سال و تنها برادر ذکور بالای ۱۸ سال.

برای اثبات یگانه سرپرست بودن، نیاز به کپی شناسنامه افراد تحت تکفل، استشهاد امضا‌ شده‌ توسط بستگان و انجام تحقیقات محلی معافیت کفالت است. تهیه تمامی مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت کفالت بسیار مهم است.

انواع معافیت کفالت

برای اطلاع از اخذ معافیت کفالت چقدر طول می کشد؟ کلیک نمایید.

کفالت مادر یعنی چه؟

کفالت مادر، یکی از متداولترین کفالت‌ها در نظام وظیفه است. مادری که از همسرش جدا شده، معافیت موقت کفالت مادر دریافت می‌کند که باید تا ۳۰ ماه پس از طلاق یا فوت همسر ادامه داشته باشد.

در این شرایط اگر مادر در سی ماه بدون همسر بماند و سرپرستی نداشته باشد، در این صورت می تواند برای دریافت معافیت دائمی اقدام نمایند.

قوانین مربوط به معافیت کفالت مادر

فوانینی که در خصوص معافیت مادر می باشد شبه ای نداشهت و به راحتی قابل درک است، اما ممکن است برخی از تبصره های وجود داشته باشد که فرد برای اقدام به معافیت از آن آگاهی نداشته باشد و به همین دلیل نتواند از آن استفاده کرده و معافیت کفالت مادر را به درستی دریافت نماید.

بطور کلی، معافیت کفالت دارای انواع متفاوتی است که یکی از این انواع، کفالت از مادر است. کفالت از مادر خود نیز تقسیم‌بندی مختلفی دارد؛

بطور مثال، کفالت از مادر بدون همسر، شامل مادرانی می‌شود که همسر آن‌ها فوت کرده، طلاق گرفته یا در حال حبس می‌باشند. برای هر یک از این حالات، قوانین و شرایط خاص خود را دارند؛ بنابراین باید تعیین شود که شما برای کدام حالت درخواست معافیت ارتش را ارائه داده‌اید. در هر حالت، لازم است تا از طریق مشاوره ایران تحصیل، مشخصات قوانین معافیت کفالت، قوانین جدید، تبصره‌ها و راه‌های فرعی موجود، اطلاعات ضروری را بدست آورید تا بتوانید به حقوق خود دست یابید.

برای نمونه، گذشتن مدت زمان مشخصی از طلاق و وجود حداقل یک سال تا پایان حبس پدر و… برخی از این قوانین می‌باشند

برای اطلاع از معافیت کفالت پدر کلیک نمایید.

تحقیقات محلی معافیت برای کفالت مادر

تحقیقات محلی معافیت کفالت مادر، که بایستی توسط مشمول تهیه گردد، یکی از مراحل اصلی در روند اعطای معافیت کفالت است. بر اساس این گواهی تحقیقات محلی معافیت کفالت مادر و سایر مستندات ارائه شده، تحقیقات محلی توسط ریاست پلیس منطقه انجام می‌شود.

دلیل تهیه گواهی تحقیقات محلی معافیت کفالت مادر برای این می باشد که  مشمولانی که تقاضای اعطای معافیت کفالت را دارند، باید علاوه بر تهیه مستندات ضروری، یک تاییدیه برمبنای صحت ادعای کفالت خود از بستگان نزدیک و ساکنین محل تهیه نمایند و آن‌ها بایستی موضوع را تایید کنند.

سپس زمانی که مستندات و تحقیقات کامل شود، این تحقیقات وارد سازمان نظام وظیفه شده و سپس کمیسیونی تشکیل شده و از شما برای حضور در این کمیسیون دعوت می شود و در این مرحله سوالاتی پرسیده و همه پایخ و شرایط بیان شده شما مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

همچنین، افراد و بستگانی که از وضعیت خانوادگی مشمول آگاهی دارند، در گواهی محلی و در تحقیقات محلی معافیت کفالت مادر، ادعای وی را تایید کرده و اطلاعات خود را در آن ثبت می‌کنند. معمولا این گواهی باید توسط بستگان نزدیک تهیه و تکمیل گردد.

تحقیقات محلی معافیت برای کفالت مادر

برای آشنایی با شرایط معاف از رزم کلیک کنید.

مراحل تحقیقات محلی معافیت کفالت مادر

برای تهیه گواهی تحقیقات محلی معافیت کفالت مادر برای سربازی، مشمول باید توضیحی درباره وضعیت خود و خانواده خود و فرد کفیل ارائه داده و آن را به امضای اقوام خود ارائه نماید.

در این راستا، بستگان وی  ملزم به ثبت اطلاعات کامل خود از جمله نام و نام خانوادگی، شماره ملی و موارد مربوطه در فرم مربوطه هستند.

پس از طی کردن این مرحله، نوبت به انجام تحقیقات محلی برای معافیت کفالت خواهد بود.

چگونگی تحقیقات محلی معافیت کفالت مادر

زمانی که فرد مشمول اقدام به درخواست معافیت از کفالت می‌نماید، الزامی است تعدادی از فرم‌ها را پر کند. یکی از این فرم‌ها، برگ شماره ۷ دفترچه نظام وظیفه است که به عنوان برگ تحقیق وضعیت شناخته‌شده‌است و تمامی مشخصات فرد مشمول و اعضای خانواده ایشان باید در آن ثبت گردد.

پس از آن، این اطلاعات به همراه مدارک ارائه‌شده‌و فرم استشهاد محلی توسط سازمان وظیفه عمومی مورد ارزیابی قرار گرفته و برای تایید صحت آنها، تحقیقات محلی توسط کلانتری محل یا پایگاه نیروی انتظامی صورت می‌گیرد. بدین ترتیب، از افراد یا وابستگانی که فرم استشهاد را امضا کرده‌اند، اطلاعاتی از خانواده مشمول جهت تایید صحت ادعای وی اخذ خواهد شد.

برای اطلاع از اخذ معافیت کفالت مادر بزرگ  کلیک نمایید.

نحوه اعتراض به نتیجه تحقیقات محلی معافیت کفالت مادر

با توجه به‌بند ب ماده ۱۳۰ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام وظیفه عمومی، کلانتری در شهر و شهرستان‌ها و پاسگاه در روستا و بخش ها، مکلف به انجام تحقیقات محلی محسوس و غیر محسوس به منظور تایید صحت ادعای مشمول برای دریافت کفالت می‌باشند.

در صورتی که معافیت کفالت شما در مرحله تحقیقات محلی لغو شود، شما می توانید از شورای عالی تجدیدنظر درخواست تحقیق مجدد را ارائه دهید و به حکم صادر‌شده‌اعتراض بیان کنید. برای این منظور، لازم است که با مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰، درخواست خود را به شورای تجدید نظر ارسال نمایید.

10 نکته بسیار مهم تحقیقات محلی معافیت کفالت مادر

معافیت کفالت یک موضوع حساس و مهم است که برخی از جوانب آن ممکن است نادیده گرفته شود. در این قسمت مقاله، نیاز به بررسی دقیق ۱۰ نکته کلیدی در این زمینه است.

📌 ابتدا، باید توجه داشت که معافیت کفالت یک حق قانونی است و شرایط خاصی برای به دست آوردن آن وجود دارد که ابتدا باید تمامی شرایط را داشته و سپس برای این امر اقدام نمایید.

📌 در دومین نکته، باید متوجه شد که این معافیت نیازمند تصمیم قضایی است و فرد نمی‌تواند به تنهایی از آن استفاده کند ولی در صورت اعتراض می توانید با دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه کرده و درخواست اعتراض خود را ثبت نمایید.

📌 سومین نکته مربوط به این است که افراد معاف از کفالت نمی‌توانند از این حق برای ارتکاب جرم استفاده کنند.

📌 چهارمین نکته، بررسی کیفیت و تعداد جرائمی است که می‌توانند منجر به اعمال معافیت کفالت شوند.

📌 پنجمین نکته، باید توجه داشت که معافیت کفالت مادر برای همه افراد قابل درخواست نیست و باید شرایطی را داشته باشد.

برای مدارک معافیت کفالت روی لینک کلیک کنید.

📌 ششمین نکته، فرم استشهاد محلی می باشد که مورد بررسی قرار می گیرد و نباید در آن هیچ دروغی نوشته شود.

📌 هفتمین نکته، این است که معافیت کفالت ممکن است تاثیر مستقیمی بر جریان دادرسی داشته باشد.

📌 هشتمین نکته،قوانین  قوانین مربوط به کفالت از مادر می باشد که بسیار واضح بوده و باید در روند انجام کار این قوانین در نظر گرفته شود.

📌 نهمین نکته، در برخی قوانین، مادران در حالت‌های خاصی می‌توانند از کفالت معاف شوند. این حالات می‌تواند شامل بیماری شدید، سن بالا یا مسئولیت نگهداری از کودکان باشد.

📌 و در نهایت، دهمین نکته،کفالت در حقوق کیفری به معنای اطمینان حاکم یا دادگاه از حضور متهم در دادگاه است. مادران در برخی موارد می‌توانند از کفالت معاف شوند.

با توجه به این نکات، می‌توانیم ببینیم که معافیت کفالت مادر یک پروسه پیچیده و دقیق است که نیاز به بررسی و درک عمیق از قوانین و مقررات دارد. امیدواریم که این بررسی به شما کمک کند تا بیشتر در مورد این موضوع بدانید و بهتر با آن کنار بیایید.

10 نکته بسیار مهم تحقیقات محلی معافیت کفالت مادر 

خلاصه مطلب

معافیت کفالت یکی از انواع معافیت‌های خدمت سربازی است که مشمولان برای دریافت آن باید شرایط خاصی را داشته باشند و مراحل مشخصی را طی کنند. این فرآیند شامل تکمیل فرم‌های مربوطه، تحویل مدارک لازم به سازمان وظیفه عمومی و انجام تحقیقات محلی معافیت کفالت مادر توسط کلانتری یا پاسگاه محل سکونت است. در نهایت با تایید صحت اطلاعات، معافیت کفالت داده می‌شود. اگر در این خصوص پرسشی دارید می توانید با  کارشناسان ایران تحصیل تماس بگیرید.

برای دریافت پی دی اف این مقاله بر روی لینک کلیک نمایید.

4.4/5 - (5 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

وظیفه انجام تحقیقات محلی به عهده چه ارگانی است؟

کلانتری در شهر و شهرستان ها و پاسگاه در روستا و بخش ها، وظیفه انجام تحقیقات محلی محسوس و غیر محسوس به منظور صحت ادعای مشمول برای اخذ کفالت را بر عهده دارند.

برای اخذ معافیت کفالت چه فرم هایی باید پر شود؟

یکی از این فرم ها، برگ شماره ۷ دفترچه نظام وظیفه بوده که به نام برگ تحقیق وضعیت شناخته می‌شود و باید تمامی مشخصات مشمول و اعضای خانواده آن ثبت گردد.

دلیل تحقیقات محلی معافیت کفالت مادر چیست؟

در حقیقت مشمولانی که متقاضی اخذ معافیت کفالت هستند باید علاوه بر تهیه مدارک لازم، از بستگان نزدیک و اهالی محل تاییدیه ای مبنی بر درستی ادعای کفالت خود تهیه کرده و آنها به این موضوع شهادت دهند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • معافیت نان آور خانواده

  معافیت سرپرست مادر + آیین نامه 1402 {سرپرست خانوار}

  معافیت نان آور خانواده یکی از تسهیلات مهم در قوانین نظام وظیفه در ایران است که به موجب آن فردی که نان‌آور اصلی خانواده محسوب می‌شود، از خدمت سربازی معاف می‌گردد. این نوع معافیت با هدف حمایت از خانواده‌هایی که...
 • معافیت کفالت پدر

  معافیت کفالت پدر 1403 + شرایط جدید، مدارک و مراحل

  معافیت کفالت پدر مختص اشخاصی می باشد که مشمول خدمت سربازی هستند و اگر بتوانند کفیل و سرپرست خانواده بشوند، می توانند طبق نظر کمیسیون نظام وظیفه از خدمت سربازی معاف گردند و کارت معافیت بگیرند. معافیت کفالت پدر بیمار...
 • معافیت کفالت پدر بالای 60 سال

  معافیت کفالت پدر بالای 60 سال + شرایط، مدارک سال 1403

  معافیت کفالت پدر بالای 60 سال فقط برای افرادی در نظر گرفته می‌شود که پدر آنها مشکلات جسمی یا روحی و روانی دارند. در سال‌های گذشته، جوانان بیشتر از 18 سال که پدر آنها 60 سال سن داشت، می‌توانستند معافیت...
 • معافیت کفالت اعتیاد پدر

  معافیت کفالت اعتیاد پدر 1403 + شرایط، مدارک و مراحل

  معافیت کفالت اعتیاد پدر برای آن دست از مشمولانی در نظر گرفته می‌شود که پدر آنها به خاطر اعتیاد، توانایی سرپرستی خانواده را ندارد. متاسفانه با رواج اعتیاد در بسیاری از افراد، ممکن است خیلی از آنها نتوانند به اندازه...
تماس با مشاور