تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
تحصیل هم زمان در چند مقطع

تحصیل همزمان در چند مقطع تحصیلی

تحصیل هم زمان در چند مقطع
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

یکی از سوالات داوطلبان علاقه مند به رشته های مختلف، این است که آیا تحصیل همزمان در چند مقطع امکان پذیر است؟ شرایطی فراهم شده است که با توجه به آن امکان تحصیل همزمان ارشد و دکتری را فراهم نموده است. در ابتدا باید بگوییم که تحصیل همزمان در دو مقطع مختلف یک رشته برای داوطلبان در دانشگاه های مختلف و با توجه به شرایط خاص امکان پذیر است.

 

 

حهت اطلاع از شرایط تحصیل همزمان در چند مقطع ، نحوه انتخاب واحد در دانشگاه های مختلف ، آگاهی از شهریه رشته های مختلف از تلفن ثابت بدون گرفتن کد با شماره های زیر تماس بگیرید

9099072952 تماس از سراسر کشور

9099072952 ( تماس از استان تهران)

پاسخگویی از ساعات 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

شرایط تحصیل همزمان در چند مقطع تحصیلی

امکان تحصیل همزمان برای داوطلبان در دانشگاه آزاد فراهم شده است. داوطلبان می توانند در مقاطع محدود ادامه تحصیل دهند. یکی از شرایط در نظر گرفته شده برای ادامه تحصیل همزمان داوطلبان این است که در رشته های غیر پزشکی امکان ادامه تحصیل خواهند داشت. همچنین داوطلبان می توانند تنها در همان مقطع و یا مقاطع پایین تر ادامه تحصیل دهند.

امکان تحصیل همزمان در دو مقطع مختلف یک رشته دانشگاه آزاد تنها برای مقاطع کاردانی و کارشناسی امکان پذیر است. داوطلبان می توانند در هر یک از واحدهای دانشگاه آزاد که مایل باشند پس از مشاوره و برنامه ریزی به صورت همزمان ادامه تحصیل دهند. انتخاب واحد برای تمامی داوطلبان همانند سایر دانشجویان پذیرفته شده خواهد بود و در این رابطه هیچ محدودیتی برای آنان قرار داده نشده است.

با توجه به اینکه امکان تغییر رشته در رشته دوم وجود نخواهد داشت، لذا نهایت دقت را در انتخاب خود داشته باشید. چنانچه در رشته اول خود اخراج و یا انصراف دهید در صورتی خواهید توانست در رشته دوم ادامه تحصیل دهید که ار نظر نظام وظیفه مشکلی نداشته باشید. شایان ذکر است که انتخاب رشته دوم تنها برای یکبار برای داوطلبان وجود خواهد داشت.

 

 

شرایط تحصیل همزمان در چند مقطع دانشگاه دولتی

 

تحصیل همزمان در دو مقطع مختلف یک رشته

تحصیل همزمان در دو مقطع مختلف یک رشته

امکان تحصیل همزمان در چند مقطع برای دانشجویان دانشگاه های روزانه وجود نخواهد داشت. لذا هر یک از داوطلبان تنها می توانند در در مقطع کارشناسی و در دانشگاه های غیر دولتی رشته های بدون کنکور بر اساس سوابق تحصیلی سراسری ادامه تحصیل دهند. به عنوان مثال در رشته های بدون کنکور پیام نور که دفترچه آن از طریق سایت سازمان سنجش منتشر خواهد شد، می توانند ادامه تحصیل دهند.

با توجه به اینکه دانشگاه پیام نور از پذیرفته شدگان خود شهریه ای دریافت می نماید، لذا پذیرفته شدگان باید هزینه ای مطابق با سایر دانشجویان دیگر پرداخت نمایند. دانشگاه اول پس از پذیرش دانشجو تمامی مدارک ارائه شده را باید به دانشگاه دوم ارسال نماید. با در نظر گرفتن نمرات دروس عمومی برای تمامی داوطلبان معادل سازی خواهد شد.

در رابطه با تنظیم امتحانات تفاوتی ندارد که شما برای تحصیل همزمان در چند مقطع اقدام می نمایید ، یا اینکه در یک مقطع ادامه تحصیل می دهید. به هنگام انتخاب واحد حتما به تاریخ امتحانات توجه داشته باشید خصوصا اگر واحد دانشگاهی شما متفاوت باشد و فاصله زیادی با یکدیگر دارند. در صورتی که سوالی در این رابطه دارید می توایند با شماره های 9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 ( استان تهران) تماس حاصل نمایید.

 

 

مدارک لازم جهت ثبت نام در رشته دانشگاهی دوم

برای انجام ثبت نام  تحصیل همزمان در دو مقطع مختلف یک رشته، هر یک از داوطلبان لازم است مدارک خود را در دانشگاه دوم به هنگام پذیرش ارائه نمایند.

  • ارائه کارنامه ی حاوی ریز نمرات و همچنین ارائه گواهی پیش دانشگاهی برای تمامی داوطلبان الزامی می باشد.
  • ارائه مدارک مبتنی بر معافیت تحصیلی برای دانشجویان پسر مشمول خدمت سربازی
  • کارنامه ترم اول دانشگاه در رشته مورد تحصیل و دانشگاه اول

 

قوانین تحصیل همزمان در چند مقطع

در مورد سوال اول در رابطه با امکان تحصیل همزمان در دو مقطع مختلف یک رشته باید بگوییم که این امکان وجود خواهد داشت. برای ادامه تحصیل می توانید به سه نحو عمل نمایید. در مرحله اول می توانید در رشته های ارشد فراگیر پیام نور ادامه تحصیل دهید . همچنین در صورت برخورداری از شرایط استعداد درخشان می توانید ادامه تحصیل دهید. استفاده از طرح کهاد می تواند امکان ادامه تحصیل را در مقطع ارشد برای شما فراهم نماید.

داوطلبانی که مایل به ادامه تحصیل در رشته دوم مقطع کارشناسی ارشد هستند اما واجد شرایط  تحصیل همزمان کارشناسی ارشد نمی باشند، امکان ادامه تحصیل را نخواهند داشت. در واقع تحصیل همزمان در چند مقطع برای دانشجویان ارشد در مقطع بالاتر امکان پذیر نیست. بدین معنا که داوطلبان تنها می توانند در مقاطع پایین تر (کارشناسی) ادامه تحصیل دهند. همچنین داوطلبان نمی توانند در ثبت نام مقطع دکتری شرکت نمایند.

در واقع امکان تحصیل همزمان ارشد و دکتری برای داوطلبان وجود نخواهد داشت. تفاوتی ندارد شما در کدام یک از دانشگاه های کشور مشغول به تحصیل می باشید، در هیچ یک از این دانشگاه ها نمی توانید به طور همزمان در دو مقطع دکتری حرفه ای ادامه تحصیل دهید. به یک نکته مهم در رابطه با انتخاب دانشگاه توجه نمایید. با توجه به تداخلی که در دانشگاه های مختلف در رابطه با مدارک مورد نظر ارائه می گردد، لذا توصیه می نماییم که دانشگاه پیام نور را برای رشته دوم خود انتخاب نمایید.

 

شرایط امکان تحصیل همزمان ارشد و دکتری

 

امکان تحصیل همزمان ارشد و دکتری

امکان تحصیل همزمان ارشد و دکتری

دانشجویان عزیز استعداد درخشان ارشد می توانند در دو رشته به صورت همزمان در مقطع کارشناسی ارشد در صورت دارا بودن شرایط زیر  ادامه تحصیل دهند.

  • چنانچه در المپیادهای کشوری موفق به دریافت مدال طلا شده باشند.
  • در جشنواره جوان خوارزمی موفق به کسب مدال طلا و رتبه اول شده باشند.
  • رتبه کنکور آنان به اندازه 2.5 انحراف معیار از میانگین بالاتر باشند .
  • در دانشگاه محل تحصیل به عنوان دانشجوی استعداد درخشان باشند. (با توجه به ورودی های همان سال جزو نفرات برتر دانشگاه باشند).

تذکر : داوطلبانی که واجد شرایط تعیین شده می باشند، در صورتی می توانند در رشته مربوطه ثبت نام نمایند که بتوانند در دو ترم حداقل معدل 17 را کسب نمایند.

 

نحوه انتخاب رشته دوم کارشناسی ارشد

دانشجویان استعداد درخشان ، برای انتخاب رشته با توجه به اولویت بندی تعیین شده اقدام نمایند بدین معنا که داوطلبان لازم است دست به انتخاب رشته هایی بزنند که مکمل رشته اول آنان باشد. همچنین اولویت پذیرش در دانشگاه اول بر اساس دانشگاه دوم تعیین می شود. انتخاب رشته دیگر برای دانشگاه دیگر منوط به انتخاب و اجازه دانشگاه دوم می باشد.

 

 

خلاصه ای در مورد تحصیل همزمان چند مقطع تحصیلی

در این مقاله تلاش نمودیم تا در رابطه با شرایط تحصیل هم زمان در چند مقطع برای شما اطلاعاتی را ارائه نماییم. با توجه به اینکه نحوه برنامه ریزی برای موفقیت در هر دو رشته از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است، لذا در صورتی امکان تحصیل همزمان ارشد و دکتری را دارید، می توانید با مشاوران ما در این رابطه در ارتباط باشید. همچنین در صورتی که برای پرداخت شهریه در دو مقطع مختلف یک رشته دچار مشکل می باشید، با کارشناسان ما این موضوع را مطرح نمایید و از تخفیفات لازم بهره مند شوید.

آیا امکان تحصیل هم زمان در چند مقطع برای دانشجویان دانشگاه های سراسری وجود دارد؟

بله. تمامی دانشجویان دانشگاه های سراسری می توانند همزمان در مقطع پایین تر و یا همان مقطع دانشگاه اول، در رشته دیگر ادامه تحصیل دهند.

 

آیا امکان تحصیل همزمان ارشد و دکتری وجود دارد؟

امکان تحصیل همزمان ارشد و دکتری تنها برای دانشجویان استعداد درخشان ، دارای المپیادهای علمی و دانشجویان کهاد ، پس از کسب معدل مورد نظر امکان پذیر است.

 

 ثبت نام تحصیل همزمان در دو مقطع مختلف یک رشته از چه زمانی آغاز می شود؟

این موضوع بسته به دانشگاه انتخابی شما می تواند متفاوت باشد. می توانید لیست مربوط به جدول شهریه ها را در این مورد مشاهده نمایید.

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور