ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

شرایط تحصیل همزمان در دو مقطع دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

تحصیل همزمان در دو مقطع دانشگاه آزاد
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط تحصیل همزمان در دو مقطع دانشگاه آزاد مشخص شده است. از آنجایی که بسیاری از داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد علاقه مند به تحصیل در دو مقطع هستند، ما این موضوع را برای بررسی انتخاب کرده ایم. امکان تحصیل همزمان در دو مقطع دانشگاه آزاد وجود دارد و دانشجویان این دانشگاه می توانند به صورت همزمان در دو مقطع دانشگاه آزاد و در دو رشته تحصیل نمایند.

امکان تحصیل همزمان در دو مقطع دانشگاه آزاد از سال های گذشته در این مرکز فراهم شده است. براین اساس دانشجویان دوره های کاردانی و کارشناسی که تفاوتی ندارد پیوسته و ناپیوسته باشند، می توانند در این مقطع ها شرکت کرده و ادامه تحصیل بپردازند.

امکان تحصیل همزمان در دو مقطع دانشگاه آزاد برای دانشجویان دوره های ارشد و دکتری به صورتی است که فقط می توانند در مقطع های کاردانی و کارشناسی این روش تحصیل را انتخاب نمایند. در واقع در مقطع تحصیلات تکمیلی امکان تحصیل همزمان در دو مقطع و دو رشته وجود ندارد.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با جزییات تحصیل همزمان در دو مقطع دانشگاه آزاد  از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

آشنایی با شرایط تحصیل همزمان در دو مقطع دانشگاه آزاد

تمامی دانشجویان دانشگاه آزاد تنها یک بار می توانند درخواست تحصیل در رشته دوم را ارائه نمایند. هم چنین پس از انتخاب رشته دوم امکان تغییر آن نیز وجود نخواهد داشت. افرادی که تحصیل همزمان در دو مقطع دانشگاه آزاد را انتخاب کرده اند، لازم است بدانند که نمره کمتر از 12 به منزله مردودی در آن واحد درسی محسوب می شود.

از جمله شرایط دیگر مربوط به چگونگی معادل‌سازی دروس است. تمامی پذیرفته شدگان لازم است درس های گذرانده شده را در همان مقطع یا پایین تر معادل نمایند. به علاوه امکان معادل کردن درس های جبرانی نیز وجود خواهد داشت.

پس از نهایی شدن نمرات دانشجویان می توانند به تطبیق واحدهای درسی دو رشته بپردازند.

اگر در هر دو رشته درس های مشابهی وجود داشته باشد نیز این امکان وجود دارد که دانشجویان یکی از درس ها را بگذرانند و در آخر نیز نمرات معادل سازی خواهند شد.

امکان استفاده از امکانات نقل و انتقال در تحصیل همزمان وجود دارد.

اگر فردی مشمول نظام وظیفه باشد نیز می تواند از این امکان استفاده نماید.

البته مشمولین در صورتی که غیبت نداشته و در زمان مجاز معافیت تحصیلی باشند، می توانند از این امکان استفاده نمایند. در صورت انصراف یا اخراج از رشته اول نیز امکان تحصیل در رشته دوم وجود خواهد داشت.

 در تحصیل همزمان در دو مقطع دانشگاه آزاد امکان گرفتن انتقالی و یا مهمان شدن برابر با ضوابط هر یک از دانشگاه ها امکان پذیر است.

مرخصی تحصیلی برابر آیین‌نامه و مقررات آموزشی برای هر یک از رشته‌ های اول و دوم انجام خواهد شد.

 

 

تحصیل همزمان در دو مقطع دانشگاه سراسری

 

 

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجویان دانشگاه سراسری

ما در موارد فوق سعی کردیم به بررسی نکات تحصیل همزمان در دو مقطع دانشگاه آزاد بپردازیم. حال در این قسمت نکات مربوط به شرایط تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجویان دانشگاه سراسری را بررسی خواهیم کرد. برای پذیرش و ادامه تحصیل در رشته دوم برای دانشگاه های سراسری، نیاز به شرکت دوباره در کنکور و آزمون نیست. در واقع انتخاب رشته دوم براساس سوابق تحصیلی انجام خواهد شد. ثبت نام نیز از طریق وبسایت سازمان سنجش انجام می شود. البته در این مورد باید توجه داشته باشید که دانشجویان تنها در مقطع کارشناسی مجاز به ادامه تحصیل در دو رشته هستند. همچنین مجاز به انتخاب یکی از رشته های دانشگام پیام نور خواهند بود.

دانشجویان آقا با استفاده از معافیت تحصیلی می توانند تحصیل در رشته دوم را انتخاب نمایند.

شهریه رشته دوم برابر شهریه های تصویب شده در دانشگاه پیام نور است.

دروس عمومی که دررشته اول گذرانده شده برای رشته دوم قابل معادل سازی است.

نکته مهم برای تحصیل همزمان در دو رشته برای دانشجویان دانشگاه سراسری توجه به تاریخ های انتخاب واحد است که نباید تداخل داشته باشد.

 

 

برای اطلاع از شرایط نحوه اخذ دو دیپلم به صورت همزمان کلیک کنید.

 

 

طرح کهاد چیست؟

در خصوص تحصیل همزمان در دو مقطع دانشگاه آزاد و سراسری گفته شد که امکان ادامه تحصیل در دو رشته برای مقطع ارشد و یا دکتری وجود ندارد. به علاوه امکان انتخاب رشته های پزشکی به عنوان رشته دوم نیز وجود نخواهد داشت. با این وجود طرحی با نام طرح کهاد وجود دارد که این امکان را برای دانشجویان فراهم کرده است و در مقطع های بالاتر نیز بتوانند در دو رشته همزمان تحصیل داشته باشند.

 

 

تحصیل همزمان در دو مقطع دانشگاه پیام نور

 

 

شرایط تحصیل هم‌زمان در دو رشته کارشناسی ارشد چیست؟

افرادی که در حال حاضر مقطع کارشناسی ارشد را می گذرانند، می توانند از یکی از رشته های مقطع کارشناسی دانشگاه پیام نور به صورت همزمان انتخاب کرده و در آن به ادامه تحصیل بپردازند. البته لازم است به این نکته توجه داشته باشید که تمامی قوانین و چهارچوب های تعیین شده را رعایت کنید  و به علاوه مدرک اول شما از دانشگاه تان مشکل خاصی نداشته باشد. زیرا اگر مدرک اول شما دارای مشکل بوده و یا از دانشگاه اول برای مقطع دوم فرستاده نشود نه تنها امکان تحصیل در رشته دوم را نخواهید داشت، حتی ممکن است از کنکور سال بعد تان نیز محروم شوید.

 

 

برای اطلاع از نحوه تحصیل همزمان با سربازی کلیک کنید.

 

 

شرایط دانشجوی استعداد درخشان

افرادی که جزء دانشجویان استعداد درخشان در دانشگاه های سراسری و آزاد هستند می توانند در صورت داشتن شرایط زیر به همزمان در دو رشته به ادامه تحصیل بپردازند. این شرایط شامل موارد زیر می شود:

مدال طلا در المپیاد های کشوری کسب کرده باشند.

رتبه اول در جشنواره های خوارزمی و رازی کسب کرده باشند.

کسب نمره کل کنکور بیشتر به اندازه 2/5 انحراف معیار از دیگر داوطلبان کسب کرده باشند.

دانشگاه اول استعداد درخشان بودن آن ها را تایید کند که به صورت کلی برای داشتن این وضعیت باید معدلی بالاتر از 17 داشته باشند.

 

 

ویژگی‌های رشته و دانشگاه دوم انتخابی

اولویت در انتخاب رشته دوم به صورتی است که اصولاً گفته می شود بهتر است از رشته های انسانی، هنر و علوم پایه و یا رشته های مکمل رشته اول انتخاب شود. دانشگاه محل تحصیل نیز به صورتی است که اولویت بیشتر برای دانشگاه اول می باشد.

برای دانشجویان استعداد درخشان اولویت در دوره های روزانه است. برای این مورد نیز هزینه ای از آن ها دریافت نمی شود.

 

 

تحصیل همزمان در دو رشته

 

 

چطور برای تحصیل در رشته دوم اقدام کنیم؟

اگر دانشجوی دانشگاه پیام نور باشید، لازم است بعد از تمام کردن ترم دوم دانشگاه و قبل از رسیدن ترم چهارم دانشگاه، برای ادامه تحصیل اقدام نمایید. اقدام برای ادامه تحصیل نیز بدین صورت است که ابتدا به آموزش دانشگاه مراجعه کرده و درخواست خود را می دهید. سپس دانشگاه استادی را برای شما در نظر می گیرد تا مراحل مختلف به راهنمایی شما بپردازد. در دانشگاه پیام نور انتخاب رشته دوم براساس سوابق تحصیلی خواهد بود.

 

 

برای اطلاع از نحوه تغییر رشته در مقطع ارشد کلیک کنید.

 

 

با امکان تداخل امتحانات در تحصیل هم‌زمان چه باید کرد؟

مسئولیت تداخل به عهده خودتان است. در واقع بر این موضوع تاکید می شود که هنگام انتخاب واحد طوری واحدها چیده شوند که تداخل به وجود نیاید.

 

 

قوانین نظام‌ وظیفه در مورد تحصیل هم‌زمان در دو رشته چیست؟

افرادی که دارای معافیت تحصیلی برای رشته اول هستند می توانند در رشته دوم نیز با استفاده از آن معافیت به ادامه تحصیل بپردازند. البته توجه به این نکته مهم است که اگر فردی از رشته اول انصراف داده یا اخراج شود امکان تحصیل در رشته دوم نیز از او گرفته خواهد شد.

 

 

آیا امکان تحصیل هم‌زمان در بیش از دو رشته وجود دارد؟

بله حتی در دانشگاه پیام نور امکان تحصیل همزمان در سه رشته نیز وجود خواهد داشت.

 

 

برای اطلاع از شهریه دانشگاه آزاد بدون کنکور کلیک کنید.

 

 

شرایط تحصیل در دو رشته هم‌زمان چگونه است؟

شرایط تحصیل برای دانشگاه آزاد و سراسری در قسمت های فوق شرح داده شود. ولی به صورت کلی لازم است بدانید که در کل می توانید 30 واحد را انتخاب کنید.

البته شاید با شنیدن 30 واحد از این موضوع نگران شوید که نحوه پاس کردن دروس چگونه است. در این خصوص باید بدانید که عموماً بسیاری از واحدها معادل سازی خواهند شد و به این ترتیب از تعداد واحدها کم می شود.

 

 

برای اطلاع از نحوه شرکت در کنکور تجربی با مدرک لیسانس کلیک کنید.

 

 

مدارک لازم برای تحصیل در مقطع دوم دانشگاهی

اگر تصمیم خود را برای تحصیل به صورت همزمان در دو مقطع دانشگاهی گرفته اید، لازم است با مدارک مورد نیاز جهت این کار نیز آشنا باشید.

یکی از مدارکی که برای دانشجویان آقا مورد نیاز است، ارائه مدرک معافیت تحصیلی است.

ارائه کارنامه ترم اول رشته اول نیز الزامی است.

کارنامه ای که درآن نمرات مقطع پیش دانشگاهی درج شده به همراه مدرک پیش دانشگاهی نیز از جمله موارد مورد نیاز است.

نکات مهمی درباره تحصیل همزمان در دو مقطع

امکان تحصیل در دانشگاه و مقطع بالاتر از مقطع اول امکان پذیر نیست. یعنی اگر فردی دانشجوی مقطع ارشد باشد، نمی تواند برای مقطع دوم درخواست تحصیل در دکتری و یا حتی ارشد را بدهد.

 

 

برای اطلاع از نکات مربوط به ثبت نام آزمون دکتری کلیک کنید.

 

 

تحصیل در مقاطع دکترا و کارشناسی ارشد به‌طور هم‌زمان

در شرایط زیر به صورت استثنا امکان تحصیل همزمان در دو مقطع ارشد و دکتری وجود دارد.

افرادی که دارای مدال طلا و یا رتبه های اول در جشنواره جوان خوارزمی هستند این امکان را خواهند داشت. به علاوه اگر انحراف معیار رتبه کنکور این افراد2.5 رقم بالاتر از میانگین دیگران باشد نیز امکان وجود خواهد داشت. دریافت مدال طلا از المپیاد های کشوری نیز این امکان را فراهم خواهد کرد.

 

 

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی شرایط تحصیل همزمان در دو مقطع دانشگاه آزاد بپردازیم. به علاوه شرایط تحصیل همزمان در دو مقطع دانشگاه سراسری نیز بررسی شد. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در این خصوص داشتید، می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم را به شما ارائه دهند.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با تحصیل همزمان در دو مقطع دانشگاه سراسری  از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد

رشته های دکتری دانشگاه آزاد

بهترین شیوه مطالعه برای کنکور دکتری 

بخشنامه بازگشت به دانشگاه آزاد

 

به این پست امتیاز دهید
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا امکان تحصیل همزمان در دو رشته وجود دارد؟

بله هم در دانشگاه سراسری و هم در دانشگاه آزاد این امکان وجود دارد.

آیا امکان تحصیل همزمان در دو مقطع وجود دارد؟

بله اگر دوره ارشد و کارشناسی و یا کارشناسی و کاردانی باشد، این امکان وجود دارد.

آیا امکان تحصیل همزمان در دو مقطع ارشد و دکتری وجود ندارد؟

طی یک سری شرایط خاص که در متن اشاره شده است، می تواند وجود داشته باشد.

چه رشته هایی را می توان به صورت همزمان خواند؟

اولویت با رشته های علوم انسانی و هنری است.

نظرات

 1. Avatar photo
  اطهری
  ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۲۲:۴۶

  سلام من ترم ۳ کارشناسی دانشگاه ازاد هستم میخواستم بدونم امکان اینکه در دانشگاه ازاد دیگری برای کارشناسی دوم اقدام کنم وجود داره یا خیر

  • Avatar photo
   مشاور ابراهیمی
   ۲ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۷:۱۹

   سلام باید حتما دو کارشناسی را همزمان تمام کنید

 2. Avatar photo
  محسن
  ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۲۱:۰۶

  سلام من زیست سلولی میخونم تو دانشگاه ازاد و ترم 4 هستم میخواستم بدونم میشه مدیریت مالی بخونم تو دانشگاه ازاد دیگری؟

  • Avatar photo
   مشاور ملکی
   ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۱۴

   سلام وقت بخیر
   در دومقطع کارشناسی به طور همزمان امکان تحصیل وجود ندارد.

 3. Avatar photo
  محمد
  ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۶

  سلام من دانشجوی ترم ۲ مدیریت بازرگانی دانشگاه آزاد هستم آیا میتونم هم زمان مهندسی معماری هم بخونم تو همون دانشگاه ؟

  • Avatar photo
   مشاور حمامی
   ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۵

   سلام وقتتون بخیر شرایط تحصیل همزمان باید برای شما تحت برسی مشاور قرار بگیرد برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بفرمایید

 4. Avatar photo
  محمدی
  ۱۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۲۴

  سلام من دانشجو دکترا صنایع غذایی ام میتونم همزمان کارشناسی ارشد مدیریت هم بخونم؟؟دانشگاه آزاد هستم

  • Avatar photo
   مشاور رضایی
   ۱۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۰

   باسلام و احترام تحصیل در دو مقطع همزمان امکان پذیر نمیباشد

 5. Avatar photo
  علی
  ۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۹

  شهریه تحصیل همزمان دو رشته چجوری مجاسبه میشه؟ بعد این در مورد واحد الکترونیکی ام صدق میکنه؟

  • Avatar photo
   hoseini
   ۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۱۷

   باسلام و احترام
   تحصیل همزمان شامل دانشگاه آزاد اسلامی و واحد الکترونیک نمیشود

 6. Avatar photo
  پریسا
  ۲۱ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۱

  سلام من کارشناسی ارشد حقوق دارم از دانشگاه آزاد قصد دارم برای ارشد مجدد دانشگاه سراسری رشته آموزش زبان انگلیسی بخونم آیا اگه در مقطع روزانه قبول شم میتونم همزمان برای لیسانس دانشگاه آزاد برای همون رشته اقدام کنم؟

  • Avatar photo
   مشاور محمدی
   ۲۲ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۳

   سلام وقت به خیر
   یکی از شرایط تحصیل همزمان در دو مقطع به اتمام رساندن هر دو در یک بازه زمانی است.

 7. Avatar photo
  امیر
  ۲۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۱۰

  سلام من العان ترم سه ارشد حسابرسی چالوس هستم میتونم همزمان اقدام به خوندن کارشناسی عمران بکنم؟

  • Avatar photo
   abbasi
   ۲۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۹

   سلام وقت بخیر . برای استعداد های درخشان میسر می باشد

 8. Avatar photo
  ب.ر
  ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۳۰

  سلام من رشته مدیریت مالی و عمران دانشگاه ازاد پردیس قبول شدم با سوابق تحصیلیم برای مقطع کارشناسی پیوسته .ایا میتونم برای لیسانس همزمان بخونم؟

  • Avatar photo
   haghipor
   ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۳

   برای دو رشته کارشناسی همزمان خیر

 9. Avatar photo
  حمید
  ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۰

  باسلام . من به طور همزمان در رشته پزشکی روزانه
  و ارشد مدیریت دانشگاه ازاد ، دوشهر متفاوت ، قبول شدم . آیا امکان تحصیل همزمان در دو رشته رو دارم؟

  • Avatar photo
   behrouzi
   ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۲

   سلام بله امکانش

 10. Avatar photo
  مها
  ۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۶

  سلام
  من می‌خوام در دانشگاه آزاد زبان انگلیسی بخونم رشته م انسانی هست و می‌خوام همزمان در رشته روانشناسی هم در دانشگاه آزاد تحصیل کنم آیا امکانش هست ؟

  • Avatar photo
   gholizadegan
   ۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۵

   سلام میتوانید دوتا لیسانس بگیرید اما همزمان نمیشود

مطالب مرتبط

تماس با مشاور