تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از کل کشور
تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور 1401

تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور 1401 + تحلیل و بررسی

  • دسته بندی
  • دیدگاه ها ۰
تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور 1401
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9072952

تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور 1401، از مواردی که مورد توجه داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ قرار گرفته است، میزان تاثیر معدل در کنکور می باشد که به امتحانات نهایی اختصاص دارد. میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال 1400 همانند سال 1399 حداکثر 30 درصد با تاثیر مثبت است و مواد و ضرایب دروس امتحانی و دروس موثر سوابق تحصیلی آزمون سال 1400 همانند سال 1399 می‌باشد.

 

جهت اطلاع از تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور 1401 + تحلیل و بررسی با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

فهرست محتوا

تاثیر معدل در کنکور

برای دانش آموزان و فارغ التحصیلان پایه دوازدهم در حال حاضر که امتحانات پایان ترم آن ها به صورت هماهنگ و نهایی برگزار شده است، تاثیر سوابق تحصیلی کنکور گفته می شود، لازم به ذکر است که در حال حاضر امتحانات پایه یازدهم شامل سوابق تحصیلی نمی شود و تنها امتحانات نهایی دوازدهم به عنوان سابق تحصیلی در نظر گرفته می شود. برای داوطلبان نظام قدیم نیز که امتحانات سال سوم دبیرستان آن ها به همراه سایر دروس پیش دانشگاهی که به صورت نهایی و کشوری برگزار شده، سوابق تحصیلی کنکور گفته می شود.

علت افزایش سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۱

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری مصوبه مجلس است. طبق قانون، اعمال سوابق باید به نحوی باشد که به تدریج ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها از طریق سوابق تحصیلی پر شود که سهم سوابق تحصیلی در آن ۱۰۰ درصد است، اما برای باقی رشته‌ها دو روش دیگر در قانون آمده که یکی “اعمال سابقه تحصیلی و کنکور عمومی” و دیگری “اعمال سابقه تحصیلی و کنکور عمومی و اختصاصی” است. در هر صورت سابقه تحصیلی در کنکور، اثرگذار و قانونی است. به همین جهت مادامی که کنکور برقرار باشد سابقه تحصیلی هم در آن اعمال می‌شود و به این معناست که هر چه سهم سابقه تحصیلی افزایش یابد، سهم نمره کنکور در گزینش کم می‌شود.

معدل کتبی در کارنامه ی کنکور سراسری

منظور از معدل کتبی در کارنامه ی داوطلبان نظام جدید، امتحانات نهایی سال دوازدهم و داوطلبان نظام قدیم، امتحانات نهایی سال سوم دبیرستان می باشد. حتما صحت معدل خود را بررسی نمایید مخصوصا اگر با نمرات نهایی اعتراض کرده اید و تغیری در آن حاصل شده است. در صورت مغایرت با نمره ای که در کارنامه درج شده به آموزش و پرورش مراجعه نمایید، سنجش نقشی در تغییر معدل نسبی ندارد.

 

برای مشاهده آخرین اخبار سازمان سنجش جهت حذف کنکور کلیک نمایید. 

 

نحوه اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۱۴۰۱

میزان تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱ توسط سازمان سنجش در دفترچه کنکور سراسری اعلام می شود. سازمان سنجش در اطلاعیه ای میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری ۱۴۰۱ را مشابه کنکور ۱۴۰۰ اعلام کرد که میزان تاثیر معدل کتبی امتحانات نهایی ۲۵ درصد و به صورت تاثیر مثبت برای شرکت کنندگانی که از سال ۱۳۸۴ به بعد مدرک دیپلم خود را دریافت کردند، می باشد. تاثیر معدل دروس نهایی مقطع پیش دانشگاهی افرادی که از سال ۱۳۹۱ به بعد مدرک پیش دانشگاهی خود را اخذ کردند نیز ۵۰ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تاثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

تاثیر معدل کنکور برای داوطلبان نظام جدید

آن دسته از ديپلمه هاي رياضي و فيزيک، علوم تجربي،‌ علوم انساني و علوم و معارف اسلامي كه ديپلم خود را سال 1399 يا 1400 و در نظام آموزشي جديد (3-3-6)‌ اخذ نموده و امتحانات دروس پايه دوازدهم آن ها به صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزارشده است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود ديپلم (پايه دوازدهم ـ سال سوم آموزش متوسطه نظام جديد 3-3-6) به ميزان حداكثر 30 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و به صورت تأثير مثبت در نمره كل نهايي آنان لحاظ مي شود.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ( دیپلمه های متفاوت )

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱ برای داوطلبانی که دیپلم متفاوت دارند به صورت مثبت اعمال خواهد شد، با این تفاوت که تنها معدل نهایی دروس عمومی که به صورت نهایی برگزار شده باشد، مورد محاسبه قرار می گیرد.

تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور ( مدرک فنی و حرفه ای )

تاثیر معدل چه به صورت مثبت و چه به صورت منفی، برای داوطلبانی که مدرک فنی حرفه ای و کاردانش دارند، محاسبه نخواهد شد. داوطلبان دارای مدرک فنی حرفه ای می توانند در کنکور هر سه گروه ریاضی، انسانی و تجربی شرکت کنند. این داوطلبان اگر می خواهند مشمول تاثیر مثبت معدل شوند، باید در امتحانات نهایی رشته مورد نظر خود شرکت کنند.

میزان تاثیر معدل داوطلبان نظام قدیم در کنکور ۱۴۰۱

درباره تاثیر معدل برای داوطلبان ترمی واحدی یا سالی واحدی که مدرک دیپلم خود را از سال ۸۴ به بعد دریافت کرده اند و یک یا چند درس خود را به صورت نهایی گذرانده اند، میزان تاثیر این داوطلبان به میزان حداکثر ۲۵ درصد سوابق تحصیلی می باشد و به صورت مثبت در نمره کل آن ها لحاظ خواهد شد. همچنین در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ در کارنامه این داوطلبان ۴ نمره درج خواهد شد که به این صورت می باشد:
■ آزمون
■ آزمون و سوابق تحصیلی دیپلم
■ آزمون و سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی
■ آزمون و سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

تاثیر سوابق تحصیلی کنکور 1401

در مورد اعمال سوابق تحصیلی داوطلبان نظام قدیم حالات مختلفی وجود دارد:

■ تاثیر مثبت سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی در یک یا چند زیر گروه اعمال می شود.
■ سوابق تحصیلی دیپلم به تنهایی در یک یا چند زیر گروه با تاثیر مثبت اعمال می شود.
■ سوابق تحصیلی پیش دانشگاهی داوطلب در یک یا چند زیر گروه با تاثیر مثبت اعمال می شود.
■ به طور همزمان تاثیر مثبت سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی در یک یا چند زیر گروه اعمال می شود و در سایر گروه ها تاثیر نداشته باشد.

میزان تاثیر معدل داوطلبان نظام جدید در کنکور ۱۴۰۱

برای داوطلبان نظام آموزشی جدید دو نمره کل در هر زیر گروه تعیین خواهد شد که به صورت زیر می باشد:

● آزمون
● آزمون سوابق تحصیلی دیپلم ۳-۳-۶

در این بین نمره ای که تاثیر داده خواهد شد که بیشترین نمره در زیر گروه را به خود اختصاص دهد که این مورد به نفع داوطلبین می باشد. برای داوطلبان نظام جدید وضعیت های متفاوتی میز ممکن است پیش آید:

● سوابق تحصیلی دیپلم ( پایه دوازدهم، سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید ۳-۳-۶ ) ممکن است در هیچ یک از زیر گروه ها تاثیر مثبت نداشته باشد.
● سوابق تحصیلی دیپلم ( پایه دوازدهم، سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید ۳-۳-۶) در یک یا چند زیر گروه تاثیر مثبت داشته باشد.

تایید مثبت معدل در کنکور سراسری

تایید مثبت معدل در کنکور سراسری

تاثیر ۶۰ درصدی معدل در کنکور ۱۴۰۱

طبق بیانات اعلام شده از خبرگزاری شورای عالی انقلاب فرهنگی طرحی مبنی بر تاثیر ۶۰ درصدی معدل مطرح شده است. قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی اظهار داشت که بزرگترین آسیب ادغام سنجش و آموزش می باشد که این خود به تنهایی دلهره و دغدغه ای را در بین داوطلبان ایجاد کرده است. همچنین افزود با وجودی که بیشتر مسئولیت پذیرش بر عهده ی سازمان سنجش می باشد. این طرح ساماندهی خواهد شد که این سیاست نهایی شده و کافی است که در حضور سران سه قوه و اعضای شورای مطرح شود. وی افزود ما کنکور را حذف نخواهیم کرد اما با تصویب این طرح وزن بیشتر مسئولیت پذیرش داوطلبان با هدف کاهش تنش و دلهره داوطلبان کنکور بر عهده آموزش و پرورش خواهد بود. اجرای این طرح مستلزم رعایت شرایطی همچون برگزاری امتحانات نهایی، طراحی سوالات و شرایط پیش از امتحانات نهایی، رمز گذاری می باشد که با اعلام رضایت‌مندی این دو سازمان نهایی خواهد شد. کبگانیان در این خصوص اعلام کرد: شکل گرفتن حوزه‌های تصحیح و جدا شدن سربرگ‌ها، اسکن کردن و توزیع تصادفی نیز از دیگر مسائل است که پس از بر گزاری در دست قرار خواهد گرفت. وی در ادامه اظهار داشت که امتحانات نهایی دارای الگو و کلید بوده و کد گذاری می باشد. همچنین عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح داشت که با مناسب بودن آمار های تحلیل سوالات می توان به ملاک مدار و هنجار بودن پی برد. با توجه به ملاک سنجش و عمق یادگیری داوطلبان گفته شد که ۲۵ درصد سوالات آسان، ۵۰ درصد متوسط و ۲۵ درصد دشوار می باشد که نمرات هم از ۱۰۰ نمره لحاظ خواهد شد.

تاثیر مثبت معدل در کنکور ۱۴۰۱

از آنجایی که در کنکور ۹۹ تاثیر معدل مثبت بوده، ممکن است برای داوطلبانی که نمره ی خوبی داشته اند سوالی ایجاد شود که چرا با وجود نمرات بالا و حتی نمره ۲۰ در امتحانات نهایی در کارنامه با عبارت فاقد تاثیر مثبت مواجه می شویم؟ برای مثال، در کشور ۷۰۰ نفر معدل کتبی با نمره ی ۲۰ کسب کرده اید و در درس زیست شما نیز ۲۰ گرفته اید، آیا در سهمیه منطقه ای شما شخصی وجود ندارد که در این درس ۲۰ گرفته باشد و رتبه ی بهتری از شما کسب کرده باشد؟ تعداد زیادی با این شرایط وجود دارند پس برای رتبه های خوب تاثیر مثبت لحاظ نشده زیرا در صورت تاثیر دادن
معدل، با افزایش رتبه رو به رو هستید.

تاثیر مثبت ۵ درصدی شامل چه کسانی می شود؟

طبق اطلاعیه ای سال ۱۳۹۰، داوطلبانی که در رشته های ریاضی، انسانی، تجربی و معارف اسلامی مدرک پیش دانشگاهی خود را از ۱۳۹۱ – ۱۳۹۰ به بعد دریافت نموده اند، در صورتی که چند دروس پیش دانشگاهی را به صورت نهایی گذرانده باشند شامل این ۵ درصد می شوند.

تاثیر ۲۵ درصدی شامل چه کسانی می شود؟

داوطلبان نظام قدیمی که مدر ک دیپلم خود را در رشته های انسانی (لیست مشاغل رشته انسانی)، ریاضی، تجربی و معارف از سال ۸۴ تا ۹۷ دریافت کرده اند و یک یا چند دروس خود را به صورت نهایی گذرانده اند شامل ۲۵ درصد می شوند.

تاثیر مثبت ۳۰ درصدی شامل چه کسانی می شود؟

اگر داوطلبی یک یا چند درس خود را هم در مقطع دیپلم و هم در مقطع پیش دانشگاهی به صورت نهایی گذرانده باشد و شرایط هر دو گروه بالا را داشته باشد، شامل تاثیر مثبت ۳۰ درصدی می شود. همچنین آن دسته از داوطلبانی که دیپلم هر یک از رشته های ریاضی، انسانی، تجربی و علوم معارف اسلامی خود را در نظام آموزشی جدید دریافت نموده و دروس پایه دوازدهم آن ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده باشد، سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی آن ها به میزان ۳۰ درصد مثبت بر نمره کل نهایی تاثیر خواهد داشت.

تاثیر قطعی معدل در کنکور ۱۴۰۱

بخشی از نمره نهایی هر داوطلب را، همانند سال های گذشته در کنکور سوابق تحصیلی او تشکیل می هد. موضوع تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری بحث جدیدی نیست بلکه چندین سال است که این بحث وجود دارد که به اصرار آموزش و پرورش و برای حذف تدریجی کنکور سراسری تاثیر نهایی امتحانات در سال پایانی دانش آموزان به صورت مستقیم در نتایج کنکور داوطلبان تاثیر گذار بوده است.

تاثیر معدل در کنکور شامل چه داوطلبانی نمی شود؟

▪︎داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را قبل از ۱۳۸۴ دریافت کرده اند.
▪︎داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی خود را قبل از۱۳۹۱ دریافت کرده اند.
▪︎داوطلبانی که مدرک دیپلم فنی و حرفه ای دریافت کرده اند.

تاثیر قطعی یا مثبت معدل نهایی

پیش از تایید مثبت معدل در کنکور سراسری توسط سازمان سنجش سنجش قرار بر این بود که از حداکثر میزان ۳۰ درصدی معدل ۲۰ درصد به صورت قطعی و ۱۰ درصد آن به صورت مثبت اعمال می شود اما به دلایلی این اطلاعیه لغو شد، بر اساس تاثیر قطعی در معدل افرادی با معدل ۲۰ می توانستند رتبه ی خوبی کسب نمایند و یا شانس قبولی آن ها
کمتر می شود. می توان دریافت که تاثیر قطعی معدل اصلا مقیاس خوبی برای تعیین رتبه و تراز رتبه ی داوطلبان سراسری نمی باشد. می توان نتیجه گرفت که تاثیر معدل در کنکور برای تمام شرکت کنندگان ۳۰ درصد به صورت مثبت می باشد.

ترمیم معدل چیست؟

آموزش و پرورش برای آن دسته از داوطلبانی که مدرک دیپلم خود را در سال های ۸۴ به بعد و پیش دانشگاهی خود را از سال ۹۱ اخذ کرده اند و نمره بالایی را کسب نکرده اند طرحی به نام ترمیم معدل را مطرح کرده اند. این طرح در سه بازه زمانی دی، خرداد و شهریور برگزار می شود و در صورت اخذ نمره بالاتر از نمره قبلی لحاظ خواهد شد و هر فرد یک بار فرصت شرکت در این طرح را دارد.

تفاوت بین تاثیر مثبت و قطعی معدل در کنکور ۱۴۰۱

در تاثیر مثبت تراز نمره نهایی با تراز نمره کنکور شما جمع می شود، اگر رتبه ی کنکور شما را بهتر کرد. تاثیر داده می شود، در غیر این صورت تاثیر داده نمی شود، یعنی فقط تاثیر مثبت.
در تاثیر منفی تراز نمره نهایی با تراز نمره کنکور شما جمع می شود چه باعث بهتر شدن رتبه و یا بدتر شدن رتبه ی شما شود، تاثیر داده می شود، یعنی تاثیر منفی.

نفع یا ضرر داوطلبان در تاثیر قطعی معدل در کنکور ۱۴۰۱

آموزش و پرورش سعی داشته در طی چند سال گذشته به دلایل مختلفی نقش تاثیر معدل در کنکور را پر رنگ کند، اما در واقعیت دانش آموزان زیاد موافق این طرح نیستند. به گونه ای که در نظرسنجی که توسط سازمان سنجش از میان داوطلبان کنکوری انجام شد، طبق نظرسنجی سازمان سنجش ۸۵ درصد داوطلبان تمایل به تاثیرگذاری سوابق تحصیلی در کنکور ندارند، هم چنین در نظر سنجی دیگری که در شبکه یک سیما در برنامه “مناظره” با حضور موافقان و مخالفان برگزار شد 87 درصد داوطلبان موافق تاثیر مثبت کنکور بودند. با توجه به این نظر سنجی ها و سایر تحقیق های انجام شده، در حال حاضر تاثیر قطعی معدل با عدالت آموزشی مغایر است و بر اساس گزارش های سازمان سنجش و پذیرش تاثیر قطعی معدل به زیان دانش‌آموزان به ویژه دانش آموزان مناطق محروم است، که خوشبختانه در چند سال اخیر تاثیر سوابق تحصیلی نیز به صورت مثبت تاثیر معدل در نظر گرفته می شود.

در این مقاله سعی بر آن شده است تا تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور 1401 + تحلیل کارنامه کنکور را برای شما عزیزان به صورت کامل شرح دهیم. چنانچه پس از خواندن این مقاله، مجددا سوال یا ابهامی در خصوص تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور 1401 + تحلیل و بررسی برای شما عزیزان پیش آمد، می توانید پاسخ سوالات خود را از طریق مشاوره با کارشناسان مجرب ایران تحصیل دریافت نمایید.

 

جهت اطلاع از تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور 1401 + تحلیل و بررسی با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

مطالب مرتبط:

از کی برای کنکور 1401 شروع کنیم؟

تاثیر سهمیه در کنکور سراسری 

کد رشته محل در ثبت نام کنکور چیست؟

مدارک لازم برای ورود به جلسه کنکور 

مدارک ثبت نام بدون کنکور

دریافت کد رهگیری از سازمان سنجش

زمان برگزاری کنکور 

تاثیر 60 درصدی معدل در کنکور 1401 + تحلیل و بررسی

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور