ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

بخشنامه ترمیم معدل سال 1403 + قوانین جدید | ایران تحصیل

بخشنامه ترمیم معدل
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط بخشنامه ترمیم معدل هرسال به منظور اصلاح معدل دانش‌آموزان اعلام خواهد شد. داوطلبان کنکور سراسری در سال‌های اخیر دچار برخی تغییرات اساسی شده‌اند. به طوری که میزان تاثیر معدل و سوابق تحصیلی، نسبت به سال اخیر 10% افزایش داشته است. به همین دلیل دانش آموزان با نمرات و معدل پایین، به دنبال ترمیم معدل و بهبود معدل خود هستند. با انتشار آیین نامه ترمیم معدل سال 1403، دانش آموزان می‌توانند جدیدترین قوانین ترمیم معدل کنکور سراسری را بررسی کنند تا برای امتحانات نهایی آماده شوند.

قوانین بخشنامه ترمیم معدل کنکور سال 1403

روند برگزاری و میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سراسری طی چند سال اخیر تغییرات چشم‌گیری داشته است. براساس آخرین تغییرات اعلام شده، میزان تاثیر قطعی سوابق تحصیلی بر نتیجه کنکور سال 1403 به میزان 40 درصد بود و در سال 1403 به میزان 50 درصد و در سال 1404 به میزان 60 درصد اعلام شده است. در نتیجه این تغییرات، سبب نگرانی و استرس دانش آموزانی شده که معدل پایینی کسب کرده‌اند.

براساس فرصتی که وزارت آموزش‌وپرورش در اختیار دانش آموزان قرار داده است، دانش آموزان مجاز به شرکت در آزمون ترمیم معدل می‌توانند با ثبت نام در سامانه my.medu.ir و حضور در جلسه آزمون ترمیم معدل برای بهبود نمرات خود در دروسی که نمره پایین کسب کرده‌اند، اقدام کنند. اگر شما از جمله متقاضیانی هستید که قصد بهبود نمرات خود را دارید، مطالعه قوانین و بخشنامه ترمیم معدل کنکور سال 1403 الزامی است.

در بخشنامه ترمیم معدل، تاریخ دقیق ثبت نام آزمون ترمیم معدل اعلام می‌شود. معمولا این آزمون یک ماه قبل از زمان برگزاری امتحانات نهایی خرداد ماه است. براساس آیین‌ نامه ترمیم معدل کنکور سراسری، هر دانش آموزی می‌تواند برای هر درس تنها یک بار در آزمون ترمیم معدل شرکت کند. در صورت تمایل به ثبت نام نیز می‌توانید از طریق مدرسه‌ای که در حال تحصیل در آن هستید، اقدام کنید. (چنانچه فارغ‌التحصیل شده‌اید، برای ثبت نام در آزمون ترمیم معدل به اداره آموزش‌وپرورش شهر محل سکونت خود مراجعه کنید.)

قوانین بخشنامه ترمیم معدل کنکور

طبق قوانین ترمیم معدل کنکور، بالاترین نمره‌ای که دانش آموز کسب کرده باشد در سوابق تحصیلی وی لحاظ خواهد شد؛ فرقی ندارد که این نمره، نمره دانش آموزدر آزمون ترمیم معدل باشد یا همان نمره اصلی و قبلی (پیش از شرکت در آزمون ترمیم معدل) داوطلب باشد. از دیگر نکاتی که دانش آموزان متقاضی ترمیم معدل باید اطلاع داشته باشند، هزینه شرکت در این آزمون است. متقاضیان باید برای هر درس مبلغی جداگانه جهت چاپ و تصحیح ورقه امتحانی خود بپردازند.

هزینه شرکت در آزمون ترمیم معدل سال گذشته برای هر درس 50 هزار تومان برآورد شده بود. در حال حاضر هزینه شرکت در آزمون سال 1403 اعلام نشده است؛ اما به محض اعلام هزینه شرکت در آزمون، این مقاله به‌روزرسانی شده و اطلاعات دقیق، خدمت شما مخاطبان گرامی قرار داده خواهد شد.

قوانین بخشنامه ترمیم معدل کنکور
دانلود

بخشنامه ویرایش دروس انتخابی ترمیم نمره

داوطلبانی که پس از ثبت نام دروس انتخابی ترمیم نمره و ایجاد سابقه تحصیلی، از امتحان مجدد برای برخی دروس پشیمان شده‌اند، طبق بخشنامه می‌توانند از تاریخ 21 اردیبهشت ماه به سامانه سنجش و آموزش کشور به نشانی اینترنتی sanjesh.org مراجعه کنند. امکان ویرایش لیست دروسی که نمره آن‌ها پایین بوده و نیاز به ترمیم دارد برای متقاضیان فراهم شده است. همچنین هرسال، زمان ویرایش دروس انتخابی ترمیم معدل توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود.

چند بار می‌توان ترمیم معدل کرد؟

دانش‌آموزان پشت کنکوری تنها یک بار می‌توانند برای هر درس در امتحان در ترمیم معدل شرکت کنند. امتحان ترمیم معدل با آزمون نهایی باقی دانش‌آموزان در خرداد ماه است. شهریور و دی ماه تنها آزمون‌های جبرانی برگزار می‌شود. به این ترتیب داوطلبانی که می‌خواهند در کنکور سراسری شرکت کنند تا بتوانند نمرات پایین خود را ترمیم کرده و شانس بیشتری در کنکور داشته باشند، ابتدا می‌بایست منابع هر دروس را به خوبی مطالعه کنند؛ چراکه تنها یک بار فرصت ترمیم نمره برای هر درس را در اختیار دارند.

زمان انتشار بخشنامه و آزمون ترمیم معدل سال 1403

زمان انتشار بخشنامه ترمیم معدل سال 1403 طبق سال‌های گذشته در اردیبهشت ماه خواهد بود. پس از انتشار بخشنامه، داوطلبان بایستی ثبت نام خود را انجام دهند و برای شرکت در آزمون آماده شوند. همچنین گفتنی است که معمولا زمان برگزاری آزمون ترمیم معدل در خرداد ماه خواهد بود. در حال حاضر تاریخ دقیق ثبت نام و شرکت در آزمون ترمیم معدل اعلام نشده است. به محض انتشار تاریخ دقیق، این مقاله به روزرسانی شده و اطلاعات دقیق خدمت شما مخاطبان گرامی اعلام می‌شود.

زمان انتشار بخشنامه زمان ثبت نام آزمون ترمیم معدل زمان برگزاری آزمون ترمیم معدل
اردیبهشت ماه یک ماه پس از انتشار بخشنامه خرداد ماه

زمان انتشار بخشنامه و آزمون ترمیم معدل

شرایط بخشنامه ترمیم معدل 1403

کلیه شرایط بخشنامه ترمیم معدل در دفترچه آزمون ترمیم معدل، هرسال ذکر خواهد شد. داوطلبان می‌توانند با مطالعه این شرایط از نحوه برگزاری آزمون و تعداد دفعات مجاز برای ثبت نام در آزمون ترمیم معدل مطلع شوند و بعد در صورتی که جز واجدین شرایط بودند برای ثبت نام اقدامات لازم را انجام دهند. لینک دانلود دفترچه ثبت نام ترمیم معدل، با شروع نام نویسی در سامانه my.medu.ir قرار خواهد گرفت.

علاوه بر این، دانش‌آموزان می‌توانند برای مشاهده اعلام نتایج ترمیم معدل به سایت مای مدیو مراجعه نمایند. از شرایط ترمیم معدل سال 1403 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داوطلبان سال واحدی یا ترمی واحدی بعد از سال 1384

به طور کلی افرادی که پیش از سال 1384 دیپلم خود را دریافت کرده‌اند، نیازی به ترمیم معدل و کد سوابق تحصیلی نیستند. همچنین افرادی که دیپلم نظام قدیم را دارند، بدون ارائه سوابق تحصیلی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری هستند.

 • داوطلبان نظام جدید شاخه نظری فنی‌ و حرفه‌ای و کار و دانش

دارندگان دیپلم نظام جدید؛ یعنی (3-3-6) و کسانی که دیپلم فنی و حرفه‌ای و کار و دانش نظام جدید را دارند، مجاز به شرکت در این آزمون هستند. فارغ‌التحصیلان بعد از سال 98 و سال 91 نیز جز مشمولین آزمون ترمیم معدل قرار دارند و می‌توانند از جدول دروسی که برای واجدین شرایط جهت اصلاح معدل یا نمره خود در بخشنامه قرار گرفته است، استفاده کنند.

همچنین تمامی دانش آموزان فارغ‌التحصیل شده‌ای که قبلا برای ایجاد سابقه تحصیلی اقدام کرده‌اند، طبق آیین نامه ترمیم معدل کنکور می‌توانند در آزمون ترمیم معدل شرکت کنند. (ایجاد سابقه تحصیلی در بخشنامه ترمیم معدل دارای شرایط خاصی است و برای افرادی که رشته تحصیلی‌شان با رشته‌ای که می‌‍خواهند در آن کنکور دهند، متفاوت است.)

این دسته از افراد برای ترمیم نمرات معدل خود می‌بایست دروس نهایی دوره دوم متوسطه خود را مطابق جدول 1 تا 12 انتخاب کرده و سپس در آزمون مربوطه شرکت کنند. (برای مشاهده جداول 1 تا 12 باید به لینک دانلود بخشنامه ترمیم معدل که در بخش بالایی ارائه شده است، مراجعه کنید.)

شرایط بخشنامه ترمیم معدل

مزایای ایجاد سابقه تحصیلی با شرکت در آزمون ترمیم معدل

در کنکور سراسری سال 1403، حدود 50 درصد از تراز و رتبه داوطلبان، به سوابق تحصیلی آن‌ها اختصاص دارد. از این رو دانش آموزان برای ایجاد سابقه تحصیلی بایستی در آزمون ترمیم معدل یا امتحانات نهایی پایه دوازدهم نظام جدید شرکت کنند. این آزمون تاثیر بالایی بر بر رتبه و شانس قبولی داوطلب دارد. به این ترتیب در این بخش به مزایای شرکت در ترمیم معدل و تاثیر آن بر سابقه تحصیلی، خواهیم پرداخت:

یکی از مهم‌ترین مزایای ایجاد سابقه تحصیلی، افزایش شانس قبولی فرد در رشته و دانشگاه است. به علاوه دانش آموزان با وجود ترمیم معدل، اضطراب و استرس کمتری را تجربه می‌کنند و در نتیجه، با خیال راحت می‌توانند در کنکور سراسری شرکت نمایند.

همچنین دانش آموزان با شرکت در آزمون ترمیم معدل برای ایجاد سابقه تحصیلی، با فضای امتحانات سراسری آشنا می‌شوند که همین مورد می‌تواند تاثیر به‌سزایی در کاهش اضطراب و استرس آن‌ها داشته باشد.

از جمله دغدغه‌های دانش آموزان سال دوازدهم، جبران نمرات پایین است. دانش آموزان نظام جدید در صورتی که نمرات پایین در برخی دروس داشته باشند، با شرکت در آزمون ترمیم معدل می‌توانند نمره‌های بهتری را کسب کنند تا بر معدل نهایی‌شان تاثیر بگذارد.

نکات مهم آیین نامه ترمیم معدل کنکور سراسری

تبصره‌ها و نکات مهمی که باید در خصوص قوانین ترمیم معدل کنکور سراسری سال 1403 بدانید، عبارت است از:

لازم به ذکر است، نمره‌ای که در آزمون ترمیم معدل کسب می‌شود، جایگزین نمرات قبلی در کارنامه نخواهد شد؛ بلکه این نمره صرفا در سوابق تحصیلی دانش آموز اثر دارد و در زمان ثبت نام و اعمال در سازمان سنجش، ملاک قرار داده می‌شود. در ترمیم معدل نیز بایستی بیشترین نمره تراز هر درس برای محاسبه نمره کل سابقه تحصیلی لحاظ گردد.

آن دسته از دانش آموزانی که در خارج از کشور تحصیل کرده‌اند، متاسفانه نمی‌توانند برای ترمیم معدل اقدام کنند. (علت آن هم اعمال نمره ترمیم معدل تنها در کنکور سراسری است و نه در نمره اصلی کارنامه)

فارغ‌التحصیلان متقاضی شرکت در آزمون ترمیم معدل علاوه بر منطقه / ناحیه / شهرستان؛ محل اخذ مدرک فارغ‌التحصیلی و غیره می‌توانند در سایر مناطق نیز اقدام به ثبت نام و شرکت در امتحانات دروس مورد نظر خود کنند.

ثبت نام مجدد متقاضیان ترمیم معدل که درسی را انتخاب کرده‌اند؛ اما موفق به شرکت در امتحان آن نشده‌اند، به نوعی غیبت در امتحان ترمیم معدل تلقی می‌شود. این افراد با درخواست کتبی به منظور حذف درس / دروس مذکور از سامانه که توسط مدیر مدرسه محل ثبت نام دانش آموز انجام می‌شود، قابل پیگیری است. همچنین به این نکته توجه داشته باشید، رعایت سقف واحدهای درسی برای متقاضیان ترمیم نمره الزامی نیست.

نکات مهم ترمیم معدل کنکور سراسری

اخبار پیرامون قوانین ترمیم معدل کنکور

 • فرصت امتحان ترمیم نمره تنها یک بار در خرداد ماه

طبق آخرین اخبار رسمی منتشر شده، فرصت امتحان ترمیم معدل و ترمیم نمره دروس در خرداد ماه، تنها یک بار برای هر داوطلب فراهم شده است. دانش‌آموزان کنکوری پیش از شرکت در این آزمون سراسری می‌توانند در صورتی که نمره پایینی در کارنامه خود دارند برای ترمیم آن در این بازه زمانی اقدام کنند.

 • امکان ویرایش دروس انتخابی جهت ایجاد سابقه تحصیلی

امکان ویرایش دروس انتخابی داوطلبان برای ترمیم نمره جهت ایجاد سابقه تحصیلی، از تاریخ 21 اردیبهشت ماه 1403 به وجود آمده است. براساس اعلام مسئولان آموزش‌وپرورش، ترمیم نمره معدل در هر درس فقط یک‌ بار امکان دارد. به همین خاطر گاهی برخی افراد، با بی‌دقتی لیست دروس ترمیم نمره را ثبت می‌کنند که البته امکان ویرایش و تغییر آن وجود دارد.

خلاصه مقاله بخشنامه ترمیم معدل

زمان انتشار بخشنامه ترمیم معدل، معمولا در اردیبهشت ماه خواهد بود. اگر دانش آموز دوره متوسطه دوم هستید، حتما از تاثیر قطعی معدل و سوابق تحصیلی در کنکور سراسری که افزایش یافته است، اطلاع دارید. طبق آیین نامه سال جدید، پایین بودن معدل و یا نمره هر درس، رتبه شما را به نسبت رقبا کم خواهد کرد. به همین دلیل باید هرچه زودتر در بازه زمانی خرداد ماه برای ترمیم نمره دروس و معدل، اقدام به شرکت در آزمون نمایید.

براساس آیین نامه ترمیم معدل کنکور سراسری، تنها برخی از دانش آموزان واجد شرایط مجاز به شرکت در آزمون ترمیم معدل خواهند بود؛ زیرا دانش آموزان تنها یک مرتبه برای هر درس می‎‌توانند در آزمون ترمیم معدل شرکت کنند. به این ترتیب ثبت نام در آزمون ترمیم برای بار دوم امکان‌پذیر نیست.

برای دانلود فایل PDF بخشنامه ترمیم معدل بر روی لینک کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

زمان ثبت نام آزمون ترمیم معدل کنکور سال 1403 چه تاریخی است؟

براساس آیین نامه ترمیم معدل کنکور سال 1403، ثبت نام این آزمون یک ماه قبل از برگزاری امتحانات نهایی خرداد ماه آغاز می‌شود.

برای دریافت بخشنامه ترمیم معدل کنکور سال 1403 چه کار باید کرد؟

این بخشنامه توسط وزارت آموزش و پرورش منتشر می‌شود و دانش آموزان می‌توانند ببه سایت این وزارت‌خانه مراجعه کنند.

شرکت در آزمون ترمیم معدل چه تاثیری در سابقه تحصیلی دانش آموز دارد؟

دانش آموزان با شرکت در آزمون ترمیم معدل می‌توانند نمرات پایین حود را ارتقا دهند؛ چراکه سابقه تحصیلی افراد در کنکور سراسری و رتبه آن‌ها، تاثیر مستقیم دارد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • منابع آزمون جهشی

  منابع آزمون جهشی 1403 + ابتدایی و متوسطه | ایران تحصیل

  اگر دانش آموزی در مقاطع مختلف تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول یا دوم احساس کند که توانایی یادگیری او بیشتر از سطح حال حاضر است و می‌تواند در مدت زمان کوتاه‌تری تحصیلات خود را به اتمام برساند، می‌تواند در آزمون جهش...
 • رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار

  رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار {راهنمای تصویری} | ایران تحصیل

  رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار برای دانشجویانی که در حال انتخاب موضوع پایان‌نامه یا رساله خود هستند، اهمیت بسیار بالایی دارد. یکی از مشکلات اساسی که دانشجوها ممکن است با آن مواجه شوند، مشابهت‌یابی برای پروپوزال است. سامانه پژوهشیار،...
 • تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه چیست؟

  تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه چیست؟ | مشاوره ایران تحصیل

  تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه یکی از موضوعات ابهام برانگیز است که همیشه در مورد آن سوال می‌شود. عده‌ای از دانش‌آموزان ممکن است شرایط تحصیل در مدارس عادی را نداشته باشند و به همین دلیل مدارس بزرگسالان را انتخاب کنند....
 • سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل + بخشنامه 1403

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل به نشانی اینترنتی my.medu.ir برای انجام ثبت نام جهت ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد‌ شده‌ است. افرادی که تمایل دارند تا سوابق تحصیلی خود را ایجاد کرده و معدل خود را ترمیم...
تماس با مشاور