ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان + قانون جدید 1403 | ایران تحصیل

انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

افرادی که به عنوان دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان مشغول به ادامه تحصیل هستند و قصد انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان را دارند، باید با پرداخت هزینه از این دانشگاه انصراف دهند. این هزینه در واقع خساراتی است که به عنوان جریمه از دانشجویان فرهنگی اخذ خواهد شد. میزان هزینه پرداختی به وزارت آموزش و پرورش نیز بستگی به سال ورود به دانشگاه فرهنگیان و میزان سابقه کار در آموزش و پرورش خواهد داشت.

دانشجو معلمان باید توجه داشته باشند که پس از انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان دیگر نمی توانند به دانشگاه فرهنگیان بازگردند. از آنجا که بسیاری از افراد با شرایط انصراف از خدمت فرهنگیان و مراحل درخواست آن آشنایی کامل ندارند، در ادامه توضیحاتی در این خصوص ارائه خواهیم کرد.

تعهد خدمت فرهنگیان چیست؟

👈 بسیاری از افرادی که به عنوان دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیل هستند، باید با مفهوم تعهد خدمت فرهنگیان آشنایی داشته باشند تا زمانی که می خواهند درخواست خود را جهت انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان ارائه دهند، بتوانند به راحتی مراحل آن را طی کنند. بر اساس ماده ۱ قانون متعهدین خدمت وزارت آموزش و پرورش مصوبه سال ۱۳۶۹، آن دسته از دانشجویانی که در دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیل هستند، پس از فارغ التحصیلی باید به مدت دو برابر دوره تحصیل خود در آموزش و پرورش خدمت نمایند.

👈انتخاب محل خدمت دانشجویان فارغ التحصیل معمولاً با وزارت آموزش و پرورش می باشد و فارغ التحصیلان باید در این دوره بر اساس دستورات وزارت آموزش و پرورش در مناطق مورد مختلف تدریس کنند. زمانی که دانشجو به مدت چهار سال در وزارت آموزش و پرورش درس می خواند، در ازای آن هشت سال تعهد خدمت دارند و باید بر اساس امکاناتی که از این دانشگاه بهره برده اند، در مناطق مختلف خدمت کنند.

👈پس از اتمام تحصیل نیز در صورت اتمام دوره خدمت می توانند تا بازنشستگی خود در آموزش و پرورش کار کنند یا در غیر این صورت از این وزارتخانه انصراف دهند. چنانچه کسی بخواهد قبل از ۸ سال تعهد خدمت خود را بخرد یا انصراف تعهد خدمت فرهنگیان را درخواست کند، باید مبلغ آن را به عنوان جریمه به آموزش و پرورش پرداخت کنند که به آن خرید تعهد خدمت فرهنگیان نیز گفته می‌ شود. لازم به ذکر است که این مبلغ دو برابر هزینه تحصیلات فرهنگیان می باشد. اما انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان شرایط و قوانینی دارد که در ادامه باید به بررسی این شرایط بپردازیم.

اطلاعیه

دانشجو معلمانی که در دانشگاه فرهنگیان تحصیل می کنند، در قبال دریافت امکانات آموزش و پرورش تعهد خدمت 8 ساله خواهند داشت.

شرایط انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان

 

شرایط انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان

👈در سال 1403 هر کدام از دانشجویانی که در دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیل هستند، می توانند اقدام به لغو عهد خدمت فرهنگیان کنند. اما به خاطر داشته باشید که به ازای انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان باید جریمه آن را بپردازید. در غیر این صورت می توانید تعهد خدمت خود را لغو یا بازخرید نمایید.

👈 بسیاری از افراد این سوال را دارند که چگونه می توان خرید و انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان را انجام داد. در مجموع برای درخواست انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان باید همه هزینه های دوران تحصیل و حقوق دریافتی که آموزش و پرورش بحساب شما واریز نموده را به طور کامل به دولت بپردازید. توجه داشته باشید که پس از خرید تعهد خدمت، نمی توانید به دانشگاه فرهنگیان بازگردید. اگر با مراحل انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان آشنایی ندارید، در ادامه به این مراحل اشاره خواهیم کرد.

🔗 برای آشنایی با ثبت نام ضمن خدمت فرهنگیان بر روی لینک کلیک نمایید.

مراحل انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان

👈برای اینکه  بتوانید درخواست انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان را به وزارت آموزش و پرورش ارائه دهید، باید مراحل زیر را طی کنید:

✔️در گام اول باید درخواست انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان را به اداره آموزش و پرورش شهر خود ارسال کنید.

✔️پس از بررسی شرایط درخواست شما از سوی اداره آموزش و پرورش، تصمیم در مورد خرید و لغو تعهد خدمت شما اعلام خواهد شد.

✔️در صورتی که اداره آموزش و پرورش با انصراف تعهد خدمت شما موافقت کند، باید فرم شماره ۱۱ و ۵۰۲ را با تعهدات انجام شده محاسبه کرده و از اداره آموزش و پرورش به دانشگاه ارسال نمایید.

✔️چنانچه تعهد خدمت فرهنگیان خود را خریده باشید، باید تصویر فیش را به همراه مدارک درخواست شده به دانشگاه محل تحصیل ارسال نمایید.

✔️هزینه های تحصیل توسط دانشگاه محاسبه می شود و شما می توانید آن را به اداره آموزش و پرورش محل خدمت خود ارسال کنید تا آن را واریز نمایید.

✔️در ادامه باید نامه ایفای تعهد خود را از اداره کل آموزش و پرورش به همراه نامه ایفای تعهد آموزش رایگان را از دانشگاه دریافت کنید.

مراحل انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان

هزینه انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان

👈بسیاری از افرادی که خواهان لغو تعهد خدمت فرهنگیان هستند، درباره هزینه خرید تعهد خدمت نیز سوال را دارند. افرادی که در دانشگاه فرهنگیان تحصیل کرده اند، در ابتدا متعهد می شوند که به مدت دو برابر مدت تحصیل خود که این مدت کمتر از ۵ سال نیست، به وزارت آموزش و پرورش خدمت نمایند.

👈از آنجا که در مدت تعهد خدمت فرهنگیان، دولت نمی تواند افراد جدید را به جای شما استخدام درآورد، شما اگر قصد لغو تعهد خدمت را داشته باشید، باید دو برابر تمام حقوق خود را از زمان تحصیل تاکنون به آموزش و پرورش بپردازید و مبلغی که تعیین شده را  به عنوان جریمه بپردازید. میزان هزینه پرداخت لغو تعهد خدمت به عنوان جریمه برای افراد مختلف وابسته به سال ورود به دانشگاه و میزان سابقه کار در وزارت آموزش و پرورش متفاوت خواهد بود. اما آیا لغو تعهد خدمت فرهنگیان بدون پرداخت جریمه نیز امکان پذیر است؟ در ادامه به این پرسش پاسخ خواهیم داد.

🔗 جهت دریافت فیش حقوقی فرهنگیان با کد پرسنلی بر روی لینک کلیک نمایید.

 

انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان بدون پرداخت جریمه

👈بسیاری از افراد این سال دارند که آیا هیچ راهی وجود دارد که  لغو تعهد خدمت فرهنگیان بدون جریمه انجام شود؟ براساس ماده ۵ قانون متعهدین خدمت وزارت آموزش و پرورش که در سال ۱۳۶۹ تصویب شده است، ممنوعیت از ادامه تحصیل، ترک تحصیل اخراج یا انفصال از خدمت، اخراج دائم از خدمت، استنکاف از استخدام، عدم استخدام در نتیجه تقصیر فرد متعهد، ترک خدمت و در مجموع هر گونه اقدامی که سبب انجام خدمت به صورت ناقص توسط شخص متعهد شود یا فرد را در شرایطی قرار دهد که از روی ضرورت باید لغو تعهد خدمت را انجام دهد، برای اینکار باید دو برابر مجموع حقوق خود را که از وزارت آموزش و پرورش دریافت کرده به حساب دولت پرداخت نمایند.

👈مطابق تبصره همین ماده چنانچه یکی از موارد بالا بدون هیچگونه تقصیر از سوی متعهد به وجود آید و نتوانند متعهد را مسئول بدانند، نیازی به پرداخت جریمه از طرف متعهد نخواهد بود. در این شرایط وزارت آموزش و پرورش مقصر بودن یا عدم تقصیر متعهد را تشخیص می دهد.

انصراف تعهد خدمت فرهنگیان بدون پرداخت جریمه

اطلاعیه

لغو تعهد خدمت فرهنگیان برای دانشجویان در شرایط خاصی بدون پرداخت جریمه امکان پذیر خواهد بود. 

 

قانون جدید انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان 1403

👈در حال حاضر آموزش و پرورش قانون جدیدی در ارتباط با انصراف تعهد خدمت فرهنگیان ارائه کرده است که شامل موارد زیر می‌باشد:

✔️حداقل دوران تعهد خدمت فرهنگیان ۵ سال می باشد.

✔️محل خدمت فرهنگیان برای هر سال تحصیلی از سوی وزارت آموزش و پرورش مشخص می‌ شود.

✔️دانشجو معلم پیش از اتمام دوران تعهد خود نمی تواند در هیچ ارگان دولتی مشغول به کار شود و به استخدام رسمی درآید به جز آن دسته از افردی که می خواهند تعهد خدمت فرهنگیان را بخرند.

✔️همه افرادی که انصراف از تحصیل داشته، یا ترک تحصیل کرده اند، یا از ادامه تحصیل ممنوع شده یا به هر دلیلی نمی‌ توانند تعهدات خود را به طور کامل انجام دهند، باید دو برابر هزینه های تحصیل از سوی آموزش و پرورش را به خزانه دولت پرداخت نمایند.

✔️چنانچه دانشجویی بخشی از تعهدات خود را انجام داده باشد، از مبلغ جریمه کسر می‌ شود. مثلاً اگر تعهد خدمت دانشجو معلم ۸ سال باشد و دو سال خدمت کرده باشد، از مبلغ جریمه خرید انصراف تعهد خدمت فرهنگیان درصدی کسر از خواهد شد.

✔️در صورتی که دانشجوی فرهنگی در لغو تعهد خدمت فرهنگیان مقصر نباشد، جریمه ی از وی دریافت نمی‌ شود و می‌ تواند برای لغو تعهد خدمت خود اقدام کند.

✔️دانشجویانی که در دانشگاه های شهریه پرداز اعم از آزاد، علمی کاربرد و پیام نور تحصیل می کنند، در صورت انصراف از تحصیل یا موارد دیگر مشمول پرداخت جریمه نمی شوند. اما دانشجو معلمانی که در دانشگاه های روزانه فرهنگیان در حال تحصیل هستند، باید از این قانون پیروی نمایند.

قانون جدید انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان

🔗 برای آشنایی با چگونگی ورود به سامانه دریافت حکم کارگزینی فرهنگیان بر روی لینک کلیک نمایید.

 

جدیدترین اخبار پیرامون انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان

📌 مدارک انصراف از دانشگاه فرهنگیان

برای انصراف از دانشگاه فرهنگیان باید یکسری مدارک را داشته باشید از جمله کارت ملی، اصل شناسنامه، داشتن کارت دانشجویی، همراه داشتن یک نسخه کپی از کلیه مدارک و داشتن فیش واریزی جریمه نقدی انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان.

📌 شرایط استفاده از مرخصی زایمان در تعهد خدمت فرهنگیان رسمی 

آن دسته از معلمانی که در بخش های دولتی و غیر دولتی کار می کنند، می توانند از 9 ماه مرخصی زایمان خود استفاده کنند. این قانون که برای فرهنگیان شاغل اجرا می شود، برای اشخاصی که در مرخصی زایمان هستند نیز اعمال خواهد شد. لازم به ذکر است که طول دوران مرخصی زایمان که 9 ماه است، جزو سابقه خدمت فرهنگیان بحساب می آید.

خلاصه مطالب

آن دسته از افرادی که در دانشگاه فرهنگیان مشغول به تحصیل هستند، چنانچه تمایل به انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان داشته باشند، باید  هزینه انصراف خود را بپردازند. دانشجویان فرهنگی باید دوران تعهد خدمت خود را سپری کنند و طول دوران خدمت آنها ۵ ساله است. بنابراین باید قبل از شروع تحصیل در دانشگاه آن را بررسی کنند. این افراد پس از آن که تعهد خدمت خود را انجام دادند، می توانند تا دوران بازنشستگی در آموزش و پرورش مشغول به کار شده یا از سمت خود کناره‌ گیری نمایند.

اگر قبل از اتمام دوره طول تحصیل خود درخواست لغو تعهد خدمت فرهنگیان را بدهند، باید شرایط و مراحلی را طی کنند که در این مقاله به طور مفصل به آنها اشاره شد. چنانچه در ارتباط با شرایط لغو تعهد خدمت فرهنگیان سوال و ابهامی داشته باشید، می توانید با کارشناسان ما در ایران تحصیل تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

🔗 برای دانلود pdf مقاله کلیک نمایید.

 

3.7/5 - (4 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان چگونه است؟

انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان شرایطی دارد که در متن این مقاله به آن اشاره شد. 

تعهد خدمت فرهنگیان چیست؟

تعهد خدمت فرهنگیان به این معنی است که دانشجویان پس از فارغ التحصیلی باید به مدت دو برابر دوره تحصیل خود در آموزش و پرورش خدمت نمایند.

هزینه انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان چقدر است؟

هزسنه انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان بستگی به سال ورود به دانشگاه فرهنگیان و میزان سابقه کار در آموزش و پرورش دارد.

نظرات

101 دیدگاه دربارهٔ «انصراف از تعهد خدمت فرهنگیان + قانون جدید 1403 | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo سید گفت:

  سلام.
  من تعهد یکساله که تمدید خودکار میشه دارم و ماده ۲۸ هستم.
  میشه یک سال بعد از استخدامم انصراف بدم و جریمه نشم؟

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام خیر در صورت انصراف باید جریمه پرداخت کنید

 2. Avatar photo میعاد گفت:

  سلام. لطفا این سوال رو جواب بدین حیاتیه برای من. من امسال که تموم بشه 5 سال از تعهد 8 سالم تموم میشه. آیا می تونم تعهدم رو باز خرید کنم؟ و این که آیا باز خرید به معنیه اینه که باید سربازی بریم ؟ چون متاهلم و میخوام انصراف بدم .

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   ما بقی دوران تعهد تون رو می توانید بخرید

 3. Avatar photo علی گفت:

  سلام
  مقدار 2 برابر جریمه فقط شامل حقوق دریافتی دریافتی در زمان تحصیل هست،
  یا حقوق بعد از اتمام تحصیل هم شامل می شود؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   هم دوران تحصیل و هم دوران تعهد هر میزان که سپری کرده باشید

 4. Avatar photo شیرینسرلک گفت:

  سلام ،بنده از تعهد خدمتم گذشته،۱۰ ساله که برای اموزش پرورش لارستان استان فارس کار میکنم،حالا میخوام انتقالی بگیرم،بهم نمیدن،موافقت نمیکنن.برای انصراف میگن باید خسارت پرداخت کنی ۷۰۰ میلیون .سوال من اینه راهی هست برای انتقالی؟؟یا برای استعفا واقعا چنین مبلغی باید پرداخت کنم با اینکه تعهدم تموم شده؟

  1. Avatar photo مشاور ارشد ذوالنورنیا گفت:

   سلام بله هزینه انصرافدرسته مگه اینکه بخواهید انتقالی بگیرید

  2. Avatar photo محمدی گفت:

   سلام عرض ادب خسته نباشید. بنده ماه آذر پارسال از فرهنگیان انصراف دادم و هزینه ازم نگرفتند. متوجه اشتباهم شدم و قصد بازگشت دارم. رفتم دانشگاه گفتند باید بری سازمان. لطفاً کمک کنید چه کنم کجا برم؟

   1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

    سلام وقت بخیر
    اگر با شما موافقت کرند از طرف سازمان موردی ندارد ولی در غیر این صورت مجدد باید کنکور دهید

 5. Avatar photo امیدآقایی گفت:

  سلام وقت شریف بخیر، من تعهد محضری داده ام ولی می توانم تاقبل از زمان گرفتن اولین حقوقم بدون هزینه انصراف بدهم؟

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام. خیر این مورد امکان پذیر نمیباشد و در هر مرحله ای انصراف بدید باید جریمه پرداخت کنید.

 6. Avatar photo نازنین گفت:

  سلام
  حقوق بعد از فارغ التحصیلی هم به عنوان مبلغ جریمه در نظر گرفته خواهد شد یا فقط همون حقوق دوران دانشجویی هست؟

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام. جریمه ی انصراف ارتباطی با حقوق ندارد.

 7. Avatar photo نقی گفت:

  با سلام و خسته نباشید. ببخشید بنده ورودی سال ۹۱ دانشگاه فرهنگیان رشته دبیری هستم. و الان حدود یک سال از تعهد ۸ ساله من مونده. آیا میتونم این یک سال باقی مونده رو بخرم و کارت پایان خدمت بگیرم بدون این که از آموزش و پرورش انصراف بدم؟

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   خیر شما باید برابر کل تحصیل خرید تعهد انجام دهید

   1. Avatar photo نقی گفت:

    سوال بنده این است که آیا خرید تعهد بدون استعفا از آموزش و پرورش امکان پذیره؟ بنده فقط به پاسپورت احتیاج دارم و قصد استعفا از آموزش و پرورش را ندارم.

    1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

     سلام وقت بخیر
     مستلزم این است که برای مقطع کارشناسی پنج سال از آغاز تعهد شما گذاشته باشد.

 8. Avatar photo یاسین گفت:

  درود و عرض ادب بنده فارغ التحصیل ۱۴۰۱ و ورودی ۹۷ هستم
  تا چه مدت بدون رفتن به خدمت سربازی و پرداخت جریمه باید تدریس کنم که بتوانم به صورت قانونی خارج شم؟ و منظور از حداقل مدت تدریس ۵ سال در قرارداد ما با اموزش و پرورش چیه؟ یعنی بعد از پنج سال بنا به صلاح دید اموزش و پرورش میتوان خارج شد یا باید لزوما ۸ سال تمام شود تا خارج شویم؟؟

  1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

   سلام دوست عزیز شما طبق تعهدتون به وزارت خانه ی اموزش و پرورش و هرانچه در قرارداد خودتون اعلام شده و مورد تایید شما بوده است باید طول خدمت خودتون رو تا انتها ادامه بدید.

   1. Avatar photo علی گفت:

    سلام من الان یه ماه از دانشگاه فرهنگیان انصراف دادم و خسارت به دانشگاه پرداخت کردم دانشگاه هم نامه زده به اداره محل خدمت اینجا نامه توسط کارشناس استخدام و معاونت امضا شده والان دست کارشناس استخدام یه ماهه امضاش نکردم دلیلیش چیه؟

    1. Avatar photo مشاور طهماسبی گفت:

     سلام. دوست عزیز سوال شما مربوط به مسائل درون سازمانی میباشد و علت این مورد رو مجموعه ی ما نمیتواند پیگیری کند.

    2. Avatar photo حسن گفت:

     سلام من ترم دوم دانشگاه فرهنگیانم ورودی مهرماه۴۰۲ الان میخواهم انصراف بدم ایا بجز دو برابر حقوق دریافتی باید جریمه دیگه ای هم پرداخت کنم؟مبلغ حدودی کل پرداختی بابت انصراف از تحصیل فرهنگیان چقدره؟؟

     1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

      سلام وقت بخیر
      باید غرامت به دانشگاه پرداخت کنید که مبلغ ان دو برابر میزان حقوق دریافتی شما در طول تحصیلتون هست

 9. Avatar photo محمد گفت:

  سلام
  توی فرم تعهد نوشته موقع انصراف باید دو برابر حقوق دریافتی و دو برابر هزینه های تحصیل رو پرداخت کنید من ورودی ۴۰۲ هستم این مبلغ به ۳۰۰ ملیون میرسه یا نه ؟

  1. Avatar photo مشاور رضایی گفت:

   سلام وقت بخیر
   بله دقیقا به همین شکل هست

 10. Avatar photo ححح گفت:

  سلام من دانشگاهم تموم شده والان ۳سال هس که تدربس میکنم.اون ۸سال تعهدبا۴سال دانشگاه حساب میشه یابعدازتحصیل

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • منابع آزمون جهشی

  منابع آزمون جهشی 1403 + ابتدایی و متوسطه | ایران تحصیل

  اگر دانش آموزی در مقاطع مختلف تحصیلی ابتدایی، متوسطه اول یا دوم احساس کند که توانایی یادگیری او بیشتر از سطح حال حاضر است و می‌تواند در مدت زمان کوتاه‌تری تحصیلات خود را به اتمام برساند، می‌تواند در آزمون جهش...
 • رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار

  رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار {راهنمای تصویری} | ایران تحصیل

  رفع مشکل مشابهت یابی در پژوهشیار برای دانشجویانی که در حال انتخاب موضوع پایان‌نامه یا رساله خود هستند، اهمیت بسیار بالایی دارد. یکی از مشکلات اساسی که دانشجوها ممکن است با آن مواجه شوند، مشابهت‌یابی برای پروپوزال است. سامانه پژوهشیار،...
 • تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه چیست؟

  تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه چیست؟ | مشاوره ایران تحصیل

  تفاوت دیپلم بزرگسالان با روزانه یکی از موضوعات ابهام برانگیز است که همیشه در مورد آن سوال می‌شود. عده‌ای از دانش‌آموزان ممکن است شرایط تحصیل در مدارس عادی را نداشته باشند و به همین دلیل مدارس بزرگسالان را انتخاب کنند....
 • سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل + بخشنامه 1403

  سایت آموزش و پرورش ترمیم معدل به نشانی اینترنتی my.medu.ir برای انجام ثبت نام جهت ترمیم معدل و ایجاد سابقه تحصیلی ایجاد‌ شده‌ است. افرادی که تمایل دارند تا سوابق تحصیلی خود را ایجاد کرده و معدل خود را ترمیم...
تماس با مشاور