ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

انتخاب واحد دانشگاه پیام نور ۱۴۰۲

انتخاب واحد دانشگاه پیام نور
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

انتخاب واحد دانشگاه پیام نور برای دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری آغاز شد. دانشجویان دانشگاه پیام نور می‌بایست پیش از آغاز هر نیمسال، در زمان مقرر انتخاب واحد خود را انجام دهند. این دسته از دانشجویان باید با در نظر گرفتن ضوابط دانشگاه، از میان واحدهای درسی ارائه شده، گزینه‌های مورد نظر خود را انتخاب کرده و در سامانه ثبت کنند. معمولا برای هر یک از نیمسال‌های تحصیلی، یعنی نیمسال اول (ورودی مهر)، نیمسال دوم (ورودی بهمن) و ترم تابستان، مدتی پیش از آغاز ترم تحصیلی امکان انتخاب واحد برای دانشجویان ایجاد می‌شود. نحوه انتخاب واحد دانشگاه پیام نور و همچنین نکات مربوط به انتخاب واحد پیام نور ورودی جدید در ادامه این مقاله به اطلاع عزیزان می‌رسد.

اگر شما هم جزو دانشجویان دانشگاه پیام نور هستید، بهتر است بدانید مهلت ثبت نام و انتخاب واحد محدود است و این فرآیند هر ترم یک بار انجام می‌شود. پیشنهاد می‌شود ابتدا با نحوه و مراحل انجام این فرایند آشنا شوید، سپس نسبت به انجام این کار اقدام نمایید. داوطلبان دقت داشته باشند که در صورت از دست دادن بازه ثبت نام، هیچ راهی برای ثبت نام وجود ندارد. اگر مطالعه سیلابس درسی، انتخاب واحد و یا ثبت نام در دانشگاه، برایتان مقدور نیست یا از آن اطلاعات کافی ندارید، کافیست با مشاوران ایران تحصیل تماس بگیرید 9099075307 تا فرآیند را برایتان بصورت اینترنتی انجام داده یا در انجام آن راهنمایی‌تان کنند.

 

اطلاعیه:

شروع کلاس‌های ترم بهمن دانشگاه‌های پیام نور از 8 بهمن خواهد بود.

 

زمان انتخاب واحد دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور یکی از بزرگترین دانشگاه‌ها در سطح کشور می‌باشد که زیر نظر وزارت علوم فعالیت خود را از سال 1367 آغاز کرده است. این دانشگاه در سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو می‌پذیرد. روش آموزش در این دانشگاه بر اساس مجازی و آموزش از راه دور و نیمه‌ حضوری می‌باشد و دارای شیوه آموزشی خاصی نسبت به سایر دانشگاه‌ها است.

انتخاب واحد در دانشگاه‌های پیام نور برای هر یک از نیمسال‌های تحصیلی یعنی نیمسال مهر، بهمن و ترم تابستان، مدتی پیش از آغاز ترم تحصیلی برای دانشجویان این دانشگاه فعال می‌شود. دانشجویان این دانشگاه باید طبق تقویم آموزشی دانشگاه برای انتخاب واحد و حذف و اضافه دروس ارائه شده خود اقدام کنند. 

مهلت ثبت نام و انتخاب واحد پیام نور در ترم مهر برای سال تحصیلی ۱۴۰۲-1402 برای ورودی‌های قدیم از تاریخ 18 مرداد آغاز شد و تا 28 مرداد ادامه داشت و دانشجویان نسبت به ثبت نام و انتخاب واحد اقدام کردند.

مهلت ثبت نام و انتخاب واحد پیام نور در ترم بهمن برای سال تحصیلی ۱۴۰۲-1402 برای ورودی‌های قدیم از تاریخ 17 دی آغاز شده است و تا 27 دی ادامه دارد. لازم به ذکر است که ثبت نام و انتخاب واحد دانشجویان ورودی جدید متناسب با اعلام نتایج از سوی سازمان سنجش خواهد بود و از طریق سایت ایران تحصیل به اطلاع عزیزان خواهد رسید.

 

برای دانستن شهریه دانشگاه پیام نورکلیک کنید.

 

 

نحوه انتخاب واحد پیام نور 

دانشجویان دانشگاه پیام نور می‌توانند با ورود به سامانه جامع دانشگاهی گلستان این دانشگاه، نسبت به انتخاب واحد و یا حذف و اضافه دروس انتخابی خود اقدام کنند. داوطلبان به منظور ورود به این سایت باید نام کاربری و رمز ورود به سامانه خود را وارد کرده و با بررسی لیست دروس ارائه شده، گزینه‌های مورد نظر خود را انتخاب کنند.

روند انتخاب واحد پیام نور ورودی جدید یا توسط دانشگاه انجام می‌گیرد و یا اینکه خود دانشجو باید با مراجعه به پورتال خود در سایت دانشگاه، برای انتخاب واحد اقدام نماید. سایت انتخاب واحد دانشگاه پیام نور، سامانه گلستان است و در این سایت برای هر یک از دانشجویان یک پروفایل ایجاد شده است تا دانشجو بتواند اموری همچون انتخاب واحد، پرداخت شهریه، مشاهده برنامه درسی و … را به صورت اینترنتی انجام دهد و دیگر نیازی به مراجعه حضوری به دانشگاه نباشد. برای انتخاب واحد باید چارت درسی رشته و مقطع تحصیلی خود را دانلود کنید و فقط دروس مربوط ب همان ترم را اخذ نمایید. در صورت اخذ دروس ترم‌های بالاتر، آن درس‌ها حذف خواهند شد و شهریه نیز عودت داده نمی‌شود.

 

نحوه انتخاب واحد پیام نور 

نحوه انتخاب واحد پیام نور

برای مشاهده شرایط انصراف از دانشگاه پیام نور کلیک کنید.

 

 

مراحل انتخاب واحد پیام نور 

 • ورود به سامانه گلستان دانشگاه پیام نور
 • وارد کردن نام کاربری و رمز ورود به سیستم
 • ورود به صفحه شخصی دانشجو
 • انتخاب گزینه گزارش‌های آموزش و لیست دروس ارائه شده به منظور مشاهده لیست دروس ترم جاری
 • انتخاب گزینه ثبت نام / عملیات ثبت نام و ثبت نام اصلی
 • انتخاب و ثبت واحدهای انتخابی
 • تایید نهایی گزینه‌های انتخاب شده و تهیه پرینت انتخاب واحد

 

 

راهنمای تصویری انتخاب واحد پیام نور ۱۴۰۲

۱-ورود به سامانه جامع گلستان دانشگاه پیام نور

 

ورود به سامانه گلستان پیام نور

 

۲-پس از ورود به سامانه نام کاربری و رمز ورود را درج نمایید.

 

ورود به سامانه گلستان انتخاب واحد پیام نور

 

۳-پس از وزود به صفحه مسیر زیر را برای اطلاع از گزینه‌های قابل انتخاب دنبال کنید:

انتخاب مسیر آموزش / گزارش‌های آموزش / درس‌های ترمی / لیست دروس ارائه شده 

 

 

لیست دروس برای انتخاب واحد پیام نور

 

۴-به منظور ورود به صفحه انتخاب واحد باید مسیر ثبت نام / عملیات ثبت نام / ثبت نام اصلی را انتخاب نمایید.

 

ثبت نام برای انتخاب واحد در سایت پیام نور

 

 

۵-در نهایت با وارد کردن شماره درس و شماره گروه و انتخاب گزینه ثبت انتخاب واحد شما انجام می‌شود.

 

مراحل انتخاب واحد در سایت گلستان

 

 

انتخاب واحد دانشگاه پیام نور نیمسال اول

به طور کلی هر سال تحصیلی دانشگاه پیام نور شامل سه ترم تحصیلی می‌شود که نیمسال اول معمولا از مهر ماه، نیمسال دوم معمولا از بهمن ماه و نیمسال تابستان از تیر ماه آغاز می‌شود. نام نویسی و انتخاب واحد نیمسال تحصیلی مهر و بهمن اجباری بوده (اختیاری مگر با داشتن مرخصی) و انتخاب واحد و ثبت نام ترم تابستان اختیاری است.

هر یک از دانشجویان دانشگاه پیام نور که از ورودی سال‌های قبل بوده و یا به تازگی و در سال ۱۴۰۲ در این دانشگاه پذیرفته شده‌اند باید مطابق زمان‌بندی اعلام شده در سامانه گلستان وارد سایت شده و با مراجعه به صفحه شخصی خود، فرآیند انتخاب واحد خود را تکمیل کنند. مهلت انتخاب واحد نیمسال اول تا 25 مهر ماه تمدید شده است.

 

زمان انتخاب واحد نیمسال اول دانشگاه پیام نور 
رویداد بازه زمانی
مهلت اولیه انتخاب واحد 10 شهریور الی 26 شهریور ماه
تمدید مهلت انتخاب واحد 26 شهریور الی 7 مهر ماه
حذف و اضافه 7 مهر الی 20 مهر ماه
مهلت انتخاب واحد دانشجویان جدید الورود 12 مهر الی 25 مهر ماه
تمدید مهلت انتخاب واحد دانشجویان جدید الورود 25 مهر الی 12 آبان ماه

 

انتخاب واحد دانشگاه پیام نور نیمسال دوم

پس از اتمام زمان امتحانات پایان ترم دانشگاه پیام نور در نیمسال اول سال تحصیلی۱۴۰۲، نیمسال دوم تحصیلی این دانشگاه آغاز می‌شود. دانشجویان مانند ترم اول این دانشگاه باید در ابتدای آغاز این نیمسال تحصیلی نیز با ورود به سامانه گلستان، دروس مورد نظر این ترم خود را نیز انتخاب کنند.

نام نویسی ترم بهمن دانشگاه پیام نور نیز مانند ترم مهر اجباری بوده و در صورت عدم ثبت نام و انتخاب واحد به موقع می‌تواند مشکلاتی را بوجود آورد. دانشجویان باید برای شرکت در کلاس‌های حضوری و یا کلاس‌های غیر حضوری سامانه آموزش مجازی دانشگاه پیام نور، اول درس‌های مورد نظر را انتخاب کنند. نحوه انتخاب واحد دانشگاه پیام نور در ترم تحصیلی بهمن درست مانند انتخاب واحد در ترم مهر است که به صورت تصویری در بالا توضیح داده شد.

📌 مهلت انتخاب واحد دانشگاه پیام نور در ترم بهمن برای سال تحصیلی ۱۴۰۲-1402 برای ورودی‌های قدیم از 27-17 دی در نظر گرفته شده است. امکان تمدید مهلت در روزهای پایانی هم وجود دارد.

📌 زمان انتخاب واحد پیام نور ورودی جدید هم متعاقبا با اعلام نتایج از سوی سازمان سنجش صورت خواهد گرفت.

📌 مهلت ثبت درخواست تغییر رشته و درخواست مهمان یا انتقال از 4 تا 26 دی اعلام شده است.

انتخاب واحد دانشگاه پیام نور نیمسال دوم

انتخاب واحد دانشگاه پیام نور نیمسال دوم

 

اخبار پیرامون دانشگاه پیام نور

 محسن حیدری مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور از امکان تغییر محل آزمون در ترم تابستان خبر داد!

وی گفت: طبق اعلام معاونت آموزشی و با توجه به درخواست مکرر دانشجویان کلیه دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌توانند از تاریخ ۱۰ تا ۱۵ مردادماه سال جاری با مراجعه به سامانه گلستان به نشانی reg.pnu.ac.ir جهت ثبت درخواست تغییر محل آزمون اقدام کنند.

امکان تعیین محل آزمون و مهمان اضطراری ترم تابستان ۱۴۰۲ پیام نور

بر اساس تقویم زمانی پیام نور، امکان تعیین محل آزمون و مهمان اضطراری ترم تابستان ۱۴۰۲ از روز دوشنبه 10 مرداد ماه آغاز شده و تا شنبه 15 مردادماه از طریق سیستم گلستان ادامه دارد.

مهلت ارسال درخواست مرخصی زایمان و افزایش سنوات جهت طرح در کمیسیون، از اول تا 24 دی ماه اعلام شده است.
با آغاز بازه ثبت نام و انتخاب واحد در ترم بهمن پیام نور، متقاضیان می‌بایست تا قبل از اتمام مهلت انتخاب واحد خود را انجام دهند. در غیر اینصورت عواقبی چون حذف ترم تحصیلی پیش روی دانشجو است. با تماس با مرکز مشاوره ایران تحصیل 9099075307 می‌توانید از مشاوران ما بخواهید در روند ثبت نام راهنمایی‌تان کنند.

 

اطلاعیه:

هر دانشجو در زمان مشخص به خود امکان انتخاب واحد خواهد داشت. یعنی ممکن است برخی از دانشجویان در روزهای اول نوبت انتخاب واحد آنها باشد و برخی در روزهای بعد از شروع انتخاب واحد مهلت داشته باشند تا انتخاب واحد کنند.

 

خلاصه مطلب

دانشجویان مقاطع مختلف که پس از تکمیل ثبت نام دانشگاه پیام نور در پذیرش این دانشگاه قبول شده و یا از ورودی‌های قبلی هستند می‌بایست مدتی پیش از آغاز هر یک از نیمسال‌های تحصیلی و مطابق تقویم آموزشی اعلام شده، نسبت به انتخاب واحد دانشگاه پیام نور خود اقدام کنند. سپس بعد از اتمام زمان امتحانات پایان ترم دانشگاه پیام نور در نیمسال اول سال تحصیلی ۱۴۰۲، نیمسال دوم تحصیلی این دانشگاه آغاز می‌شود. دانشجویان مانند ترم اول این دانشگاه باید در ابتدای آغاز این نیمسال تحصیلی نیز با ورود به سامانه گلستان، دروس مورد نظر این ترم خود را نیز انتخاب کنند. مهلت ثبت نام و انتخاب واحد در ترم بهمن سال تحصیلی ۱۴۰۲-1402 از 17 تا 27 دی اعلام شده است.

 

برای دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید.

 

 

 

5/5 - (3 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

 انتخاب واحد دانشگاه پیام نور سالانه چند بار انجام می‌شود؟

 همانطور که در این مقاله نیز اشاره شده است، انتخاب واحد دانشگاه پیام نور سالیانه سه بار و برای ترم مهر، بهمن و تابستان انجام می‌شود.

انتخاب واحد دانشگاه پیام نور تا کی وقت داره؟

برای هر یک از نیمسال‌های تحصیلی، مدتی پیش از آغاز ترم تحصیلی برای دانشجویان این دانشگاه فعال می‌شود. مهلت انتخاب واحد برای مهر تا 28 مرداد و برای ترم بهمن تا 27 دی خواهد بود.

چگونه انتخاب واحد در دانشگاه پیام نور انجام دهیم؟

برای انتخاب واحد دانشگاه پیام نور باید وارد پروتال دانشجویی خود در سایت گلستان شوید و دروس مد نظر خود را انتخاب نمایید.

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Avatar photo
  مجید
  ۱۹ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۳

  درود خسته نباشید آیا دانشجوی پیام نور این امکان رو داره که واحدهایی رو که تو چارت درسی ترم اول توسط دانشگاه ارائه شده رو انتخاب نکنه و بجای اون واحد های دیگه رو انتخاب کنه یا اجباریه انتخاب کردن اون واحد های ارائه شده ترم اول؟

  • Avatar photo
   مشاور محمدی
   ۲۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۵

   سلام وقت به خیر
   ترم اول توسط دانشگاه و طبق چارت انتخاب واحد انجام می شود.

 2. Avatar photo
  سارا
  ۱۳ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۴

  سلام وقت بخیر؛ بابت انتخاب واحد دروسی که توی چارت ترم یک هست توی فهرست دروس برای شهر واحد/مرکز شهر من نیست ، باید چیکار کنم؟

  • Avatar photo
   abbasi
   ۱۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۷

   سلام وقت بخیر . به دانشگاه خود رجوع فرمایید

  • Avatar photo
   abbasi
   ۱۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۰

   سلام به دانشگاه رجوع کنید

 3. Avatar photo
  صدیقه
  ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۸

  سلام روز بخیر؛ من هرکاری مکینم نمیتونم اقدام انتخاب واحد دانشگاه پیام نور کنم و سایت مراحل رو تکمیل نمیکنه؛ میخواستم بدونم انجام اینکار توسط مشاورین ایران تحصیل انجام می شود؟

  • Avatar photo
   aria
   ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۴

   سلام؛ احتمالا مشکل از شلوغی سامانه هست، در مورد سوالتون هم باید بگیم که بله خدمت انتخاب واحد دانشگاه پیام نور توسط مشاورین ایران تحصیل ارائه می شود.

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)