ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی 1402

انتخاب رشته کنکور ریاضی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی، پس از شرکت در آزمون کنکور ریاضی، یکی از مهم ترین مراحل است. کنکور ریاضی امروزه جایگاه سوم گروه آزمایشی در کنکور سراسری را به خود اختصاص داده است. به همین دلیل پیشنهاد می شود هر داوطلب از راهنما انتخاب رشته ریاضی کمک بگیرد. با در نظر گرفتن آمار سال‌ های قبل می‌ توان به راحتی به این امر مهم پی برد که قبولی در رشته مهندسی یکی از مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین اهداف تمامی داوطلبین برای شرکت در کنکور و در نهایت انتخاب رشته ریاضی محسوب می‌شود. در نتیجه استفاده از مشاوره انتخاب رشته ریاضی می تواند به داوطلبان کمک بسیاری کند.

اخیرا به دلیل کاهش شرکت داوطلبین در آزمون ریاضی و به نوعی رشد نزولی متقاضیان این رشته، شانس قبولی داوطلبین در رشته‌ های مهندسی نسبت به سال‌های قبل بیشتر شده است. اما اینکه چگونه می‌توان هوشمندانه این انتخاب را انجام داد که بتوان در بهترین رشته و دانشگاه با رتبه خوب قبول شد، از دغدغه‌ های اصلی کلیه داوطلبین بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری است. 

پیش از اقدام برای انتخاب رشته باید نکات و عوامل مختلفی چون علاقه، توانایی، استعداد فرد برای تحصیل در آن رشته به صورت دقیق بررسی گردد. در آکادمی ایران تحصیل، مشاوران مجرب راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری، به طور دقیق تمامی عوامل را بررسی کرده و در اختیار شما متقاضیان گرامی قرار می دهند. جهت ثبت نام و رزرو مشاوره تخصصی انتخاب رشته روی لینک زیر کلیک کنید

چرخه انتخاب رشه آکادمی ایران تحصیل

 

 

زمان انتخاب رشته کنکور ریاضی

داوطلبان کنکور ریاضی که در کارنامه اولیه خود مجاز به انتخاب رشته در دوره های مذکور شده اند، در زمان اعلام شده توسط سازمان سنجش می توانند نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور ریاضی بر اساس توجه به توضیحات کارنامه رتبه اکتسابی در زیر شاخه های کنکور ریاضی اقدام کنند. زمان انتخاب رشته معمولاً اواسط مرداد ماه است که حدوداً یک ماه پس از برگزاری آزمون است و داوطلبان باید شروع به انتخاب رشته کنند. پس‌ از اینکه دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی منتشر شد، حالا نوبت به انتخاب رشته کنکور ریاضی خواهد بود و در این انتخاب شما هم می‌توانید دانشگاه‌ های روزانه، شبانه، غیر انتفاعی، علمی کاربردی، بین‌ المللی، پردیس ،پیام نور و دانشگاه آزاد را انتخاب نماید.

 

 

اهمیت مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی 

انتخاب رشته کنکور ریاضی برای داوطلبان ریاضی از مهم‌ترین و سخت‌ترین مراحل می‌ باشد. پس از یک سال زحمت و تلاش مداوم داوطلبان کنکور ریاضی، حالا نوبت به انتخاب رشته کنکور ریاضی رسیده است. شاید به جرات بتوان گفت انتخاب رشته را بتوان به انتخاب همسر تشبیه کرد. مسیر بازگشت از رشته انتخابی شما اگرچه غیر ممکن نیست، اما بسیار سخت خواهد بود. اگر می‌خواهید در زمان انتخاب رشته موفق شوید، باید به نکات مهم توجه نمایید و همچنین حتما از راهنما انتخاب رشته کنکور ریاضی کمک بگیرید. علاوه بر این، می توانید با سایت ایران تحصیل همراه باشید تا با مشاوره انتخاب رشته ریاضی شما را در رسیدن به اهدافتان یاری نماییم.

 

 

 

مشاوره کارنامه انتخاب رشته کنکور ریاضی 

نتایج کنکور سراسری به صورت کارنامه برای کلیه داوطلبان در سایت سازمان سنجش به آدرس اینترنتی sanjesh.org قرار می‌گیرد. کارنامه اولیه که در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد: متشکل از سه قسمت است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

 

 

برای ورود به سایت سازمان سنجش  Sanjesh.org بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

 

 

در قسمت نخست کارنامه ریاضی اطلاعاتی همچون مشخصات معدل، هویتی، نوع سهمیه و استان بومی اطلاعات درج شده است. قسمت دوم کارنامه ریاضی اطلاعات وضعیت مجاز به انتخاب رشته در دوره روزانه، شبانه و فرهنگیان با در نظر گرفتن رتبه شما در کنکور سراسری مشخص شده و برای انتخاب رشته دانشگاه در بسیاری از دوره‌ها بسیار از داوطلبان مجاز می‌شوند.

در بخش سوم کارنامه ریاضی اطلاعات نمره، درصد های شما و رتبه در کنکور سراسری قرار می‌گیرد. اطلاعاتی که از اهمیت به سزایی برخوردارند و برای تحلیل آن نیازمند هستید با تعابیری همچون رتبه در سهمیه، رتبه در زیر گروه‌ های ریاضی، رتبه کشوری و نمره آزمون آشنایی داشته باشید.

با دانستن هر یک از تعابیر فوق ممکن است اولویت انتخاب رشته مورد نظر شما تغییر کند و یک گام به رشته مورد علاقه خود نزدیک تر شوید. شما می توانید به وسیله سامانه انتخاب رشته کنکور سراسری ایران تحصیل، علاوه بر بهره مندی از کمک مشاوران مجرب، شانس قبولی خود را در هر رشته بسنجید. ما در این مسیر تلاش می کنیم تا با ارائه راهنمایی حرفه ای با اثربخشی بالا، در مرحله حساس انتخاب رشته کنکور سراسری همراه شما باشیم. برای ورود به سامانه، روی لینک رزرو آنلاین کلیک کنید.

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور ریاضی

 

زیر گروه های انتخاب رشته ریاضی

سازمان سنجش رشته‌هایی که ضرایب یکسان دارند را در یک گروه جمع‌ آوری کرده است. در دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی چند زیرگروه وجود دارد که هرکدام از این زیر گروه‌ ها شامل چندین رشته می‌ شوند. در کارنامه شما به تفکیک زیرگروه‌ ها در کنکور این رتبه‌ ها قرار داده‌ شده‌ اند. شما با توجه به رشته مورد نظرتان به رتبه کسب‌ شده در این زیر گروه توجه می‌ نمایید و با توجه به رتبه کسب‌ شده و  ضرایب دروس کنکور ریاضی دست به انتخاب می‌ زنید. رشته انتخابی خود را باید بر اساس علاقه و استعداد انتخاب نمایید و نهایت دقت را در این امر به خرج دهید زیرا این انتخاب رشته کنکور ریاضی سرنوشت و آینده شما را رقم خواهد زد. پس در صورتی که نیازمند مشاوره انتخاب رشته ریاضی بودید، هرگز کوتاهی نکنید.

 

زیر گروه 1
مهندسی کامپیوتر ( تمام گرایش ها )، مهندسی صنایع ( تمام گرایش ها )، مهندسی عمران ( تمام گرایش ها )، مهند‌‌سی د‌‌ریا ( تمام گرایش‌ ها )، د‌‌بیری فیزیک، مهند‌‌سی رباتیک، مهند‌‌سی فناوری اطلاعات ( IT )، مهندسی برق ( تمام گرایش ها )، مهندسی مکانیک ( تمام گرایش ها )، مهندسی مواد ( تمام گرایش ها)، مهندسی نساجی ( تمام گرایش ها )، مهندسی هوا فضا ( تمام گرایش ها )، هوانوردی ( تمام گرایش ها )، مهندسی معماری، تکنولوژی ماشین های کشاورزی، مهندسی کشاورزی ( تمام گرایش ها )، مهند‌‌سی پزشکی ( تمام گرایش‌ها )، مهند‌‌سی حمل و نقل ریلی، مهندسی خط و سازه‌های ریلی، مهند‌‌سی ماشین‌های ریلی، کارشناسی مد‌‌یریت ( تمام گرایش‌ها )، کارشناسی حسابد‌‌اری ( تمام گرایش‌ها )، علوم کامپیوتر و…
زیر گروه 2
مهند‌‌سی پلیمر ( تمام گرایش‌ها )، مهند‌‌سی شیمی ( تمام گرایش‌ها )، مهند‌‌سی معد‌‌ن ( تمام گرایش‌ها )، مهند‌‌سی پتروشیمی، مهند‌‌سی ایمنی صنعتی، مهند‌‌سی ایمنی و بازرسی فنی، مهند‌‌سی نفت ( تمام گرایش‌ها )، شیمی ( تمام گرایش‌ها ) و…
زیر گروه 3
کارد‌‌انی فنی برق ( تمام گرایش‌ها )، کارد‌‌ان فنی شیمی ( تمام گرایش‌ها )، معلم فنی صنایع شیمیایی، کارد‌‌انی فنی صنایع غذایی، کارد‌‌انی ایمنی صنعتی، معلم فنی صنایع چوب، کارد‌‌انی فنی عمران ( تمام گرایش‌ها )، کارد‌‌انی فنی معد‌‌ن ( استخراج معاد‌‌ن ذغال سنگ )، کارد‌‌انی فنی مکانیک ( تمام گرایش‌ها به جز گرایش تاسیسات )، الکترونیک هواپیمایی، مخابرات هواپیمایی، معلم فنی مواد‌‌ (تمام گرایش‌ها)، کارد‌‌انی صنایع چوب، کارد‌‌انی علمی – کاربرد‌‌ی صنایع چوب، کارد‌‌انی استخراج معاد‌‌ن غیر ذغال سنگ، کارد‌‌انی فنی عملیات پتروشیمی، معلم فنی عمران ( تمام گرایش‌ها )، کارد‌‌انی علمی – کاربرد‌‌ی صنایع چاپ، کارد‌‌انی شیمی مواد‌‌

 

 

ظرفیت و رتبه قبولی کنکور ریاضی 1401

ظرفیت کل پذیرش انتخاب رشته کنکور ریاضی سال پیش در هرکدام از دوره‌ های روزانه، شبانه، پردیس خودگردان و ظرفت مازاد مناطق محروم، دانشگاه فرهنگیان، دانشگاه غیر انتفاعی، دانشگاه آزاد، پیام نور ارائه شده به صورت زیر در جدول قرار داده شده است.

 

جدول ظرفيت پذيرش رشته های تحصيلی گروه آزمايشی ریاضی در دوره های مختلف کنکور
دوره با اعمال نمره آزمون و سوابق تحصیلی
روزانه 41309
نوبت دوم (شبانه) 6286
پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد 378
سهمیه مناطق محروم، زلزله زده و سایر مصوبات 588
دانشگاه فرهنگیان (ویژه داوطلبان آزاد) 3588
دانشگاه ها و موسسات غیر انتفاعی 5208
دانشگاه پیام نور 1413
جمع کل 58785

 

با در نظر گرفتن اینکه متقاضیان کنکور ریاضی 144 هزار و 437 داوطلب هستند و ظرفیت پذیرش در دانشگاه‌ های سراسری در جدول بالا مشاهده کردید، به آسانی می‌توان متوجه شد که هر داوطلب بیشتر از یک شانس قبولی در یکی از رشته‌ های با آزمون و یا بدون آزمون ذکر شده در دفترچه انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401 را خواهد داشت. اما برای متقاضیان رشته مهندسی در کنکور ریاضی که دارای طرفداران زیادی است، رقابت در دانشگاه‌ های مطرح کشور ست، از جمله عوامل تاثیرگذار در مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی، رتبه قبولی داوطلبان است که نوع سهمیه و استان بومی داوطلب در آن تاثیرگذار است.

 

 

سهمیه های انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401

در این بخش از انتخاب رشته کنکور ریاضی بهتر است به سهمیه ها اشاره کنیم. برای بسیاری از داوطلبین کنکور سراسری، سهمیه مناطق در نظر گرفته می‌شود که متشکل از سه بخش منطقه یک، منطقه دو و منطقه سه است. این منطقه‌ بندی طبق دسترسی دارای امکانات آموزشی است. در حقیقت داوطلبان کنکور ریاضی که از سهمیه‌ های خاص همچون ایثارگران و جانبازان برخوردارند اما در فرآیند انتخاب رشته از این سهمیه استفاده نمی‌کنند از سهمیه مناطق بهره‌مند می‌شوند. داوطلبین بر اساس محل تحصیل 3 سال آخر دبیرستان شامل یکی از مناطق 1، 2 یا 3 می‌شوند.

برای داشتن انتخاب رشته ای هوشمند، لازم است بدانید که شانس قبولی شما در هر رشته و در هر استان چقدر می باشد و بهتر است از سهمیه خاص خود استفاده کنید یا خیر. داوطلبان گرامی می توانند با استفاده از سامانه تخصصی انتخاب رشته آکادمی ایران تحصیل و با مشورت مشاوران ما از تمامی سهمیه های انتخاب رشته کنکور ریاضی اطلاع یافته و بهترین انتخاب رشته را با توجه به شرایط و محدودیت های خود داشته باشند. برای برقراری ارتباط با مشاوران ما بر روی لینک زیر کلیک کنید. 

راهنمای انتخاب رشته رشته ریاضی

 

مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی چه تأثیری دارد؟

در مورد آینده نمی‌توان بی‌تفاوت بود. شما یک سال زمان و زحمت‌ کشیده‌ اید و این رتبه به‌ راحتی کسب نشده است و حالا نوبت رسیدن به بهترین انتخاب و بزرگ‌ترین هدف شما است مشاورین مرکز ایران تحصیل برای مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی سراسری فن‌ها و فنونی را می‌دانند تا به شما کمک خواهند کرد بهترین رشته را با توجه به رتبه کسب کرده انتخاب کنید. همچنین مشاورین می‌توانند به شما کمک کنند تا با توجه به ویژگی‌های شخصیتی و استعداد و علاقه یکی از بزرگ‌ترین تصمیمات زندگی خود را بگیرید.

 

 

 

نکات انتخاب رشته کنکور ریاضی

در این بخش از راهنما انتخاب رشته کنکور ریاضی بهتر است چند نکته مهم را مورد بررسی قرار دهیم. شایان ذکر است رشته‌ای که به آن علاقه‌ مند هستید را انتخاب نمایید. علاقه شما باعث می‌شود بهتر بتوانید با سختی‌ها و مشکلات آن کنار بیاید. متناسب با استعدادتان انتخاب کنید. انتخاب رشته‌ ای که در آن هیچ استعدادی ندارید و صرف علاقه انتخاب نموده‌ اید نمی‌ تواند کمک‌ کننده و انتخاب درستی باشد. اگر در انتخاب رشته به استعداد خود بی‌ توجه باشید شاید صرفاً یک مدرک بدون تخصص گرفته و یا اینکه حتی نتوانید این مسیر را به‌ صورت کامل طی نموده و دفترچه را با دقت مطالعه نمایید.

شرایطی که برای انتخاب رشته وجود دارد و نوع سهمیه و مناطق بسیار مهم است که حتماً باید آن را مدنظر بگیرید مثلاً رشته های کنکور چه تغییری نسبت به سال قبل داشته است؟ شرایط رشته‌ های انتخابی را به‌ دقت مطالعه نمایید. برخی از رشته‌ ها شرایط خاصی برای پذیرفته‌ شدگان در نظر می‌ گیرند و حتماً باید این امر را مد نظر قرار دهید. آینده شغلی را مدنظر قرار دهید. تمام نکات بالا مهم و درست است اما بخشی از فرایند کار در نظر گرفتن آینده شغلی است که اگر موارد بالا را رعایت نمایید این انتخاب راحت‌ تر خواهد شد.خوب است در این زمینه نگاهی به پر درآمدترین رشته های ریاضی بیندازید. 

 

اخبار پیرامون انتخاب رشته کنکور ریاضی

📢از قبولی ۱۰۰ درصدی متقاضیان ریاضی در کنکور امسال تا اعلام زمان آغاز ترم تابستان دانشگاه‌ها

عبدالرسول پور عباس گفت: ۱۴۰ هزار داوطلب رشته ریاضی در کنکور سراسری امسال شرکت کردند. ۲۵۰ هزار صندلی خالی در این رشته وجود دارد لذا طبیعی است که آنها هر رشته‌ای را که بخواهند قبول خواهند شد. 

📢ترتیب اهمیت دروس در کنکور رشته ریاضی 

مباحث مربوط به کنکور ریاضی جزو موضوعات با اهمییت کنکور سراسری محسوب می‌شود، داوطلبان متعددی سالانه در این زیر گروه کنکور می‌دهند.

📢داوطلبان ریاضی در پله آخر/کنکور 1401 به خط پایان رسید 

داوطلبان گروه آزمایشی ریاضی با کمتری آمار در پله آخر گروه آزمایشی کنکور 1401 قرار دارند.

 

تلفن انتخاب رشته ریاضی

 

 

خلاصه مطلب

مطمئنا تا قبل از مطالعه راهنما انتخاب رشته ریاضی اطلاعات دقیقی نسبت انتخاب رشته در اختیار نداشته اید اما در حال حاضر می دانید که راهنما انتخاب رشته ریاضی چه کمکی به شما می کند. در انتخاب رشته مسئله توانایی و استعداد هر فرد مسئله بسیار مهمی است، باید توجه داشته باشید که ممکن است با تحصیل در یک رشته پر متقاضی به موفقیت دست پیدا نکنید اما پس از وارد شدن به رشته و کاری که در آن شایستگی و استعداد مد نظر را داشته باشید تا موفقیت‌ های روزافزونی دریافت کنید. لذا استعداد، علاقه و توجه به بازار کار از جمله پارامتر های مهم در انتخاب رشته است و از این جهت باید در این فرآیند به خوبی عمل کرد. در مقاله انتخاب رشته کنکور ریاضی به صورت کامل و جامع به بررسی این مبحث پرداخته‌ ایم. اگر سوالی و ابهامی دارید و یا به کمک نیاز دارید، می توانید با همکاران ما در ایران تحصیل تماس بگیرید و از مشاوران مجرب ما در مورد راهنما انتخاب رشته ریاضی کمک بگیرید. 

 

 

برای دانلود پی دی اف مقاله، کلیک کنید. 

 

 

 

 

5/5 - (3 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

 پذیرفته شدگان دوره روزانه کنکور سراسری از شرکت در آزمون سال بعد محروم هستند؟

این گروه از داوطلبان فقط از انتخاب رشته دوره روزانه کنکور سال بعد محروم هستند برای اطلاع از نحوه انتخاب رشته در مقاله فوق مراجعه کنید.

 آیا برای تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور سراسری نیازی به پرداخت هزینه است؟

انتخاب رشته دانشگاه های سراسری به صورت رایگان انجام می شود

 محدودیتی برای انتخاب رشته دانشگاه های فرهنگیان وجود دارد؟

بله. انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان دارای یک سری شرایط عمومی و اختصاصی است

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Avatar photo
  علی
  ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۴۶

  سلام با رتبه 28000 ریاضی منطقه 3 چه رشته ای میتونم قبول بشم?

  • Avatar photo
   maleki
   ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۹

   سلام وقت بخیر
   برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس فرمایید.

 2. Avatar photo
  سیمین رزمی
  ۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۷

  سلام به مشاوران ایران تحصیل برای انتخاب رشته کنکورریاضی چه بایدکرد؟

  • Avatar photo
   irantahsil
   ۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۲

   سلام خانم رزمی جهت انتخاب رشته صحیح کنکور ریاضی با مشاوران مرکز ایران تحصیل تماس حاصل کنید

 3. Avatar photo
  sina
  ۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۳

  سلام به مشاوران ایران تحصیل برای انتخاب رشته کنکوریاضی چه درس هایی رابایدبیشترمدنظرگرفت؟

  • Avatar photo
   irantahsil
   ۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۷

   سلام وقت بخیر شما می توانید انتخاب رشته کنکور ریاضی را به مشاوران ایران تحصیل بسپارید و درس هایی مانند ریاضی و فیزیک درصد ضریب بالایی در قبولی دارند .

  • Avatar photo
   irantahsil
   ۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۱

   سلام سینا جان جهت اطلاع از واحد های مهم انتخاب رشته کنکور ریاضی با مشاوران ما در تماس باشید

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۳ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۱

   سلام وقت بخیر دوست عزیز برای انتخاب رشته کنکور ریاضی سال 1400 براساس رتبه شما در سهمیه منطقه و یا اگر ایثارگری دارید بررسی میشود نه براساس دروس موفق باشید

 4. Avatar photo
  مونا
  ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۱

  سلام وخسته نباشیدبه مشاوره ایران تحصیل برای انتخاب رشته کنکورریاضی چه درس هایی برای ریاضی درصدقبولی بیشتری دارند؟

  • Avatar photo
   irantahsil
   ۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۴

   سلام برای انتخاب رشته کنکور ریاضی درس های ریاضی و فیزیک ضریب بالایی در قبولی دارد البته برای انتخاب رشته صحیح و دقیق باید با مشاوران مرکز ایران تحصیل در ارتباط باشید .

  • Avatar photo
   irantahsil
   ۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۹

   سلام ممنون مونا خانوم برای انتخاب رشته کنکور ریاضی و نحوه صحیح انتخاب رشته کنکور ریاضی با مشاوران مرکز در تماس باشید واهنمایی کنند که چه دروسی درصد قبولی بیشتری دارد

 5. Avatar photo
  علی
  ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۴

  سلام به مجموعه کارکنان ایران تحصیل خسته نباشیدمن برای انتخاب رشته کنکورریاضی به چه مشاوره ای مراجعه کنم؟

  • Avatar photo
   irantahsil
   ۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۵

   سلام ممنون علی جان برای انتخاب رشته کنکور ریاضی و مشاوره صحیح انتخاب رشته کنکور با مشاوران مرکز ایران تحصیل در تماس باشید ک جهت مشاوره تلفنی می توانید از 8 صب تا 12 شب در تماس باشید

تماس با مشاور