ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

غلبه بر ترس از شکست در کنکور به روش رتبه های برتر

غلبه بر ترس از شکست در کنکور
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

برای بسیاری از داوطلبان، کنکور یک غول بی شاخ و دم است. غلبه بر ترس از شکست در کنکور برای این افراد یکی از سخت ترین کارهای دنیاست. این اشخاص ترس از قبول نشدن در کنکور را تقریبا محال می دانند. اما اگر 15 نکته طلایی برای کنترل استرس کنکور را بدانید می توانید استرس قبول نشدن در کنکور را از بین ببرید. 

 

 

برای آشنایی با روش های غلبه بر ترس از شکست در کنکور– برنامه ریزی مناسب و بالا بردن بازدهی مطالعه با مشاوران ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099075307 – تماس از سراسر کشور

9099075307 – تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب

 

 

راهکارهای غلبه بر ترس از شکست در کنکور 

 

غلبه بر ترس از شکست در کنکور محال نیست

غلبه بر ترس از شکست در کنکور محال نیست

 

بسته به شخصیت و بزرگی هدف، ترس از قبول نشدن در کنکور در بین تمام داوطلبان به میزان های متفاوت وجود دارد. اما آیا این احساس طبیعی است؟ آیا راهی برای غلبه بر ترس از شکست در کنکور وجود دارد؟ قبل از هر چیز باید بگوییم که ما انسان هستیم و دارای احساسات متفاوتی می باشیم. اما کنترل این هیجانات و اضطراب ها به نوعی هنر ما محسوب می شود.

در سال های اخیر قبولی متقاضیان کنکور، دیگر مثل دوره های گذشته یک امر دور از انتظار نیست. ظرفیت های بالا و تکنیک های مطالعه این فرصت را برای همه داوطلبان ایجاد کرده تا قبولی خود را تقریبا حتمی بدانند. اما در این بین رقابت بر سر صندلی ها دانشگاه ها و رشته های برتر همچنان باقی است و استرس قبول نشدن در کنکور بر سر رقابت در این رشته ها است.

اگر به 15 نکته طلایی برای کنترل استرس کنکور دقت کنیم، خواهیم دید که شناخت ریشه های این استرس مهم ترین بخش کار است. گاهی عدم آمادگی و مطالعه کافی، کمبود اعتماد بنفس، شیوه برنامه ریزی غلط و عوامل بسیار دیدی باعث می شود که داوطلب احساس کند که از غلبه بر ترس از شکست در کنکور عاجز است.

 

15 نکته طلایی برای کنترل استرس کنکور

 

15 نکته طلایی برای کنترل استرس کنکور

15 نکته طلایی برای کنترل استرس کنکور

 

اولین قدم برای غلبه بر ترس از شکست در کنکور این است که استرس خود را کنترل کنید. چرا که آشفتگی ذهنی و اضطراب، تاثیر بسیار قوی بر پایین آمدن حس اعتماد بنفس و اختلال عملکرد فرد می شود. در زیر 15 نکته طلایی برای کنترل استرس کنکور را به همراه روش های سرکوب آن ها بیان می کنیم.

 

1. خیالباف نباشید

به طور طبیعی هنگام درس خواندن افکار زیادی به سراغ ما می آید که ممکن است ذهن ما را کاملا به فضای دیگری ببرد. برای حذف این افکار، هر آنچه که به ذهنتان می رسد را بر روی یک کاغذ نوشته و سپس دلیل آن را بنویسید. این کار باعث می شود تا ذهنتان از دنبال کردن این افکار خودداری کندو دیگر استرس اینکه در را با دقت نخوانده اید نداشته باشید.

 

2. برنامه ریزی داشته باشید

یکی از شاهراه های غلبه بر ترس از شکست در کنکور داشتن برنامه ریزی خوب اشت. وقتی منظم پیش می روید به خودتان مطمئن خواهید شد و دیگر استرس قبول نشدن در کنکور را نخواهید داشت .

 

3. از خودتان انتقاد نکنید

اگر در درسی ضعف دارید و یا از عملکرد خود راضی نیستید، به جای سرزنش خود به فکر راه حل باشید و مسیر درست را پیدا کنید. خود انتقادی یک منبع مهم استرس زایی است.

 

4. با خودتان مهربان باشید یعنی غلبه بر ترس از شکست

گاهی خود را به یک تفریح، مهمانی یا گفتگو با دوستان دعوت کنید. از اینکه مبادا وقتتان هدر رود نترسید. شما با یک استراحت کوتاه خود ریکاوری می کنید و برای لحظاتی از فشار و خستگی دور می شوید.

 

5. شما منحصربفردید

اگر بخواهید مدام خودتان را دیگران مقایسه کنید، استرس قبول نشدن در کنکور همیشه با شما خواهد بود. مطمئن باشید که توانایی های شما برای رسیدن به موفقیت کافی است. این جمله به یاد داشته، شما تکرار هیچ کس نیستید.

 

6. ریشه یابی کنید

اگر استرس تان همیشگی است، قبل از هر چیز ریشه آن را پیدا کنید. یک دفترچه تهیه کنید و یک سمت آن علل استرس و سمت دیگر راه حل رفع آن را بنویسید و سعی کنید به آن ها عمل کنید.

 

7. مرور کنید

یکی از بهترین 15 نکته طلایی برای کنترل استرس کنکور مرور دروس است. اگر مرور نکنید بعد از مدت کوتاهی متوج خواهید شد که هر آنچه خوانده اید فراموش شده و این می تواند استرس شدیدی را به شما منتقل کند. مرور منظم، شیوه صحیح مطالعه کنکور است.

 

8. غذاهای خوب بخورید

منظور از غذاهای خوب این نیست که غذاهای پلویی یا پر چرب بخورید. بلکه غذاهای امگا سه دار مانند ماهی و میگو، و مغزهایی مانند پسته، گردو و بادام بسیار مغذی هستند. علاوه بر این از خوردن سبزیجات و میگو غافل نشوید.

 

9. برای غلبه بر ترس از شکست کمک دیگران را فراموش نکنید

زمان هایی که احساس سردرگمی و یا ناتوانی می کنید، سعی کنید با فردی که با او احساس نزدیکی می کنید و یا یک مشاور درباره نگرانی هایتان صحبت کنید. در این مواقع می توانید روی کمک کارشناسان ما حساب کنید. آن ها در تمامی ساعات شبانه روز در کنار شما هستند.

 

10. خواب کافی داشته باشید

شب ها دیر خوابیدن و زود بیدار شدن، راندمان مطالعه را بسیار پایین می آورد. به یاد داشته باشید که خواب شبانگاهی بهترین تاثیر را در سرزندگی و آمادگی ذهنی شما دارد. در طول روز یک خواب کوتاه نیز بسیار مفید است.

 

11. تست بزنید

سعی کنید  تکنیک های تست زنی را یاد بگیرید تا استرس قبول نشدن در کنکور را از خود دور کنید. تست زدن می تواند نقاط ضعف و قوت شما را آشکار مکند.

 

12. خلاصه نویسی کنید

هنگامی که در حال مطالعه هستید، نکات مهم را به اختصار یادداشت کنید. این کار روزهای نزدیک به کنکور در غلبه بر ترس از شکست در کنکور و کاهش اضطراب نقش زیادی دارد.

 

13. جمع بندی دروس را به موقع انجام دهید

مطالبی که قبل از کنکور می خوانید با تمام دوره های دیگر متفاوت هستند. برای یک جمع بندی خوب می توانید روش جمع بندی هاوس چیست؟ را مطالعه کنید.

 

14. از خودتان آزمون بگیرد

از همان ابتدا آزمون های آزمایشی را در برنامه خود قرار دهید. می توانید این کار بسته به فاصله زمانی از کنکور هر چند روز یا چند هفته یکبار انجام دهید.

 

15. نیازهایتان را به والدین بگویید

اگر احساس می کنید محیط خانه کمی شلوغ است از والدین بخواهید تا آرامش را برقرار کنند. و یا در صورت امکان به پانسیون های مطالعاتی بروید و با تمرکز بیشتر مطالعه کنید.

 

اجازه ندهید ترس از کنکور بر شما غلبه کند

 

اجازه ندهید ترس از کنکور بر شما غلبه کند

اجازه ندهید ترس از کنکور بر شما غلبه کند

 

مدام به فکر نتیجه نباشید. به قول معروف کنکور آخر دنیا نیست. مهم تر از هر چیزی آن است که در لحظه تمام سعی خود را بکنید و چیزی برای پشیمانی باقی نگذارید. به جای اینکه مدام به خودتان بگویید اگر قبول نشوم چه می شود و استرس قبول نشدن در کنکور  را در خود بالا ببرید، روی نقاط قوت خود برجستگی بیشتری دهد و اعتمادبنفس تان را بالا ببرید.

یک مورد دیگر که باعث می شود غلبه بر ترس از شکست در کنکور برایتان دشوار شود، این است که توقعات و انتظارات دیگران از اهداف خودتان پر رنگ تر شود. اینکه خانواده یا اطرافیان از شما توقع داشته باشند پزشک، مهندس، وکیل یا هر چیز دیگری شوید، نباید باعث شود که علایق و خواسته های خود را فراموش کنید.

همانطور که در 15 نکته طلایی برای کنترل استرس کنکور گفته شد سعی کنید اهداف و انگیزه خود را تعیین کنید و سپس با پشتکار پیش بروید. حتی اگر شما به یک رشته کم طرفدار علاقه مند باشید، چنانچه با عشق و پشتکار در آن پیش بروید بدون شک از موفق ترین ها خواهید بود. پس ترس از قبول نشدن در کنکور بی مورد خواهد بود.

 

اصلا چرا استرس قبول نشدن در کنکور؟

بالا رفتن ظرفیت های پذیرش و افزایش تعداد رشته ها دیگر جایی برای نگرانی باقی نمی گذارد. این روزها هر داوطلبی به تناسب سطح خود می تواند در یکی از دانشگاه های پیام نور، روزانه، آزاد و غیر انتفاعی در رشته های تحصیلی مختلف قبول شود. خوشبختانه عامل تعیین کننده در درخشیدن در بازار کار میزان مهارت پایانی شماست.

به همین خاطر است که گاهی شاهدیم که فارغ التحصیلان دانشگاه های غیر دولتی نسبت به دانشگاه های دولتی زودتر جذب بازار کار می شوند. و حتی گاهی در مقاطع بالاتر موفق ترند. در نتیجه با غلبه بر ترس از شکست در کنکور با فراغ بال به تلاش خود ادمه دهید و پر امید پیش بروید. 

 

 

خلاصه مطالب

ما در مقاله حاضر سعی کردیم با ذکر 15 نکته طلایی برای کنترل استرس کنکور به داوطلبان کمک کنیم تا غلبه بر ترس از شکست در کنکور را امری دشوار ندانند. برای از بین بردن ترس از قبول نشدن در کنکور می توانید در همه روزهای هفته با مشاوران ما در ارتباط باشید. کارشناسان ایران تحصیل استرس قبول نشدن در کنکور را در متقاضیان با روش های علمی مهار می کنند.

 

 

مطالب مرتبط

ویژگی های مرکز مشاوره دانشگاه آزاد

جزییات جزوه دین و زندگی کنکور

روش جمع بندی کنکور چگونه است

نحوه برنامه ریزی رایگان کنکور ۱۴۰۳ با رتبه های برتر

15 نکته طلایی برای کنترل استرس کنکور

غلبه بر ترس از شکست در کنکور

 

4.7/5 - (4 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

من یک بار در کنکور شکست خورده ام، حالا چطور می توانم غلبه بر ترس از شکست در کنکور را در خودم ایجاد کنم؟

دوست گرامی شکست پل پیروزی است. اما شما می توانید در این مورد با مشاوران ایران تحصیل به شماره های 9099075307 از سراسر کشور و 9099075307 از استان تهران تماس بگیرید.

 

یکی از دلایل ترس از قبول نشدن در کنکور در من، دوستانی هستند که بسیار موفقند، من چگونه می توانم این احساس را از بین ببرم؟

اگر در نکته طلایی برای کنترل استرس کنکور که در مقاله آورده ایم خوانده باشید، شما به هیچ وجه نباید خود را با دیگران مقایسه کنید. به قابلیت های منحصربفرد خود بیشتر اهمیت دهید.

 

افراد بزرگسال چگونه می توانند احساس استرس قبول نشدن را در خود رفع کنند؟

ویژگی های برای غلبه بر ترس از شکست در کنکور  برای همه رده های سنی یکسان است. با مطالعه آن ها می توانید موفق شوید.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • مشاوره تحصیلی رایگان بگیرید

  مشاوره تحصیلی رایگان بگیرید! تلفنی 24 ساعته | irantahsil

  ایران تحصیل به عنوان یکی از بهترین وب سایت‌های مشاوره تحصیلی رایگان است که به دلیل کیفیت بالای مشاوره و قیمت مناسب تا به حال توانسته بخش اعظمی از داوطلبان کنکور و دانش آموزان را به خود جذب کند. به...
 • مشاوره تحصیلی دانش آموزان مدارس در مقاطع ابتدایی و متوسطه

  مشاوره تحصیلی دانش آموزان مدارس در مقاطع ابتدایی و متوسطه

  دریافت مشاوره تحصیلی دانش آموزان مدارس جهت کسب آمادگی برای آزمون‌های مختلف و برنامه‌ریزی درست، بسیار مهم و حیاتی است. مشاوره تحصیلی مدرسه، دانشگاهی و نظام وظیفه در حال حاضر نقش بسیار پررنگ‌تری نسبت به گذشته دارد و بیشتر مورد...
 • مشاوره تحصیلی تلفنی

  مشاوره تحصیلی تلفنی | تمامی مقاطع + 24 ساعته | ایران تحصیل

  آیا می‌دانستید به جای مراجعه به مراکز مشاوره حضوری می‌توانید از مشاوره تحصیلی تلفنی استفاده کنید؟ شایان ذکر است بدانید مشاوره تحصیلی تلفنی دارای مزایای بسیار زیادی می‌باشد به همین دلیل این روزها اکثر افراد از تمایل بیشتری به استفاده...
 • برنامه ریزی درسی

  برنامه ریزی درسی + 11 راز مهم رتبه ها + pdf برنامه 1403

  داشتن برنامه ریزی درسی مناسب می تواند به دانش آموزان و دانشجویان کمک کند تا پیشرفت تحصیلی بهتری داشته باشند. آن دسته از افرادی که در طول ترم برای خواندن هر کدام از دروس و آمادگی جهت شرکت در امتحانات...
تماس با مشاور