تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
انتخاب رشته کنکور تجربی

انتخاب رشته کنکور تجربی

انتخاب رشته کنکور تجربی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

انتخاب رشته کنکور تجربی آغاز شد. هر ساله داوطلبان گروه تجربی بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور و مشاهده تراز و رتبه خود آماده رفتن به مرحله بعد یعنی انتخاب رشته کنکور تجربی می شوند. در واقع، انتخاب رشته کنکور تجربی برای داوطلبان این گروه مهم ترین و حساس ترین مرحله است. دیگر همه می دانیم که اکثریت قریب به اتفاق داوطلبان تجربی قصد پذیرش در رشته های پرطرفدار و خاصی همچون پیراپزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و یا پزشکی را دارند.

 

اما در این میان باید به فاکتورهای بسیار مهمی همچون ظرفیت دانشگاه ها و رشته ها، علاقه فرد و همین طور استعدادهای وی نیز توجه داشت. در این نوشته، به جهت اهمیت بالای انتخاب رشته کنکور تجربی برای داوطلبان این گروه قصد ارائه راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی و ذکر نکات لازم در این رابطه را برای شما داریم.

 

برای دریافت انتخاب رشته رایگان کنکور روی لینک کلیک کنید

 

جهت اطلاع از شرایط ضروری انتخاب رشته تجربی از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099072952 تماس از سراسر کشور و  9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی

 

 

انتخاب رشته کنکور تجربی چه زمانی انجام می شود؟

انتخاب رشته کنکور تجربی چه در دانشگاه آزاد و چه در دانشگاه سراسری بعد از اعلام نتایج آزمون سراسری انجام می گیرد.

 در واقع، کلیه داوطلبان بعد از مشاهده کارنامه خود در سایت سازمان سنجش آموزش کشور باید جهت انتخاب رشته کنکور تجربی اقدامات لازم را انحام دهند.

نکته مهم این که، انتخاب رشته تجربی در دانشگاه آزاد کاملاً مجزا از دانشگاه سراسری صورت می گیرد و تمامی متقاضیان پذیرش در دانشگاه آزاد لزوماً باید حدود چند روز بعد از اتمام زمان انتخاب رشته کنکور تجربی سراسری فرآیند انتخاب رشته را از طریق سایت دانشگاه آزاد انجام بدهند.

در حال حاضر و با توجه به شیوع بیماری کرونا در جامعه زمان دقیقی را نمی توان برای این انتخاب رشته ذکر کرد و باید منتظر بود.

برای اطلاع دقیق از زمان انتخاب رشته کنکور تجربی سراسری و آزاد در سال جاری می توانید از کمک مشاوری خبره در این حوزه بهره بگیرید.

 

 

نحوه انتخاب رشته کنکور تجربی در دانشگاه سراسری

در ابتدا باید عرض کنیم که دانشگاه های سراسری کلیه دانشگاه های پردیس خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی، شبانه یا نوبت دوم و همین طور روزانه را شامل می شوند.

فرآیند انتخاب رشته در تمامی این مراکز دانشگاهی ذکر شده در یک فرم انتخاب رشته و به شکل همزمان صورت می گیرد.

 در ضمن، تمامی رشته های ارائه شده در این دانشگاه ها در قالب دفترچه ای به نام دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور جمع آوری شده اند.

تمامی داوطلبان بعد از دانلود این دفترچه می توانند از بین کد رشته محل های ارائه شده تا سقف یکصد و پنجاه مورد را در فرم انتخاب رشته وارد کنند.

 

 

نحوه انتخاب رشته تجربی در دانشگاه آزاد

درست برعکس ثبت نام همزمان کنکور سراسری و آزاد که در یک زمان انجام می شود انتخاب رشته کنکور تجربی دانشگاه آزاد کاملاً مجزا از دانشگاه سراسری صورت می گیرد.

مورد دیگر این که، کلیه داوطلبان و متقاضیان باید انتخاب رشته کنکور تجربی آزاد را در سایت دانشگاه آزاد به آدرس azmoon.org انجام دهند.

تمامی رشته های تجربی آزاد در دفترچه ای به نام دفترچه انتخاب رشته آزاد به داوطلبان معرفی می شوند و هرکدام از متقاضیان امکان انتخاب یکصد کد رشته محل را از بین رشته های گروه آزمایشی تجربی دارند.

 

 

انتخاب رشته کنکور تجربی

 

 

بررسی و تحلیل کارنامه انتخاب رشته گروه تجربی

هر کدام از داوطلبان می توانند بعد از اعلام نتایج آزمون سراسری کارنامه انتخاب رشته کنکور تجربی خود را در سایت سازمان سنجش آموزش کشور مشاهده کنند.

باید عرض کنیم که کارنامه انتخاب رشته تجربی که به نام کارنامه علمی هم مشهور است از سه بخش مختلف تشکیل می شود.

اولین بخش از کارنامه انتخاب رشته کنکور تجربی به ذکر استان بومی داوطلب و سهمیه اختصاصی به وی اختصاص داده شده است.

این قسمت، اثر قابل توجهی در انتخاب رشته داوطلب دارد. اما در بخش دوم فرد می تواند از وضعیت مجاز شدن خود جهت انتخاب رشته در هر کدام از دانشگاه ها از جمله دانشگاه فرهنگیان، شبانه، روزانه و غیره اطلاع پیدا کند.

در سومین و در واقع آخرین بخش از کارنامه انتخاب رشته کنکور تجربی رتبه و نمره کنکور و درصد تمامی درس ها ذکر شده اند. این بخش را می توان مهم ترین و اصلی ترین بخش از کارنامه داوطلبان کنکور تجربی دانست.

 

 

در مورد سهمیه های رشته تجربی چه می دانید؟

باید عرض کنیم که از میان سهمیه های انتخاب رشته کنکور تجربی سهمیه مناطق از مابقی سهمیه ها اهمیت بیشتری دارد و خود در سه گروه سهمیه منطقه 1،‌ منطقه 2 و 3 دسته بندی می شود.

سهمیه مناطق شامل حال اکثر شرکت کننده های گروه تجربی می شود. اما سهمیه های خاص همچون سهمیه جانبازان، خانواده شهداء و ایثارگران تنها برای افرادی با شرایط خاص در نظر گرفته شده و تعداد محدودتری را دربرمی گیرند.

 

 

 

بهترین و دقیق ترین انتخاب رشته گروه تجربی را با مشاوران خبره ایران تحصیل تجربه کنید و از قبولی خود اطمینان داشته باشید

راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی

در این بخش قصد داریم راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی را خدمت شما داوطلبان ارائه دهیم و توضیحات مفصلی را در این رابطه عرض کنیم.

نکته مهمی که تمامی مشاوران کنکور مدام به داوطلبان و دانش آموزان کنکور تجربی متذکر می شوند در مورد مطالعه دقیق و جزء به جزء مطالب مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی است.

در نتیجه، هرگز از مطالعه و اطلاع از نکات مندرج در این دفترچه و همین طور لیست رشته ها و دانشگاه های نوشته شده در آن غافل نشوید.

حتماً به این موضوع واقف هستید که اصلی ترین بخش انتخاب رشته چیزی به جز چینش درست و منطقی کد رشته محل ها در فرم انتخاب رشته نیست.

به عبارت دیگر، هر داوطلب تجربی در ابتدا باید انتخاب های خوش بینانه خود را درج کند و سپس به دنبال آن ها و به ترتیب انتخاب های واقع بینانه و بدبینانه را در فرم انتخاب رشته با دقت تمام وارد نماید.

حتماً می پرسید منظور از این انتخاب های نام برده شده چیست؟ در ادامه این بخش مربوط به راهنمای جامع انتخاب رشته توضیحاتی را در رابطه با هر کدام خدمتتان عرض می کنیم.

 

 

منظور از انتخاب های خوش بینانه چیست؟

ببینید دوستان عزیز حتماً همه شما از این موضوع مطلع هستید که قبولی در رشته های گروه علوم پزشکی در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی در صورتی اتفاق می افتد که داوطلب رتبه ای عالی را در کنکور کسب کرده باشد.

در نتیجه، داوطلبان دارای رتبه های نه چندان بالا و خوب نباید امید زیادی به قبولی و پذیرش در این قبیل از رشته ها داشته باشند.

اما با این همه توصیه می کنیم که در حدود 20 تا  تا 30 درصد از اولین انتخاب های خود را به رشته هایی اختصاص دهید که احتمال قبولی تان در آن ها پایین است.

 

 

منظور از انتخاب های واقع بینانه چیست؟

منظور از انتخاب های واقع بینانه همان دست انتخاب هایی است که شما داوطلبان عزیز با توجه به رتبه های داوطلبان در طول سال های قبل شانس قبولی زیادی در آن ها دارید.

پیشنهاد ما این است که بخش زیادی از انتخاب های خود را به انتخاب های واقع بینانه اختصاص دهید. (در حدود پنجاه درصد از انتخاب ها)

 

 

منظور از انتخاب های بدبینانه چیست؟

انتخاب های بدبینانه همان رشته هایی را شامل می شوند که شما به احتمال بسیار زیاد (90 درصد به بالا) در آن ها قبول می شوید.

حتماً می پرسید چرا این انتخاب ها را بدبینانه می نامند؟

باید عرض کنیم که این موضوع از آنروست که فرد کنکوری چندان تمایلی به پذیرش در آن ها ندارد. حتماً می پرسید چرا؟

 در پاسخ باید بگوییم که این عدم تمایل به دلیل مواردی از جمله شهریه بالای تحصیل در رشته و دانشگاه انتخابی و یا فاصله زیاد دانشگاه از محل اقامت داوطلب نشأت می گیرد.

دوستان عزیز دقت کنید که در صورت چیدن رشته ها به روش مذکور در انتخاب رشته کنکور تجربی احتمال قبولی شما در یکی از کد رشته محل های انتخابی بسیار بالاست.

اما هرگز از موضوع علاقه به رشته های دانشگاهی غافل نشوید و تنها احتمال قبولی را در نظر نگیرید.

 

 

برای قبولی در رشته های پرطرفدار تجربی چه رتبه ای را باید کسب کنم؟

حتماً شما هم همچون بسیاری از داوطلبان گروه تجربی تمایل به قبولی در یکی از سطح بالاترین رشته ها را دارید. اما آیا می دانید برای قبولی در رشته ای همانند پزشکی باید چه رتبه ای را کسب کنید؟

آیا می دانید برای پذیرش در این رشته در دانشگاهی تاپ مانند دانشگاه تهران یا شهید بهشتی چه رتبه ای را باید به دست آورد؟

اگر به دنبال پاسخ این سؤالات هستید می توانید با مشاوران ایران تحصیل جهت قبولی بهتر در گروه تجربی تماس بگیرید.

 

 

از لیست رشته های تجربی اطلاعی دارید؟

آیا می دانید رشته های گروه تجربی شامل چه مواردی می شوند؟ آیا اطلاعات کامل و جزئی در رابطه با این رشته ها دارید؟

 اگر به دنبال شناخت رشته های تجربی در زمان انتخاب رشته کنکور تجربی هستید با مشاوران مجموعه ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 

 

دانشگاه های پذیرنده رشته های گروه تجربی را می شناسید؟

آیا دانشگاه های روزانه، شبانه، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و حتی دانشگاه های آزاد پذیرنده رشته های تجربی را به طور کامل می شناسید؟

آیا می دانید کدام از این دانشگاه ها رشته مورد علاقه شما داوطلب تجربی را ارائه می دهند؟ پاسخ همه این سوالات مهم در مورد دانشگاه های پذیرنده تجربی را می توانید از مشاوران خبره ایران تحصیل بخواهید.

 

 

نکات مورد توجه در زمان انتخاب رشته تجربی

دوستان عزیز توجه به نکات مهم گفته شده در زیر را در زمان انتخاب رشته تجربی فراموش نکنید:

. همواره به خاطر داشته باشید که انتخاب رشته کنکور تجربی خود را با دقت و حوصله و با تمرکز کافی انجام دهید.

. همواره رشته هایی را در الویت انتخاب های خود قرار دهید که بازار کار خوبی دارند.

. با دروسی که در زمان تحصیل در رشته موردنظرتان باید بگذرانید به طور کامل آشنا شوید.

. در صورت تمایل به انتخاب و ادامه تحصیل در رشته های آزمایشگاهی بد نیست سری به آزمایشگاه های شهر خود بزنید.

 

 

 

 

 

برای گرفتن بهترین مشاوره انتخاب رشته در گروه علوم تجربی از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099072952 تماس از سراسر کشور و  9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

کانال اطلاع رسانی انتخاب رشته کنکور تجربی

مطالب مرتبط

ثبت نام بدون کنکور رشته پرستاری

رشته های تجربی پر درآمد

 ثبت نام مامایی بدون آزمون

رشته اتاق عمل بدون کنکور 

انتخاب رشته کنکور ریاضی

 معدل لازم برای رشته تجربی

انتخاب رشته کنکور تجربی در چه سامانه ای انجام می شود؟ 

انتخاب رشته کنکور تجربی دانشگاه سراسری در سایت سنجش و انتخاب رشته کنکور تجربی دانشگاه آزاد در سایت دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.org انجام می شود.

آیا انتخاب رشته کنکور تجربی آزاد و سراسری در یک زمان انجام می گیرد؟ 

خیر. انتخاب رشته این دو دانشگاه در دو زمان جداگانه انجام می شود.

چگونه می توانم راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی را دریافت کنم؟ 

با تماس با مشاوران ایران تحصیل می توانید راهنمای جامع انتخاب رشته تجربی را دریافت کنید.

 

مطالب مرتبط

نظرات

  1. irantahsil
    9 مرداد 1397 ساعت 12:23

    سلام انتخاب رشته کنکور تجربی بسیار حساس و مهم هست جهت انتخاب رشته صحیح تجربی با مشاوران مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید.

ایران تحصیل
تماس با مشاور