ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

مقایسه اعتبار مدرک دانشگاه ها | آزاد، سراسری، غیرانتفاعی و پیام نور

اعتبار مدرک دانشگاه ها
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

مقایسه اعتبار مدرک دانشگاه ها، از بزرگ ترین دغدغه های داوطلبان کنکور در انتخاب رشته سراسری انتخاب یک دانشگاه خوب از نظر ارزش و سطح علمی است. این موضوع که شما با تمام دانشگاه ها، ویژگی ها، شهریه ها آشنا باشید از جمله مهم ترین اقداماتی است که قبل انتخاب رشته صورت می گیرد. یک مشاور خوب انتخاب رشته به شما در مورد همه این دانشگاه ها آگاهی لازم و اطلاعات کافی می دهد و شما را با نحوه پذیرش آن ها آشنا می نماید. اگر شما هم جزو دانش آموزانی هستید که هنوز تفاوت دانشگاه های سراسری، آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی و پردیس و مدارک آن ها را نمی دانید با ایران تحصیل همراه باشید تا با جزئیات این دانشگاه ها آشنا شوید.

برای مقایسه اعتبار مدرک دانشگاه های آزاد، سراسری، غیرانتفاعی و پیام نور با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

فهرست محتوا

 دانشگاه های سراسری روزانه

دانشگاه های روزانه، در ازای کلاس رفتن در دانشگاه های سراسری پولی پرداخت نمی کنید و حتی می‌توانید وام کمک هزینه بگیرید و بهترین امکانات و بالاترین اعتبار مدرک بین انواع دانشگاه را دارد. در صورت قبولی روزانه حتی در صورت عدم ثبت نام در دانشگاه محل قبولی طبق قانون سال جاری یکی از این ٢ نوع محرومیت را دارد:

● محرومیت از انتخاب رشته روزانه در کنکور سال بعد
● محرومیت از ثبت نام کنکور سراسری سال بعد

دانشگاه شبانه

دانشگاه های شبانه، مشابه دانشگاه روزانه و حتی با دانشجویان دانشگاه روزانه کلاس ها مشترک می باشد تنها تفاوت اساسی که دانشگاه شبانه با دانشگاه روزانه دارد، این است که دانشجویان شبانه هزینه ای بابت دانشگاه پرداخت می نمایند و از سهمیه خوابگاه برخوردار نمی باشند.

شهریه دانشگاه شبانه

میزان شهریه دانشگاه شبانه بستگی به رشته تحصیلی دارد، اما شهریه شبانه کمتر از ١ میلیون تومان می‌باشد. انتخاب دانشگاه شبانه همچون دانشگاه روزانه محرومیتی برای کنکور سال آینده به دنبال ندارد و حتی می‌توان همزمان با تحصیل در دانشگاه شبانه، بدون انصراف از دانشگاه برای کنکور مجددا ثبت نام کنید.

اعتبار مدرک دانشگاه شبانه

اعتبار مدرک دانشگاه شبانه تقریبا برابر اعتبار مدرک دانشگاه روزانه می‌باشد.

دانشگاه مجازی

دانشگاه مجازی، از طریق سیستم اینترنت و کلاس مجازی هست اما از لحاظ پرداخت شهریه دقیقا همانند دانشگاه شبانه هست. سیستم دانشگاه مجازی در تعداد معدودی دانشگاه به صورت عملی پدیدار شده است و در ایران هنوز به خوبی جا نیفتاده است.

 

برای اطلاع از دانشگاه مجازی چیست؟ کلیک نمایید.

 

دانشگاه غیر انتفاعی

دانشگاه غیر انتفاعی، همچون دانشگاه روزانه و شبانه که کلاس حضوری برگزار می گردد اما شهریه این نوع دانشگاه بیشتر از دانشگاه شبانه هست (حدود ١/۵ برابر دانشگاه شبانه) تفاوت دانشگاه غیر انتفاعی در کیفیت دانشگاه می باشد که برخی از دانشگاه غیرانتفاعی حتی از بعضی دانشگاه روزانه و شبانه شهرستان کیفیت بالاتری دارند. به عنوان مثال دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ و دانشگاه غیر انتفاعی سوره تهران

اعتبار مدرک دانشگاه غیر انتفاعی

اعتبار مدرک دانشگاه غیر انتفاعی و همچنین امکانات این دانشگاه تعریف زیادی ندارد و حتی فضای آموزشی خیلی از این مراکز شبیه به فضای مدرسه می باشد.

 

برای مشاهده دانشگاه های غیرانتفاعی شیراز  کلیک نمایید.

 

دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور از جمله دانشگاه هایی است که در دولت نهم و دهم توسعه بسیار زیادی داشته است و اینکه در حال حاضر در مقطع کارشناسی، واحدهای این دانشگاه بیشترین رشته ها را برای پذیرش داوطلبان آزمون سراسری دارا می باشند.
این دانشگاه که با شعار آموزش برای همه، همه جا و همه وقت کار خود را آغاز نمود و با اینکه بنا بر این بود که به صورت غیرحضوری و نیمه حضوری فعالیت نماید اما در این سال ها سیستم آن بسیار به دانشگاه های دیگر کشور شباهت پیدا کرده است و دانشجویان زیادی سر کلاس های درس حضور پیدا می کنند.
حضور در کلاس های تئوری برای دانشجویان این دانشگاه غیر اجباری است اما برای کلاس های عملی حضور آن ها الزامی می باشد. سیستم نمره دهی و آزمون های دانشگاه پیام نور را می توان استاندارد ترین سیستم برای ارزیابی برابر و عادلانه دانشجویان سراسر کشور نام برد چرا که تمامی آزمون های این دانشگاه به شکل کشوری برگزار می شود.

 

برای اطلاع از نحوه ثبت نام غیر حضوری پیام نورکلیک نمایید.

در این آزمون های ۱۴ نمره ای به جز امتحانات تشریحی، اساتید هیچگونه دخالتی در نمرات دانشجویان ندارند و هر دانشجو با توجه به دانسته های خود بدون هیچگونه کمکی از جانب استاد نمره می گیرد. ۶ نمره باقی مانده مربوط به اساتید می باشد که با برگزاری آزمون های میان ترم به دانشجویان تعلق می گیرد. در حال حاضر بعضی از آزمون های دانشگاه پیام نور به صورت رایانه ای برگزار می گردد و نمرات دانشجویان بلافاصله پس از آزمون قابل رؤیت می باشد.
در حال حاضر 499 دانشگاه پیام نور در سراسر استان ها و شهرستان های کشور گسترده است که در رشته های مختلف ریاضی فنی و تجربی و انسانی فعالیت می نمایند. دانشگاه پیام نور با داشتن 22.24 درصد از کل دانشجویان کشور پس از دانشگاه آزاد اسلامی در رده دوم قرار دارد.
گرچه این دانشگاه هنوز در زمینه علوم پزشکی وارد نشده است. با توجه به اینکه سیستم ارزیابی در دانشگاه پیام نور یکپارچه می باشد این دانشگاه در ردیف دانشگاه های جامع تحت نظارت وزارت علوم قرار دارد و هم اکنون در رده بندی کشوری به عنوان هشتمین دانشگاه برتر پس از دانشگاه های تهران، تربیت مدرس، شیراز، فردوسی مشهد، شهید بهشتی، تبریز و اصفهان قرار دارد. و از این حیث بالاتر از 43 دانشگاه دولتی دیگر قرار دارد.

 

برای مشاهده دانشگاه های مجازی ایران کلیک نمایید.

 

دانشگاه پیام نور، اغلب کلاس های این نوع دانشگاه ۸ تا ۹ جلسه یا حتی بیشتر تشکیل می شود که بستگی به استاد دارد و در خیلی موارد اصرار و اجباری به حضور در کلاس نمی باشد و شما می توانید واحدها را به صورت خودخوان بردارید. شهریه دانشگاه پیام نور مشابه دانشگاه شبانه و حدودا نصف دانشگاه غیر انتفاعی هست.

هزینه کل هر ترم برای دانشگاه های پیام نور حدودا هر ترم بین 800 تا 900 هزار تومان می باشد که بستگی به تعداد واحد های انتخابی دارد. این دانشگاه ها فاقد هر گونه امکانات رفاهی از جمله خوابگاه، وام های دانشجویی و … است. در شهر های بزرگ کلاس ها به صورت حضوری برگزار می شود. در نظر داشته باشید که دانشگاه های پیام نور با دانشگاه های فراگیر پیام نور متفاوت می باشد. امتحانات دانشگاه های پیام نور به صورت هماهنگ کشوری برگزار می شود.

اعتبار مدرک دانشگاه های پیام نور

برخی از داوطلبان کنکور سراسری تصور می کنند که دانشگاه های پیام نور از مدرک معتبری برخوردار نیستند، اما جالب است بدانید به دلیل خودخوان بودن و برگزاری امتحانات هماهنگ کشوری در این دانشگاه ها برای اپلای کردن بسیار مناسب هستند و مدرک معتبری برای مهاجرت دارند. پس نگران اعتبار مدرک این دانشگاه ها نباشید.

نحوه پذیرش در دانشگاه های پیام نور

برای پذیرش در دانشگاه پیام نور دو نوع پذیرش وجود دارد:
۱) پذیرش از طریق رشته های با آزمون
۲) پذیرش بر اساس رشته های بدون آزمون و با شرط معدل

 

برای مشاهده همه چیز درباره دانشگاه پیام نور کلیک نمایید.

 

دانشگاه آزاد

دانشگاه آزاد، بارز ترین ویژگی دانشگاه آزاد شهریه این دانشگاه می باشد که تقریبا شهریه آن نسبت به همه سیستم های آموزش عالی بیشتر می باشد. (علوم پایه، فنی مهندسی و انسانی حدود ١/۵ برابر غیرانتفاعی) البته در گروه پزشکی تا ۷میلیون هم در هر ترم احتمال شهریه وجود دارد.

اعتبار مدرک دانشگاه آزاد

اعتبار مدرک دانشگاه آزاد بستگی به واحد دانشگاه دارد. به عنوان مثال واحد های دانشگاه آزاد همچون: علوم تحقیقات تهران، آزاد قزوین، آزاد کرج، آزاد تهران جنوب و … از نظر سطح علمی، سخت گیری و ارزش مدرک یک سر و گردن از بقیه دانشگاه آزاد بالاتر هستند.
در بسیاری از رشته های فنی مهندسی و علوم انسانی بین غیر انتفاعی و آزاد بهتر است مقایسه نظیر به نظیر اسم و واحد دانشگاه انجام بگیرد و به صورت کلی گفت کدام دانشگاه بهتر می باشد.

میزان اعتبار مدرک دانشگاه آزاد

در بازار کار و برای برخی از صاحبان مشاغل ،این موضوع که مدرک تحصیلی شما از کدام دانشگاه می باشد و به چه میزان معتبر است، دارای اهمیت می باشد. علاوه بر این، در صورتی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید، میزان اعتبار مدرک دانشگاهی نقش زیادی در پذیرش شما ایفا می کند.
دانشگاه های ایران را می توان به دو دسته:
۱) سراسری شامل:
● دانشگاه های روزانه
● شبانه
● غیر انتفاعی
● پیام نور
● پردیس بین الملل
۲) آزاد
تقسیم بندی کرد. مدرک همه این دانشگاه ها معتبر است اما میزان اعتبار آن ها نسبت به هم متفاوت است. از میان مواردی که در رتبه بندی مدارک دانشگاه ها در داخل کشور اهمیت دارد و ممکن است مدرک دانشگاهی را معتبرتر از مدارک سایر دانشگاه ها کند، می توان به ۲ مورد اصلی اشاره کرد:
■ تجهیزات و امکانات دانشگاهی
■ اعضای هیئت علمی و مرتبه آن ها

 

برای مشاهده پرداخت شهریه دانشگاه آزاد  کلیک نمایید.

 

دانشگاه های سراسری به دلیل حضور اساتید علمی و تجربی برتر و داشتن محیط علمی پویا، دارای فضای رقابتی برای دانشجویان هستند و شاید همین امر موجب به وجود آمدن این تصور شده است که مدرک دانشگاه های دولتی نسبت به مدارک سایر دانشگاه ها دارای اعتبار بیشتری است.
امروزه بیان حتمی این موضوع امری اشتباه است و آنچه که به یک مدرک دانشگاهی اعتبار می بخشد تنها نام دانشگاه نیست، بلکه میزان اعتبار مدرک یک دانشگاه می تواند با توجه به شهر و مقطع تحصیلی قابل تغییر باشد. همچنین لازم است توجه کنید که هر داوطلب متناسب با تراز و رتبه در انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد خود، در یکی از رشته های دانشگاه آزاد پذیرفته خواهد شد.

مقایسه اعتبار مدرک دانشگاه های آزاد، سراسری، غیرانتفاعی و پیام نور

مقایسه اعتبار مدرک دانشگاه های آزاد، سراسری، غیرانتفاعی و پیام نور

اعتبار مدرک دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی

در مقطع کارشناسی پس از دانشگاه های روزانه (نوبت اول) و شبانه (نوبت دوم)، مدرک دانشگاه آزاد از نظر میزان اعتبار در رتبه سوم قرار دارد. مدارک دانشگاه های غیرانتفاعی و پردیس خودگردان نیز هم تراز با دانشگاه آزاد در رده سوم جای دارند و پس از آن ها دانشگاه های پیام نور و علمی کاربردی در رده آخر قرار می گیرند.

اعتبار مدرک دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی ارشد نیز مدارک دانشگاه های روزانه و شبانه به ترتیب در رتبه ی اول و دوم قرار دارند. با توجه به اینکه در دوره های تحصیلات تکمیلی، اساتید دانشگاه ها نقش پررنگ تری در روند تحصیل دانشجویان ایفا می کنند، می توان گفت که دانشگاه های پردیس خودگردان به دلیل داشتن اساتیدی از دانشگاه های مطرح کشور، رتبه ی بالاتری نسبت به دانشگاه آزاد را در مقطع کارشناسی ارشد کسب کرده اند.
به همین جهت مدرک دانشگاه آزاد از نظر معتبر بودن جایگاه چهارم را پس از دانشگاه های پردیس خودگردان، در مقطع کارشناسی ارشد دارا می باشد. پس از دانشگاه آزاد به ترتیب دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور در جایگاه های پنجم و ششم قرار می گیرند.

 

جهت مشاهده شرایط انتقالی دانشگاه آزاد بدون کنکور  کلیک نمایید.

 

اعتبار مدرک دانشگاه آزاد در مقطع دکتری

می توان گفت که همچنان دانشگاه های سراسری در بین دانشگاه هایی که در این مقطع تحصیلی دانشجو می پذیرند، پیشتاز هستند و دانشگاه آزاد در مرتبه بعدی قرار دارد. البته با توجه به هدف دانشجو از اخذ مدرک دکتری این رتبه بندی می تواند تغییر کند.
داوطلبانی که قصد دارند پس از فارغ التحصیلی به عضویت هیئت علمی دانشگاه آزاد دربیایند، بهتر است مدرک دکتری خود را از دانشگاه آزاد دریافت کنند و داوطلبانی که علاقه دارند شانس خود را برای عضویت در هیئت علمی دانشگاه های سراسری بیازمایند، بهتر است مقطع دکتری را در این دانشگاه ها سپری کنند. مدارک دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی نیز از نظر اعتبار بین مدارک مقطع تحصیلی دکتری در رتبه آخر قرار می گیرند.

میزان اعتبار یک دانشگاه در سطح جهانی به عوامل مختلفی بستگی دارد و در ارزیابی عملکرد پژوهشی یک دانشگاه نسبت به دیگر دانشگاه ها نکات زیر دارای اهمیت زیادی می باشند:
▪︎ تعداد پروانه های ثبت اختراع
▪︎ تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه
▪︎ تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی و کارشناسی
▪︎ تعداد تولیدات علمی که توسط اساتید عضو هیئت علمی یا دانشجویان هر دانشگاه تولید می شود.
▪︎ مقالات پر استناد، به این معنی که مقالات از زمان انتشار، تاثیر زیادی روی آثار علمی و پژوهشی داشته و استناد زیادی را دریافت کنند.
▪︎ جوایز علمی که به عنوان ملاک مهمی در رتبه بندی و ارزیابی عملکرد دانشگاه ها و افراد در نظر گرفته می شوند.

در نظر داشته باشید که دانشگاه های آزاد علاوه بر جذب دانشجو به صورت با کنکور، به پذیرش بدون آزمون نیز می پردازد. تحصیل در رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد نیاز به شرکت در کنکور نخواهد داشت اما همان طور که واضح است، پذیرش داوطلبان در رشته های پرطرفدار و دانشگاه های با رتبه بالا به طور قطع نیاز به شرکت در آزمون سراسری خواهد داشت.

دانشگاه پردیس خودگردان بین المللی

دانشگاه پردیس خودگردان بین المللی، شهریه شرکت در دانشگاه های سراسری و دولتی ترمی ۳٫۵ تا ۴ میلیون هست که بنا به رشته ها متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال پزشکی تا ۱۳ میلیون هم دیده شده و کلاس های آن هم به صورت عمده با بچه های روزانه یکسان می باشد.

 

جهت مشاهده  اعتبار مدرک پردیس خودگردان کلیک نمایید.

 

اعتبار مدرک دانشگاه پردیس خودگردان

اعتبار علمی و مدرک بین الملل بعد از روزانه در رتبه دوم قرار دارد و مشابه شبانه ارزشمند می باشد. دانشگاه های پردیس خودگردان جزو دانشگاه های معتبر اما بسیار گران دوره سراسری می باشد. این دانشگاه ها نیز جزو انتخاب رشته دانشگاه های سراسری وارد می شوند و بعد از دوره روزانه و شبانه معتبر ترین مدرک های دانشگاهی را دارند.
اگر ظرفیت هر رشته به حد نصاب برسد، کلاس دوره های پردیس خودگردان به صورت جداگانه برگزار می گردد اما اگر این رشته ها به حد نصاب نرسد با کلاس دانشجویان روزانه به صورت یک جا برگزار می شود. اعتبار مدرک دوره پردیس خودگردان با روزانه برابر می باشد. در مدرک دوره پردیس خودگردان کلمه خودگردان قید می شود و با روزانه تفاوتی ندارد. این رشته ها فاقد امکانات رفاهی هستند ( البته پردیس خودگردان تعلق پیدا می کند.) کلاس ها به صورت روزانه و حضوری می باشد.

 

برای مشاهده  لیست دانشگاه های پردیس خودگردان کلیک نمایید.

 

اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی

بسیاری از محصلان دبیرستان ها، بنا به دلایلی علاقه دارند در دانشگاه های جامع علمی کاربردی به ادامه تحصیل بپردازند. همچنین به دلیل اینکه این دانشگاه ها نیاز به آزمون ورودی ندارند و قبولی در آن ها صرفا بر اساس شرایطی همچون معدل دوره قبل می باشد، بسیاری از کارمندان و همچنین دانشجویان، به تحصیل در این دانشگاه ها علاقه مند می شوند اما سوالی که برای اکثر دانش پژوهان مطرح می شود این است که:
اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی در مقایسه با سایر دانشگاه ها چگونه است؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که این دانشگاه ها مستقیما تحت نظر وزارت علوم هستند و ارزش مدرک دانشگاه های جامع علمی کاربردی همانند سایر دانشگاه های سراسری است، با این تفاوت که این دانشگاه ها از دانشجویان خود، شهریه دریافت می کنند که البته میزان این شهریه بر اساس مصوبات وزارت علوم می باشد. در نظر داشته باشید که شهریه این دانشگاه ها کمتر از دانشگاه های آزاد است که این خود، امتیازی برای علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه های جامع علمی کاربردی است.
دانشگاه های علمی کاربردی در دهه هفتاد زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تأسیس شده اند. به همین دلیل است که باید گفت که مدارک دانشجویان فارغ التحصیل از این دانشگاه ها همانند سایر دانشگاه ها از ارزش علمی برخوردار است.
علاوه بر دانش آموزان و کارکنانی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه ها را دارند، دانش آموزانی که به هر دلایلی نتوانسته اند در آزمون سراسری امتیاز آورند،‌ می توانند در این مراکز ثبت نام نمایند و به تحصیل خود در رشته دلخواه خود بپردازند. این دسته از دانش آموزان می توانند برای مشاهده رشته های معرفی شده این دانشگاه ها به سایت جامع علمی کاربردی مراجعه کنند.

 

برای ورود به سامانه ثبت نام دانشگاه علمی کاربردی ورودی مهر کلیک نمایید.

 

ارزش گذاری دانشگاه های جامع علمی کاربردی ایران

اصولا ارزش مدارک تحصیلی از طریق اعتبار و کیفیت سطح آموزشی تعیین می گردد. همان گونه که می دانید برخی مدارس دارای استقبال زیادی نسبت به بقیه مدارس هستند، یا به اصطلاح گفته می شود که این مدارس، معتبرتر می باشند.
دانشگاه ها نیز بنا به میزان استقبال و همچنین ارزش گذاری از سمت وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری دارای اعتبار هستند بر همین اساس لازم به گفتن است که دانشگاه های جامع علمی کاربردی از لحاظ تأیید وزارت علوم و همچنین استقبال دانش آموزان، دانشجویان خوب و همچنین کارکنان نمونه، همانند سایر دانشگاه های ایران اعتبار دارند.

متقاضیان این دانشگاه ها چنانچه بخواهند در مورد سطح علمی و کیفیت آموزشی این مراکز بدانند، باید بدانند که به دلیل عدم برگزاری آزمون ورودی در این دانشگاه ها، هر ساله بسیاری از دانش آموزانی که در کنکور سراسری امتیاز نمی آورند به این دانشگاه ها راه پیدا می کنند و به تحصیل خود ادامه می دهند. این امر نشان دهنده آن است که بدون برگزاری آزمون ورودی و سخت گیری علمی پیش از ورود به دانشگاه، نمی توان انتظار کیفیت بالا از نظر علمی داشت.

این دسته از دانشگاه ها از لحاظ سیستم مدرک گرایی دارای اعتبار هستند اما ممکن است به دلیل عدم برگزاری آزمون و راهیابی بسیاری از افراد که دارای سطح علمی خوبی نمی باشند، کیفیت آموزشی این دانشگاه ها پایین باشد اما این نکته نیز قابل ذکر است که در بین دانشگاه های جامع علمی کاربردی،‌ ممکن است دانشگاه هایی وجود داشته باشد که از لحاظ سیستم علمی و کیفیت آموزشی، شایان ذکر و ستایش باشند. به همین خاطر نمی توان کم کیفیت بودن را به تمامی دانشگاه های جامع علمی کاربردی نسبت داد.
همچنین این نکته قابل ذکر است که اعتبار و کیفیت مراکز آموزشی به میزان تلاش دانش آموزان و دانشجویان نیز در راستای علم بستگی دارد. هرچه میزان تلاش دانشجویان در دانشگاه های جامع علمی کاربردی بیشتر باشد، میزان امتیاز دانشگاه از لحاظ اعتبار و کیفیت افزایش خواهد یافت. لذا اعتبار و کیفیت آموزشی دانشگاه های جامع علمی کاربردی تا حدی به میزان تلاش دانشجویان در راستای علم بستگی دارد.

 

جهت اطلاع از اعتبار مدرک دانشگاه علمی کاربردی کلیک نمایید.

 

تفاوت اعتبار دانشگاه های علمی کاربردی و دانشگاه های دیگر ایران

امروزه استقبال از تحصیل در دانشگاه ها افزایش یافته است و همچنین میزان ظرفیت دانشگاه ها، هر ساله نسبت به سال قبل بیشتر می شود. در طی سال های اخیر علاوه بر دانشگاه های سراسری، دانشگاه های دیگری نظیر دانشگاه های آزا ، پیام نور، غیر انتفاعی،‌ پردیس خودگردان و همچنین دانشگاه های جامع علمی کاربردی ایجاد شده است. در میان تمامی این دانشگاه ها، دانشگاه جامع علمی کاربردی با استقبال ویژه ای در مقایسه با دانشگاه های دیگر همراه بوده است زیرا همان گونه که اشاره شد این دانشگاه ها دارای اعتبار از نظر وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری بوده اند و همچنین به دلیل نداشتن آزمون ورودی،‌ مورد توجه دانش آموزان،‌ دانشجویان و به ویژه کارکنان اداره های مختلف قرار گرفته اند.

دانشگاه های علمی کاربردی در دو دوره کاردانی و کارشناسی ناپیوسته دانشجو می پذیرند. ترتیب دانشگاه ها از نظر سطح علمی و کیفیت آموزشی طی چند سال گذشته تا به امروز بدین شرح می باشد :

◇ دانشگاه سراسری/ دوره روزانه
◇ دانشگاه سراسری/ دوره شبانه
◇ دانشگاه آزاد،‌ پردیس خودگردان و غیرانتفاعی
◇ دانشگاه پیام نور
◇ دانشگاه علمی کاربردی

کیفیت آموزشی و سطح علمی دانشگاه های علمی کاربردی تقریبا در سطح دانشگاه های پیام نور است. به همین دلیل لازم به ذکر است دانش آموزان، جهت افزایش سطح دانشگاه های علمی کاربردی تلاش نمایند.

مدارک دانشگاه های جامع علمی کاربردی در داخل ایران معتبر هستند و این دانشجویان می توانند در آزمون های استخدامی کشور شرکت نمایند. همچنین مدرک این دانشگاه ها برای ادامه تحصیل در سایر دانشگاه های خارج از کشور، معتبر می باشد و دانشجویان دارای توان علمی و عملی بالا می توانند در راستای ادامه تحصیل خود در سایر دانشگاه های جهان اقدام نمایند.
لازمبه ذکر است که دانشجویان این مراکز می توانند در کشورهایی همچون آلمان و استرالیا که دارای نظام آموزشی علمی کاربردی و فنی حرفه ای هستند،‌ به تحصیل خود ادامه دهند.

اعتبار مدرک دانشگاه غیرانتفاعی

اعتبار دانشگاه‌ های غیرانتفاعی از سوی وزارت علوم سنجیده می‌شود و این وزرات علاوه بر این که مدرک این دانشگاه‌ها را معتبر می‌داند، در مقایسه با دانشگاه‌های دولتی کشور نیز چیزی کمتر با حساب نمی آورد. امروزه با توجه به رشد چشمگیر سطح علمی دانشگاه‌های غیرانتفاعی به جرئت می‌توان گفت اعتبار مدرک دانشگاه‌های غیرانتفاعی با دانشگاه‌های دولتی برابری می‌کند.
• هزینه شهریه هر ترم حدودا مبلغی معادل ۲ میلیون تومان در هر ترم می شود که بر اساس واحد های عملی و نظری و واحد های اخذ شده متفاوت می شود.
• فاقد امکانات رفاهی مانند خوابگاه، وام های دانشجویی و … می باشد.
• بعد از دوره های روزانه و شبانه و پردیس خودگردان این دوره اعتبار بیشتری دارد.

 

برای اطلاع از رتبه قبولی دانشگاه علم و فرهنگ  کلیک نمایید.

 

نحوه پذیرش در دانشگاه های غیر انتفاعی

دانشگاه های غیر انتفاعی همچون دانشگاه های پیام نور، هم پذیرش با آزمون دارند و هم پذیرش بدون آزمون.

اعتبار مدرک دانشگاه غیرانتفاعی برای ادامه تحصیل

بسیاری از داوطلبانی که در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری موفق به پذیرش در دانشگاه‌های دولتی شده‌اند، مدرک کارشناسی خود را در یکی از دانشگاه‌های غیرانتفاعی اخذ نموده‌اند. این نشان دهنده این است که فارغ التحصیلان دانشگاه‌های غیرانتفاعی شانس بالایی برای پذیرش در مقاطع بالاتر را دارند.
علاوه بر این مدرک این دانشگاه‌ها برای تمامی مراکز آموزش عالی از جمله دانشگاه آزاد و پیام نور هم معتبر است و فارغ التحصیلان دانشگاه‌های غیرانتفاعی برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر هیچ گونه مشکلی نخواهند داشت.

اعتبار مدرک دانشگاه غیرانتفاعی برای استخدام

داوطلبانی که نگران اعتبار مدرک دانشگاه غیرانتفاعی برای استخدام در مراکز مختلف هستند، باید بدانند که در هنگام استخدام چیزی که بیشتر از مدرک اهمیت دارد، تخصص شما است. این مسئله هم به این علت است که امروزه کار آفرینان تعصب خود را از مدرک گرایی برداشته اند و ملاک خود را برای جذب نیرو تخصص و مهارت است، نه نوع دانشگاه و مدرک متقاضی.
این مسئله حاکی از آن است که هر نفر فارغ از دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کند، باید به دنبال کسب تجربه و تخصص در زمینه رشته تحصیلی خود باشد تا آینده شغلی تضمین شده‌ای داشته باشد. درست است که برای تعدادی از شغل‌ها محل تحصیل متقاضی از ملاک‌های اصلی استخدام به شمار می‌رود، اما بسیار دیده شده که افرادی در دانشگاه‌های سطح پایین تر از دانشگاه‌های دولتی نظیر غیرانتفاعی تحصیل کرده‌اند، شغل و درآمدی به مراتب بیشتر نسبت به فارغ التحصیل دانشگاه‌های دولتی به دست آورده‌اند.

 

برای مشاهده معرفی دانشگاه غیر انتفاعی کلیک نمایید.

 

مزیت تحصیل در دانشگاه غیرانتفاعی

از مزیت‌های تحصیل در دانشگاه‌های غیرانتفاعی برای کسب تخصص و تجربه این است که دانشجو در طول دوره تحصیل نسبت به دانشجویان دانشگاه‌های دولتی تعداد واحد کمتری را اخذ می کنند. بنابراین وقت آزاد تری دارند تا بتوانند دانش خود را در زمینه رشته تحصیلی شان به کار بگیرند و کسب تجربه کنند تا در زمان استخدام حرفی برای گفتن داشته باشند.
 

اعتبار مدرک دانشگاه غیرانتفاعی در خارج از کشور

از جمله نگرانی‌های داوطلبانی که در دانشگاه‌های غیرانتفاعی تحصیل می‌کنند یا قصد تحصیل در این دانشگاه‌ها را دارند، این است که اگر بخواهند در دانشگاه‌های خارج از کشور ادامه تحصیل دهند، مدرکشان برای آنان اهمیت دارد یا خیر. شرط کلیه دانشگاه‌های مطرح خارجی برای پذیرفتن دانشجو، رتبه و سطح علمی دانشگاهی است که متقاضی در آن تحصیل کرده است. برای این دانشگاه‌ها مدرک دانشگاه‌های دولتی کشور ما نسبت به سایر دانشگاه‌ها اعتبار بیشتری دارد.
بنابراین داوطلبانی که در دانشگاه‌های نوبت روزانه و شبانه تحصیل می‌کنند، می‌توانند بیشتر از دیگر دانشجویان امیدوار به پذیرش در دانشگاه‌های خارجی باشند. در نظر داشته باشید که هر کشور و هر دانشگاهی نسبت به پذیرش دانشجو قوانین خود را دارند. این بدان معنی است که ممکن است دانشگاهی بتواند دانشجویی با مدرک دانشگاه غیرانتفاعی ایران را بپذیرد، به شرط آن که از رزومه و معدل بالایی بهره مند باشد.

اعتبار مدرک دانشگاه غیرانتفاعی در کانادا

برای مثال دانشگاه‌های کانادا که ایرانیان زیادی علاقه‌مند به تحصیل در آن را دارند، معیارشان برای پذیرش دانشجو داشتن رزومه قوی، معدل بالا و مدرک زبان است. به همین خاطر با توجه به این که ملاک پذیرش در دانشگاه های کانادا نوع دانشگاه محل تحصیل نیست، فارغ التحصیلان دانشگاه‌های غیرانتفاعی هم می‌توانند امید زیادی به پذیرش در دانشگاه های این کشور را داشته باشند.

در این مقاله سعی بر آن شده است تا مقایسه اعتبار مدرک دانشگاه ها را برای شما عزیزان به صورت کامل شرح دهیم. چنانچه پس از خواندن این مقاله، مجددا سوال یا ابهامی در خصوص مقایسه اعتبار مدرک دانشگاه ها برای شما عزیزان پیش آمد، می توانید پاسخ سوالات خود را از طریق مشاوره با کارشناسان مجرب ایران تحصیل دریافت نمایید.

برای مقایسه اعتبار مدرک دانشگاه های آزاد، سراسری، غیرانتفاعی و پیام نور با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

مطالب مرتبط:

اعتبار مدرک دانشگاه پیام نور

اعتبار مدرک دانشگاه مجازی

اعتبار مدرک دانشگاه شاهد

پرداخت نکردن شهریه دانشگاه آزاد + 3 راه دارید

اعتبار مدرک دانشگاه غیر انتفاعی

مقایسه اعتبار مدرک دانشگاه ها | آزاد، سراسری، غیرانتفاعی و پیام نور

3.4/5 - (5 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

نظرات

 1. هدی
  ۲ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۷

  برای طراحی لباس در مقطق کارشناسی پیوسته تهران جنوب بهتره یا علم و فرهنگ از لحاظ بار علمی؟

  • مشاور براتی
   ۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۴۹

   سلام وقتتون بخیر
   دوست عزیز دررابطه با رنکینگ دانشگاه ها جدا از بررسی بار علمی اساتید .مقاله های ارائه شده .حتی وسعت دانشگاه .امکانات دانشگاه ورتبه های علمی خود دانشجو هاوجدا از همه این شرایط باید شرایط شخص شما هم بررسی شود اینکه با چه معدلی .چه رشته ای مد نظرتون هست واینکه بعد مسافتی برای شما مهم هست یا خیر ؟وبعد از بررسی همه این شرایط دانشگاه مد نظر شما انتخاب شود .لطفا جهت بررسی دقیق وضعیتتون با مشاورین مرکز ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 2. مهدی
  ۳ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۵

  کاملا مشخصه که نویسنده به صورت سفارشی مزلب نوشته وگرنه چطور با چه منطقی دانشگاه پیام نور که شرط معدل برای ادامه تحصیل داره و آزمونهاش به صورت سراسری برگزار میشه نسبت به آزاد و غیر انتفاعی اعتبارش کمتره؟
  پردیس و مجازی مشخصا معتبر تر هستن چون دانشجو باید از اون دانشگاه معتبر دولتی فارغ التحصیل بشه و کلاسها رو بگذرونه ولی دانشگاه آزاد و غیر انتفاعی به طور قطع اعتبارشون از پیام نور کمتره

  • abbasi
   ۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۵

   سلام وقت بخیر . واحد های مجازی نسبت به چند مورد دیگر ذکر شده دارای کمترین کیفیت هستند

  • maleki
   ۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۶

   سلام وقت بخیر
   اعتبار مدرک پیام نور پایین تر است اما دانشگاه ازاد نسبت به دانشگاه پیام نور اعتبار مدرک بالاتری دارد.

   • ح.ح
    ۲۸ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۴۸

    چرا؟

   • فاطمه
    ۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۴

    پیام نور اعتبار بالاتری دارد چون اساس آن کتاب هست نه جزوه سی صحف های دانشگاه آزاد و غیر انتفاعی، تعداد فارغ التحصیلان پیام نور در استخدامی بیشتر هست

    • مشاور فتح اللهی
     ۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۱

     سلام بستگی به این دارد که کدام پیام نور را با کدام دانشگاه آزاد مقایسه میکنید

 3. سپیده
  ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۹

  سلام
  گرافیک نبی اکرم تبریز اعتبار مدرک بیشتری برای مهاحرت داره یا گرافیک ازاد تبریز؟
  ممنونم از راهنمایی شما

  • obeidavi obeidavi
   ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۲

   سلام وقت بخیر به صورت کلی تراز علمی و مدرک دانشگاه ازاد از غیراتفاعی ها بالاتر است

 4. زهرا
  ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۵

  سلام
  من دیپلم ریاضی داشتم و دانشگاه نرم افزار خوندم ولی هنوز شش واحدم مونده تا لیسانسم تکمیل شه
  الان میخوام روانشناسی بخونم
  بنظر شما کنکور ثبت نام کنم و کنکور انسانی بدم و با ازمون وارد این رشته بشم یا بدون ازمون؟
  و اینکه برا بدون ازمون پیام نور و غیرانتفاعی مد نظرم هس کدومش بهتره؟
  و اینکه برا ارشد بازهم باید همون داشگاه رو بخونم یا میتونم بعد از پیام نور یا غیرانتفاعی در مقطع ارشد وارد سراسری بشم؟
  برا باز کردن دفتر مشاوره مدرک از کدوم دانشگاه اهمیت داره؟
  ممنون میشم ب سوالاتم پاسخ بدین
  تشکر

  • karimi
   ۲۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۲

   سلام شمابه مشاوره وراهنمایی احتیاج داریدتماس بگیریدمشاورای ماراهنماییتون میکنند

 5. مانا
  ۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۰

  سلام وقت به خیر
  پرسش
  اعتبار مدرک کارشناسی ارشد علوم و تحقیقات بالاتره یا مدرک سازمان فنی حرفه ای؟(( البته برای کسانی که ارشد غیر مرتبط خوندن .))
  مثلا من لیسانس مدیریت دارم و ارشد نقاشی .می‌خوام بدونم که اعتبار بین المللی مدرک نقاشیم خوبه یا حتما باید آزمون نقاشی فنی حرفه ای رو ثبت‌نام کنم .
  ای کاش مقایسه ی مدارک سازمان فنی حرفه ای و دانشگاه ها رو هم مینوشتید
  ممنون میشم اگر بفرمایید .سپاس از پاسخگویی و سایت عالیتون .
  .

  • maleki
   ۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۵

   سلام وقت بخیر
   جهت کسب اطلاع بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

   • مصطفی قادری
    ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۹

    سلام وقت بخیر در مقطع تحصیلات تکمیلی بین دانشگاه پردیس شهید بهشتی و ازاد علوم تحقیقات کدوم بهتر است؟
    ممنون از شما

    • behrouzi
     ۱۴ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۴

     سلام مدرک پردیس معتبر تر است

 6. نیلوفر
  ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۶

  چرا هیچوقت راجع به اعتبار لیسانس دانشگاه فنی حرفه ای خارج از کشور صحبت نمیشه🥺🥺 آیا معتبره؟

  • hedayati
   ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۱

   سلام وقت بخیر
   بله معتبر است و مشکل خاصی ندارد اما رنک آن پایین تر است.

 7. سارا
  ۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۵

  سلام من لیسانس دانشگاه دولتی بودم ولی نتونستم دولتی ارسد بیارم از نظر مدرک و اعتبار و خارج ذفتن مدرک پیام نور ارشد خوب هست؟ رشته نرم افزار بودم و الا هوش و رباتیط ادامه بدم

  • ekhlasi
   ۹ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۷

   سلام وقت بخیر اعتبار مدرک دانشگاه ها به کشور و دانشگاه مربوطه بستگی دارد

  • امیر
   ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۳

   دانشگاه آزاد تبریز بهتر هست یا پیام نور تبریز من در انتخواب شون گیج موندم

   • karimi
    ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۹

    سلام برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 8. رها
  ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۳

  سلام من دانشجوی ورودی جدیدم دانشگاه ازاد ورامین کارشناسی پرستاری خودگردان .. سهمیه فرزند جانباز ۳۰ درصد دارم خواستم بدونم برای ترم دوم میتونم برای انتقالی به دانشگاه ازاد تهران واحد علوم پزشکی اقدام کنم؟ ایا فرزندان جانباز به هر واحدی میتونن منتقل شن یا فقط به محل سکونت .. با توجه به اینکه محل سکونتم شهرکرد هست … ممنون میشم جواب بدید .

  • کارشناس ارشد
   ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۱۵

   سلام انتقالی برای فرزندان جانباز اکثرا برای شرهای بومی خودشون انجام میشه

  • شهید زنده
   ۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۹

   شما های فرزند جانبازا خوب دارین کیق میکنیدا سهمیه و مزایا

 9. طهماسبی
  ۱۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۵۹

  سلام وقت بخیر. بردارد من بدون کنکور دانشگاه آزاد ثبتنام اولیه رو در سامانه آموزشیار انجام داد ولی نقص مدرک دیپلم و نظام وظیقه داره امروز حضوری مراجعه کردیم گفتن نامه بیارید از مدرسه. الان منصرف شده از این رشته و میخواد ترم دیگه جای دیگه رشته دیگه بخونه و ما هیچ مدرک فیزیکی و هزینه به دانشگاه ندادیم. الان اون ثبتنام خودش باطل میشه که در اینده اگه خواست جای دیگه ثبتنام کنه مشکل نداشته باشه؟ ممنون از وقتتون

  • کارشناس ارشد
   ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۹

   سلام وقت به خیر در صورت تحویل ندادن مدارک به دانشگاه و عدم پرداخت شهریه مشکلی وجود ندارد و میتوانند در بازه ی زمانی دیگری برای ثبت نام اقدام نمایند.

مطالب مرتبط

تماس با مشاور