ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

حداقل معدل برای رشته فنی حرفه ای نهم به دهم 1403 + راهنما

حداقل معدل برای رشته فنی حرفه ای نهم به دهم
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

برای رفتن به رشته فنی و حرفه ای معدل باید چند باشد؟ حداقل معدل لازم برای رشته فنی و حرفه ای برای دانش‌آموزان پایه نهم به دهم، 12 است. البته دانش‌آموزان باید از مقطع هفتم تا نهم نمرات بالا 10 گرفته باشند تا برای انتخاب رشته با مشکلی مواجه نشوند. به این ترتیب پیش از هرگونه اقدام با مشاورین مدرسه مشورت کنید تا پس از شناخت توانایی‌ها برای ورود به یکی از رشته‌ها ثبت نام خود را انجام دهید.

پایه نهم یکی از مقطع‌های سرنوشت‌ساز برای دانش‌آموزان است که باید درس‌های تخصصی و عمومی را جدی بگیرند تا حداقل نمره برای رشته فنی و حرفه ای را دریافت کنند. جمع کل نمرات پایه هغتم، هشتم و نهم دانش‌آموز باید بالای 30 امتیاز باشد؛ بنابراین کسب نمره لازم به خصوص در درس ریاضی 1 نیز ضروری است.

حداقل نمره برای رشته فنی حرفه‌ای

ورود به رشته فنی حرفه‌ای برخلاف تصور عموم مردم که فقط برای دانش‌آموزان با نمره کم است، سختی‌های بسیار زیادی در پروژه‌های عملی دارد که فرد باید برای انجام آن ذوق و انگیزه لازم را داشته باشد. نمره لازم برای درس ریاضی متوسطه اول 10 و درس کار و فناوری و هنر 12 است که این نمره به عنوان حداقل نمره برای ورود به رشته فنی حرفه‌ای در نظر گرفته شده است. در واقع معدل لازم برای رشته فنی حرفه ای همراه با نمره درس‌های تخصصی برای ورود به این رشته ضرورت دارد.

رشته‌های فنی حرفه‌‌ای متنوع بوده و دانش‌آموز پایه نهم به دهم باید براساس علاقه و توانایی‌هایی که دارد برای ورود به یکی از این رشته‌ها که علاوه بر درس تخصصی تئوری، دارای درس تخصصی عملی و پروژه‌ای است، آمادگی لازم را داشته باشد. به دلیل اهمیت این موضوع، آموزش و پرورش پیش از انتخاب رشته برای دانش‌آموزان هدایت تحصیلی را به وجود آورده است تا با دید باز از سختی هر رشته و آینده شغلی آن‌ها، دانش‌آموزان را برای اخذ یک تصمیم درست نیز راهنمایی کند.

معدل لازم برای رشته فنی و حرفه ای 12 اعلام شده است که البته به نمره درس‌های تخصصی پایه نهم، هشتم و هفتم دانش‌آموز بستگی دارد. دانش‌آموزان با مشاوره آنلاین انتخاب رشته نهم می‌توانند مجموع نمرات و معدل خود را دربیاورند و بعد باتوجه به آن برای انتخاب رشته و ورود به پایه دهم تصمیم‌گیری کنند. حداقل نمره برای رشته فنی و حرفه ای تنها برای مدارس دولتی است و مدارس نمونه دولتی، تیزهوشان و غیرانتفاعی با شرایطی بهتر و معدلی بالاتر، دانش‌آموزان بااستعداد را ثبت نام می‌کنند.

حداقل نمره برای رشته فنی حرفه ای

حداقل معدل لازم برای رشته فنی حرفه ای

ایا با معدل 14/15/16/17/18/12/13 میشه رفت فنی و حرفه ای؟ در حال حاضر طبق اطلاعیه رسمی آموزش‌وپرورش، حداقل معدل لازم برای رشته فنی حرفه ای 12 اعلام شده است.

دانش‌آموزان پایه نهم باید با دید باز برای انتخاب رشته فنی حرفه ای اقدام کنند و معدل و نمرات خود را در این بین در نظر بگیرند. رشته‌های فنی حرفه‌ای علاوه بر دروس تئوری دارای دروس عملی و پروژه محور است که نیاز به ظرافت و دقت بالا در انجام آن کار وجود دارد.

به این ترتیب شناخت رشته مورد نظر، سختی‌ها و کتاب‌هایی که دانش‌آموز باید به آن‌ها مسلط شود، بازار کار بعد از ورود به دانشگاه، درآمدزایی و جایگاه شغلی نیز از جمله مواردی است که دانش‌آموزان باید پیش از تصمیم‌گیری و انتخاب رشته به آن توجه داشته باشند تا بعد از گذشت یک سال از مقطع متوسطه دوم، از ورود به این رشته پشیمان نشوند. تغییر رشته در هنرستان پروسه پیچیده‌ای دارد.

همانطور که گفتیم معدل لازم برای ورود به رشته‌های فنی حرفه‌ای، معدل 12 است. همچنین دانش‌آموزان باید مجموع نمرات پایه هفتم، هشتم و نهم آن‌ها در درس علوم و درس کار و فناوری و هنر 12 باشد تا بتوانند در رشته مورد علاقه‌شان ثبت نام کنند. هنرستان‌های فنی حرفه‌ای و کاردانش به طور کلی کمتر از دبیرستان‌ها هستند، از این رو دانش‌آموزان بعد از اینکه تصمیم خود را برای انتخاب رشته گرفتند، باید به دنبال هنرستانی باشند که آن رشته به خصوص را پوشش بدهد.

آیا با معدل 11 میشه رفت فنی حرفه ای؟

معدل لازم برای رشته فنی و حرفه ای 12 اعلام شده است. با این وجود برخی از دانش‌آموزان توانسته‌اند با معدل 11 در مدارس فنی حرفه‌ای ثبت نام کنند. این موضوع برای بسیاری از دانش‌آموزان پایه نهم به دهم چالش‌برانگیز شده است. با وجود اطلاعیه آموزش و پرورش برای هنرستان‌های دولتی، مدیران و مشاوران مدرسه می‌توانند در صورتی که دانش‌آموز شایستگی و توانایی ورود به یک رشته را داشته باشد، از معدل او چشم‌پوشی کنند.

به عنوان مثال این امکان وجود دارد که دانش‌آموز در درس علوم و کار و فناوری و هنر نمره بالایی گرفته باشد و در کنار مدرسه حتی کلاس‌های فوق‌العاده که به رشته فنی حرفه‌ای مربوط است، شرکت کرده باشد. تصور کنید یک دانش‌آموز پایه نهم استعداد فراوانی در کشیدن نقاشی دارد و به کلاس‌های آبرنگ، سیاه قلم و پرتره می‌رود. این دانش‌آموز اگر حتی معدل 11 هم بگیرد، شانس ورود به رشته نقاشی را دارد.

به این ترتیب در پاسخ به این سوال که ایا با معدل 11 میشه رفت فنی حرفه ای؟ باید گفت که حدنصاب معدل و نمره، به تنهایی برای رفتن یا نرفتن دانش‌آموز به پایه دهم رشته‌های فنی حرفه‌ای کافی نیست. عملکرد دانش‌آموز، توانایی و استعدادهای وی باید توسط مدیر مدرسه و مشاور مدرسه ارزیابی شود تا در نهایت تصمیم نهایی به اولیا اعلام گردد.

با این حال معدل لازم برای ورود به هنرستان 12 است و حداقل نمره برای رشته فنی و حرفه ای طبق اطلاعیه آموزش‌وپرورش، بین 10 الی 12 قرار دارد. پس دانش‌آموزانی که معدل و نمرات بالایی داشته باشند بدون هیچ نگرانی می‌توانند در هنرستان‌های دخترانه یا پسرانه ثبت نام کنند؛ اما اگر دانش‌آموزی معدل یا نمره کمتری داشته باشد، باید مدیر مدرسه باتوجه به ظرفیت خالی آن رشته تصمیم خود را نیز اعلام کند.

ایا با معدل 11 میشه رفت فنی حرفه ای؟

عوامل موثر در حداقل معدل لازم برای رشته فنی حرفه ای

ایا با معدل 14/15/16/17/18/12/13 میشه رفت فنی و حرفه ای ؟ عوامل متعددی بر حداقل معدل لازم برای ورود به رشته‌های فنی حرفه‌ای هنرستان نیز تاثیرگذار است. به همین خاطر دانش‌آموزان باید با پشتکار و انگیزه بالا از پایه هفتم تا نهم را درس بخوانند تا برای انتخاب رشته در شاخه نظری، فنی حرفه‌ای و کاردانش، ممنوعیتی نداشته باشند. با این حال در ادامه به عواملی که بر معدل لازم برای رشته فنی حرفه ای تاثیرگذار هستند نیز خواهیم پرداخت:

یکی از فاکتورهای مهم و اثرگذار بر معدل لازم برای ورود به رشته های تحصیلی هنرستان، سال تحصیلی است. در هر سال آموزش‌وپرورش کل کشور، اطلاعیه‌ای مبنی بر حداقل نمره برای رشته فنی و حرفه ای و حداقل معدل مجاز برای ورود به هنرستان نیز منتشر می‌کند تا دانش‌آموزان مطابق با همان اطلاعیه برای انتخاب رشته نیز اقدام کنند.

یکی دیگر از عوامل موثر بر معدل، نوع مدرسه است. مدارس تیزهوشان، نمونه دولتی و غیرانتفاعی؛ به طور کلی شرایطی سخت‌تر و پیچیده‌تر برای ثبت نام دارند تا فقط دانش‌آموزان نمونه و بااستعداد برای ثبت نام در این مدارس درخواست دهند. پس در پاسخ به این سوال مهم دانش‌آموزان، برای رفتن به رشته فنی و حرفه ای معدل باید چند باشد؟ باید گفت که حداقل معدل و نمره برای مدارس دولتی است و شرایط مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان با دیگر مدارس فرق دارد.

و در آخر در مناطقی که متقاضی برای رشته‌های فنی حرفه‌ای یک مدرسه بالا است، مدیران و مشاورین مدرسه تنها دانش‌آموزانی را قبول می‌کنند که معدل آن‌ها بالای 17 یا حتی گاهی 18 باشد. به این ترتیب، اولویت با دانش‌آموزانی است که نمرات و معدل بالایی داشته باشند. در ضمن، ضریب درس ریاضی، علوم و کار و فناوری و هنر برای مدارسی که در مناطق پرجمعیت قرار دارند نیز از میزان اهمیت قابل توجهی برخوردار است

آیا با معدل 11 میشه رفت فنی حرفه ای؟

مدارس نمونه دولتی و غیرانتفاعی؛ به طور کلی شرایطی سخت‌تر و پیچیده‌تر برای ثبت نام دارند تا فقط دانش‌آموزان نمونه و بااستعداد برای ثبت نام در این مدارس درخواست دهند. پس در پاسخ به این سوال مهم دانش‌آموزان، برای رفتن به رشته فنی و حرفه ای معدل باید چند باشد؟ باید گفت که حداقل معدل و نمره برای مدارس دولتی است و شرایط مدارس نمونه دولتی و تیزهوشان با دیگر مدارس فرق دارد.

و در آخر در مناطقی که متقاضی برای رشته‌های فنی حرفه‌ای یک مدرسه بالا است، مدیران و مشاورین مدرسه تنها دانش‌آموزانی را قبول می‌کنند که معدل آن‌ها بالای 17 یا حتی گاهی 18 باشد. به این ترتیب، اولویت با دانش‌آموزانی است که نمرات و معدل بالایی داشته باشند. در ضمن، ضریب درس ریاضی، علوم و کار و فناوری و هنر برای مدارسی که در مناطق پرجمعیت قرار دارند نیز از میزان اهمیت قابل توجهی برخوردار است.

جدول حدنصاب نمره لازم برای انتخاب رشته فنی حرفه‌ای

پیش از این گفتیم معدل و نمره مجاز برای ورود به رشته فنی‌ حرفه‌ای، چه نمره یا معدلی است. همانقدر که سوابق تحصیلی متوسطه دوم در کنکور سراسری و قبولی در دانشگاه‌های خوب کشور نیز اهمیت به‌سزایی دارد؛ سوابق تحصیلی پایه هفتم، هشتم و نهم برای انتخاب رشته دانش‌آموزان بسیار مهم است.
به همین خاطر اطلاع از اطلاعیه آموزش‌وپرورش و یا سازمان سنجش، مبنی بر معدل لازم برای رشته فنی و حرفه ای و دیگر اطلاعات آن در اولویت قرار دارد.
به این ترتیب دانش‌آموزان باید برای ورود به متوسطه دوم در رشته‌های نظری مثل تجربی، ریاضی، انسانی، معارف اسلامی، فنی حرفه‌ای و کاردانش؛ فرم هدایت تحصیلی خود را در مای مدیو پر کنند و بعد برای انتخاب رشته تصمیم بگیرند. در ادامه به جدول حد نصاب نمره لازم برای انتخاب رشته فنی اشاره کرده‌ایم:
جدول حد نصاب انتخاب رشته نهم به دهم فنی حرفه‌ای
رشته‌های هنر دروس تخصصی مرتبط ریاضی  علوم تجربی فرهنگ و هنر کارو فناوری
حد نصاب میانگین 3 سال 10 10 12 12
رشته‌های کشاورزی دروس تخصصی مرتبط ریاضی علوم تجربی فرهنگ و هنر کارو فناوری
حد نصاب

میانگین 3 سال

10 12 12
رشته‌های خدمات دروس تخصصی مرتبط ریاضی علوم تجربی فرهنگ و هنر کارو فناوری
حد نصاب میانگین 3 سال 10 12 12
رشته‌های صنعت دروس تخصصی 3 سال ریاضی علوم تجربی فرهنگ و هنر کارو فناوری
حد نصاب میانگین 3 سال 10 10 12 12

جدول حد نصاب نمره لازم برای انتخاب رشته فنی حرفه ای

مشاوره معدل لازم برای رشته فنی حرفه ای

به طور کلی دانش‌آموزان رشته‌های فنی حرفه‌ای باید در درس ریاضی، علوم، کار و فناوری و هنر مهارت کافی داشته باشند تا بتوانند وارد یکی از رشته‌های هنرستان مثل فتوگرافیک، هنر، نقاشی، سینما و گروه بازرگانی و امور اداری شوند. به همین خاطر علاوه بر داشتن مهارت بالا، هوش و استعداد برای ورود به این رشته‌ها نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

ایا با معدل 11 میشه رفت فنی حرفه ای؟ مطابق با مطالبی که پیش از این گفتیم، معدل لازم برای رشته فنی و حرفه ای 12 است؛ اما با این حال باتوجه به ظرفیت، منطقه، تقاضا برای ورود به رشته‌های هنرستان، استعداد و هوش دانش‌آموز پایه نهم به دهم؛ مدیران و مشاورین مدرسه می‌توانند در ثبت نام داوطلبان نیز تصمیم‌گیری کنند.

خلاصه مقاله معدل لازم برای رشته فنی و حرفه ای

معدل لازم برای رشته فنی و حرفه ای 12 اعلام شده است؛ اما دانش‌آموزان باید از پایه هفتم به بعد معدل و نمرات خوبی گرفته باشند تا بتوانند بعد از اتمام امتحانات نهم در هنرستان نزدیک محل سکونت نیز ثبت نام کنند. همچنین حداقل نمره برای رشته فنی و حرفه ای در درس ریاضی و علوم 10 و در درس کار و فناوری و هنر 12 تصویب شده است.

البته دانش‌آموزان باید قبل از هرچیزی فرم هدایت تحصیلی را پر کنند و رشته‌ها را براساس توانایی و علاقه از 1 تا 10 اولویت‌بندی نمایند. همچنین در آخر اولیا باید فرم تحصیلی را بعد از معلمان، مشاوران و خود دانش‌آموز پر کرده و رشته‌ها را از 1 تا 5 در جدول قرار دهند.

برای دانلود PDF معدل لازم برای رشته فنی و حرفه ای روی لینک کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

ایا با معدل 17 میشه رفت فنی حرفه ای؟

بله، دانش‌آموزان پایه نهم با معدل بالای 12 می‌توانند در رشته ریاضی ثبت نام کنند.

ایا با معدل 14/15/16/17/18/12/13 میشه رفت فنی حرفه ای؟

یکی از شرایط انتخاب رشته در پایه نهم این است که معدل سه سال دوره اول متوسطه حداقل 12 باشد.

حداقل نمره برای رشته فنی حرفه ای چه نمره‌ای است؟

حداقل نمره لازم برای مجاز به انتخاب رشته شدن در ریاضی، نمره 10 الی 12 است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • شرایط استخدام معلم پرورشی آموزش پرورش 1403

  شرایط استخدام معلم پرورشی آموزش پرورش 1403 – رشته و مدرک

  شرایط استخدام معلم پرورشی شامل شرایط سنی جدید، تاثیر متفاوت مراحل مختلف جذب و تغییرات در مواد و منابع آزمون هستند. شرایط سنی جدید به گونه‌ای است که داوطلبان باید بین ۲۰ تا ۴۰ سال سن داشته باشند و دارای...
 • منابع آزمون استخدامی بانک پارسیان 1403 + بانک سوال و جزوه pdf

  منابع آزمون استخدامی بانک پارسیان که دومین بانک خصوصی ایرانی است در این مقاله شرح داده خواهد شد، بانک پارسیان شرکتی از نوع خدمات مالی و بانکداری ایرانی است که با در اختیار داشتن ۳۴۸ شعبه بانکداری، با عنوان بانک‌...
 • انتخاب رشته دستیاری دندانپزشکی

  مشاوره انتخاب رشته دستیاری دندانپزشکی 1403 + راهنما قبولی 100%

  انتخاب رشته دستیاری دندانپزشکی یکی از مهم‌ترین مراحل در مسیر تحصیلی و حرفه‌ای دندانپزشکان است. در این مرحله، دانشجویان دندانپزشکی که دوره عمومی خود را به پایان رسانده‌اند، می‌توانند به تخصص‌های مختلف دندانپزشکی وارد شوند. انتخاب رشته دستیاری دندانپزشکی نیازمند...
 • نتایج آزمون دستیاری دندانپزشکی

  اعلام نتایج آزمون دستیاری دندانپزشکی 1403 + زمان sanjeshp.ir

  نتایج آزمون دستیاری دندانپزشکی سال 1403 در اوایل ماه مهر منتشر خواهد شد. این نتایج بر روی سایت رسمی سازمان سنجش به آدرس sanjeshp.ir دستیاری دندانپزشکی قرار خواهد گرفت تا داوطلبان بتوانند در اسرع وقت اطلاعات لازم را دریافت کرده...
تماس با مشاور