تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
معافیت دیسک کمر

شرایط اخذ معافیت پزشکی دیسک کمر در سال 1400

معافیت دیسک کمر
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

معافیت دیسک کمر یکی از انواع معافیت سربازی به شمار می آید که هر فرد مشمول در صورت داشتن شرایط معافیت پزشکی دیسک کمر امکان دریافت آن را دارد. البته در این میان آشنایی با مراحل و فرآیندهای اخذ معافیت بیرون زدگی دیسک کمر هم از ضروریات است.

دقت داشته باشید که دریافت یا عدم دریافت معافیت پزشکی ستون فقرات بستگی مستقیمی به نظر کمیسیون پزشکی دیسک کمر و سایر بیماری های مربوط به ستون فقرات دارد.

در این نوشته همراه ما باشید تا پاسخ تمامی سؤالات خود را در رابطه با معافیت پزشکی دیسک کمر بیابید. از طرفی از این موضوع مهم نیز مطلع شوید که آیا می توانید برای دریافت معافیت پزشکی دیسک کمر در حین خدمت نیز اقدام کنید یا این که نه امکان این امر برایتان وجود ندارد.

شرایط دریافت معافیت پزشکی دیسک کمر چه می تواند باشد؟ به طور کلی در مورد معافیت پزشکی ستون فقرات چه می دانید؟ با ما همراه باشید تا هر آن چه را که باید در مورد معافیت پزشکی دیسک کمر فرا بگیرید.

 

معافیت دیسک کمر

 

جهت اطلاع از نحوه دریافت معافیت پزشکی به دلیل بیماری دیسک کمر از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

مدارک لازم برای دریافت معافیت پزشکی دیسک کمر چیست؟

گرفتن معافیت دیسک کمر تحت عنوان معافیت بیرون زدگی دیسک کمر با تهیه مدارکی برای افراد و متقاضیان همراه است. اگر از نحوه دریافت یا مدارک لازم جهت گرفتن این نوع معافیت اطلاعاتی ندارید با ما همراه باشید.

 

مدارک لازم جهت دریافت معافیت پزشکی دیسک کمر 

 • آماده کردن کلیه مدارک پزشکی مورد نیاز مانند ام آر ای و غیره
 • ارائه فرم اولیه پزشکی به سازمان نظام وظیفه
 • تحویل آخرین مدرک تحصیلی فرد مشمول خدمت نظام وظیفه
 • ارائه عکسی از فرد مشمول دریافت معافیت پزشکی دیسک کمر
 • رائه کپی و همین طور اصل کارت ملی، شناسنامه فرد مشمول دریافت کارت معافیت پزشکی دیسک کمر

 

 

معافیت دیسک کمر در حین خدمت سربازی

 

مراحل دریافت معافیت پزشکی دیسک کمر

 • برای دریافت معافیت بیرون زدگی دیسک کمر یا همان معافیت پزشکی دیسک کمر در ابتدا باید برای خرید دفترچه راهنمای خدمت نظام وظیفه اقدامات لازم را انجام دهید و آن را تهیه بفرمایید.
 • در قدم بعدی برای دریافت معافیت سربازی دیسک کمر مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی یا همان پلیس+10 الزامی است.
 • کامل کردن فرم مربوط به معاینه پزشکی جهت دریافت معافیت سربازی دیسک کمر
 • انجام کلیه معاینات اولیه لازم به وسیله دکتر و کامل برگه معاینه پزشک جهت دریافت معافیت
 • کامل کردن فرم خوداظهاری سابقه بیماری فرد مشمول خدمت نظام وظیفه
 • مراجعه به بیمارستان معرفی شده برای انجام تمامی معاینات پزشکی و اطلاع از شدت بیماری دیسک کمر
 • مراجعه به کمیسیون پزشکی دیسک کمر جهت انجام بررسی ها ارزیابی های بیشتر

 

آیا دریافت این نوع معافیت، می تواند منجر به معافیت از رزم شود؟

شاید این سؤال برای شما عزیزان مطرح شود که آیا دریافت معافیت دیسک کمر می تواند منجر به معافیت از رزم براساس نظر کمیسیون پزشکی برای فرد مشمول شود؟

در پاسخ باید عرض کنیم که دریافت این نوع معافیت، بستگی مستقیمی به شدت و ضعف بیماری فرد دارد.

اگر بیماری فرد شدید باشد و شخص بیمار، حال و روز خوبی نداشته نباشد می تواند بر طبق نظر کمیسیون پزشکی دیسک کمر اقدام به دریافت معافیت به صورت دائمی کند.

اما اگر شدت بیماری فرد زیاد نباشد تنها می تواند معافیت از رزم بگیرد و از انجام کارهای رزمی در حین خدمت نظام وظیفه معاف شود.

 

 

معافیت پزشکی ستون فقرات

 

 

آیا امکان گرفتن معافیت دیسک کمر در حین خدمت نیز وجود دارد؟

در پاسخ باید عرض کنیم که بله امکان گرفتن انواع معافیت های پزشکی از جمله معافیت دیسک کمر در حین خدمت نیز وجود دارد.

به هر حال ممکن است فرد مشمول در طول دوران خدمت دچار عارضه بیرون زدگی دیسک کمر شود و نیاز به استراحت و دریافت معافیت داشته باشد.

اما به این موضوع هم توجه لازم را داشته باشید که در ابتدا به فرد معافیت موقت داده می شود و در صورت بهبودی وی باید برای گذراندن ادامه دوران خدمت به پادگان برگردد.

اما در صورت برگشت و عود مجدد بیماری، امکان استفاده از معافیت پزشکی دیسک کمر به صورت دائمی برای هر فرد مشمول وجود دارد و وی می تواند از مزایای آن استفاده کند.

 

در مورد عارضه دیسک کمر چه می دانید؟

از آن جایی که لازم است برای دریافت این نوع معافیت، اطلاعاتی در رابطه با این بیماری آزار دهنده داشته باشید در این بخش با ذکر توضیحاتی مهم و ارائه تعریفی از این بیماری در خدمت شما هستیم.

دیسک بین مهره ای را به اختصار دیسک می نامند. دیسک به شکل بالشتک و یا مهره ای در بین دو جسم مهره در ستون فقرات قرار گرفته است.

در واقع، دیسک تمامی فشارهای وارد شده به ستون فقرات را جذب می کند. حتماً متوجه شده اید که کار دیسک ها، خنثی کردن فشارها و ضربات وارد شده به ستون فقرات فرد است.

در صورتی که به دیسک ها فشار و ضربه ای وارد نشود شکل آن ها کروی است. اما در صورت بروز مشکلی برای آن ها امکان تغییر حالت آن ها وجود دارد. در نتیجه، شدت ضربات وارد شده را کم می کنند.

در صورتی که بنا به هر دلیلی دیسک از بخش عقبی خود دچار بیرون زدگی شود همان قسمت بیرون زده، فشارهایی را بر روی رشته های نخاع ایجاد می کنند. همین فشارها می تواند موجب بروز پا درد و یا کمر درد در افراد شود.

البته از دیگر نشانه ها و علائم دیسک کمر می توان به گرفتگی عضله ها هم اشاره کرد که بسیار شایع است.

 

علائم و نشانه های بیماری دیسک کمر

 • داشتن حس درد یا سوزش در بخش یا بخش هایی از کمر
 • درد داشتن در وقت شب و زمان استراحت و خواب
 • داشتن ضعف در عضله های بدن
 • افزایش درد در زمان پیاده روی های کوتاه و یا طولانی
 • افزایش دردهای موضعی در زمان از جا بلند شدن و یا نشستن
 • ایجاد بی حسی در شماری از عضلات بدن مانند دست ها و پاها
 • ایجاد درد در پا یا دست فرد بیمار

در صورت مشاهده هر یک از این علائم حتماً به پزشک مراجعه بفرمایید و در نهایت برای تشکیل پرونده پزشکی و معافیت پزشکی ستون فقرات اقدامات لازم را انجام دهید.

 

آیا در دادن معافیت سربازی دیسک کمر سخت گیری هایی اعمال می شود؟

 در حال حاضر متأسفانه به دلایل مختلفی از جمله انجام کارهای سنگین و یا اضافه وزن زیاد، بیماری دیسک کمر به بیماری شایع در بین مردم و جوانان تبدیل شده است.

از این رو، هر ساله شاهد ارائه درخواست دریافت این نوع از معافیت از طرف سربازان و افراد مشمول هستیم.

همان طور که در بالا اشاره کردیم این بیماری می تواند معافیت دائم، موقت و یا معافیت از رزم را برای فرد مشمول خدمت نظام وظیفه به همراه داشته باشد.

اما شمار زیادی از جوانان هستند که با این بیماری دست و چنجه نرم می کنند و به علت نداشتن اطلاعاتی دقیق در مورد این نوع از معافیت، کاری جهت دریافت انواع معافیت موقت یا دائم به دلیل دیسک کمر انجام نمی دهند.

 

آيا سربازان غایب و فراری هم امکان دریافت معافیت سربازی دیسک کمر را دارند؟

شرایط دریافت معافیت دیسک کمر

 

بله. این امکان برای این قبیل از افراد نیز وجود دارد و آن ها در صورت داشتن شرایط لازم می توانند جهت اخذ معافیت پزشکی ستون فقرات اقدامات لازم و ضروری را انجام دهند.

علیرغم امکان دریافت این نوع از معافیت برای این قبیل از افراد، این کار با شرایطی خاص تر و سخت گیرانه تر از طرف کمیسیون پزشکی دیسک کمر برای آن ها همراه است.

برای کسب اطلاعاتی دقیق تر در رابطه با امکان دریافت معافیت سربازی دیسک کمر سربازان غایب و فراری تحت عنوان معافیت پزشکی ستون فقرات با مشاوران حاضر در مجموعه ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 

لیست بیماری های مشمول معافیت پزشکی

در این مقاله توضیحاتی را در رابطه با یکی از بیماری های موجود در لیست بیماری های مشمول معافیت پزشکی در اختیارتان قرار دادیم.

آیا آشنایی لازم را با لیست بیماری های دیگری که شامل معافیت پزشکی می شوند دارید؟

در ادامه اسامی شماری از این قبیل بیماری ها را خدمت شما عزیزان و دوستان معرفی می کنیم.

 

بیماری های شامل معافیت سربازی
بیماری های عفونیبیماری های گوش، حلق و بینی
بیماری های فک، دهان و دندانجراحی مغز و اعصاب
بیماری های عمومیریه و قفسه صدری
خون و انکولوژیاعصاب و روان
پوست و بافت های زیر پوستروماتولوژی و بافت همبند
شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومیقلب و عروق
چشم و عوارض بیماریبیماری های استخوان

 

در صورت نیاز به اطلاع از لیست دیگر بیماری های گنجانده شده در این لیست می توانید با مشاوران حاضر در مجموعه ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

ممکن است شما به دلیل داشتن بیماری دیگری به جز دیسک کمر، تمایل به اطلاع از اسامی و همین طور شرایط اخذ معافیت آن ها، مدارک لازم برای دریافت معافیت و مواردی از این قبیل داشته باشید. 

مشاوران حاضر در مجموعه ایران تحصیل می توانند شما را از لیست دقیق و کامل بیماری های موجود در لیست معافیت های پزشکی مطلع کنند و اطلاعات مفید و خوبی را در این زمینه در اختیار شما عزیزان و دوستان قرار دهند. 

 

پادکست صوتی مقاله

 

جهت مشاوره شرایط دریافت معافیت پزشکی به دلیل داشتن بیماری دیسک کمر از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

ساده ترین راه معافیت سربازی 

شرایط معافیت پزشکی دندان

لیست بیماری های معافیت پزشکی

تأثیر معافیت پزشکی در استخدام

معافیت دیسک کمر

آیا امکان دریافت معافیت دیسک کمر در حین خدمت سربازی هم برای افراد وجود دارد؟

بله. فرد در صورت داشتن شرایط می تواند در این زمینه اقدام کند. جهت اطلاع از شرایط دریافت این معافیت در حین خدمت سربازی با مشاوران ایران تحصیل تماس بگیرید.

معافیت بیرون زدگی دیسک کمر چگونه برای فرد انجام می شود؟

پس از بررسی های پزشکی و در صورت احراز شرایط فرد می تواند نسبت به دریافت این نوع معافیت اقدام کند.

معافیت پزشکی ستون فقرات هم نیاز به بررسی کمیسیون پزشکی دیسک کمر دارد؟

بله. تیم کمیسیون پزشکی لزوماً برای دادن رأی نهایی در این رابظه باید تشکیل شود.

نظرات

 1. فرزین
  ۲۶ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۱۴

  سلام خسته نباشید!من دو سال پیش بخاطر ارنج دستم ک تو تصادف شکست محدویت حرکتی داشتم و معاف ازرزم شدم!ولی بخاطر شرایط جسمانی خوبی که نداشتم نرفتم سر خدمت.و تازگی هم دیسک کمر عمل کردم ۳ ماه ازش میگذره ولی متاسفانه وضعیتم از قبل عمل بدتره و درد زیاد دارم. ارتروز گردن هم دارم . خواستم بدونم با وجود غیب و.. ک داشتم و حاضر نشدم سر خدمت و الان شرایط جسمانی ک دارم بنظر شما اقدام کنم معافیت دائم شاملم میشه ؟!ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • moshaverarshad
   ۲۹ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۹

   سلام اگه راه رفتن براتون امکان نداره یا سخته و باعث میشه که درد بیشتری داشته باشید با تشخیص پزشک نیروهای مسلح میتونید برای معافیت دیسک کمر شانس داشته باشید برای معافیت پزشکی غیبت خیلی مهم نیست

 2. فرزین
  ۲۶ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۱۰

  سلام خسته نباشید!من دو سال پیش بخاطر ارنج دستم ک تو تصادف شکست محدویت حرکتی داشتم و معاف ازرزم شدم!ولی بخاطر شرایط جسمانی خوبی که نداشتم نرفتم سر خدمت.و تازگی هم دیسک کمر عمل کردم ۳ ماه ازش میگذره ولی متاسفانه وضعیتم از قبل عمل بدتره و درد زیاد دارم. ارتروز گردن هم دارم . خواستم بدونم با وجود غیب و.. ک داشتم و حاضر نشدم سر خدمت و الان شرایط جسمانی ک دارم بنظر شما اقدام کنم معافیت دائم شاملم میشه ؟!ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • مشاور ارشد
   ۲۷ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۳

   سلام شرایط اخذ معافیت پزشکی دیسک کمر رو پزشکان نظام تشخیص میدن که معاف هستید یا خیر.

 3. مبین
  ۲۶ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۰۶

  سلام من ۲۱سالمه دیسک کمر دارم و کف پایم صاف هستش میتوانم معافیت بگیرم یا نه؟؟؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۶ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۸

   با سلام وقت بخیر دوست عزیز برای دریافت معافیت سربازی با توجه به اینکه کف پا صاف هست معاف از رزم میشوید ولی در مورد دیسک کمر از طریق پلیس +10 اقدام فرمایید و مدارک ارسال شود و توسط دکتر و تیم پزشکی نظام وظیفه بررسی میشود و در نهایت مشخص میشود و یا از طریق سایت vazifeh.police.ir میتوانید بررسی بیشتری داشته باشید موفق باشید

  • moshaverarshad
   ۲۶ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۵

   سلام اگر دیسک کمر حاد باشه بین مهره 4 و 5 میتونی از معافیت پزشکی استفاده کنی

 4. میلاد
  ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۰۷

  سلام من دیسک کمر دارم 3 تا از مهره های کمرم آسیب دیده مهره 4 و 5 میزان اسیب دیدگی از خفیف تا متوسطه و مهره 6 هم ساییدگی داره احتمالا چه نوع معافیتی برای من در نظر میگیرن همینطور دکتر من رو بطور کامل از فعالیت های سنگین منع کرده

 5. جاسم حمیدی اصل
  ۴ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۳

  سلام من متولد ۶۷ هستم که سال ۹۴ خرید خدمت سربازی ا قساطی انجام دادم که ۳۰ درصد را پرداخت کردم و بدلیل شرایط اقتصادی تا الان نتونستم بقیه مبلغ را واریز کنم پارسال بدلیل پارگی دیسک شدید مجبور به عمل جراحی بشوم الان چکار کنم میتونم معافیت بگیرم چکار کنم لطفا راهنمایی کنید

 6. محمد
  ۲۳ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۲

  سلام محمد هستم دیسک کمر بین مهره ال ۴ و ال ۵ پنج و ال ۵ و اس۱ هرنی شده عمل نکردم اما خیلی درد دارم پاهام بی حس میشه بنژرتون معاف میشم؟

 7. اقبال
  ۱۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۴۹

  سلام
  من بعد از انجام ام ار ای شرکت در کمسیون پزشکی شامل معاف از رزم شدم ولی مشکلات من این موارد هست که توسط چند پزشک تایید شده
  هرنیاسیون سانترال در دو دیسک ‌تحتانی کمر و پروتوزیون سانترال در در L۳ – L۴ نمایان است که منجر به استنوز نسبی در نیمه تحتانی کانال نخاعی لومیار شده اند
  محور کمر افزایش لوردوز دارد.
  هرنیاسیون سانترال در دیسک T۱۲ و L۱ نیز موجود است
  دو دیسک L۵ , S۱ ریشه عصبی‌شون درگیر شده .
  مدرکم لیسانس
  بنظرشون این موارد شامل معاف دائم نمی شود

 8. هارون
  ۱۶ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۴

  سلام بنده هارون هستم دیکس کمر دارم یک دیکس پاره شده و یک دیکس دیگر ساییدگی شدید پیدا کرده است آیا بنده معاف از دوره خدمت میشوم یا نه

  • dr-naqizade
   ۱۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۰۶

   سلام جناب هارون شما بایستی با مشاوران مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید شرایطتتونو بصورت کامل بگین و رهمنایی های لازم دریافت کنید

 9. امیر بهروزی
  ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۵

  سلام خسته نباشید من مشکل دیسک کمر دارم و مهره L5_S1 من دچار مشکل شده میخواستم بدونم معافیت کامل داره یا معاف از رزم داره

  • drnaqizade
   ۱۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۳۹

   سلام و وقت بخیر جهت اطلاع از اخذ معافیت پزشکی دیسک کمر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس بگیرید

ایران تحصیل
تماس با مشاور