تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
استعلام معافیت تحصیلی

استعلام معافیت تحصیلی | استعلام معافیت تحصیلی با کد ملی

استعلام معافیت تحصیلی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

پسران پس از رسیدن به سن 18 سالگی تمام، مشمول خدمت سربازی می شوند. با توجه به اینکه همزمان امکان تحصیل و خدمت سربازی وجود ندارد، لذا مشمولین باید جهت استعلام معافیت تحصیلی اقدام نمایند.

معافیت تحصیلی یکی از انواع معافیت های سربازی است که فرد مشمول می تواند در صورت داشتن شرایط، آن را اخذ کند.

آن دسته از دانشجویانی که معافیت تحصیلی را اخذ نموده اند، می توانند از طریق استعلام معافیت تحصیلی با کد ملی اقدام نمایند. تا کی معافیت تحصیلی دارم؟ یکی از سوالاتی است که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان دارند. در رابطه با اینکه چگونه بفهمیم تا کی معافیت تحصیلی داریم؟ سوالی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

استعلام معافیت تحصیلی

 

برای اطلاع از نحوه استعلام معافیت تحصیلی، شرایط ثبت نام و همچنین مشاوره با کارشناسان ایران تحصیل از سراسر کشور با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099072952تماس از سراسر کشور

9099072952تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 1 شب

 

مشمولین معافیت تحصیلی دانشجویان چه کسانی هستند؟

همانطور که می دانید، معافیت تحصیلی برای دانش آموزان مختلف امکان پذیر است. شرایط در نظر گرفته شده برای هر یک از مقاطع متفاوت می باشد و به تبع آن افراد می توانند برای اعزام به خدمت سربازی معاف شوند. دارا بودن شرایط زیر برای تمامی متقاضیان الزامی می باشد.

 • کلیه دانش آموزان مدارس مختلف و مراکز آموزش عالی که زیر نظر وزارت آموزش و پرورش می باشند.
 • دانشجویان مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و بالاتر که در هر یک از دانشگاه های دولتی، علمی کاربردی، غیر انتفاعی و آزاد مشغول به تحصیل می باشند و مورد تائید وزارت علوم و تحقیقات رسیده اند.
 • طلاب عزیزی که در حوزه علمیه مشغول به تحصیل می باشند.

مشمولین عزیز توجه داشته باشند که استعلام معافیت تحصیلی دانشجویان در صورتی خواهد بود که با درخواست دانشجویان و دانش آموزان موافقت گردد و در زمان تعیین شده برای اخذ این نوع از معافیت اقدام نموده باشند.

چنانچه دانش آموز و یا دانشجویی، برای اخذ معافیت سربازی به موقع اقدام ننموده باشد، مشمول خدمت محسوب خواهد شد و در صورت عدم مراجعه به مراکز پلیس +10، غیبت سربازی برای آنان محاسبه می شود و بعضا در صورت خدمت سربازی لازم است که زمان اضافه تری را برای خدمت بگذرانند.

 

روش های استعلام معافیت تحصیلی

بعضی مواقع ممکن است یک عده از مشمولان نظام وظیفه که در حال تحصیل هستند نگرانی زیادی در رابطه با معافیت خود داشته باشند و بخواهند در این رابطه، اطلاعاتی را کسب کنند.

برای اینکه بتوانید از وضعیت نظام وظیفه خود آگاه شوید یا بتوانید معافیت تحصیلی بگیرید روش های مختلفی وجود دارد که هر کدام از آنها را برای شما توضیح می دهیم:

 

 استعلام معافیت تحصیلی از پلیس +10

 • مراجعه به دفاتر پلیس +10
 • درخواست در رابطه با استعلام معافیت تحصیلی
 • تحویل مدارک مانند کد سخا، کد ملی و غیره 
 • بررسی و اعلام نتیجه به مشمول

 

استعلام به صورت اینترنتی و از سامانه epolice.ir

در استعلام معافیت تحصیلی به صورت اینترنتی شما به کدملی و کد سخا نیاز دارید، سپس به سامانه services.epolice.ir مراجعه کرده و بعد از وارد نمودن اطلاعات خود می توانید وضعیت خود را ببینید.

ابتدا به سامانه services.epolice.ir مراجعه کنید که با صفحه ای همانند تصویر زیر روبرو می شوید. در این مرحله کدملی و کد سخای خود را به همراه کلمه عبور امنیتی وارد کرده و بر روی گزینه “ورود” کلیک کنید.

 

استعلام معافیت به صورت اینترنتی

 

پس از اینکه وارد پیشخوان شدید، ابتدا بر روی گزینه خدمات الکترونیک سپس وظیفه عمومی کلیک کنید. در این بخش تمامی درخواست هایی که شما به سازمان نظام وظیفه ارسال کرده اید قابل مشاهده است.

 

پیشخوان استعلام معافیت تحصیلی

 

تا کی معافیت تحصیلی دارم؟

 

نحوه دریافت معافیت تحصیلی

 

مقطع تحصیلی  حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل
کاردانی 2/5 سال
کارشناسی پیوسته 5 سال
کارشناسی ناپیوسته 3 سال
کارشناسی ارشد پیوسته 6 سال
کارشناسی ارشد ناپیوسته 3 سال
دکتری پزشکی پیوسته 8 سال
دکتری تخصصی ناپیوسته 6 سال

 

در رابطه با پاسخ به سوال شما در رابطه با اینکه تا کی معافیت تحصیلی دارم؟ باید به جدول بالا اشاره نماییم. اما در برخی از موارد می توان گفت که شرایط تا حدودی متفاوت خواهد بود.

 

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان

 

شرایط دریافت معافیت تحصیلی

 

 • در صورتی که دانشجویان مشمول شرایط خاصی باشند، به دوره آنان بر حسب ضرورت یکسال به مدت فوق افزوده خواهد داشت.
 • در صورتی که هر یک از دانشجویان فوق، ترک تحصیل، اخراج، انصراف یا فارغ التحصیل شده باشند باید خود را برای انجام خدمت سربازی معرفی نمایند.
 • زمان مورد نظر برای معرفی هر یک از دانشجویان جهت اعزام به خدمت، برای هر یک از مقاطع تعیین شده حداکثر یکسال پس از فارغ التحصیلی یا انصراف از تحصیل مجاز می باشند.
 • آن دسته از سربازانی که به خدمت اشتغال دارند، در صورت که در مقطع کارشناسی و بالاتر پذیرفته شوند و غیبت سربازی نداشته باشند، ترخیص خدمت برای آنان صادر شده و می توانند زمان باقی مانده از خدمت سربازی را پس از فارغ التحصیلی سپری نمایند.
 • ترخیص از خدمت برای برای آن دسته از دانشجویانی که در مقطع کاردانی مشغول به تحصیل می باشند، امکان پذیر نیست.
 • تمامی دانشجویانی که در رشته های بدون آزمون مشغول به تحصیل می باشند، مشمول معافیت تحصیلی خواهند شد.
 • آن دسته از دانشجویانی که به دلایل قانونی همانند معافیت موقت، معافیت آنان به تعویق افتاده است تاریخ اعزام به خدمت آنان به تعویق خواهد افتاد.
 • مشمولان مذکور در صورتی که پس از یک سال از پایان خدمت خود در دانشگاه پذیرفته شوند، صدور معافیت تحصیلی برای آن ها بلامانع می باشد.

 

برای اطلاع از شرایط تحصیل مجدد در یک مقطع مشمولان خدمت سربازی بر روی لینک مربوطه کلیک بفرمایید.

 

قوانین دریافت معافیت تحصیلی طلاب

 • دانش آموزان طلبه ای که مدرک تحصیلی آنان زیر دیپلم می باشد، در صورت مجاز بودن برای ادامه تحصیل در حوزه علمیه در صورتی که قبل از سن مشمولیت باشند، می توانند برای تحصیل در این حوزه ها اقدام نمایند.
 • دانش آموزانی که مدرک دیپلم خود را دریافت نموده اند و غیبت سربازی نداشته اند، مشمول تحصیل در حوزه علمیه می باشند.
 • تمامی آن دسته از فارغ التحصیلانی که دارای مدرک دیپلم تا دکتری می باشند، چنانچه مشمول خدمت سربازی باشند، و غیبت سربازی نداشته باشند، می توانند از معافیت تحصیلی به صورت تمام وقت در حوزه علمیه به تحصیل بپردازند.
 • مطابق با جدول زیر، در صورتی که دانش آموزان طلبه غیبت سربازی نداشته باشند و از شرایط سنی برخوردار باشند، می توانند برای ادامه تحصیل در حوزه های علمیه ادغام نمایند. دانش آموزان مذکور باید ابتدا از محل وظیفه خدمت خود سکونت، ترخیص بگیرند و پس از ترخیص از خدمت سربازی می توانند برای ادامه تحصیل ادامه دهند.
 • دانشجویانی که از تحصیل خود انصراف داده اند در صورت نداشتن غیبت، حداکثر یک سال پس از فارغ التحصیلی و انصراف از تحصیل، مجاز هستند تا در حوزه های علمیه ثبت نام نمایند.

 

مقطع تحصیلی حداکثر سن
کاردانی 22 سال تمام
کارشناسی 24 سال تمام
کارشناسی ارشد 28 سال تمام
دکتری 30 سال تمام

 

پادکست صوتی مقاله

 

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی در رابطه با استعلام معافیت تحصیلی دانشجویان به شما داوطلبان عزیز ارائه نماییم. برای استعلام معافیت تحصیلی با کد ملی و دریافت پاسخ این سوال که تا کی معافیت تحصیلی دارم؟ و همچنین چگونه معافیت تحصیلی بگیریم؟ با مشاوران ما در ارتباط باشید.

مشاوران نظام وظیفه ما همه روزه، حتی ایام تعطیل، آماده ارائه خدمات به شما خواهند بود. کافی است با شماره های مندرج در وب سایت تماس حاصل نمایید یا سوالات خود را کامنت بگذارید تا همکارانم در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ بدهند.

 

برای اطلاع از شرایط و نحوه استعلام معافیت تحصیلی با کارشناسان خبره ما در ایران تحصیل از سراسر کشور با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099072952تماس از سراسر کشور

9099072952تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 1 شب

 

مطالب مرتبط

معافیت کفالت مادر مطلقه

مراحل اخذ معافیت کفالت مادر

معافیت پزشکی هموروئید

لیست بیماری های معافیت پزشکی

نحوه محاسبه شماره چشم برای معافیت

استعلام معافیت تحصیلی

ورود به سامانه سخا حوزه علمیه

3.7/5 - (3 امتیاز)

معافیت تحصیلی دانشجویان تا چه زمانی وجود دارد؟

با توجه به اینکه تعداد سال های مجاز برای تحصیل در هر یک از مقاطع متفاوت می باشد، لذا برای دریافت معافیت تحصیلی با توجه به هر مقطع زمان متفاوتی در نظر گرفته می شود.

آیا استعلام معافیت تحصیلی با کد ملی امکان پذیر است؟

بله. سامانه ای که سازمان نظام وظیفه برای این منظور ترتیب داده است، امکان استعلام را برای دانشجویان فراهم نموده است.

تا کی معافیت تحصیلی دارم؟

تا زمانی که مجاز به تحصیل می باشید و درخواست خود را برای معافیت به ثبت رسانده باشید، امکان دریافت معافیت وجود دارد و می توانید با استفاده از شرایط مورد نظر اقدام نمایید.

جهت استعلام معافیت تحصیلی نظام وظیفه چه مدارکی مورد نیاز است؟

مشمولینی که تقاضای دریافت این معافیت را دارند باید کد سخا، کارت ملی و مشخصات کامل خود را به همراه داشته باشند.

مطالب مرتبط

نظرات

 1. محمد جواد
  ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۶

  سلام خدمت شما بنده ۲۲سالمه پدرم ۵۷سالشه و دیسک کمر دارند ومادر هم دیسک کمر تک فرزند هستم و پدرم تحت پوشش کمیته امداد هست و ۲۴ماه حضور در جبهه ایا معافیت تک فرزندی یا کفالت میتوانم بگیرم

  • کارشناس ارشد
   ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۵۳

   سلام پدرسن بالاکه نیازبه پرستاری دارد

 2. نظیر
  ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۰

  سلام خسته نباشید من ۲۲سالمه پدرم فوت کرده مادرم مریضی اعصاب داره برادری دارم دانشجو هستش دو خواهر کوچک دارم برادرم ازم کوچکترها میخواستم بدونم معاف از خدمت میشم یا نه در ضمن خواهر کوچیکم دیابت داره

  • کارشناس ارشد
   ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۱

   سلام وقت به خیر
   تنها مورد قابل پیگیری کفالت مادر فقدان شوهر برای وی میباشد و مشمول باید تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال تمام ایشان باشد.
   درصورت وجود برادر دیگر باید شرایط ایشان بررسی شود.

 3. نظیر
  ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۹

  سلام خسته نباشید من ۲۲سالمه پدرم فوت کرده مادرم مریضی اعصاب داره برادری دارم دانشجو هستش دو خواهر کوچک دارم برادرم ازم کوچکترها میخواستم بدونم معاف از خدمت میشم یا نه

  • کارشناس ارشد
   ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۱

   سلام وقت به خیر
   تنها مورد قابل پیگیری کفالت مادر فقدان شوهر برای وی میباشد و مشمول باید تنها فرزند پسر بالای ۱۸ سال تمام ایشان باشد.
   در صورت وجود برادر دیگر باید شرایط ایشان بررسی شود.

 4. محمود ترکی
  ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۷

  سلام خوبی خسته نباشید من مشکل زانو دارم زانو چپم خم نمیشه و الان درحال خدمت هستم میخوام خودم را معاف کنم امکان هست معاف دایم بشم

  • کارشناس ارشد
   ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۸

   سلام وقت بخیر باید برای معافیت پزشکی مشکل جسمانی شما به تایید شورا و کمیسیون پزشکی نظام برسد

 5. عرفان
  ۹ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۸

  سلام وقتتون بخیر خسته نباشید ببخشید من درخواست معافیت تحصیلی اینترنتی دانشگاه پیام نور رو که تازه امسال قبول شدم دیروز داخل سایت epolice.ir دادم ولی الان داخل استعلام‌ وضعیت زده نقص اطلاعات این یعنی چی و باید چکارکنم؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۴۲

   سلام باید حتما نقص مدرک را از دانشگاه بپرسید

 6. علی
  ۵ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۴

  سلام ، من ۱۹ سالمه و دست هام میلرزه ، وقتی به پزشک متخصص اورژانس مراجعه کردم بعد از یه آزمایش تشخیصشون این بود که این یک بیماری ارثی بدون درمانه .
  حتی وقتی به متخصص مغزواعصاب مراجعه کردم برای من داروی زد تشنج تجویز کردن ، میخواستم بدونم من دارای شرایط معافیت پزشکی هستم!؟

  • کارشناس ارشد
   ۶ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۰

   سلام وقت به خیر مسئله ای که شما میفرمایید باید در کمسیون پزشکی که تشکیل می شوند توسط پزشک معتمد مورد بررسی قرار گیرد و پس از بررسی های انجام شده مشخص می شود که مشکل شما در چه حد هست و اگر مسئله حاد بود معافیت شما صادر می شود.

 7. حسین
  ۴ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۸

  سلام. من یه برادر سندروم دان دارم و پدرم ناراحتی اعصاب داره و خواهرم بعلت کار شوهرش یه شهر دیگه هستن آیا میتونم بخاطر برادرم کفالت بگیرم و اگه میشه کجا باید برم.

  • کارشناس ارشد
   ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۴۵

   سلام وقتتون بخیر.
   درصورت نداشتن غیبت میتونید از طریق پلیس +10 درخواستتون را برای کفالت اعلام نمایید.

   • محمد
    ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۱

    سلام‌
    من واریکوسل گرید ۳ و دیسک کمر دارم
    چند درصد امکانش هست پزشکی معافیت بگیرم ؟

 8. سجاد
  ۳ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۵۵

  سلام من تک پسر هستم و هر دوتا پام هر کدوم ۳تا از انگشتام ب هم چسبیده ویکی از پا هام انگشت اضافه داره ،معاف میشم؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۵۶

   سلام وقتتون بخیر.
   جهت بررسی معافیت پزشکیتون با ما تماس بگیرید و مدارک پزشکیتون را ارسال بفرمایید.

 9. وهاب
  ۲۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۳

  سلام خوبی ببخشید من یه برادر۱۵ساله نابینا دارم و عضو بهزیستی هستش و پدرم کمیته امداد۵۵سالشه میتونم از طریق برادم معافیت بگیرم

  • کارشناس ارشد
   ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۶

   سلام وقتتون بخیر خیر نمیتونید چون پدرتون شرایط برای نگه داری از ایشون رو دارید

  • سجاد
   ۳ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۵۳

   سلام من هر دوتا پام ۳تا از انگشتام ب هم چسبیدن و پای راستم انگشت اضافه داره شرایط معافیت شامل من میشه؟

 10. Pedram
  ۲۸ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۰۶

  سلام من ۱۶سالمه نمره هرکدوم از چشمام ۴هست وهیج جارو نمیبینم بدون عینک تک فرزندم و مشکل تمرکز هم دارم قوز هم دارم معاف میشم ؟

  • کارشناس ارشد
   ۳۰ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۵۳

   سلام باید براتون پرونده پزشکی تشکیل بشه اونجا خبر نهایی رو بهتون بدن

 11. مهران
  ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۸

  من جناق سینه دارم نفس کشیدن واسم مشکله معاف میشم

  • مشاور ارشد
   ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۷

   سلام بهرمندی از معافیت سربازی در سال ۱۴۰۰ رو باید پزشکان نظام تشخیص دهند .

 12. کریم
  ۸ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۴۵

  سلام من سه فرزند دارم و فرزندبزرگم یک ماه به سربازی رفته خودم میتونم معافیت بگیرم

  • moshaverarshad
   ۹ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۰۴

   سلام برای گرفتن معافیت اگر بالای 45 سال داشته باشید میتونید و مانعی وجود نداره

 13. رضا
  ۸ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۴

  سلام من ۲۵ سال دارم مشکل التهاب روده گوارارشی دارم و از کودکی ساییدگی زانو و واریس دارم آیا امکانش هست معاف بشم از سربازی الانم یک ساله زخم روده گوارشی گرفتم ممنون میشم جواب بدین

  • moshaverarshad
   ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۵

   سلام اگر مشکلت حاد هستش و با درمان و دارو نمیشه کاری کرد احتمال زیاد معاف میشی

 14. طاها
  ۱ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۵۳

  سلام خسته نباشین من ۳۲ سالمه خدمت نرفتم ۲تا پسر دارم که دومی از پا مادر زادی ناقص است و پروتز است ببخشید میتونم معافیت بگیرم راهی است

  • moshaverarshad
   ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۳۰

   سلام بله میتونید بدلیل معلولیت یک فرزند درخواست معافیت بدید

 15. رضا
  ۱ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۰۸

  سلام من 9سال زندان بودم به جرم قتل عمد با اسلحه آیا از سربازی معاف هستم

  • moshaverarshad
   ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۷

   سلام بله معافیت سربازی شامل میشود

 16. زهرا
  ۲۱ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۴۲

  سلام،ببخشید من تک فرزندم وجز اون کسی رو ندارم وپدرش 52سال سن دارد وتحت پوشش بهزیستی هس بهزیستی ازنظر بینایی متوسط زده.سوال من این هس که آیا راهی وجود دارد که پسر من به سربازی نرود ممنونم

  • moshaverarshad
   ۲۲ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۸

   سلام اگه تحت پوشش بهزیستی هستید راحت میتونید نامه بگیرید ببرید کمیسیون و درخواست کفالت مادر یا پدر کنید

 17. ناشناس
  ۲۱ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۲۱

  سلام پسرمن چن سالی است که دچار لرزش خفیف دست است مواقعی که خیلی استرس داره این لرزش بیشتر میشه ودکتر مغز و اعصاب هم میگه قابل درمان نیست میتونه معافیت بگیره؟

  • moshaverarshad
   ۲۱ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۷

   سلام اره اگر به تایید کمیسیون پزشکی نیروهای مسلح برسه میتونه معافیت پزشکی رو بگیره

 18. یاسین
  ۶ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۳۹

  سلام و عرض خسته نباشید ببخشید بنده کور رنگی دارم واین تست رو در تست پزشکی نیرو انتظامی فهمیدم آیا بنده معاف میشوم یا خیر؟

  • moshaverarshad
   ۷ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۷

   سلام یاسین
   طبق تشخیص کمسیون پزشکی شامل معافیت میتونین باشین

 19. رضا
  ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۶:۳۳

  من فاویسم دارم آیا معاف میشوم ؟؟

 20. حسین مرادی
  ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۵۹

  سلام من سه تا خواهر دارم معاف میشوم یا نه

  • moshaverarshad
   ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۳

   سلام اگر تک برادر بالای 18 سال خاهرات باش یمیتونی کفالت بگیری

 21. مینا
  ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۷

  سلام پسر من تک فرزند خانواده هیچ خواهر و برادری ندارد ۲۳ ساله هست وپدرش ۵۰ ساله بخاطر نداشتن کارت پایان خدمت از دانشگاه وزندگیش عقب افتاد میخواستم بدونم ایا شرایطی وجود دارد برای معافیت بدون طلاق سوری پدر ومادر از هم باتشکر

  • moshaverarshad
   ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۶

   سلام اره اگه غیبت سربازی نداشته باشی وپدر از کار افتادگی داشته باشه میتونی کفالت بگیری

 22. جلال
  ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۴

  سلام من بیماری بی اختیاری ادراری دارم آیا امکان معاف شدن هست

  • moshaverarshad
   ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۳

   سلام بله میتونی از این طریق معاف بشی بشرطی که قابل درمان نباشد

   • عبدالسلام رجائی
    ۷ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۴۷

    سلام، من ۴ سال هست فلج صورت دارم وچندین مرحله رفتم فیزیوتراپی ، و هنوز هم فلجی لب و کمی بی حسی صورت مونده آیا جزء معافیت میشم؟

    • moshaverarshad
     ۱۰ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۳

     سلام بله اگه با عمل جراحی یا فیزیوتراپی درست بشه بهتون معافیت موفت میدن ولی اگه به تایید کمیسیون پزشکی برسه معافیت سربازی رو میتونید بگیرید

ایران تحصیل
تماس با مشاور