تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
استعلام معافیت تحصیلی

سامانه استعلام معافیت تحصیلی دانشجویان

استعلام معافیت تحصیلی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

پسران پس از رسیدن به سن 18 سالگی تمام، مشمول خدمت سربازی می شوند. با توجه به اینکه همزمان امکان تحصیل و خدمت سربازی وجود ندارد، لذا مشمولین باید جهت استعلام معافیت تحصیلی اقدام نمایند.

معافیت تحصیلی یکی از انواع معافیت های سربازی است که فرد مشمول می تواند در صورت داشتن شرایط، آن را اخذ کند.

آن دسته از دانشجویانی که معافیت تحصیلی را اخذ نموده اند، می توانند از طریق استعلام معافیت تحصیلی با کد ملی اقدام نمایند. تا کی معافیت تحصیلی دارم؟ یکی از سوالاتی است که بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان دارند. در رابطه با اینکه چگونه بفهمیم تا کی معافیت تحصیلی داریم؟ سوالی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

استعلام معافیت تحصیلی

 

برای اطلاع از نحوه استعلام معافیت تحصیلی، شرایط ثبت نام و همچنین مشاوره با کارشناسان ایران تحصیل از سراسر کشور با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099072952تماس از سراسر کشور

9099072952تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 1 شب

 

مشمولین معافیت تحصیلی دانشجویان چه کسانی هستند؟

همانطور که می دانید، معافیت تحصیلی برای دانش آموزان مختلف امکان پذیر است. شرایط در نظر گرفته شده برای هر یک از مقاطع متفاوت می باشد و به تبع آن افراد می توانند برای اعزام به خدمت سربازی معاف شوند. دارا بودن شرایط زیر برای تمامی متقاضیان الزامی می باشد.

 • کلیه دانش آموزان مدارس مختلف و مراکز آموزش عالی که زیر نظر وزارت آموزش و پرورش می باشند.
 • دانشجویان مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و بالاتر که در هر یک از دانشگاه های دولتی، علمی کاربردی، غیر انتفاعی و آزاد مشغول به تحصیل می باشند و مورد تائید وزارت علوم و تحقیقات رسیده اند.
 • طلاب عزیزی که در حوزه علمیه مشغول به تحصیل می باشند.

مشمولین عزیز توجه داشته باشند که استعلام معافیت تحصیلی دانشجویان در صورتی خواهد بود که با درخواست دانشجویان و دانش آموزان موافقت گردد و در زمان تعیین شده برای اخذ این نوع از معافیت اقدام نموده باشند.

چنانچه دانش آموز و یا دانشجویی، برای اخذ معافیت سربازی به موقع اقدام ننموده باشد، مشمول خدمت محسوب خواهد شد و در صورت عدم مراجعه به مراکز پلیس +10، غیبت سربازی برای آنان محاسبه می شود و بعضا در صورت خدمت سربازی لازم است که زمان اضافه تری را برای خدمت بگذرانند.

 

روش های استعلام معافیت تحصیلی

بعضی مواقع ممکن است یک عده از مشمولان نظام وظیفه که در حال تحصیل هستند نگرانی زیادی در رابطه با معافیت خود داشته باشند و بخواهند در این رابطه، اطلاعاتی را کسب کنند.

برای اینکه بتوانید از وضعیت نظام وظیفه خود آگاه شوید یا بتوانید معافیت تحصیلی بگیرید روش های مختلفی وجود دارد که هر کدام از آنها را برای شما توضیح می دهیم:

 

 استعلام معافیت تحصیلی از پلیس +10

 • مراجعه به دفاتر پلیس +10
 • درخواست در رابطه با استعلام معافیت تحصیلی
 • تحویل مدارک مانند کد سخا، کد ملی و غیره 
 • بررسی و اعلام نتیجه به مشمول

 

استعلام به صورت اینترنتی و از سامانه epolice.ir

در استعلام معافیت تحصیلی به صورت اینترنتی شما به کدملی و کد سخا نیاز دارید، سپس به سامانه services.epolice.ir مراجعه کرده و بعد از وارد نمودن اطلاعات خود می توانید وضعیت خود را ببینید.

ابتدا به سامانه services.epolice.ir مراجعه کنید که با صفحه ای همانند تصویر زیر روبرو می شوید. در این مرحله کدملی و کد سخای خود را به همراه کلمه عبور امنیتی وارد کرده و بر روی گزینه “ورود” کلیک کنید.

 

استعلام معافیت به صورت اینترنتی

 

پس از اینکه وارد پیشخوان شدید، ابتدا بر روی گزینه خدمات الکترونیک سپس وظیفه عمومی کلیک کنید. در این بخش تمامی درخواست هایی که شما به سازمان نظام وظیفه ارسال کرده اید قابل مشاهده است.

 

پیشخوان استعلام معافیت تحصیلی

 

تا کی معافیت تحصیلی دارم؟

 

نحوه دریافت معافیت تحصیلی

 

مقطع تحصیلی حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل
کاردانی2/5 سال
کارشناسی پیوسته5 سال
کارشناسی ناپیوسته3 سال
کارشناسی ارشد پیوسته6 سال
کارشناسی ارشد ناپیوسته3 سال
دکتری پزشکی پیوسته8 سال
دکتری تخصصی ناپیوسته6 سال

 

در رابطه با پاسخ به سوال شما در رابطه با اینکه تا کی معافیت تحصیلی دارم؟ باید به جدول بالا اشاره نماییم. اما در برخی از موارد می توان گفت که شرایط تا حدودی متفاوت خواهد بود.

 

شرایط معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان

 

شرایط دریافت معافیت تحصیلی

 

 • در صورتی که دانشجویان مشمول شرایط خاصی باشند، به دوره آنان بر حسب ضرورت یکسال به مدت فوق افزوده خواهد داشت.
 • در صورتی که هر یک از دانشجویان فوق، ترک تحصیل، اخراج، انصراف یا فارغ التحصیل شده باشند باید خود را برای انجام خدمت سربازی معرفی نمایند.
 • زمان مورد نظر برای معرفی هر یک از دانشجویان جهت اعزام به خدمت، برای هر یک از مقاطع تعیین شده حداکثر یکسال پس از فارغ التحصیلی یا انصراف از تحصیل مجاز می باشند.
 • آن دسته از سربازانی که به خدمت اشتغال دارند، در صورت که در مقطع کارشناسی و بالاتر پذیرفته شوند و غیبت سربازی نداشته باشند، ترخیص خدمت برای آنان صادر شده و می توانند زمان باقی مانده از خدمت سربازی را پس از فارغ التحصیلی سپری نمایند.
 • ترخیص از خدمت برای برای آن دسته از دانشجویانی که در مقطع کاردانی مشغول به تحصیل می باشند، امکان پذیر نیست.
 • تمامی دانشجویانی که در رشته های بدون آزمون مشغول به تحصیل می باشند، مشمول معافیت تحصیلی خواهند شد.
 • آن دسته از دانشجویانی که به دلایل قانونی همانند معافیت موقت، معافیت آنان به تعویق افتاده است تاریخ اعزام به خدمت آنان به تعویق خواهد افتاد.
 • مشمولان مذکور در صورتی که پس از یک سال از پایان خدمت خود در دانشگاه پذیرفته شوند، صدور معافیت تحصیلی برای آن ها بلامانع می باشد.

 

برای اطلاع از شرایط تحصیل مجدد در یک مقطع مشمولان خدمت سربازی بر روی لینک مربوطه کلیک بفرمایید.

 

قوانین دریافت معافیت تحصیلی طلاب

 • دانش آموزان طلبه ای که مدرک تحصیلی آنان زیر دیپلم می باشد، در صورت مجاز بودن برای ادامه تحصیل در حوزه علمیه در صورتی که قبل از سن مشمولیت باشند، می توانند برای تحصیل در این حوزه ها اقدام نمایند.
 • دانش آموزانی که مدرک دیپلم خود را دریافت نموده اند و غیبت سربازی نداشته اند، مشمول تحصیل در حوزه علمیه می باشند.
 • تمامی آن دسته از فارغ التحصیلانی که دارای مدرک دیپلم تا دکتری می باشند، چنانچه مشمول خدمت سربازی باشند، و غیبت سربازی نداشته باشند، می توانند از معافیت تحصیلی به صورت تمام وقت در حوزه علمیه به تحصیل بپردازند.
 • مطابق با جدول زیر، در صورتی که دانش آموزان طلبه غیبت سربازی نداشته باشند و از شرایط سنی برخوردار باشند، می توانند برای ادامه تحصیل در حوزه های علمیه ادغام نمایند. دانش آموزان مذکور باید ابتدا از محل وظیفه خدمت خود سکونت، ترخیص بگیرند و پس از ترخیص از خدمت سربازی می توانند برای ادامه تحصیل ادامه دهند.
 • دانشجویانی که از تحصیل خود انصراف داده اند در صورت نداشتن غیبت، حداکثر یک سال پس از فارغ التحصیلی و انصراف از تحصیل، مجاز هستند تا در حوزه های علمیه ثبت نام نمایند.

 

مقطع تحصیلیحداکثر سن
کاردانی22 سال تمام
کارشناسی24 سال تمام
کارشناسی ارشد28 سال تمام
دکتری30 سال تمام

 

پادکست صوتی مقاله

 

خلاصه مطلب

در این مقاله تلاش نمودیم تا اطلاعاتی در رابطه با استعلام معافیت تحصیلی دانشجویان به شما داوطلبان عزیز ارائه نماییم. برای استعلام معافیت تحصیلی با کد ملی و دریافت پاسخ این سوال که تا کی معافیت تحصیلی دارم؟ و همچنین چگونه معافیت تحصیلی بگیریم؟ با مشاوران ما در ارتباط باشید.

مشاوران نظام وظیفه ما همه روزه، حتی ایام تعطیل، آماده ارائه خدمات به شما خواهند بود. کافی است با شماره های مندرج در وب سایت تماس حاصل نمایید یا سوالات خود را کامنت بگذارید تا همکارانم در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ بدهند.

 

برای اطلاع از شرایط و نحوه استعلام معافیت تحصیلی با کارشناسان خبره ما در ایران تحصیل از سراسر کشور با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099072952تماس از سراسر کشور

9099072952تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 1 شب

 

مطالب مرتبط

معافیت کفالت مادر مطلقه

مراحل اخذ معافیت کفالت مادر

معافیت پزشکی هموروئید

لیست بیماری های معافیت پزشکی

نحوه محاسبه شماره چشم برای معافیت

استعلام معافیت تحصیلی

معافیت تحصیلی دانشجویان تا چه زمانی وجود دارد؟

با توجه به اینکه تعداد سال های مجاز برای تحصیل در هر یک از مقاطع متفاوت می باشد، لذا برای دریافت معافیت تحصیلی با توجه به هر مقطع زمان متفاوتی در نظر گرفته می شود.

آیا استعلام معافیت تحصیلی با کد ملی امکان پذیر است؟

بله. سامانه ای که سازمان نظام وظیفه برای این منظور ترتیب داده است، امکان استعلام را برای دانشجویان فراهم نموده است.

تا کی معافیت تحصیلی دارم؟

تا زمانی که مجاز به تحصیل می باشید و درخواست خود را برای معافیت به ثبت رسانده باشید، امکان دریافت معافیت وجود دارد و می توانید با استفاده از شرایط مورد نظر اقدام نمایید.

جهت استعلام معافیت تحصیلی نظام وظیفه چه مدارکی مورد نیاز است؟

مشمولینی که تقاضای دریافت این معافیت را دارند باید کد سخا، کارت ملی و مشخصات کامل خود را به همراه داشته باشند.

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور