ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

معافیت بهزیستی 1401 + مراحل قانون جدید ماده 6 کفالت

معافیت بهزیستی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

جدیدترین شرایط دریافت معافیت بهزیستی مشخص شده است. آیا می دانید این معافیت شامل چه مواردی می شود؟ از معافیت ماده 9 بهزیستی و مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی چه اطلاعاتی دارید؟بیماری های ماده 6 بهزیستی چیست؟ ما در این مطلب قصد داریم به بررسی معافیت سربازی خانواده تحت پوشش بهزیستی و همچنین، معافیت کفالت مادر تحت پوشش بهزیستی به علاوه شرایط دریافت معافیت کفالت پدر تحت پوشش بهزیستی بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید تا از نکات مربوط به معافیت سربازی خانواده تحت پوشش بهزیستی اطلاعات لازم را بدست آورید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با معافیت سربازی خانواده تحت پوشش از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

شرایط معافیت بهزیستی چیست؟

یکی از معافیت هایی که به مشمولین داده می شود، معافیت بهزیستی است.

در این نوع معافیت، فرد مشمول و یا اعضای خانواده وی تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند.

این نوع معافیت که با توافق بین سازمان بهزیستی و ستاد کل نیروهای مسلح انجام می شود، به منظور حمایت این خانواده ها است.

افرادی که تحت حمایت بهزیستی قرار می گیرند، درواقع یا معلولیت و یا نیاز به حمایت روحی دارند.

ماده 6 این قانون معافیت، برای حمایت از خانواده هایی است که یک یا دو نفر از اعضای خانواده آن ها تحت پوشش بهزیستی هستند.

سال انعقاد آن نیز به دهه 80 بازمی گردد.

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی

 

 

قوانین معافیت بهزیستی

قبل از بررسی قوانین، لازم است بدانید این نوع معافیت تنها شامل خانواده هایی می شود که یکی از حالت های زیر را داشته باشند:

پدر و مادر یا یکی از آن ها به دلیل معلولیت، تحت پوشش باشند.

حداقل دو نفر از اعضای خانواده مانند خواهر و برادر به واسطه معلولیت تحت پوشش باشند.

همسر فرد مشمول به دلیل معلولیت تحت پوشش باشد.

فرد مشمول به دلیل فوت یا طلاق پدر، مادر تنها داشته که تحت پوشش بهزیستی است.

فرزند فرد مشمول به دلیل معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشد.

 

 

برای اطلاعات بیشتر از کار در وزارت دفاع کلیک کنید.

 

 

شرایط اخذ معافیت بهزیستی

یکی از اولین شرایط مربوط به معافیت بهزیستی، نداشتن غیبت است.

به علاوه اگر دو برادر شرایط گفته شده در قسمت فوق را داشته باشند که معافیت به آن ها تعلق بگیرد، یکی از برادرها می تواند از این معافیت استفاده کند.

 

 

معافیت سربازی خانواده تحت پوشش بهزیستی

 

 

مراحل دریافت معافیت بهزیستی

برای دریافت معافیت بهزیستی لازم است ابتدا به اداره مربوطه مراجعه نمایید. پس از مراجعه، درخواست شما ثبت شده و سپس کمیسیون شروع به بررسی می نماید. اگر تایید شود، می توانید به پلیس به علاوه 10 برای گرفتن معرفی نامه مراجعه کنید. همانطور که می دانید معافیت ماده 6 جزء معافیت های کفالت است و به همین دلیل نیاز به شهادت محلی نیز دارد. در این حالت یک سری رم های محلی باید پر شود که فرم ها از پلیس به علاوه ده قابل دریافت است. پس از دریافت فرم ها، تعدادی شاهد باید آن را امضا نمایند. توجه داشته باشید که اگر فرد معلول خارج از منزل شما نگهداری شود، معافیت نخواهید داشت

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی

برای اطلاع از مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی در این قسمت همراه ما باشید. قبل از اینکه در ادامه مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی را بخوانید، لازم است بدانید که برای هر فردی این مراحل ممکن است کمی متفاوت باشد. اما کلیت به همین صورت است.

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی : بهزیستی محل سکونت

در این مرحله یک سری مدارک از افراد گرفته شده و از شما خواسته می شود به یک سری سوالات در مورد نحوه معلولیت عضو خانواده پاسخ دهید. پس از کسب اطلاعات لازم، قرار ملاقاتی حضوری با شما و فرد معلول ترتیب داده خواهد شد تا وضعیت شما مشخص شود. در صورتی که معلولیت واضح و شدید باشد، مراحل کامل شده و سپس مدارکی برای شما فرستاده می شود که در آن درجه معلولیت از ضعیف تا خیلی شدید توضیح داده شده است.

 

 

بیماری های ماده 6 بهزیستی

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی : پلیس +10

زمان تحویل مدارک به شما، مرحله بعدی و اقداماتی که قرار است انجام شود نیز مشخص خواهد شد. در این مرحله با مراجعه به دفاتر پلیس به علاوه 10 می گویید که قصد گرفتن معافیت ماده 6 بهزیستی را دارید و مدارک تان نیز حاضر است. سپس اپراتور یک دفترچه خدمت سربازی به شما می دهد که باید در صفحات مشخص شده لیست مدارک را نوشته و تکمیل نمایید. این صفحات شامل صفحه درخواست معافیت کفالت، صفحه گواهی امضا 3 تن از بستگان،صفحه واکسن و یک سری صفحات دیگر است.

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی : تماس نظام وظیفه با شما

در این مرحله با شما تماس گرفته شده و خواسته می شود که برای تکمیل مدارک به اداره بروید. در ابتدا یک سری مدارک اولیه و فیش واریزی لازم است تحویل دهید. اولین کمیسیون توسط یک پزشک عمومی برگزار شده که بعد از ویزیت، نامه تایید پزشکی شما به نزدیکترین بیمارستان نظامی داده خواهد شد.

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی : کمسیون در بیمارستان نظامی

حالا به مرحله اصلی رسیده ایم. در این مرحله با مراجعه به بیمارستان، بسته به نوع معلولیت خود پزشک نوبتی را برای ویزیت در روزهای بعدی خواهد داد. در این مرحله چندین پزشک دیگر نیز ویزیت را انجام داده و سپس نظر تخصصی خود را اعلام می کنند. در این روز باید تمامی مدارکی که از بیماری دارید، همراه داشته باشید.

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی : نامه رسید! تماس نظام وظیفه

در این مرحله نظام وظیفه با شما تماس گرفته و اعلام رسیدن نامه خواهد کرد که باید دوباره فیش دکتر را واریز نمایید و به دکتر قبلی ارائه دهید.

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی : کمسیون بدوی

این مرحله، پس از تمام شدن مراحل پزشکی با حضور خودتان و بیمار در نظام وظیفه محل سکونت و با حضور یک نماینده دادگستری، یک نماینده از سپاه یا ارتش ( معمولا سرهنگ) و شاید چند نماینده دیگر برگزار می شود. با پرسیدن یک سری سوالات ساده در نهایت، رای برای معافیت شما صادر خواهد شد.

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی : تکمیل پرونده و واریز فیش ها

تا به این قسمت تمامی مراحلی که مربوط به مربوط به صادر شدن رای بوده انجام شده و مرحله صدور کارت معافیت مانده است.

 برای صادر شدن کارت معافیت یک سری هزینه ها باید پرداخت شود که در حال حاضر طبق آخرین اخبار به دست آمده، این موارد حذف گردیده است.

 

 

بیماری های ماده 6 بهزیستی شامل چه مواردی است؟

در این قسمت همراه ما باشید تا بیماری های ماده 6 بهزیستی را بررسی کنیم. در این مورد باید به شما بگوییم که به صورت کلی سازمان بهزیستی معلولیت ها را به 6 دسته تقسیم بند می کند:

معلولیت جسمی حركتی : در این حالت فرد معلول له دلیل قطع اندام حرکتی، بدشکل بودن اندام، شکستگی و در رفتگی های شدید ستون فقرات، ضایعات مغزی و اختلال های مخچه و تومورها معلول شناخته خواهد شد.

معلولیت ذهنی : شامل داشتن هوش زیر 55، هوش بین 55 تا 75 و بیماران روانی مزمن می شود.

معلولیت گفتار : داشتن لکنت و اختلال در گفتار را شامل می شود.

معلولیت در بینائی : وجود برخی مشکلات در بینایی مانند تخلیه چشم و اختلال در دید می شود.

معلولیت در شنوائی : این حالت شامل وجود برخی مشکلات در شنوایی مانند ناشنوایی مطلق و اختلالات شنوایی خواهد بود.

 

 

شرایط معافیت کفالت ماده 6 بهزیستی

پس از کسب اطلاعات لازم در رابطه با بیماری های ماده 6 بهزیستی در این قسمت قصد داریم شرایط معافیت کفالت ماده 6 بهزیستی را بررسی کنیم.

یکی از شرایط این است که فرد غیبت نداشته و شرط دوم این است که یک یا چند نفر از اعضای خانواده وی جزء افراد بهزیستی باشند.

نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که داشتن معلولیت یا نقض عضو به تنهایی نمی تواند منجر به گرفتن معافیت کفالت بهزیستی شود. در واقع ایت معافیت به صورتی است که فرد نیاز به مراقبت داشته باشد.

 

 

معافیت بهزیستی ماده 6 برای چه کسانی در نظر گرفته شده است؟

معافیت بهزیستی ماده 6 برای افرادی که یک عضو در سازمان بهزیستی دارند و یا مادر و پدر آن ها تحت نگهداری بهزیستی است، کاربرد دارد. در این نوع معافیت، معافیت کفالت مادر تحت پوشش بهزیستی و معافیت کفالت پدر تحت پوشش بهزیستی صادر خواهد شد. دریافت معافیت کفالت پدر تحت پوشش بهزیستی و یا معافیت کفالت مادر تحت پوشش بهزیستی بدین معناست که پدر و مادر فرد تحت پوشش بهزیستی هستند و فرد با دریافت معافیت، از آن ها نگهداری خواهد کرد.

از طرفی اگر در یک خانواده دو فرزند معلول وجود داشته باشد و سازمان بهزیستی معلولیت آن ها را تایید کند، یکی از پسرهای سالم معاف از خدمت می شوند.

 

 

معافیت ماده 9 بهزیستی چگونه است؟

این  نوع معافیت نیز برای معافیت سربازی خانواده تحت پوشش بهزیستی در نظر گرفته شده است. اگر خانواده ای دارای فرزند معلول باشد، می تواند از معافیت ماده 9 بهزیستی استفاده کند.

در معافیت ماده 9 بهزیستی آمده است که اگر خانواده ای دارای فرزند معلول باشد و تنها یک پسر 18 ساله داشته باشد،این پسر از رفتن به خدمت سربازی معاف خواهد بود. نکته ای که در خصوص معافیت ماده 9 بهزیستی وجود دارد، مربوط به تایید معلولیت است.

 

 

معافیت کفالت مادر تحت پوشش چگونه است؟

معافیت کفالت مادر تحت پوشش از مهم ترین انواع معافیت ها است. این نوع معافیت برای خانواده هایی که دارای فرد معلول هستند در نظر گرفته شده است. اگر این فرد مادر فرد مشمول باشد، وی از رفتن به خدمت معاف خواهد شد. در خصوص معافیت کفالت مادر تحت پوشش بهزیستی باید بدانید که اگر برادر دیگری نیز داشته باشید، می توانند از این نوع معافیت استفاده نمایند. به علاوه امکان گرفتن کفالت مادری که تحت پوشش  است و همسر ندارد برای یکی از فرزندان پسر وجود خواهد داشت.

 

 

معافیت کفالت پدر تحت پوشش چگونه است؟

معافیت کفالت پدر تحت پوشش  از جمله بندهای مربوط به معافیت ماده 6 بهزیستی است. فرد مشمولی که پدر وی یکی از بیماری های ماده 6 بهزیستی را داشته باشد، می تواند از معافیت کفالت پدر تحت پوشش استفاده نماید. در این نوع معافیت در صورت وجود چندین برادر، تنها یکی از آن ها می تواند از معافیت کفالت پدر تحت پوشش استفاده نماید.

 اگر شما معافیت کفالت پدر تحت پوشش بهزیستی و یا مادر تحت پوشش را دریافت کرده باشید، یعنی باید حتماً در منزل از آن ها نگهداری کنید. در صورتی که قصد نگهداری از آن ها در خارج از منزل را داشته باشید، این معافیت به شما داده نخواهد شد.

 

 

قانون مربوط به معافیت همسر معلول

ما در قسمت های فوق نکات مربوط به معافیت همسر معلول را بررسی کردیم.معافیت همسر معلول بدین صورت است که اگر فرد مشمولی دارای همسر معلول باشد، از خدمت معاف خواهد شد. برای دریافت این معافیت، فرد مشمول نباید غیبت داشته باشد. نکته دوم زمان معلولیت است. یعنی همسر فرد مشمول باید بعد از ازدواج معلول شده باشد. ازدواج با فردی که معلول بوده، منجر به دریافت این معلولیت نخواهد شد. جدایی از همسر معلول، این معافیت را لغو خواهد کرد. نوع معلولیت نیز باید به تایید سازمان نظام وظیفه رسیده باشد.

 

 

خلاصه مطلب

ما در این مطلب به بررسی شرایط دریافت معافیت بهزیستی و انواع مختلف آن پرداختیم. از آنجایی که معافیت ماده 9 بهزیستی و ماده 6 بهزیستی جزء پرتکرارترین سوالات در این حوزه بود، سعی کردیم اطلاعات لازم را در این رابطه در اختیار شما قرار دهیم. به علاوه مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی و همچنین بیماری های ماده 6 بهزیستی نیز بررسی گردید. از آنجایی که معافیت همسر معلول نیز جزء معافیت سربازی خانواده تحت پوشش بهزیستی محسوب می شود این مورد را نیز به همراه نکات بررسی کردیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص، معافیت کفالت مادر تحت پوشش بهزیستی و همچنین معافیت کفالت پدر تحت پوشش بهزیستی داشتید، می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بیماری های ماده 6  از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

قانون جدید معافیت تحصیلی 

نحوه محاسبه شماره چشم برای معافیت 

امریه خدمت سربازی 

امریه سربازی سپاه 

امریه وزارت نفت در سال 

1/5 - (1 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

شرایط معافیت بهزیستی برای افرادی که مادر تحت پوشش دارند، چگونه است؟

افرادی که مادر تحت پوشش بهزیستی دارند، باید این موضوع را ثابت کرده و نگهداری در منزل از مادر داشته باشند.

شرایط معافیت بهزیستی برای پدر تحت پوشش چه تفاوتی با مادر تحت پوشش دارد؟

افرادی که مادر تحت پوشش دارند، در صورت داشتن برادر نیز برادرشان معاف خواهد بود؛ اما در معافیت بهزیستی پدر این حالت وجود ندارد.

آیا داشتن همسر معلول نیز می تواند منجر به گرفتن معافیت بهزیستی شود؟

بله داشتن همسر معلول نیز می تواند منجر به گرفتن معافیت شود.

برای دریافت مشاوره معافیت بهزیستی می توان از ایران تحصیل کمک گرفت؟

بله برای دریافت مشاوره در این رابطه با می توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید.

 

نظرات

 1. ادریس
  ۹ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۰

  سلام. ترم اخر کارشناسی ام .یک خواهر معلول دارم که مشکل بینایی داره و تحت پوشش بهزیستی هست پدر و مادر هر دو بالای 50 سال هستن و اونا هم تحت پوشش بهزیستی هستن دو تا برادر بزرگترم سربازی رفتن میخواستم بدونم میتونم از معافیت مددجویان بهزیستی استفاده کنم

  • مشاور ذوالنورنیا
   ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۵

   سلام وقت بخیر
   بله با مدارک کامل به دفاتر پلیس به اضافه 10 مراجعه فرمایید .

 2. امیرمحمد
  ۳۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۲

  سلام
  پدرم پارکینسون خفیف داره و برادر بزرگم معلول جسمی و ذهنی شدید هست و هردوشون تحت پوشش بهزیستی هستن
  رفتم بهزیستی نامه خواستم واسه معافیت ماده۶ گفتن چون پدرت بیماریش خفیف هست نامه بهت نمیدیم
  خواهش راهنمایی کنید چیکار کنم؟میتونم از بهزیستی شکایت کنم؟؟

  • مشاور صادقی
   ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۱

   سلام
   میتونید مجدد درخواست بررسی بدید
   اما برای بررسی بیشتر وضعیت تون هم میتونید با مشاورین مجموعه تماس بگیرید

 3. مهدی
  ۲۱ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۸

  سلام و درود
  ببخشید من مشمول سربازی هستم و فقط یک برادر دارم که دارای معلولیت شدید جسمی و تحت پوشش بهزیستی هست.
  و پدر مادرم نیز در قید حیات و سالم هستند.
  آیا معافیت ماده ۹ بهزیستی شامل من میشه؟ممنون میشم توضیح بدید.

  • مشاور محمدی
   ۲۶ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۴

   سلام وقت به خیر
   به دلیل وجود پدر و توانایی نگهداری از فرزند معلول معافیت بهزیستی و کفالت برادرتان به شما تعلق نمیگیرد.

 4. Hossein i
  ۱۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۰

  سلام وقت شما بخیر. ی سوالی داشتم در رابطه با کفالت. پدرم در قید حیات نیستند و مادرم سرپرست خانواده هستند و نیز تحت حمایت کمیته امام. برادر کوچیک من سربازی نرفته و غیبت داره. خواستم بدونم من میتونم کفالت بگیرم؟ تا حالا از معافیت تحصیلی داشتم ولی دانشگاه گفته تا سه چهار ماه دیگه باید دفترچه بفرستی. حالا با توجه به اینکه برادر کوچیک من غیب داره، من میتونم معافیت کفالت بگیرم؟

  • مشاور محمدی
   ۱۱ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۴

   سلام وقت به خیر
   یکی از شروط گرفتن معافیت کفالت نداشتن برادر بالای 18 سال است.

   • محمد
    ۲۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۱

    سلام خسته نباشید طبق ماده 9 من یک خواهر معلول دارم و تا دو تا خواهر سالم که من از دو تا شون هم بزرگتر هستم . و پدرم 50 سالش و مادرم هم 47 سالش میخواستم بدونم معاف میشم یا نه . ممنون

    • tahmasebi
     ۲۱ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۳

     سلام دوست عزیز خیر شما شرایط گرفتن معافیت رو ندارید. برای دریافت مشاوره ی تخصصی تر در این مورد با داخلی 108 در تماس باشید.

 5. محمد
  ۸ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۵

  سلام و خسته نباشید بنده خواهرم معلول خیلی شدید هست و پسر تک خانواده هستم طبق ماده ۹ میگن معافیت میگیره، ولی هرجا میرم پلیس بعلاوه ۱٠ ک نمیدونه و میاد میگه دو فرزند باید باشید و ماده ۶ رو فقط میگه
  حتی خود بهزیستی زیاد محل نمیده و میگه میفرستیم رئیس ببینیم چی میشه ولی شاید قبول نکنن و فلان و رو هواس
  الان من دقیقا چیکار کنم؟چطوری از ماده ۹ وقتی تک فرزند پسر سالم خانوادم و خواهرم معلوله شدیده استفاده کنم؟؟؟

  • tahmasebi
   ۸ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۲

   سلام دوست عزیز طبق قانون نظام وظیفه عمومی درصورتیکه شما تک فرزند مذکور پسر خانواده باشید و بالای 18 نیز باشید و پدر شما در قید حیات نباشند و یا بدلیل بیماری قادر به تامین معشیت خانواده نباشند شما میتونید برای معافیت کفالت خواهرتون اقدام کنید.

   • محمد
    ۸ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۵

    با سلام مجدد و خسته نباشید و تشکر بابت پاسخگوییتون
    خ تک فرزند پسر باشم خواهرم معلولم نباشه کفالت میتونم بگیرم، دیگه نیازی به بهزیستی نیس
    همه حا سایت ها حتی خودتون ماده ۹ رو زدین یک فرزند معلول باشد تک فرزند پسر میتواند استفاده کند و در تبصره ها هم هست که درصورتی ک فرد خواهر یا برادر دیگری نداشته باشد
    الان کجای این ماده یا تبصره نوشته شده قید حیات نبودن پدر یا مریض بودن؟
    فقط گفتین یک فرزند معلول و سالم تک فرزند پسر باشد میتواند
    ینی چی دقیقا
    یکی پدرش سالم باشه و تک فرزند باشه و خواهرش معلول نمیتونه؟

    • tahmasebi
     ۹ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۹

     سلام دوست عزیز کفالت به معنی سرپرستی میباشد اگر خواهر معمول شما سرپرست دیگری داشته باشد چه پدر، چه برادر بالای 18 سال و چه همسر،شما نمیتوانید معافیت کفالت ایشون رو بگیرید.برای مطالعه قوانین کفالت خواهر وارد سایت رسمی نظام وظیفه بشید و موارد رو با دقت مطالعه کنید.

 6. هادی
  ۲۲ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۲۱

  با سلام
  پدر من 95 درصد ناشنوایی مادرزادی دارند و چهار ماه عضو بهزیستی هستند،متاسفانه از امکانات بهزیستی اطلاع نداشتیم.
  آیا میتونم از این کفالت استفاده کنم؟

  • مشاور جوادی
   ۲۳ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۷

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی اگر برادر بزرگ تر از 18 سال نداشته باشین بله

 7. حسین مجاهدی
  ۱۹ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۲۰

  سلام ببخشید من چند وقت پیش هزینه صدور کارت رو پرداخت کردم و نوع معافیتم کافلت مادر فاقد شوهر تحت پوشش بهزیستی ام و نوع معافیت موقت یا دائمه؟

  • مشاور حمامی
   ۱۹ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۰

   سلام وقتتون بخیر جهت مشاوره با مرکز ایران تحصیل تماس بفرمایید

 8. علیرضا
  ۲۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۶

  سلام من تک پسر هستم و ی خواهر کوچیکتر از خودم دارم تحت پوشش بهزیستی هم هستیم پدرم خیلی وقته خارج از کشور زندانه آیا امکان یا راهایی هست معافیت بهزیستی به من تعلق بگیره

  • isaei
   ۳۰ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۳

   سلام بله در صورت نداشتن غیبت میتونی بری کمیسیون نظام وظیفه و مدارکتو ارائه بدی و معافیت کفالت خواهر کوچکتر را بگیری

   • علیرضا
    ۱ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۸

    با سلام یادم رفت بگم مادر هم دارم.و سالم هستن هم اون هم خواهرم باز هم امکان پذیر می‌باشد!؟

    • karimi
     ۱ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۶

     سلام برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 9. سیدابوالحسن یوسفی شریک آباد
  ۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۶:۲۵

  سلام من 1401/06/23معرفی به صدور کارت شدم چندماه دیگه کارت معافیت کفالت پدرنیازمندمراقبت ماده ۶بهزیستی به درخانه مان پست می شود

  • obeidavi obeidavi
   ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۴

   سلام وقت بخیر بسیار عالی.

 10. محمد
  ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۷

  سلام خسته نباشید یه سوال داشتم اگه جواب بدین خیلی ممنون میشم ما خانواده هستم 7 نفره 4 نفرمون معلول بهزیستی اند کارت بهزیستی دارن 3 نفر شون ازدواج کرده 1 نفر شون مجرد پدرم فوت شده مادر مسن 60 سال دارم مستعمری میگره 2 برادرم دار بخاطر کارشون از شهر ما خیلی دورن‌ می خواستم بدونم می تونم معاف شم راهی هست

  • obeidavi obeidavi
   ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۰

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت برسی شود لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 11. پرهام
  ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۰۲

  اگر پدر زیر نظر بهزیستی باشد چون نمی تونم خدمت کنم میتونم چهارروز مرخصی بگیرم ؟؟؟

  • obeidavi obeidavi
   ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۱

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت برسی شود لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

   • عبدالله
    ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۲

    سلام من ۳۸ سالمه دارای دو فرزند معلول تحت پوشش بهزیستی میتونم معافیت بگیرم

    • مشاور بهروزی
     ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۳

     سلام روزتون بخیر در شرایط خاص امکانش هست اما باید غیبت نداشته باشید

 12. پرهام موسوی
  ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۴

  اگر پدرمان زیر نظر بهزیستی باشد
  من سرباز هستم مرخصی زیاد تعلق بگیره ؟؟

  • obeidavi obeidavi
   ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۰

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت برسی شود لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

   • رامین
    ۷ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۴

    سلام من پدرم مهره ال ۱ شکسته و درد زیادی داره و وضعیت مالی خوبی نداره
    منم غیبت ندارم و برای بهزیستی ثبت نامش کردم
    ایا میتونم براش کفالت بگیرم؟برادرام هیچ کدوم کفالت نگرفتن

    • maleki
     ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۶

     سلام وقت بخیر
     وضعیت پزشکی شما به طور دقیق باید بررسی شود .
     جهت کسب اطلاعات بیشتر درمورد معافیت بهزیستی با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید .

 13. Hasan sadr
  ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۱۰

  تلفن ثابت نداریم اخه چجوری زنگ بزنم با گوشی همراهم چجوری میشه؟؟

 14. رضا
  ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۴

  سلام من یک پای مصنوعی دارم که از بدو تولد همینطور بوده. آیا این میتونه من رو معاف از خدمت کنه؟

  • isaei
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۲

   سلام وقت بخیر
   با توجه به شرایط شما بله امکان پذیر میباشد.

 15. Hasan sadr
  ۱۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۵:۳۹

  با سلام وقت بخیر
  پدر مادر بنده نزدیک یک هفته است کار بهزیستیشون #صادر شده
  مادرم مشکل لگن داره مادرزادی
  پدرم مشکل اختلال در بینایی و #دیابت
  هر دو ب صورت #متوسط هست مشکلشون
  ولی خب پدرم تقریبا توانایی لازم برای کارکردن و خرج خانواده رو نداره
  درچه صورتی میتوانم من اقدام به معافیت کنم
  غیبت ندارم
  یک خواهر دارم فقط
  بنده تازه کارشناسی رو تموم کردم
  لطفا راهنماییم بفرمایید

  • haghipor
   ۱۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۹

   سلام وقت بخیر
   شما شرایط دریافت کفالت پدر را دارید

   • Hasan sadr
    ۱۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۲۱

    ممنونم ینی از طریق بهزیستی یا چی؟

    • karimi
     ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۸

     سلام برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

     • Hasan sadr
      ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۱۰

      تلفن ثابت نداریم اخه چجوری زنگ بزنم

  • javadi
   ۱۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۸

   سلام روزبخیر
   با کفالت مادر که کارت بهزیستی دارند میتونید انجام بدین.

   • Hasan sadr
    ۱۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۲۲

    اخه این طوری میگن نمیشه مشاور ها چون در این صورت نباید پدر در قید حیات باشد و الا نمیشه کفیل مادر شد

    • abbasian
     ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۷

     سلام وقت بخیر ،بحث کفالت خیلی گسترده هست و باید شرایط شما دقیق بررسی شود ، جهت کسب اطلاعات بیشتر میتونین با مشاورین ما تماس بگیرین .

 16. سجاد
  ۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۲

  سلام وقت بخیر
  من خواهرم معلول شدید ذهنی است پدرمم معلول جسمی متوسط
  یک بار کمیسیون دعوت کردن رد کردن
  آیا دوباره میتونم اقدام کنم ک بازم کمسیون دعوت کنن؟؟؟ممنون میشم جواب بدید

  • behrouzi
   ۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۳

   سلام برای اطلاع از شرایط میتونین مقاله را مطالعه کنید یاتماس بگیرید

 17. صالح
  ۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۸

  سلام پدرم پارگی دیکسش راعمل کرده وتکفلی مادرش ۸۱ساله که از همه نظر افتاده ومن برادر ۱۰۰٪معلول دارم هالا ۱۸سالم هست به نظر شما می توانم معافیت تکفلی بگیرم

  • karimi
   ۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۴

   سلام شانس شمابرای معافیت زیاداست برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 18. asdyzhra776@gmail.com
  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۷

  سلام سلام من زیر منظره بهزیستی هستم و برای معافیت سوالی داشتم من سرپرست خانواده ام هستم خودم فقط زیر نظر بهزیستی هستم و مریضی افسردگی شدید اختلالات احساسی یا پانیک دارم آیا معاف هستم از خدمت تاخیر متشکرم لطفاً جوابمو بدی ممنون میشم

  • gholizadegan
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۱

   سلام امکانش هست باید به پلیس به اضافه ده مراجعه کنید

 19. ستار
  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۹

  سلام من سرپرست هستم دو فرزند دارم و زن وزیر نظر بهزیستی هستم معلول حملات پانیک یا اختلالات اساسی شدید پانیک هستم افسردگی شدید و مدارک پزشکی رو به پلیس +۱۰ بردن روش انجام دادم و به پیش دکترم رفتم و حالا به نظام وظیفه رفتم و گفتم یه روز دیگه پیامک برات میاد باید بری به بیمارستان اهواز بیمارستان مرکز استان بعد من موافق میشه یا نه فقط خودم تحت نظر هستم سرپرست هستم ممنون میشم

  • alizadeh
   ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۴

   سلام روزبخیر
   احتمالا باید براتون کمسیون تشکیل بدن.

 20. محمد
  ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۷

  سلام مادرم از ازدواج اولش دو پسر داره که با اونها به مدت 35 ساله هیچ ارتباطی نداره و 35 ساله از همسر اولش هم جدا شده
  ثمره ازدواج با همسر دومش هم من هستم البته 23 ساله از پدرم جدا شده و هیچ ارتباطی تو این مدت با پدرم ندارم
  سرباز هستم 3 ماه خدمت و کاملا با مادرم تنها زندگی میکنم و وضعیت مالی هم خرابه لیسانس هستم
  مادرم 7 ماهه از بهزیستی حقوق میگیره میخوام از طریق گرفتن کفالت مادرم معاف بشم رئیس بهزیستی شهرمون میگه باید یکسال بگذره از اولین حقوقی که مادرت گفته تا بتونیم فرق کفالت و بدیم

  سوال اول این درسته که باید یکسال بگذره از اولین حقوقی که گرفته تا بعدش اقدام کنیم؟
  سوال دوم از زمانی که اقدام کردیم تا زمانی که معاف بشیم چقدر زمان میبره ؟ گفته میشه باید کمیسیون تشکیل بشه و خیلی زمان بره این درسته؟

  • maleki
   ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۴

   سلام وقت بخیر
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 21. لیلا
  ۲۹ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۱

  سلام خسته نباشید.
  ببخشید پدر من به علت سانحه ۱۲ نقطه از بدنشون خرد شده و سه تا عمل سنگین داشتن و سه قسمت پلاتین گذاشتن. معلم بازنشسته هستن و برادر بزرگترم سربازی رفتن و متاهل هستن. ایا برادر کوچکترم که ارشد مکانیک هستن و مجرد و غیبت ندارن میتونن با ثبت نام پدرم در بهزیستی و با ماده شش بهزیستی معاف شن؟ با توجه به اینکه پدرم الان یه ماهه تو بیمارستانه ایا امکان تشکیل پرونده و معافیت برای برادرم هست؟ ممنون میشم جواب بدین.

  • bahraii
   ۲۹ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۴

   سلام وقتتون بخیر وضعیت شما باید دقیق تر برسی شود

 22. Znd
  ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۲۸

  سلام برای این نوع معافیت، شدت معلولیت چقدر باید باشه مادر من در هر دو گوش دچار اختلالات شنوایی متوسط رو به شدید هست اما با استفاده از سمعک مشکلی نداره ایا امکان معافیت من وجود داره؟

  • alizadeh
   ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۱۹

   سلام وقت بخیر برای اخذ معافیت کفالت ماده 6 . استانه شنوایی باید در حد ماژور باشد برای دریافت مشاوره کامل با کارشناسان مرکز تماس حاصل فرمایید

 23. علی
  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۶

  باسلام.پدر و مادرم در قید حیات هستند اما پدر و برادربزرگم معلول هستند اشتباهی که شده اینه که برادرم معافیت کفالت پدرم رو گفته به جای اینکه کفالت معلولیت بگیره حالا امکان داره که بتونیم اون معافیت کفالت برادرم رو باطل کرد و برادرم از طریق معلول بودنش که جزء مددجوی بهزیستی هم هست معاف بشه و من کفالت پدر معلولم رو بگیرم ؟؟
  ممنون

  • mansuri
   ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۶

   سلام وقت بخیر با توجه به شرایط موجود امکان پذیر نمی باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص گرفتن کفالتبا کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

 24. پویا
  ۱۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۵

  سلام من یک خواهر معلول دارم که تحت پوشش بهزیستی هستش خودمم ترم آخر کارشناسی هستم. پدر و مادرم در قید حیات هستن، میخواستم بدونم میشه معاف بشم؟

  • fathollahi
   ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۰۶

   سلام بله اگر عضویت بهزیستی رو داشته باشید میتونید معافیت رو اقدام کنید

 25. میلاد
  ۱۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۰۵

  سللم خسته نباشید من مادرم سکته مغزی کرده اللن یه دست و یه پاش خشک هست نمیتونه زساد حرکت بده خیلی سختشه داره نیره زسر پوشش بهزیستی پدرم در قید حیات هست میخواستم بدونم در قید حیات بودن پدرم مانع معافیت هست یا نه چون تا جایی ‌که خوندم مانعی ندیدم در مورد این موضوع

  • karimi
   ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۱

   سلام بله برای اطلاع بیشترتماس بگیرید

 26. رضا
  ۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۰

  باسلام، ببخشید، این سوال رو ازتون میپرسم خواهش میکنم با صبر و حوصله جواب بدین، این سوالم در رابطه با همون سوال قبلی هست، من تنها پسر بالا 18 سال خانواده هستم و الان 22 سال هستم، من يه خواهر معلول جسمی ذهنی شدید دارم، خانواده ام يه خانواده 6 نفره هست که من پسر بالای 18 سال خانواده هستم، پدر و مادر م خداروشکر در قید حیات هستند، مادرم خانه دار هست و پدرم کارگری میکند اصلا دخل و خرجمون جور در نمياد، من يه خواهر هم دارم که سال ديگه کنکور شرکت میکنه و يه برادر کوچک 7 ساله هم دارم، بخدا دخل و خرجمون جور در نمياد مخصوصا اینکه پدرم هم کارگر هست و يه خواهر معلول جسمی ذهنی دارم، از بهزیستی برای خواهرم ماهیانه مبلغی واریز میکنن و کارت معلولیت شدید دارد و در بهزیستی برای خواهرم پرونده تشکیل دادیم، دولت برامون یارانه ریخته بود متوجه شدم جزو سه دهک اول هستیم، شرایط زندگيمون بخدا سخت شده، یعنی من که پسر بزرگ خانواده هستم باید کمک کنم به خانواده م چون پدرم کارگر هست و جزو مشاغل سخت میباشد، خواهش میکنم پاسخ دهید ممنون

  • abbasi
   ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۷

   سلام وقت بخیر
   برای دریافت مشاوره دقیق معافیت بهزیستی با شماره 9099072952 تماس بگیرید .

 27. رضا
  ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۰

  باسلام، منظور از ماده 9 بهزیستی که گفته يه فرزند معلول تو خانواده باشه و يه پسر بالای 18 سال در خانواده باشه، سوال من اينه در قید حیات بودن پدر و شرایط خانواده هم شامل این ماده ميشه؟!

  • heydari
   ۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۹

   سلام وقت بخیر
   خیر در صورتی که پدر در قید حیات باشد شما شرایط کفالت را ندارید

 28. بهزاد
  ۳ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۴:۴۷

  سلام وقت بخیر
  من برای ماده 6 بهزیستی اقدام کردم، بعد از اینکه درجه معلولیت شدید صادر شد خود بهزیستی تماس گرفت که به بیمارستان نظامی مراجعه کنم، بعد از حدود 2 ماه تماس گرفتن که جواب بیمارستان آمده و یک کمیسیون دیگه در خود بهزیستی برگزار شد، و بعد از کمیسیون بهم نامه 3 برگی دادن برای پلیس + 10، بعد از تکمیل فرم های و مدارک در پلیس + 10، پرونده و دادن برای مراجعه به نظام وظیفه استان، در آنجا هم یک کمیسون دیگر برگزار شد و گفتن نتیجه و یک ماه دیگه بیاید بهتون بگیم، میشه بفرمایید الان تو کدوم فرآیند هستم؟ از خود بهزیستی پرسیدیم گفتند شما بیمارستان نظامی رفتی یک کمیسیون بیشتر برگذار نمیشه، اما اینکه گفتند یک ماه دیگه بیاید خوب عجیب بود، ممنون میشم جواب بدید متاسفانه تو تعطیلات عید هم هستیم و بی خبری و استرس خیلی اذیت می کنه. ممنون

  • کارشناس ارشد
   ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۰

   به دفتر نظام وظیفه مراجعه نمایید.

 29. Ma
  ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۰۰

  سلام من مادرم عضو مددجویان بهزیستی هستن و نابینایی کامل دارن با وجود در قید حیات بودن پدر می تونم معافیت بگیرم؟!

  • کارشناس ارشد
   ۴ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۳

   سلام وقت بخیر
   بله منعی برای شما وجود ندارد .

 30. محمد
  ۱۸ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۵۱

  سلام من به برادر معلول شنوایی دارم که ازین طریق معاف شده ایا معافیت طبق این ماده شامل من هم میشه؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۹ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۵۶

   سلام .طبق قانون ماده 6 اگر شما برادرتان را عضو بهزیستی کنید میتوانید معافیت کفالت ماده 6 را بگیرید

 31. رضا
  ۱۵ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۲۵

  سلام من یه برادر اتیسم دارم ک معلول ذهتی هستش ک کارت معلولیت هم دارد و شدید هم هس پدر و مادر هم دارم قانون ماده ۹ چیه من معاف میشم نمیشم ؟؟؟؟ مرسی

  • کارشناس ارشد
   ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۳۵

   احتمال ان زیاد است.جهت اطلاع از نحوه اقدام برای معافیت تماس بگیرید.

 32. امیرحسین محقق
  ۱ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۱۱

  سلام من ی برادر دارای معلولیت شدید دارم سیپی هست ۲۰ سن دارم ازش مراقبت میکنم کارای شخصیش انجام میدم 10سالش هست پوشاک میشه می خواستم بدونم میشه از طریق بهزیستی معاف دائم شد؟ و الان من برای کارشناسی می خونم .

  • کارشناس ارشد
   ۷ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۲۸

   سلام وقت بخیر بستگی داره که پدر مادر در قید حیات باشند برای اطلاعات بیشتر و بررسی وضعیتتون میتونین با مشاوران ما تماس بگیرید

   • امیرحسین محقق
    ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۰۴:۴۴

    سلام پدر مادرم در قید حیات هستن و هردو شاغل هستن لطفا اگر ماده 9 شاملم میشه بهم بگین چون من از برادرم مراقبت میکنم نیاز که معاف بشم . ممنون

    • ranjbar
     ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۱

     سلام وقتتون بخیر
     برای پاسخگویی به سوال شما و راهنماییتون به اطلاعات بیشتری نیاز است .
     برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله سایت را مطالعه بفرمایید .

مطالب مرتبط

تماس با مشاور