تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
معافیت بهزیستی

معافیت بهزیستی 1400 + مراحل قانون جدید ماده 6 کفالت

معافیت بهزیستی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

جدیدترین شرایط دریافت معافیت بهزیستی مشخص شده است. آیا می دانید این معافیت شامل چه مواردی می شود؟ از معافیت ماده 9 بهزیستی و مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی چه اطلاعاتی دارید؟بیماری های ماده 6 بهزیستی چیست؟ ما در این مطلب قصد داریم به بررسی معافیت سربازی خانواده تحت پوشش بهزیستی و همچنین، معافیت کفالت مادر تحت پوشش بهزیستی به علاوه شرایط دریافت معافیت کفالت پدر تحت پوشش بهزیستی بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید تا از نکات مربوط به معافیت سربازی خانواده تحت پوشش بهزیستی اطلاعات لازم را بدست آورید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با معافیت سربازی خانواده تحت پوشش از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

شرایط معافیت بهزیستی چیست؟

یکی از معافیت هایی که به مشمولین داده می شود، معافیت بهزیستی است.

در این نوع معافیت، فرد مشمول و یا اعضای خانواده وی تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند.

این نوع معافیت که با توافق بین سازمان بهزیستی و ستاد کل نیروهای مسلح انجام می شود، به منظور حمایت این خانواده ها است.

افرادی که تحت حمایت بهزیستی قرار می گیرند، درواقع یا معلولیت و یا نیاز به حمایت روحی دارند.

ماده 6 این قانون معافیت، برای حمایت از خانواده هایی است که یک یا دو نفر از اعضای خانواده آن ها تحت پوشش بهزیستی هستند.

سال انعقاد آن نیز به دهه 80 بازمی گردد.

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی

 

 

قوانین معافیت بهزیستی

قبل از بررسی قوانین، لازم است بدانید این نوع معافیت تنها شامل خانواده هایی می شود که یکی از حالت های زیر را داشته باشند:

پدر و مادر یا یکی از آن ها به دلیل معلولیت، تحت پوشش باشند.

حداقل دو نفر از اعضای خانواده مانند خواهر و برادر به واسطه معلولیت تحت پوشش باشند.

همسر فرد مشمول به دلیل معلولیت تحت پوشش باشد.

فرد مشمول به دلیل فوت یا طلاق پدر، مادر تنها داشته که تحت پوشش بهزیستی است.

فرزند فرد مشمول به دلیل معلولیت تحت پوشش بهزیستی باشد.

 

 

برای اطلاعات بیشتر از کار در وزارت دفاع کلیک کنید.

 

 

شرایط اخذ معافیت بهزیستی

یکی از اولین شرایط مربوط به معافیت بهزیستی، نداشتن غیبت است.

به علاوه اگر دو برادر شرایط گفته شده در قسمت فوق را داشته باشند که معافیت به آن ها تعلق بگیرد، یکی از برادرها می تواند از این معافیت استفاده کند.

 

 

معافیت سربازی خانواده تحت پوشش بهزیستی

 

 

مراحل دریافت معافیت بهزیستی

برای دریافت معافیت بهزیستی لازم است ابتدا به اداره مربوطه مراجعه نمایید. پس از مراجعه، درخواست شما ثبت شده و سپس کمیسیون شروع به بررسی می نماید. اگر تایید شود، می توانید به پلیس به علاوه 10 برای گرفتن معرفی نامه مراجعه کنید. همانطور که می دانید معافیت ماده 6 جزء معافیت های کفالت است و به همین دلیل نیاز به شهادت محلی نیز دارد. در این حالت یک سری رم های محلی باید پر شود که فرم ها از پلیس به علاوه ده قابل دریافت است. پس از دریافت فرم ها، تعدادی شاهد باید آن را امضا نمایند. توجه داشته باشید که اگر فرد معلول خارج از منزل شما نگهداری شود، معافیت نخواهید داشت

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی

برای اطلاع از مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی در این قسمت همراه ما باشید. قبل از اینکه در ادامه مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی را بخوانید، لازم است بدانید که برای هر فردی این مراحل ممکن است کمی متفاوت باشد. اما کلیت به همین صورت است.

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی : بهزیستی محل سکونت

در این مرحله یک سری مدارک از افراد گرفته شده و از شما خواسته می شود به یک سری سوالات در مورد نحوه معلولیت عضو خانواده پاسخ دهید. پس از کسب اطلاعات لازم، قرار ملاقاتی حضوری با شما و فرد معلول ترتیب داده خواهد شد تا وضعیت شما مشخص شود. در صورتی که معلولیت واضح و شدید باشد، مراحل کامل شده و سپس مدارکی برای شما فرستاده می شود که در آن درجه معلولیت از ضعیف تا خیلی شدید توضیح داده شده است.

 

 

بیماری های ماده 6 بهزیستی

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی : پلیس +10

زمان تحویل مدارک به شما، مرحله بعدی و اقداماتی که قرار است انجام شود نیز مشخص خواهد شد. در این مرحله با مراجعه به دفاتر پلیس به علاوه 10 می گویید که قصد گرفتن معافیت ماده 6 بهزیستی را دارید و مدارک تان نیز حاضر است. سپس اپراتور یک دفترچه خدمت سربازی به شما می دهد که باید در صفحات مشخص شده لیست مدارک را نوشته و تکمیل نمایید. این صفحات شامل صفحه درخواست معافیت کفالت، صفحه گواهی امضا 3 تن از بستگان،صفحه واکسن و یک سری صفحات دیگر است.

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی : تماس نظام وظیفه با شما

در این مرحله با شما تماس گرفته شده و خواسته می شود که برای تکمیل مدارک به اداره بروید. در ابتدا یک سری مدارک اولیه و فیش واریزی لازم است تحویل دهید. اولین کمیسیون توسط یک پزشک عمومی برگزار شده که بعد از ویزیت، نامه تایید پزشکی شما به نزدیکترین بیمارستان نظامی داده خواهد شد.

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی : کمسیون در بیمارستان نظامی

حالا به مرحله اصلی رسیده ایم. در این مرحله با مراجعه به بیمارستان، بسته به نوع معلولیت خود پزشک نوبتی را برای ویزیت در روزهای بعدی خواهد داد. در این مرحله چندین پزشک دیگر نیز ویزیت را انجام داده و سپس نظر تخصصی خود را اعلام می کنند. در این روز باید تمامی مدارکی که از بیماری دارید، همراه داشته باشید.

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی : نامه رسید! تماس نظام وظیفه

در این مرحله نظام وظیفه با شما تماس گرفته و اعلام رسیدن نامه خواهد کرد که باید دوباره فیش دکتر را واریز نمایید و به دکتر قبلی ارائه دهید.

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی : کمسیون بدوی

این مرحله، پس از تمام شدن مراحل پزشکی با حضور خودتان و بیمار در نظام وظیفه محل سکونت و با حضور یک نماینده دادگستری، یک نماینده از سپاه یا ارتش ( معمولا سرهنگ) و شاید چند نماینده دیگر برگزار می شود. با پرسیدن یک سری سوالات ساده در نهایت، رای برای معافیت شما صادر خواهد شد.

 

 

مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی : تکمیل پرونده و واریز فیش ها

تا به این قسمت تمامی مراحلی که مربوط به مربوط به صادر شدن رای بوده انجام شده و مرحله صدور کارت معافیت مانده است.

 برای صادر شدن کارت معافیت یک سری هزینه ها باید پرداخت شود که در حال حاضر طبق آخرین اخبار به دست آمده، این موارد حذف گردیده است.

 

 

بیماری های ماده 6 بهزیستی شامل چه مواردی است؟

در این قسمت همراه ما باشید تا بیماری های ماده 6 بهزیستی را بررسی کنیم. در این مورد باید به شما بگوییم که به صورت کلی سازمان بهزیستی معلولیت ها را به 6 دسته تقسیم بند می کند:

معلولیت جسمی حركتی : در این حالت فرد معلول له دلیل قطع اندام حرکتی، بدشکل بودن اندام، شکستگی و در رفتگی های شدید ستون فقرات، ضایعات مغزی و اختلال های مخچه و تومورها معلول شناخته خواهد شد.

معلولیت ذهنی : شامل داشتن هوش زیر 55، هوش بین 55 تا 75 و بیماران روانی مزمن می شود.

معلولیت گفتار : داشتن لکنت و اختلال در گفتار را شامل می شود.

معلولیت در بینائی : وجود برخی مشکلات در بینایی مانند تخلیه چشم و اختلال در دید می شود.

معلولیت در شنوائی : این حالت شامل وجود برخی مشکلات در شنوایی مانند ناشنوایی مطلق و اختلالات شنوایی خواهد بود.

 

 

شرایط معافیت کفالت ماده 6 بهزیستی

پس از کسب اطلاعات لازم در رابطه با بیماری های ماده 6 بهزیستی در این قسمت قصد داریم شرایط معافیت کفالت ماده 6 بهزیستی را بررسی کنیم.

یکی از شرایط این است که فرد غیبت نداشته و شرط دوم این است که یک یا چند نفر از اعضای خانواده وی جزء افراد بهزیستی باشند.

نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که داشتن معلولیت یا نقض عضو به تنهایی نمی تواند منجر به گرفتن معافیت کفالت بهزیستی شود. در واقع ایت معافیت به صورتی است که فرد نیاز به مراقبت داشته باشد.

 

 

معافیت بهزیستی ماده 6 برای چه کسانی در نظر گرفته شده است؟

معافیت بهزیستی ماده 6 برای افرادی که یک عضو در سازمان بهزیستی دارند و یا مادر و پدر آن ها تحت نگهداری بهزیستی است، کاربرد دارد. در این نوع معافیت، معافیت کفالت مادر تحت پوشش بهزیستی و معافیت کفالت پدر تحت پوشش بهزیستی صادر خواهد شد. دریافت معافیت کفالت پدر تحت پوشش بهزیستی و یا معافیت کفالت مادر تحت پوشش بهزیستی بدین معناست که پدر و مادر فرد تحت پوشش بهزیستی هستند و فرد با دریافت معافیت، از آن ها نگهداری خواهد کرد.

از طرفی اگر در یک خانواده دو فرزند معلول وجود داشته باشد و سازمان بهزیستی معلولیت آن ها را تایید کند، یکی از پسرهای سالم معاف از خدمت می شوند.

 

 

معافیت ماده 9 بهزیستی چگونه است؟

این  نوع معافیت نیز برای معافیت سربازی خانواده تحت پوشش بهزیستی در نظر گرفته شده است. اگر خانواده ای دارای فرزند معلول باشد، می تواند از معافیت ماده 9 بهزیستی استفاده کند.

در معافیت ماده 9 بهزیستی آمده است که اگر خانواده ای دارای فرزند معلول باشد و تنها یک پسر 18 ساله داشته باشد،این پسر از رفتن به خدمت سربازی معاف خواهد بود. نکته ای که در خصوص معافیت ماده 9 بهزیستی وجود دارد، مربوط به تایید معلولیت است.

 

 

معافیت کفالت مادر تحت پوشش چگونه است؟

معافیت کفالت مادر تحت پوشش از مهم ترین انواع معافیت ها است. این نوع معافیت برای خانواده هایی که دارای فرد معلول هستند در نظر گرفته شده است. اگر این فرد مادر فرد مشمول باشد، وی از رفتن به خدمت معاف خواهد شد. در خصوص معافیت کفالت مادر تحت پوشش بهزیستی باید بدانید که اگر برادر دیگری نیز داشته باشید، می توانند از این نوع معافیت استفاده نمایند. به علاوه امکان گرفتن کفالت مادری که تحت پوشش  است و همسر ندارد برای یکی از فرزندان پسر وجود خواهد داشت.

 

 

معافیت کفالت پدر تحت پوشش چگونه است؟

معافیت کفالت پدر تحت پوشش  از جمله بندهای مربوط به معافیت ماده 6 بهزیستی است. فرد مشمولی که پدر وی یکی از بیماری های ماده 6 بهزیستی را داشته باشد، می تواند از معافیت کفالت پدر تحت پوشش استفاده نماید. در این نوع معافیت در صورت وجود چندین برادر، تنها یکی از آن ها می تواند از معافیت کفالت پدر تحت پوشش استفاده نماید.

 اگر شما معافیت کفالت پدر تحت پوشش بهزیستی و یا مادر تحت پوشش را دریافت کرده باشید، یعنی باید حتماً در منزل از آن ها نگهداری کنید. در صورتی که قصد نگهداری از آن ها در خارج از منزل را داشته باشید، این معافیت به شما داده نخواهد شد.

 

 

قانون مربوط به معافیت همسر معلول

ما در قسمت های فوق نکات مربوط به معافیت همسر معلول را بررسی کردیم.معافیت همسر معلول بدین صورت است که اگر فرد مشمولی دارای همسر معلول باشد، از خدمت معاف خواهد شد. برای دریافت این معافیت، فرد مشمول نباید غیبت داشته باشد. نکته دوم زمان معلولیت است. یعنی همسر فرد مشمول باید بعد از ازدواج معلول شده باشد. ازدواج با فردی که معلول بوده، منجر به دریافت این معلولیت نخواهد شد. جدایی از همسر معلول، این معافیت را لغو خواهد کرد. نوع معلولیت نیز باید به تایید سازمان نظام وظیفه رسیده باشد.

 

 

خلاصه مطلب

ما در این مطلب به بررسی شرایط دریافت معافیت بهزیستی و انواع مختلف آن پرداختیم. از آنجایی که معافیت ماده 9 بهزیستی و ماده 6 بهزیستی جزء پرتکرارترین سوالات در این حوزه بود، سعی کردیم اطلاعات لازم را در این رابطه در اختیار شما قرار دهیم. به علاوه مراحل کمیسیون ماده 6 بهزیستی و همچنین بیماری های ماده 6 بهزیستی نیز بررسی گردید. از آنجایی که معافیت همسر معلول نیز جزء معافیت سربازی خانواده تحت پوشش بهزیستی محسوب می شود این مورد را نیز به همراه نکات بررسی کردیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب، نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص، معافیت کفالت مادر تحت پوشش بهزیستی و همچنین معافیت کفالت پدر تحت پوشش بهزیستی داشتید، می توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بیماری های ماده 6  از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

قانون جدید معافیت تحصیلی 

نحوه محاسبه شماره چشم برای معافیت 

امریه خدمت سربازی 

امریه سربازی سپاه 

امریه وزارت نفت در سال 

شرایط معافیت بهزیستی برای افرادی که مادر تحت پوشش دارند، چگونه است؟

افرادی که مادر تحت پوشش بهزیستی دارند، باید این موضوع را ثابت کرده و نگهداری در منزل از مادر داشته باشند.

شرایط معافیت بهزیستی برای پدر تحت پوشش چه تفاوتی با مادر تحت پوشش دارد؟

افرادی که مادر تحت پوشش دارند، در صورت داشتن برادر نیز برادرشان معاف خواهد بود؛ اما در معافیت بهزیستی پدر این حالت وجود ندارد.

آیا داشتن همسر معلول نیز می تواند منجر به گرفتن معافیت بهزیستی شود؟

بله داشتن همسر معلول نیز می تواند منجر به گرفتن معافیت شود.

برای دریافت مشاوره معافیت بهزیستی می توان از ایران تحصیل کمک گرفت؟

بله برای دریافت مشاوره در این رابطه با می توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید.

 

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور