ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

معافیت کفالت مادر 1401 + شرایط و مراحل اخذ | ایران تحصیل

 • دسته بندی
 • دیدگاه ها ۲۹۷
معافیت کفالت مادر
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

معافیت کفالت مادر یکی دیگر از انواع کفالت هایی است که فرد متفاضی در صورت داشتن شرایط آن، می تواند از این نوع معافیت استفاده کند.

معافیت کفالت مادر باعث می شود تا هر فردی که مشمول خدمت است با توجه به شرایط خانواده خود  به خدمت نرود. به طوری که در صورت داشتن شرایط کامل آن معافیت دائم  بگیرد.زیرا در برخی مواقع رها کردن خانواده برای رفتن به خدمت بسیار سخت خواهد بود و مشکلات زیادی را برای مادر  وسایر افراد خانواده ایجاد خواهد کرد.

بنابراین شما جهت آگاهی از شرایط معافیت کفالت مادر و مدارک مورد نیاز برای دریافت این معافیت، می توانید با مشاوران ما در ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید تا شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی کنند.

 

جهت معافیت کفالت مادر مطلقه روی لینک کلیک کنید.

 

 

معافیت سربازی کفالت مادر

معافیت سربازی کفالت مادر

 

جهت کسب اطلاع از معافیت کفالت مادر، مراحل اخذ معافیت کفالت مادر، شرایط دریافت کفالت مادر، مدارک لازم جهت دریافت کفالت مادر، تکمیل مدارک مورد نیاز جهت کفالت مادر و چگونگی استفاده از طرح کفالت مادر با شماره های ایران تحصیل تماس بگیرید:

 9099075307 ( استان تهران)

9099075307 تمامی شهرستان ها

پاسخگویی ۸ صبح الی ۱ شب حتی ایام تعطیل

 

منظور از معافیت کفالت مادر چیست؟

قوانین کفالت از مادر، قوانینی است که در صورت داشتن  شرایط آن می توانید از خدمت سربازی معاف شوید. به صورت کلی قوانین کفالت مادر انواع مختلفی دارد که در آن مشمولین دارای مادر فاقد شوهر (مادری که همسر آن فوت کرده و مجرد است)، مادر طلاق گرفته یا مادری که همسر آن در حال حاضر در زندان است، می توانند از این معافیت استفاده کنند.

هر کدام از این حالت ها برای خود قوانین و تبصره هایی دارند که شما با بررسی آنها می توانید متوجه شوید که آیا شامل معافیت کفالت مادر می شوید یا نه؟

هزار و یک راه معافیت سربازی

 

برای اطلاعات بیشتر در مورد کفالت سربازی چیست؟ روی لینک کلیک کنید.

 

مشاوره مراحل اخذ معافیت کفالت مادر

مراحل اخذ معافیت کفالت مادر شرایط خاصی دارد که هر فرد مشمولی که می خواهد از این شرایط استفاده کند باید آن را بداند و طبق آن مدارکش را تکمیل کرده و مرحله به مرحله کارش را پیش ببرد.

مشاوران ایران تحصیل مشاوره دقیقی در این زمینه به شما خواهند داد و مراحل اخذ معافیت کفالت مادر را به شما توضیح خواهند داد.

سازمان نظام وظیفه ناجا به هر فردی که دارای شرایطی باشد که در آیین نامه آن آمده است معافیت کفالت مادر را صادر می کند.

در حال حاضر شرایط خدمت نظام وظیفه به گونه ای شده است که برای جوانان روزهای سخت و راهی دشوار تلقی می گردد و هر طور شده دوست دارند از رفتن به خدمت سربازی اجتناب کنند. برای گرفتن معافیت مشاوران ایران تحصیل به مشمولین، مشاوره تخصصی سربازی ارائه خواهند کرد و به کلیه سوالاتی که دارند پاسخ می دهند.

 

جهت معافیت کفالت مادر بزرگ روی لینک آبی کلیک کنید.

 

مشاوره دریافت کفالت مادر

مشاوره دریافت کفالت مادر

 

شرایط اصلی معافیت کفالت مادر

هر فردی که بخواهد این نوع معافیت را بگیرد باید دو شرط اصلی را رعایت کند. اول آن که مادرش فاقد همسر باشد. یعنی یا پدرش فوت کرده باشد و یا مادر از همسرش جدا شده باشد، یعنی سرپرستی نداشته باشد.

شرط دوم این است که متقاضی به سن 18 سالگی رسیده باشد.

نداشتن غیبت سربازی نیز شرط سوم استفاده از معافیت کفالت مادر است. لذا شما برای دریافت این معافیت باید بلافصله بعد از رسیدن به سن 18 سالگی اقدام کنید.

دریافت این معافیت کمی راه دشواری دارد اما با توجه به راهنمایی های مشاورین ایران تحصیل این راه دشوار را می توان هموار کرد و سریع تر به مقصود مورد نظر رسید.

رعایت زمان مشخص شده در آیین نامه کمیسیون بسیار حائز اهمیت می باشد. یعنی مادری که از همسرش جدا شده باشد به فرد مشمول برای این شرایط معافیت موقت داده می شود و اگر تا 30 ماه بعد از طلاق و یا فوت پدر مشمول ادامه داشته باشد،‌ پس از گذشت 30 ماه چنانچه مادر فاقد سرپرست باشد، معافیت موقت وی به معافیت دائم تبدیل خواهد شد.

این شرط تنها در این صورت مورد قبول خواهد بود که مادر 30 ماه و بیشتر باید شرایط خودش را حفظ کند و بدون سرپرست باشد و فرد 18 سال را رد کرده باشد تا بتواند این نوع معافیت را دریافت کند. در غیر این صورت معافیت دائم به متقاضی تعلق نخواهد گرفت.

هم چنین به یاد داشته باشید که اگر مشمولین خدمت برادر تنی بالای 18 سال داشته باشند نمی تواند از کفالت مادر استفاده کنند. مگر این که برادر تنی بزرگتر از او در شورای پزشکی اعلام کند که  توانایی نگهداری از مادرش را ندارد.

 

برای مشاوره معافیت کفالت سربازی روی لینک کلیک کنید.

 

مدارک لازم برای دریافت معافیت کفالت مادر 

شما برای دریافت معافیت کفالت مادر مدارک زیر را به  همراه داشته و برای ثبت درخواست خود اقدام کنید:

 • برگ وضعیت مشمولین
 • عکس ۳*۴ از مشمولین
 • اصل شناسنامه و کپی تمام صفحات مشمولین
 • اصل و کپی کارت شناسایی ملی مشمولین
 • اصل و کپی گواهی آخرین مدرک تحصیلی
 • برگه معاینه پزشکی
 • کپی شناسنامه پدر و مادر و خواهران و برادران
 • مدارک لازم جهت اثبات طلاق یا فوت پدر
 • و غیره

 

برای سوالات کمیسیون معافیت کفالت کلیک کنید.

 

مراحل دریافت معافیت

 

مراحل دریافت کفالت مادر

مراحل دریافت کفالت مادر

 

حال در ادامه این بخش می پردازیم به این موضوع که برای گرفتن معافیت کفالت مادر چه مراحلی را باید طی نمود؟

 • اثبات فاقد همسر بودن مادر اولویت می باشد و بعد سن مشمول که 18 سال باشد.
 • در مرحله بعد بایستی برگه شماره یک دفترچه سازمان نظام وظیفه را تکمیل کند.
 • سوم آنکه کپی شناسنامه (تمامی صفحه) و کارت ملی خود را به همراه داشته باشد.
 • کپی آخرین مدرک تحصیلی و برابر اصل شده توسط اداره ثبت اسناد.
 • برگ تکمیل شده واکسیناسیون یا همان برگ شماره 4 دفترچه اعزام به خدمت نظام وظیفه
 • اگر فرد مشمول در حال انجام خدمت سربازی باشد باید یک گواهی اشتغال به خدمت از یگان خدمتی خود نیز تهیه کند.
 • برگ شماره یک دفترچه نظام وظیفه یا همان برگ استعلام وضعیت خود مشمول که نشان می دهد تا کنون به خدمت سربازی اعزام شده است یا خیر
 • کپی شناسنامه پدر،‌ مادر،‌ برادران یا خواهران در صورت وجود.
 • همچنین فرد مشمول باید برگ شماره 5 نظام وظیفه را نیز پر کرده باشد که همان برگ معاینه پزشکی اولیه برای خود است که نشان می دهد فرد از لحاظ جسمی سالم می باشد یا خیر.

از دیگر مراحل اخذ این معافیت، می توان به ارائه طلاق نامه یا گواهی فوت پدر،‌ اثبات نمودن فاقد سرپرست بودن مادر نیز اشاره کرد.

از طرف نظام وظیفه تاریخی به متقاضی اعلام می شود که در این تاریخ فرد باید خودش را به نظام وظیفه معرفی کند و به سوالات آنان پاسخ دهد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راهنمای گام به گام اخذ معافیت کفالت سربازی روی لینک کلیک کنید.

 

اگر مادر بخواهد مجددا ازدواج کند می توان معافیت گرفت؟

برای پاسخ به این سوال این را باید گفت که اگر مادر بخواهد ازدواج کند اگر قبل از موعد 30 ماه این کار را انجام دهد،‌ معافیت موقت باطل شده و دیگر تبدیل به معافیت دائم نمی شود. به همین خاطر برای ازدواج باید صبر کند تا موعد 30 ماه به اتمام برسد و بعد اینکار را انجام بدهد.

اما شرایط خاصی نیز دارد که می توانید با مشاوران ما در ایران تحصیل تماس حاصل فرمائید تا شما را راهنمایی کنند.

همچنین اگر پدری مفقود الاثر باشد و یا در حبس باشد نمی توان برای معافیت کفالت مادر اقدام کرد و به این شرایط معافیت کفالت مادر تعلق نخواهد گرفت.

 

برای مدارک لازم برای معافیت کفالت روی لینک کلیک کنید.

 

آیا به کمک طلاق توافقی می توان معافیت کفالت گرفت؟

برخی از والدین به دلیل آنکه فرزندشان بتواند از کفالت استفاده کند از هم طلاق می گیرند. این کار در آینده برای آنها مشکلاتی را ایجاد می کند. اما حتما لازم نیست آنها برای دریافت معافیت کفالت از هم طلاق بگیرند. بلکه می توانند  با طلاق توافقی نیز از معافیت کفالت استفاده کنند. البته طلاق توافقی با طلاق سوری و غیره اشتباه نگیرید.

حال اگر شما نیاز به کسب اطلاعات بیشتری در مورد  معافیت کفالت به وسیله طلاق  توافقی والدین دارید می توانید  با کارشناسان ایران تحصیل تماس بگیرید.

 

جهت دریافت معافیت کفالت پدر روی لینک رنگی کلیک کنید.

 

دریافت کفالت مادر به کمک طلاق

دریافت کفالت مادر به کمک طلاق

 

چند نوع معافیت کفالت سربازی وجود دارد؟

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که آیا به غیر از معافیت کفالت مادر، کفالت های دیگری برای دریافت معافیت از خدمت وجود دارد؟

خوشبختانه در حال حاضر کفالت های زیادی به غیر از کفالت مادر وجود دارد  که در زیر به چند مورد آن اشاره می کنیم:

 • معافیت کفالت سربازی پدر
 • معافیت سربازی کفالت پدر بیمار و ناتوان
 • معافیت خدمت سربازی کفالت برادر صغیر
 • معافیت خدمت کفالت سربازی خواهر
 • معافیت خدمت کفالت جد پدری یا مادری
 • معافیت سربازی جده پدری یا مادری
 • معافیت سربازی کفالت برادر بیمار
 • معافیت کفالت سربازی همسر معلول
 • معافیت کفالت خدمت سربازی فرزند

 

جهت دریافت معافیت بهزیستی روی لینک کلیک کنید.

 

پادکست صوتی مقاله

 

جهت کسب اطلاع از معافیت کفالت مادر، مراحل اخذ معافیت کفالت مادر، شرایط دریافت کفالت مادر، مدارک لازم جهت دریافت کفالت مادر، تکمیل مدارک مورد نیاز جهت کفالت مادر و  چگونگی استفاده از طرح کفالت مادر با شماره سامانه ایران تحصیل تماس بگیرید: 

9099075307 ( استان تهران)

9099075307  تمامی شهرستان ها

پاسخگویی ۸ صبح الی ۱ شب حتی ایام تعطیل

 

خلاصه مطلب

معافیت کفالت مادر، یکی از معافیت هایی است که مشمولین خدمت در صورت داشتن مادر بدون همسر می توانند از آن استفاده کنند. کفالت مادر برای خود انواع مختلفی دارد که در آن ممکن است مادر به دلیل فوت پدر، زندانی بودن پدر یا طلاق از او مجرد و تنها باشد که برای گرفتن کفالت آن مشمولین خدمت شرایط و ضوابطی را رعایت کنند.در مورد  هر کدام از شرایط، مدارک مورد نیاز و مراحل دریافت معافیت کفالت مادر در بالا به صورت مفصل صحبت کردیم. حال اگر شما هر گونه مشکلی و سوالی در این خصوص داشته باشید می توانید با کارشناسان ایران تحصیل صحبت کنید.

 

معافیت سربازی به کمک کفالت

معافیت سربازی به کمک کفالت

 

جهت دریافت پی دی اف این مقاله روی لینک کلیک کنید.

 

5/5 - (4 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا بیمار بودن مادر در معافیت کفالت تاثیری دارد؟

خیر. سالم یا بیمار بودن مادر هیچ تاثیری در معافیت کفالت مادر ندارد.

برای اخذ معافیت کفالت مادر، فرد مشمول چه شرایطی باید داشته باشد؟

شرایط بسیاری جهت اخذ این معافیت وجود دارد که از مهم ترین آنها می توان عدم غیبت سربازی و سرپرست خانواده بودن فرد مشمول را ذکر کرد.

نحوه ی اخذ کفالت مادر چگونه است؟

مشمولین برای این کار ابتدا باید دفترچه نظام وظیفه را تکمیل کرده سپس جهت راهنمایی بیشتر با مشاوران ایران تحصیل تماس بگیرند یا به دفاتر پلیس +10 مراجعه کنند.

نظرات

 1. علی
  ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۹

  سلام.
  من متواد 63 هستم. تک پسر هستم.پدرم از سال 87 درگیر بیماذی صعب العلاج بودن و سال 90 فوت کردن. متدرم از اون زمان ازدواج نکردن. اون زمان یه خواهر 17 ساله داشتم که پارسال ازدواج کرد.از پلیس +10 استعلام گرفتم و تا سال 92 برام معافیت تحصیلی نشون می ده. زمان مرگ پدرم ازدواج کرده بودم و الان یک فرزند دارم.
  تا حالا برای معافیت کفالت مادرم هیچ اقدامی نکرده ام. می تونم الان از معافیت کفالت مادرم استفاده کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  • مشاور عیسائی
   ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۲

   سلام وقت بخیر
   شما شرایط لازم برای درخواست را ندارید . جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 2. امیر
  ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۷

  با سلام و خسته نباشید
  بنده ۲۳ سالمه معافیت تحصیلی دارم تا سال آینده برج ۶(غیبت ندارم)
  برادر بزرگتر دارم که معافیت موقت اعصاب و روان داره و در حال حاضر زندانه
  پدرم در قید حیات نیست
  و مادرم مستمری پدرم رو دریافت میکنه و به تازگی عضد بهزیستی شدن که با توجه به بیماریش که سرطانه شدت معلولیت رو خفیف زدن
  و همچنین من و مادرم دونفری باهم زندگی می‌کنیم
  خواستم بدونم معافیت کفالت شامل بنده میشه یا خیر و از کجا باید اقدام کنم؟و اینکه درجه معلولیت مادر هم در این باره مهمه با توجه به در قید حیات نبودن پدر
  پیشتر ممنون بابت پاسخ گوییتون..

  • مشاور رضایی
   ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۸

   سلام وقت بخیر . جهت دریافت معافیت تحصیلی نباید برادر بزرگتر داشته باشید و دقت کنید وارد غیبت نشده باشید اگر این شرایط رو دارید با مدارک هویتی خودتون به مراکز پلیس +10 مراجعه بفرمایید

 3. محمدرضا
  ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۴۷

  سلام وقت بخیر
  بنده پدرم بالا ۸۰ سال سن دارند و از کار افتاده هستند سابقه سکته مغزی هم دارند و از مادر خودم تنها پسر هستم
  بالای ۱۸ سال هم هستم آیا میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟

  • مشاور براتی
   ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۸

   سلام وقتتون بخیر
   دوست عزیز در رابطه با قوانین کفالت در مرحله ی اول باید دقت بفرمایید که وارد غیبت نشده باشید مگر اینکه توجیح بفرمایید .از طرفی یکسری شرایط شما باید بررسی شود .لطفا جهت بررسی دقیق وضعیتتان بامشاورین مرکز ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 4. هاشم
  ۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۴

  سلام خسته نباشید.بنده پدرم فوت کرده و من با مادرم و خواهر مجردم که 18سالش هست زندکی میکنیم و خرج خونه رو میدم.یه برادر بزرگتر دارم که ازدواج کرده.کامل خرج خونه روی دوش منه و مادرم حقوقی از جایی نمیگیره.میتونم معافیت بگیرم؟

  • hoseini
   ۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۵

   باسلام و احترام معافیت کفالت به برادر بزرگتر شما تعلق میگیرد

   • هاشم
    ۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۸

    وقتی برادر بزرگم خودش مستاجره و خرج و مخارج همسر و بچشو به زور میتونه تامین کنه
    میشه کفالت مادرم به من برسه نسبت به شرایط؟

    • مشاور فتح اللهی
     ۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۸

     سلام وقت بخیر باید به کمیسیون نظام وظیفه مراجعه کنید تا شرایط شما را برای معافیت کفالت مادر بررسی کند

   • هاشم
    ۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۱

    وقتی برادرم مستاجره خرج همسر و بچه شو به زور تامین میکنه
    امکانش هست که کفالت رو من بتونم بگیرم و خرج خواهر و مادرمو بدم؟

    • مشاور فتح اللهی
     ۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۹

     سلام داشتن برادر دیگه بالای 18 سال برای گرفتن معافیت کفالت مادر مانع هستش مگر اینکه کمیسیون نظام وظیفه را نسبت به شرایط تون قانع کنید

 5. داوود
  ۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۱

  سلام من ۲۸ ساله هستم و مادرم ۷۰ ساله ک دیالیز میشه و کامل خونه نشین هست،خواهر و برادرامم ازدواج کردن و رفتن از شهر محل سکونتمون.معافیت تحصیلی هم تا سال ۹۸ داشتم.میخاستم ببینم معاف میشم یا خیر؟ممنون

  • مشاور محمدی
   ۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۶

   سلام وقت به خیر
   در صورت داشتن غیبت نمیتوانید برای گرفتن معافیت کفالت اقدام نمایید.درصورت داشتن علت موجه و قابل قبولی میتوانید برای توجیه غیبت اقدام نمایید.شرایط کلی شما باید بررسی شود.

 6. Shayan
  ۲۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۷

  سلام وقت بخیر من 12 سال پیش پدرم فوت کردن ومن با مادرم و برادر کوچک تر از خودم که 13 ساله هست زندگی میکنم اما پدربزرگم از موقع فوت پدرم سرپرستی ما را بر عهده دارد میخواستم بدونم واجد شرایط گرفتن معافیت کفالت مادرم یا برادرم هستم.

  • مشاور حمامی
   ۲۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۹

   سلام وقتتون بخیر شرایط شما باید تحت بررسی قرار گیرد با ما تماس بفرمایید

 7. امیر م
  ۲۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۵۹

  سلام وقت بخیر
  من پدرم فوت شده و دارای معافیت تحصیلی می باشم
  و دو برادر بزرگتر دارم که یکی از آنها سرباز فراری و دیگری معافیت کفالت مادر رو گرفته قبلن
  و هر دو ازدواج کردن
  و اونی که معافیت گرفته الان تصادف کرده پاش پلاتین هست و بیکار می باشد
  آیا من میتوانم معافیت بگیرم؟

  • tahmasebi
   ۲۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۹

   سلام دوست عزیز امکان گرفتن معافیت کفالت فقط برای یک فرزند ممکن میباشد ومهم نیست که برادر شما در چه شرایط جسمانی ای باشد، در صورتی شما میتوانید مجدد اقدام کنید که خدایی نکرده برادر شما فوت کرده باشند.

 8. عرفان
  ۸ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۴

  من پدر و مادرم ۱۶ سال پیش از هم جدا شده اند ، برای کفالت مادر در فرمهایی که باید تکمیل شود نیاز به اطلاعات و مدارکی از پدر میباشد ، مانند کپی شناسنامه و …. که بدلیل بی اطلاعی ما از وضعیت فعلی پدرم هیچگونه مدرکی از ایشون نداریم و در دسترس نمی باشد . چه کاری باید انجام دهیم ؟

  • مشاور حمامی
   ۹ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۳

   سلام وقتتون بخیر حتما اید مدارک مربوطه وجود داشته باشد

 9. Sss
  ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۴

  باسلام کسی که در دادگاه کیفری پرونده داشته باشه، معافیت کفالت مادر شاملش میشه!؟

  • مشاور فتح اللهی
   ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۷

   سلام داشتن یا نداشتن پرونده کیفری برای معافیت کفالت مادر تاثیری ندارد

 10. M
  ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۶:۱۲

  با سلام
  بنده 28ساله هستم و غیبت ندارم چون از معافیت تحصیلی استفاده میکردم و در حال حاضر دانشجوی ترم آخر ارشد هستم.
  پدر بنده 10سال است که به رحمت خدا رفته و مادرم پیر است، چند برادر بزرگتر از خود دارم که شهرستان مشغول به کار هستند و بنده تنها فرزندی هستم که با مادر زندگی میکنم…دو پرونده در دادگاه کیفری دارم که نامشخصند،یعنی بنده هیچ اطلاعی از جرمی که برایم ثبت شده ندارم،فقط با مسدود شدن حساب بانکی ام، استعلام گرفتم و متوجه وجود چنین پرونده هایی شدم…آیا این پرونده ها مانع گرفتن معافیت میشوند؟ بعد از فارغ التحصیلی تا چموقع معافیت تحصیلی شاملم میشود؟چون در حال حاضر دارم برای جلسه ی دفاع پایان نامه آماده میشوم… آیا معافیت با کفالت مادر شاملم میشود؟
  برادر های بزرگترم ازدواج کرده اند.. فقط یکی از بردارام متاسفانه درگیر اعتیاد هستند که بخاطر اعتیاد چند سال پیش همسرشون ازشون طلاق گرفتن و الان چند ماه در بهبودی هستند.

  • مشاور کریمی
   ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۰

   سلام برادربزرگ هاتون ازدواج کردن یاخیربرای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

   • M
    ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۰

    بله همشون ازدواج کردن… فقط یکی از برادرام درگیر اعتیاد هستن و همسرشون ب خاطر اعتیاد چند سال پیش ازشون جدا شدن.. درحال حاضر هم بهبودی هستن..
    چند بار تماس گرفتم با مشاور، میگه شماره نامعتبر هست.

    • مشاور فتح اللهی
     ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۷

     سلام وقت بخیر جهت دریافت مشاوره کامل در خصوص معافیت کفالت مادر با شماره تلفن ثابت تماس بگیرید

 11. M
  ۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۲

  با سلام
  بنده 28ساله هستم و غیبت ندارم چون از معافیت تحصیلی استفاده میکردم و در حال حاضر دانشجوی ترم آخر ارشد هستم.
  پدر بنده 10سال است که به رحمت خدا رفته و مادرم پیر است، چند برادر بزرگتر از خود دارم که شهرستان مشغول به کار هستند و بنده تنها فرزندی هستم که با مادر زندگی میکنم…دو پرونده در دادگاه کیفری دارم که نامشخصند،یعنی بنده هیچ اطلاعی از جرمی که برایم ثبت شده ندارم،فقط با مسدود شدن حساب بانکی ام، استعلام گرفتم و متوجه وجود چنین پرونده هایی شدم…آیا این پرونده ها مانع گرفتن معافیت میشوند؟ بعد از فارغ التحصیلی تا چموقع معافیت تحصیلی شاملم میشود؟چون در حال حاضر دارم برای جلسه ی دفاع پایان نامه آماده میشوم… آیا معافیت با کفالت مادر شاملم میشود؟

  • مشاور کریمی
   ۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۵

   سلام برادربزرگ تراتون ازدواج کردن یاخیربرای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 12. پژمان
  ۵ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۴

  سلام من 17سال و 7ماه است
  پدر من فوت کرده ودو برادر بزرگتر دارم که سربازی کردن و پیش ما نیستند خودشون مستقل هستند آیا می‌توانم سرپرستی مادر را به عهد بگیرم
  در ضمن هر دو برادرم سربازی کرده‌اند
  یا چکار کنم چون فقط من و مادرم هستیم مادرم سنش 50سال است شرمنده راهنمای کنید
  آیا معاف میشم

  • مشاور ابراهیمی
   ۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۴

   سلام
   روزتون بخیر
   معاف نمیشید

 13. علیرضا
  ۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۷

  خب میشه بگید شانس دریافت معافیت کفالت رو دارم یا خیر؟

  • مشاور بهروزی
   ۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۵

   سلام روزتون بخیر جهت تماس حاصل فرمایید

 14. علیرضا
  ۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۵

  سلام وقتتون بخیر ، یک سال و دو ماهه که پدرم فوت شده و مادرم هم با 50 سال سن ارتروز گردن و زانو و دیسک خفیف کمر داره و اگه توی خریدهای بیرون خونه و کارای خونه تنها کار کنه درد خیلی سنگینی رو متحمل میشه ، برادر بزرگترم 32 سالش هست و متاهله و طبقه بالای خونه ویلاییمون زندگی میکنه و شغلش هم جوری هست که صبح میره و عصر یا شب میاد و همسرش هم مشکل کمر داره توان کمک نداره ، در حال حاظر فقط من هستم که میتونم کمک دست مادرم باشم ، غیبت سربازی ندارم و تا اول اسفند ماه معافیت تحصیلی دارم ، میتونم با این شرایط معافیت کفالت بگیرم؟

  • مشاور ملکی
   ۳ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۰

   سلام وقت بخیر
   برای بررسی شرایط دقیق شما با مشاوران ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 15. مهمان
  ۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۵۲

  سلام . 28 سالمه
  معافیت تحصیلی تا 96 داشتم که دیگه دانشگاه رو ترک کردم
  برادر 18 ساله دارم که سربازه
  مادرم 2 ساله که طلاق غیابی گرفته ؟
  راهی هست برای معافیت ؟

  • مشاور عباسیان
   ۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۶

   سلام وقتتون بخیر
   شرایط دقیق شما باید بررسی شود . شانسی برای گرفتن کفالت ندارید .

 16. arian
  ۸ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۰۴

  سلام . مادر من بعد از جدا شدن از پدرم مجدداً ازدواج کرد و الان بعد از چندسال دوباره در شرف طلاقه و طی یکی دو ماه آینده طلاقش جاری میشه . الان هم تو خونه ی من با من زندگی میکنه

  من میتونم از طریق سرپرستی مادرم معافیت بگیرم ؟

  • مشاور جوادی
   ۲۱ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۵

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی باید 30 ماه بگذره
   الان موقت رو بهتون میدن
   جهت اطلاعات بیشتر با مشاوران ایران تحصیل تماس بگیرین

 17. شهاب
  ۳ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۲۰

  سلام ببخشید من مادرم دو ازدواج کرده و از ازدواج اول یه فرزند پسر داره که اونم ازدواج کرده و دو فرزند داره و پیش مادرم نیست و من و مادرم تنها هستیم و مادرم هم سواد کافی ندارم حتی شمردن اعداد میتونم معافیت کفالت مادرم رو بگیرم

  • JAVADI
   ۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۷

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی اطلاعات شما باید به طور دقیق موردبررسی قرار بگیره
   جهت اطلاعات بیشتر با مشاوران ایران تحصیل تماس بگیرین.

 18. علیرضا
  ۲۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۶

  سلام. ممنون از سایت خوبتون. یه سوال داشتم. من در کمیسیون معافیت مادر ازم سوال شد که در کنار مادر زندگی می کنم یا خیر؟ با توجه به اینکه در حال حاضر دانشجوی شهری دیگری هستم و در خوابگاه سکونت دارم، آیا این مورد میتونه باعث بشه معافیت بهم تعلق نگیره؟ چون کمیسیون بهم گفت که به این دلیل احتمالا معافیتم را رد می کنند. آیا اعتراض بزنم ممکنه نظرشون تغییر کنه؟

  • isaei
   ۲ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۵

   سلام برای معافیت کفالت شما باید تنها سرپرست مادرتون باشید و با مادرتون زندگی کنید

 19. سیدابوالحسن یوسفی شریک آباد
  ۲۷ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۱۳

  سلام ببخشیددرصورت فوت پدرایا معافیت کفالت پدر برای پسر باطل می شود یانه

  • behrouzi
   ۲۷ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۹

   سلام روزتون بخیر جهت اطلاع بیشتر تماس حاصل فرمایید

 20. حمید
  ۲۵ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۴

  سلام وقت بخیر بند می‌خوام کفالت پدرم را بگیرم چون پدرم معلول است و بنده تک پسرم آیا شرایطش را دارم
  یه سوال دیگه می خوام بدونم که اومدن کارت چند هفته طول می‌کشه می خوام تو کارخانه استخدام بشم آیا بیمه قبول می‌کنه یا باید منتظر کارت باشم

  • JAVADI
   ۲۵ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۷

   سلام روزبخیر
   دوست گرامی شرایط شما باید به طور کامل بررسی بشه
   جهت بررسی دقیق تر با مشاوران ایران تحصیل تماس بگیرین.

 21. Keramati
  ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۸

  وقتتون بخیر آیا گواهی دادن برادر بزرگ تر از ۱۸ سال مبنی بر عدم توانایی نگه داری از مادر به دلیل فوت پدر برای گرفتن کفالت مادر باید حتما دارای دلیلی خاص باشد یا تنها همین حرف صدق میکند

  • abbasi
   ۱۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۲۴

   سلام وقت بخیر . باید دلایل معتبر ارایه دهید

 22. حسن
  ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۳

  سلام،وقتتون بخیر، درصورت فوت پدر و داشتن
  یک برادر بالای ۱۸ سال ولی با اذعان به اینکه توانایی نگه داری از مادر را نداشته باشد میشه معافیت کفالت مادر را گرفت

  • abbasi
   ۱۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۷

   سلام وقت بخیر . باید از طریق کمیسیون پزشکی تایید شود

 23. مجید
  ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۳

  سلام وقت بخیر ببخشید در حین گرفتن معافیت کفالت برای تحقیق به محل سکونت میان یا نه ؟

  • mansuri
   ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۸

   سلام وقت بخیر بله تحقیقات محلی انجام میشود

   • علی
    ۴ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۷

    سلام اگر کسی معافیت موقت داشته باشه بعد ۲۷ ماه بخواد برای معافیت دائم اقدام کنه میشه ؟ چون تو برگه معافیت موقت نوشته بعد از اتمام ۲۷ ماه و شیش روز تا یک ماه وقت هست تا اقدام کنن برای ادامه و و رسیدگی جهت تکلیف وضعیت مشمولیت به وظیفه عمومی شهرستان معرفی کنن در غیر این صورت مشمول غایب محصوب میشه منظورشون دقیقا چیست؟ یعتی برن برای معافیت دائم اقدام کنن ؟ چون معافیت موقت کفالت مادر دارن

    • behrouzi
     ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۵

     سلام روزتون بخیر برای اطلاع کامل از معافیت داعم تماس بفرمایید

   • پوریا
    ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۱

    سلام خسته نباشید من پدر مادرم فوت شدن و تک فرزند هستم و متاهل آیا معافیت کفالت میتونم بگیرم؟

    • obeidavi obeidavi
     ۱۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۶

     سلام وقت بخیر شرایط شما باید برای معافیت کفالت برسی شود لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 24. Rezai
  ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۴

  با سلام مادرم از پدرم یه ساله که طلاق گرفته
  خواستم بپرسم با مجوز خروج از کشور میخاستم 5روزه برم خارج از کشور مشکلی برای گرفتن کفالت مادر در آینده نداره که؟
  مادرم هم ازدواج مجدد نکرده .

  • isaei
   ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۷

   سلام وقتتون بخیر
   در صورتی که وارد غیبت نشده باشید امکان خروج از کشور دارید

   • Rezai
    ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۱

    الان حین تحصیل هستم و تا سال 1403معافیت تحصیلی دارم و غیبت هم ندارم .
    خواستم اینو از خدمتتون بپرسم که 30ماه دیگه که بخام برا کفالت مادر اقدام کنم مشکلی ایجاد نمیشه برای معافیت ‌‌‌‌سر بازی، پدر و مادرم هم 1ساله طلاق گرفتن

    • isaei
     ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۸

     سلام وقتتون بخیر
     خیر مشکلی پیش نمیاد و میتونید اقدام کنید.

   • Rezai
    ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۹

    نخیر غیبت ندارم وتا سال 1403 معافیت تحصیلی دارم
    یه ساله هم طلاق گرفتن بعد 30ماه مشکلی نداره برای معافیت سربازی ؟؟ که بگن خروج از کشور داشتی

    • isaei
     ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۷

     سلام وقتتوون بخیر
     خیر مشکلی نیست

 25. علیرضا
  ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۷

  سلام خسته نباشید
  بنده کفالت موقت مادرم برام صادر شد میخواستم بدونم زمانی که کفالت از موقت به دائم تبدیل بشه باید دوره آموزشی سربازی برم یا خیر

  • gholizadegan
   ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۹

   سلام روزتان بخیر دوره اموزشی را با کفالت موقت حتما باید بگذرانید و برای اطمینان با پلیس به اضافه ده هم صحبت کنید و شرایطتان را بگویید

  • javadi
   ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۴

   سلام روزبخیر
   دوست گرامی خیر نیازی به رفتن به سربازی نیست.

 26. سامان هاشمى
  ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۱۲

  سلام. بنده متولد ٧٦ هستم غيبت هم ندارم. پدرم ١ سال فوت شدند. برادرم ٣٠ سال دارد مجرد هست و در شهر ديگرى زندگى ميكند. خدمت سربازى رفته كفالت مادرمو نگرفتن. من و مادرم تنها زندگى ميكنيم. شامل معاف شدن ميشم؟ ممنون از پاسختون
  نظر شما بعد از تائید نمایش داده میشود.

  • isaei
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۷

   سلام وقتتون بخیر
   معافیت به علت داشتن برادر بزرگتر شامل شما نمیشود .

 27. رضا
  ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۳۰

  سلام وقت بخیر
  مادر و پدرم جدا شدند و برادر کوچکترم (25 سالش هست) به خارج از کشور مهاجرت کرده است. آیا من میتونم کفالت مادرم را بگیرم و معاف بشم؟

  • isaei
   ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۸

   سلام وقتتون بخیر
   خیر امکانش نیس .
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس بگیرید.

 28. بی نام
  ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۷

  سلام برادرم کفالت پدرم را گرفته و پدرم فوت کرده است و مادرم تحت پوشش کمیته امداد است منم میتونم معاف بشم؟ غیبت هم ندارم

  • gholizadegan
   ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۲

   سلام روزتون بخیر شرایط کفالت این است که برادر بزرگتر نباید داشته باشید

   • بی تام
    ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۳

    ولی وقتی مادر تحت پوشش کمیته امداد باشد این شرط برداشته میشود

    • behrouzi
     ۳۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۴

     تماس بگیرید

 29. ..
  ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۸

  سلام
  خسته نباشید
  پدر بنده حدود سه سال که فوت کرده و من هم سال اخر دبیرستان هستم برای معافیت اقدام کردم .
  خواستم بدونم ایا بعد صدور کارت مادر میتواند ازدواج مجدد کنه یا خیر

  • obeidavi obeidavi
   ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۳

   سلام وقت بخیر شما شرایط معافیت از رزم از طریق کفالت مادر را ندارید.

 30. مسعود
  ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۱۵

  با سلام
  پدر بنده يك سال است كه فوت شده و مادرم اكنون ٦٣ سال دارد، و برادر بزرگتر من در شهر ديگري زندگي ميكند و متاهل هم هست، امكان معافيت از طريق كفالت مادر براي من وجود داره؟

  • مسعود توحيدي
   ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۱۷

   و اينكه برادر بزرگترم هم از معافيت پزشكي استفاده كرده

  • gholizadegan
   ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۷

   سلام روز بخیر یکی از شرایط کفالت این است که برادر بزرگتر نباید داشته باشید

 31. ناشناس
  ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۴۹

  با سلام اگر کفالت مادر تحت پوشش کمیته امداد را بگیرم پولی که هر ماه از طریق این نهاد واریز میشود قطع میشود؟

  • gholizadegan
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۱

   سلام روزتون بخیر با توجه به شرایط شما بستگی دارد

 32. مهدی
  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۰

  سلام خسته نباشید من 23 سال سن دارم مادرم 1.5 سال است از پدرم جدا شده و من با مادرم زندگی میکنم و دانشجو هستم آیا میتونم برای معافیت دائم سال دیگه اقدام کنم

  • rahimi
   ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۷

   سلام وقت بخیر
   شما میتونید برای کفالت مادرتون اقدام کنید به شرطی که ازدواج نداشته باشند و برای اطلاعات بیشتر میتونید به مجموعه تماس بگیرید

 33. احمد
  ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۹

  خیلی ممنون بابت پاسخ…سوال دیگم اینه ک اگه کفالت مادرم ک تحت پوشش کمیته امداد هست را بگیرم پولی ک هر ماه به ایشان می دهند از طرف کمیته قطع میشود؟

  • gholizadegan
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۲

   سلام باتوجه به شرایط شما بستگی دارد

 34. احمد
  ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۵

  با سلام پدر بنده اخیرا فوت کردند و ایشان دو تا زن داشتند و سه تا پسر…

  درشناسنامه مادر من دو تا پسر هست که یکیش منم و یکیش برادر دیگرم ک به بیمار لاعلاج مبتلا است و فلج است و قبلا هم کفالت پدرم را گرفته بود. مادرمم تحت حمایت کمیته امداد است…خودمم دانشجو ام و بدون غیبت…آیا من معاف میشوم؟

  اگه اره ممنون میشم روند اونو بگید بهم🌹🌹

  • alizadeh
   ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۳

   با سلام و وقت بخیر
   اگر کفالت مادر خودتون رو بر عهده بگیرین بله میشه

   • یاسین رازمند
    ۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۴

    با سلام
    حدودن ۵ سال پیش پدرم فوت کرده و برادر بزرگترم سربازیشو تمام کرده و ازدواج کرده والان من بامادرم زندگی میکنم از پدرم برای مادرم حقوق میاد مادرم سنش ۵۵ هست و بیماری قلبی داره ایا میتونم کفالت بگیرم

    • مشاور رضایی
     ۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۱

     باسلام و احترام با استناد به قوانینن معافیت کفالت مادر , درصورت داشتن برادر بزرگتر امکان گرفتن معافیت کفالت مادر ممکن نیست .

 35. مجید
  ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۱۵

  ۳برادریم برادربزرگ۴۰ساله کفالت گرفته پدرم ۸۱ فوت شد و خودم دوفلو هستم ۷۶ با مادرم زندگی میکنم نگهداری کل مخارج مادربامنه برادراسالهاست ک نمیان نتوانستم خدمت برم میتوانم کفالت بگیرم راهی هست شوراهیت مسجدهم نامه دارم برای اثبات ممنونم راهنمایی کنید

  • alizadeh
   ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۲۶

   سلام روزبخیر
   برای معافیت گرفتن باید کفالت مادرتون را بگیرین
   و برادر مجرد بالای 18 سال نداشته باشین.

 36. kamran
  ۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۳

  سلام
  پدر من مهر سال 99 فوت شده و من تنها پسر هستم.
  از مهر سال 1400 وارد غیبت شده ام.
  با توجه به این که پدر من قبل از تاریخ غیبت فوت شده، آیا قادر به دریافت معافیت کفالت مادر هستم؟

  • gholizadegan
   ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۴

   سلام باتوجه به شرایط شما بستگی دارد میتونید اقدام کنید ولی چونغیبت دارید احتمالش کم است که جواب دهد

 37. رضا نظرپور
  ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۸

  سلام خسته نباشید من یک سوال خیلی مهم دارم لطفا پاسخ بدهید

  من یکبار از دانشگاه انصراف داده ام و در دانشگاه دیگری در حال حاضر مشغول به تحصیلم و الان معافیت تحصیلی دارم

  پدر و مادر من یکماه پیش از هم جدا شده اند و بنده قصد دارم در کنکور سال آینده شرکت کنم حالا با توجه به اینکه می خوام دوباره انصراف بدهم برای ثبت نام در دانشگاه جدید با ارايه معافیت موقت ۳۰ ماهه می توانم ثبت نام کنم و یا اینکه چون یکبار انصراف داده ام و معافیت موقت دارم من را سال آینده ثبت نام می کنند در دانشگاه جدید ؟؟؟؟

  • bahraii
   ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۵

   سلام وقتتون بخیر .امکان انصراف در طول تحصیل فقط یک بار برای شما وجود دارد برای برسی بیشتر شرایط شما با داخلی 110تماس بگیرید

 38. نیما
  ۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۵

  سلام خسته نباشید من مادرم مطلقس معافیت اقدام کنم چقدر طول می‌کشه معافیت بگیرم

  • mohammadi
   ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۸

   سلام وقت به خیر
   برای گرفتن کفالت مادر باید حداقل 30 ماه از تاریخ طلاق گذشته باشد.

 39. Mobin
  ۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۴

  سلام
  چند هفته ای است که از زمان جلسه کمیسیون کفالت مادرم می گذرد ولی هنوز توی سامانه سخا دعوت به کمیسیون بدوی ثبت شده. می خواستم بدونم چه مدت طول میکشه جواب کمیسیون بیاد؟ کسی تا الان انجام داده؟ روال چگونه است؟

  • alizadeh
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۱

   سلام روزبخیر
   باید به پلیس +10 محله خودتون مراجعه داشته باشین.

 40. منندذ
  ۱۶ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۰

  سلام برادر بزرگتر من 400 کیلومتر دورتر از من و مادرم زندگی می کند پدرم فوت شده
  راهی برای معافیت هست؟

  • alizadeh
   ۱۶ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۹

   سلام وقت بخیر
   بله با ذکر دلایل مربوطه به پلیس +10 رجوع فرمایید

 41. شهاب
  ۱۳ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۴۴

  سلام. خسته نباشید.
  منظور از کفالت مادر اینه که هزینه زندگیشو بدیم یا مراقبش باشیم؟

  • bahraii
   ۱۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۶

   سلام وقتتون بخیر لطفا مقاله معاقیت کفالت مادر1401 را با دقت مطالعه نمایید

 42. سعید
  ۷ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۷

  سلام وقت بخیر من ۲۱ سال سن دارم معافیت تحصیلی دارم ، تک فرزند مادرم هستم و پدرم نیز با ۸۹ سال سن بیمار سکته مغزی، از کار افتاده و معلول هست و توانایی سرپرستی خانواده رو نداره ولی مادرم سنش ۴۷ سال هست تک فرزند از مادرم هستم ولی پدرم ۴ پسر بزرگتر از خودم داره ولی مادرم هیچ بچه دیگه بحز خودم نداره میتونم برای سرپرستی مادرم اقدام کنم ؟ سپاس

  • bagheri
   ۷ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۶

   با سلام اگر مادر مجرد باشد طبق معافیت مادر 1401 میتوانید انجام دهید

 43. مهزیار
  ۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۵۰

  سلام من متولد ۷۶هستم و تا سال۹۷ اشتغال به تحصیل داشتم و مادرم سال ۹۶طلاق گرفتن ومن ازسال ۹۷تا الان سال ۱۴۰۱ غیبت داشتم.ایا الان کفالت میتونم بگیرم و شامل من میشه یا نه؟

  • fathollahi
   ۲۲ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۷

   سلام اگر بتونی غیبتت رو توجیه کنی برای کمیسیون میتونی معافیت کفالت مادر رو بگیری

 44. محمد
  ۳ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۰۰

  سلام وققتون بخیر
  من یه راهنمایی میخاستم برای خدمت سربازی
  من تازه ۱ ماه هستش ک ۱۸ سالم تکمیل شده
  پدر مادر من ۸ سال پیش از هم جدا شدن
  و من از اون موقع سرکار میرم یه برادر کوچیک تر هم دارم ۱۶ سالشه من و برادرم با مادرم زندگی میکنیم میخاستم بدونم من میتونم از از کفالت مادرم برای معافیت استفاده کنم یا خیر ممنون میشم پاسخ بدین

  • fathollahi
   ۱۳ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۳

   سلام بله اگر تک پسر بالای 18 سال مادرتون باشید میتونید از معافیت کفالت مادر استفاده کنید

 45. عرشیا
  ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۳۴

  سلام من ۱۹ سالمه و به برادر دوقلو دارم پدرمم فوت شده میخاستم ببینم میتونم معافیت کفالت مادر بگیرم؟

  • fathollahi
   ۸ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۴

   سلام اگر تنها پسر بالای 18 سال مادرتون باشید میتونید درخواست معافیت کفالت بدهید

 46. عرشیا
  ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۲۵

  سلام من ۱۹ سال دارم و دانشجو هستم یک برادر دوقلو دارم پدرمم فوت کرده میخاستم ببینم به یکی از ما معافیت کفالت میدن؟

  • ekhlasi
   ۸ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۵

   سلام وقت بخیر معافیت کفالت مادر را میتواند یکی از دو برادر بگیرد

 47. سید جلیل
  ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۴

  سلام ۲۶ سال دارم معافیت تحصیلی دارم مادرم دو ماه است طلاق گرفته میتونم معافیت موقت بگیرم؟

  • ekhlasi
   ۶ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۳

   سلام وقت بخیر به شرط نداشتن برادر بزرگتر و نداشتن غیبت سربازی میتوانید برای معافیت خود اقدام نمایید

 48. سپهر
  ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۲۴

  سلام
  من برای معافبت کفالت مادر اقدام. کردم هنگامیدک اقدام کرده بودم برادر کوچک ترم به 18 سال نرسیده بود
  تا رسیدنه نتیجه صبر کردم و الان نتیجه اومده ک معافیتم رو. قبول. نکردن برادر کوچک ترم هم به 18 سال رسیده
  به نظرتون معافیت به من تعلق میگیره؟

  • fathollahi
   ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۳

   سلام شما برای گرفتن معافیت کفالت مادر باید تنها پسر بالای 18 سال مادرتون باشید و در تحقیقات محلی هم مشکلی نداشته باشید

 49. سید جلیل
  ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۰۱

  سلام
  من ۲۶ سال دارم معافیت تحصیلی دارم مادرم ۳ماه است طلاق گرفته
  آیا میتونم درخواست معافیت کفالت موقت بدم؟ یا باید ۲.۵ سال از طلاق گذشته باشه،

  • fathollahi
   ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۹

   سلام اگر تک پسر بالای 18 سال مادرت باشی میتونی تا 2/5 سال بعد طلاق مادرتون معافیت موقت داشته باشید بعد تبدیل به دائمی بشه

 50. مهران احمدی
  ۲۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۳۹

  با سلام بنده متولد ۱۳۷۶ هستم و بهمن ۱۴۰۰ درسم تمام شد برادر بزرگترم ۱۲ سال پیش کفالت مادرم را گرفته و از سال ۹۷ مشکل شنوایی پیدا کرد و از محل‌ کار خود اخراج شد که نامه اخراج هم موجود میباشد
  از سال ۹۸ مادرم درگیر بیماری سرطان شده و برادرم در شهر دیگه ای هست
  آیا من میتوانم معافیت کفالت مادرم را به دلیل اخراج شدن برادرم و نداشتم شرایط نگهداری از مادرم دریافت کنم؟

  • alizadeh
   ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۷

   سلام وقت بخیر اگر برادرتان معاف پزشکی شدند ، شما می توانید درصورت تایید نظام وظیفه معافیت کفالت مادر بگیرید .

 51. میلاد
  ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۳۵

  سلام وقتتون بخیر
  بنده ۲۶ سالمه ،تا به الان معافیت تحصیلی داشتم و غیبت ندارم ،پدرم ۱۴ سال قبل فوت کردند ،مادرم مجرد هستند همچنان ،برادر بزرگتری دارم که ازدواج کردند و صاحب دو فرزند هستند و جدا از من و مادرم زندگی میکنند ،برادرم هم قبل از فوت پدرم به دلیل واریکوسل معافیت پزشکی گرفته بودند ،میتونم معافیت کفالت مادر بگیرم ؟

  • alizadeh
   ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۱

   سلام وقت بخیر . برای معافیت کفالت مواردی مثل داشتن برادر بالای 18 سال مانع رسیدگی به اخذ کفالت میشود . باید یکسری تبصره ها بررسی شود تا نظام وظیفه به شما معافیت کفالت دهد . برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله سایت را مطالعه کنید

 52. مهیار
  ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۲۵

  سلام آیا تتو(خالکوبی) برای گرفتن معافیت برای کفالت مادر (مطلقه) مشکل ایجاد میکنه؟

  • alizadeh
   ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۶

   سلام وقت بخیر در مورد معافیت کفالت مادر کمیسیون بدوی تشکیل می شود و تمام موارد کفیل و مکفول مورد بررسی قرار میگیرد .برای کسب اطلاعات دقیقتر ، مقالات داخل سایت مطالعه شود

 53. علیرضا
  ۲۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۲۲

  سلام من مادرم ۶۱ سالشه دو برادر بزرگتر دارم که یکیش کفیل پدرم هستن و معاف شدن و یکی نظامی هستن هر دو متاهل هستن و فرزند دارن و جدا زندگی میکنن
  میتونم معافیت کفالت مادر بگیرم؟

  • fathollahi
   ۲۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۰

   سلام برای دریافت معافیت کفالت مادر باید شما تک پسر بالای 18 سال مادرتون باشید مگر اینکه برادرتون صلاحیت سرپرستی نداشته باشد

 54. علیی
  ۱۴ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۳

  سلام وقت بخیر
  من پدرم فوت شده و برادرهام همه ازدواج کرده اند و جدا شده اند بیست سالمه. با مادرم زندگی میکنم تازه از دانشگاه انصراف دادم و غیبت سربازی ندارم ایا میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟

  • alizadeh
   ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۰۵

   سلام وقت بخیر برادرهایتان نباید معافیت بهره برده باشند . در این صورت شما معافید

   • صابر
    ۲۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۳۰

    سلام من 20 سالم هستش و 2 تا تجدیدی دارم اما نرفتم مدرسه که معافیت تحصیلی بگیرم ایا غیبت برام زده میشه؟
    و میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟

    • alizadeh
     ۲۶ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۱

     سلام وقت بخیر باید سنوات مجاز را رعایت نمایید

 55. ابوالفضل
  ۱۲ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۰

  سلام آیا اینکه یکی از شرایط معافیت کفالت مادر اینه که تاریخ طلاق باید قبل از ۱۶ سالگی فرزند باشه درسته؟

  • alizadeh
   ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۴

   سلام وقت بخیر .تاریخ طلاق والدین باید 2.5 سال قبل از تاریخ پست دفترچه اعزام باشد .برای کسب اطلاعات بیشتر ،مقالات موجود در سایت را مطالعه فرمایید.

 56. امین پارسا
  ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۱۵

  سلام وقت بخیر
  من پدرم فوت کرده و برادر بزرگترم ازدواج کرده آیا من میتونم کفالت بگیرم و معاف بشم؟

  • bagheri
   ۱۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۱

   با سلام اگر برادر شما ازدواج کرده باشد و 50 الی 60km از محل سکونت پدر دور باشد امکان گرفتن معافیات کفالت مادر است

 57. آرش
  ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۹

  سلام چه راه هایی است برای اثبات اینکه برادرم بزرگ ترم نمیتونن سرمرسی مادرم رو بر عهده بگیرن؟ چه پزشکی،چه اقتصادی چه از هر نظر دیگه ای،چه راه هایی هست با چه روش هایی،خواهشا کمک کنید

  • bahraii
   ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۲

   سلام وقتتون بخیر مقاله معافیت کفالت مادر 1401 را با دقت مطالعه کنید

 58. علی
  ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۵

  برادر بزرگترم کجا باید اعلام کنه شرایط پزشکی برای محافظت از مادرم رو نداره؟چطوری باید ثابت کنه،باید حضوری رفت جایی معاینه بشن یا لازم نیست؟

  • bagheri
   ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۸

   با سلام مقاله سایت را برسی کنید

 59. آرش
  ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۱

  سلام من ۱۸ سال و برادرم ۲۶ سالش است،پدرم چند ساله فوت کردن،الان برادرم دارن خدمت سربازیشون رو میگذرونن و چند ماه دیگه کارت پایان خدمت میگیرن،من میتونم برای کفالت مادرم و گرفتن معافیت اقدام کنم؟؟

  • bagheri
   ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۷

   با سلام چون دوپسر بالای 18دارد امکان پذیر نیست ئلی برای معافیت کفالت مادر 1401 اگر برادر بزرگ تر ازدواج کرده باشذ و 50 KM از محل زندگی مادر فاصله داشته باشداین امکان وجود دارد

 60. علی
  ۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۳

  سلام از دو برادر بالای 18 سال کدومشون معافیت کفالت مادر میگیره ؟ برادر کوچکتر یا بزرگتر ؟؟ پدرمون فوت شدن

  • karimi
   ۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۳

   اگه واردغیبت نشده باشین بزرگ تره

 61. علی
  ۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۲

  سلام از دو برادر بالای 18 سال کدومشون معافیت کفالت مادر میگیره ؟ پدرمون فوت شدن

  • karimi
   ۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۳

   سلام اگه واردغیبت نشده باشین بزرگ تر

 62. Aperfu
  ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۵

  سلام من تنها پسر خانواده هستم متاهل هستم .و مادرم سرطان دارد و پدرم از پس هزینه های شیمی‌درمانی برنمی‌آید،آیا میتونم برای کفالت مادر اقدام کنم؟

  • alizadeh
   ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۲۸

   سلام وقت بخیر . معافیت کفالت مادر بیمار تابع شرایط خاصی است . برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله سایت را مطالعه کنید

 63. کاوه
  ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۲۱

  سلام من پدرم فوت شده و برادر ندارم ولی خودم ازدواج کردم و متاسفانه وسط سربازی ول کردم و اومدم الان مادرم شرایط خوبی ندارد ایا میتونم برای کفالت اقدام کنم؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۴

   سلام وفت بخیر
   ارای گرفتن معافیت کفالت نداشتن غیبت و فرار از سربازی مهم است
   برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس بکیرید.

 64. کاوه
  ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۵

  سلام ببخشید بنده ازدواج کردم و پدرم فوت شده برادر هم ندارم و فقط من میتونم از مادرم نگه داری کنم شرایط اقتصادی بدی هم داریم فقط موضوع اینه بنده وسط سربازی ول کردم و اومدم بخاطر شرایط سخت پدرم ….میخواستم بدونم الان میتونم با توجه به اینکه ازدواج کردم و غیبت دارم کفالت بگیرم

  • کارشناس ارشد
   ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۳

   شما فرار از سربازی داشته اید هیچ معافیت و کسری ای برای شما انجام نمیشود جز معافیت پزشکی با شرایط خاص

 65. احمد
  ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۶

  سلام خسته نباشید ببخشید
  تو یه سایتی خواندم نوشته برای اینکه بتونید معافیت کفالت بگیرید حتما باید پدر و مادرتون قبل از شونزده ساگیتون طلاق گرفته باشد آیا این درسته یا منظورش این بوده که چون تا هجده سالگی تقریبا سی ماهش تموم میشه؟
  و بتونه معافیت دائم بگیره

  • کارشناس ارشد
   ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۶

   سلام وقت بخیر
   باید 30 ماه از تاریخ طلاق رسمی گذشته باشه
   اگر پدر و مادر طلاق گرفته باشند و مدتش کمتر از 30 ماه باشد معافیت کفالت موقت داده میشه تا 30 ماه ازین تاریخ بگذره
   موارد زیادی توی این 30 ماه باید دانست تا شانس کفالت شما بیشتر بشه
   برای اطلاع ازین موارد با مشاورین ما تماس بگیرید

 66. رضا
  ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۴۷

  سلام
  من به تازگی معافیت موقت کفالت مادر مطلقه گرفتم
  چون از طلاقشون یکسال نگذشته بود بهم موقت دادند
  در حال حاضر پدرم ازدواج مجدد با یک خانم دیگه کردند
  من با این شرایط میتونم معافیت موقتم رو به دائم تبدیل کنم ؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۵۱

   سلام وقت بخیر . معافیت کفالت مادر شما ارتباطی با ازدواج پدرتان ندارد

 67. محمد
  ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۲

  سلام خسته نباشید ببخشید من نمیتونم تو سایت ثبت من کد یکتا بگیرم میشه ی اموزشی یا توضیح بدید ممنون میشم.

  • کارشناس ارشد
   ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۷

   سلاموقت بخیر محمد جان
   شما جهت اطلاعات کامل شرایط و مراحل اخذ معافیت کفالت مادر و همچنین دریافت کد متن مقاله رو بادقت مطالعه کنید یا اینک با مشاوران مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید

 68. اصغری
  ۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۱۹

  سلام
  من متولد ۷۶ ام
  دانشجوی کارشناسی ارشد
  شهریور درسم تموم میشه و تا اونموقع معافیت تحصیلی ام
  غیبت نداشتم
  مادرم یک سالونیمه جدا شده و تحت پوشش کمیته هست
  یه برادر دارم ۲۱ سالشه و سربازیشو‌رفته
  من شرایط گرفتن معافیت کفالت مادرم رو دارم؟

  • کارشناس ارشد
   ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۴

   سلام . خیر چون برادر بالای 18 سال دارید نمیتوانید کفالت بگیرید.

 69. پیشوا
  ۲۹ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۱۳

  سلام، برای این مقالهٔ مفید و پادکستی که برای آن قرار داده‌اید از شما ممنونم..
  سوالی که داشتم در رابطه با ادامه تحصیل بود، آیا شخصی که از طریق کفالت مادرش معافیت موقت میگیره می‌تونه به دانشگاه بره یانه ؟ و آیا حتما باید با مادرمون تو یه خونه زندگی کنیم مثلا اگه با پدرمون باشیم و مادر مطلقه‌ام که با خونوادش زندگی میکنه بعد از استشهاد محلی این مورد هم تأثیر داره ؟

  • کارشناس ارشد
   ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۴۳

   با سلام.امکان ورود به دانشگاه دذ دوره معتفیت م.قت وجود ندارد.

   • پیشوا
    ۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۷

    برای گرفتن دیپلم چی اونم در دوره معافیت موقت امکانش نیست ؟
    بعد اگه معافیت دائم بگیریم از طریق کفالت مادر می‌تونیم به دانشگاه ورود پیدا کنیم ؟
    با تشکر

    • کارشناس ارشد
     ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۳

     سلام وقت به خیر
     برای ادامه تحصیل و ثبت نام باید معافیت موقت در بازه زمانی سنی مشخص و یا معافیت دائم داشته باشید.
     برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید.

 70. مهدی
  ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۱

  با عرض سلام و وقت بخیر،
  بنده 24 سالم هست و بهمن 1400 فارغ التحصیل شدم. آیا میتوانم امسال با طلاق توافقی والدین معافیت کفالت مادر بگیرم؟ جهت اقدام برای معافیت کفالت چقدر زمان دارم؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۰

   سلام
   معافیت موقت کفالت مادر باید تا ۳۰ ماه بعد از طلاق و یا فوت پدر مشمول، ادامه داشته باشد؛ پس از گذشت ۳۰ ماه، چنانچه مادر فاقد همسر و سرپرست باشد، معافیت موقت به معافیت دائم کفالت مادر تبدیل می‌شود.

 71. سامان
  ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۴۸

  سلام و عرض ادب و احترام
  من پدرم ۱۵ سال پیش فوت کردن و مادرم ازدواج نکردن دو تا برادر بزرگتر از خودم دارم که هر دو خدمت سربازی رفتن و ازدواج کردن و زن وبچه و خونشون کلا جدا از ما زندگی میکنن من میتونم برای سرپرستی ونگهداری مادرم که بالای ۶۰ سال سن داره و همچنین یه خواهر دارم که مجرده ازمعافیت کفالت استفاده کنم

  • کارشناس ارشد
   ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۳

   سلام وقت به خیر
   شرط اصلی گرفتن معاعیت از طریق کفالت نداشتن برادر بالای 18 سال است.
   برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید.

 72. محمد
  ۲۶ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۸

  سلام وقت بخیر
  من پدرم فوت شده و دو خواهر و یک برادر بزرگتر دارم.برادر بزرگتر ازدواج کرده و کاملا جدا زندگی میکنه.آیا من میتونم کفالت مادر بگیرم؟برادرم کجا باید بره اعلام کنه که توانایی نگهداری مادرم رو نداره و برای اعلام کردن چه دلایلی باید داشته باشه؟
  ممنونم

  • کارشناس ارشد
   ۲۹ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۵

   سلام وقت بخیر برای معافیت کفقالت مادر در صورت دوفرزند پسر باید مادر تحت نظر بهزیستی باشن و تحت شرایط خاص میشه کفالت مادر گرفت

 73. M
  ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۰

  با عرض سلام و خسته نباشی. من پدری دارم که دو زن داره و از مادر خودم یک خواهر و سه برادر هستیم برادر بزرگم ازدواج کرده و پدرم به دلیل توان مالی از پس هر دو زن برنمیاد و در حال حاضر خرج و مخارج مادر و خواهرم برعهده من میباشد و پدرم راضی به طلاق دادن مادرم نمیباشد و پدر و مادرم جدا از هم زندگی میکنند و مادر و خواهرم به دلیل بیماری هردو زیر نظر پزشک هستند و حداقل ماهی یکبار باید به پزشک مراجعه کنند و تحت پوشش کمیته هستن و نه زیر نظر بهزیستی یا ارگانی دیگر.میخواستم ببینم ایا معافیت کفالت در این ضمینه به من تعلق میگیره یا نه. اگر جواب نه هست خواهشا راهنماییم کنید. باتشکر

  • کارشناس ارشد
   ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۱

   سلام و عرض ادب
   برای بررسی شانس شما در گرفتن معافیت کفالت مادر باید شرایط دیگر شما بررسی شود . برای بررسی دقیق میتواند با مشاوران مرکز تماس بگیرید .

 74. M
  ۲۳ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۵

  با عرض سلام و خسته نباشی. من پدری دارم که دو زن داره و از مادر خودم یک خواهر و سه برادر هستیم برادر بزرگم ازدواج کرده و پدرم به دلیل توان مالی از پس هر دو زن برنمیاد و در حال حاضر خرج و مخارج مادر و خواهرم برعهده من میباشد و پدرم راضی به طلاق دادن مادرم نمیباشد و پدر و مادرم جدا از هم زندگی میکنند و مادر و خواهرم به دلیل بیماری هردو زیر نظر پزشک هستند و حداقل ماهی یکبار باید به پزشک مراجعه کنند.میخواستم ببینم ایا معافیت کفالت در این ضمینه به من تعلق میگیره یا نه. اگر جواب نه هست خواهشا راهنماییم کنید. باتشکر

  • کارشناس ارشد
   ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۹

   سلام . خیر با توجه به شرایط شما معافیت کفالت تعلق نمیگیرد

 75. علی
  ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۹

  سلام وقتتون بخیر
  من متولد 76هستم و مادرم تحت پوشش کمیته امداد هستن
  آیا من میتوانم درخواست معافیت کفالت مادرم را بدم؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۸

   سلام وقت بخیر
   بله شرایط گرفتن کفالت مادر را دارید.

 76. سهیلا
  ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۰۲

  سلام سپهر هستم متولد ۸۱ میخواستم بگم پدرم فوت شده سال ۱۴۰۰ ماه خرداد کرونا گرفت من دانشگاه قبول شدم میخواستم بدانم آموزشی باید بروم یک برادر کوچک دارم ۱۱ سالش سپهر

 77. عابد
  ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۵۲

  سلام؛ ایا در تحقیقات محلی از محل زندگی قبل از طلاق استعلام بعمل می اورند یا فقط از محلی که دران بعد از طلاق زندگی مینمایم استعلام میشود.

  • کارشناس ارشد
   ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۱

   اگر ادرس از شمابخواهند صورت میگیرد

  • کارشناس ارشد
   ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۵

   اگر از شما ادرس مجل زندگی قبلی را بخواهند از ان مکان تحقیق محلی صورت میگیرد

 78. عابد
  ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۲۸

  سلام؛ در فرم معافیت کفالت مادر ادرس محل قبلی زندگی قبل از طلاق را خواسته اند ایا از محل زندگی قبل از طلاق تحقیقات محلی بعمل می اورند وقتی در محل زندگی قبلی طلاقی صورت نگرفته کسی نمیداند تکلیف چیست ایا باید به همه اطلاع رسانی شود. ممنون

  • کارشناس ارشد
   ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۳۰

   تحقیقات محلی صورت میگیرد بهتر هست اطلاع رسانی شود

 79. ایلیا
  ۱۶ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۲

  خسته نباشید من در حال تکمیل مراحل هستم و به من گفتن که باید در سامانه ثبت من کد یکتا بگیرم اما نمیتوانم ثبت نام کنم در سایت چون کد پیامکی برای من ارسال نمیشود ایا راه دیگری برای دریافت کد یکتا هست ؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۶

   با سلام.میتوانید شماره خود در سامانه را تغییر دهد.

 80. دانیال
  ۱۶ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۱

  سلام وقتتون بخیر باشه من ۱۳ ساله پدرم فوت کرده و یک برادر بزرگتر از خودم دارم که معافیت پزشکی گرفته میخواستم‌ بدونم من میتونم از معافیت کفالت مادر استفاده کنم؟ ممنون ازتون

  • کارشناس ارشد
   ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۲

   با سلام.بستگی به مشکل برادرتان دارد.

 81. Aysan
  ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۱۵

  باسلام .
  اگر کسی کارت معافیت دائم داشته باشد که برای کفالت مادر است ، اگر خدایی ناکرده مادر فوت شود آیا معافیت باطل میشود و فرد باید به سربازی برود ؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۶

   سلام وقت بخیر
   خیر کارت معافیت دایم شما باظل نمیشود .

  • کارشناس ارشد
   ۱۷ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۱

   سلام وقت بخیر
   خیر معافیت کفالت شما باطل نمی شود.

 82. دانیال
  ۱۳ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۴۳

  سلام وقت شما بخیر
  من مادرم به تازگی تومور توی پشت سرش دراورده
  دو تا برادر دارم یکیشون نظامیه و ۲۴ سال سن داره و اون یکی از من کوچیک تره و ۲۰ سال سن داره
  ولی هیچ کدوم نمیتونن از مادرم مراقبت کنن
  پدرم در قید حیات هست ولی یه نفر باید کنار مادرم باشه چون پدرم میره سر کار
  به نظر شما کسری خدمت یا کفالت یا همچین چیزی بهم تعلق میگیره
  ۲۰ روز دیگه اعزام میشم
  لطفا راهنماییم کنید

  نظر شما بعد از تائید نمایش داده میشود.

  • کارشناس ارشد
   ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۷

   سلام وقت بخیر
   اگر مادرتون عضو بهزیستی یا کمیته امداد باشه به انتخاب خود مادر یکی از فرزندان میتونن معاف از سربازی بشه.

 83. Beretta
  ۱۳ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۷

  سلام.
  من 24 سالمه و پدرم یک سالو هشت ماهه که فوت شده برادر ندارم یه خواهر کوچک تر دارم که 15 سالشه میخواستم بدونم با این شرایطی که من دارم میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۰

   سلام وقت بخیر
   اگر غیبت سربازی نداشته باشید امکان گرفتن کفالت مادر رو دارید.

 84. Daniel
  ۱۲ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۹

  سلام وقت شما بخیر
  من مادرم به تازگی تومور توی پشت سرش دراورده
  دو تا برادر دارم یکیشون نظامیه و ۲۴ سال سن داره و اون یکی از من کوچیک تره و ۲۰ سال سن داره
  ولی هیچ کدوم نمیتونن از مادرم مراقبت کنن
  پدرم در قید حیات هست ولی یه نفر باید کنار مادرم باشه چون پدرم میره سر کار
  به نظر شما کسری خدمت یا کفالت یا همچین چیزی بهم تعلق میگیره
  ۲۰ روز دیگه اعزام میشم
  لطفا راهنماییم کنید
  ممنونم

 85. دانیال
  ۱۲ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۹

  سلام وقت شما بخیر
  من مادرم به تازگی تومور توی پشت سرش دراورده
  دو تا برادر دارم یکیشون نظامیه و ۲۴ سال سن داره و اون یکی از من کوچیک تره و ۲۰ سال سن داره
  ولی هیچ کدوم نمیتونن از مادرم مراقبت کنن
  پدرم در قید حیات هست ولی یه نفر باید کنار مادرم باشه چون پدرم میره سر کار
  به نظر شما کسری خدمت یا کفالت یا همچین چیزی بهم تعلق میگیره
  ۲۰ روز دیگه اعزام میشم
  لطفا راهنماییم کنید

 86. Daniel
  ۱۲ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۴

  سلام وقت بخیر
  من مادرم تازگی یه تومور توی جمجمش داره و من هم ۲۰ روز دیگه به خدمت اعزام میشم
  دو تا برادر دارم یکیشون نظامیه، اون یکی هم ۲۰ سالشه ولی هر دو نمیتونن مراقب مادرم باشه
  پدرم زندس ولی خب یه نفر باید از مادرم نگهداری کنه
  به نظر شما کسری خدمت یا کفالت بهم تعلق میگیره؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۵۲

   با سلام.با توجه به این که برادر بالای 18 سال دارید امکان تعلق گرفتن کسری به شما بسیار کم است.

 87. PM
  ۱۲ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۱۴

  سلام ‌؛ نوزده سالمه دانشجو تک فرزند معافیت تحصیلی دارم پدر و مادرم تازه از هم جدا شدند چه زمانی باید از طلاق بگذرد تا برای معافیت کفالت دائم اقدام نمایم ایا نیازی هست در این مدت برای معافیت کفالت موقت اقدام نمایم. تشکر

  • کارشناس ارشد
   ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۲

   سلام
   شما در حال حاضر باید برای کفالت موقت اقدام کنید تا 20 ماه از زمان طلاق بگذره

   • PM
    ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۰

    سلام وقت بخیر
    برای معافیت کفالت موقت از کجا اقدام کنیم پلیس +10 رفتم گفتن کفالت موقت نداریم هیچ اقدامی ننماید باید دوسال از طلاق بگذرد بعد از ان برای معافیت دائم اقدام کنید پاسخ درستی نمیدهند ممنون از راهنمایی شما.

    • کارشناس ارشد
     ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۶

     سلام وقت به خیر
     برای دریافت کفالت مادر مطلقه باید حداقل 30 ماه از طلاق پدر و مادر گذشته باشد تا معافیت برای شما صادر شود.
     برای دریافت مشاوره میتوانید با مشاورین مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید.

 88. علی
  ۹ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۴

  سلام خسته نباشید
  بنده معافیت موقت مادرم دارم میخاستم ازدواج کنم آیا معافیت موقت من باطل میشه یا صبر کنم تبدیل به دائم شود

  • کارشناس ارشد
   ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۸

   سلام ممنون
   ازدواج خود شما منعی در معافیت کفالت مادر ایحاد نمیکند .

 89. امیر
  ۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۸

  سلام پدر و مادر من پنج سال پیش از جدا شد و مادرم سه سال بعد ازدواج کرد مجددا و بعد را یکسال زندگی با اون آقا جدا شد و حدود یکسال الان از ارواح دومش جدا شده و الان مطلقه است و همچنین من تک فرزندم هم از مادرم و هم از پدرم آیا شرایط معافیت دارم یا خیر و غیبت ندارم

  • کارشناس ارشد
   ۹ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۳

   سلام وقت بخیر بله شرایط کفالت مادر را دارید

 90. آریا
  ۷ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۱

  سلام ، من یک برادر بزرگتر دارم که ازدواج کرده و در استان دیگری زندگی میکنه و سربازیشو رفته پدر مادرم از هم جدا شدند ، با توجه به این شرایط اگر برادرم توانایی مالی برای کفالت مادرم نداشته باشه من میتونم از این طریق کفالت مادرم رو بگیرم و معاف شم ؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۱

   سلام بله
   اگر برادرتون شرایط کفالت رو نداشته باشه شما میتونید کفالت بگیرید

 91. مسیح
  ۴ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۳۸

  سلام خسته نباشید ، استعلام محلی به چه صورتی انجام میشه؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۹

   سلام وقت بخیر می آیند از همسایه ها می پرسند

 92. مهدی بشردوست
  ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۰۲

  سلام من ۲۰ سالمه ترم اخر دانشگاه هستم پدرم فوت شده و مادرم کارمند هستن و یک برادر ناتنی(از پدر) دارم که چند سال پیش از طریق کفالت من معاف شده.با این شرایط آیا من میتونم برای کفالت مادرم اقدام کنم ممنون میشم پاسخ بدین

  • کارشناس ارشد
   ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۲۱

   اگر شخث دیگری کفالت مادر را بر عهده نگرفته باشد و شما شریاط را داشته باشید بله میتوانید

 93. Jack
  ۴ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۱۸

  سلام من 21 سالمه و در حال تحصیل هستم و پدر و مادرم به تازه گی از هم جدا شدن . و سن پدر 60 و مادر50 است و مادر در بهزیستی کار میکنه مراقب در منزل بیمار هاست آیا برای کفالت مادر میشه اقدام کرد …. با تشکر…

  • کارشناس ارشد
   ۴ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۹

   سلام وقت بخیر
   اگر مادر از کار افتاده باشد معافیت کفایت تعلق میگیرد

 94. ma
  ۲۰ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۹

  سلام
  پدر و مادرم جدا شده اند نوزده ساله تک فرزند پسر و دانشجو هستم غیبت هم ندارم با مادرم زندگی میکنم شرایط معافیت کفالت را دارم مادرم بازنشسته و حقوق بگیر است ایا میتوانم معافیت بگیرم در صورت معافیت کفالت من حقوق مادرم قطع میشود یا نه?

  • کارشناس ارشد
   ۲۱ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۰

   سلام وقت بخیر استعلام محلی میگیرند اگر مورد تایید باشد احتمال معافیت کفالت مادر وجود دارد

 95. امیر حسین
  ۱۴ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۳۱

  سلام من سرباز هستم و دوماه از خدمتم گذشته و معاف از رزم هستم. پدرم چند روزی هست که فوت شدن و یک برادر بزرگتر دارم که معافیت پزشکی داره و محل کارش رودهن خارج از تهران هستش. میخام بدونم با این شرایط من میتونم معافیت کفالت مادر بگیرم ؟ یا اگر نمیشه بخاطر فوت پدر چقدر کسری میدن ؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۱ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۴۲

   با سلام به خاطر وجود برادر دیگر امکان گرفتن کفالت برای برادر کوچک تر وجود ندارد و کسری صورت نمیگیرد

 96. مهراد
  ۳ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۵۳

  سلام وقتتون بخير
  من ١٠ سال پيش به علت جدايي پدر و مادر،معافيت كفالت گرفتم،ميخواستم بدونم الان اگه مادر من ازدواج مجدد انجام بده،معافيت كفالت من باطل ميشه؟

  • کارشناس ارشد
   ۷ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۹

   سلام
   خیر

 97. امیر
  ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۵۶

  سلام من ۲۶ سالمه و در حدود ۲۴ سال پیش والدینم از هم جدا شدن و من پیش پدرم بودم و حضانت با پدر بوده وبا مادرم هم هیچ ارتباطی نداشتم و پدرم ۵ سال پیش فوت کردن ایا میتونم کفالت مادر بگیرم

  • کارشناس ارشد
   ۲۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۵۶

   سلام .اگر غیبت نداشته باشید بله

 98. بنیامین
  ۱۱ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۷

  سلام
  من ۳۱ سال دارم و حدود ۵ سال غیبت دارم پدرم به تازگی فوت کرده و برادر کوچکم دانشجو هست ایا میتونم معافیت کفالت مادرم را بگیرم؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۳ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۹

   سلام وقت بخیر ابتدا باید غیبتتون رو توجیه کنین بعد درخواست کفالت بزنین اما یکم سخته باید شراطتون بررسی بشه

 99. ارمین
  ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۸

  سلام پدر و مادر من از هم جدا شده اند برای معافیت کفالت مادرم اقدام کردم به پدرم اصلا دسترسی ندارم که شناسنامه اش رو ببرم اصلا نمیدونم کجاست آیا به مدارک هویتی همون کارت ملی و شناسنامه نیاز دارم ؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۷

   سلام وقت بخیر با مدارک موحود خودتون و مادرتون مراجعه کنید شرایط شما برسی میشود برای اطلاعات بیشتر هم با مشاورین ایران تحصیل تماس بگیرید

 100. یاسین
  ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۵۶

  سلام من 25سال سن دارم درس هم نخوندم ففط دیپلم گرفتم میتوانند پدر مادرم جدا بشن از هم من معافیت بگیرم

  • کارشناس ارشد
   ۶ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۶

   سلام وقت بخیر بارای معافیت کفالت مادر باید تایم مشخصی از زمان طلاف بگذرد برای اطلاعات بیشتر با مرکز تماس یگیرید

 101. mahdi
  ۱۲ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۶

  سلام . من حین خدمت هستم و مادر پدرم طلاق گرفتن ۲ الی ۳ ماهی میشه . و من با مادرم هستم . فرزتد اول پسر بالای ۱۸ هستم میتونم واسه معافیت کفالت مادرم افدام کنم؟؟؟؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۲

   سلام وقتتون بخیر جهت مشاوره با شماره مرکز تماس حاصل فرمایید

 102. Nima
  ۲۸ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۰۰

  سلام.از زمان درخواست کفالت مادر مطلقه تا زمانی که کارت معافیت برسه دستم معمولا چقدر طول میکشه؟

  • کارشناس ارشد
   ۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۴۱

   سلام
   حدودا یکماه

 103. سینا
  ۱ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۱۸

  سلام وقت بخیر بنده ۲۵ سال دارم و پدرو مادرم ۵ سال پیش از هم جدا شدن و ی بردار کوچیکتر ۱۸ سال دارم ک تازه رفتن دانشگاه و منم بهمن ۹۹ لیسانس دارم
  بنده میتونم معافیت کفالت مادرم رابگیرم

  • کارشناس ارشد
   ۴ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۸

   سلام چون جداشدن میتوانند

   • سینا
    ۷ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۰۵:۵۹

    من رفتم سازمان وطیفه به کارشناس گفتم بعد گفت چون دوتاتون بالای ۱۸ سال دارین نمیتونید ینی دیگه هیچ راهی نیست حتی گفت اگه مادرت عضو بهزیستی هم باشه نمیتونید ینی هم من هم داداشم باید بریم سربازی؟

    • کارشناس ارشد
     ۷ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۹

     سلام وقت بخیر با توجه به شرایط کفالت مادر نه متاسفانه راهی نیست

 104. علی
  ۲۰ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۹

  سلام. من تک فرزند هستم و حضانتم هم با مادرم بوده، آیا برای مدارک به شناسنامه فرزندان پدرم نیازه؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۲۷

   سلام اگر برای کفالت مادر اقدام میکنید باید شما تک پسر بالای 18 سال مادرتون باشید که شناسنامه همه فرزندان مادرتون را میخواهند

 105. صفوی
  ۱۱ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۷

  سلام
  پدر بنده فوت شده و برادر من ۱۰ سال پیش بخاطر مادرم معاف شد
  اما اکنون اوضاع برادرم خوب نیست و دو فرزند دارد که قادر نیست مخارج مادرمو بخاطر بیماری و… تامین کند و من در حال حاضر این کارو انجام میدم و مخارج مادرم را تامین میکنم
  بنده یک سال سربازی رفتم و برای دانشگاه ایست خدمتی خوردم تا الان که مدرک کارشناسی ارشد را گرفته ام
  ۳۰ سال دارم و ازدواج کرده ام
  میخواستم ببینم شرایطی وجود داره برای معافیت بنده؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۴

   سلام دوست عزیز
   متاسفانه امکانش نیست برای معافیت کفالت مادر دو بار اقدام کرد

  • حسین
   ۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۶

   سلام و خسته نباشید.
   پدر من فوت کردن. منم تا شهریور ۱۴۰۱ معافیت تحصیلی دارم(فارغ التحصیل شدم) و تحت حمایت بهزیستی هستم (۲۵ سال سن دارم). دوتا برادر بزرگتر از خودم دارم که سربازیشونو در طرح (خرید خدمت )خریدن و متاهل هستن. امکانش هست کفالت مادرمو بگیرم؟

   • کارشناس ارشد
    ۹ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۰

    سلام
    کفالت به برادر بزرگتر تعلق میگیره

 106. آیدین
  ۱۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۲۳:۳۱

  سلام من۲۴سالمه و۷ماهه که اومدم خدمت پدرم ۲ماهه فوت کرده ۲تابرادر بزرگتر دارم که دوتاشونم ازدواج کردن و خونشون جداست مادرم با ۳تاخواهرام الان تنهان میتونم معافیت سرپرستی بگیرم؟؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۴ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۹

   سلام وقت بخیر.
   باید شرایطتون از طریق سازمان نظام وظیقه بررسی شود ولی به احتمال بسیار زیاد به دلیل داشتن برادر بزرگتر با درخواست شما موافقت نشود.

 107. آرش
  ۱۷ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۵۶

  سلام اگر برای معافیت کفالت اقدام کنم و معافیت موقت ۳۰ ماهه بگیرم،میتونم برای تحصیل مهاجرت کنم؟یا برای مهاجرت حتما باید معافیت دائم باشه؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۲ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۶

   سلام وقت بخیر.
   باید معافیت دائم داشته باشید.

 108. امیر
  ۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۵

  سلام ببخشید من ۳۲ سالمه پدرم ۲۲ سال پیش فوت شدن،۲تا برادر دارم که یکیشون سربازی رفتن و یکی شون به علت بیماری معاف شدن و ۲سال پیش فوت شدن،من میتونم کفالت مادرم رو بگیرم؟مادرم ۷۱سالشه.من الان ۹ ساله ک غیبت دارم ولی شرایط زندگی سختی داشتم و درصورت تشکیل کمیسیون متوجه میشن که من واقعا شرایط خدمت رفتن رو نداشتم چون مدارک معتبر دارم که برادر بززگترم پیش ما زندگی نمیکنه و من پرستار مادر و برادر بیمارم بودم

  • کارشناس ارشد
   ۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۱

   سلام وقت بخیر با توجه به شرایط مطح شده برای گرفتن معافیت کفالت مادر میتوانید که از طریق پلیس +10 اقدام کنید و سپس بررسی و کمسیون تشکیل شود موفق باشید

 109. حسین
  ۸ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۶

  سلام من ۱۹ سالمه پدرم ۱ سال پیش فوت کردن. دو برادر دارم هر دو سربازیشونو تموم کردن . یکی اذدواج کرده و برادر دیگم اذدواج نکرده ایا میتونم از طریق مادرم معافیت خودمو بگیرم

  • کارشناس ارشد
   ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۳۱

   سلام برای گرفتن معافیت کفالت مادر شما باید تک پسر بالای 18 سال مادرت باشی مگر اینکه برادرت صلاحیت سرپرستی مادر رو نداشته باشند

 110. حسام
  ۶ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۳:۲۱

  سلام وقت بخیر من 19 سالمه , پدرم سال 98فوت کردند یک برادر بزرگتر دارم که بدلیل دیالیزی بودن پدرم کفالت پدر گرفت برادرم در حال حاضر دانشجو هستند و من و مادرم تنها زندگی میکنیم آیا میتونم کفالت مادر بگیرم؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۹

   سلام برای گرفتن معافیت کفالت مادر شما باید تنها پسر بالای 18 سال مادرتون باشید مگر اینکه صلاحیت سرپرستی از برادر بزرگترتون برداشته بشه که کمیسیون اینو باید تایید کند

 111. کریم
  ۴ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۴

  سلام و درود
  من پدر و مادرم هشت سال پیش از هم جدا شدن
  و پدرم ازدواج کرده،یک بچه هم داره و خونه زندگیش جداست
  منو مادرم که ۶۰ سال سن داره با خواهرم و برادرم که بیماری صرع داره دارم زندگی میکنم
  آیا امکان گرفتن کفالت مادر هست؟؟
  در ضمن برادرم معافیت پزشکیش رو بخاطر بیماری که داره گرفته …

  • کارشناس ارشد
   ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۳

   سلام وقتتون بخیر.
   شما میتونید درخواست تشکیل کمیسیون پزشکی بدید و مدارک پزشکی برادرتون هم باید بررسی بشه و اگر برادرتون شرایط نگهداری از مادر را دارا باشند، به شما معافیت کفالت تعلق نمیگیرد.

 112. محمدرضا
  ۲ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۴

  سلام وقت بخیر
  من ۱۹ سالمه و حدود چهار ساله که پدر و مادرم جدا شدن.
  دیروز به نزدیک ترین شعبه پلیس +۱۰ مراجعه کردم برای معافیت از طریق کفالت مادر.اونجا پرسیدن که درحال تحصیل هستی یا نه و من گفتم شهریور باید امتحان بدم تا درسهایی که افتادم رو پاس کنم و دیپلم بگیرم؛بهم گفتن برو و وقتی که کارهات تموم شد برگرد.خواستم بدونم اگه امسال به هر دلیلی نتونم دیپلمم رو بگیرم میتونم سال بعد برای معافیت اقدام کنم؟غیبت نمیخورم و مشکلی پیش نمیاد؟ *در ضمن متولد سه ماه سوم سال ۸۱ هستم*

  • کارشناس ارشد
   ۱۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۰۹

   سلام وقت به خیر بعد از فارغ التحصیلی در هر مقطعی شما یک سال فرصت دارید که تصمیم خود را برای ادامه تحصیل یا رفتن به خدمت سربازی بگیرید.

   • سلام در زمان درخواست کفالت مادر(تک فرزند) چند ماه باید از طلاق گذشته باشه
    ۲۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۲

    سلام در زمان درخواست کفالت مادر مطلقه
    (تک فرزند) چند ماه باید از طلاق گذشته باشه؟
    پس از تایید شرایط کفالت مادر مطلقه،چند وقت بعد معافیت دایم می دهند؟

    • کارشناس ارشد
     ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۳

     سلام وقت بخیر برای گرفتن معافیت کفالت مادر باید 18 ماه بگذرد از زمان طلاف

 113. رضا
  ۲ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۵۲

  سلام وقتتون بخیر، اگر بعد از جدایی پدرو مادر صیغه بشن و محضری نشن، میشه کفالت گرفت؟
  فرم استشهادهم دادن ک بریم محضر فامیای درجه یک امضا کنن.
  تحققات محلی هم میان؟
  تک فرزندم

  • کارشناس ارشد
   ۲ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۰

   سلام وقت بخیر دوست عزیز برای استفاده از معافیت کفالت مادر در صورت جدایی باید 9 ماه تا 1 سال از زمان جدایی والدین بگذرد تا امکان استفاده از معافیت را داشته باشید

  • سلام در زمان درخواست کفالت مادر(تک فرزند) چند ماه باید از طلاق گذشته باشه
   ۲۲ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۰

   سلام در زمان درخواست کفالت مادر مطلقه
   (تک فرزند) چند ماه باید از طلاق گذشته باشه؟
   پس از تایید شرایط کفالت مادر مطلقه،چند وقت بعد معافیت دایم می دهند؟

   • کارشناس ارشد
    ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۶

    سلام وقت بخیر.باید سی ماه از طلاق گذشته باشد.برای معافیت دائم هم باید پنج سال از طلاقشون گذشته باشه و در این پنج سال مادر ازدواج نکند.

 114. ابوالفضل
  ۴ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۸:۱۴

  سلام من ١٩سالمه پدرم سال ٩٥ فوت كرده و ١برادر بزرگتر دارم كه چند سال پيش با ١١ماه خدمت كفالت پدرم كه دياليزي بود رو گرفت حالا من مي توانم كفالت مادر و ٢خواهرم كه ٢٧ و ٣٩ ساله هستند را بگيرم در ضمن بردارم به دليل بيماري آرتوييدروماتوييد قادر به نگهداري مادرم نيستند ممنون اگر راهنمايي كنيد

  • moshaverarshad
   ۵ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۶

   سلام اره اگه غیبت نداشته باشی و عدم صلاحیت سرپرستی توسط برادرتون به تایید کمیسیون برسه میتونی کفالت مادر رو بگیری

 115. ariyan
  ۱۹ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۳۹

  سلام و خسته نباشید من الان26سال سن دارم 11سال پیش پدرو مادرم از طرف دادگاه جدا شدن مادرم تا ب حال ازدواج نکرده ولی پدرم ازدواج کرده و یه پسر داره چند درصد من معاف میشم؟ممنونم از راهنمایتون

  • moshaverarshad
   ۲۰ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۰

   سلام اگه تنها پسر بالای 18 سال مادرتون هستید میتونی معافیت کفالت مادر رو بگیری

 116. امیر
  ۵ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۰۹

  سلام . من 18 سالمه . پدرم 10 ساله فوت کرده دوتا برادر بزرگ تر دارم ک هر دو ازدواج کردن. یکیشون سربازی رفته اونیکی سربازیش رو خریده . مادرم 60 سالشه . ایا میتونم معاقیت بگیرم ؟

  • moshaverarshad
   ۷ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۷

   سلام امیر
   با توجه به اینک برادرتون معافیت گرفته شما نمیتویند معافیت کفالت مادر بگیرید

 117. محمد
  ۳ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۴

  با سلام، میخواستم بدونم جواب استعلام گرفتن کفالت مادر در سازمان وظیفه عمومی چقدر طول میکشد؟

  • moshaverarshad
   ۳ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۳

   سلام محمد
   از زمان تشکیل کمسیون معافیت تا نتایج اخذ معافیت کفالت مادر حدودا 2 ماه کاری طول میکشه

   • علی
    ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۶

    سلام وقت بخیر
    ببخشید یه سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید من پدرم فوت کرده دو تا برادر بزرگتر از خودم دارم که سربازی رفتن متهل هستن الان من میتونم کفالت بگیرم.
    مادرم هم بیماری اعصاب روان داره کفالت پزشکی چی شامل میشه

    • bagheri
     ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۰۱

     معافیت کفالت به شما تعلق نمیگیرد به دلیل اینکه برادر بزرگ تر از 18 دارید

 118. میلاد
  ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۲۹

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من پدرم ۲۲سال پیش فوت کرده و برادرم معافیت کفالت مادرمو رو گرفته و بعدا ازدواج کرده
  برادرم ۷سال از من بزرگتره و مادرم ۵۰ سالشه و تحت حمایت کمیته هستن
  میخواستم بدونم امکانش هست ک من بتونم معافیت کفالت مادرمو بگیرم؟

 119. Armin
  ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۳۵

  سلام و خسته نباشید
  من تک فرزند هستم و پدر و مادرم از هم طلاق محضری گرفتند ولی بعد از مدتی (بیشتر از 30 ماه) عقد کردند البته عقد محضری نیستند و اسمشون توی شناسنامه هم نیست . من دارم برای کنکور میخونم و از طرفی استرس سربازی دارم چون تازه وارد 18 شدم
  میخاستم بدونم میتونم معاف بشم ؟
  لطفا جواب بدید چون برام خیلی مهمه

 120. علی
  ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۳

  با سلام
  سوالاتی که در کمیسیون پرسیده می شود به چه صورتی هست؟
  ایا تو این سوالات سعی میکنند متوجه بشن که واقعا کفیل مادر هستیم و خرجی اش را میدهیم و یا خیر صرفا سوالات ساده هستند؟
  ممنون

  • moshaverarshad
   ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۵:۳۸

   سلام علی
   کمسیون بیشتر در مورد مدرک هایی که ارائه میدین جهت معافبت کفالت مادر مورد بررسی قرار داده میشه

 121. امیر حسین صبحی گلوجه
  ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۳

  سلام خسته نباشین پدر و مادر من حدود ۹ ساله که ازهم جداشدن ولی تازه دوماهه برای طلاق توافقی اقدام کردن
  ومنو مادرم جدازندگی میکنیم وخرج خونه بامنه آیا امکان گرفتن معافیت کفالت مادرم هست یاخیر؟
  ممنون.

  • moshaverarshad
   ۲۸ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۵:۴۸

   سلام امیرحسین
   برای اخذ معافیت کفالت مادر حداقل 30 ماه از طلاق نامه ای که دادگاه صادر کرده بگذره و به تشخیص کمسیون طلاق توافقی یکم سخت برای اخذ معافیت

 122. علیرضا
  ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۴۰

  سلام
  خسته نباشید
  مادرم بعهده داره🙏🏻

 123. علیرضا
  ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۸

  سلام خسته نباشید
  من مادرم حدود ۱۶ساله طلاق گرفته
  مراحل کاملی که من باید انجام بدم برای گرفتن مافیت کفالت رو میشه برام توضیح بدین🙏🏻

  • moshaverarshad
   ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۵:۳۴

   سلام علیرضا
   حزانت شمارو پدرتون بعهده دارد یا مادرتون که بتونیم بهتر راهنمایی کنیم

 124. اویس زارعی
  ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۲

  من اویس زارعی هستم من پدر و مادرم ازهم جدا شدند و الان هم سرباز هستم در پادگان به من گفتن تو معاف میش ایا امکان دارد یا ن

 125. کیوان
  ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۵۰

  سلام. پدر و مادر من 7 سال پیش جدا شدند و برادر بزگترم ازدواج کرده و ایران زندگی نمیکنه. من میتونم معافیت کفالت بگیرم؟

  • مشاور ارشد
   ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۴۲

   سلام در صورتی که مادرتون حزانت شما را بعهده بگیره شما میتونین معافیت کفالت مادرتونو بگیرید

 126. سجاد
  ۱۰ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۰۳

  با سلام بنده ۲۳ سال سن دارم و دانشجو هستم و پدرم ۱۰ سال هست که فوت کرده د دو برادر بزرگتر از خودم دارم که هر دوی آنها معافیت پزشکی دارن و یکی از آنها ازدواج کرده من میتونم کفالت مادرم رو بگیرم ؟ با تشکر

  • مشاور ارشد
   ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۰۷

   سلام با توجه به اینک دو برادرتون معافیت گرفتن و از این رو که یکی از برادرت ازدواج نکرده ن اصلا برای شما معافیت کفالت مادر امکان پذیر نیست.

 127. Shahed Abedi
  ۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۰

  سلام
  من ۲۰ سالمه و دانشجو هستم. پدر و مادر من چند ساله که از هم طلاق گرفتن. دو برادر بزرگ تر از خودم دارم که هر دو خدمت کردند و یکی از اون ها ازدواج کرده. مادر من تحت پوشش جایی نیست و حقوقی بهش تعلق نمیگیره و بیماری خاص هم داره. امکان معافیت من چقدره؟

  • مشاور ارشد
   ۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۹

   سلام شما چون دو برادر دیگر دارید نمی تونید از معافیت کفالت مادر بهرمند شوید.

 128. محمدرضا
  ۱۷ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۶

  سلام خسته نباشید
  پدر من ۵ ساله فوت کرده
  و من ازون زمان دانش آمو بودم و الانم دانشجو هستم
  برادر بزرگی دارم که قبل از فوت پدرم سربازی رفته و پایان خدمتشو گرفته
  آیا الان من میتونم کفالت مادرم رو بگیرم و معاف شم؟؟

  • مشاور ارشد
   ۱۸ دی ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۳۳

   سلام محمد رضا جان شما نمی تونید مراحل اخذمعافیت کفالت مادر رو داشته باشید چون برادر بزرگتر دارید.

 129. Mmd
  ۱۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۴۵

  سلام من پدرم معلم بوده و 8 سال پیش فوت کرده . و حقوق معلمی پدرم را به مادرم میدهند. بازنشسته کشوری حساب میشه و
  مادرم حقوق ماهیانه پدرم را میگیره. اگه بخوام معافیت کفالتی بگیرم حقوق مادرم قطع میشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  • عرشیا
   ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۳

   سلام میخاستم بپرسم من پدرم فوت شده میتونم کسری خدمت بگیرم؟

   • haghipor
    ۱ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۱

    سلام وقت بخیر
    امکان گرفتن کفالت مادر وجود دارد
    برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله سایت را مطالعه کنید

 130. رضا
  ۲۸ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۰۷

  سلام
  من پدرم در قید حیات نیست و سه برادر هستیم که من سومین پسر خانواده هستم برادر بزرگم معافیت کفالت گرفته والان ازدواج کرده و برادر دومم سربازی رفته آیا من میتونم الان سرپرستی خانواده رو بگیرم؟

 131. محمدرضا
  ۲۷ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۴

  سلام
  پدر من فوت شده و برادر من وقتی من ۱۶ سال داشتم با تکفل من معافیت گرفت منم میتونم با تکفل مادرم معاف بشم
  لطفا جواب بدید خیلی مهمه
  درضمن ایا ازدواج برادر تاثیری داره؟

  • مشاور ارشد
   ۲۷ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۵۴

   سلام همان طور که در مطلب مراحل اخذمعافیت مادر در کمیسون اشاره شده اگر‌شما برادر دیگری داشته باشید دیگر قادر به دریافت معافیت نخواهید داشت.

 132. سیامک
  ۲۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۴۹

  سلام وقت بخیر، بنده با دو خواهر و بردارم و مادرم زندگی میکنم و من عضو کوچک خانواده هستم و برادرم از من 7 سال بزرگتره و معافیت رو گرفته من با این شرایط میتونم با کفالت مادرم خودم رو از سربازی معاف کنم؟

  • مشاور ارشد
   ۲۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۵۸

   سلام سیامک جان از جمله مراحل اخذ معافیت کفالت مادر در کمیسون معافیت نداشتن برادر بزرگتر است ولی متاسفانه برادر بزرگ شما هستن درصد معافیت شما خیلی‌ کمه.

   • سامان هاشمى
    ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۰۹

    سلام. بنده متولد ٧٦ هستم غيبت هم ندارم. پدرم ١ سال فوت شدند. برادرم ٣٠ سال دارد مجرد هست و در شهر ديگرى زندگى ميكند. خدمت سربازى رفته كفالت مادرمو نگرفتن. من و مادرم تنها زندگى ميكنيم. شامل معاف شدن ميشم؟ ممنون از پاسختون

    • karimi
     ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۹

     سلام برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

مطالب مرتبط

تماس با مشاور