ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

لیست شهرهای منطقه 2 کنکور + دفترچه 1403 | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۹ خرداد ۱۴۰۳
لیست شهرهای منطقه 2 کنکور
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

لیست شهرهای منطقه 2 کنکور سراسری 1403 منتشر شد. هر سال اسامی شهرهای مناطق سه‌گانه کشور و سهمیه‌های هر منطقه در دفترچه راهنمای ثبت‌نام کنکور سراسری درج می‌شود و داطلبان گرامی می‌توانند با دانلود و دریافت دفترچه به فهرست شهرهای منطقه 1، 2 و 3 دسترسی داشته باشند.

همانگونه که می دانید بعضی از شهرها از جمل کرمانشاه، سنندج و شهرهایی چون بوشهر که از نظر امکانات آموزشی در سطح متوسط قرار دارند، در تقسیم بندی مناطق کنکور سراسری، به عنوان سهمیه منطقه 2 شناخته می‌شوند. این سهمیه برای داوطلبانی در نظر گرفته شده است که سه سال پایانی تحصیل خود را در شهرهای مذکور گذرانده باشند. به دلیل اهمیت اطلاع از لیست شهرهای منطقه 2 کنکور و سهولت دسترسی به این مناطق، در ادامه این مقاله مطالبی در این خصوص ارائه خواهیم کرد.

اطلاعیه

لیست شهرهای منطقه 2 کنکور 1403 منتشر شد. 

 

معرفی لیست شهرهای منطقه 2 کنکور

معرفی لیست شهرهای منطقه 2 کنکور 1403

یکی از مهم‌ترین سهمیه‌های کنکور سراسری، سهمیه مناطق می‌باشد. سازمان سنجش و آموزش کشور، جهت برقراری عدالت آموزشی و تحصیلی با تقسیم بندی داوطلبان هریک از شهرهای مختلف به سه منطقه، افراد متقاضی را با دانش آموزان منطقه به رقابت دعوت نموده و قبولی داوطلبان را با همین معیار می‌سنجد. همه شرکت کنندگان کنکور سراسری، از سهمیه منطق برخوردار می‌باشند و هنگام ثبت‌نام کنکور سراسری، باید مطلع شوند که شهر آنها جزو کدام مناطق است تت هنگام تکمیل فرم ثبت‌نام آزمون، اطلاعات را به اشتباه ثبت نکنند.

همانطور که می‌دانید تمام اراضی کشور، به دهستان، روستا، منطقه، شهر و … تقسیم‌بندی می‌شوند. امکانات آموزشی و رفاهی برای هم این مناطق یکسان نیست. از این رو سازمان سنجش برای گسترش عدالت آموزشی بین افراد شرکت کننده در رقابت سرنوشت‌ساز کنکور، اقدام به دسته‌بندی هم اراضی به سه منطقه 1، 2 و 3 کرده است.

آن دسته از شهرها و روستاهایی که امکانات آموزشی آنها در سطح متوسطی قرار دارد، در منطقه 2 جای دارند. از این رو دانش‌آموزانی که سه سال آخر مقطع متوسطه (دهم، یازدهم و دوازدهم) یا سه سال آخر دبیرستان را در این منطقه گذرانده‌اند، در سهمیه منطقه 2 در کنکور قرار دارند. در ادامه جدول شهرهای منطقه 2 کشور ارائه شده است.

استان شهر بخش
آذربایجان شرقی بناب مرکزی
آذربایجان شرقی جلفا مرکزی
آذربایجان شرقی مراغه مرکزی
آذربایجان شرقی مرند مرکزی
آذربایجان شرقی میانه مرکزی
آذربایجان غربی ارومیه مرکزی
آذربایجان غربی بوکان مرکزی
آذربایجان غربی خوی مرکزی
آذربایجان غربی سلماس مرکزی
آذربایجان غربی مهاباد مرکزی
آذربایجان غربی میاندوآب مرکزی
آذربایجان غربی نقده مرکزی
اردبیل اردبیل مرکزی
اردبیل خلخال مرکزی
اصفهان آران و بیدگل مرکزی
اصفهان اردستان زواره
اصفهان اردستان مرکزی
اصفهان اصفهان بنرود
اصفهان اصفهان جرقویه سفلی
اصفهان اصفهان جرقویه علیا
اصفهان اصفهان کوهپایه
اصفهان برخوار مرکزی
اصفهان خمینی شهر مرکزی
اصفهان خوانسار مرکزی
تهران ورامین مرکزی
تهران اسلامشهر احمدآباد مستوفی
چهارمحال بختیاری بروجن مرکزی
چهارمحال بختیاری شهرکرد مرکزی
چهارمحال بختیاری فارسان مرکزی
چهارمحال بختیاری شهرکرد فرخشهر
خراسان جنوبی بیرجند مرکزی
خراسان رضوی تربت حیدریه مرکزی
خراسان رضوی سبزوار مرکزی
خراسان رضوی قوچان مرکزی
خراسان رضوی کاشمر مرکزی
خراسان رضوی گناباد مرکزی
خراسان رضوی نیشابور مرکزی
خراسان شمالی بجنورد مرکزی
خوزستان اهواز مرکزی
خوزستان بهبهان مرکزی
خوزستان دزفول مرکزی
خوزستان اهواز غیزانیه
خوزستان اهواز اسماعیلیه
زنجان ابهر مرکزی
زنجان زنجان مرکزی
سمنان دامغان مرکزی
سمنان سمنان مرکزی
سمنان شاهرود مرکزی
کرمان سیرجان مرکزی
کرمان کرمان مرکزی
کرمانشاه کرمانشاه مرکزی
گلستان گرگان مرکزی
گیلان بندانزلی مرکزی
گیلان رشت مرکزی
گیلان رودسر مرکزی
گیلان طوالش مرکزی
گیلان لاهیجان مرکزی
گیلان لنگرود مرکزی
لرستان بروجرد مرکزی
لرستان خرم آباد مرکزی
مازندران آمل مرکزی
مازندران بابل بند پی شرقی
مازندران بابل مرکزی
مازندران بابلسر مرکزی
مازندران بهشهر مرکزی
مازندران تنکابن مرکزی
مازندران جویبار مرکزی
مازندران چالوس مرکزی
مازندران رامسر مرکزی
مازندران ساری مرکزی
مازندران فریدونکنار مرکزی
مازندران قائمشهر

 

دسترسی به لیست شهرهای منطقه ۲ کنکور در دفترچه کنکور 1403

همانطور که در بخش قبل اشاره شد هنگام برگزاری و پس از اعلام نتایج کنکور، رتبه داوطلبان براساس سهمیه در منطقه اعلام می‌شود و این افراد باید از بین کد رشته‌های منطقه خود، دست به انتخاب بزنند. هر سال سازمان سنجش دفترچه راهنمای ثبت‌نام کنکور سراسری را از طریق سامانه sanjesh.org منتشر کرده و در اختیار داوطلبان قرار می‌دهد. متقاضیان هرکدام از گروه‌های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان می‌توانند از طریق دریافت دفترچه، به اسامی مناطق سه گانه از جمله لیست شهرهای منطقه ۲ کنکور دسترسی داشته باشند. از آنجا که دریافت و بررسی دفترچه راهنمای آزمون سراسری بسیار اهمیت در، در ادامه برای سهولت دسترسای به لیست شهرهای منطقه ۲ کنکور، لینک دانلود دفترچه راهنمای ثبت‌نام کنکور سراسری را در اختیار شما قرار داده‌ایم. با مراجعه به این دفترچه، شما می‌توانید اسامی شهرهای معرفی شده سهمیه مناطق را در اختیار داشته باشید.

برای دانلود دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون سراسری بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

دسترسی به لیست شهرهای منطقه ۲ کنکور در دفترچه کنکور

برای اطلاع از شهرهای منطقه 3 کنکور کلیک کنید.

مشاوره تقسیم‌بندی مناطق و لیست شهرهای منطقه ۲ کنکور

از آنجا که در حال حاضر برخی از شهرهای از امکانات آموزشی کمتری نسبت به دیگر شهرها برخوردار است، سازمان سنجش و آموزش کشور به منظور ایجاد عدالت آموزشی و دسترسی به امکانات مناسب آموزشی، تمامی اراضی کشور را به مناطق 1، 2 و 3 تقسیم کرده است.

آن دسته از شهرهایی که در سهمیه بندی مناطق، دارای امکانات آموزشی مناسب و بسیار خوبی هستند، در منطقه یک جای دارند که به آن منطقه مرفه نیز می گویند. هرچه از امکانات آموزشی و کیفیت آن در استان‌ها کم شود، استان مذکور، در منطقه دو و سه قرار خواهد گرفت. این دسته‌بندی باعث شده تا متقاضیان مطابق با امکانات استان محل سکونت خود، با داوطلبان هم سطحشان سنجیده شوند و از بروز بی‌عدالتی جلوگیری شود.

در این شرایط داوطلبان برخوردار از سهمیه منطق 1 فقط با داوطلبانی که دارای سهمیه مناطق هستند و متقاضیان منطقه دو تنها با داوطلبان برخوردار از سهمیه منطقه دو و همه شرکت‌کنندگان کنکور سراسری که دارای سهمیه منطقه 3 هستند، با متقاضیان دارای این سهمیه سنجش خواهند شد.

اطلاع از تاثیر سهمیه در کنکور سراسری بسیار اهمیت دارد. ظرفیت هرکدام از رشته‌ها نسبت به تعداد شرکت کنندگان هر سهمیه کنکور سراسری تقسیم بندی خواهد شد. مثلاً اگر  تعداد شرکت کنندگان منطقه یک 25 درصد و تعداد تمام داوطلبان منطقه دو 40 درصد و افراد داوطلب منطقه سه 15 درصد و 20 درصد داوطلبانی که باقی مانده‌اند، دارای سهمیه ایثارگران باشند و یکی از رشته‌های دانشگاهی 100 نفر ظرفیت داشته باشد،، ابتدا 30 درصد از ظرفیت رشته (معادل 30 نفر) به شرکت کنندگان دارای سهمیه ایثارگران تعلق خواهد گرفت، بعد از آن به هرکدام از سهمیه‌ها مطابق با تعداد داوطلبان ظرفیت تعلق می‌گیرد. در واقع شرکت کنندگان سهمیه منطقه یک 25 نفر، منطقه دو 40 نفر و منطقه سه 15 نفر خواهند بود.

برای اطلاع از اسامی شهر های منطقه 1 کنکور کلیک کنید.

مشاوره تقسیم‌بندی مناطق و لیست شهرهای منطقه ۲ کنکور

 

اطلاعیه

اگر متقاضیان دارای سهمیه ایثارگران حد نصاب قبولی در آزمون را کسب نکرده باشند، سازمان سنجش سهمیه نهایی آن افراد را، منطقه در نظر خواهد گرفت و امکان استفاده از سهمیه ایثارگران در آزمون سال آینده برای آنها وجود دارد.

جدیدترین اخبار پیرامون سهمیه‌های کنکور سراسری 1403

شرایط انتخاب رشته بیش از ظرفیت برای داوطلبان منطقه 2 کنکور

از بین همه افراد شرکت کننده از منطق 3 گانه که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند و از ظرفیت بیشتری نسبت به سایر مناطق دیگر برخوردار می‌شوند، منطقه دو بیشترین میزان سهمیه را خواهد داشت.

اعلام حذف سهمیه‌ها در کنکور سراسری 1403

در سال‌های گذشته سهمیه‌های مختلفی از جمله سهمیه بسیج فعال، سهمیه تسهیلات فرزندان هیئت علمی، سهمیه حافظان قرآن و سهمیه کشاورزان در کنکور سراسری اعمال می‌شدند. اما در سال جاری این سهمیه‌ها حذف شده‌اند.

جدیدترین اخبار پیرامون سهمیه‌های کنکور سراسری

خلاصه مطالب

در این مقاله لیست شهرهای منطقه ۲ کنکور را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. همانطور که می‌دانید برخی از شهرها و استان‌های کشور از نظر برخورداری از امکانات آموزشی در جایگاه پایین‌تری نسبت به شهرهای دیگر قرار دارند. از این رو سازمان سنجش برای برقرار عدالت آموزشی، همه اراضی کشور را به سه منطقه 1، 2 و 3 تقسیم کرده است. لیست شهرهای منطقه ۲ کنکور شامل منطقی هستند که امکانات آموزشی و رفاهی کمتری نسبت به شرکت کنندگان آزمون سراسری منطقه یک دارند.

هر سال لیست شهرهای منطقه ۲ کنکور از طریق دفترچه کنکور سراسری اعلام می‌شود و داوطلبان می‌توانند به این اسامی دسترسی داشته باشند. برای سهولت دسترسی، در این مقاله لیست شهرهای منطقه ۲ کنکور و دفترچه راهنمای ثبت‌نام آزمون سراسری را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم. چنانچه نیازمند کسب اطلاعات تکمیلی در ارتباط با مطالب این مقاله هستید، کافی است با کارشناسان مجرب آکادمی ایران تحصیل تماس بگیرید تا شما داوطلبان عزیز را راهنمایی کنند.

جهت دانلود پی دی اف مقاله کلیک کنید.

 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

لیست شهرهای منطقه 2 کنکور کدام است؟

در این مقاله لیست شهرهای منطقه 2 کنکور ارائه شده است.

اهمیت اطلاع از لیست شهرهای منطقه 2 کنکور چیست؟

با اطلاع از لیست شهرهای منطقه 2 کنکور می توانید راحت تر به شهر و استان منطق خود و سهمیه متعلق به آن منطقه دست یابید.

نحوه دسترسی به لیست شهرهای منطقه 2 کنکور چگونه است؟

شما از طریق دانلود دفترچه کنکور 1403 می توانید به لیست شهرهای منطقه 2 کنکور دست یابید. 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • حوزه‌ های برگزاری کنکور سراسری در تبریز

  حوزه‌ های برگزاری کنکور سراسری در تبریز 1403 {آدرس و مسیر}

  لیست حوزه های برگزاری کنکور سراسری در تبریز هر سال بعد از اعلام مهلت ثبت نام آزمون سراسری در سنجش اعلام می‌شود. در واقع داوطلبان رشته‌های تجربی، ریاضی فیزیک، انسانی، زبان و هنر با دریافت کارت ورود به جلسه خود...
 • rahgiri.sanjesh.org

  پیگیری درخواست سامانه سنجش + راهنما rahgiri.sanjesh.org

  سامانه پاسخگویی اینترنتی سنجش آموزش کشور به آدرس اینترنتی rahgiri.sanjesh.org از سوی این سازمان ایجاد شده است تا متقاضیان گرامی بتوانند به صورت غیر حضوری و اینترنتی جهت ثبت درخواست سازمان سنجش اقدام کنند. در این سامانه هم چنین می...
 • سیستم پاسخگویی سازمان سنجش

  سیستم پاسخگویی اینترنتی سازمان سنجش + request.sanjesh.org

  سیستم پاسخگویی سازمان سنجش برای استفاده کلیه افراد و داوطلبان کنکوری فعال شد. کلیه متقاضیان می‌توانند در صورت نیاز به استفاده از سامانه ثبت درخواست سنجش وارد نشانی request.sanjesh.org شده و درخواست خود را در این سامانه درج فرمایند. همچنین...
 • ترمیم معدل چیست؟

  ترمیم معدل چیست؟ زمان، منابع و شرایط بخشنامه 1403

  آیا میدانید ترمیم معدل چیست؟ ترمیم معدل یکی از راه‌هایی است که به دانش آموزانی که نمرات پایین در امتحانات نهایی کسب کرده اند، فرصت جبران اشتباهات را می‌دهد.  هدف اصلی از ترمیم معدل، افزایش نمرات و بهبود معدل کلی...
تماس با مشاور