ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

قوانین جدید معافیت سربازی در سال 1402

قوانین جدید معافیت سربازی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

با اطلاع از قوانین جدید معافیت سربازی، می توانید برای دریافت انواع معافیت ها اقدام کنید. سربازی برای کلیه مردان بالای 18 سال اجباری است و ازآنجایی که بسیاری ممکن است مشمول دریافت معافیت باشند، یک سری قونین برای آن وضع شده است. در حوزه معافیت قوانین و تبصره های متعددی وجود دارد؛ اما هرساله تغییرات بسیاری در این قوانین صورت می گیرد. بسیار دیده شده که افراد بر طبق قوانین یک سال می توانند مشمول دریافت معافیت باشند؛ اما با تنها گذشتن یک سال دیگر آن ها دیگر در گروه مشمولین قرار نگرفته و باید دوره سربازی را بگذرانند. از آنجایی که این قوانین تغییرات بسیاری را دارد و برای بسیاری به دلیل بی اطلاعی از آن مشکلاتی را به وجود می آورد، ما این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

اگر نزدیک به دوره سریازی هستید، حتماً با استفاده از خدمات مشاوره ما از آخرین تغییرات آن اطلاعات موثق کسب نمایید؛ اگرچه این قوانین در سایت ها نیز موجود است؛ اما به دلیل تغییرات سریع ممکن است بسیاری از سایت ها به روز نبوده و مشمولان را دچار اشتباه نماید. پس قبل از هرگونه تصمیم با شماره گیری 9099075307 از کارشناسان ما در این رابطه کمک بگیرید.

آیا از انواع معافیت سربازی آگاهی دارید؟

پاسداری از امنیت و حفظ حریم کشور، یکی از مهم ترین دلایلی است که گذراندن دوران خدمت سربازی را به یک امر واجب برای مردان این مرز و بوم تبدیل کرده است. بدین معنی که هر کدام آقایانی که به سن 18 سالگی تمام رسیده اند، بایستی برای دریافت دفترچه خدمت سربازی اقدام کرده و آماده اعزام شوند.

اما در این بین، ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که سپری کردن این دوران، تامین معاش مشمولان را دشوار کند یا حتی سلامت روحی و روانی آن ها را به خطر بیندازد. سازمان نظام وظیفه عمومی برای این افراد تدبیری اندیشیده است تا بتوانند بر اساس قوانین و ضوابط خاص از معافیت سربازی موقت و دائم استفاده کنند.

منظور از معافیت موقت این است که مشمولین خدمت سربازی برای مدت خاصی می توانند از رفتن به محل خدمت معاف شده و پس از اتمام آن اعزام شوند. این مهلت بسته به شرایط شخص می تواند متفاوت باشد.

اما در معافیت دائم، همانطور که از نام آن بر می آید، دیگر گذراندن این دوره بر مشمولین واجب نیست و به او کارت معافیت از خدمت داده می شود، اما به طور کلی ما در کشورمان چند نوع معافیت سربازی داریم که از قرار زیر می باشند. در ادامه با هر کدام از این موارد بیشتر آشنا می شویم.

معافیت تحصیلی معافیت پزشکی
معافیت کفالت معافیت مددجویان
معافیت ایثارگران معافیت سنی ( عفو رهبری)
معافیت متعهدین خدمت

برای دسترسی به سامانه مشاوره نظام وظیفه آنلاین لینک مربوطه را انتخاب فرمایید.

قوانین جدید معافیت و خرید سربازی سال 1402 چیست؟

به تازگی در مجلس شورای اسلامی پیشنهادی از سوی نمایندگان مجلس مبنی بر حذف اجباری خدمت سربازی مطرح گریده است که در حال حاضر در دست بررسی می باشد.

در آیین نامه های گذشته، مردانی که به سن 18 سالگی تمام می رسند تا 50 سالگی، جزء مشمولان خدمت سربازی به شمار می روند.

البته بر اساس طرح جدید ارائه شده در مورد معافیت سربازی، این سن در مواقع ضرورت یا بسیج همگانی به 60 سال هم افزایش می یابد.

قوانین جدید معافیت و خرید سربازی سال 1402 چیست؟

همچنین، در صورتی که جنگ یا بسیج همگانی صورت بگیرد، افرادی که در هنگام صلح از معافیت خدمت ضرورت برخوردار بوده اند، بایستی به خدمت احضار گردند. این اشخاص مجاز به استفاده از حقوق مشمولان هم طبقه خود خواهند بود.

 علاوه بر این، مشمولان 28 سال به بالا که تا 50 سالگی، 50 درصد مالیات بیشتر از مشمولانی که به سربازی رفتند، پرداخت نمایند، مجاز به سپری نکردن دوره سربازی خواهند بود. این در حالی است که این افراد مجاز به استفاده تمامی خدمات ارائه شده به دارندگان کارت پایان خدمت می باشند.

این قانون، بخش های متعددی دارد. از جمله اینکه چنانچه شخصی به دلایل مختلف نتواند برای سربازی اعزام گردد، در صورت پرداخت مبلغ مشخصی از خدمت سربازی معاف خواهند شد و خدمات مورد نظر را دریافت کنند.

البته این طرح هنوز قطعی نشده است و مفاد بسیار دیگری دارد. به محض اتمام بررسی ها و اجرای طرح مربوطه در مجلس شورای اسلامی، می توانید با مراجعه به سامانه ایران تحصیل و تماس با کارشناسان خبره ما از جزئیات و قوانین آن مطلع شوید.

جهت کسب راهنمایی در مورد تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان بر روی لینک کلیک کنید.

معافیت کفالت سربازی

یکی از انواع معافیت سربازی که صرفا جنبه شخصی نداشته و اثرات آن متوجه خانواده مشمول نیز خواهد شد، معافیت کفالت است. بدین معنی که فرد یا افرادی تحت تکفل فرد مشمول قرار بگیرند.

شرایط عمومی کفالت سربازی

شرایط عمومی کفالت سربازی

🔷  نداشتن غیبت (اگر فرد در زمان هایی که وظیفه عمومی تعیین می کند، خود را برای دریافت دفترچه معرفی نکند، وارد دوره غیبت خواهد شد.)

🔷  داشتن سن 18 سال تمام در زمان مراجعه به هیئت رسیدگی

🔷  یگانه مراقب یا نگهدارنده بودن فرد مشمول

🔷  معافیت کفالت به چند نوع تقسیم می شود که در جدول زیر عناوین آن ها ذکر گردیده است. ما در مورد کفالت پدر، مادر، خواهر و برادر توضیح خواهیم داد. 

برای اطلاع از شرایط بقیه موارد می توانید با مشاورین نظام وظیفه در ارتباط باشید.

معافیت کفالت پدر معافیت کفالت مادر معافیت کفالت یگانه سرپرست برادر کمتر از هجده سال تمام. (صغیر)
معافیت کفالت تنها نوه بالای ۱۸ سال که مراقب و نگهدارنده پدربزرگ بدون فرزند یا مادربزرگ بدون فرزند و شوهر است. معافیت کفالت فردی که همسرش فوت شده و از او دارای فرزند کوچکی است. (البته تا زمانی که ازدواج نکرده است.) معافیت کفالت مشمولی که دارای همسر معلول است
معافیت کفالت کمیته امداد معافیت کفالت اعضای نیازمند مراقبت از اعضای خانواده معافیت کفالت فرزند معلول
معافیت کفالت سه خواهری معافیت کفالت برادر معلول معافیت کفالت والدین معلول

برای اطلاع از آخرین قانون جدید معافیت تحصیلی به لینک مشخص شده مراجعه فرمایید.

شرایط عمومی کفالت سربازی

شرایط اخذ معافیت کفالت پدر

یکی از مهم ترین شرایط لازم جهت کسب معافیت پدر، سن او است. بدین معنی که سن پدر مشمول متقاضی این نوع معافیت نباید از حد خاصی کمتر باشد. البته این معیار سنی هر ساله دچار تغییراتی می شود، اما برای سال جاری 75 سال در نظر گرفته شده است.

این در حالی است که قبلا سن معافیت 60 و 70 سال بود. در این قوانین جدید معافیت سربازی آمده است که اگر سن پدری 75 سال به بالا باشد، بدون در نظر گرفتن وضعیت سلامت یا جسمانی او، فرد مشمول معاف خواهد شد.

یکی دیگر از شرایط اخذ این نوع معافیت، بیمار بودن پدر می باشد. اگر شورای پزشکی تائید نماید که بیماری پدر در حدی است که قادر به سرپرستی و تامین معاش خانواده نیست، مشمول معافیت دائم خواهد گرفت. در این آیین نامه لیست بیماری هایی که نشان دهنده ناتوانی پدر می باشد، آورده شده است.

از سوی دیگر ممکن است پدر در شرایط جسمی و روحی مناسبی نباشد و این سوال مطرح شود که آیا با وجود برادر، باز هم می تواند مشمول، معافیت کفالت سربازی بگیرد.

باید بگوییم که این مسئله بستگی به سن و وضعیت سلامت برادر دیگر دارد. بدین مفهوم که با داشتن برادر بزرگتر و سالم، امکان اخذ معافیت برای مشمول و بردار کوچکتر وجود ندارد.

برای آگاهی از نحوه محاسبه شماره چشم برای معافیت این لینک را لمس کنید.

قوانین معافیت کفالت مادر

شرط اصلی اخذ معافیت سربازی کفالت مادر این است که مادر فاقد همسر باشد. این بدان معناست که همسر مادر جدا و یا فوت نموده باشد.

چنانچه جدا شدن همسر مادر دلیل معافیت باشد، موقت نامیده می شود. البته اگر بعد از 30 ماه از طلاق یا فوت پدر، همچنان مادر سرپرست نداشته باشد، معافیت دائم خواهد شد.

تذکر: در مواردی که درخواست کفالت به دلیل طلاق باشد، ارائه طلاق نامه رسمی ضروری است.

معافیت کفالت خواهر و برادر

برای اخذ معافیت کفالت خواهر، نیز تنی بودن و سن بالای 18 سال یک فاکتور مهم است. بر این اساس، اگر پدر فوت نموده و مشمول تنها سرپرست خواهر یا خواهران به شمار آید، می تواند از معافیت کفالت خواهر برخوردار شود. همچنن، خواهری که همسرش فوت کرده و پدر او فوت شده باشد، حتی در صورت شاغل بودن خواهر، به او معافیت تعلق می گیرد.

این نوع معافیت به صورت موقت یا دائمی در زمان صلح می باشد. اگر حتی خواهر برادر ناتنی واجد شرایط قبول کفالت نیز نمی تواند مانع کفالت برادر تنی گردد.

یک نکته مهم دیگر از میان چندین مورد اختصاص یافته به معافیت کفالت خواهر این است که چنانچه برادر کفیل مشمول این معافیت فوت کرده و یا بیمار شود و خواهر همچنان سرپرستی نداشته باشد، برادر دیگر واجد شرایط می تواند درخواست رسیدگی دهد.

در مورد معافیت کفالت برادر نیز می توان بیان کرد، اگر سن برادر بالای ۱۸ سال باشد و بیماری او توسط پزشکی قانونی تایید شود و همچنین پدر فوت کرده باشد. در این صورت  مشمول تنها  مراقب برادر بیمار خود باشد و برادر دیگری نداشته باشد، آنگاه می تواند از معافیت کفالت برادر استفاده کند. در صورتی که اگر سن برادر کمتر از ۱۸ سال باشد و پدر در قید حیات نباشد، بدون در نظر گرفتن بیماری برادر مشمول می تواند از قانون کفالت استفاده کند.

البته به غیر از موارد بالا کفالت مادر بزرگ و پدر بزرگ نیز وجود دارد که جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن ها می توانید با مشاوران ایران تحصیل تماس حاصل نمایید.

معافیت کفالت خواهر و برادر

اگر می خواهید بدانید که شرایط نظام وظیفه برای کنکور مجدد چیست، وارد لینک شوید.

شرایط اخذ معافیت پزشکی سربازی

معافیت پزشکی به چند مورد مشکل روحی و جسمی تعلق می گیرد. چنانچه شورای پزشکی به تایید برساند که مشمول از نظر روحی و جسمی از سلامت برخوردار است، می توانند معافیت پزشکی بگیرند. برای مثال چند نمونه از شرایط لازم به ترتیب زیر می باشند:

🔷  اشخاص دارای نقص عضو که توان انجام خدمات رزمی را نداشته باشد، اما سلامت روانی آن ها کامل باشد، معاف از رزم خواهند شد.

🔷  مبتلایان به بیماری های خاص که به طور موقت قادر سپری کردن خدمت نیستند، معافیت موقت می گیرند.

🔷  دارندگان نقص فیزیکی یا نقص عضو، نداشتن شرایط روانی مناسب و مشکلات جسمانی که مانع از انجام خدمت می شوند، معافیت دائم می گیرند.

لیست بیماری های در بردارنده معافیت های پزشکی در جدول زیر جای گرفته اند. طبق قوانین جدید معافیت سربازی این بیماری ها می توانند سبب تعلق گرفتن معافیت دائم یا موقت شوند.

بیماری های عمومی  بیماری های غدد مترشحه و داخلی بیماری های پوست و بافت های زیر پوستی
بیماری های پوست و بافت های زیر پوستی بیماری های داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژی ) بیماری های اعصاب و روان جراحی مغز و اعصاب
بیماری های ریه و قفسه سینه بیماریهای استخوان (اسکلت) بیماری های شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی
بیماری های بدخیم خون و انکولوژی بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی (ارولوژی) بیماری های فک و دهان ودندان
بیماری های چشم و مشکلات بینایی بیماری های گوش و حلق و بینی بیماری های قلب و عروق
بیماری های روماتولوژی و بافت همبند بیماری های عفونی

جهت آشنایی با محاسبه اضافه خدمت غیبت سربازی لینک قرمز را لمس کنید.

برای دریافت معافیت پزشکی سربازی چه باید کرد؟

یکی از مهم ترین اقدامات لازم برای دریافت معافیت پزشکی، تشکیل پرونده و اخذ معافیت کمیسیون و شورای پزشکی می باشد. برای این امر بایستی مراحل زیر را طی نمود.

🔶 مراجعه به دفاتر پلیس + 10 جهت اخذ دفترچه راهنمای خدمت نظام وظیفه عمومی

🔶 مراجعه به پزشکان معاینه کننده اولیه و پر کردن معاینه اولیه

🔶 درج اطلاعات در سامانه پلیس + 10 توسط کارمندان مربوطه و تحویل مدارک به مشمول

🔶 پست کردن برگ معرفی به بیمارستان برای مشمول

🔶 مراجعه به بیمارستان به منظور انجام معاینات تخصصی

🔶 ارسال دعوتنامه برای مشمول و برگزاری جلسه پزشکی

🔶 صدور کارت معافیت موقت، دائم یا معاف از رزم در صورت برخورداری از شرایط

برای دریافت معافیت پزشکی سربازی چه باید کرد؟

اگر می خواهید از شرایط معافیت پزشکی دندان مطلع شوید، بر روی لینک کلیک نمایید.

شرایط معافیت ایثارگران سربازی

معافیت ایثارگران شامل جانبازان، شهدا و جاویدالاثرها، و آزادگان می شود. بدین ترتیب، اگر پدر، مادر، برادر یا خواهر مشمول، شهید، جانباز یا جاویدالاثر شده باشد می توانند بر اساس شرایط زیر از معافیت ایثارگران استفاده کنند.

🔶 یکی از برادران شهید یا آزاده دارای ماه سابقه اسارت یا جانباز 25 درصد یا مفقودالاثر که فرزند ذکور ندارند.

🔶 هر کدام از مشمولان که والد جانباز، آزاده یا رزمنده آن ها دارای 24 ماه آزادگی، 25 درصد جانبازی و 30سابقه حضور در جبهه باشند.

🔶 جانبازان 10 درصد که مشمول خدمت سربازی می باشند.

🔶 همه مشمولان فرزند شهید یا مفقودالاثر.

🔶 مشمولانی که با بانوان جانباز 25 درصد و بالاتر از آن ازدواج نموده اند. این افراد تا 5 سال اول ازدواج معافیت موقت می گیرند. اگر ازدواج بعد از این زمان همچنان مستمر باشد، معافیت دائم خواهند گرفت.

🔶 بانوانی که جانباز شناخته شده و قبلا فرزند یا برادر آن ها از معافیت جانبازی خواهری استفاده کرده اند، تنها یکی از برادران آن ها مجاز به اخذ معافیت ایثارگران می باشند.

به منظور اخذ معافیت موقت پزشکی ۶ ماهه لینک مربوطه را لمس نمایید.

معافیت تحصیلی دانشجویان

به طور کلی معافیت سربازی تحصیلی شامل چند دسته اعم از معافیت تحصیلی دانشجویان، دانش آموزان، طلاب حوزه های علمیه و معافیت تحصیلی خارج از کشور می شود.

سازمان نظام وظیفه کسی را دانشجو می داند مطابق با مقررات وزارت فرهنگ در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی داخل یا خارج کشور مورد تایید این وزارت خانه، در حال تحصیل باشد.

گفتنی است که دانشجویان واجد شرایط همه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و مقاطع بالاتر دانشگاه های ملی (دولتی) و غیر دولتی که شامل دانشگاه های پیام نور، دانشگاه های آزاد، دانشگاه های پردیس، دانشگاه های غیرانتفاعی می توانند از این قانون بهره مند شوند.

حداکثر سقف سنی مجاز برای اتمام دوران تحصیل مقاطع مختلف برای دارندگان معافیت تحصیلی، بر اساس جدول زیر می باشد.

مقطع تحصيلی حداکثر سال مجاز برای تحصیل
دكتری تخصصی ناپيوسته 6
دکتری پزشکی پیوسته 8
کارشناسی ارشد پیوسته 6
کارشناسی پیوسته 5
كارشناسی ارشد ناپيوسته 3
كارشناسی ناپيوسته 3
كاردانی 2/5

جهت اطلاع از قوانین اخذ معافیت کفالت مادر بزرگ مطابق جدیدترین قوانین نظام وظیفه لینک قرمز را انتخاب فرمایید.

چگونه معافیت تحصیلی دانش آموزی بگیریم؟

یکی از متداولترین معافیت های سربازی، معافیت تحصیلی است. از این میان، دانش آموزان نیز از متقاضیان عمده معافیت تحصیلی می باشند، چرا که سازمان وظیفه عمومی برای آن ها فرصت ایجاد کرده است تا در یک بازه زمانی خاص رفتن به خدمت سربازی با تعویق صورت گیرد.

چگونه معافیت تحصیلی دانش آموزی بگیریم؟

دلیل اصلی این امر نیز شرکت در کنکور سراسری و امکان مطالعه بهتر می باشد. قوانین جدید معافیت سربازی، دانش آموز را کسی معرفی می کنند که در یکی از مدارس روزانه، بزرگسالان یا آموزش از راه دور در حال تحصیل باشد.

شرایط لازم جهت اخذ معافیت دانش آموزی

🔶 اگر مشمول به در هنگام ورود به سن 19 سالگی، مشغول به تحصیل در موسسات مورد تایید آموزش و پرورش باشند، می توانند تا اتمام دوره تحصیل که نهایتا 24 سال تمام می باشد، از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

🔶 هنرجویان و دانش آموزان دانشسراها که در یکی از موسسات آموزشی تابع آموزش و پرورش اشتغال به تحصیل دارند.

🔶 دانش آموزانی که تحصیل دبیرستان خود را به اتمام رسانده اند، اما موفق به ورود به دانشگاه نشده اند در صورت داشتن شرایط خاص می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

🔶 مشمولانی که معافیت به تحصیل دانش آموزی را کسب نموده اند، نیازی به اعلام آن در سازمان های وظیفه عمومی جهت تمدید یا کنترل ندارند. سازمان های مربوطه خود موظف به انجام این کار می باشند.

🔶 دانش آموزان مشمول که در مقطع راهنمایی مشغول به تحصیل هستند نمی توانند معافیت بگیرند.

🔶 چنانچه دانش آموز فارغ التحصیل شود و یا ترک تحصیل نماید، ادارات و نواحی آموزش و پرورش باید سریعا مراتب را به نظام وظیفه اعلام کنند. در این صورت، معافیت لغو خواهد شد.

🔶 دارندگان مدرک دیپلم حداکثر تا سن 20 سالگی مجاز به استفاده از این معافیت هستند.

برای آگاهی از آیین نامه جدید معافیت پزشکی بر روی لینک کالیک نمایید.

معافیت بخشودگی سنی چیست؟

یک نام دیگر معافیت بخشودگی سنی، عفو رهبری می باشد که جزء موارد خاص به شمار می رود. قوانین جدید معافیت سربازی بیان می کند که مشمولان بالای 50 سال که شناسنامه آن ها تغییرات سنی نداشته است، نیازی به درخواست معافیت ندارند و معاف خوانده می شوند.

اما در مورد شرایط استفاده از معافیت عفو رهبری، مدرک تحصیلی و سن مشمول از مهمترین شرایط به شمار می روند. در این جدول مقاطع تحصیلی و سن های مورد نیاز برای این نوع از معافیت قابل مشاهده است.

زير ديپلم ، ديپلم ، فوق ديپلم متولدين تا پايان 1354
ليسانس متولدين تا پايان 1354
فوق ليسانس متولدين تا پايان 1352
دكتری غيرپزشكی متولدين تا پايان 1350
دكتری پزشكی و دامپزشكی تا پایان 1344

برای اطلاع از شرایط تحصیل مجدد در یک مقطع مشمولان خدمت سربازی بر روی لینک مربوطه کلیک بفرمایید.

معافیت بخشودگی سنی چیست؟

اخبار مربوط به خدمت سربازی

🎉 دو ماه معافیت خدمت برای کارکنان وظیفه متاهل فراری

سازمان وظیفه عمومی فراجا، طی اطلاعیه‌ای بیان کرد: «کارکنان وظیفه متاهل فراری که بعد از تاریخ یکم آذر ماه سال 99 خود را به یگان خدمتی معرفی کنند، می‌توانند از کسر خدمت تاهل به مدت دو ماه بهره مند شوند.»

🎉 وام 150 میلیون تومانی با بهره ۴ درصد برای سربازان منقضی خدمت از سال ۹۷ به بعد

سردار محمد زاده‌کمند، فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه، با اشاره به بندهای سند ملی مهارت آموزی و اشتغال کارکنان وظیفه بیان کرد، برای حمایت از اشتغال سربازان ماهر تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی با کارمزد ۴ درصد در نظر گرفته شده است. این سربازان باید از سال‌های ۱۳۹۷ به بعد خدمت خود را تمام کرده باشند تا از این تسهیلات استفاده کنند. بازپرداخت این وام ۷ ساله با سود ۴ درصد است.

 

خلاصه مطالب

هر ساله قوانین سربازی دچار تغییراتی می شود. اطلاع از این قوانین می تواند برای افرادی که قصد دارند به خدمت بروند یا از معافیت سربازی استفاده کنند، بسیار مناسب باشد. در حال حاضر انواع معافیت های سربازی پزشکی، تحصیلی، کفالت، عفو رهبری، ایثارگری و غیره وجود دارند. هر کدام از آن ها شرایط خاصی دارند که شما باید با قوانین آن ها آشنا شوید.

هر چند که قوانین معافیت سربازی بندهای مختلفی دارد، اما در بالا به مهمترین آن ها اشاره کردیم و هر کدام از قوانین جدید معافیت سربازی را بررسی کردیم. هر یک از این معافیت های سربازی چندین بند و زیر بند دارند که هر کدام از آن ها بحث مفصلی هستند. از سوی دیگر برخی از مشمولان با موارد خاصی مواجه هستند و به همین دلیل یافتن پاسخ آن ها از لابلای این قوانین ممکن است چندان راحت نباشد.

کارشناسان تخصصی منظام وظیفه ایران تحصیل این آمادگی را دارند تا در همه روزهای هفته پاسخگوی سوالات همه شما دوستان گرامی باشند. برای این امر می توانید از طریق شماره های جدول زیر با ما در تماس باشید.

جهت دانلود پی دی اف این مقاله کلیک کنید.

 

 

پادکست صوتی مقاله

 

 

4.5/5 - (8 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

شرایط اخذ معافیت کفالت پدر چیست؟

نداشتن غیبت، داشتن 18 سال کامل و تنها نگهداره بودن مشمول از پدر اصلی ترین شرایط معافیت کفالت به شمار می آیند.

چگونه می توان معافیت پزشکی گرفت؟

گرفتن معافیت پزشکی مراحل و شرایط زیادی دارد. شما برای کسب راهنمایی های لازم در این زمینه می توانید با کارشناسان ما در ایران تحصیل تماس بگیرید.

سقف مجاز برای تمدید معافیت تحصیلی دانشجویی چند است؟

در مقاله کنونی سقف سنی مجاز همه مقاطع تحصیلی جهت اخذ این نوع معافیت آمده است. به عنوان مثال در کاردانی سقف مجاز ۲.۵ سال در نظر گرفته شده است.

نظرات

 1. امیر
  ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۷:۵۷

  سلام وقت بخیر ببخشید من تک فرزند خانواده هستم و خودم هم شکستگی استخوانهای بلند دست و پا رو دارم و جوجه ی سر در اثر تصادف پدرمم سنش ۵۲ هست بیماری معده و دیسک کمر داره میتونم در حین خدمت معافیت بگیرم جلسه ی شورای پزشکی هم دارم بیمارستان خانواده ارتش امکانش هست؟؟

  • tahmasebi
   ۲۷ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۳۸

   سلام دوست عزیز مشکلات جسمانی ای که شما اشاره کردید جزو بیماریهای معافیت نمیباشد. مگر اینکه شکستگی استخوانهای شما مشکلات جسمانی و حرکتی جدی براتون داشته باشه.

 2. فرشید نظری
  ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۴۲

  سلام و خسته نباشید من ۲۵سالمه و نمره چشمم ۳هستش و استیک ماتم ۱.۵ و چهارماهه پیش تصادف کردم‌یکی از مهره های کمرم شکسته و مچ پام شکست و سه تا عمل انجام دادم و به سختی راه میرم پلاتین داخل پامه و استخون پام پیچ شده شکستگی سختی داشتم و پام کج‌شده ی مقداری و مادرم فوت کردن داخل تصادف و از لحاظ روحی و روانی داغونم قرص اعصاب مصرف کردم ایا میتونم معافیت دائم بگیرم ؟یا معاف از رزم یا معاف موقت؟

  • tahmasebi
   ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۸

   سلام دوست عزیز شرایط جسمی و روانی شما بصورت موقت در حالت طبیعی نمیباشد و چون در آینده شما میتونید به زندگی عادی برگردید معافیا دائم بهتون تعلق نخواهد گرفت، به احتمال بالا شما معافیت موقت خواهید گرفت تا طول درمانتون تمام شود.

 3. پیمان
  ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۶

  سلام.بابیماری اختلال سکوت اختیاری که جزو بیماریهای نادر هست میتونم معافیت دایم بگیرم؟

  • tahmasebi
   ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۹

   سلام دوست عزیز متاسفانه این بیماری در دسته بیماریهای روانی نظام وظیفه معرفی نشده است، شما برای اطمینان باید با پزشک مربوطه در این خصوص مشورت کنید.

 4. علی آیتی
  ۱۷ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۶

  سلام
  من متولد۶۴ هستم ومتاهل بچه ندارم خانوم بنده بیماری خاص داره وخودمم وبیماری آرتوروزدارم
  ومستاجرم وکارگر میخاستم ببینم آیا معافیت شامل حال بنده میشه؟

  • مشاور محمدی
   ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۵

   سلام وقت به خیر
   هنوز اطلاعیه ی جدیدی در رابطه با معافیت سربازی اعلام نشده است.

 5. محمد صادق
  ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۳

  سلام من متولد ۱۳۸۲ هستم
  تیرماه ۱۴۰۱ فارغ التحصیل تجربی شدم
  بصورت خود به خود تا شهریور ۱۴۰۲ معاف هستم یا یاید حتما گواهی بگیرم؟

  • tahmasebi
   ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۷

   سلام دوست عزیز خیر بصورت قانونی شما معاف میباشید و نیازی به گرفتن گواهی ندارید.

 6. محمد صادق
  ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۰۵

  سلام
  من تیر ۱۴۰۱ فارغ التحصیل شدم
  و امسال پشت کنکور میمونم
  میخواستم بپرسم که بصورت خودبه‌خود معافیت دارم؟
  یا باید گواهی اخذ کنم؟

  • مشاور صادقی
   ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۴

   سلام
   دوست عزیز متولد چه سالی هستید؟

 7. alireza
  ۱۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۲۵

  سلام من یک خواهر معلول دارم که قادر به راه رفتن نیست و پدر و مادر دیسک کمر دارند
  آیا امکان معافیت وجود دارد؟

  • مشاور ابراهیمی
   ۱۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۰

   سلام
   شرایط تان باید دقیق مورد بررسی قرار بگیرد
   برای راهنمایی بیشتر تماس بگیرید

 8. مصطفی
  ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۴

  سلام اگه غییت داشته باشیم و برادر بالای۱۸ سال داشته باشیم که ازدواج کرده باشه میشه معافیت کفالت گرفت البته اگه مادرم مریض باشه و توانایی مراقبت از خودشو نداشته باشه

  • rahdar
   ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۹

   سلام وقت بخیر .
   به دلیل داشتن غیبت خیر نمیتوانید و ازدواج برادر بزرگتر هم دلیل کافی نیست .

 9. علی
  ۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۳

  سلام شخصی که معافیت پزشکی داشته باشه تو چه کاری استخدام میشه برای نیرو انتظامی مشکلی نداره یا ارگان های دولتی

  لطفا توضیع بدید ممنون

  • rahdar
   ۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۷

   سلام وقت بخیر.
   کلا افرادی که معافیت پزشکی دارند شانس و گزینه های کمتری برای استخدامی دارند.

 10. علی
  ۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۱

  سلام من سرپرستی زن پدرم گرفتم و پیر و ناتوان هستن هیچ وارثی ندارن پدرم ۶۶ سالشه در قید حیاط هستن ایا شامل معافیت کفالت هستم

  • مشاور ذوالنورنیا
   ۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۱

   سلام وقت بخیر
   خیر

  • مشاور ملکی
   ۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۳

   سلام وقت بخیر
   شرایط اولیه شما از جمله شرایط سنی پدر شما و درحال حاضر غیبت دارید یا خیر و …باید مورد بررسی قرار گیرد.
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 11. نا شناس
  ۸ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۳

  ببخشید من الان ترم ۶ دانشگاهم حالا اگر کنکور بدم و یه رشته دیگه یه جای دیگه قبول بشم میتونم برم یا اینکه باید برم سربازی.

  • مشاور جوادی
   ۸ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۷

   سلام وقت بخیر
   دوست عزیز باید به نظام وظیفه استان مراجعه و در صورت موافقت برای این کار اقدام فرمایید.

 12. محمد رضا
  ۸ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۲

  سلام
  وقت بخیر
  پدر بنده 20 درصد جانبازی شیمیایی دارند و 3 ماه سابقه حضور در جبهه و خودم یک سالی هست ازدواج کردم. شهریور 1402 باید دفترچه پست کنم. چقدر کسری شامل حال بنده میشه؟

  • مشاور جوادی
   ۸ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۲

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی 276 روز کسری تعلق میگیره.

 13. Shayan
  ۷ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۱۰

  با سلام بنده بیماری تشنج دارمو ۳ ساله دیگه باید برم سربازی ایا معاف می شوم؟

  • مشاور صادقی
   ۷ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۴

   سلام
   باید کمیسیون پزشکی بیماری تون رو تایید کنه

 14. محسن
  ۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۰۰

  با سلام
  ادمین کسری ایثارگری بعد قطعنامه برای سال‌ آینده هم اجرا میشه یا نه؟؟؟
  ممنون بابت پاسخ گویی

  • مشاور ذوالنورنیا
   ۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۶

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که منطقه ی خدمتی بعد از قطعنامه جزو مناطق عملیاتی باشد اعمال خواهد شد.

   • محسن
    ۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۷

    جناب ذوالنورنیا یعنی برای سال آینده کسری ایثارگری بعد قطعنامه هم اجرا خواهد شد؟؟

    • مشاور ذوالنورنیا
     ۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۰

     سلام وقت بخیر
     به احتمال زیاد بله

     • مشاور ملکی
      ۹ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۰

      سلام وقت بخیر
      مجدد سوال خود را بیان کنید.

 15. دانا
  ۴ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۴

  سلام برای خرید سربازی از کجا باید اقدام کنیم
  ۲۵سالمه متاهلم
  خرج خانه خودم و مادرم هم میدم

  • مشاور محمدی
   ۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۱

   سلام وقت به خیر
   اطلاعیه ی جدیدی درباره خرید خدمت اعلام نشده است.

 16. مراد
  ۴ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۶

  سلام.خسته.نباشید
  بنده.متولد۱۳۶۵.هستم.سه.فرزنددارم.فرزنددوم.دوختر۷
  ساله.هست.ازودن.تولدمعلولیت.خلیی.شدید
  شنوای.وگفتارمیباشد.این.چندسال.درگیراین
  بچه.هستم.که.عمل.جرای.کاشت.حلزون.انجام
  داده.حالادرخواست.معافیت.دادم.براخودم
  که.پدراین.بچه.هستم.بانامه.که.بهزیستی
  داده.کمسیون.پزشکی.هم.رفتم.دکترمتمعدد
  هم.تاییدکرده.حالانظام.وظیفه.میگه.شماغیبت
  کردمنوردکرده.
  چراکسی.به.فکرمااین.قشم.ضیف.نیست
  معسولین.محترام..کمک.کنید.

  • مشاور ذوالنورنیا
   ۴ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۹

   سلام وقت بخیر
   شرایط شما خاص می باشد و نظر نهایی را نظام وظیفه صادر می کند

 17. دانل
  ۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۴۹

  سلام
  من 7ساله پدرو مادرم رسما جدا شدن
  و دوتا برادر بزرگتر دارم که با پدرم زندگی میکنن
  من با مادرم هستم
  و 13 ساله دارم خرج خونه رو میدم
  ایا امکان معافیت وجود داره 25سالمه

  • مشاور صادقی
   ۴ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۵

   سلام
   چون برادر بزرگتر دارید احتمالش کمه کمسیون با معافیت کفالت تون موافقت کنه

   • دانا
    ۴ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۹

    پس چه معافیتی میتونم بگیرم
    اصلا میتونم معاف شم
    الان متاهل هم هستم

    • مشاور رضایی
     ۵ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۷

     سلام وقت بخیر به سایت نظام وظیفه مراجعه بفرمایید . دسته بندی معافیت ها ببنید کدام دسته شامل شما میگردد

 18. امید
  ۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۰۱

  سلام
  برای فرزندان خانواده های نظامی کسری یا معافیت نداریم؟
  من دو برادر خدمت کرده دارم و الان منم دارم خدمت میکنم
  امکانش هست توضیح بدین؟

  • مشاور محمدی
   ۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۰

   سلام وقت به خیر
   در صورتی که پدر شما در بازه زمانی جنگ تحمیلی خدمت کرده باشند شرایط کسری و معافیت باید بررسی شود.

 19. امید
  ۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۰۱

  سلام
  برای فرزندان خانواده های نظامی کسری یا معافیت نداریم؟
  من دو برادر خدمت کرده دارم و الان منم دارم خدمت میکنم

  • مشاور محمدی
   ۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۰

   سلام وقت به خیر
   در صورتی که پدر شما در بازه زمانی جنگ تحمیلی خدمت کرده باشند شرایط کسری و معافیت باید بررسی شود.در صورتی که پدر شما نظامی-عملیاتی بودند از طریق یگان مربوطه پیگیری نمایید.

 20. علی
  ۱ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۰

  سلام.من اتروفی بیضه دو طرفه دارم.معاف داعم میشم؟

  • مشاور صادقی
   ۱ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۷

   سلام
   برای بررسی دقیق وضعیت تون با مجموعه تماس بگیرید

 21. علی
  ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۷

  سلام
  بنده الان دانشجوی ترم ۶ کارشناسی و تک پسر هستم
  و پدرم‌متولد ۱۳۳۷
  و ۶ ماه خدمت داوطلبانه دارن و عضو کمیته امداد هم هستن
  و یه خواهر مجرد هم دارم
  ایا امکان معافیت وجود داره
  در ضمن خودم تاندوم مچ پای چپم پاره شده و تیک عصبی هم دارم.

  • مشاور ذوالنورنیا
   ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۰

   سلام وقت بخیر
   خود شما نیز اگر تحت پوشش باشید امکان معافیت وجود دارد .

   • حسن
    ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۰

    سلام
    من تازه ۱۸ سالمو رد کردم ۳ماه از تولدم گذشته
    مادرم فوت کرده
    پدرم هم به کمیته امداد عوضه
    برادر بزرگی از خودم دارم
    میتونم کفالت بگیرم ؟

    • مشاور محمدی
     ۲۳ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۱

     سلام وقت به خیر
     یکی از شروط گرفتن معافیت کفالت نداشتن برادر بالای 18 سال است.

 22. مصطفی
  ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۹

  پس چرا ی فکری بحال ما که ریشمون سفید شده دارم میرم توسن چهل سال ۳فرزند دارم پسرم سربازه نمیکنید(یعنی من باید باهم سن سالای پسرم سربازی برم بعدا اونایی که ۲۰سال ازمن کوچیکترن…بابا ی فکری بحال ماجماعت بکنید

  • مشاور عیسائی
   ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۷

   سلام وقت بخیر
   اگر شرایط را داشته باشید امکان معافیت خواهد بود جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 23. احسان رضائی
  ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۰

  با سلام وخسته نباشید ، پدر من از سال ۵۷ به مدت ۱۵ سال ، کادر پدافند هوایی ارتش بودن و باز خرید شدن ، و الان در قید حیات نیستن ، یک برادر بزرگتر دارم که خدمتشو تموم کرده و پایان خدمت داره و من هم ۱۳ ماهه در حال خدمت هستم ،، از کجا میتونم پیگیر پرونده پدرم بشم و اینکه ایا برای من کسری یا کلا معافیت تعلق میگیرع ؟

  • مشاور محمدی
   ۲۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۱

   سلام وقت به خیر
   کسری خدمت و ایثارگری به افرادی تعلق میگیرد که پدرانشان در بازه زمانی جنگ در مناطق عملیاتی حضور داشتند.

 24. حمید رضا تقوی
  ۲۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۶

  سلام
  من متولد 1355 هستم و مدرکم دیپلم. ایا از معافیت رهبری می تونم استفاده کنم

  • مشاور صادقی
   ۲۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۶

   سلام
   هنوز اطلاعیه ای منتشر نشده

 25. رضا
  ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۲

  ایا در سال 1402 طرح معافیت ایثارگری وجود داره؟

  • مشاور رضایی
   ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۷

   سلام وقت بخیر . بله

 26. امیر
  ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۶

  سلام سه تا از برادرام سربازی رفتن من معافیت میگیرم ؟

  • مشاور اقازاده
   ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۶

   سلام وقت بخیر
   درحال حاظر هیچ طرحی قابل اجرایی در این مورد نداریم

  • مشاور براتی
   ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۰

   سلام وقتتون بخیر
   دوست عزیز این قانون در سال 97 لغو شد.

 27. Sina
  ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۱۷

  مشکلی ک دارم تنگ نفس میشم قلبم درد میگیره چن بار بستری شدم بخاطر قلب درد ایا معافیت نگهبانی میشع گرفت؟

  • rahdar
   ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۰

   سلام وقت بخیر .
   بله احتمال خیلی زیاد معاف از خدمات رزم خواهید شد

 28. Sina nopo
  ۹ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۶

  سلام ۹ سال از طلاق مادر و در میگذرد و مادرم ازدواج مجدد کرده و الان ۱۰روزه شوهرش فوت کرده ، و نیاز به مراقبت سرپرست دارع مادرم میتونم ازاین راه معافیت بگیرم و سرپرستی به عهده بگیرم

  • مشاور حمامی
   ۹ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۷

   سلام وقتتون بخیر باید از زمان متارکه سی ماه گزشته باشد و شرایط دیگری نیز باید مورد برسی قرار بگیرد برای دریافت اطلاعات بیشتر با مت تماس بفرمایید

   • Sina
    ۹ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۱۶

    مادربزرگم که فرزندانش همه دور هستن و زن و بچه دارن و سرکارن و یکیشون فقط محرده که اونم نظامیه سرکاره و مادربزرگم تنها زندگی میکنه چندین ساله و شوهرش چندین ساله فوت شده آیا ازاین طریق سرپرست بشم میشع معاف شد؟

    • مشاور صادقی
     ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۷

     سلام
     خیر
     احتمالش نزدیک به صفره

 29. سعید
  ۲۹ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۱

  سلام وقت بخیر بنده حدودا ۳۵ سالمه و دارای دو فرزند ۲/۵ سال و ۲ ماهه هستم آیا با این شرایط شانسی برای معافیت دارم

  • مشاور اقازاده
   ۲ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۷

   سلام وقت بخیر
   درحال حاظر چیزی تحت عنوان خرید خدمت سربازی نداریم

 30. محمد
  ۲۶ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۹

  سلام من الان در حین خدمتم اگه معافیت تحصیلی بگیرم بعد از تمام شدن معافیتم شامل غیبت میشم یا سرباز فراری محسوب میشوم؟؟واحیانا اگر بعدا خرید و فروش سربازی ممکن شد میتوانم بخرم؟؟

  • مشاور اقازاده
   ۲۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۲

   سلام وقت بخیر
   اگر شما طبق قوانین بعد از اتمام معافیت اقدام نکنید وارد مرحله غیبت میشوید

 31. فرهاد
  ۲۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۱۱

  سلام من ۴۲ سالمه و دوتا دختر که دختر بزرگم ۱۸ سال و دختر کوچکم ۷سال دارن ایا معافیت شامل من میشود یا نه؟ و ایا راه دیگری هم وجود دارد؟

  • rahdar
   ۲۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۳

   سلام وقت بخیر .
   خیر در حال حاضر معافیتی شامل حال شما نمیشود و فقط میتوانید از بحث کسری های خدمت بهره ببرید.

 32. فرهاد
  ۲۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۰۱

  سلام من ۴۲ سالمه و دوتا دختر که دختر بزرگم ۱۸ سال و دختر کوچکم ۷سال دارن ایا معافیت شامل من میشود یا نه؟

  • tahmasebi
   ۲۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۹

   سلام دوست عزیز، تاهل و صاحب فرزند بودن دلیل برای معافیت نمیباشد شما میتوانید از امتیاز کسر خدمت استفاده کنید.

 33. میلاد
  ۲۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۵

  سلام بنده یک برادر دارم که حدودا ۱۵ سال پیش بر اثر تصادف قطع نخاع هست و قادر به حرکت و مادری دارم که ۶۰ سال به بالا هستش و به خاطر این ها نتوانستم به خدمت سربازی درآیم آیا کفالت شامل حالم میشود یا نه ممنون میشم جواب بدین

  • tahmasebi
   ۲۴ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۹

   سلام دوست عزیز شرایط شما نیاز به بررسی بیشتر دارد، لطفا برای مشاوره ی تخصصی تر با داخلی 108 تماس بگیرید.

 34. ویسی
  ۲۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۲

  سلام وقت بخیر ،من واسه خرید خدمت تو سال ۹۸اقدام کردم همون موقع هم ۷۰درصد اقساط رو پرداخت کردم ، و ۳۰درصد باقی مانده رو تو سال ۱۴۰۱ پرداخت کردم آیا ، موافقت میشه یعنی ایراد نمیگیرن ،نظام وظیفه میگه باید اون ۷۰درصد رو تا پایان ۱۴۰۰,پرداخت میکردی الان میگن نمیشه بنظرتون راهی هست ؟؟؟

  • مشاور صادقی
   ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۲

   سلام وقت بخیر
   الان دیگه امکان خرید خدمت وجود نداره

 35. امیر توران
  ۲۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۱

  سلام ،
  من لکنت زبان دارم که تو مواقعی که در جمع قرار بگیرم تشدید پیدا میکنه،
  مدرکم هم دیپلم هست ،
  آیا میتونم معافیت بگیرم ؟

 36. جاسم
  ۲۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۰

  سلام.. بنده ۳۰ هست وداری دوفرزند دوقلو هستم آیا میتوانم معافیت بگیرم؟؟؟

  • مشاور عیسائی
   ۲۲ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۶

   سلام وقت بخیر
   شرایط شما باید دقیق تر بررسی شود تا بتوان بررسی کرد جهت اطلاع و دریافت اطلاعات بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 37. جواد
  ۱۹ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۷

  سلام من متولد 70 هستم و مدرک تحصیلیم لیسانسه و از سال 97 مشمول شدم و تا الان غیبت داشتم. بنده هپاتیت ب حاد دارم و هم عفونت گوارشی داشتم و کیسه صفری رو بخاطر پانکراس عمل کردم و برداشتم . آیا اقدام برای معافیت کنم معاف دائم میشم یا معاف از رزم

  نظر شما بعد از تائید نمایش داده میشود.

  • مشاور حمامی
   ۱۹ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۰

   سلام وقتتون بخیر شرایط پزشکی شما برای معافیت باید تحت بررسی مشاور قرار بگیرد با ما تماس حاصل بفرمایید

 38. جواد
  ۱۹ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۷

  سلام من متولد 70 هستم و مدرک تحصیلیم لیسانسه و از سال 97 مشمول شدم. بنده هپاتیت ب حاد دارم و هم عفونت گوارشی داشتم و کیسه صفری رو بخاطر پانکراس عمل کردم و برداشتم . آیا اقدام برای معافیت کنم معاف دائم میشم یا معاف از رزم

  • مشاور حمامی
   ۱۹ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۴

   سلام وقتتون بخیر شرایط پزشکی شما باید تحت برسی قرار بگیرد برای دریافت مشاوره معافیت پزشکی با ما تماس بفرمایید

 39. رضا
  ۱۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۲۲

  سلام من متولد ۷۶ هستم و ۴ سال غیبت دارم پدر و مادرم از سال ۸۴ طلاق گرفتن و مادرم ازدواج مجدد داشته ک ۱سال و نیم طلاق گرفته عضو کمیته امداد هستم دو خاهر ناتنی ۱۴ و ۸ ساله دارم میتونم کفالت مادرم رو بگیرم ؟؟

  • مشاور ذوالنورنیا
   ۱۴ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۵۴

   سلام وقت بخیر
   در صورتی که غیبت خود را توجیه کنید شانس بالایی برای کفالت مادر دارید

 40. Amir
  ۱۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۴

  سلام خسته نباشید ببخشید پدر و مادرم طلاق گرفتن من خرج مادرمو میدم ولی مادرم هر سه ماه مهریه هم میگیره برای من امکان معافیت گرفتن هست؟؟

  • مشاور جوادی
   ۱۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۴

   سلام وقت بخیر
   دوست عزیز در صورتی که طلاق توافقی نبوده باشه و چند ماه گذشته باشه و برادر بزرگ تر بالای 18 سال مجرد نداشته باشین
   احتمال اینکه موافقت بشه بالا هست.

 41. فرید
  ۱۲ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۱

  سلام
  من الان تازه وارد یگان شدم معاف از رزم (اعصاب وروان.اختلال پانیک .اضطراب شدم)ولی الان می خوام ورش دارم و حتی دکترم تاییدش کرده و می گه مشکلی اصلا نداری
  گفتم ببینم میشه ورش داشت ولی و اگرم نشه میاد رو کارت؟

  • tahmasebi
   ۱۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۷

   سلام دوست عزیز در کارت پایان خدمت معافیت از دوره ی رزم عنوان نمیشود.

 42. علی
  ۱۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۵

  سلام من20سالمه تک فرزند پسر خانواده هستم میتونم معافیت بگیرم

  • مشاور رضایی
   ۱۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۹

   باسلام و احترام در رابطه با کدام معافیت میخواهید اقدام کنید ؟

 43. آرمان
  ۲ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۳۵

  سلام من پدرم۷۹سالشه مادرم۷۲سه تا برادر دارم دوتاش خدمت کردن یکیشم دوماه خدمت رفته بعد خرید خدمت کرده همشونم ازدواج کردن رفتن خودم۳۲سالمه دوتا بچه دارم خرج خونه و پدرمادرم رو میدم آیا شرایط معافیت رو دارم

  • مشاور صادقی
   ۳ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۶

   سلام
   وقت بخیر باتوجه به اینکه وارد غیبت شدید
   ابتدا باید مراحل توجیحه غیبت تون انجام بشه
   برای بررسی های بیشتر لطفا با مشاوذین مرکز تماس بگیرید
   داخلی 105

 44. علیرضا
  ۳۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۱

  سلام وقت بخیر بر اساس قوانین جدید معافیت سربازی اگر پس از فارغ التحصیلی اقدام ب خدمت نکنم بزایم غیبت رد میشه؟

  • مشاور محمدی
   ۳۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۶

   سلام وقت به خیر
   طبق قوانین نظام وظیفه بعد از تاریخ فارغ التحصیلی به مدت یکسال معافیت موقت دارید.

 45. داود خودرانیان
  ۲۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۹

  سلام ایا لب شکری ها شامل معافیت میشوند ؟ شکاف کام

  • مشاور بهروزی
   ۲۶ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۸

   سلام روزتون بخیر باید باعث نا توانی در صحبت شود

 46. اروین اسقانی
  ۲۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۰۳

  سلام من در بچگی غده لنفاویلمو عمل کردم ایا معاف میشم

  • مشاور بهروزی
   ۲۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۴۳

   سلام روزتون بخیر باید شرایط خاص معافیت را دارا باشید

  • tahmasebi
   ۲۴ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۰

   سلام دوست عزیز، اگر این عمل جراحی برای زندگی فعلی شما اختلال جدی ایجاد کند و یا این بیماری ادامه دار باشد و یا تشدید شود با تشخصی پزشک و تائید شورای پزشکی نظام وظیفه ممکن است معاف کامل و یا معاف از رزم و یا معاف موقت شوید.

 47. رضا
  ۲۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۱۲

  سلام برای اطلاع از کفالت مادربزرگ پدری چه شرایطی باید داشته باشیم؟ اگر پدر بزرگ در قید حیات باشن می تونیم از کفالت مادر بزرگ استفاده کنیم؟ الان پدر بزرگم با همسر دومش زندگی می کنه و مادربزرگم که مادر پدرم هستند با من زندگی می کنند.

  • مشاور حمامی
   ۲۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۱

   سلام وقتتون بخیر برای بررسی شرایط و ظوابط کفالت با ما تماس بفرمایید

 48. منان
  ۲۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۰۹

  سلام آیا الان میشه از معافیت سربازی ۳ برادری استفاده کرد؟ اگه پدر در زندان باشه چطور؟ من پدرم الان بخاطر جرم غیر عمد در زندان هستند. الان می تونم از معافیت سربازی استفاده کنم؟

  • مشاور حمامی
   ۲۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۲

   سلام وقتتون بخیر خیر معافیت سه برادری لغو شده است ولی برای بررسی بیشتر شرایط با ما تماس بفرمایید

 49. علی سودانی
  ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۹

  سلام وعرض ادب بنده دارای ۳ خواهر هستم و خودم تک پسر خونواده هستم ۲تا از خواهرم متاهل هستند ویکی از خواهرام(مجرد) با مادرم تحت پوشش کمیته امداد هستش پدرم بخاطر جرم غیر عمدی محکوم به ۱۸ سال حبس تعزیری شده وتاالان ۵ سال حبس کشیده بنده هم لیسانس دارم وهم اینکه ۴ سال عضویت فعال بسیج دارم،غیبت ندارم طبق شرایط ذکر شده آیا معافیت کفالتی ۳ خواهری شاملم میشه؟

  • مشاور عیسائی
   ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۱۸

   سلام وقت بخیر
   با توجه به شرایط شما این امر امکان پذیر میباشد.جهت اطلاع از شرایط و نحوه اقدام با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 50. صمد
  ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۱۴

  سلام
  من ۲۴سالمه پدرمم عمل قلب داشته ک ۶۵ سال داره..کلیه کارای خونه هم با منه..یه برادر دارم که ازدواج کرده و بچه داره و در یه شهر دیگه زندگی میکنه..آیا امکان دریافت کفالت رو دارم؟

  • obeidavi obeidavi
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۶

   سلام وقت بخیر جهن گسب اطلاعات بشترقوانین جدید معافیت از سربازی را مطالعه فرمایید.

 51. علیرضا اکبری
  ۳۰ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۱۸

  سلام وقت بخیر
  من تک پسر خانوادم و یک خواهر کوچیک تر از خودم دارم که مبتلا به اوتیسمه ، راهی برای معافیت هست؟
  مثلا با استفاده از بهزیستی یا کمیته امداد؟
  سنمم 23 سال هست و تا الان دانشجو بودم

  • hedayati
   ۳۰ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۷

   سلام وقت بخیر شرایط شما باید دقیق تر بررسی شود

 52. سعيد
  ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۴:۱۲

  سلام و احترام
  بنده حراحي فك كردم ايا معافيت شامل حالم ميشه يا نه؟؟
  سپاسگزارم

  • bagheri
   ۱۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۵

   با سلام اگر اختلال عملکرد ایجاد کرده باشد طبق قوانین جدید معافیت سربازی در سال 1401 بله شامل معافیت میشود

 53. رضا
  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۶

  سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم که ایا من که الان ۳۴سالمه و۱۶ساله مادرم فوت شده و دوبرادم سربازی رفته اند و من که فرزنده اخری هستم و پدرم سنش بالای ۷۰سال میباشد ایا معاف هستم یانه تشکر

  • ekhlasi
   ۱۸ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۱

   با سلام وقت بخیر خیر ، معافیت کفالت برای فرزند ارشد میباشد مگر اینکه اثبات کنید آن دو برادر به پدر کمکی نمیکنند و در کل ارتباطشان قطع است

 54. رضا
  ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۲

  میخواستم بپرسم که ایا من که دوبرادم سربازی رفته اند و من که فرزنده اخری هستم و پدرم سنش بالای ۷۰سال میباشد ایا معاف هستم یانه

  • mansuri
   ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۴

   سلام وقت بخیر بله اگر حداقل 75 سال سن را دارا باشند شرایط گرفتن کفالت پدر را دارید

 55. آرش
  ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۰

  خسته نباشید بنده تنها پسر ذکور خانواده و تحت پوشش کمیته هستم آیا در اموزشی مدارکمو ارایه بدم در تقسیمات تاثیری داره ک بیوفتم شهر خودم ؟

  • heydari
   ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۲

   سلام وقت بخیر
   بله تاثیر زیادی داره ولی شاید برای معافیت هم بتونید اقدام کنید
   جهب کسب اطلاع در این زمینه و بررسی دقیق تر شرایط شما توسط مشاورین ما تماس بگیرید

 56. ساسان
  ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۵۱

  سلام خسته نباشید ببخشید من تک پسر ذکور خانواده هستم و خونوادمم تحت پوشش کمیته امداد میباشند الانم اموزشیم شروع شده میتونم از این شرایط به نفع خودم برا معافیت یا حداقل افتادن تو‌شهر خودم استفاده کنم؟اگه آره باید این مدارکو تحویل پادگان خودم ک الان در حال اموزشیم بدم؟

  • bagheri
   ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۲۳

   بله امکان معافیت است از پادگان اقدام کنید

   • ساسان
    ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۷

    شرمنده بنده معاف نشدم اما براداینکه با ابن شرایط ذکر شده توس تقسیمات بیوفتم شهر خودم گواهی کمیته امدادو تو اموزشی باید تحویلشون بدم؟

    • heydari
     ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۷

     سلام وقت بخیر
     سوال خود را دقیق تر بپرسید

 57. احمدرضا
  ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۰

  سلام
  من متولدفروردین۱۳۵۷هستم
  فرودین ۱۳۷۶به خدمت اعزام شدم متاهل بودم خدمت قانونی ۲۱ماه رو تموم کردم درحین اضافه خدمت متواری شدم الان چهارتا بچه دارم ۴۴سال سن شرایط معافیت رو دارم چکاربلید بکنم لطفا راهنمایی کنیدباتشکر

  • کارشناس ارشد
   ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۷

   شرایط معافیت را دارید.جهت کسب اطمینان از بستگان خود بخواهید از پلیس به اضافه ده استعلام بگیرند.

 58. احمدرضا
  ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۴:۰۱

  سلام
  من متولد فروردین ۱۳۵۷ هستم متاهل چهارفرزند دارم
  فروردین۱۳۷۶ اعزام شدم به خدمت درحین خدمت متاهل ومستاجر بودم خدمت قانونی ۲۱ماه بود که خدمت قانونی را گذروندم درحین اضافه خدمت به خاطر مشکلات قادر به ادامه اضافه خدمت نبودم متواری شدم نظربه اینکه خدمت قانونی ام رو تمام کردم الان تکلیف من چی هست با چهارفرزند و۴۴سال سن خواهشا راهنماییم کنید

 59. میلاد
  ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۶

  سلام
  بنده تصادف کرده ام و3 روز کما بودم
  ایا با 19 بخیه سر جز مغز و اعصاب محسوب میشه؟

  • کارشناس ارشد
   ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۷

   سلام . درصورتی که منجر اختلال عملکرد مغز شده باشد منجربه معافیت دائم می شود

 60. مهدی
  ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۲۳

  سلام
  بنده تک فرزند ذکور خانواده هستم و سه خواهر دارم که البته دو تا از خواهر هام ازدواج کرده اند و پدر هم تحت پوشش کمیته امداد میباشد البته خودم هم غیبت ندارم. ایا میتونم معافیت بگیرم؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۷

   چون تک پسر و تحته پوشش کمیته هستید معافیت برای شما صادر می شود

 61. امیر
  ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۱۲

  سلام بنده 22 سالمه پدرم 74 سالشه دوتا بردار بزرگتر دارم رفتن خدمت و ازدواج کردن ایا من معاف میسم

  • کارشناس ارشد
   ۱۴ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۴۴

   سلام
   اگر پدر بالای 75 سال باشد شرایط معافیت دارین

 62. Ali
  ۲۹ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۰۸

  سلام اگه کسی کف پاش صاف باشه معاف میشه(ازبکی پرسیدم گفت این قانون حذف شده)؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۹ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۲

   سلام وقت بخیر معاف از رزم میکنن

 63. Nima
  ۲۶ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۵

  سلام.من یک ماه قبل پرونده کفالت تشکیل دادم،نظام وظیفه گفت برو تماس میگیریم.میخواستم بدونم معمولا چقدر طول میکشه تماس بگیرن و پروندم بررسی بشه.

  • کارشناس ارشد
   ۲۷ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۲

   سلام وقت به خیر
   معافیت سربازی از طریق کفالت بعداز تشکیل کمسیون و بررسی شرایط شما صادر می شود.پروسه زمانبری است معمولا بین 2-3 ماه طول می کشد.اما برای پیگیری میتوانید به نظام وظیفه مراجعه حضوری نمایید.

 64. ممد
  ۱۴ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۰۴

  سلام بنده ۳۵ سالمه و خدمت انجام ندادم اون موقعه وضعیت روحیه خوبی نداشتم الان باید چیکار کنم ایا میتوانم معافیتی چیزی بگیرم پولی یا غیره پدرم ۶۵ سالشه و مادرم ۶۷ سال و تقریبا از کار افتا ده اند بخاطر شرایط سنی و فیزیکیشان و من خرجیشونو میدم لطفا راهنماییم کنین با تشکر

  • کارشناس ارشد
   ۲۱ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۴۶

   سلام وقت بخیر مگر اینکه معافیت پزشکی بگیرید. لطفا برای اطلاعات بیشتر با مشاوران مرکز تماس بگیرید

 65. ساسان
  ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۲

  سلام
  من کف جفت پاهام صافه و جفت چشم های من ضعیفه طوری که فاصله دور تار میبینم و مورد بعد اینکه من تو جمع راحت نیستم و ضد اجتماعی هستم و به دلیل مشکلات پدر و مادرم دچار مشکلات روحی شدم و مورد آخر اینکه من بیشتر اوقات قلبم درد میگیره یا تیر میکشه و بعضی اوقات به نفس نفس میفتم.به نظر شما با این موارد امکان معافیت دائمی من وجود داره؟ تشکر

  • کارشناس ارشد
   ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۴۳

   سلام باید پزشک معتمد معاینه کند

 66. محمد
  ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۲۲

  باسلام بنده تک فرزند ذکور و سه خواهر مجرد دارم پدر ومادر سلام ودر قید حیات هستند پدرم احتیاد داره و7ماه وتحت پوشش کمیته آیا معافیت تعلق می گیرد

  • کارشناس ارشد
   ۲۱ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۰۸

   سلام بله شامل شما میشود بشرطی که غیبت سربازی نداشته باشید

 67. رحیم
  ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۶

  سلام بنده 40 سالمه و سربازی نرفتم و اقدام به خرید کردم ونتواستن اقساطمو بدم. الان باید چی کار کنم. و هر جاییم میرم برای کار کارت پایان خدمت میخان

  • کارشناس ارشد
   ۳۱ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۱۰

   سلام چاره ای ندارید یا باید برید سربازی سا اقساط رو بدید

 68. محمد
  ۱ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۱۷

  سلام وقت تون بخیر
  پدرم فوت کرده ان و من آخرین فرزند خانواده هستم دوتا بردار بزرگتر دارم که خدمت رفته ان و الان سر زندگی خودشون هستن
  منم و یه مادر 60ساله آیا به بنده کفالت میدن یا نه

  • moshaverarshad
   ۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۵۷

   سلام اگه غیبت سربازی نداشته باشی میتونی کفالت مادر بگیری

 69. محمود
  ۱۸ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۲۳

  با سلام من متولد۷۷ هستم سه خواهر مجرد ویک برادر مجرد ( برادرم بیمار هستش و معافیت پزشکی گرفته) پدرم نیز ۷۰ سالشه ،زیر نظر سازمان های حمایتی هم هستیم امکانش هست بتونم از معافیت سه خواهری استفاده کنم

  • moshaverarshad
   ۲۰ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۲

   سلام اره اگه تحت پوشش نهادی باشید میتونی درخواست معافیت کفالت رو بدید

 70. رضا
  ۱۴ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۵۲

  سلام من 22 سال سن دارم و پدر من 75 سال سن دارد و من یک برادر مجرد 26 ساله دارم که سربازی رفته و الان مشغول کاره میخواستم بدونم آیا میتونم کفیل پدرم بشم ؟ و اینکه در صورتی که برادرم ازدواج کند چطور؟ و یا اگر برادرم در شهری دیگر زندگی کند و نتواند از پدرم سرپرستی کند چطور؟

  • moshaverarshad
   ۱۵ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۱۱

   سلام اگر برادر دیگت صلاحیت نگهداری از پدر رو نداشته باشه و صلاحیتش نقض بشه حالا بهر دلیلی تو میتونی ولی اگه اینط.ری هم نباشه بازم شانس داری چون بالای 74 سال داره

 71. محمد
  ۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۰۴

  آیا امکان این هست که برای کفالت پزشکی پدر دوباره اقدام نمود؟ چون بیماریم تشدید شده.

 72. محمد حاجبی
  ۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۵۹

  با سلام. جانباز 10%با 63سال سن و بیماری شدید اعصاب و روان برای تک فرزندم درخواست کفالت دادم، در صورتی که از سال 90 تا الان در گوشه خانه نشسته ام اما به فرزندم معافیت ندادند چون درحین سوال و جواب گفتم فقط راه درآمد خانواده این است که عیالم گوشه ای از حیاط خانه برای زنان همسایه خیاطی میکنه. اونم با کمک کمیته امداد.

 73. مهدی
  ۳۰ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۵

  سلام خسته نباشید
  من جراحی مغز و اعصاب کردم ۲ تا از دیسک های کمرم و نخاعم آسیب دیده بود تو یک تصادف
  شرایط معافیت دارم ؟

  • مشاور ارشد
   ۳ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۲۳

   سلام شما شرایط معافیت سربازی ایران تحصیل رو در گوگل سرچ کنید به جواب سوالتون میرسید .

 74. محمدعلی
  ۲۵ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۱۶

  با سلام بنده همجنس‌گرا هستم و مجبورم معافیت از طریق همجنس‌گرایی بگیرم و غیبت هم دارم چطور میتونم معافیت بگیرم شهر اصفهان هستم لطفاً راهنمایی ام کنید 🥺

 75. محمد رضا
  ۱۷ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۹

  سلام من ۱۸ سالمه و پدر و مادرم از هم جدا شدن سال ۹۲ و یه برادر ۱۶ ساله داریم آیا معافم

 76. رضا فضلی
  ۱۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۰

  سلام
  بنده ۱۸سالم هست و پدرم فوت شده دوتا بردار دارم بزرگ تر خودم یکیشون ازدواج کرده و جدا زندگی میکنه و یکی از برادرم مشکل عصاب روان داره و زیر نظر بهزیستی هستن و معافیت پزشکی شدن بخاطر شرایط عصابشون و من خرجی خونه میدم و مراقب مادرم هستم بنظرتون معاف میشم؟!

 77. ایوب
  ۱۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۰۲

  با سلام
  بنده متولد ۷۴هستم و متاهل .
  پدر و مادرم فوت کردن ،یک خواهر معلول دارم کسی هم نیست که ازش مراقبت کنه و خرجشو بده خواستم بدونم ایا میتونم کفالتشو برعهده بگیرم و معافیتمو بگیرم؟؟

 78. محمد
  ۲ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۴۶

  سلام من درحال تحصیل هستم و معافیت تحصیلی دارم ولی سرپرستی مادر مطلقه و برادر کوچیک بر عهده دارم آیا همزمان با معافیت تحصیلی میتونم معافیت کفالت بگیرم!؟

 79. یونا
  ۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۳۱

  سلام وقت بخیر من یک همجنسگرا هستم و پزشک هم تایید کرده اما نظام وظیفه منو از بند ترنسکشوال معاف کرده الان من میخوام بند معافیتم بشه بند معافیت همنجسگرایان ایا امکان تغییرش هست?

 80. nasrin
  ۲۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۵۰

  سلام پسر من کارشناسی عمران را به پایان رسانیده واز اول بهمن در صورت عدم معرفی غایب محسوب میشود از آنجایی که پدر ایشان دو سال خدمت جبهه داشتن پسرم چقدر معافیت بهش تعلق میگیره وآیا برای زمان باقیمانده امکان خرید وجود دارد سپاسگزارم

 81. حمید
  ۱۴ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۵۸

  با سلام. بنده خیلی وقته پدرم فوت کرده و من با مادرم زندگی میکنم. ۳ برادر ناتنی دارم که از یه پدر دیگه هستن و ازدواج کردن. من میتونم کفالت مادرم رو به عهده بگیرم؟

 82. ارش کیا
  ۹ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۲:۰۸

  با سلام من متولد 74 هستم و مقطع تحصیلیم هم به تازگی تموم کردم پدرم فوت شده و یه برادر بزرگتر دارم که ازدواج کرده و جدا زندگی میکنه و اصلا کاری با ما نداره شاید سالی یک بار هم همدیگه رو نبینیم یه برادر کوچک هم دارم که 13 سالشه نان اوره خونه منم و همه ی کارهای مادرم و برادر کوچکترم رو من انجام میدم
  بدلیل اینکه خانواده به من نیاز دارن من از سربازی معاف میشم؟

  • مشاور ارشد
   ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۹

   سلام و درود در قوانین جدید معافیت سربازی متاسفانه جنین شرایطی اعلام نشده است و شما معاف نخواهید شد .

  • آرمین
   ۱۱ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۵

   با عرض سلام من پدرم 64 سال دارد و مادرم 55 و سه تا برادر بزرگ تر از خود دارم که همه سربازی رفته اند، آیا معافیت فرزند چهارم لغو شده است ؟ و همچنین امکان واسه اقدام معافیت کفالت دارم ؟
   یک سال معافیت تحصیلی دارم و امسال اسفند 19 ساله خواهم شد

   • مشاور فتح اللهی
    ۱۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۰۷

    سلام وقت بخیر برای معافیت فرزند چهارم که هیچگونه طرحی وجود ندارد برای معافیت کفالت هم باید تک پسر بالای 18 سال باشید

 83. مرتضی
  ۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۳۹

  سلام خسته نباشید. بابت اصلاعات خوبی ک گذاشتید ممنون. من 20 سالمه. دیپلم مکانیک خودرو سال 96 از هنرستان گرفتم و بعدش رفتم از دبیرستان دیپلم انسانی بگیرم ک معافیت هم داشته باشم الان رفتم دانشگاه رشته مکانیک ثبت نام کردم. اما نظام وظیفه میگن با توجه به مقطع قبلی مجاز به تحصیل در این رشته نیسین. باید چیکارکنم؟! تغییررشته نسبت به انسانی بدم؟!؟

 84. ایمان
  ۳ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۱۴

  سلام.واریکوسل یک طرف درجه۳ و طرف دیگه درجه۱ شامل معافیت میشه؟

  • مشاور ارشد
   ۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۵۳

   سلام وقت بخیر دوست عزیز مطالب قونین جدید معافیت سربازی در سال 99 فقط برای اطلاع رسانی شما عزیزان می باشد موارد معافیت رو پزشکان نظام وظیفه تشخیص می دهند .

 85. کریمی
  ۱۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۱۳

  سلام ببخشید من ۴ برادر دارم که جدا زندگی میکنن و پدر و مادرم در قید حیات هستن و پدرم ۸۶ سالشه آیا من میتونم معافیت کفالت بگیرم یا خیر؟

  • مشاور ارشد
   ۶ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۵

   سلام خیر

   • امیر
    ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۰۵

    سلام ما ۳ تا برادریم من برادر ارشدم خدمت رفته.
    برادر دومم داره غیبت میخوره سربازی.
    برای من که فرزند اخر هستم و میخوام معافیت بگیرم چون پدرم ۸۰ سالشه مشکلی پیش میاد بخاطر اون برادرم که غیبت داره میخوره؟

    • isaei
     ۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۵

     سلام وقتتون بخیر
     چون برادر بزرگتر دارید امکان معافیت نیست .

 86. سید‌ رسول
  ۳ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۸

  سلام خسته نباشید من تازه دانشگاه تمام کردم‌ و چهارتا برادرم دادم سه تا از ازشون خدمت تمام کردن و ازدواج کردن و از ما جدام شدن و درخانه فقط من با پدرم که سنش ۷۵ سال هست و برادم که که مشکل مغز و اعصاب دارد و عضو بهزیستی هست زندگی می کنم می شه معافیت کفالتی بگیرم ..؟

  • مشاور ارشد
   ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۹

   سلام و وقت بخیر متاسفانه در قوانین جدید معافیت سربازی چنین موردی ذکر نشده است و معاف نمی شوید .

 87. امیر تبری
  ۱ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۰۹

  سلام
  متولد ۵۵ هستم
  آیا معافیت دارم یا فقط ۵۴ هست لطف جواب بده

 88. امیر
  ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۰۵:۵۴

  باسلام. بنده متولد76 و تک فرزند هستم. عمل سیسنوس پاینودال(غده مویی) و عمل رباط صلیبی و مینیسک بدلیل آسیب دیدگی در فوتبال داشته ام. پدر نیز متولد45 هستن. ایا بدلیل این دوعمل شامل معافیت میشم یا خیر؟

  • مشاور ارشد
   ۱۰ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۲۶

   سلام جواب شمارو باید پزشکان نظام وظیفه دهند

 89. دانیال
  ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۶

  سلام پدرم وقتی ده سالم بود فوت کرده و من تک فرزندم و مادرم هم ازدواج نکرده است، با توجه به این مسائل من معافم؟

 90. رضا
  ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۵۹

  سلام. من پدرم 15 درصد جانبازی داره 26 ماه جبهه مناطق جنگی. البته 2سالش مال خدمتش بوده. حالا شرایط معافیت دارم یا نه؟

 91. Mohammad
  ۱۶ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۰۲

  سلام خسته نباشین
  ببخشید میخواستم بپرسم سربازی ازچندسالگی شروع میشه ؟
  واینکه من مچ پامیه دوسالیه دچار مشکل شده و هنگام راه رفتن فشار زیادی رو تحمل میکنم ؟
  آیا شامل معاف یا کسری خدمت میشه؟

  • dr-naqizade
   ۱۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۰۷

   سلام
   سربازی از 19 سالگی شروع میشه جهت اطلاع از قوانین جدید معافیت سربازی در سال 99 با مشاوران مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید

 92. آزاد
  ۱۵ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۲۶

  سلام
  من متولد ۱۳۷۵ هستم و در حال تحصیل
  ۳ برادر دارم که هر سه متاهل هستن و جدا زندگی میکنن
  ۴ خواهر دارم که ۳تاشون ازدواج کردن
  در سال ۹۶ پدرم فوت کردن
  و من الان با مادر و خواهرم تنها در روستا زندگی میکنم
  من کفالت مادرم را بر عهده دارم
  و مادرم عضو کمیته امداد هستن

  با توجه به اینکه ۲تا از برادرهایم خدمت رفتن
  و یکی از آنها خدمت خودشو خریده هست

  آیا با این شرایط من میتوانم برای معافیت کفالت اقدام کنم؟شامل من هم میشود معافیت؟
  و برای معافیت کی اقدام کنم در حین تحصیل یا بعد از اتمام آن؟
  با تشکر فراوان

  • dr-naqizade
   ۱۶ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۴۴

   سلام
   بله دوست عزیز شما در صورتی که غیبت نداشته باشین میتونین

 93. فرهان
  ۱۰ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۳:۰۴

  سلام من لکنت زبان دارم و تک فرزندم آیا از سربازی معافم یا نه

  • dr-naqizade
   ۱۱ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۵۶

   سلام بایستی کمسیون تشکیل بشه مشخص بشه تا چه حدودی لکنت زبان دارین اونموقع مشخص میشه

 94. محمد
  ۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۵۳

  سلام وقتتون بخیر
  من پاهام پرانتزیه
  یکی از مهره های کمرمم سیاه شده
  قبلنم دکتر رفتم گفته سیاتیک داری
  با این شرایط امکان معاف شدنم هست یا فقط معاف از رزم میشم؟

  • dr-naqizade
   ۱۶ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۹

   سلام
   جهت اطلاع از قوانین جدید معافیت سربازی در سال 99 با مشاوران مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید

 95. محمد
  ۸ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۳۶

  سلام وقتتون بخیر
  من پاهام پرانتزیه و یکی از مهره های کمرم سیاه شده قبلنم دکتر تایید کرده که سیاتیک دارم
  الان با این شرایط میتونم معافیت پزشکی بگیرم یا فقط معاف از رزم میشم؟

 96. سجاد
  ۶ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۳۹

  سلام و خسته نباشید.
  بنده سنم ۲۴ هستش. پدرم ۶۵ سال سن دارد خودمم دانشجوام هزینه مخارج زندگی روی دوش منه پدر و مادرم زانو هاشون مشکل داره نمیتونن راه برن توی خونه افتادن یه خواهر مریض دارم مشکل اعصاب و روان داره توی خونه سر و صدا میکنه شیشه هارو خورد میکنه کسی نیست بالا سرش باشه خیلی پدر و مادرم اذیت میکنه. هزینه دانشگاه و مخارج پدر و مادرم و دارو های خواهرم روی دوش من هست باید هر هفته ببرمش مشاوره روانشناسی من باید خودم کار کنم خیلی شرایطم سخته بخدا. لطفا راهنمایم کنید با این شرایط باید کوجا مراجعه کنم معاف بشم. سپاس فراوان

  • dr-naqizade
   ۷ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۲۱

   سلام دوست عزیز
   ببینید شرایط شما با این تفاسیر متاسفانه برای معافی نمیخوره بخاطر اینک سن پدر حداقل 75 بایستی باشد

 97. سجاد
  ۶ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۲۴

  با سلام و خسته نباشید.
  بنده سنم ۲۴ هستش. پدرم ۶۵ سال سن دارد خودمم دانشجوام هزینه مخارج زندگی روی دوش منه پدر و مادرم زانو هاشون مشکل داره نمیتونن راه برن توی خونه افتادن یه خواهر مریض دارم مشکل اعصاب و روان داره توی خونه سر و صدا میکنه شیشه هارو خورد میکنه کسی نیست بالا سرش باشه خیلی پدر و مادرم اذیت میکنه. هزینه دانشگاه و مخارج پدر و مادرم و دارو های خواهرم روی دوش من هست باید هر هفته ببرمش مشاوره روانشناسی من باید خودم کار کنم خیلی شرایطم سخته بخدا. لطفا راهنمایم کنید با این شرایط باید کوجا مراجعه کنم معاف بشم. سپاس فراوان

  • dr-naqizade
   ۷ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۰۴:۲۱

   سلام دوست عزیز
   ببینید شرایط شما با این تفاسیر متاسفانه برای معافی نمیخوره بخاطر اینک سن پدر حداقل 75 بایستی باشد

 98. Ali
  ۳ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۴۱

  سلام خسته نباشید من برادرم ازدواج کرده و تو ایران زندگی نمیکنه و پدرم ۷۵ سال سن داره و نیازمنده مراقبته مادرمم دست تنهاس و سنش بالاس و کسی رو جز من ندارن
  با این شرایط بنده معافم یا خیر
  تشکر

  • dr-naqizade
   ۴ تیر ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۳۹

   سلام با توجه به سن پدرتون بله شما میتونید

 99. سپهر
  ۲۵ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۴

  سلام.من ده درصد والدینم جانبازی دارند و یازده ماه جبهه این یعنی بیست و یک ضربدر دوازده روز کسری می گیرم؟

  • dr-naqizade
   ۲۶ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۰۶:۲۹

   سلام. جهت اطلاع دقیق از قوانین جدید معافیت سربازی در سال 99 با مشاوران مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید

 100. مهدی
  ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۰۴

  سلام ببخشید بنده اردیبهشت ماه قراره به خدمت سربازی برم و از بچگی برای فوتبال خیلی زحمت کشیدم و شنیده بودم که سربازایی که توانایی یا مهارتی دارن میتونن ادامه بدن میخواستم بدونم از این مهارتی که دارم میتونم استفاده کنم یا اصلا ارزشی قائل هستن که به عنوان سرباز بازیکن فعالیت کنم ممنون

  • dr-naqizade
   ۲۴ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۰۷:۲۸

   سلام و وقت بخیر بازیکنایی جزو تیم های محبوب هستن میتونن استفاده کنند از این سهمیه

 101. پویا
  ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۵

  زمان اعزامم افتاده اردیبهشت ماه

  • dr-naqizade
   ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۶

   برای اطلاع از قوانین جدید معافیت سربازی در سال 99 با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس بگیرید.

 102. پویا
  ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۱۴

  سلام من بهمن ۹۸ برای معافیت پزشکی اقدام کردم بهم معاف از رزم دادن میشه دوباره در خواست پزشکی داد من دو بار عمل فتق بورفلک انجام دادم سینوزیت هم دارم شکستگی دماغ دست و پاهامم عرق میکنه

  • dr-naqizade
   ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۳

   سلام یبار دیگ جهت معافیت سربازی اقدام کنید با توجه به وضعیتی که دارید

   • ارمان
    ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۳

    سلام وقت بخیرمن سه تاخواهردارم دوتاش ازدواج کردن یکیش هم ۱۵سالشه خودم هم تک پسرخانواده ومتاهل هستم بایک بچه که سرپرست خواهرومادرم هستم پدرم سال ۹۷فوت شده من ازسال م۹۶تاالان غیبت دارم پدرم هم کارت ایثارگری داره ۲۴ماه ایامعافیت سه خواهری یا کفالت مادر وخواهر شامل من میشه لطفا راهنمایی کنیدشرایط خدمت روندارم که برم

    • مشاور فتح اللهی
     ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۶

     سلام وقت بخیر اگر برای غیبتت دلیل موجه داشته باشید میتونید کفالت بگیرید ولی در غیر اینصورت امکان دریافت معافیت کفالت خیلی کم میباشد

   • محمد
    ۱ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۰

    سلام من ازدواج کردم و بالای هشت سال غیب سربازی می‌باشم و دارای یک فرزند دو ساله هستم و پدرم داری معلولیت جسمی خفیف پا و برادرم داری معلولیت ذهنی می باشد کلا دو برادر و یه خواهر هستیم . از طریق پدر اقدام به معافیت کردم نتیجه ای نداد چه راهکاری برای معافیت وجود دارد ممنون میشم راهنمایی کنید

    • مشاور صادقی
     ۱ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۸

     سلام
     اگر درخواست تون رد شذه
     شانس تون برای گرفتن معافیت کمه

مطالب مرتبط

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)