ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

قوانین جدید معافیت سربازی در سال 1402

قوانین جدید معافیت سربازی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

با اطلاع از قوانین جدید معافیت سربازی، می توانید برای دریافت انواع معافیت ها اقدام کنید. سربازی برای کلیه مردان بالای 18 سال اجباری است و ازآنجایی که بسیاری ممکن است مشمول دریافت معافیت باشند، یک سری قونین برای آن وضع شده است. در حوزه معافیت قوانین و تبصره های متعددی وجود دارد؛ اما هرساله تغییرات بسیاری در این قوانین صورت می گیرد. بسیار دیده شده که افراد بر طبق قوانین یک سال می توانند مشمول دریافت معافیت باشند؛ اما با تنها گذشتن یک سال دیگر آن ها دیگر در گروه مشمولین قرار نگرفته و باید دوره سربازی را بگذرانند. از آنجایی که این قوانین تغییرات بسیاری را دارد و برای بسیاری به دلیل بی اطلاعی از آن مشکلاتی را به وجود می آورد، ما این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

اگر نزدیک به دوره سریازی هستید، حتماً با استفاده از خدمات مشاوره ما از آخرین تغییرات آن اطلاعات موثق کسب نمایید؛ اگرچه این قوانین در سایت ها نیز موجود است؛ اما به دلیل تغییرات سریع ممکن است بسیاری از سایت ها به روز نبوده و مشمولان را دچار اشتباه نماید. پس قبل از هرگونه تصمیم با شماره گیری 9099075307 از کارشناسان ما در این رابطه کمک بگیرید.

آیا از انواع معافیت سربازی آگاهی دارید؟

پاسداری از امنیت و حفظ حریم کشور، یکی از مهم ترین دلایلی است که گذراندن دوران خدمت سربازی را به یک امر واجب برای مردان این مرز و بوم تبدیل کرده است. بدین معنی که هر کدام آقایانی که به سن 18 سالگی تمام رسیده اند، بایستی برای دریافت دفترچه خدمت سربازی اقدام کرده و آماده اعزام شوند.

اما در این بین، ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که سپری کردن این دوران، تامین معاش مشمولان را دشوار کند یا حتی سلامت روحی و روانی آن ها را به خطر بیندازد. سازمان نظام وظیفه عمومی برای این افراد تدبیری اندیشیده است تا بتوانند بر اساس قوانین و ضوابط خاص از معافیت سربازی موقت و دائم استفاده کنند.

منظور از معافیت موقت این است که مشمولین خدمت سربازی برای مدت خاصی می توانند از رفتن به محل خدمت معاف شده و پس از اتمام آن اعزام شوند. این مهلت بسته به شرایط شخص می تواند متفاوت باشد.

اما در معافیت دائم، همانطور که از نام آن بر می آید، دیگر گذراندن این دوره بر مشمولین واجب نیست و به او کارت معافیت از خدمت داده می شود، اما به طور کلی ما در کشورمان چند نوع معافیت سربازی داریم که از قرار زیر می باشند. در ادامه با هر کدام از این موارد بیشتر آشنا می شویم.

معافیت تحصیلی معافیت پزشکی
معافیت کفالت معافیت مددجویان
معافیت ایثارگران معافیت سنی ( عفو رهبری)
معافیت متعهدین خدمت

برای دسترسی به سامانه مشاوره نظام وظیفه آنلاین لینک مربوطه را انتخاب فرمایید.

قوانین جدید معافیت و خرید سربازی سال 1402 چیست؟

به تازگی در مجلس شورای اسلامی پیشنهادی از سوی نمایندگان مجلس مبنی بر حذف اجباری خدمت سربازی مطرح گریده است که در حال حاضر در دست بررسی می باشد.

در آیین نامه های گذشته، مردانی که به سن 18 سالگی تمام می رسند تا 50 سالگی، جزء مشمولان خدمت سربازی به شمار می روند.

البته بر اساس طرح جدید ارائه شده در مورد معافیت سربازی، این سن در مواقع ضرورت یا بسیج همگانی به 60 سال هم افزایش می یابد.

قوانین جدید معافیت و خرید سربازی سال 1402 چیست؟

همچنین، در صورتی که جنگ یا بسیج همگانی صورت بگیرد، افرادی که در هنگام صلح از معافیت خدمت ضرورت برخوردار بوده اند، بایستی به خدمت احضار گردند. این اشخاص مجاز به استفاده از حقوق مشمولان هم طبقه خود خواهند بود.

 علاوه بر این، مشمولان 28 سال به بالا که تا 50 سالگی، 50 درصد مالیات بیشتر از مشمولانی که به سربازی رفتند، پرداخت نمایند، مجاز به سپری نکردن دوره سربازی خواهند بود. این در حالی است که این افراد مجاز به استفاده تمامی خدمات ارائه شده به دارندگان کارت پایان خدمت می باشند.

این قانون، بخش های متعددی دارد. از جمله اینکه چنانچه شخصی به دلایل مختلف نتواند برای سربازی اعزام گردد، در صورت پرداخت مبلغ مشخصی از خدمت سربازی معاف خواهند شد و خدمات مورد نظر را دریافت کنند.

البته این طرح هنوز قطعی نشده است و مفاد بسیار دیگری دارد. به محض اتمام بررسی ها و اجرای طرح مربوطه در مجلس شورای اسلامی، می توانید با مراجعه به سامانه ایران تحصیل و تماس با کارشناسان خبره ما از جزئیات و قوانین آن مطلع شوید.

جهت کسب راهنمایی در مورد تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان بر روی لینک کلیک کنید.

معافیت کفالت سربازی

یکی از انواع معافیت سربازی که صرفا جنبه شخصی نداشته و اثرات آن متوجه خانواده مشمول نیز خواهد شد، معافیت کفالت است. بدین معنی که فرد یا افرادی تحت تکفل فرد مشمول قرار بگیرند.

شرایط عمومی کفالت سربازی

شرایط عمومی کفالت سربازی

🔷  نداشتن غیبت (اگر فرد در زمان هایی که وظیفه عمومی تعیین می کند، خود را برای دریافت دفترچه معرفی نکند، وارد دوره غیبت خواهد شد.)

🔷  داشتن سن 18 سال تمام در زمان مراجعه به هیئت رسیدگی

🔷  یگانه مراقب یا نگهدارنده بودن فرد مشمول

🔷  معافیت کفالت به چند نوع تقسیم می شود که در جدول زیر عناوین آن ها ذکر گردیده است. ما در مورد کفالت پدر، مادر، خواهر و برادر توضیح خواهیم داد. 

برای اطلاع از شرایط بقیه موارد می توانید با مشاورین نظام وظیفه در ارتباط باشید.

معافیت کفالت پدر معافیت کفالت مادر معافیت کفالت یگانه سرپرست برادر کمتر از هجده سال تمام. (صغیر)
معافیت کفالت تنها نوه بالای ۱۸ سال که مراقب و نگهدارنده پدربزرگ بدون فرزند یا مادربزرگ بدون فرزند و شوهر است. معافیت کفالت فردی که همسرش فوت شده و از او دارای فرزند کوچکی است. (البته تا زمانی که ازدواج نکرده است.) معافیت کفالت مشمولی که دارای همسر معلول است
معافیت کفالت کمیته امداد معافیت کفالت اعضای نیازمند مراقبت از اعضای خانواده معافیت کفالت فرزند معلول
معافیت کفالت سه خواهری معافیت کفالت برادر معلول معافیت کفالت والدین معلول

برای اطلاع از آخرین قانون جدید معافیت تحصیلی به لینک مشخص شده مراجعه فرمایید.

شرایط عمومی کفالت سربازی

شرایط اخذ معافیت کفالت پدر

یکی از مهم ترین شرایط لازم جهت کسب معافیت پدر، سن او است. بدین معنی که سن پدر مشمول متقاضی این نوع معافیت نباید از حد خاصی کمتر باشد. البته این معیار سنی هر ساله دچار تغییراتی می شود، اما برای سال جاری 75 سال در نظر گرفته شده است.

این در حالی است که قبلا سن معافیت 60 و 70 سال بود. در این قوانین جدید معافیت سربازی آمده است که اگر سن پدری 75 سال به بالا باشد، بدون در نظر گرفتن وضعیت سلامت یا جسمانی او، فرد مشمول معاف خواهد شد.

یکی دیگر از شرایط اخذ این نوع معافیت، بیمار بودن پدر می باشد. اگر شورای پزشکی تائید نماید که بیماری پدر در حدی است که قادر به سرپرستی و تامین معاش خانواده نیست، مشمول معافیت دائم خواهد گرفت. در این آیین نامه لیست بیماری هایی که نشان دهنده ناتوانی پدر می باشد، آورده شده است.

از سوی دیگر ممکن است پدر در شرایط جسمی و روحی مناسبی نباشد و این سوال مطرح شود که آیا با وجود برادر، باز هم می تواند مشمول، معافیت کفالت سربازی بگیرد.

باید بگوییم که این مسئله بستگی به سن و وضعیت سلامت برادر دیگر دارد. بدین مفهوم که با داشتن برادر بزرگتر و سالم، امکان اخذ معافیت برای مشمول و بردار کوچکتر وجود ندارد.

برای آگاهی از نحوه محاسبه شماره چشم برای معافیت این لینک را لمس کنید.

قوانین معافیت کفالت مادر

شرط اصلی اخذ معافیت سربازی کفالت مادر این است که مادر فاقد همسر باشد. این بدان معناست که همسر مادر جدا و یا فوت نموده باشد.

چنانچه جدا شدن همسر مادر دلیل معافیت باشد، موقت نامیده می شود. البته اگر بعد از 30 ماه از طلاق یا فوت پدر، همچنان مادر سرپرست نداشته باشد، معافیت دائم خواهد شد.

تذکر: در مواردی که درخواست کفالت به دلیل طلاق باشد، ارائه طلاق نامه رسمی ضروری است.

معافیت کفالت خواهر و برادر

برای اخذ معافیت کفالت خواهر، نیز تنی بودن و سن بالای 18 سال یک فاکتور مهم است. بر این اساس، اگر پدر فوت نموده و مشمول تنها سرپرست خواهر یا خواهران به شمار آید، می تواند از معافیت کفالت خواهر برخوردار شود. همچنن، خواهری که همسرش فوت کرده و پدر او فوت شده باشد، حتی در صورت شاغل بودن خواهر، به او معافیت تعلق می گیرد.

این نوع معافیت به صورت موقت یا دائمی در زمان صلح می باشد. اگر حتی خواهر برادر ناتنی واجد شرایط قبول کفالت نیز نمی تواند مانع کفالت برادر تنی گردد.

یک نکته مهم دیگر از میان چندین مورد اختصاص یافته به معافیت کفالت خواهر این است که چنانچه برادر کفیل مشمول این معافیت فوت کرده و یا بیمار شود و خواهر همچنان سرپرستی نداشته باشد، برادر دیگر واجد شرایط می تواند درخواست رسیدگی دهد.

در مورد معافیت کفالت برادر نیز می توان بیان کرد، اگر سن برادر بالای ۱۸ سال باشد و بیماری او توسط پزشکی قانونی تایید شود و همچنین پدر فوت کرده باشد. در این صورت  مشمول تنها  مراقب برادر بیمار خود باشد و برادر دیگری نداشته باشد، آنگاه می تواند از معافیت کفالت برادر استفاده کند. در صورتی که اگر سن برادر کمتر از ۱۸ سال باشد و پدر در قید حیات نباشد، بدون در نظر گرفتن بیماری برادر مشمول می تواند از قانون کفالت استفاده کند.

البته به غیر از موارد بالا کفالت مادر بزرگ و پدر بزرگ نیز وجود دارد که جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن ها می توانید با مشاوران ایران تحصیل تماس حاصل نمایید.

معافیت کفالت خواهر و برادر

اگر می خواهید بدانید که شرایط نظام وظیفه برای کنکور مجدد چیست، وارد لینک شوید.

شرایط اخذ معافیت پزشکی سربازی

معافیت پزشکی به چند مورد مشکل روحی و جسمی تعلق می گیرد. چنانچه شورای پزشکی به تایید برساند که مشمول از نظر روحی و جسمی از سلامت برخوردار است، می توانند معافیت پزشکی بگیرند. برای مثال چند نمونه از شرایط لازم به ترتیب زیر می باشند:

🔷  اشخاص دارای نقص عضو که توان انجام خدمات رزمی را نداشته باشد، اما سلامت روانی آن ها کامل باشد، معاف از رزم خواهند شد.

🔷  مبتلایان به بیماری های خاص که به طور موقت قادر سپری کردن خدمت نیستند، معافیت موقت می گیرند.

🔷  دارندگان نقص فیزیکی یا نقص عضو، نداشتن شرایط روانی مناسب و مشکلات جسمانی که مانع از انجام خدمت می شوند، معافیت دائم می گیرند.

لیست بیماری های در بردارنده معافیت های پزشکی در جدول زیر جای گرفته اند. طبق قوانین جدید معافیت سربازی این بیماری ها می توانند سبب تعلق گرفتن معافیت دائم یا موقت شوند.

بیماری های عمومی  بیماری های غدد مترشحه و داخلی بیماری های پوست و بافت های زیر پوستی
بیماری های پوست و بافت های زیر پوستی بیماری های داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژی ) بیماری های اعصاب و روان جراحی مغز و اعصاب
بیماری های ریه و قفسه سینه بیماریهای استخوان (اسکلت) بیماری های شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی
بیماری های بدخیم خون و انکولوژی بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی (ارولوژی) بیماری های فک و دهان ودندان
بیماری های چشم و مشکلات بینایی بیماری های گوش و حلق و بینی بیماری های قلب و عروق
بیماری های روماتولوژی و بافت همبند بیماری های عفونی

جهت آشنایی با محاسبه اضافه خدمت غیبت سربازی لینک قرمز را لمس کنید.

برای دریافت معافیت پزشکی سربازی چه باید کرد؟

یکی از مهم ترین اقدامات لازم برای دریافت معافیت پزشکی، تشکیل پرونده و اخذ معافیت کمیسیون و شورای پزشکی می باشد. برای این امر بایستی مراحل زیر را طی نمود.

🔶 مراجعه به دفاتر پلیس + 10 جهت اخذ دفترچه راهنمای خدمت نظام وظیفه عمومی

🔶 مراجعه به پزشکان معاینه کننده اولیه و پر کردن معاینه اولیه

🔶 درج اطلاعات در سامانه پلیس + 10 توسط کارمندان مربوطه و تحویل مدارک به مشمول

🔶 پست کردن برگ معرفی به بیمارستان برای مشمول

🔶 مراجعه به بیمارستان به منظور انجام معاینات تخصصی

🔶 ارسال دعوتنامه برای مشمول و برگزاری جلسه پزشکی

🔶 صدور کارت معافیت موقت، دائم یا معاف از رزم در صورت برخورداری از شرایط

برای دریافت معافیت پزشکی سربازی چه باید کرد؟

اگر می خواهید از شرایط معافیت پزشکی دندان مطلع شوید، بر روی لینک کلیک نمایید.

شرایط معافیت ایثارگران سربازی

معافیت ایثارگران شامل جانبازان، شهدا و جاویدالاثرها، و آزادگان می شود. بدین ترتیب، اگر پدر، مادر، برادر یا خواهر مشمول، شهید، جانباز یا جاویدالاثر شده باشد می توانند بر اساس شرایط زیر از معافیت ایثارگران استفاده کنند.

🔶 یکی از برادران شهید یا آزاده دارای ماه سابقه اسارت یا جانباز 25 درصد یا مفقودالاثر که فرزند ذکور ندارند.

🔶 هر کدام از مشمولان که والد جانباز، آزاده یا رزمنده آن ها دارای 24 ماه آزادگی، 25 درصد جانبازی و 30سابقه حضور در جبهه باشند.

🔶 جانبازان 10 درصد که مشمول خدمت سربازی می باشند.

🔶 همه مشمولان فرزند شهید یا مفقودالاثر.

🔶 مشمولانی که با بانوان جانباز 25 درصد و بالاتر از آن ازدواج نموده اند. این افراد تا 5 سال اول ازدواج معافیت موقت می گیرند. اگر ازدواج بعد از این زمان همچنان مستمر باشد، معافیت دائم خواهند گرفت.

🔶 بانوانی که جانباز شناخته شده و قبلا فرزند یا برادر آن ها از معافیت جانبازی خواهری استفاده کرده اند، تنها یکی از برادران آن ها مجاز به اخذ معافیت ایثارگران می باشند.

به منظور اخذ معافیت موقت پزشکی ۶ ماهه لینک مربوطه را لمس نمایید.

معافیت تحصیلی دانشجویان

به طور کلی معافیت سربازی تحصیلی شامل چند دسته اعم از معافیت تحصیلی دانشجویان، دانش آموزان، طلاب حوزه های علمیه و معافیت تحصیلی خارج از کشور می شود.

سازمان نظام وظیفه کسی را دانشجو می داند مطابق با مقررات وزارت فرهنگ در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی داخل یا خارج کشور مورد تایید این وزارت خانه، در حال تحصیل باشد.

گفتنی است که دانشجویان واجد شرایط همه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و مقاطع بالاتر دانشگاه های ملی (دولتی) و غیر دولتی که شامل دانشگاه های پیام نور، دانشگاه های آزاد، دانشگاه های پردیس، دانشگاه های غیرانتفاعی می توانند از این قانون بهره مند شوند.

حداکثر سقف سنی مجاز برای اتمام دوران تحصیل مقاطع مختلف برای دارندگان معافیت تحصیلی، بر اساس جدول زیر می باشد.

مقطع تحصيلی حداکثر سال مجاز برای تحصیل
دكتری تخصصی ناپيوسته 6
دکتری پزشکی پیوسته 8
کارشناسی ارشد پیوسته 6
کارشناسی پیوسته 5
كارشناسی ارشد ناپيوسته 3
كارشناسی ناپيوسته 3
كاردانی 2/5

جهت اطلاع از قوانین اخذ معافیت کفالت مادر بزرگ مطابق جدیدترین قوانین نظام وظیفه لینک قرمز را انتخاب فرمایید.

چگونه معافیت تحصیلی دانش آموزی بگیریم؟

یکی از متداولترین معافیت های سربازی، معافیت تحصیلی است. از این میان، دانش آموزان نیز از متقاضیان عمده معافیت تحصیلی می باشند، چرا که سازمان وظیفه عمومی برای آن ها فرصت ایجاد کرده است تا در یک بازه زمانی خاص رفتن به خدمت سربازی با تعویق صورت گیرد.

چگونه معافیت تحصیلی دانش آموزی بگیریم؟

دلیل اصلی این امر نیز شرکت در کنکور سراسری و امکان مطالعه بهتر می باشد. قوانین جدید معافیت سربازی، دانش آموز را کسی معرفی می کنند که در یکی از مدارس روزانه، بزرگسالان یا آموزش از راه دور در حال تحصیل باشد.

شرایط لازم جهت اخذ معافیت دانش آموزی

🔶 اگر مشمول به در هنگام ورود به سن 19 سالگی، مشغول به تحصیل در موسسات مورد تایید آموزش و پرورش باشند، می توانند تا اتمام دوره تحصیل که نهایتا 24 سال تمام می باشد، از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

🔶 هنرجویان و دانش آموزان دانشسراها که در یکی از موسسات آموزشی تابع آموزش و پرورش اشتغال به تحصیل دارند.

🔶 دانش آموزانی که تحصیل دبیرستان خود را به اتمام رسانده اند، اما موفق به ورود به دانشگاه نشده اند در صورت داشتن شرایط خاص می توانند از معافیت تحصیلی استفاده کنند.

🔶 مشمولانی که معافیت به تحصیل دانش آموزی را کسب نموده اند، نیازی به اعلام آن در سازمان های وظیفه عمومی جهت تمدید یا کنترل ندارند. سازمان های مربوطه خود موظف به انجام این کار می باشند.

🔶 دانش آموزان مشمول که در مقطع راهنمایی مشغول به تحصیل هستند نمی توانند معافیت بگیرند.

🔶 چنانچه دانش آموز فارغ التحصیل شود و یا ترک تحصیل نماید، ادارات و نواحی آموزش و پرورش باید سریعا مراتب را به نظام وظیفه اعلام کنند. در این صورت، معافیت لغو خواهد شد.

🔶 دارندگان مدرک دیپلم حداکثر تا سن 20 سالگی مجاز به استفاده از این معافیت هستند.

برای آگاهی از آیین نامه جدید معافیت پزشکی بر روی لینک کالیک نمایید.

معافیت بخشودگی سنی چیست؟

یک نام دیگر معافیت بخشودگی سنی، عفو رهبری می باشد که جزء موارد خاص به شمار می رود. قوانین جدید معافیت سربازی بیان می کند که مشمولان بالای 50 سال که شناسنامه آن ها تغییرات سنی نداشته است، نیازی به درخواست معافیت ندارند و معاف خوانده می شوند.

اما در مورد شرایط استفاده از معافیت عفو رهبری، مدرک تحصیلی و سن مشمول از مهمترین شرایط به شمار می روند. در این جدول مقاطع تحصیلی و سن های مورد نیاز برای این نوع از معافیت قابل مشاهده است.

زير ديپلم ، ديپلم ، فوق ديپلم متولدين تا پايان 1354
ليسانس متولدين تا پايان 1354
فوق ليسانس متولدين تا پايان 1352
دكتری غيرپزشكی متولدين تا پايان 1350
دكتری پزشكی و دامپزشكی تا پایان 1344

برای اطلاع از شرایط تحصیل مجدد در یک مقطع مشمولان خدمت سربازی بر روی لینک مربوطه کلیک بفرمایید.

معافیت بخشودگی سنی چیست؟

اخبار مربوط به خدمت سربازی

🎉 دو ماه معافیت خدمت برای کارکنان وظیفه متاهل فراری

سازمان وظیفه عمومی فراجا، طی اطلاعیه‌ای بیان کرد: «کارکنان وظیفه متاهل فراری که بعد از تاریخ یکم آذر ماه سال 99 خود را به یگان خدمتی معرفی کنند، می‌توانند از کسر خدمت تاهل به مدت دو ماه بهره مند شوند.»

🎉 وام 150 میلیون تومانی با بهره ۴ درصد برای سربازان منقضی خدمت از سال ۹۷ به بعد

سردار محمد زاده‌کمند، فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه، با اشاره به بندهای سند ملی مهارت آموزی و اشتغال کارکنان وظیفه بیان کرد، برای حمایت از اشتغال سربازان ماهر تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی با کارمزد ۴ درصد در نظر گرفته شده است. این سربازان باید از سال‌های ۱۳۹۷ به بعد خدمت خود را تمام کرده باشند تا از این تسهیلات استفاده کنند. بازپرداخت این وام ۷ ساله با سود ۴ درصد است.

 

خلاصه مطالب

هر ساله قوانین سربازی دچار تغییراتی می شود. اطلاع از این قوانین می تواند برای افرادی که قصد دارند به خدمت بروند یا از معافیت سربازی استفاده کنند، بسیار مناسب باشد. در حال حاضر انواع معافیت های سربازی پزشکی، تحصیلی، کفالت، عفو رهبری، ایثارگری و غیره وجود دارند. هر کدام از آن ها شرایط خاصی دارند که شما باید با قوانین آن ها آشنا شوید.

هر چند که قوانین معافیت سربازی بندهای مختلفی دارد، اما در بالا به مهمترین آن ها اشاره کردیم و هر کدام از قوانین جدید معافیت سربازی را بررسی کردیم. هر یک از این معافیت های سربازی چندین بند و زیر بند دارند که هر کدام از آن ها بحث مفصلی هستند. از سوی دیگر برخی از مشمولان با موارد خاصی مواجه هستند و به همین دلیل یافتن پاسخ آن ها از لابلای این قوانین ممکن است چندان راحت نباشد.

کارشناسان تخصصی منظام وظیفه ایران تحصیل این آمادگی را دارند تا در همه روزهای هفته پاسخگوی سوالات همه شما دوستان گرامی باشند. برای این امر می توانید از طریق شماره های جدول زیر با ما در تماس باشید.

جهت دانلود پی دی اف این مقاله کلیک کنید.

 

 

پادکست صوتی مقاله

 

 

3.9/5 - (15 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط اخذ معافیت کفالت پدر چیست؟

نداشتن غیبت، داشتن 18 سال کامل و تنها نگهداره بودن مشمول از پدر اصلی ترین شرایط معافیت کفالت به شمار می آیند.

چگونه می توان معافیت پزشکی گرفت؟

گرفتن معافیت پزشکی مراحل و شرایط زیادی دارد. شما برای کسب راهنمایی های لازم در این زمینه می توانید با کارشناسان ما در ایران تحصیل تماس بگیرید.

سقف مجاز برای تمدید معافیت تحصیلی دانشجویی چند است؟

در مقاله کنونی سقف سنی مجاز همه مقاطع تحصیلی جهت اخذ این نوع معافیت آمده است. به عنوان مثال در کاردانی سقف مجاز ۲.۵ سال در نظر گرفته شده است.

نظرات

423 دیدگاه دربارهٔ «قوانین جدید معافیت سربازی در سال 1402»

 1. Avatar photo حمید گفت:

  سلام
  من در سن 17 سالگی بیماری هایپوسپادیاس ساب کرونال داشتم و عمل شدم ولی متاسفانه بعد از یک مدت در ان ناحیه یک فیستول ادراری روی الت تناسلیم تشکیل شد و در حال حاضر از دو مجرا ادرار میکنم.
  پیش دکترم رفتم گفت باید جراحی کنم چون سوزش ادرار دارم میخواستم ببینم معافیت شامل حال من میشه؟

  1. Avatar photo مشاور صادقی گفت:

   سلام
   احتمال دارد
   اما نظر نهایی را کمیسیون پزشکی نظام وظیفه میدهد

 2. Avatar photo محسن نامی گفت:

  آیا کسی که ۳۵ سال به بالا داره و ۲ فرزند هم دا ه شامل معافیت میشه؟

  1. Avatar photo مشاور امینی گفت:

   سلام دوست عزیز خیر

 3. Avatar photo ابوالفضل گفت:

  سلام و خسته نباشید
  هنوز طرح سه یا چهار برادی هست ؟!
  تا پایان شهریور امسال معافیت تحصیلی دارم ، خواستم ببینم این طرح هنوز هست ؟!
  چهار تا برادر بزرگ تر دارم ک همشون خدمت سربازی رفتن

  1. Avatar photo مشاور صادقی گفت:

   سلام
   خیر

 4. Avatar photo فرشاد گفت:

  سلام وقت بخیر خسته نباشید من حدود سال 81خدمت رفتم که فقط یک شب بودم و گفتن چون تک فرزند هستی معاف میشی چرا اومدی متاسفانه برگشتم دیگر اقدام نکردم الان هم ۳۹سال سن دارم و سه فرزند مشکل دیکس کمر هم دارم که چند سال پیش مراجع کردم و معاف از رزم شدم به نظر شما این قانون جدید درست و من معاف هستم ممنون میشم راهنمای کنید

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر میتونید معافیت بگیرین

 5. Avatar photo hamzh گفت:

  سلام من تک فرزند پسرم وپدرم پنجاه سال سن داره واعتیاد شدید به مواد مخدر داره ونمیتونه مخارج زندگی رو تامین کنه آیا معاف میشم.ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   پدر شما اگر از کار افتاده باشد میتونید کفالت بگیرید در صورت نداشتن غبت

 6. Avatar photo علي گفت:

  سلام وقت بخير،من كليه هام نعل اسبيه،٢٣سال دارم و مدرك تحصيليم هم سيكله، معافيت دائم به من تعلق ميگيره

  1. Avatar photo مشاور مرادیان گفت:

   سلام وقت بخیر
   معافیت سربازی شما بستگی به شدت بیماری تان دارد

 7. Avatar photo علی گفت:

  سلام میتونم حین تحصیل در دانشگاه معافیت پزشکی بگیرم

  1. Avatar photo moradian گفت:

   سلام وقت شما بخیر
   برای بعضی از بیماری ها بله
   برای اطلاع از لیست بیماری ها با مشاوران ما تماس بگیرید

 8. Avatar photo بهراد گفت:

  سلام خسته نباشید من متولد ۱۳۷۷ هستم ۳تا برادر از خودم بزرگ تر دارم یکیشون متأهل دوتا شون مجرد ولی سال یک بار بیشتر پیش پدر مادرم نمیان ومن مسئول خرج و مخارج پدر و مادرم هستم پدرم متولد ۱۳۳۰ هست و توان هیچ کاری نداره ناراحتی قلبی دارد و من باید بهش کمک کنم ومن بخاطر نگهداری از پدرم نمیتونم خدمت برم ایا معافیت ب من تعلق میگیرد

  1. Avatar photo مشاور صادقی گفت:

   سلام
   خیر تا مادامی که برادر بزرگ تر دارید

بارگذاری دیدگاه های بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور