تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
معافیت سربازی

قوانین جدید معافیت سربازی در سال 1400

معافیت سربازی
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

قوانین جدید معافیت سربازی سال 1400 احتمالا دچار تغییراتی خواهد شد. با توجه به اینکه تاکنون خدمت سربازی برای همه افراد بالای 18 سال اجباری بوده است، برخی از مشمولان به دنبال راه های قانونی جهت اخذ معافیت از این دوران می باشند.

از این رو، اطلاع از قوانین در نظر گرفته شده برای معافیت افرادی که به دلایل مختلف گذارندن این دوره برایشان مشکل آفرین است، اهمیت بسزایی دارد.

در این مقاله قصد داریم تا به انواع معافیت و شرایط کسب هر کدام آشنا شده، و از آخرین و جدیدترین اخبار تغییر سربازی مطلع شویم.

همچنین، به دلیل پیچیدگی و جزئیات زیاد برخی از ضوابط، می توانید برای طرح سوالات خود و پاسخ های دقیق، با مشاوران ما در ایران تحصیل تماس بگیرید.

 

قوانین جدید معافیت سربازی و تغییر در اجباری بودن سربازی در سال 1400 در مجلس شورای اسلامی به رای گذاشته شده، به محض تکمیل شدن اطلاعیه قوانین و شرایط جدید سربازی و معافیت در سال 1400 در این مطلب قرارداده خواهد شد.

 

معافیت سربازی

 

 

جهت کسب اطلاع از قوانین جدید معافیت سربازی در سال 1400 و چگونگی اخذ معافیت های پزشکی، کفالت، ایثارگری و غیره از طریق تلفن ثابت با شماره های زیر تماس بگیرید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

آیا از انواع معافیت سربازی آگاهی دارید؟

 

آیا از انواع معافیت سربازی آگاهی دارید؟

 

پاسداری از امنیت و حفظ حریم کشور یکی از مهم ترین دلایلی است که گذراندن دوران خدمت سربازی را به یک امر واجب برای مردان این مرز و بوم تبدیل کرده است. بدین معنی که هر کدام آقایانی که به سن 18 سالگی تمام می رسند، بایستی برای دریافت دفترچه خدمت سربازی اقدام کرده و آماده اعزام شوند.

اما در این بین، ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که سپری کردن این دوران را برای معاش مشمولان دشوار کرده و یا حتی سلامت روحی و روانی آن ها را به خطر اندازد. سازمان نظام وظیفه عمومی تدبیری اندیشیده است تا این افراد بر اساس قوانین و ضوابط خاصی بتوانند از معافیت سربازی موقت و دائم برخوردار شوند.

منظور از معافیت موقت این است که مشمول برای یک مدت می تواند از سپری کردن به محل خدمت معاف شده و پس از اتمام آن اعزام گردد. این مهلت بسته به شرایط شخص می تواند متفاوت باشد.

اما در معافیت دائم، همانطور که از نام آن بر می آید، دیگر گذراندن این دوره بر مشمول واجب نیست و به او کارت معافیت از خدمت داده می شود. اما به طور کلی ما در کشورمان چند نوع معافیت سربازی داریم که از قرار زیر می باشند. در ادامه با هر کدام از این موارد بیشتر آشنا می شویم.

 

معافیت تحصیلی معافیت پزشکی
معافیت کفالت معافیت مددجویان
معافیت ایثارگران معافیت سنی ( عفو رهبری)
معافیت متعهدین خدمت

 

برای دسترسی به سامانه مشاوره نظام وظیفه و سربازی آنلاین لینک مربوطه را انتخاب فرمایید.

 

قوانین جدید معافیت و خرید سربازی سال 1400 چیست؟

به تازگی در مجلس شورای اسلامی پیشنهادی از سوی نمایندگان مجلس مبنی بر حذف اجباری خدمت سربازی مطرح گریده است که در حال حاضر در دست بررسی می باشد.

در آیین نامه های گذشته، مردانی که به سن 18 سالگی تمام می رسند تا 50 سالگی، جزء مشمولان خدمت سربازی به شمار می روند.

البته بر اساس طرح جدید ارائه شده در مورد معافیت سربازی، این سن در مواقع ضرورت یا بسیج همگانی به 60 سال هم افزایش می یابد.

همچنین، در صورتی که جنگ و یا بسیج همگانی صورت بگیرد، افرادی که در هنگام صلح از معافیت خدمت ضرورت برخوردار بوده اند، بایستی به خدمت احضار گردند. این اشخاص مجاز به استفاده از حقوق مشمولان هم طبقه خود خواهند بود.

 علاوه بر این، مشمولان 28 سال به بالا که تا 50 سالگی، 50 درصد مالیات بیشتر از مشمولان سربازی رفته پرداخت نمایند، مجاز به سپری نکردن دوره سربازی خواهند بود. این در حالی است که این افراد مجاز به استفاده تمامی خدمات ارائه شده به دارندگان کارت پایان خدمت می باشند.

این قانون، بخش های متعددی دارد. از جمله اینکه چنانچه شخصی به دلایل مختلف نتواند برای سربازی اعزام گردد، در صورت پرداخت مبلغ مشخصی از خدمت سربازی معاف خواهند شد و خدمات مورد نظر را دریافت کنند.

البته این طرح هنوز قطعی نشده است و مفاد بسیار دیگری دارد. به محض اتمام بررسی ها و اجرای طرح مربوطه در مجلس شورای اسلامی، می توانید با مراجعه به سامانه ایران تحصیل و تماس با کارشناسان خبره ما از جزئیات و قوانین آن مطلع شوید.

 

جهت کسب راهنمایی در مورد تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان و دانش آموزان بر روی لینک کلیک کنید.

 

معافیت کفالت سربازی

یکی از انواع معافیت سربازی که صرفا جنبه شخصی نداشته و اثرات آن متوجه خانواده مشمول نیز خواهد شد، معافیت کفالت است. بدین معنی که فرد یا افرادی تحت تکفل فرد مشمول قرار بگیرند.

شرایط عمومی کفالت سربازی

 • نداشتن غیبت (اگر فرد در زمان هایی که وظیفه عمومی تعیین می کند، خود را برای دریافت دفترچه معرفی نکندف وارد غیبت خواهد شد.)
 • داشتن سن 18 سال تمام در زمان مراجعه به هیئت رسیدگی
 • یگانه مراقب را نگهدارنده بودن
 • معافیت کفالت به چند نوع تقسیم می شود که در جدول زیر عناوین آن ها ذکر گردیده است. ما در مورد کفالت پدر، مادر، و خواهر و برادر توضیح خواهیم داد. 

برای اطلاع از شرایط بقیه موارد می توانید با مشاورین نظام وظیفه در ارتباط باشید.

 

معافیت کفالت پدر معافیت کفالت مادر معافیت کفالت یگانه سرپرست برادر کمتر از هجده سال تمام. (صغیر)
معافیت کفالت تنها نوه بالای ۱۸ سال که مراقب و نگهدارنده پدربزرگ بدون فرزند یا مادربزرگ بدون فرزند و شوهر است معافیت کفالت فردی که همسرش فوت شده و از او دارای فرزند کوچکی است. (البته تا زمانی که ازدواج نکرده است.)

 

معافیت کفالت مشمولی که دارای همسر معلول است
معافیت کفالت کمیته امداد معافیت کفالت اعضای نیازمند مراقبت از اعضای خانواده معافیت کفالت فرزند معلول
معافیت کفالت سه خواهری معافیت کفالت برادر معلول معافیت کفالت والدین معلول

 

برای اطلاع از آخرین قانون جدید معافیت تحصیلی به لینک مشخص شده مراجعه فرمایید.

 

شرایط اخذ معافیت کفالت پدر

 

انواع معافیت سربازی

 

یکی از مهم ترین شرایط لازم جهت کسب معافیت پدر، سن او است. بدین معنی که سن پدر مشمول متقاضی این نوع معافیت نباید از حد خاصی کمتر باشد. البته این معیار سنی هر ساله دچار تغییراتی می شود، اما برای سال جاری 75 سال در نظر گرفته شد ه است.

این در حالی است که قبلا سن معافیت 60 و 70 سال بود. در این قوانین جدید معافیت سربازی آمده است که اگر سن پدر 75 سال باشد، بدون در نظر گرفتن وضعیت سلامت یا جسمانی او، فرد مشمول معاف خواهد شد.

یکی دیگر از شرایط اخذ این نوع معافیت، بیمار بودن پدر می باشد. اگر شورای پزشکی تائید نماید که بیماری پدر در حدی است که قادر به سرپرستی و تامین معاش خانواده نیست، مشمول معافیت دائم خواهد گرفت. در این آیین نامه لیست بیماری هایی که نشان دهنده ناتوانی پدر می باشد، آورده شده است.

از سوی دیگر ممکن است پدر در شرایط جسمی و روحی مناسبی نباشد و این سوال مطرح شود که آیا با وجود برادر، باز هم می توان معافیت کفالت سربازی گرفت.

باید بگوییم که این مسئله بستگی به سن و وضعیت سلامت برادر دیگر دارد. بدین مفهوم که با داشتن برادر بزرگتر و سالم، امکان اخذ معافیت برای مشمول و بردار کوچکتر وجود ندارد.

 

برای آگاهی از نحوه محاسبه شماره چشم برای معافیت این لینک را لمس کنید.

 

قوانین معافیت کفالت مادر

شرط اصلی اخذ معافیت سربازی کفالت مادر این است که مادر فاقد همسر باشد. این بدان معناست که همسر مادر جدا و یا فوت نموده باشد.

چنانچه جدا شدن همسر مادر دلیل معافیت باشد، موقت نامیده می شود. البته اگر بعد از 30 ماه از طلاق یا فوت پدر، همچنان مادر سرپرست نداشته باشد، معافیت دائم خواهد شد.

تذکر: در مواردی که درخواست کفالت به دلیل طلاق باشد، ارائه طلاق نامه رسمی ضروری است.

 

معافیت کفالت خواهر و بردار

برای اخذ معافیت کفالت خواهر، نیز تنی بودن و سن بالای 18 سال یک فاکتور مهم می باشد. بر این اساس، اگر پدر فوت نموده و مشمول تنها سرپرست خواهر یا خواهران به شمار آید، می تواند از معافیت کفالت خواهر برخوردار شود. همچنن، خواهری که همسرش فوت کرده و پدر او فوت شده باشد، حتی در صورت شاغل بودن خواهر، به او معافیت تعلق می گیرد.

این نوع معافیت به صورت موقت یا دائمی در زمان صلح می باشد. اگر حتی خواهر برادر ناتنی واجد شرایط قبول کفالت نیز نمی تواند مانع کفالت برادر تنی گردد.

یک نکته مهم دیگر از میان چندین مورد اختصاص یافته به معافیت کفالت خواهر این است که چنانچه برادر کفیل مشمول این معافیت فوت کرده و یا بیمار شود، و خواهر همچنان سرپرستی نداشته باشد، برادر دیگر واجد شرایط می تواند درخواست رسیدگی دهد.

 

اگر می خواهید بدانید که شرایط نظام وظیفه برای کنکور مجدد چیست، وارد لینک شوید.

 

شرایط اخذ معافیت پزشکی سربازی

 

شرایط اخذ معافیت پزشکی

 

معافیت پزشکی به چند مورد مشکل روحی و جسمی تعلق می گیرد. چنانچه شورای پزشکی به تایید برساند که مشمول از نظر روح و جسمی از سلامت برخوردار است، می توانند معافیت پزشکی بگیرند. برای مثال چند نمونه از شرایط لازم به ترتیب زیرمی باشند:

 

 • اشخاص دارای نقص عضو که توان انجام خدمات رزمی را نداشته، اما از سلامت روانی برخوردار باشند، معاف از رزم خواهند شد.
 • مبتلایان به بیماری های خاص که به طور موقت قادر سپری کردن خدمت نیستند، معافیت موقت می گیرند.
 • دارندگان نقص فیزیکی یا نقص عضو، نداشتن شرایط روانی مناسب و مشکلات جسمانی که مانع از انجام خدمت می شوند، معافیت دائم می گیرند.

لیست بیماری های دربردارنده معافیت های پزشکی در جدول زیر جای گرفته اند. طبق قوانین جدید معافیت سربازی این بیماری ها می توانند سبب تعلق گرفتن معافیت دائم یا موقت شوند.

 

بیماری های عمومی  بیماری های غدد مترشحه و داخلی بیماری های پوست و بافت های زیر پوستی
بیماری های پوست و بافت های زیر پوستی بیماری های داخلی مغز و اعصاب ( نورولوژی )

 

بیماری های اعصاب و روان جراحی مغز و اعصاب
بیماری های ریه و قفسه سینه بیماریهای استخوان (اسکلت) بیماری های شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی
بیماری های بدخیم خون و انکولوژی بیماری های دستگاه ادراری و تناسلی (ارولوژی) بیماری های فک و دهان ودندان
بیماری های چشم و مشکلات بینایی بیماری های گوش و حلق و بینی بیماری های قلب و عروق
بیماری های روماتولوژی و بافت همبند بیماری های عفونی

 

 

جهت آشنایی با محاسبه اضافه خدمت غیبت سربازی لینک قرمز را لمس کنید.

 

برای دریافت معافیت پزشکی سربازی چه باید کرد؟

یکی از مهم ترین اقدامات لازم برای دریافت معافیت پزشکی، تشکیل پرونده و اخذ معافیت کمیسیون و شورای پزشکی می باشد. برای این امر بایستی مراحل زیر را طی نمود.

 

 • مراجعه به دفاتر پلیس + 10 جهت اخذ دفترچه راهنمای خدمت نظام وظیفه عمومی
 • مراجعه به پزشکان معاین اولیه و پر کردن معاینه اولیه
 • ورود به سامانه پلیس + 10 توسط کارمندان مربوطه و تحویل مدارک به مشمول
 • پست کردن برگ معرفی به بیمارستان برای مشمول
 • مراجعه به بیمارستان به منظور انجام معاینات تخصصی
 • ارسال دعوتنامه برای مشمول و برگزاری حلسه پزشکی
 • صدور کارت معافیت موقت، دائم یا معاف از رزم در صورت برخورداری از شرایط

 

اگر می خواهید از شرایط معافیت پزشکی دندان مطلع شوید، بر روی لینک کلیک نمایید.

 

شرایط معافیت ایثارگران سربازی

معافیت ایثارگران شامل جانبازان، شهدا و جاویدالاثرها، و آزادگان می شود. بدین ترتیب، اگر پدر، مادر، برادر یا خواهر مشمول، شهید، جانباز یا جاویدالاثر شده باشد، می توانند بر اساس شرایط زیر از معافیت ایثارگران استفاده کنند.

 

 • یکی از برادران شهید یا آزاده دارای ماه سابقه اسارت یا جانباز 25 درصد یا مفقودالاثر که فرزند ذکور ندارند.
 • هر کدام از مشمولان که والد جانباز، آزاده یا رزمنده آن ها دارای 24 ماه آزادگی، 25 درصد جانبازی و 30سابقه حضور در جبهه باشند.
 • جانبازان 10 درصد که مشمول خدمت سربازی می باشند.
 • همه مشمولان فرزند شهید یا مفقودالاثر.
 • مشمولانی که با بانوان جانباز 25 درصد و بالاتر از آن ازدواج نموده اند. ای افراد تا 5 سال معافیت موقت می گیرند. اگر ازدواج بعد از این زمان همچنان مستمر باشد، معافیت دائم خواهند گرفت.
 • بانوانی که جانباز شناخته شده و قبلا فرزند یا برادر آن ها از معافیت جانبازی خواهری استفاده کرده اند، تنها یکی از برادران آن ها مجاز به اخذ معافیت ایثارگران می باشند.

 

به منظور کسب راهنمای گام به گام اخذ معافیت کفالت سربازی لینک مربوطه را لمس نمایید.

 

معافیت تحصیلی دانشجویان

به طور کلی معافیت سربازی تحصیلی شامل چند دسته اعم از معافیت تحصیلی دانشجویان، دانش آموزان، طلاب حوزه های علمیه و معافیت تحصیلی خارج از کشور می شود.

سازمان نظام وظیفه کسی را دانشجو می داند مطابق با مقررات وزارت فرهنگ در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی داخل یا خارج کشور مورد تایید این وزارت خانه، در حال تحصیل باشند.

گفتنی است که دانشجویان واجد شرایط همه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و مقاطع بالاتر دانشگاه های ملی (دولتی) و غیر دولتی که شامل دانشگاه های پیام نور، دانشگاه های آزاد، دانشگاه های پردیس، دانشگاه های غیرانتفاعی می توانند از این قانون بهره مند شوند.

حداکثر سقف سنی مجاز برای اتمام دوران تحصیل مقاطع مختلف برای دارندگان معافیت تحصیلی، بر اساس جدول زیر می باشد.

 

مقطع تحصيلي حداکثر سال مجاز برای تحصیل
دكتری تخصصی ناپيوسته 6
دکتری پزشکی پیوسته 8
کارشناسی ارشد پیوسته 6
کارشناسی پیوسته 5
كارشناسی ارشد ناپيوسته 3
كارشناسی ناپيوسته 3
كاردانی 2/5

 

جهت اطلاع از قوانین اخذ معافیت کفالت مادر بزرگ مطابق جدیدترین قوانین نظام وظیفه لینک قرمز را انتخاب فرمایید.

 

چگونه معافیت تحصیلی دانش آموزی بگیریم؟

یکی از متداولترین معافیت های سربازی، نوع تحصیلی آن می باشد. از این میان، دانش آموزان نیز از متقاضیان عمده معافیت تحصیلی می باشند، چرا که سازمان وظیفه عمومی برای آن ها فرصت ایجاد کرده است تا در یک بازه زمانی خاص رفتن به خدمت سربازی با تعویق صورت گیرد.

 

مراحل دریافت معافیت سربازی

 

دلیل اصلی این امر نیز شرکت در کنکور سراسری و امکان مطالعه بهتر می باشد. قوانین جدید معافیت سربازی، دانش آموز را کسی معرفی می کنند که در یکی از مدارس روزانه، بزرگسالان یا آموزش از راه دور در حال تحصیل باشد.

 

شرایط لازم جهت اخذ معافیت دانش آموزی

 • اگر مشمول به در هنگام ورود به سن 19 سالگی، مشغول به تحصیل در موسسات مورد تایید آموزش و پرورش باشند، می توانند تا اتمام دوره تحصیل که نهایتا 24 سال تمام می باشد، از معافیت تحصیلی استفاده کنند.
 • هنرجویان و دانش آموزان دانشسراها که در یکی از موسسات آموزشی تابع آموزش و پرورش اشتغال به تحصیل دارند.
 • دانش آموزانی که تحصیل دبیرستان خود را به اتمام رسانده، اما موفق به ورود به دانشگاه نشده اند در صورت داشتن شرایط خاص.
 • مشمولانی که معافیت به تحصیل دانش آموزی را کسب نموده اند، نیازی به اعلام سازمان ای وظیفه عمومی جهت تمدید یا کنترل ندارند. سازمان های مربوطه خود موظف به انجام این کار می باشند.
 • دانش آموزان مشمول که در مقطع راهنمایی مشغول به تحصیل هستند، نمی توانند معافیت بگیرند.
 • چنانچه دانش آموز فارغ التحصیل شود و یا ترک تحصیل نماید، ادرات و نواحی آموزش و پرورش باید سریعا مراتب را به نظام وظیفه اعلام کنند. در این صورت، معافیت لغو خواهد شد.
 • دارندگان مدرک دیپلم حداکثر تا سن 20 سالگی مجاز به استفاده از این معافیت هستند.

 

برای آگاهی از آیین نامه جدید معافیت پزشکی – آیین نامه معافیت نظام وظیفه بر روی لینک کالیک نمایید.

 

معافیت بخشودگی سنی چیست؟

یک نام دیگر معافیت بخشودگی سنی، عفو رهبری می باشد که جزء موارد خاص به شمار می رود. قوانین جدید معافیت سربازی بیان می کند که مشمولان بالای 50 سال که شناسنامه آن ها تغییرات سنی نداشته است، نیازی به درخواست معافیت ندارند و معاف خوانده می شوند.

اما در مورد شرایط استفاده از معافیت عفو رهبری، مدرک تحصیلی و سن مشمول از مهمترین شرایط به شمار می روند. در این جدول مقاطع تحصیلی و سن های مورد نیاز برای این نوع از معافیت قابل مشاهده است.

 

زير ديپلم ، ديپلم ، فوق ديپلم متولدين تا پايان 1354
ليسانس متولدين تا پايان 1354
فوق ليسانس متولدين تا پايان 1352
دكتری غيرپزشكی متولدين تا پايان 1350
دكتری پزشكی و دامپزشكی تا پایان 1344

 

برای اطلاع از شرایط تحصیل مجدد در یک مقطع مشمولان خدمت سربازی بر روی لینک مربوطه کلیک بفرمایید.

 

خلاصه مطالب

در این مقاله تلاش کردیم تا قوانین جدید معافیت سربازی سال 1400 را در همه اقسام آن مورد بررسی قرار دهیم و مشمولان عزیز را از شرایط در نظر گرفته شده برای هر کدام آگاه نماییم.

با این حال، هر کدام از این انواع معافیت دارای چندین بند و زیر بند است که خود نیاز به بحث مفصلی دارد. از سوی دیگر برخی از مشمولان با موارد خاصی مواجه هستند و به همین دلیل یافتن پاسخ آن ها از لابلای این قوانین ممکن است چندان راحت نباشد.

کارشناسان تخصصی منظام وظیفه ایران تحصیلی این آمادگی را دارند تا در همه روزهای هفته پاسخگوی سوالات همه شما دوستان گرامی باشد. برای این امر می توانید از طریق شماره های جدول زیر با ما در تماس باشید.

 

جهت کسب اطلاع از قوانین جدید معافیت سربازی و چگونگی استفاده از این طرح و تکمیل مدارک خود با شماره زیر تماس بگیرید:

9099072952 تماس از سراسر کشور – 9099072952 تماس از استان تهران

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

مطالب مرتبط

مدارک لازم برای اخذ معافیت های کفالت چیست؟

شرایط معافیت فرزندان ایثارگر

چگونه عافیت پزشکی سربازی بگیریم؟

معافیت سربازی

قوانین جدید معافیت سربازی سال 1400 چیست؟

در این مقاله می توانید از آخرین و جدید ترین اخبار تغییر سربازی اطلاع یابید.

شرایط اخذ معافیت کفالت پدر چیست؟

نداشتن غیبت، 18 سال سن تمام داشتن و تنها یگانه فرزند بودن نگهداره از اصلی ترین شرایط معافیت کفالت به شمار می آید.

چگونه می توان معافیت پزشکی گرفت؟

برای کسب راهنمایی های لازم در این زمینه می توانید با کارشناسان ما در ایران تحصیل تماس بگیرید.

سقف مجاز برای تمدید معافیت تحصیلی دانشجویی چند است؟

در مقاله کنونی سقف سنی مجاز همه مقاطع تحصیلی جهت اخذ این نوع معافیت آمده است 

مطالب مرتبط

نظرات

 1. مهدی
  ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۲۲:۴۸

  با سلام .
  خواستم بپرسم با این شرایط اگر بنده اسفند 1400 به خدمت اعزام بشم آیا کسر خدمت به من تعلق میگیره یا نه ؟

 2. محمد زارعی
  ۱۸ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۷

  باسلام پدرمن 24ماه جبهه سربازی دارد وکارت ایثارگری 24ماه جبهه راهم دارد ومن خودم الان 4ماه مشغول به خدمت وظیفه میباشم خواستم ببینم چقدرکسری خدمت برای من منظور میشود وآیامعافیت شامل من نیز میشود

  • کارشناس ارشد
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۲۱:۲۸

   سلام 10 ماه کسری از خدمت شامل حالتون می شه

 3. AYOB
  ۳ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۵۱

  با سلام
  پدرم 24 ماه در جبهه حضور داشته و ایثارگریش مورد تأیید ارتش هست و کارت ایثار ارتش دارد.خواستم بدونم میشه تو سامانه سجایا بنیاد شهید و امور ایثارگران ثبتنام کنیم؟

  • کارشناس ارشد
   ۹ شهریور ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۳۶

   سلام وقتتون بخیر.
   برای اخذ معافیت میتونید اقدام کنید.

 4. moshaverarshad
  ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۲۱

  کسری خدمت سربازی بایدچه جوری پلیس +10اقدام کنه

 5. moshaverarshad
  ۱۴ مرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۸

  مشمول غایب بایدچکارکنه

 6. مرضیه
  ۱۶ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۹:۱۵

  با سلام پدر من از کسری خدمت برای داداشم استفاده کردن و داداشم کلا معاف شده و از سال ۶۵برج ۷ تا سال ۶۷برج ۱۰ تو نقده منطقه جنگی سربازی خدمت کردند الان میخام ببینم ایثارگری بهشون تعلق میگیره

  • moshaverarshad
   ۲۲ تیر ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۵۳

   سلام اگر از همه ایثارگری شون برای برادرتون استفاده کردن شما دیگه نمیتونید برای کسری خدمت اقدام کنید

 7. ابوالفضل
  ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۷

  سلام خسته نباشیدپدرمن۲۵ماه خدمت کرده سردشت و۱۰درصدجانبازی داره برادرم معاف شده خواستم بدونم به منم کسری خدمت میدن

  • moshaverarshad
   ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۳۹

   سلام ممنون ظرفیت پذیریش هر کدوم از مدارس موقع ثبت نام در سایت مشخص

ایران تحصیل
تماس با مشاور