تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت مختص فارغ التحصیلان مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری عمومی رشته های پزشکی و پیراپزشکی بوده و تحت شرایط و ضوابط مشخصی انجام می گیرد. ثبت نام در این طرح تا ۳ ماه پس از فارغ التحصیلی دانشجویان امکان پذیر می باشد. طبق قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان، دارندگان مدرک فوق دیپلم و بالاتر رشته های پزشکی، پیراپزشکی و رشته های وابسته می بایست بعد از فراغت از تحصیل خود در داخل کشور و در مناطق مورد نیاز وزارت بهداشت و تشکیلات تابعه آن خدمت نمایند.

 در واقع این افراد مشمول طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت بوده و می بایست مطابق شرایط و ضوابط اعلام شده نسبت به ثبت نام در این طرح اقدام نمایند. لازم به ذکر است نحوه ثبت نام و بکارگیری مشمولین طرح قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان به صورت اینترنتی و بر اساس دستوالعمل مشخصی صورت می گیرد. به همین جهت به منظور راهنمایی بیشتر مشمولان در ادامه به بررسی جزئیات ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت می پردازیم. 

 

برای اتصال به سامانه تامین و توزیع نیروی انسانی وزارت بهداشت و همچنین دریافت راهنمای کامل ورود به سامانه با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

نام نویسی مشمولین قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان از طریق سامانه تامین و توزیع نیروی انسانی وزارت بهداشت به آدرس tarhreg.behdasht.gov.ir انجام می گیرد. مشمولان این قانون می بایست با مراجعه به این سایت، اقدامات لازم را جهت نام نویسی در طرح انجام دهند. توجه داشته باشید که متقاضیان در رشته های دارای طرح اجباری، تنها سه ماه پس از فراغت از تحصیل خود فرصت ثبت نام دارند و در غیر این صورت، مشمول ۳ تا ۶ ماه اضافه خدمت در مناطق محروم (بر اساس رای دانشگاه) خواهند شد.
پس از ورود به سامانه و پیش از آغاز ثبت نام، می بایست فایلی را که حاوی دستورالعمل های ثبت نام شامل: شرایط عمومی و اختصاصی، مراحل نام نویسی و به کارگیری، مدارک مورد نیاز، مدت زمان انجام طرح و … می باشد را دریافت و به دقت مطالعه نمایید. مطالعه این دفترچه به منظور جلوگیری از بروز هر گونه مشکل در ادامه مراحل و به کارگیری داوطلبان، اکیدا توصیه می گردد.

بخش های مختلف سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

در صفحه نخست سایت tarhreg.behdasht.gov.ir چند لینک قرار داده شده است که باید با توجه به رشته تحصیلی خود، یکی از لینک های “ثبت نام مشمولین غیر پزشک و غیر دندانپزشک عمومی قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان (طرح)” و “ثبت نام مشمولین پزشک و دندانپزشک عمومی قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان (طرح)” را انتخاب کنید. با کلیک روی هر یک از لینک های فوق، به صفحه نام نویسی آن ها هدایت می شوید. هر یک از این صفحات دارای چهار بخش می باشد که هر کدام خدماتی را در اختیار داوطلبان قرار می دهد.

ثبت نام طرح نیروی انسانی

بعد از مطالعه دستورالعمل ها و آگاهی از شرایط و ضوابط مربوطه، می توانید با کلیک روی عبارت “ثبت نام” و وارد کردن کد ملی، تاریخ تولد و انتخاب دوره مورد نظر خود، فرآیند نام نویسی را که شامل مراحلی نظیر تکمیل صفحات ثبت نام و بارگذاری مدارک مورد نیاز می باشد، آغاز نمایید. پس از انجام فرآیند نام نویسی، سامانه کدی را تحت عنوان “کد رهگیری” در اختیار شما قرار می دهد که لازم است آن را نزد خود نگه دارید. در صورتی که ضمن انجام نام نویسی سوالی داشته باشید می توانید برای دریافت راهنمایی با کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی ایران تحصیل تماس بگیرید.

شرایط تمدید و ثبت درخواست طرح نیروی انسانی

دانشجویانی که در حال اتمام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت می باشند، در صورت وجود ظرفیت خالی و به شرط نبودن داوطلبی در صف انتظار بکارگیری در مراکز درمانی، می توانند درخواست تمدید مهلت طرح خدمت پزشکی و پیراپزشکی خود را ارائه نمایند. به این منظور پس از کسب اطلاعات تداوم طرح از محل خدمت، می بایست در سامانه رشد وزارت بهداشت مجددا ثبت نام نمایند.

دانشجویانی که در رشته های دارای طرح نیروی انسانی در حال خدمت هستند، این امکان را داشته تا در صورت تمایل، به ثبت نام در تمدید طرح خدمت خود بپردازند. به طور معمول مهلت طرح وزارت بهداشت تا ۲ سال بوده که در صورت ارائه درخواست داوطلبان این مهلت می تواند افزایش پیدا کند. به منظور تداوم خدمت در طرح نیروی انسانی در ابتدا باید پیش از اتمام طرح به سایت سامانه رشد وزارت بهداشت مراجعه کرده و سپس مدارک ثبت نامی را مجددا همراه با مشخصات فردی و تحصیلی در سامانه بارگذاری نمود. در ادامه مقاله برای آشنایی بیشتر متقاضیان به توضیح نحوه تمدید طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت می پردازیم.

تمدید طرح وزارت بهداشت

تمدید طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت، برای داوطلبانی که در حال سپری کردن طرح خدمت خود هستند بلامانع بوده و با ارائه درخواست به سازمان تامین و توزیع نیروی انسانی از طریق سامانه رشد وزارت بهداشت انجام می گردد. تمدید طرح خدمت پزشکی و پیراپزشکی بستگی به تعداد متقاضیانی دارد که در نوبت بکارگیری هر رشته برای اعزام به خدمت هستند.
به عبارت دیگر متقاضیان تداوم طرح خدمت وزارت بهداشت در صورتی به طور مجدد به کار گرفته می شوند که پیش از آن ها داوطلب دیگری در صف به کارگیری نبوده و مرکز درمانی دارای ظرفیت خالی برای پذیرش متقاضی باشد. گاهی تمدید طرح خدمت نیروی انسانی  وابسته به شرایط محیطی جامعه نیز می باشد. به عنوان مثال در سال ۹۸ تمدید طرح پرستاری وزارت بهداشت ممنوع گردید، اما با شروع بیماری کرونا و فشار زیادی که کادر درمان در این دوره متحمل شدند، مجددا اجازه تمدید طرح پرستاری ( پرستاری، اتاق عمل، هوشبری، فوریت های پزشکی ) و رشته های علوم آزمایشگاهی و رادیولوژی تا سقف ۳۰ ماه برای کارشناسی به بالا و ۱۸ ماه برای مقاطع کاردانی به بالا صادر گردید.

نحوه تمدید طرح وزارت بهداشت

متقاضیان برای تمدید طرح خدمت وزارت بهداشت می بایست به سامانه رشد وزارت بهداشت یا همان سامانه طرح نیروی انسانی مراجعه کرده و از بین گزینه های موجود، مانند راهنمای تصویری زیر بر روی ثبت نام مشمولین غیرپزشک جهت اعزام به خدمت یا تداوم آن کلیک کنند.

زمان ثبت نام طرح نیروی انسانی

فارغ التحصیلان رشته های دارای طرح اجباری حداکثر ۳ ماه پس از اتمام تحصیلات خود فرصت دارند تا در سامانه مربوطه، نسبت به ثبت نام طرح خود اقدام نمایند. در صورت عدم ثبت نام در بازه زمانی مذکور، داوطلب مشمول ۳ تا ۶ ماه اضافه خدمت در مناطق محروم بر اساس رای دانشگاه خواهد شد. رشته هایی که دارای طرح اجباری هستند عبارت اند از:

● اتاق عمل
● پرستاری
● تکنولوژی پرتوشناسی (رادیولوژی)
● داروسازی
● علوم آزمایشگاهی
● فناوری تصویر برداری پزشکی (MRI)
● فوریت های پزشکی
● هوشبری

به همین منظور چنانچه در هر یک از رشته های فوق تحصیل کرده اید، توصیه می کنیم در اولین فرصت، ثبت نام خود را انجام دهید تا مشمول اضافه خدمت نشوید.

شرایط ثبت نام طرح انسانی وزارت بهداشت

پیش از انجام فرآیند ثبت نام لازم است تا شرایط عمومی و اختصاصی را در نظر بگیرید و در صورت واجد شرایط بودن، نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایید.

■ شرایط عمومی

داوطلب می بایست در ابتدا با دانشگاه محل تحصیل خود تسویه و حتما از طریق معاونت آموزشی دانشگاه از درج اطلاعات فارغ التحصیلی خود در سامانه آموزشی وزارت بهداشت، اطمینان حاصل نماید. در غیر این صورت امکان ثبت نام در سامانه و شروع طرح برای وی امکان پذیر نخواهد بود. افرادی که طرح خود را در مقطع تحصیلی قبلی انجام داده و گواهی پایان طرح دریافت کرده اند، مشمول طرح نمی باشند.

علاوه بر هر یک از موارد فوق، آقایان می بایست واجد شرایط زیر هم باشند و در غیر این صورت اجازه ثبت نام در آزمون را نخواهند داشت.

داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه قبل از فارغ التحصیلی در رشته های پزشکی و پیراپزشکی از دیگر شرایط عمومی ثبت نام می باشد. توجه داشته باشید که با توجه به مدت زمان خدمت سربازی گذرانده شده، پس از فارغ التحصیلی در رشته های پزشکی و پیراپزشکی، افراد کمتر از حدنصاب مدت طرح (کمتر از ۲۴ ماه جهت مقاطع کارشناسی و بالاتر و کمتر از ۱۲ ماه جهت کاردانی) می توانند مدت مورد نظر را سپری کنند. در این حالت می بایست کارت پایان خدمت پس از فارغ التحصیلی در رشته های پزشکی و پیراپزشکی به عنوان مدرک لازم ارائه شود. توجه داشته باشید در صورت عدم صدور کارت پایان خدمت، ارائه نامه معتبر از ستاد کل نیروهای مسلح یا کارت موقت ترخیص از خدمت قابل قبول است.

دارا بودن کارت معافیت از خدمت نظام وظیفه، در صورت سپری شدن خدمت نظام وظیفه و داشتن شرایط لازم، امکان معافیت برای رشته های اجباری وجود دارد.

■ شرایط اختصاصی فارغ التحصیلان دانشگاه های تحت نظر وزارت علوم

این دسته از فارغ التحصیلان می بایست به منظور تایید اصل مدرک یا گواهی موقت تحصیلی خود، به وزارت علوم به نشانی تهران، خیابان انقلاب، ضلع شرقی میدان فردوسی، خیابان شهید موسوی، سازمان امور دانشجویان مراجعه نمایند.

پس از تایید مدرک تحصیلی، اطلاعات مورد نیاز در سامانه فارغ التحصیلان وزارت بهداشت قرار می گیرد و متقاضیان می توانند نسبت به ثبت نام خود اقدام نمایند. انجام این عملیات نیاز به زمان دارد و ممکن است کمی طول بکشد.

مراحل ثبت نام طرح نیروی انسانی

ثبت نام و دریافت معرفی نامه طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت شامل ۴ مرحله می شود که در ادامه شرح داده شده است.

◇ مرحله اول: ثبت نام اینترنتی

داوطلبان واجد شرایط می توانند با مراجعه به سایت tarhreg.behdasht.gov.ir ثبت نام خود را به انجام برسانند. برای این منظور پس از ورود به سایت فوق، در بخش “ثبت نام مشمولین غیرپزشک و غیر دندانپزشک عمومی قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان (طرح)” روی عبارت “اطلاعات بیشتر، ثبت نام و پیگیری” کلیک کنید. توصیه می کنیم حتما پیش از نام نویسی، شرایط اختصاصی دانشگاه هایی که قصد دارید برای آن ها ثبت نام کنید را به دقت مطالعه نمایید. اطلاعات مربوطه پیرامون شرایط مذکور، از بخش “حوزه های دارای شرایط اختصاصی” قابل مشاهده می باشند.
پس از آگاهی از شرایط عمومی و اختصاصی و طی دو مرحله ای که در ابتدای این بخش ذکر کردیم، روی گزینه “ثبت نام” کلیک کنید. در صفحه پیش رو می بایست دوره ای که مایل به ثبت نام در آن هستید را انتخاب کرده و پس از وارد نمودن کد ملی و تاریخ تولد، کلید “شروع ثبت نام” را بفشارید. جهت انتخاب محل خدمت برای رشته های اجباری لازم است شرایطی را در نظر بگیرید. ثبت نام در مناطق مختلف برای رشته های اجباری صرفا با توجه به سهمیه قبولی داوطلب در کنکور سراسری (منطقه ۱، ۲ یا ۳) به صورت زیر انجام می پذیرد.

□ اگر سهمیه قبولی داوطلب در کنکور منطقه ۱ باشد، می تواند در مناطق ۱، ۲ و ۳ خدمت نماید.
□ چنانچه داوطلبی دارای سهمیه قبولی منطقه ۲ در کنکور سراسری باشد، می تواند در مناطق ۲ و ۳ به خدمت بپردازد.
□ در صورتی که سهمیه قبولی داوطلب منطقه ۳ باشد، می تواند در منطقه ۳ خدمت کند.
□ اگر سهمیه قبولی متقاضی شاهد و یا فارغ التحصیل دانشگاه آزاد به جز رشته های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی می باشد، می تواند در هر یک از مناطق ۱، ۲ و ۳ خدمت کند.
□ کارمندان رسمی دولت از انجام خدمات روستایی معاف هستند.
□ بانوان متاهل و کارکنان رسمی دولت می توانند در هر یک از مناطق ۱، ۲ و ۳ خدمت نمایند.
□ تنها بانوان متاهل فارغ التحصیل رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و متخصصان رشته های مختلف پزشکی می توانند در شهرهای اصفهان، تبریز، تهران، شیراز و مشهد خدمت کنند.
□ فارغ التحصیلان رشته های اتاق عمل، پرستاری و هوشبری که سهمیه قبولی آنان ۲ و ۳ می باشد، می توانند تا اطلاع ثانوی در منطقه ۱ مشغول به خدمت شوند.

پس از این بخش لازم است تا داوطلبان مدارک مورد نیاز ثبت نام را در سامانه بارگذاری نمایند. این مدارک شامل اسکن پشت و روی کارت ملی، عکس پرسنلی ۴*۳، کارت پایان خدمت یا معافیت دائم و… می باشد.
توجه داشته باشید که فایل اسکن از کپی هیچ یک از مدارک قابل قبول نبوده و می بایست از اصل مدارک اسکن تهیه شود. در صورتی که ثبت نام شما با موفقیت انجام شود، سامانه یک کد رهگیری در اختیارتان قرار می دهد که لازم است آن را نزد خود نگه دارید.

◇ مرحله دوم: قرارگیری در نوبت

پس از طی مراحل ثبت نام در سامانه، داوطلبان در نوبت بکارگیری محلی که به عنوان حوزه ثبت نام انتخاب کرده اند، قرار می گیرند و می توانند بر اساس امتیاز بندی یا تاریخ نام نویسی مشخص شده (مطابق با نظر دانشگاه محل ثبت نام) دوران خدمت خود را آغاز نمایند. نکات مهمی که لازم است در این مرحله به آن ها توجه کنید به شرح زیر می باشند:

□ ثبت نام در تمامی رشته ها به جز پزشکی و دندانپزشکی بر اساس شهرستان صورت می گیرد و دانشگاه ها در معرفی داوطلبان به هر یک از واحدهای تحت نظارت خود در این شهرستان ها و در هر یک از حوزه های بهداشت، درمان و … مختار هستند. بنابراین اعتراض داوطلب نسبت به خدمت در محل مشخص شده باعث از دست دادن نوبت در صف انتظار، انتقال به انتهای صف ثبت نام و حذف کلیه امتیازات وی به مدت یک ماه می شود.
□ در صورت انصراف از ثبت نام، داوطلب تا یک ماه امکان نام نویسی مجدد در حوزه ثبت نامی را نخواهد داشت.
□ در صورتی که متقاضیان رشته های اجباری به جز پزشکی و دندانپزشکی، تا چهار ماه در صف انتظار یک دانشگاه قرار داشته باشند و دانشگاه ها به خدمات آن ها در هیچ یک از واحدهای تابع خود نه صرفا شهرستان محل ثبت نام، نیاز نداشته باشند و هم چنین داوطلبان بومی محل ثبت نام خود باشند، می توانند نسبت به درخواست معافیت مازاد بر نیاز اقدام نمایند.
□هر یک از دانشگاه هایی که دارای شرایط خاصی می باشند، در شرایط اختصاصی خود به آن ها اشاره کرده اند.
□دانشگاه ها در رد درخواست متقاضیان و بکارگیری آن ها آزاد هستند و داوطلب می تواند برای خدمت در دانشگاه دیگری ثبت نام کند. به همین منظور ممکن است جهت بررسی های تکمیلی برای مصاحبه توسط مسئولین مربوطه (مترون، مدیر و یا رئیس بیمارستان یا شبکه) معرفی شوند.

◇ مرحله سوم: ثبت موافقت یا عدم موافقت داوطلب با محل پیشنهادی

پس از رسیدن نوبت داوطلب، محل خدمت پیش بینی شده برای متقاضی معین و پیامی برای وی جهت ثبت موافقت یا عدم موافقت با آن در سامانه ارسال می گردد. در این مرحله داوطلب می بایست به سایت مراجعه کرده و از بخش “پیگیری وضعیت”، موافقت خود را با محل خدمت و تعهدات مشخص شده اعلام نماید.

◇ مرحله چهارم: صادر شدن معرفی نامه به محل خدمت

معرفی نامه داوطلب توسط دانشگاه صادر و تصویر معرفی نامه در قسمت “پیگیری وضعیت سایت” قرار داده می شود. متقاضی در این مرحله باید با چاپ معرفی نامه حداکثر به مدت یک هفته به محل مورد نظر مراجعه و شروع به کار نماید.

مدت زمان انجام طرح

مدت زمان طرح برای فارغ التحصیلان مقطع کاردانی ۱۲ ماه و برای مقاطع کارشناسی و بالاتر ۲۴ ماه می باشد. البته این میزان می تواند با توجه به ضریب منطقه خدمت کاهش پیدا کند. مدت زمان طرح با در نظر گرفتن ضریب هر منطقه به صورت زیر تعیین می شود. (کاهش می یابد.)

○ ۲۴ ماه در منطقه چهار و نیم پنجم به مدت ۲۱ ماه و ۱۸ روز
○ ۲۴ ماه در منطقه چهار پنجم به مدت ۱۹ ماه و ۶ روز
○ ۲۴ ماه در منطقه سه و نیم پنجم به مدت ۱۶ ماه و ۲۴ روز
○ ۲۴ ماه در منطقه سه پنجم به مدت ۱۴ ماه و ۱۲ روز
○ ۱۲ ماه در منطقه چهار و نیم پنجم به مدت ۱۰ ماه و ۲۴ روز
○ ۱۲ ماه در منطقه چهار پنجم به مدت ۹ ماه و ۱۸ روز
○ ۱۲ ماه در منطقه سه و نیم پنجم به مدت ۸ ماه و ۱۲ روز
○ ۱۲ ماه در منطقه سه پنجم به مدت ۷ ماه و ۶ روز

چنانچه پس از خواندن این مقاله، مجددا سوال یا ابهامی در خصوص طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت برای شما عزیزان پیش آمد، می توانید پاسخ سوالات خود را از طریق مشاوره با کارشناسان مجرب ایران تحصیل دریافت نمایید.

 

برای اتصال به سامانه تامین و توزیع نیروی انسانی وزارت بهداشت و همچنین دریافت راهنمای کامل ورود به سامانه با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

مطالب مرتبط:

رشته های کنکور ارشد وزارت بهداشت

دفترچه کنکور ارشد وزارت بهداشت

دفترچه آزمون دکتری وزارت بهداشت

طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور