ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

شهریه ترم تابستان دانشگاه آزاد 1403 + تفکیک رشته و واحد

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۴ دی ۱۴۰۲
شهریه ترم تابستانی دانشگاه آزاد (1)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

امروزه اخذ ترم تابستانی در میان بسیاری از دانشجویان رایج است. در واقع برای جبران واحدهایی که برداشته نشده و بیشتر یا جلو بردن ترم های بعدی، از ترم تابستانی استفاده می‌شود. از آنجایی که شهریه ترم تابستانی دانشگاه آزاد ممکن است برای هر رشته با رشته دیگر متفاوت باشد و همچنین در مقاطع مختلف با تغییری روبه‌رو شود، به این موارد خواهیم پرداخت.

اگر قصد پاس کردن ترم های تابستانی را دارید، می‌توانید پاسخ تمامی سوالات خود را در ادامه بگیرید. در صورت نیاز می‌توانید برای رفع سوالات خود با کارشناسان ما در ایران تحصیل به شماره 9099075307 تماس بگیرید.

ترم تابستانی در دانشگاه آزاد ۱۴۰۳-۱۴۰۴

همانطور که در مقدمه به این موضوع اشاره کرده بودیم، با برداشتن ترم تابستانی می‌توانید تحصیلات خود را به جای 8 ترم در 7 ترم به پایان برسانید. البته این حالت برای افرادی است که در مقطع کارشناسی هستند و برای افرادی که در مقطع ارشد و یا کاردانی هستند وضعیت متفاوت خواهد بود.

در مراکز دانشگاه آزاد، هر ساله برنامه های ویژه ای برای برگزاری کلاس‌ها ارائه می‌شود. شهریه این مرکز نیز با دانشگاه‌های سراسری و … متفاوت است که در ادامه این مورد را بیشتر بررسی خواهیم کرد.ترم تابستانی دانشگاه آزادلازم به ذکر است که تمامی دانشگاه‌های سراسری، پیام نور، علمی کاربردی و آزاد؛ دارای ترم تابستانی برای مقطع کارشناسی هستند. چنانچه قصد دارید پس از امتحانات خرداد و تیر ماه، مجدد انتخاب واحد کنید تا زودتر فارغ التحصیل شوید، باید به برخی نکات مهم در این زمینه توجه داشته باشید تا با آمادگی وارد سایت دانشگاه آزاد شوید.

به این ترتیب، در ادامه به تعداد واحدهایی که مجاز به برداشتنشان هستید، اشاره خواهیم کرد. البته برای برداشتن تعداد واحدها باید وارد سامانه پرداخت شهریه دانشگاه آزاد شوید.

تعداد واحد مجاز در ترم تابستان دانشگاه آزاد ۱۴۰۳-۱۴۰۴

همانطور که می‌دانید دانشگاه آزاد برای تحصیل در ترم‌های عادی و تابستانی از دانشجویان شهریه دریافت خواهد کرد. این مبلغ به دو دسته شهریه ثابت و متغیر تقسیم شده و همچنین هزینه شهریه در هر سال با سال بعد متفاوت می‌باشد. البته این میزان تفاوت به اندازه 10 الی 15 درصد است و به صورت دلبخواهی قابل وضع نمی‌باشد.

به طور کلی، حداکثر تعداد واحدهای درسی انتخابی مجاز برای دانشجویان رشته‌های گروه علوم پزشکی در مقاطع کاردانی، کارشناسی و دکتری حرفه‌ای تا 6 واحد بوده و برای مقطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی تا 4 واحد خواهد بود.

برای رشته‌های غیر پزشکی تا 8 واحد و برای شرایط عادی تعیین شده تا سقف 10 واحد است. همچنین برای شرایط خاص در مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته در نظر گرفته شده است. در ضمن دانشجویان مقاطع ارشد و دکتری تخصصی صرفا می‌توانند 4 واحد اخذ کنند.

برای ثبت نام ترم تابستان دانشگاه علوم پزشکی کلیک کنید.

بررسی شهریه ترم تابستان دانشگاه آزاد ۱۴۰۳-۱۴۰۴

دانشجویان در مقطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته می‌توانند تا 6  واحد ترم تابستانی داشته باشند که برای پرداخت آن نیز باید نصف شهریه ثابت و متغیر پرداخت شود. البته اگر بیشتر از 6 واحد پرداخت نمایند، نیاز است دو سوم شهریه ثابت و تمام شهریه متغیر پرداخت شود.

برای پرداخت شهریه هر 6 واحد در ترم تابستانی و مقطع کارشناسی، باید نصف شهریه ثابت و کل شهریه متغیر پرداخت شود و برای برداشتن بیشتر از 6 واحد، پرداخت کردن دو سوم شهریه ثابت و شهریه متغیر به طور کامل، باید انجام شود.

بررسی-شهریه-ترم-تابستان-دانشگاه-آزاد

در مقطع دکتری حرفه‌ای برای فردی که تا سقف 6 واحد برداشته است، پرداخت نصف شهریه و شهریه متغیر تعیین شده که در صورت اخذ بیش از 6 واحد باید دو سوم شهریه ثابت و تمام شهریه متغیر پرداخته شود. چنانچه سوال یا ابهامی درباره شهریه ترم تابستان و ترم‌های دیگر دانشگاه آزاد داشتید، با مشاوران ما در ایران تحصیل به شماره 9099075307 تماس حاصل فرمایید.

میزان شهریه ترم تابستان دانشگاه آزاد 1403-1404

یکی از دغدغه‌های مهم دانشجویان، پرداخت شهریه است. بنابراین در این قسمت قصد داریم به شهریه ترم تابستان دانشگاه آزاد در سال جاری بپردازیم.

در جدول زیر می توانید شهریه ترم تابستانی دانشگاه آزاد علوم انسانی ۱۴۰۳ – ۱۴۰۳ را مشاهده کنید:

کاردانی کارشناسی ناپیوسته کارشناسی پیوسته کارشناسی ارشد دکتری تخصصی دکتری پیوسته
از 2 میلیون تا 4 میلیون تومان از 2 میلیون تا 4 میلیون تومان از 4 میلیون تا 6 میلیون تومان از 8 میلیون تا 11 میلیون تومان از 18 میلیون تا 20 میلون و 500 هزار تومان _

 

شهریه ترم تابستانی دانشگاه آزاد گروه فنی و مهندسی 1403-1404 به شرح زیر می باشد:

 

کاردانی کارشناسی ناپیوسته کارشناسی پیوسته کارشناسی ارشد دکتری تخصصی دکتری پیوسته
از 3 میلیون تا 5 میلیون تومان از 3 میلیون تا 5 میلیون تومان از 4 میلیون تا 6 میلیون و 500 هزار تومان از 8 میلیون تا 11 میلیون تومان از 20 میلیون تا 21 میلیون و 300 هزار تومان _

 

شهریه ترم تابستانی دانشگاه آزاد گروه علوم پایه به صورت زیر است.

 

کاردانی کارشناسی ناپیوسته کارشناسی پیوسته کارشناسی ارشد دکتری تخصصی دکتری پیوسته
3 میلیون و 150 هزار الی 3 میلیون و 700 هزار تومان 3 میلیون و 200 هزار الی 4 میلیون و 150 هزار تومان 3 میلیون و 700 هزار الی 5 میلیون و 350 هزار تومان 8 میلیون و 800 هزار الی 9 میلیون و 350 هزار تومان 18 میلیون و 500 هزار الی 20 میلیون و 500 هزار تومان _

 

شهریه ترم تابستانی دانشگاه آزاد گروه علوم پزشکی 1403-1404 به صورت زیر می باشد:

کاردانی کارشناسی ناپیوسته کارشناسی پیوسته کارشناسی ارشد دکتری تخصصی دکتری پیوسته
از 5 میلیون تا 6 میلیون و 500 هزار تومان از 6 ملیون تا 7 میلیون و 560 هزار تومان از 7 میلیون تا 11 میلیون و 800 هزار تومان از 14 میلیون تا 15 میلیون و 840 هزار تومان از 18 میلیون تا 19 میلیون و 500 هزار تومان از 19 میلیون تا 20 میلیون و 800 هزار تومان

 

شهریه ترم تابستانی دانشگاه آزاد گروه هنر به صورت زیر می‌باشد.

 

شهریه ترم تابستانی دانشگاه آزاد گروه هنر ۱۴۰۳ – ۱۴۰۳
کاردانی کارشناسی ناپیوسته کارشناسی پیوسته کارشناسی ارشد دکتری تخصصی دکتری پیوسته
از 3 تا 4 میلیون تومان از 3 تا 5 میلیون تومان از 3 تا 5 میلیون تومان از 8 تا 10 میلیون تومان از 19 تا 22 میلیون تومان

 

برای دریافت راهنما جامع انتخاب رشته دانشگاه آزاد کلیک کنید.

سامانه اینترنتی انتخاب واحد دانشگاه آزاد

دانشجویانی که می‌خواهند پس از گذراندن نیمسال اول و نیمسال دوم تحصیلی برای تابستان انتخاب واحد کنند، باید به سایت edu.iau.ac.ir مراجعه نمایند. بنابراین لازم است در هر دانشگاهی که هستید برای انتخاب واحد ترم تابستانی، به سامانه‌های مشخصی که تعیین شده وارد شده و مطابق با نکات گفته شده عمل کنید. سامانه دانشگاه آزاد اسلامی به آدرس edu.iau.ac.ir است که در دسترس دانشجویان قرار داد.

البته در سا‌ل‌های گذشته دانشجویان باید برای انتخاب واحد در دانشگاه آزاد به سامانه سیدا مراجعه می‌کردند. پس از کرونا سامانه آموزشیار در دسترس قرار گرفت تا داوطلبان برای انجام کارهای که مربوط به بخش آموزش دانشکده می‌شود و بایستی به صورت غیر حضوری آن را انجام دهند، به این سایت مراجعه کنند.

زمان انتخاب واحد ترم تابستان دانشگاه آزاد ۱۴۰۳-۱۴۰۴

برای انتخاب واحد ترم تابستان در دانشگاه آزاد، بازه‌ای مشخص و تعیین شده است که باید در همان بازه اقدامات لازم انجام شود. در جدول زیر این بازه‌های زمانی آورده شده است.

زمانبندی و تقویم آموزشی ترم تابستان
ثبت نام ترم تابستان ۱۸ تا ۲۴ تیر
شروع و پایان کلاس‌ها ۲۵ تیر تا ۳ شهریور
بازه امتحانات ۵ تا ۱۰ شهریور

 

برای اطلاع از پرداخت شهریه آموزشیار روی لینک کلیک کنید.

سقف انتخاب واحد ترم تابستان دانشگاه آزاد

برای انتخاب واحد در ترم تابستان، باید حتما مطابق با سقف تعیین شده اقدام کنید؛ زیرا امکان انتخاب تعداد واحدهای بالاتر از حد مجاز وجود ندارد. در جدول زیر می‌توانید سقف انتخاب واحد را مشاهده کنید.

سقف انتخاب واحد در ترم تابستان در مقاطع مختلف
کاردانی و کارشناسی ۸ واحد
کارشناسی ارشد ۶ واحد (یک درس جبرانی و یکی اصلی)
دکتری ۴ واحد (دو درس جبرانی)

نحوه انتخاب واحد ترم تابستان دانشگاه آزاد ۱۴۰۳-۱۴۰۴

نحوه انتخاب واحد ترم تابستان دانشگاه آزاد به این صورت است که باید آنلاین و از طریق سامانه آموزشیار اقدام نمایید. این سامانه همانطور که در قسمت‌های بالا اشاره کردیم در آدرس edu.iau.ac.ir قرار گرفته است. در این سامانه یک سری خدمات دیگر نیز ارائه می‌شود که انتخاب واحد ترم تابستان یکی از این موارد می‌باشد. البته لازم است قبل از انتخاب واحد به نکات زیر توجه کرده و بعد وارد سامانه آموزشیار شوید:

✅ برای انتخاب واحد در ترم تابستان، به پیش نیاز و هم نیاز بودن دروس دقت کنید.

✅ سقف انتخاب واحد در مقطع کارشناسی 8 واحد است. البته وصایای امام و آشنایی با قرآن را می‌توانید جدا از این 8 واحد بردارید.

✅ امکان مهمان شدن در دانشگاه‌های دیگر برای ترم تابستان وجود دارد. بنابراین می‌توانید برای نزدیک بودن به محل سکونت خود در دانشگاه دیگر مهمان شوید.

نحوه-انتخاب-واحد-ترم-تابستان-دانشگاه-آزاد

✅ امکان برداشتن پایان نامه برای ترم تابستان در مقطع کارشناسی برای دانشجویان وجود ندارد.

✅ دانشجویانی که فقط 2 درس آن‌ها مانده تا فارغ التحصیل شوند، این امکان وجود دارد که معرفی به استاد بگیرند یا در ترم تابستان دروس را بردارند.

✅ امکان اخذ 10 واحد در ترم تابستان برای دانشجویانی که فارغ التحصیل می‌شود، وجود دارد.

✅ در ترم تابستان فقط می‌توانید دروس عمومی بردارید. دروس تخصصی در نیمسال اول و دوم ارائه می‌شود.

خلاصه مطلب

ما سعی کردیم در این مطلب به بررسی شهریه ترم تابستان دانشگاه آزاد بپردازیم و به شما کمک کنیم تا بتوانید از میزان شهریه در مقاطع مختلف آگاه شوید. از آنجایی که میزان شهریه ترم تابستان دانشگاه آزاد در هر مقطع و هر رشته متفاوت است، این موضوع را در این مطلب برای بررسی انتخاب کردیم. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری داشتید، می‌توانید با کارشناسان ما از طریق شماره تلفن 9099075307 در تماس باشید.

برای دانلود فایل PDF شهریه ترم تابستان دانشگاه آزاد روی لینک کلیک کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

زمان ثبت نام برای ترم تابستانی دانشگاه آزاد چه تاریخی است؟

این زمان هر ساله اعلام می‌شود و لازم است سایت دانشگاه را بررسی کنید.

آیا در تعداد واحدهای تابستانی محدودیت وجود دارد؟

بله تعداد واحدها نیز اعلام می‌گردد.

آیا برای ترم تابستانی دانشگاه آزاد نیز باید هزینه پرداخت شود؟

بله برای اخذ ترم تابستانی باید هزینه پرداخت گردد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • شرایط انصراف از دانشگاه آزاد

  شرایط انصراف از دانشگاه آزاد + راهنمای مراحل بخشنامه 1403

  پیرو انتشار آیین نامه جدید دانشگاه آزاد، شرایط انصراف از دانشگاه آزاد و ثبت نام مجدد مشخص گردید. کلیه متقاضیان محترم قبل از تکمیل فرم انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد، از شرایط ادامه تحصیل بعد از انصراف از دانشگاه و...
 • تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد

  تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد 1403 + شرایط و دانشگاه ها

  شرایط ثبت نام تربیت معلم بدون کنکور دانشگاه آزاد اعلام شد. دانشگاه آزاد برای پذیرش افراد متعهد و علاقه‌مند به معلمی، رشته‌های بدون کنکور تربیت معلم را ارائه داده است. از این رو افرادی که شانس قبولی در دانشگاه فرهنگیان...
 • استعداد درخشان ارشد آزاد

  استعداد درخشان ارشد آزاد 1403 + دانلود دفترچه | ایران تحصیل

  برنامه استعداد درخشان ارشد آزاد به دنبال شناسایی و حمایت از دانشجویانی است که در زمینه‌های علمی، پژوهشی و فناوری پتانسیل بالایی دارند. این برنامه با هدف ایجاد فرصت‌های برابر تحصیلی برای استعدادهای برتر جهت ادامه تحصیل در مقطع ارشد...
 • ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد

  ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد 1403 + رشته محل ها | azmoon.iau

  اطلاع از زمان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاد ۱۴۰۳ برای داوطلبان بسیار حائز اهمیت است. سایت ثبت نام دانشگاه آزاد اسلامی به منظور پذیرش بدون آزمون در نیمسال اول و دوم در مقاطع کاردانی و کارشناسی از داوطلبان واجد...
تماس با مشاور