ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

شرایط شرکت در کنکور سراسری 1401

  • دسته بندی
  • دیدگاه ها ۰
شرایط شرکت در کنکور سراسری
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

بسیاری از داوطلبان از شرایط شرکت در کنکور سراسری اطلاعی ندارند و نمی دانند برای ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری باید چه شرایطی داشته باشند. به همین منظور ما تصمیم داریم در این محتوا اطلاعات دقیقی در مورد شرایط شرکت در کنکور سراسری در اختیار شما قرار دهیم تا شما بتوانید با دید باز و آگاهی کامل برای ثبت نام در کنکور سراسری اقدام کنید. شاید برای شما سوال پیش بیاید یک داوطلب برای ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری باید چه شرایطی داشته باشد؟ در پاسخ به این سوال بهتر است ذکر کنیم شما در این محتوا اطلاعات کاملی نسبت به انواع شایط عمومی، اختصاصی و غیره به دست خواهید آورد و متوجه خواهید شد یک داوطلب دقیقا باید چه شرایطی داشته باشد تا بتواند در کنکور سراسری شرکت کند. 

در ادامه بهتر است ذکر کنیم اطلاعات مهم مانند شرایط نظام وظیفه آقایان برای شرکت در کنکور، شرایط ثبت نام دانشجویان انصرافی، شرایط ثبت نام دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه های روزانه و شرایط تحصیل برای اتباع خارجی در اختیار شما قرار داده خواهد شد. در نهایت پیشنهاد می کنیم برای به دست اوردن اطلاعات ذکر شده تا پایان این مقاله با ما در وب سایت ایران تحصیل همراه باشید.

 

اطلاعیه

شرایط شرکت در کنکور سراسری به صورت عمومی و اختصاصی می باشد و هر یک از این شرایط دارای تبصره و استثانائاتی می باشند که اطلاع از آن با با مطالعه دقیق دفترچه ثبت نام امکان پذیر است.

 

شرایط ثبت نام در کنکور چیست؟

برای انجام ثبت نام کنکور داوطلبان لازم است واجد شرایط شرکت در کنکور سراسری به صورت عمومی و اختصاصی باشند شرایط عمومی برای داوطلبان عزیز به صورت یکسان می باشد و شرایط اختصاصی نیز در رابطه با به هر یک از داوطلبان در گروه های آزمایشی مختلف می باشد که با توجه به آن سازمان سنجش تعیین می نماید که آیا امکان ثبت نام به داوطلبان داده خواهد شد یا خیر؟

یکی از شرایط شرکت در کنکور سراسری برای داوطلبان دارا بودن مدرک مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه می باشد. دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی برای کلیه فارغ التحصیلان نظام قدیم و همچنین دارا بودن مدرک دیپلم برای داوطلبان نظام جدید الزامی می باشد. همچنین کلیه متقاضیان دانش آموز حتما لازم است تا زمان شهریور ماه فارغ التحصیل شوند. در غیر این صورت ثبت نام از آنان به عمل نخواهد آمد.

آن دسته از داوطلبانی که دارای مدرک کاردانی، (فوق دیپلم) دانشگاه های مختلف و موسسات آموزش عالی می باشند در صورتی که بتوانند تا پایان شهریور ماه سال جاری فارغ التحصیل شوند، واجد شرایط شرکت در کنکور سراسری خواهند بود و امکان ثبت نام در آزمون سراسری را خواهند داشت.

آن دسته از فارغ التحصیلانی که در رشته های تحصیلی مرتبط با وزرات بهداشت می باشند؛ (فارغ التحصیلانی که خدمت اجباری پس از فارغ التحصیلی خواهند داشت) چنانچه در مقطع کاردانی باشند لازم است مدرک خود را حداکثر تا پایان تاریخ شهریور ماه و یا تا پایان اسفند ماه اخذ نموده باشند و دوران خدمت خود را با موفقیت به پایان رسانده باشند، در غیر این صورت امکان ثبت نام از آنان لغو خواهد گردید.

برخی از دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های بهداشت دهان، تكنسين سلامت دهان، پرستاري دندانپزشكي، پروتز دندان و ساخت پروتز دنداني مشمول طرح قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان نمی باشند و به همین دلیل واجد شرایط شرکت در کنکور سراسری می باشند و به همین هیچ گونه منعی در رابطه با ثبت نام برای آنان وجود نخواهد داشت.

 

شرایط شرکت در کنکور سراسری

 

نحوه شرکت دانشجویان انصرافی در کنکور

یکی از سوالاتی که داوطلبان عزیز در رابطه با شرکت مجدد در کنکور سراسری دارند، در رابطه با دانشجویان انصرافی می باشند که در این رابطه باید بگوییم که آن دسته از دانشجویانی که نوبت دوم «شبانه »،می باشند حضوري، مجازي، پرديس هاي خودگردان، دانشگاه پيام نور، مؤسسات آموزش عالي غيردولتي «غيرانتفاعي » و ظرفیت مازاد مشغول به تحصیل می باشند، می توانند نسبت به انجام ثبت نام اقدام نمایند.

مطابق با شرایط شرکت در کنکور سراسری آن دسته از دانشجویانی که در دوره های روزانه ورودی سال مشغول به تحصیل می باشند، حتما لازم است که برای شرکت در کنکور سراسری در صورتی که تا تاریخ اواخر اسفند ماه توانسته باشند انصراف قطعی خود را تکمیل نمایند و آن را قطعی نموده باشند با تکمیل نمودن فرم شماره 2 چنانچه دانشگاه محل تحصیل آنان را تائید نموده باشد، امکان ثبت نام را خواهند داشت. همچنین بند 32 تقاضانامه ثبت نام را لازم است علامت بزنند.

آن دسته از داوطلبانی که در آزمون سراسری سال 99 در دوره های روزانه موفق به پذیرش شده باشند و در رشته های دانشگاه روزانه مشغول به تحصیل باشند، در صورتی واجد شرایط شرکت در کنکور سراسری خواهند بود که انصراف خود را تا تاریخ اواخر اسفند ماه تحویل داده باشند و در رشته های غیر روزانه را انتخاب نموده باشند.

 

برای اطلاع دقیق از منابع کنکور سراسری کلیک کنید.

 

نحوه ثبت نام در کنکور سراسری 

جهت انجام ثبت نام کنکور سراسری دانشگاه آزاد شما با دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری ، نسبت به اطلاع دقیق از نحوه ثبت نام و همچنین شرایط ثبت نام در کنکور اطلاع یابید . مطابق با آنچه در راهنمای ثبت نام ذکر شده است آن دسته از داوطلبانی که مایل به ثبت نام هستند ابتدا تمامی مفاد موجود دردفترچه را مطالعه نموده و پس از آن نسبت به انجام و تکمیل فرم ثبت نام اقدام نمایند.

جهت انجام ثبت نام لازم است هزینه مربوط به ثبت نام را پرداخت نمایید. ثبت نام به صورت الکترونیک و با استفاده از سامانه سنجش و آموزش کشور با استفاده از رمز دوم اینترنتی قابل انجام می باشد. این هزینه به هیچ عنوان برای داوطلبان پرداخت کننده قابل پرداخت نیست. به همین دلیل ابتدا در رابطه با ثبت نام خود به اطمینان لازم دست یابید و پس از آن نسبت به انجام ثبت نام اقدام نمایید.

فرم اینترنتی ثبت نام در سالهای اخیر همانند سال های گذشته نمی باشد و از این نظر دچار برخی از تغییرات شده است. به عنوان مثال در سال های گذشته داوطلبان برای انجام ثبت نام ترمیم معدل کنکور نیازمند به تکمیل نام و نام خانوادگی خود بودند در حالی که در حال حاضر با وارد نمودن شماره دانش آموزی بسیاری از اطلاعات دانش اموز در وب سایت سنجش به نمایش گذاشته می شود و به همین دلیل نیازی به تکمیل آن وجود نخواهد داشت.

 

جهت دریافت مشاوره حرفه ای کنکور تجربی کلیک کنید.

 

شرایط ثبت نام در کنکور 

شرایط ثبت نام در کنکور در برخی از سال ها تغییراتی را به همراه دارد که این تغییرات گاه داوطلبان را برای ورود به دانشگاه و ثبت نام محدود نموده و گاها این ثبت نام را بسیار راحت تر می نماید . در واقع برای دانش آموزان و داوطلبان شرکت کننده که خانواده های معظم شهدا و ایثارگران می باشند، شرایطی به صورت جداگانه تعیین شده است که با توجه به آن می توانند برای ثبت نام اقدام نمایند.

نکته مهمی که در رابطه با شرایط ثبت نام در کنکور ذکر آن خالی از لطف نمی باشد این است که هر یک از قوانینی که سازمان سنجش و آموزش کشور تعیین نموده است، ممکن است دچار تغییراتی نیز بشود. به عنوان مثال مصوباتی در رابطه با برخی از آئین نامه ها وجود دارد که همین مصوبات دانش آموزان را ملزم به انجام ثبت نام می نماید. به همین دلیل تبصره های هر یک از قوانین نیز به نوبه خود نقش تعیین کننده ای خواهند داشت.

برای اطلاع دقیق از شرایط شرکت در کنکور سراسری اتباع خارجی ، خانواده های ایثارگان و شهدا، دانشجویان انصرافی ، داوطلبان متعهد به خدمت ، و همچنین اطلاع دقیق از کلیه تبصره های مربوط به شرایط ثبت نام در کنکور می توانید با شماره های مندرج در وب سایت که کارشناسان ما می باشند تماس حاصل نمایید متخصصین ما همه روزه ، حتی ایام تعطیل، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان خواهند بود کافی است با شماره های مندرج در وب سایت تماس حاصل نمایید.

 

بررسی شرایط شرکت در کنکور سراسری

 

شرایط عمومی ثبت نام کنکور

آیا اطلاعاتی نسبت به شرایط عمومی ثبت نام کنکور در اختیار دارید؟ این نکته را در نظر داشته باشید برای ثبت نام کنکور باید شرایطی همچون نداشتن فساد اخلاقی، عدم اعتیاد به انواع مواد مخدر و نوشیدنی های الکلی، نداشتن مشکل با نظام جمهوری اسلامی، نداشتن عضویت در سازمان های غیر قانونی و داشتن اعتقاد به یکی از ادیان الهی جزو شرایط عمومی می باشد. 

بررسی شرایط اختصاصی برای ثبت نام کنکور

در این بخش از محتوا تصمیم داریم اطلاعاتی را در مورد شرایط اختصاصی در اختیار شما قرار دهیم. این نکته را در نظر داشته باشید برای ثبت نام در کنکور باید مدارکی همچون دیپلم ۴ سال نظام قدیم، مدرک کاردانی، پایه دوازدهم نظام جدید، نظام ترمی واحدی یا سالی واحدی نیاز است. این نکته را در نظر داشته باشید در صورت نداشتن مدارک نمی توان در کنکور ثبت نام کرد.

شرایط نظام وظیفه برای ثبت نام کنکور

مطمئنا میدانید یکی از مهمترین شرایط ثبت نام کنکور برای آقایان وضعیت نظام وظیفه می باشد به همین دلیل تصمیم گرفته ایم در این بخش از محتوا به بررسی این شرایط بپردازیم تا شما اطلاعات کاملی نسبت به شرایط نظام وظیفه برای ثبت نام کنکور به دست بیاورید.

شرایط مربوط به مقررات وظیفه عمومی
داشتن کارت پایان خدمت هوشمند
داشتن کارت معافیت از خدمت دائم هوشمند (معافیت به علت کفالت، پزشکی، ایثارگران و موارد خاص)
مشمولان دارای برگ معافيت موقت هولوگرام دار بدون غيبت (پزشكی، كفالت) در مدت اعتبار آن.
مشمولان محصل سال آخر دوره متوسطه که در سال تحصيلی 1401 – 1402 معافيت تحصيلی دانش آموزی اخذ نموده و تا تاريخ 1402/06/31 در سنوات مجاز تحصيلی (حداکثر تا 20 سالگی تمام) فارغ التحصيل می شوند.
دانش آموزانی كه قبل از سن مشموليت (قبل از 18 سالگی تمام) موفق به دريافت ديپلم نظام آموزشی جديد 3-3-6 شده باشند، به شرط نداشتن غيبت.
كاركنان وظيفه (سربازان در حال خدمت) بدون غيبت اوليه دارای مدرک پيش دانشگاهی و يا ديپلم نظام آموزشی جديد 3-3-6 حضوری و پيوسته (دانش آموزان عادی) به شرطی كه در مقطع كارشناسی و بالاتر پذيرفته شوند.
کاركنان وظيفه ای كه خدمت دوره ضرورت آنان تا تاريخ 1401/06/31 به پايان ميرسد (اين دسته از افراد بايد به هنگام ثبت نام در دانشگاه، گواهی يا كارت پايان خدمت ارائه نمايند).
كاركنان پايور شاغل در نيروهای مسلح با ارائه گواهی اشتغال به خدمت و موافقت از اداره نيروی انسانی سازمان مربوط برای ادامه تحصيل.
دانشجويان انصرافی در صورتی كه در سنوات اوليه تحصيلی، موضوع تبصره 1 ماده 33 قانون، انصراف داده و همچنين از تاريخ انصراف آنان در دانشگاه و رشته قبلی تا زمان پذيرش در دانشگاه و رشته جديد بيش از يکسال سپری نشده باشد. مضافا مشروط به اينكه قبلا (از تاريخ 1390/08/22 به بعد) از امتياز يکبار انصراف استفاده نكرده باشند.
فارغ التحصيلان مقطع کاردانی فقط می توانند در رشته هايی در مقطع کارشناسی پيوسته تحصيل نمايند که برابر اعلام وزارتخانه های علوم و بهداشت، آن رشته (رشته تحصيلی مقطع کاردانی) مقطع کارشناسی ناپيوسته بالاتر ندارد.

شرایط تحصیل برای اتباع خارجی جهت شرکت در کنکور سراسری

امکان ثبت نام برای کلیه اتباع خارجی فراهم گردیده است . دفترچه راهنمای ثبت نام این دسته از داوطلبان همانند سایر داوطلبان دیگر به صورت الکترونیک و با استفاده از سامانه سنجش و آموزش کشور ارائه خواهد گردید. به همین دلیل می توانند در سامانه سنجش بر وری سامانه اتباع غیر ایرانی کلیک نموده و پس از تکمیل اطلاعات ، کد پیگیری (13 رقمی) را دریافت نمایند و سپس نسبت به تکمیل فرم ثبت نام اقدام نمایند.

شرایط تحصیل برای افرادی که  در دانشگاه های دولتی (روزانه) مشغول به ادامه تحصیل هستند

همانطور که در دفترچه ثبت نام کنکور ذکر شده است آن دسته از داوطلبانی که در دوره های روزانه مشغول به تحصیل می باشند در صورت شرکت در کنکور سراسری می توانند نسبت به ثبت نام اقدام نمایید اما متاسفانه و یا خوشبختانه در صورت پذیرفته شدن گزینش آنان تنها برای رشته های شبانه ، غیر انتفاعی و پیام نور خواهد بود. همچنین بندها و تبصره هایی برای این دسته از داوطلبان در نظر گرفته شده است که در دفترچه ثبت نام موجود می باشد و می توانند از مفاد آن اطلاع یاند.

آشنایی با شرایط شرکت در کنکور سراسری

اخبار پیرامون کنکور سراسری

تقویم آزمون‌های سراسری ۱۴۰۲ اعلام شد

به گزارش ایسنا، بر این اساس اعلام سازمان سنجش  زمان ثبت‌نام و برگزاری کنکور سراسری، آزمون کارشناسی‌ارشد، آزمون کاردانی به کارشناسی و آزمون کاردانی ویژه دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای ۱۴۰۲ از یکشنبه ۸ آبان سال جاری آغاز خواهد شد و تا ۱۴ این ماه ادامه خواهد داشت. در ادامه بهتر است به این نکته هم اشاره کنیم ثبت نام نوبت دوم کنکور نیز از ۱۵ شروع می شود و تا ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ ادامه دارد.

جا ماندگان از کنکور سراری بدون آژمون دانشجو شوند

رییس دانشگاه پیام نور چهار محال بختیاری در گزارشی گفت: داوطلبانی که در کنکور شرکت نکردند و یا شرکت کرده‌اند اما شرایط رشته‌های دل‌خواه‌شان در دفترچه کنکور را بدست نیاورده‌اند می‌ توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش ثبت‌نام با سوابق تحصیلی یعنی ثبت‌نام بدون کنکور خود را در دانشگاه پیام نور به ثبت برسانند. وی ظرفیت پذیرش دانشگاه پیام نور چهارمحال و بختیاری را 3 هزار و 600 نفر در بیش از 103 رشته‌ محل و 10 مرکز واحد در سراسر استان عنوان و خاطرنشان کرد: این فرصت خوبی است برای همه افراد جامعه که بر اساس سوابق تحصیلی شرکت کرده و پذیرفته شده و از امکانات تحصیلی دانشگاه بهرمند شوند.

حذف دروس عمومی از کنکور ۱۴۰۲ | مصوبه جدید کنکور لغو می‌شود؟

بر اساس گزارش خبرگذاری آریا نیوز طبق اعلام مدیرکل دفتر تدوین و راهبری اسناد و سیاست‌های آموزش و پژوهش ستاد علم و فناوری، در کنکور ۱۴۰۲ در کنکور دروس عمومی نخواهیم داشت و دروس عمومی به صورت تشریحی برگزار می‌شود.

 

خلاصه مطلب

حال که به انتها این محتوا رسیده ایم مطمئنا میدانید شرایط شرکت در کنکور سراسری چیست. لازم به ذکر است بدانید داشتن شرایط عمومی و شرایط اختصاصی جزو مهمترین شرایطی هستند که یک داوطلب باید برای شرکت در کنکور آن ها را داشته باشید. البته شرایط عمومی و اختصاصی را اکثر داوطلبان دارند. در ادامه بهتر است ذکر کنیم دوطلبانی که جزو اتباع خاجی هستند هم طبق شرایط تایین شده میتوانند در کنکور سراسری شرکت کنید.

در انتها باید ذکر کنیم تمامی اقایان برای شرکت در کنکور سراسری باید شرایط مربوط به نظام وظیفه را مطالعه کنند. زیرا یکی از موارد که میتواند مانع شرکت آقایان در کنکور سراسری شود وضعیت خدمت سربازی است. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در این مقاله بتواند به شما کمک کند تا نسبت به تمام شرایط جهت شرکت در کنکور سراسری آگاه شوید.

 

 

برای دانلود فایل PDF این مقاله بر روی لینک قرمز نگ کلیک کنید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا پذیرفته شدگان دوره روزانه کنکور سال گذشته مجاز به ثبت نام کنکور می باشند؟

این دسته از متقاضیان برای شرکت در کنکور و انتخاب رشته های دوره روزانه مجاز هستند. البته اگر قصد دارید اطلاعات دقیقی نسبت به جزئیات این مسئله به دست بیاورید پیشنهاد می کنیم به مقاله مراجعه کنید.

داوطلبانی که دارای طرح اجباری هستند می توانند برای شرکت در کنکور اقدام کنند؟

این دسته از افراد اگر بتوانند خدمات خود را تا تاریخ ۳۱ شهریور سال ۱۴۰۲ یا ۳۰ بهمن سال۱۴۰۰ به اتمام برسانند مجاز هستند که در کنکور ثبت نام کنند.

دانش آموز پایه دوازدهم برای شرکت در کنکور سراسری باید تا چه زمانی مدرک خود را دریافت کند؟

توجه داشته باشید دانش آموزان پایه دوازدهم اگر مدرک تحصیلی خود را تا تاریخ ۳۱ شهریور یا ۳۰ بهمن ماه دریافت کنند، در همان سال برای ثبت نام در کنکور مجاز می شوند.

 

 

مطالب مرتبط

نظرات

تماس با مشاور