شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی 98

شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی 1400 اعلام شد. متقاضیانی که قصد شرکت در آزمون نظام مهندسی را دارند، بایستی از شرایط ثبت نام و سابقه کار مورد نیاز برای حضور در این آزمون اعلام شده از سوی این سازمان برخوردار باشند. بدین ترتیب، به شرکت کنندگانی که موفق به اخذ نمره قبولی شوند، پروانه اشتغال اعطا می گردد. اگر بین مشخصات فردی متقاضی و شرایط ثبت نام نظام مهندسی در هر مرحله از آزمون مغایرتی دیده شود، قبولی او کان لم یکن تلقی می شود.

 

بنابراین به دلیل حساسیت بالای این موارد، می توانید برای سهولت کسب اطلاعات کامل در مورد شرایط مورد نیاز با مشاوران ایران تحصیل در ارتباط باشید.

 

 

به منظور اطلاع از شرایط شرکت و ثبت نام در آزمون نظام مهندسی تمامی رشته ها با مشاوران ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099072952 – تماس از سراسر کشور

9099072952 – تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب

 

 

شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی مختص به کدام رشته ها است؟

 

 

 

سابقه کار برای آزمون نظام مهندسی

 

 

سازمان وزارت و شهرسازی هر ساله آزمونی را به منظور را برای چند رشته مهندسی برگزار می کند، تا شرکت کنندگان در صورت قبولی بتوانند به طور رسمی وارد حرفه مهندسی شوند. از جمله شرایط ثبت نام نظام مهندسی داشتن مدرک تحصیلی مربوطه است که در یکی از رشته های هفت گانه زیر برگزار می شود:

 • رشته عمران (عمران نظارت –عمران اجرا – عمران محاسبات)
 • رشته معماری ( معماری نظارت –معماری اجرا – معماری طراحی)
 • رشته تأسیسات مکانیکی ( مکانیکی نظارت – تأسیسات مکانیکی طراحی)
 • رشته تأسیسات برقی ( تأسیسات برقی نظارت – تأسیسات برقی طراحی)
 • مهندسی ترافیک
 • مهندسی نقشه برداری
 • مهندسی شهرسازی

هدف از برگزاری این آزمون اعطای پروانه اشتغال به افرادی است که شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی را داشته و نمره حد نصاب را کسب می کنند. پذیرفته شدگان می توانند در استان محل سکونت خود برای تأسیس دفتر یا شرکت اقدام نمایند.

گفتنی است که آزمون نظام مهندسی، توسط دفتر مقررات ملی ساختمان که زیر مجموعه وزارت راه و شهرسازی است زیر نظر سازمان سنجش برگزار می شود. در ادامه به تفصیل در مورد همه شرایط ضروری صحبت می کنیم.

 

 

برای اطلاع ازروش تست زنی در آزمون نظام مهندسیبر روی لینک مربوطه کلیک نمایید

 

 

راهنمای شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی

وزارت راه و شهرسازی برای پذیرش متقاضیان در آزمون نظام مهندسی شرایطی را پیش بینی کرده است، که برخورداری از آنها الزامی است. در زیر مهمترین شرایط ذکر شده در دفترچه راهنما آمده است.

 

 • آقایان متقاضی بایستی به منظور شرکت در آزمون نظام مهندسی، کارت پایان خدمت یا معافیت ( دائم یا موقت) خود را ارائه دهند.

 

 • چنانچه داوطلبی کم شنوا، کم بینا و معلولیت جسمی داشته باشد، بایستی برای آزمون نظام مهندسی مهر و شهریور، نهایتاً تا 31 تیرماه به اداره راه و شهرسازی استان خود مراجعه نمایند و پرونده بهزیسیتی خود را ارائه تا از تسهیلات در نظر گرفته شده برخوردار گردند.

 

 • تنها مدارک تحصیلی قابل قبول است که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باشند.

 

 • رشته های عمران، تأسیسات مکانیکی، تأسیسات برقی، ترافیک، شهرسازی، معماری، و نقشه برداری رشته های اصلی این آزمون می باشند.

 

 • چنانچه متقاضی دارای مدارک کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی متفاوات با رشته های اصلی، کارشناسی ارشد و یا دکتری باشد که جزء رشته های کارشناسی اصلی نیست، بایستی قبل از ثبت نام به اداره کل محل سکونت خود مراجعه نماید تا از امکان دریافت پروانه اشتغال مطمئن شود.

 

 

برای دریافتمنابع آزمون نظام مهندسیبر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

نکاتی در مورد سابقه کار برای آزمون نظام مهندسی

 

 

شرایط ثبت نام نظام مهندسی

 

 

یکی از مهمترین شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی به سابقه کار داوطلبان اختصاص دارد. این افراد باید با نحوه محاسبه میزان سابقه کار آشنایی داشته باشند. این بخش به دو قسمت سابقه کار حرفه ایی و معماران تجربی تقسیم بندی می شود.

 

 • حداقل سابقه کار حرفه ایی لازم برای شرکت کنندگان پروانه اشتغال پایه 3 دارای مدرک کارشناسی 3 سال، کارشناسی 2 سال و دکترا 1 می باشد.
 • حداقل سابقه کار حرفه ایی کاردان های فنی متقاضیان دارنده مدرک کاردانی مورد تایید وزارت علوم 5 سال است.
 • حداقل سابقه کار حرفه ایی کاردان های فنی متقاضیان دارنده مدرک کاردانی مورد تاید سایر وزارت خانه 6 است.
 • به جز رشته های معماری ( طراحی) و عمران ( محاسباتی)، سوابق کاردانی چنانچه با رشته آزمون هم رشته باشد، از زمان اخذ مدرک کاردانی تا تاریخ اخذ مدرک مهندسی، هر پنج سال یک سال کامل و حداکثر دو سال به سنوات مهندسی اضافه می شود.
 • مدارک مورد نیاز و نحوه محاسبه سنوات صلاحیت حرفه ایی معماری به شرح زیر هستند.

 

 

پروانه اشتغالحداقل سابقهحداقل شرایط سنیمدرک
پایه 38 سال26 سالسایر موارد
پایه 213 سال 31 سالسایر موارد
پایه 119 سال37 سالسایر موارد
پایه 37 سال 25 سالدیپلم فنی
پایه 212 سال 30 سالدیپلم فنی
پایه 118 سال 36 سالدیپلم فنی

 

 

جهت دریافتکلید سوالات نظام مهندسیبر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

شرایط ثبت نام نظام مهندسی چیست؟

متقاضیان ورود به حرفه مهندسان، معماران تجربی، و کاردان های فنی و مهر و اسفند، بایستی برای انجام مراحل و تکمیل مدارک خواسته شده نام نویسی، به سامانه ثبت نام آزمون نظام مهندسی به آدرس اینترنتی inbr.ir مراجعه نمایند. برخورداری ازشرایط ذیل جهت نام نویسی الزامی است.

 

 • افرادی که در که در آزمون نظام مهندسی مهر سال های 98 یا 97 متقاضی شرکت نموده اند نیز می توانند همزمان با شروع ثبت نام، اطلاعات ثبت نامی خود را بر روی سایت مشاهده نمایند و در صورت تمایل به شرکت در این دوره، شماره عضویت خود را وارد کرده و نام نویسی کنند.

 

 • جهت ثبت نام در آزمون نظام مهندسی، عضویت در سازمان استان اختیاری است. اما در صورت پذیرش، برای دریافت پروانه اشتغال، بایستی عضو سازمان استان محل سکونت خود باشید.

 

 • آزمون نظام مهندسی برای همه رشته ها، به غیر از معماری ( صلاحیت طراحی) به صورت چهارگزینه ایی و تستی است. علاوه بر این، آزمون تمام رشته ها به شکل کتاب باز صورت می گیرد.

 

 • داوطلبان آزمون ورودی به حرفه مهندسان و کاردان های فنی در همه رشته ها و صلاحیت، برای پذیرش باید بتوانند حداقل 50 درصد نمره آزمون را کسب نمایند.

 

 • پذیرش داوطلبان آزمون معماری تجربی پایه 3 باید حداقل نمره 50%، پایه دو 55%، و پایه یک 60% درصد را کسب کنند.

 

 • اعتبار مدرک افراد پذیرفته شده در همه رشته ها و صلاحیت های ورود به حرفه مهندسان، معماران تجربی و کاردان های فنی، 3 سال خواهدبود.
 • متقاضیان رشته معماری ( طراحی) بایستی همانند سایر رشته ها هزینه ثبت نام آزمون نظام مهندسی را بپردازند.

 

 • هزینه ثبت نام رشته معماری ( طراحی) برای آزمون نظام مهندسی 99، مبلغ 95 هزار تومان و برای سایر رشته ها 80 هزار تومان است.

 

 

برای آشنایی بابودجه بندی سوالات آزمون نظام مهندسی بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید

 

 

ثبت نام آزمون نظام مهندسی چه زمانی است؟

آزمون های نظام مهندسی به طور معمول در فواصل شش ماهه در هر سال برگزار می شود. زمان دقیق هر کدام از آزمون های مهر و بهمن توسط مجری برگزار کننده این آزمون ها اعلام می گردد.

آزمون نوبت اول در روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ 3 و 4 مهرماه 99 اجرا شد. البته از آنجا که رشته معماری ( صلاحیت طراحی) هر ساله به صورت جداگانه برگزار می شود، داوطلبان در 6 شهریور در جلسه حضور یافتند.

افرادی که شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی نیمسال اول را داشتند، از روز چهارشنبه 12 مرداد ماه الی تا روز جمعه 21 مرداد 98 برای ثبت نام اقدام کردند. البته این زمان چند روز نیز تمدید شد تا افرادی که موفق به نام نویسی نشدند، برای تکمیل مدارک اقدام نمایند.

برای نیمسال دوم، به طور معمول ثبت نام در اوایل دی ماه قابل انجام است. این تاریخ برای متقاضیان تمامی رشته ها یکسان است.

چنانچه می خواهید از زمان و شرایط ثبت نام نظام مهندسی و همچنین تاریخ برگزاری مطلع شوید، می توانید با مشاوران ما در ایران تحصیل تماس بگیرید.

 

 

محتوای دفترچه ثبت نام آزمون نظام مهندسی

برای اینکه متقاضیان عزیز از شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی مطلع شوند، در هر بار ثبت نام، دفترچه دستورالعمل ثبت نام آزمون های ورود به حرفه مهندسان، در سایت inbr.ir منتشر می شود.

این دفترچه از 4 بخش مقدمه، تعاریف، راهنمای ثبت نام، و دستورالعمل اجرایی آمده است. بخش تعاریف در مورد برخی از اصطلاحات توضیح داده است تا داوطلبان با مفاهیم آشنا شوند.

در قسمت راهنمای ثبت، علاوه بر مواردی همچون شرایط ثبت نام نظام مهندسی چند مورد دیگر به شرح زیر توضیح داده شده است:

 1. مدرک تحصیلی
 2. سابقه کار برای آزمون نظام مهندسی
 3. سایقه کار معماران تجربی
 4. اعتبار قبولی آزمون ها
 5. صلاحیت
 6. بخش های آزمون و شکل برگزاری آن ها
 7. تاریخ و نحوه بر گزاری آزمون
 8. نحوه و مراحل ثبت نام
 9. رسیدگی به تخلفات
 10. نکات مربوط به معماران تجربی دارای پروانه اشتغال به کار تجربی

 

در بخش دستور العمل نیز توضیحاتی در باب خلاصه مراحل اجرایی و زمانبندی آزمون و سایر شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی نکاتی ذکر گشته است. توصیه می شود قبل از ثبت نام، حتماً موارد قید شده در این دفترچه را با دقت مطالعه فرمایید.

 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله به شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی پرداختیم و توضیحاتی را در مورد شرایط ثبت نام و سابقه کار برای نظام مهندسی ارائه دادیم.

چنانچه شما نیز قصد شرکت در این آزمون را دارید، می توانید همه اطلاعات مورد نیاز از جمله نحوه طراحی سوالات، پاسخ ها، مشاوره مطالعه و انجام تمامی مراحل شرکت را از مشاورین ما جویا شوید. برای این کار کافی است که از طریق شماره های جدول زیر درتمامی روزهای هفته و از ساعت 8 صبح الی 12 شب ، با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

برای آشنایی با شرایط و نحوه شرکت در آزمون نظام مهندسی و دریافت نمونه سوالات با مشاوران ایران تحصیل به شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099072952 – تماس از سراسر کشور

9099072952 – تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب

 

 

مطالب مرتبط

دریافت نمونه سوالات آزمون نظام مهندسی عمران

معرفی منابع آزمون نظام مهندسی برق

آیا می دانید چگونه در آزمون نظام مهندسی قبول شویم؟

شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی

شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی چیست؟

در این مقاله تمامی شرایط ثبت نام و سابقه کار مورد نیاز شرکت در آزمون نظام مهندسی ذکر شده است.

سابقه کار برای آزمون نظام مهندسی حرفه ایی چند سال باید باشد؟

سابقه کار مقطع کارشناسی باید 3 سال، ارشد 2 سال، و دکترا 1 سال از تاریخ اخذ مدرک فارغ التصیلی باشد.

زمان و شرایط ثبت نام نظام مهندسی چیست؟

برای اطلاع از تاریخ دقیق، مدارک، شرایط و نحوه ثبت نام آزمون نظام مهندسی می توانید با همکاران ما در ایران تحصیل تماس بگیرید.

چه رشته هایی می توانند در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند؟

رشته های هفتگانه معماری ، عمران ، تأسیسات مكانیكی ، تأسیسات برقی ، شهرسازی ، نقشه برداری و ترافیک مجاز به شرکت در این آزمون هستند.

9 نظر برای «شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی 1400»

 • کاردانی نقشه برداری و کارشناسی تکنولوژی عمران بودم آیا میتونم نظارت و اجرا عمران شرکت کنم؟

 • سلام وقت بخیر
  من کاردانی نقشه کشی صنعتی و کارشناسی معماری و ارشد معماری بودم میتونم در آزمون نظارت و اجرا و طراحی شرکت کنم
  ممنونم جواب بدین

 • سلام سوابق کاری به چه نحو باید ارائه بشه ایا سوابق کاری فقط با داشتن بیمه تامین اجتماعی مربوط به سابقه مورد نیاز مورد تاییده یا فقط یه معرفی نامه از طرف شرکت مربوطه کفایت میکنه؟؟

 • سلام
  من کاردانی مکانیک نقشه کشی صنعتی بودم و بعد کارشناسی ناپیوسته مکانیک طراحی جامدات خوندم و بعد کارشناسی ارشد مکانیک طراحی کاربردی
  آیا من هم میتونم تو ازمون نظام مهندسی شرکت کنم
  ممنون که راهنمایی میکنید

 • سلام
  میخواستم بدونم اتباع کشور افعانستان که متولد ایران هستند و مدرک لیسانس عمران دارند میتونن تو آزمون نظام مهندسی شرکت کنند و عضو سازمان نظام مهندسی بشن؟ با تشکر

 • سلام مسعود
  یکی از شرایط شرکت در ازمون مهندسی تابعیت ایرانی که در صورتی که شما تابعیت ایرانی داشته باشه میتونی شرکت کنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *