تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401

شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

افرادی که می خواهند در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کنند، ابتدا باید به طور کامل با شرایط شرکت در این آزمون آشنا شوند. شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401 مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام شامل: شرایط عمومی، شرایط اختصاصی می باشد. از دیگر مفاد راهنمای ثبت نام، می توان به شرایط ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد برای متقاضیان اتباع خارجی و همچنین مشمولین خدمت سربازی اشاره نمود. متقاضیان شرکت در کنکور کارشناسی ارشد در صورت برخورداری از تمامی بندهای شرایط ثبت نام آزمون ارشد سراسری می توانند در آزمون ثبت نام کرده و شرکت نمایند. 

اگر شما و یا یکی از اطرافیانتان می خواهید که در این آزمون شرکت کنید، حتما باید با شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد به طور کامل و مفصل آشنا شوید. برای آشنایی با این شرایط، در ادامه مقاله با ما همراه باشید. ما در ادامه مقاله تمامی شرایط شرکت در این آزمون را برای شما عزیزان  بیان خواهیم کرد. 

 

 

اطلاعیه

پذیرفته شدگان کنکور کارشناسی ارشد 1401 در صورت انصراف قطعی تا پایان مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401 می توانند در این آزمون نام نویسی کنند.

 

 

شرایط ثبت نام آزمون ارشد

همان طور که بیان شد، شما داوطلبان عزیز و گرامی برای شرکت در آزمون کارشناسی ارشد باید شرایطی را دارا باشید. در واقع، اگر یکی از این شرایط را نداشته باشید، نمی توانید در این آزمون شرکت کنید. برای شرکت در این آزمون شما باید تعدادی شرایط عمومی و تعدادی شرایط خصوصی را بدانید و آن ها را دارا باشید. این شرایط، هر ساله به طور کامل و مفصل از طریق دفترچه به شما داوطلبان ابلاغ می شود. بنابراین، شما برای اطلاع از تمامی آن ها باید دفترچه این آزمون را دریافت کنید. این دفترچه هر سال، پیش از آزمون، توسط سازمان سنجش ابلاغ می شود. برای آَشنایی با تمامی شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، در ادامه مقاله با ما همراه باشید. 

 

 

شرایط ثبت نام آزمون ارشد

 

 

شرایط عمومی ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 

برای شرکت در ثبت نام کنکور ارشد ابتدا لازم است از شرایط عمومی برخوردار باشید. شرایط مندرج در دفترچه، توسط سازمان سنجش به شرح زیر می باشد:

 • معتقد بودن به اسلام و یا یکی از ادیان مورد تایید در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • ملتزم بودن به احکام عملی اسلام و انجام تمام واجبات و دوری از محرمات
  • تبصره : مورد ذکر شده بالا برای داوطلبان اقلیت های مذهبی که ادیان آنان به صورت رسمی به تصویب جمهوری اسلامی ایران رسیده باشد، به شرط عدم متجاهر به نقض احکام اسلامی مجاز می باشد.
 • عدم عناد نسبت به جمهوری اسلامی ایران
  • تبصره : آن دسته از داوطلبانی که در گذشته نسبت به جمهوری اسلامی ایران دشمنی داشته باشند، در صورت محرز شدن و تائید تغییر نظر آنان واجد شرایط ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد خواهند بود.
 • عدم سابقه شرکت در گروهک های سیاسی (ساواکو فراماسونری و اعقاب آن ها).
 • عدم احراز فساد اخلاقی
 • عدم اشتهار و ارتکاب اعمال خلاف شئون اجتماعی در طول تحصیل و یا در زمان اشتغال

 

شرایط عمومی ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 

 

 

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401

منظور از شرایط اختصاصی، برخورداری از برخی مواد و تبصره ها با توجه به رشته های مختلف می باشد. برخی از مهم ترین شرایط اختصاصی، شامل موارد زیر می باشند: 

 • دارا بودن مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و یا دکتری حرفه ای برای فارغ التحصیلان ضروری خواهد بود.
 • آن دسته از داوطلبانی که در حال حاضر در سال آخر دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند، در صورتی می توانند برای ثبت نام شرکت نمایند که بتوانند مدرک خود را تا شهریورماه دریافت نمایند. (لازم به ذکر است که تمامی مدارک باید به تائید وزارت علوم و یا وزارت بهداشت رسیده باشد).
 • دانشجویانی که در دوره های تحصیلات تکمیلی سال 96 در دانشگاه ها پذیرفته شده و در حال حاضر مشغول به تحصیل می باشند (به استثنای دانشجویان پذیرفته شده دوره های روزانه 98)، در صورت انصراف از دانشگاه می توانند در ثبت نام آزمون سراسری شرکت نمایند.
 • آن دسته از دانشجویانی که واجد شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 1401 می باشند اما در دانشگاه محل تحصیل خود انصراف قطعی نداده اند، و در کنکور سراسری ارشد شرکت نموده اند، حتی در صورت پذیرش قطعی، قبولی آنان لغو خواهد شد.
 • پذیرفته شدگان رشته های دانشگاه های سراسری پزشکی، با توجه به تعهد خدمت شغلی خود در صورت دریافت مجوز جهت ادامه تحصیل، می توانند در انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد آزاد و سراسری شرکت نمایند.

 

 

جهت اطلاع از زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد، بر روی لینک کلیک کنید. 

 

 

 • دبیران محترم آموزش و پرورش با توجه به تعهد خدمت، ابتدا لازم است موافقت نامه کتبی خود را مبنی بر ادامه تحصیل از وزارت آموزش و پرورش اخذ نموده و آن را نزد خود نگاه دارند و به هنگام پذیرش در دانشگاه، به محل پذیرش ارائه نمایند.
 • آن دسته از داوطلبانی که دارای مدارک تحصیلی معادل می باشند و دارای شرایط آيين نامه شركت دارندگان مدارك معادل و غير رسمي در آزمون هاي ورودي مقاطع بالاتر هستند ، با توجه به آئین نامه های موجود و تصویب شده شورای عالی انقلاب فرهنگی (مبنی بر ممنوعیت برگزاری دوره های معادل) در دوره های معادل پذیرفته شده اند، مشمول این مصوبه قرار خواهند گرفت.
 • مطابق با آیین نامه ها و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، کلیه دارندگان مدرک معادل ضمن خدمت فرهنگیان که در سال های 77 تا 81 در دانشگاه های مذکور پذیرفته شده اند، برای ادامه تحصیل در مقاطع رسمی بالاتر منعی نخواهند داشت.
 • تمامی متقاضیان شاغل در وزارت خانه ها، سازمان ها و نهادهای دولتی قبل از ثبت نام، لازم است موافقت نامه کتبی بدون قید و شرط را محل خود مبنی بر ادامه تحصیل دریافت آن را نزد خود نگه دارند.
 • تمامی پذیرفته شدگان دوره های شبانه ، مجازی، پردیس های خودگردان و همچنین فراگیر پیام نور، در صورت دارا بودن شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد می توانند در ثبت نام آزمون ارشد سراسری شرکت نمایند.
 • فارغ التحصیلان رشته های کارشناسی پیوسته و ناپیوسته، در صورتی که معدل آنان کمتر از 12 باشد، حق ثبت نام و شرکت در آزمون را نخواهند داشت.

 

 

شرایط-اختصاصی-ثبت-نام-کنکور-کارشناسی-ارشد

شرایط-اختصاصی-ثبت-نام-کنکور-کارشناسی-ارشد

 

 

 

شرایط نظام وظیفه برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

آن دسته از پسرانی که مشمول خدمت سربازی می باشند، در صورتی می توانند واجد شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد باشند که واجد شرایط بندهای زیر باشند. متقاضیان عزیز توجه داشته باشند که به هنگام ثبت نام، حتما تمامی اطلاعات را در بند 15 فرم تقاضانامه ثبت نام اینترنتی وارد نمایند در صورت عدم درج موارد مذکور، امکان ادامه تحصیل برای داوطلبان وجود نخواهد داشت.

 1. دارا بودن کارت هوشمند پایان خدمت سربازی
 2. دارا بودن کارت هوشمند معافیت دایم (این مورد شامل تمامی انواع معافیت کفالت، معافیت ایثارگران، و موارد خاص می باشد).
 3. آن دسته از مشمولانی که فارغ التحصیل مقطع کارشناسی می باشند؛ و با توجه به سنوات تحصیلی خود دارای برگه آماده به خدمت بدون غیبت می باشند، و زمان پذیرش و ثبت نام در دانشگاه، قبل از تاریخ اعزام به خدمت (مندرج در برگ اعزام) باشد، می توانند ثبت نام نمایند.
 4. تبصره : آن دسته از داوطلبانی که تاریخ اعزام خدمت آنان قبل از اعلام قبولی و یا پذیرش در دانشگاه است، چنانچه زمان موعد اعزام خود را تمدید ننمایند، ملزم هستند که در تاریخ مقرر، اعزام به خدمت شوند.
 5. آن دسته از دانشجویانی که سال آخر کارشناسی می باشند، مطابق با تبصره ماده های 33 قانون نظام وظیفه عمومی واجد شرایط ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد خواهند بود.
 6. کارکنانی که متعهد به خدمت می باشند و در سازمان ها و وزارت خانه ها گواهی اشتغال به خدمت دارند، می توانند موافقت نامه خود را برای سازمان مربوطه ارائه نمایند تا امکان ادامه تحصیل را داشته باشند.
 7. کارکنان پایور که شاغل در نیروهای مسلح می باشند،در صورت موافقت نیروهای مسلح با ارائه گواهی اشتغال و موافقت برای سازمان مربوطه برای ادامه تحصیل داشته باشند.
 8. آن دسته از طلاب دینی که مدرک آنان به تائید رسیده باشد و از معافیت تحصیلی برخوردار باشند، به شرط مدیریت تحصیلی حوزه می توانند ادامه تحصیل دهند.
 9. مشمولان خدمت سربازی که دارای برگه معافیت موقت دارای هولگرام می باشند، در صورت عدم غیبت سربازی، می توانند در مدت اعتبار کارت معافیت برای ثبت نام اقدام نمایند.
 10. کارکنان مشمول خدمت سربازی در صورتی در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده باشند و غیبت اولیه سربازی نداشته باشند، واجد شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد باشند، می توانند اقدام به ثبت نام نمایند.
 11. آن دسته از دانشجویان انصرافی که سقف مجاز سنوات تحصیلی اولیه آنان تکمیل نشده باشد، می توانند از دانشگاه انصراف دهند. شرایط مذکور در صورتی است که از تاریخ انصراف آنان بیش از یک سال نگذشته باشد.

 

 

برای اطلاع از شرایط معافیت های سربازی، کلیک کنید. 

 

 

شرایط ثبت نام کنکور ارشد برای اتباع خارجی

علاوه بر شرایط بیان شده، ممکن است که برخی از اتباع خارجی نیز بخواهند تا در کنکور ارشد شرکت کنند. این افراد نیز باید شرایطی را دارا باشند که برخی از مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می باشند: 

 • داوطلبان شرکت کننده اتباع غیر ایرانی، لازم است واجد شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد عمومی و اختصاصی 1401 باشند.
 • تنها آن دسته از داوطلبانی که اتباع خارجی مقیم ایران می باشند و دارای اقامت قانونی مجاز برای شرکت در آزمون دوره های کارشناسی ارشد و پذیرفته شدن می باشند؛ قبولی آنان کان لم یکن خواهد بود.
 • حداکثر مدت تحصیل مجاز برای آن دسته از داوطلبانی که در مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شده اند، سه سال خواهد بود.
 • با توجه به ذکر تمامی موارد در دفترچه ثبت نام، در صورتی که داوطلبان از شرایط ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد برخوردار نباشند و یا اینکه مخالف مفاد تعیین شده عمل نمایند، پذیرش آنان لغو خواهد گردید.

 

شرایط ثبت نام کنکور ارشد برای اتباع خارجی

 

 

شرایط استفاده از سهمیه رزمندگان برای کنکور ارشد 

یکی از تسهیلات مهمی که سازمان سنجش هر ساله برای داوطلبان خود در نظر می گیرد، سهمیه های آن است. برای شرکت در کنکور ارشد، داوطلبانی که دارای سهمیه رزمندگان هستند، طبق شرایط زیر می توانند از سهمیه خود استفاده نمایند. 

 • رزمندگانی که حداقل 6 ماه در جبهه به صورت داوطلبانه حضور داشتند، می توانند از تسهیلات ورود به دانشگاه و موسسات آموزش عالی بهره مند شوند. 
 • تبصره: متقاضیان استفاده از سهمیه رزمندگان، در صورت عدم تایید سهمیه و درج سهمیه آزاد بر روی کارت شرکت در آزمون، باید به واحد های تابعه شهرستان های محل تشکیل پرونده مراجعه نمایند. 
 • آن دسته از پرسنل کادر ثابت، پیمانی و وظیفه که از تاریخ 1359/6/31 لغایت 1367/6/31 حداقل 6 ماه به صورت پیوسته و یا 9 ماه به صورت ناپیوسته در خطوط مقدم به صورت داوطلبانه حضور داشتند، می توانند از مزایای این قانون استفاده نمایند. 

 

شرایط استفاده از سهمیه ایثارگران برای کنکور ارشد 

علاوه بر رزمندگان، برخی از ایثارگران نیز می توانند از سهمیه خود برای شرکت در کنکور ارشد استفاده نمایند. لازم به ذکر است تا بدانید که سهمیه ایثارگران به دو دسته 25 درصد و 5 درصدی تقسیم می شود و هر داوطلب طبق شرایط خود می تواند از سهمیه استفاده نماید. شرایط استفاده از سهمیه ایثارگران برای ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد، به شرح زیر می باشد: 

 • 25 درصد ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثران، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها، جانبازان 25 درصد به بالا و همسر و فرزندان آن ها، اختصاص داده می شود. 
 • 5 درصد ظرفیت هر کد رشته به جانبازان زیر 5 درصد و همسر و فرزندان آن ها، همسر و فرزندان رزمندگانی که حداقل 6 ماه به صورت داوطلب در جبهه حضور داشته اند، تعلق می گیرد. 

 

شرایط استفاده از سهمیه ایثارگران برای کنکور ارشد 

 

 

شرایط استفاده از سهمیه استعدادهای درخشان برای ثبت نام ارشد 

علاوه بر رزمندگان و ایثارگران، افرادی که در مدارس استعدادهای درخشان درس خوانده اند نیز می توانند از سهمیه برای ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد استفاده کنند. شرایط استفاده این افراد از سهمیه به شرح زیر می باشد: 

داوطلبانی که معدل آن ها در دوره کارشناسی بالا باشد و یا در استعدادهای درخشان درس خوانده باشند، می توانند بدون شرکت در آزمون کارشناسی ارشد، فقط با مطالعه فراخوان های مربوط به استعداد درخشان ارشد، در یکی از دانشگاه های پذیرنده دانشجو( بدون کنکور ) ثبت نام کنند. 

 • علاوه بر دانشگاه های بدون کنکور، داوطلبان می توانند پس از شرکت در کنکور، از سهمیه استعدادهای درخشان با عنوان شاگرد اول نیز استفاده نمایند. به این گونه افراد حداقل 10 درصد ظرفیت برای هر کد رشته محل اختصاص داده می شود. 

 

نکات مهم برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

حال که به طور کامل با شرایط شرکت در آزمون و ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد آشنا شدید، بهتر است که نکات مهمی را نیز بدانید و آن ها را رعایت کنید. برخی از مهم ترین این نکات، شامل موارد زیر می باشند: 

 • مشمولان غایب سربازی، واجد شرایط ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد نمی باشند. به همین دلیل، چنانچه در هر یک از رشته های مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته شوند، امکان ادامه تحصیل را نخواهند داشت.
 • دانشجویانی که در دانشگاه اخراج شده اند، تا زمان پایان دوره خدمت سربازی و یا اخذ معافیت دائم، مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود.
 • سنوات تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر سه سال می باشد.

 

نکات مهم برای ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد

 

 

دفترچه ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 

حال که به طور کامل با تمامی شرایط ثبت نام در آزمون ارشد آشنا شدید، ممکن است بخواهید دفترچه این آزمون را نیز مطالعه نمایید. شما داوطلبان عزیز برای آشنایی بیشتر با زمان و نحوه ثبت نام در این آزمون، زمان برگزاری آن و… می توانید دفترچه ای که هر سال سازمان سنجش ابلاغ می کند را دانلود کرده و به طور کامل مطالعه نمایید. 

 

دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال 1401 دانلود دفترچه
دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال 1401 دانلود دفترچه
دفترچه راهنمای ثبت نام و شرکت در آزمون کارشناسی ارشد سال 1399 دانلود دفترچه

 

مشاوره ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد

شما داوطلبان عزیز بهتر است که پیش از ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد، حتما از یک مشاور خوب کمک بگیرید. مشاور به شما نحوه مطالعه بهتر را بیان می کند و یک برنامه خوب نیز به شما عزیزان ارائه می دهد. علاوه بر این، مشاوره در تمامی مراحل ثبت نام، انتخاب رشته و … نیز به شما عزیزان یاری می رساند. اما، به یاد داشته باشید که حتما از یک مشاور خوب برای این کار کمک بگیرید. مشاوران ما در ایران تحصیل در این زمینه تجربه زیادی دارند و می توانند شما عزیزان را یاری کنند.

 

مشاوره ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 

 

 

 جدیدترین اخبار پیرامون آزمون کارشناسی ارشد

ادامه ثبت‌ نام آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته فراگیر تا ۲۰ فروردین

ثبت‌ نام آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته دوره‌ های فراگیر سال ۱۴۰۱ دانشگاه آزاد اسلامی که از روز یکشنبه ۱۴ فروردین آغاز شده بود تا روز شنبه ۲۰ فروردین ماه ادامه دارد. متقاضیان با مراجعه به سامانه سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org می‌ توانند دفترچه راهنما را مطالعه کرده و در صورت واجد شرایط بودن، نسبت به پرداخت هزینه خرید کارت اعتباری و ثبت‌ نام در آزمون اقدام کنند.

بیش از ۶۴۶ هزار نفر در کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ ثبت نام کردند

علیرضا کریمیان، مشاور رئیس و مدیرکل روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور، از ثبت نام بیش از ۶۴۶ هزار نفر در کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۱ خبر داد. به این ترتیب آمار ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۱ با میزان ۶۴۶ هزار و ۶۹۶ داوطلب نسبت به آمار ثبت نام سال ۱۴۰۰ با میزان ۶۳۶ هزار و ۵۹۷ نفر، افزایش تعداد داوطلب را نشان می‌ دهد.

 

 

اطلاعیه مهم:

به منظور فراهم نمودن تسهيلات بيشتر براي آن دسته از متقاضیانی كه تا تاريخ (1401/12/28) براي ثبت‌ نام اقدام ننموده‌اند، ترتيبي اتخاذ گرديده است كه بتوانند از روز يکشنبه مورخ 1401/01/14 لغايت روز شنبه 1401/01/20 نسبت به ثبت‌ نام خود اقدام نمايند. متقاضيان ضرورت دارد كه در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنماي ثبت‌ نام و فراهم نمودن مدارك و اطلاعات مورد نياز، به درگاه اطلاع رساني اين سازمان مراجعه و نسبت به ثبت‌نام در آزمون مذكور اقدام نمايند.

 

 

خلاصه مطلب

ما در این مقاله تلاش نمودیم تا در رابطه با شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سال 1401 اطلاعاتی را به شما عزیزان ارائه نماییم. ممکن است شما واجد شرایط ثبت نام آزمون ارشد سراسری ارائه شده در این مطلب نباشید. در این رابطه جای هیچ گونه نگرانی وجود نخواهد داشت. می توانید در هر موردی که دچار مشکل می باشید با مشاوران ما در ایران تحصیل ارتباط برقرار نمایید تا تمامی اطلاعات را به شما عزیزان ارائه نمایند.

 

 

جهت دانلود پی دی اف مقاله کلیک نمایید. 

 

5/5 - (3 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا پذیرفته شدگان دوره های روزانه فوق لیسانس واجد شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد 99 هستند؟

امکان ثبت نام برای پذیرفته شدگان دوره های روزانه 98 وجود نخواهد داشت. شرکت در ثبت نام سایر دانشگاه های دیگر برای متقاضیان بلامانع است.

 

آیا شرایط ثبت نام آزمون ارشد سراسری برای رشته های مختلف یکسان می باشد؟

برای پذیرش در دوره های روزانه ، هر یک از داوطلبان لازم است واجد شرایط تعیین شده عمومی و اختصاصی باشند. اما شرایط ورود به دانشگاه آزاد و علمی کاربردی در برخی از رشته ها، متفاوت خواهد بود.

 

آیا شرایط ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد 99 نسبت به سال های گذشته دچار تغییر شده است؟

جهت اطلاع از این مورد، می توانید به سایت وارد شوید و تمامی شرایط را ملاحظه نمایید.

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور