ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آشنایی با سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ برای دواطلبانی که قصد ادامه تحصیل در این مقطع را دارند، بسیار حائز اهمیت است، چرا که می توانند با آمادگی بیشتری سر جلسه حاضر شوند. معمولاً در جلسه مصاحبه دکتری سوالاتی حول محور زمینه تحصیلی مورد علاقه، موضوع پایان ‌نامه، سطح دانش زبان انگلیسی مطرح می شود که داوطلبانی که دعوت به مصاحبه شده ‌اند، با رعایت بعضی از نکات می توانند در این مصاحبه امتیاز قابل قبولی را کسب کنند.

پیش‌ از ادغام ثبت ‌نام دکترای دانشگاه آزاد با دکترای دانشگاه سراسری، امتیاز مصاحبه دکترای دانشگاه آزاد اهمیت کمتری نسبت ‌به نمره کتبی آزمون و همچنین نسبت ‌به مصاحبه‌ دانشگاه سراسری داشت، اما در حال‌ حاضر با ادغام آزمون این دو دانشگاه از سال 96 به بعد سهم مصاحبه دکتری واحد دانشگاه آزاد به 50 درصد رسیده‌ است. بنابراین قبولی در مصاحبه بیش‌ از گذشته اهمیت دارد.

برای کسب نمره حد نصاب در مصاحبه دکتری داوطلبان باید در جلسه مصاحبه با توانایی لازم حاضر شوند تا بتوانند امتیاز حد نصاب را به دست آورند. از آنجا که بسیاری از داوطلبان با سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ آشنایی ندارند، در این مقاله به بررسی سوالات متداول و احتمالی مصاحبه و مهم‌ ترین نکات موفقیت در جلسه و همچنین شرایط لازم برای دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد خواهیم پرداخت. پس تا انتهای مطلب با ما باشید.

برای آشنایی با سوالات مصاحبه دکتری روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

رایج ‌ترین سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۲

داوطلبانی که در مرحله آزمون کتبی دکتری پذیرفته شده‌ اند، پس‌ از آن برای مصاحبه دکتری دعوت خواهند شد. بسیاری از داوطلبان به ‌دنبال این هستند که چه سوالاتی در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد مطرح می شود. داوطلبانی که در مصاحبه ‌های دکتری دوره های قبل شرکت کرده اند، معتقدند که سوالات قابل ‌پیش‌بینی نیست و از همه داوطلبان سوالات یکسانی پرسیده نخواهد شد. با این‌حال اطلاع سوالات احتمالی می تواند در ایجاد آمادگی برای داوطلبان جهت کسب موفقیت در این مصاحبه مؤثر باشد. سوالات احتمالی که معمولاً در جلسه‌ آزمون مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد مطرح می شود، شامل سوالات تخصصی، سوالات سنجش زبان انگلیسی، سوالات عمومی، سوالات پژوهشی و سوالات عقیدتی و مذهبی می باشد که در ادامه هر کدام را توضیح خواهیم داد.

سوالات تخصصی مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

سوالات تخصصی که در مصاحبه دکتری مطرح می شود، می تواند به دو صورت کتبی یا شفاهی برگزار شوند. در بعضی موارد اساتید در دو مرحله فرد داوطلب را محک می زنند. اما بعضی اساتید نیز به اخذ آزمون شفاهی بسنده کرده و آزمون تخصصی که در ابتدا داوطلبان در آن حضور یافته اند، برای سنجش سطح علمی دانشجو را کافی می دانند.

برگزاری آژمون کتبی می تواند به شکل های متعددی صورت بگیرد. ممکن است از قبل برگزاری چنین آزمونی اعلام شود یا بدون اعلام قبلی باشد. از سوی دیگر ممکن است دانشگاهی منابع را به طور کامل معرفی کند، اما برخی مواقع فقط سر فصل ها در اختیار داوطلبان قرار بگیرد.  سوالات احتمالی معمولا از دل مقالات، کتاب های تالیفی و ترجمه شده و دروس تدریس شده توسط اساتید باشد. لذا سعی کنید قبل از ورود به جلسه مصاحبه، بر این منابع تسلط داشته باشید.

سوالات مربوط به آمار و روش تحقیق یکی دیگر از سوالات تخصصی است که ممکن است در روز مصاحبه از شما پرسیده شود. بنابراین قبل از مصاحبه بر این مباحث مروری داشته باشید.

سوالات پایان نامه ارشد یکی از مهم ترین بخش سوالات تخصصی است که در این قسمت مصاحبه گر در ارتباط با موضوع پایان نامه، روش تحقیق، شیوه ارجاع به پایان نامه سوالاتی را مطرح کند. بنابراین بر هر کدام از بخش های پایان نامه خود تسلط داشته باشید.

مهمترین سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

🔗 جهت اطلاع از زمان و نحوه دعوت به  مصاحبه دکتری بر روی لینک کلیک نمایید. 

سوالات سنجش زبان انگلیسی دکتری دانشگاه آزاد

یکی از دلایل مهم مطرح کردن سوالات سنجش زبان، اطمینان از توانایی داوطلبان در درک مطالب انگلیسی است. اما چنانچه سطح زبان مناسبی ندارید، نگران این موضوع نباشید، چرا که ممکن است در وهله اول چنین سوالاتی مطرح نشود، اما در صورت طرح این سوالات، اگر توانایی خود را در بخش های دیگر به اثبات برسانید، می توانید این اطمینان را در اساتید ایجاد کنید که به دنبال ارتقای سطح زبان خود هستید.

سوالات زبان ممکن به اشکال مختلفی مطرح شوند. در برخی مواقع متن انگلیسی را به شما می دهند و می خواهند که از روی آن روخوانی کنید. شکل دیگر آن ممکن است به این صورت باشد که از شما یکسری لغات انگلیسی بپرسند که باید آن ها را معنی کنید. بعضی مواقع نیز از شما می خواهند که در مورد سوابق تحصیلی و پژوهشی خود توضیحاتی را به صورت انگلیسی ارائه دهید. 

سوالات عمومی مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

سوالات عمومی که در جلسه مطرح می شود متنوع خواهند بود. اما به هیچ وجه تأثیر این سوالات را در روند قبولی خود دست کم نگیرید. موارد که در روز مصاحبه از شما سوال می شود شامل وضعیت تأهل، شغل و منبع درآمد فعلی، محل سکونت، دلایل ادامه تحصیل در این مقطع باشد. علاوه بر این ممکن است در مورد علایق شخصی و تفریحات شما نیز پرسش هایی مطرح شود که باید برای هر کدام از سوالات جواب واضح و اطلاعات درست را ارائه دهید.

سوالات پژوهشی مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

سوالات پژوهشی و عملی که معمولا در جلسه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد مطرح میشود، بیشتر در ارتباط با مقالات انجام شده و همچنین موضوعی که قرار است در مقطع دکتری بر روی آن کار کنید، خواهد بود. سوالات پژوهشی بیشتر در مورد پایان نامه کارشناسی ارشد از بخش طرح مسئله تا نتیجه و پیشنهادات پایان نامه خواهد بود. سوالات مربوط به انگیزه انتخاب موضوع برای دوره دکتری، به این دلیل طرح می شود تا اساتید دید جامعی نسبت به توانایی و علائق شما به دست آورند تا بهترین گزینه که می توانند در آینده با وی همکاری کنند را انتخاب نمایند.

سوالات عقیدتی و مذهبی مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

سوالاتی که در ارتباط با مذهب و عقاید داوطلبان مطرح می شود، معمولاً توسط برخی از دانشگاه های خاص خواهد بود که سوابق و پیشینه سیاسی و مذهبی شما برای آن ها بسیار اهمیت دارد. در این بخش ممکن است در خصوص مسائل روز دنیا و همچنین وقایع سیاسی از شما سوالاتی پرسیده شود. پس سعی کنید قبل از ورود به جلسه با مجموعه این سوالات آشنا شوید.

نکات طلایی موفقیت در مصاحبه دکتری آزاد

📣 اطلاعیه 📣

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ به صورت حضوری در شهر تهران برگزار خواهد شد.

 

مهم ترین نکات جهت موفقیت در جلسه مصاحبه دکتری

همانگونه که اشاره شد سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد قابل ‌پیش‌ بینی نیستند و ما سعی کردیم مهم ‌ترین سوالاتی که ممکن است در جلسه مصاحبه مطرح می شود را به شما عزیزان ارائه دهیم. بنابراین نمی‌ توان فرمول قطعی برای کسب نمره بالا و موفقیت در این آزمون ارائه داد، اما می ‌توان نکاتی را رعایت کرد که در موفقیت شما در مصاحبه دکتری بسیار تاثیرگذار باشد و شما با استرس کمتری سر جلسه حضور یابید. نکات طلایی موفقیت در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد به شرح زیر می ‌باشد:

☑️ در قدم اول باید بدانید که ممکن است دیگر چنین فرصتی در اختیار شما قرار نگیرد. بنابراین باید به گونه ای در جلسه حاضر شوید، که گویا آخرین فرصت شماست. پس قدر این فرصت را بدانید و تا پایان زمان مصاحبه روحیه خود را از دست ندهید.

☑️ اگر سوال انگلیسی از شما پرسیده‌ شد، دچار استرس نشوید. مطمئناً سوالات بعدی به زبان فارسی مطرح خواهند شد.

☑️ حتما لباس مناسب و رسمی بپوشید و از به ‌همراه داشتن وسایل اضافی خودداری نمایید.

☑️ با قدرت در جلسه حاضر شوید و به سوالات با اعتماد به ‌نفس پاسخ دهید.

☑️ در هنگام مصاحبه هرگز به ساعت خود نگاه نکنید.

☑️ قبل ‌از این‌ که به سوالی پاسخ دهید، روی آن فکر کنید و سپس پاسخ خود را ارائه دهید.

☑️ علاقه خود را ضمن ارائه اطلاعات کافی به اساتید نشان دهید، چرا که آن ها به ‌دنبال داوطلبانی هستند که نسبت به رشته و دانشگاه درخواستی علاقه داشته باشند.

☑️ اگر تجارب علمی و تحقیقاتی ارزشمندی دارید، حتما آن ‌ها را بیان کنید. چرا که این امر می تواند در روند گزینش شما تأثیر بسزایی داشته باشد.

☑️ در جلسه مصاحبه بیشتر بر روی توانایی‌ های خود تأکید کنید. چنانچه در خصوص نقاط ضعف شما سوالی مطرح شد، به شکلی پاسخ خود را ارائه کنید که برای مشا امتیاز منفی محسوب نشود.

☑️ حتی ‌الامکان پیش از شروع مصاحبه دکتری در محل محل حضور داشته باشید و در نهایت سعی کنید آرامش خود را حفظ نمایید تا بتوانید بالاترین نمره را کسب کنید.

✔️ لازم به اشاره است که در طول روند مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ثابت کنید که یکی از بهترین گزینه‌ ها برای این مقطع هستید. سعی کنید برای هر پاسخی که به مصاحبه‌ گر می ‌دهید یک یک دلیل بیاورید که استاد حاضر در جلسه قانع شود که از بین دانشجویان باید شما را پذیرش کند. کسب یک امتیاز برای هر پاسخ بسیار ضروری است. توجه کنید که خود پاسخ‌ ها مهم نیستند، بلکه نحوه پاسخ به سوال‌ ها و تأثیری که بر روی فرد مصاحبه گر می‌گذارید، اهمیت بیشتری دارد. بنابراین تمام تلاش و همت خود را در طول مصاحبه بکار ببرید تا بتوانید نمره حد نصاب را کسب کنید.

اطلاع از سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

🔗 جهت آشنایی با مهم ترین نکات موفقیت در مصاحبه دکتری بر روی لینک کلیک کنید.

جدیدترین اخبار پیرامون مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد

📌 زمان ثبت نام مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 

پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد، آن دسته از افرادی که موفق به کسب حد نصاب نمره لازم شده باشند، باید برای شرکت در مصاحبه تا تاریخ 21 خرداد ماه هر سال از طریق سایت مرکز سنجش پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد اقدام به اسم نویسی کنند.

📌 نحوه ثبت نام مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد 

ثبت نام مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ از طریق سامانه azmoon.org صورت می گیرد. داوطلبان مقطع دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد می توانند با انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۲ در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد ثبت نام کنند.

 📣 اطلاعیه  📣

داشتن مدارک خاصی چون گواهی ثبت اختراع و عناوین علمی، گواهی سابقه تدریس در دانشگاه های مختلف، گواهی انجام طرح های پژوهشی و افتخارات علمی و نمره بالای مدرک زبان انگلیسی، امتیازات ویژه ای را به همراه دارد که در گزینش نهایی شما اثر مثبت خواهد گذاشت.

 

خلاصه مطالب

در این مقاله به بررسی مهم‌ترین سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه ۱۴۰۲ و همچنین شرایط لازم برای دعوت به مصاحبه پرداختیم. مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در حال حاضر به‌ اندازه آزمون کتبی دارای اهمیت می‌ باشد، بنابراین اطلاع از سوالات در روند قبولی بسیار موثر است. اما از آنجا که هیچ‌ گاه سوالاتی که از داوطلبان پرسیده خواهد شد، قابل ‌پیش‌ بینی نیستند، بنابراین دانشجویان فقط می توانند با سوالات احتمالی که مطرح خواهد شد، آشنا شوند که در این مطلب توضیحاتی پیرامون این پرسش ها و چگونگی پاسخ به آن ها ارائه شد. به دلیل سهم بالای مصاحبه در مجموع امتیازات کسب شده، توصیه می‌ کنیم که قبل‌ از ورود به جلسه حتما از مهم ترین سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد مطلع شوید.

لازم به ذکر است همه افرادی که در آزمون کتبی قبول شده‌ اند نمی توانند در جلسه مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد حضور پیدا کنند، مگر این ‌که شرایط لازم را داشته باشند که در این مقاله به آن ها اشاره شد. چنانچه در خصوص مطالب ارائه شده در این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری داشته باشید، می ‌توانید با کارشناسان آکادمی ایران تحصیل تماس حاصل نمایید تا به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کنند.

📎 برای دانلود پی دی اف مقاله کلیک نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد چه سوالاتی مطرح می شود؟

در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد معمولاً سوالاتی در ارتباط با سوابق پژوهشی ، زمینه تخصصی مورد علاقه، دانش زبان انگلیسی و ... پرسیده می شود.

شرایط لازم جهت دعوت به مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد چیست؟

داوطلبان برای شرکت در جلسه مصاحبه دکتری آزاد باید نمره حد نصاب قبولی در حداقل یکی از رشته محل های انتخابی خود را کسب کرده باشند.

آیا داشتن مدرک زبان برای حضور در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد الزامی است؟

خیر . داشتن مدرک زبان اجباری نیست، اما ارائه آن در هنگام مصاحبه می تواند در مجموع امتیازات کسب شده داوطلب تأثیر داشته باشد.

مطالب مرتبط

نظرات

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)