ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

سنوات تحصیلی چیست؟ محاسبه مقاطع مختلف آیین نامه 1403 | nezamvazife

سنوات تحصیلی چیست؟
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

سنوات تحصیلی چیست؟ و قانون جدید آن از جمله مواردی است که در دانشگاه آن را زیاد می ‌شنوید، مخصوصا اگر دانشجوی پسر باشید با آن زیاد سر وکار خواهید داشت. بنابراین این مبحث جزء مباحث پرکاربرد در زمان تحصیل است. اکنون اگر بپرسید سنوات مربوط به تحصیل چیست؟ باید گفت اگر دانشجویی در زمان مقرر نتواند تعداد واحدهای مشخص برای مقطع تحصیلی را طی کند و بعد ترم بیشتری برای تحصیل نیاز داشت، دانشگاه با همکاری سازمان نظام وظیفه قانونی به اسم سنوات مجاز تحصیلی را ارائه داده ‌اند که دانشجو با استفاده از آن و با نظر شورای دانشگاه، می‌ تواند آن را دریافت نموده و مقطع کارشناسی خود را به پایان برساند‌.

قانون جدید سنوات تحصیلی چیست؟

دانشگاه‌ها در سراسر جهان معمولاً برنامه‌های تحصیلی با مدت زمان مختلفی ارائه می‌دهند. این مدت زمان معمولاً به تعداد واحدهای درسی مورد نیاز برای دریافت مدرک وابسته است. اکنون اگر دانشجویی نتواند در مدت مشخص، واحدهای درسی خود را به پایان برساند، باید از قانون سنوات تحصیل استفاده کند. در ادامه به محاسبه این سنوات می پردازیم.

در حال حاضر محاسبه سنوات مجاز تحصیلی برای دانشجویان کلیه مقاطع به شرح زیر می ‌باشد:
• برای دانشجویان مقطع کاردانی حدودا ۲ سال و نیم
• برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ناپیوسته حدود ۳ سال
• برای کارشناسی پیوسته حدود ۵ سال
• برای مقطع دکتری پیوسته حدود ۵ سال
• برای دکتری ناپیوسته حدود ۶ سال

 

سنوات تحصیلی چیست؟ محاسبه مقاطع مختلف آیین نامه 1403 | nezamvazife

 

جزئیات سنوات مجاز تحصیل دانشجویان دانشگاه آزاد

اگر جزء دانشجویان دانشگاه آزاد هستید، قطعا می خواهید اطلاعاتی در مورد سنوات تحصیلی دانشگاه آزاد اطلاعاتی به دست آورید. در این مبحث قصد داریم شما را با این قوانین آشنا کنیم.

دانشگاه‌ ها در سراسر جهان معمولاً برنامه‌ های تحصیلی با مدت زمان مختلفی ارائه می‌ دهند. این مدت زمان معمولاً به تعداد واحدهای درسی مورد نیاز برای دریافت مدرک وابسته است. دانشگاه‌ های آزاد در ایران معمولاً برنامه تحصیلی سالانه دارند که به صورت دو نیمساله تقسیم می‌ شود. هر نیمسال شامل 16 هفته درسی است. بنابراین، معمولاً یک سال تحصیلی در دانشگاه آزاد شامل دو نیمسال 16 هفته‌ ای است.

به طور کلی، مدت زمان تحصیل در دانشگاه آزاد بستگی به رشته تحصیلی و سطح تحصیلات مورد نظر دارد. برای کسب اطلاعات دقیقتر درباره مدت زمان تحصیل در رشته خاص خود، بهتر است با دانشگاه آزاد مربوطه تماس بگیرید یا به وبسایت رسمی دانشگاه مراجعه کنید.

بر این اساس طبق تبصره یک سنوات اگر دانشجویی در سنوات مجاز تحصیلی خود نتواند فارغ‌التحصیل شود، با مکاتبه با کمیسیون دانشگاه و پلیس +10 باید برای دریافت افزایش سنوات اقدام کند. بنابراین طبق قانون جدید سنوات تحصیلی، دانشجویانی که این مجوز را دریافت نکنند، غایب محسوب شده و امکان ادامه تحصیل را ندارند.

سنوات تحصیلی برای خانم ها

با وجود مواردی که تا به اینجای مقاله گفته شد، ممکن است این سوال در ذهنتان پیش بیاید که آیا سنوات دانشجویان پسر با خانم‌ها متفاوت است؟ در پاسخ باید بگوییم، سنوات مجاز تحصیلی برای خانم‌ها مانند محاسبه آن برای پسران غیرمشمول خدمت سربازی، در نظر گرفته می‌ شود.

در ایران، سنوات مجاز تحصیل برای دختران و پسران (غیرمشمول) در حالت کلی یکسان است. دانشجویان دختر و پسر برای تکمیل تحصیلات خود در مدت زمان مشابهی در دانشگاه ثبت نام می‌ کنند.

در مقاطع کارشناسی (لیسانس)، معمولاً دانشجویان دختر و پسر برای تکمیل تحصیلات خود به مدت 4 سال در دانشگاه ثبت نام می‌ کنند. البته در برخی رشته‌ ها مانند پزشکی، مهندسی، معماری و غیره ممکن است مدت زمان تحصیلی بیشتر باشد و به مدت 5 تا 6 سال ادامه یابد.

در مقاطع کارشناسی ارشد، مدت زمان تحصیلی معمولاً بین 1 تا 2 سال است و این قاعده برای دانشجویان دختر و پسر یکسان است.

در مقاطع دکتری، مدت زمان تحصیلی معمولاً بین 3 تا 5 سال است و این قاعده نیز برای دانشجویان دختر و پسر یکسان است.

در کل، در سیستم آموزش عالی ایران، سنوات مجاز تحصیلی برای دختران و پسران غیرمشمول به طور کلی یکسان است و هر دو جنسیت فرصت‌های مساوی در دسترس خود دارند.

شرایط استفاده از سنوات مجاز تحصیلی چیست؟

دانشجویان مشمولی که در مقاطع مختلف مشغول به تحصیل هستند، در صورتی می توانند از افزایش سنوات مجاز تحصیلی استفاده کنند که در زمان در نظر گرفته شده به عنوان سنوات ارفاقی، درس خود را تمام کنند. برخی از شرایط سنوات ارفاقی به شرح زیر است:

 1. دانشجویانی که در مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته تحصیل می کنند و حداقل ۵۰ واحد از دروس خود را گذرانده باشند و معدل آن ها ۱۲ باشد.
 2. دانشجویانی که در مقطع کارشناسی پیوسته تحصیل می کنند و حدودا ۱۰۰ واحد از دروس خود را با معدل ۱۴ گذرانده باشند.
 3. دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری پیوسته درس می خوانند و ۱۸ واحد از دروس خود را با معدل ۱۸ گذرانده باشند.
 4. دانشجویانی که در مقطع دکتری تخصصی ناپیوسته درس می خوانند و حداقل ۱۸ واحد را با معدل ۱۴ گذرانده باشند.

 

برای اطلاع از سنوات مجاز تحصیل در دانشگاه  کلیک کنید.

 

شرایط استفاده از سنوات مجاز تحصیلی

سنوات مجاز تحصیل در مقطع کاردانی 

سنوات دانشجویی یا همان سنوات مجاز تحصیلی برای هر کدام از مقاطع دانشگاه متفاوت است. در این مبحث قصد داریم به سنوات مجاز مقطع کاردانی بپردازیم. سنوات دوره کاردانی فرصتی است برای دانشجویان پسری که قصد دارند به خدمت سربازی بروند. دانشجویان دوره کاردانی می توانند در مدت 3 سال مدرک خود را دریافت کنند، در غیر این صورت با غیبت سربازی روبرو خواهند شد.

سنوات مجاز تحصیل در مقطع کارشناسی

اکثر دانشجویان دوره کارشناسی می خواهند بدانند سنوات مجاز تحصیلی کارشناسی چقدر است؟ سنواتی که برای دانشجویان این دوره در نظر گرفته شده است، در دوره کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته تفاوت دارد. سنوات تحصیلی برای دانشجویان دوره کارشناسی پیوسته حدود 3 سال است. اما این مدت زمان برای دانشجویان دوره کاردانی ناپیوسته کمی فرق دارد. سنوات مجاز کارشناسی پیوسته حدود 6 سال است ولی اگر کمیسیون موارد خاص دانشگاه برای دانشجویی تشکیل شود، این مدت تا 2 و نیم سال افزایش پیدا می کند.

سنوات مجاز تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

در سیستم آموزش عالی، مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد معمولاً حدوداً 2 سال (4 ترم) است. به طور معمول، دانشجویان کارشناسی ارشد در ایران پس از فارغ‌ التحصیلی از دوره لیسانس (کارشناسی)، وارد مقطع کارشناسی ارشد می‌ شوند. این مقطع تحصیلی معمولاً به منظور افزایش عمق دانش در رشته تخصصی و انجام پروژه های پژوهشی بیشتر استفاده می‌ شود. همچنین برای برخی برنامه‌ های تحصیلی خاص مانند معماری، مدیریت بازرگانی و برخی رشته‌ های فنی و مهندسی، ممکن است مدت زمان دانشجویی کارشناسی ارشد بیشتر از 2 سال باشد و به عنوان مثال 2.5 تا 3 سال طول بکشد. لازم به ذکر است که مدت زمان دقیق تحصیل در هر دوره بستگی به شرایط دانشگاه و رشته تحصیلی خاص دارد و ممکن است در برخی موارد متفاوت باشد.

 

برای اطلاع از  سنوات مجاز کارشناسی ارشد کلیک کنید.

سنوات تحصیلی مجاز دکتری

سنوات مجاز تحصیلی در مقطع دکتری

سنوات دانشجویی در مقطع دکتری در ایران ممکن است متفاوت باشد و بستگی به رشته تحصیلی، دانشگاه و سازمان‌ دهی آموزشی دارد. اما به طور کلی، دانشجویان دکتری باید در حدود 3 تا 5 سال برای تکمیل دوره تحصیلی خود در نظر بگیرند. برخی دانشگاه‌ ها ممکن است برنامه‌ های دکتری را به صورت سالانه یا نیمه سالانه سازمان‌ دهی کنند.

سنوات مجاز تحصیلی در دانشگاه دولتی 

همانطور که گفته شد، هر دانشجو مجاز است تا مقطع تحصیلی خود را با تعداد ترم و واحد درسی مشخص سپری کند، در صورتیکه نتواند در مدت تعیین شده درس خود را به اتمام برساند، امکانات دانشگاه روزانه مانند: هزینه خوابگاه از دانشجو گرفته می شود و حتی ممکن است از دانشگاه اخراج شود.

سنوات مجاز تحصیلی در دانشگاه پیام نور

باتوجه به اینکه دانشجویان دانشگاه پیام نور، می‌ خواهند بدانند قانون جدید سنوات تحصیلی برای دانشگاه‌ های پیام نور سراسر کشور چگونه است؟ ما در این مبحث به آن می پردازیم.
در دانشگاه پيام نور، دانشجویان کاردانی و کارشناسی ناپیوسته باید ظرف مدت ۵ سال درس خود را به اتمام برسانند، در غیر اینصورت از دانشگاه اخراج می ‌شوند. همچنین دانشجویان پسری که قصد دارند از معافیت تحصیلی استفاده کنند باید در مدت ۶ سال درس خود را به اتمام برسانند، در غیر اینصورت به سازمان نظام وظیفه معرفی می‌ شوند.

 

خلاصه مطلب 

یکی از مشکلات دانشجویان در زمان تحصیل، سنوات تحصیلی است. به همین منظور ما در این مبحث موضوع سنوات مجاز تحصیلی و همچنین محاسبه آن در مقاطع مختلف را بررسی کردیم. باتوجه به اینکه در این چند سال اخیر ویروس کرونا دانشگاه ها را غیرحضوری کرده است، دانشجویان پسری که مشمول نظام وظیفه هستند باید از قوانین سنوات مجاز تحصیلی در دوران کرونا اطلاع داشته باشند. لازم به ذکر است که در صورت داشتن سوال یا ابهامی درباره این موضوع، می‌توانید با شماره 9099075307 تماس گرفته و ابهامات خود را با کارشناسان ما در مجموعه ایران تحصیل مطرح کنید.

 

برای دریافت پی دی اف کامل این صفحه کلیک کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا در دروان کرونا سنوات تحصیلی افزایش داشته است؟

در خصوص پاسخ به این سال باید گفت، بیماری کرونا تاثیر چندانی در سنوات تحصیلی نداشته و دانشجویان باید قوانین سنوات تحصیلی را مطالعه کنند.

هزینه سنوات دانشگاه دولتی چقدر است؟

هزینه سنوات دانشگاه دولتی به هیئت امنای دانشگاه های دولتی واگذار شده است.

اگر دانشجو در سنوات مجاز نتواند درس خود را تمام کند، وضعیت تحصیلی او چگونه می شود؟

چنانچه دانشجو نتواند در سنوات مجاز تعداد واحدهای درسی خود را بگذراند باید از طریق کمیسیون موارد خاص دانشگاه، جهت تمدید سنوات تحصیلی خود اقدام کند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • دریافت کد 12 رقمی ایثارگری

  دریافت کد 12 رقمی ایثارگری + راهنما استعلام و مشاهده Isaar.ir

  دریافت کد 12 رقمی ایثارگری ارتش، سپاه، بنیاد شهید و نیروی انتظامی یکی از موضوعاتی است که برای داوطلبان کنکور اهمیت بسزایی دارد. بهره مندی از سهمیه‌ها به خصوص سهمیه ایثارگران می‌تواند در ارتقاء رتبه داوطلبان موثر باشد. شورای عالی...
 • معلم شدن بدون آزمون استخدامی

  معلم شدن بدون آزمون استخدامی + شرایط و مراحل | medu.ir

  معلم شدن بدون آزمون استخدامی امکان‌پذیر است؟ با توجه‌ به سخت بودن آزمون استخدامی آموزش‌ و پرورش و همچنین وجود شرایط سنی، خیلی‌ از افراد پذیرفته نمی‌شوند. از همین رو به دنبال روش‌‌های دیگری برای رسیدن به این شغل هستند....
 • صدور گواهی اشتغال به تحصیل

  صدور گواهی اشتغال به تحصیل 1403 + فرم دریافت اینترنتی | راهنما

  دانشجویانی که قصد درخواست صدور گواهی اشتغال به تحصیل دارند، می‌توانند از طریق مراجعه به سامانه سجاد برای این امر اقدام نمایند. گفتنی است که گواهی اشتغال به تحصیل دانشجویان غیرحضوری و حضوری، به صورت اینترنتی بوده و دیگر نیازی...
 • چارت انتخاب واحد رشته دندانپزشکی

  چارت انتخاب واحد رشته دندانپزشکی + بروزرسانی 1403 | ایران تحصیل

  چارت انتخاب واحد رشته دندانپزشکی یک راهنمای تحصیلی است که شامل لیست دروس واحد‌های مورد نیاز در دوره دندانپزشکی است. این چارت ترمی دندانپزشکی، ترتیب دروس و تعداد واحد های رشته دندانپزشکی را مشخص می‌کند. هدف اصلی این چارت درسی...
تماس با مشاور