ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

ورود به سامانه نشا معافیت تحصیلی دانشجویان – nesha.saorg.ir

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۶ خرداد ۱۴۰۳
ورود به سامانه نشا معافیت تحصیلی دانشجویان
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

کلیه دانشجویانی که قصد خروج از کشور را دارند، با استفاده از سامانه نشا معافیت تحصیلی می‌توانند به صورت الکترونیک کلیه اقدامات لازم را به صورت غیرحضوری انجام دهند. خدمات سامانه نشا به نشانی nesha.saorg.ir برای آن دسته از متقاضیانی امکان پذیر است که تمامی اطلاعات خود را ثبت نموده اند.

سامانه نشا وزارت بهداشت که به عنوان سامانه مشارکت دانشجو شناخته می شود، به منظور تخصیص ارز دانشجویی ایجاد گردید تا تمامی امور مربوط به دانشجویان را بدون نیاز به مراجعه حضوری به انجام برسد. از شروط مهم ثبت نام در سامانه نشا شرکت در آزمون های زبان انگلیسی مورد تایید وزارت علوم است. از این رو قبل از ورود به سامانه، در ارتباط با نحوه استفاده از تسهیلات این سامانه اطلاعات لازم را کسب کنید. 

سامانه نشا معافیت تحصیلی چیست؟

برای ادامه تحصیل در هر یک از کشورهای خارجی، لازم است شما ارز خارجی یا همان ارز کشور مربوطه را برای انجام خرید و … داشته باشید. اما نوسان قیمت مربوط به ارز موجب شده است تا بسیاری از خانواده هایی که توان مالی کمی دارند، دچار مشکل شوند. تسهیلاتی که دولت برای دانشجویان مایل به خروج از کشور در نظر گرفته است، این است که ارزهای دانشجویی را در اختیار دانشجویان قرار می دهد تا بتوانند با هزینه کمتری، پول کشورهای دیگر را در دست داشته باشند.

برای دریافت ارز دانشجویی و گذراندن مراحل دریافت ارز دانشجویی، متقاضیان لازم است ابتدا در سامانه نشا به نشانی nesha.saorg.ir مراجعه نمایند و پس از انجام ثبت نام، به مراکز مربوط به علوم و تحقیقات و فناوری، رجوع کنند. پس از انجام ثبت نام، وزارت علوم شما را به بانکی که ارائه دهنده ارز دانشجویی است معرفی می کند و از همین طریق می توانید مطابق با تعرفه، ارزهای لازم را دریافت نمایید.

سامانه نشا معافیت تحصیلی چیست؟

شرایط ثبت نام در سامانه نشا وزارت علوم

جهت انجام مراحل ثبت نام، لازم است ابتدا واجد شرایط عمومی و اختصاصی تعیین شده این سامانه باشید و پس از آن، برای انجام ثبت نام اقدام نمایید. در ادامه به شرایط لازم برای انجام ثبت نام در سامانه مشارکت دانشجو  اشاره خواهیم نمود.

 • دارا بودن مدرک کاردانی و یا کارشناسی ارشد دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم و تحقیقات فناوری ایران.
 • داوطلبان پسر، در هر مقطع، تنها یکبار امکان استفاده از سامانه نشا معافیت تحصیلی را خواهند داشت. لذا برای دریافت معافیت در مقاطع تحصیلی بالاتر، لازم است آخرین مدرک تحصیلی خود را ارائه نمایند.
 • فبولی در آزمون های مربوط به زبان های خارجه زیر و کسب نمره در هر یک از این آزمون به شرح زیر
  • MSRT(MCHE)=40
  • TOLIMO=440
  • IELTS=5
  • TOEFEL/PBT=440
  • TOEFEL/IBT=45
 • به همراه داشتن اصل مدارک مربوط به پذیرش دانشگاه های مورد نظر، که مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رسیده باشد، الزامی خواهد بود. آن دسته از دانشجویانی که مایل به تحصیل در کشور امریکا می باشند، لازم است فرم مروبوط به I_20  را ارائه نمایند.

شرایط ثبت نام در سامانه نشا وزارت علوم

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در سامانه نشا nesha.saorg.ir

افرادی که قصد ثبت نام در سامانه نشا را دارند، باید مدارک زیر را ارائه کنند:

 • ارائه اصل مدرک مربوط به پذیرش دانشجو در کشور مورد نظر
 • ارائه مدرک زبان و همچنین کپی از نمره مورد نظر وی در زبان مربوطه
 • ارائه کپی مربوط به گواهی فارغ التحصیلی دانشجو
 • ارائه تصویر مربوط به اصل شناسنامه و همچنین کارت ملی

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در سامانه نشا

شرایط ثبت درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور در سامانه نشا

همانطور که ذکر شد، هدف از راه اندازی سامانه نشا معافیت تحصیلی، علاوه بر ارائه خدمات غیر حضوری، ارائه تسهیلاتی است که به وسیله آن هر یک از دانشجویان بتوانند به راحتی برای ادامه تحصیل خود اقدام نمایند.

بنابراین خدمات ارائه ارز دانشجویی و … در صورتی به دانشجویان ارائه خواهد شد، که پذیرش دانشجویان در دانشگاه های معتبر صورت گرفته باشد. بنابراین یکی از شروط لازم؛ برای ثبت نام در سامانه nesha.saorg.ir، این است که دانشگاه مورد نظر دارای اعتبار باشد.

برای هر یک از مقاطع تحصیلی، دانشگاه ها و وزارت علوم و تحقیقات، تعداد سال های مجاز را تعیین نموده است که با توجه به آن می توانید برای ادامه تحصیل اقدام نمایید. یکی از شروط انجام ثبت نام نیز در همین رابطه می باشد.

دانشجویان نباید تعداد سال های تحصیل آنان خارج از زمان تعیین شده باشد. در واقع تعداد سال های مجاز برای هر یک از مقاطع  کارشناسی ۶ سال،  کارشناسی ارشد ناپیوسته ۳ سال، کارشناسی ارشد پیوسته ۸ سال و دکترا ۵ سال می باشد.

در صورتی که در دو مقطع تحصیلی به صورت جداگانه تحصیل نموده اید، فاصله تحصیل شما نباید بیش از یک سال باشد. در صورتی که یک سال و نیم می باشد و یا بیش از آن است، می توانید با کارشناسان ایران تحصیل در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم را به شما ارائه نمایند. دانشجویان نباید از نظر خروج از ایران دچار مشکل باشند و ممنوعیتی داشته باشند. خروج از ایران باید به صورت قانونی صورت پذیرد.

نحوه ثبت درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور در سامانه نشا

برای ثبت درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور، ابتدا باید فارغ التحصیل شده و برگه اتمام معافیت تحصیلی را از دانشگاه خود دریافت کنند.

سپس باید به وزارت علوم مراجعه کرده و نامه‌ای مبنی بر مجوز خروج خود را از کشور بگیرند. در مرحله بعد، می‌توانند در سامانه نشا ثبت نام کرده و مدارک مورد نیاز را آپلود کنند.

سپس باید به سازمان امور دانشجویان در وزارت علوم مراجعه کرده و مدارک لازم را تحویل دهند. در نهایت، برای دریافت برگه سبز سربازی باید به یکی از دفاتر پلیس +10 مراجعه کرده و مراحل مربوط به اعزام به خدمت سربازی را انجام دهند، که شامل معاینه و واکسن‌زنی نیز می‌شود.

پس از انجام این مراحل، برگه سبز خدمت سربازی صادر می‌شود و پس از گذشت ۲۴ ساعت از صدور برگه سبز، باید نسبت به گذاشتن وثیقه برای خروج از کشور اقدام کنند.

راهنمای تصویری ثبت معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور در سایت نشا

برای ثبت درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور در سامانه نشا، ابتدا دانشجویان باید در یکی از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شوند. سپس باید نامه تاییدیه از وزارت علوم را برای ثبت در سامانه نشا دریافت کنند.

برای ثبت درخواست معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور در سامانه نشا، ابتدا به آدرس nesha.saorg.ir مراجعه کنید. سپس با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود وارد سامانه شوید. در صفحه اصلی، گزینه‌ی “مدیریت درخواست‌ها” را انتخاب کنید.

گام اول ثبت معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور در سایت نشا

سپس در بخش مربوطه، گزینه “ثبت درخواست نامه معرفی به نظام وظیفه” را انتخاب کنید. سپس اطلاعات خواسته شده را وارد کنید، از جمله نام و نام خانوادگی، شماره شناسنامه، ایمیل و شماره همراه خود. دقت کنید که اطلاعات به دقت و صحیح وارد شوند.

گام دوم ثبت معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور در سایت نشا

پس از ورود اطلاعات، مراحل بعدی را طی کرده و درخواست خود را ثبت کنید. سپس نسخه‌ی چاپی این درخواست را به همراه مدارک مورد نیاز به امور دانشجویان وزارت علوم تحویل دهید. پس از این مرحله، درخواست شما برای بررسی و پیگیری‌های لازم به واحد مربوطه ارسال خواهد شد.

پشتیبانی سامانه نشا 

پشتیبانی سامانه نشا، برای رفع مشکلات دانشجویان از جمله نحوه استعلام معافیت تحصیلی، خرید ارز و … در دسترس است. برای ارائه خدمات به دانشجویان این سامانه امکان ارتباط تلفنی، ایمیل و ارتباط آنلاین را برای دانشجویان فراهم کرده است.

برای رفع اشکالات یا ارتباط مستقیم با پشتیبانی سامانه نشا، می‌توانید با شماره تلفن مرکز پشتیبانی تماس بگیرید. این شماره تماس معمولاً در سایت رسمی سامانه یا در اسناد مربوط به ثبت نام آن درج می‌شود.

 ارسال ایمیل به آدرس پشتیبانی سامانه نشا به نشانی nesha@saorg.ir نیز یک روش موثر برای ارتباط مستقیم است. این روش به شما امکان می‌دهد تا سوالات یا مشکلات خود را به صورت کتبی برای پشتیبانی ارسال کنید و منتظر پاسخ کارشناسان این سامانه بمانید.

از سوی دیگر برخی از سامانه‌های پشتیبانی از امکان ارسال پیامک برای رفع مشکلات فراهم می‌آورند. شما می‌توانید شماره تلفن پشتیبانی سامانه نشا را برای ارسال پیامک استفاده کرده و سوالات یا مشکلات خود را مطرح کنید.

رفع مشکل و پاسخگویی تلفنی سامانه نشا

بسیاری از دانشجویان در رابطه با نحوه خرید دلار دانشجویی در سامانه نشا و همچنین نحوه آزادسازی مدارک مقاطع مختلف و … سوال دارند. برای رفع این مشکلات، دانشجویان می توانند از طریق تماس تلفنی و ارتباط با کارشناسان سوالات خود را مطرح کنند. 

کارشناسان مربوطه معمولاً با داشتن دانش کافی در زمینه‌ عملکرد سامانه و قوانین مربوطه به آزادسازی مدارک و سایر امور دانشجویی، به دانشجویان کمک می‌کنند تا بهترین راه حل برای مشکلات پیدا کنند.

رفع مشکل و پاسخگویی تلفنی سامانه نشا

شرایط استفاده از تسهیلات سامانه نشا معافیت تحصیلی

تسهیلات غیر ارزی مطابق با اخبار موجود که این سامانه ارائه می نماید، در صورتی مورد تائید است که دارای شرایط زیر باشید.

 • تحصیل در دانشگاه های معتبر که به تائید وزرات علوم و تحقیقات فناوری رسیده باشند.
 • ارائه گواهي اشتغال به تحصيل در مقطع تحصیلی فعلی دانشجو و همچنین مورد تائید نمايندگي جمهوري اسلامي ايران در خارج از کشور
 • پرینت کارنامه و ریز نمرات تمامی ترم های گذشته دانشجو در سال های قبلی برای اخذ یا  تمدید معافیت تحصیلی دانشجویان
 • دانشجویان پسر، باید مدارک مربوط به معافیت تحصیلی موقت و یا دائم خود را داشته باشند.
 • دارا بودن كارت پايان خدمت، داشتن كارت معافيت دائم، داشتن معافيت تحصيلي جهت تحصيل در خارج از كشور‌ و ارائه آن، برای انجام ثبت نام در سامانه نشا معافیت تحصیلی ضروری می باشد.
 • انجام کلیه مراحل ثبت نام در سامانه nesha.saorg.ir به صورت کامل.

خلاصه مقاله سامانه نشا معافیت تحصیلی

سامانه نشا معافیت تحصیلی به نشانی nesha.saorg.ir پلتفرم ثبت‌نام و مدیریت امور دانشجویانو پیگیری اخذ معافیت تحصیلی است. این سامانه تحت نظر وزارت علوم ایران ایجاد شده است و به دانشجویان کمک می‌کند تا به‌صورت آنلاین درخواست‌های مختلف خود را مدیریت کنند. از جمله خدماتی که این سامانه ارائه می‌دهد می‌توان به دریافت معافیت تحصیلی و دریافت ارز دانشجویی اشاره کرد.

یکی از شروط لازم برای ثبت نام در سامانه نشا وزارت بهداشت، شرکت در آزمون‌های انگلیسی مورد تأیید وزارت علوم است. این آزمون‌ها به‌عنوان یکی از معیارهای ارزیابی مهارت‌های زبان انگلیسی دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور استفاده می‌شود. این شرط اطمینان می‌دهد که دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های خارجی را دارند، دارای مهارت‌های زبانی لازم برای موفقیت در تحصیلات خود هستند. در صورت هرگونه مشکل می توانید با کارشناسان سامانه مشارکت دانشجو در تماس باشید و جهت رفع مشکلات مربوطه اقدام کنید. 

برای دانلود پی دی اف مقاله سامانه نشا معافیت تحصیلی کلیک کنید

4.5/5 - (2 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

سامانه نشا چیست؟

سامانه نشا، سامانه‌ای است که به دانشجویانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، کمک می‌کند تا درخواست‌های مختلف خود مانند دریافت معافیت تحصیلی را به صورت الکترونیکی ثبت کنند.

فرایند ثبت معافیت تحصیلی در سامانه نشا وزارت علوم چگونه است؟

ابتدا باید به سایت نشا که آدرس اینترنتی nesha.saorg.ir، وارد شده و سپس با توجه به راهنمای تصویری متن مقاله، سایر اقدامات را انجام دهید.

سامانه نشا وزارت علوم دارای چه امکاناتی است؟

سامانه نشا علاوه بر ثبت معافیت تحصیلی، امکانات دیگری همچون دریافت ارز دولتی دانشجویی نیز فراهم می‌کند که جزئیات آن در متن مقاله موجود است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • ثبت نام حوزه علمیه خواهران

  ثبت نام پذیرش حوزه علمیه خواهران 1403 – زمان، شرایط whc.ir

  افراد علاقه‌مند در رشته‌های معارف و حوزوی می‌توانند برای ثبت نام حوزه علمیه خواهران در سال جاری اقدام نمایند. حوزه علمیه خواهران برای سه مقطع عمومی (کارشناسی)، عالی (کارشناسی ارشد) و تخصصی (دکتری) دانشجو می‌پذیرد. بنابراین داوطلبان می‌توانند بعد از...
 • اعلام نتایج آزمون عملی فنی حرفه ای

  اعلام نتایج آزمون عملی فنی حرفه ای 1403 + جواب portaltvto

  اعلام نتایج آزمون عملی فنی حرفه ای حدود 20 الی 30 روز بعد از تاریخ آزمون است. داوطلبانی که در آزمون ادواری هر کدام از مهارت‌های فنی حرفه ای شرکت نموده‌اند، در زمان اعلام نتایج آزمون عملی فنی با مراجعه...
 • کارت ورود به جلسه آزمون ادواری فنی حرفه ای

  کارت ورود به جلسه آزمون ادواری فنی حرفه ای ۱۴۰۳

  زمان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون ادواری فنی حرفه ای برای متقاضیان این آزمون اعلام شد، دریافت کارت ورود به جلسه آزمون آنلاین فنی حرفه ای از طریق سامانه Portaltvto امکان پذیر است. متقاضیان از طریق این سامانه می‌توانند...
 • شرایط استخدام آموزش و پرورش

  شرایط استخدام آموزش و پرورش + بخشنامه جدید 1403

  امروزه بسیاری از فارغ التحصیلان در رشته های مختلف به دنبال اطلاع از شرایط استخدام آموزش و پرورش هستند، چرا که فرهنگیان آموزش و پرورش و معلمان ساعات کمتری نسبت به کارمندان مشغول کار دارند و همچنین از حقوق بازنشستگی...
تماس با مشاور