تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
رشته های قطبی کنکور 

رشته های قطبی کنکور 1401 | رشته های قطبی چیست؟

رشته های قطبی کنکور 
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

لیست رشته های قطبی کنکور 1401 اعلام شد. داوطلبانی که در کنکور سراسری شرکت نموده و مجاز به انتخاب رشته می باشند، بایستی توجه داشته باشند که اگر رشته مورد نظر آن ها به صورت گزینش بومی قطبی است، برای افزایش احتمال قبولی بهتر است بومی یکی از استان های قطب مربوطه محسوب شوند. برای این منظور، لازم است که بدانید ملاک های تعیین بومی استانی رشته های قطبی چیست؟

در این مقاله قصد داریم تا به معرفی همه رشته های قطبی گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان انگلیسی بپردازیم و اطلاعات لازم در این زمینه را ارائه دهیم. همچنین، چنانچه می خواهید یک انتخاب رشته خوب داشته باشید و نکات مهم را در مورد انواع نحوه گزینش پیاده سازی کنید، می توانید با مشاوران ایران تحصیل در تماس باشید. 

 

 

برای آشنایی با نحوه تاثیر رشته های قطبی کنکور و کسب مشاوره انتخاب رشته در داخل یا خارج کشور، می توانید از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

منظور از رشته های قطبی کنکور چیست؟

 

منظور از رشته های قطبی کنکور چیست؟

 

 

کنکوری هایی که به مرحله انتخاب رشته می شوند، با اصطلاحات و فاکتورهای ریز و درشتی سر و کار خواهند داشت که در قبولی یا عدم قبولی آن ها موثر خواهند بود. از جمله این موارد، توجه به نوع گزینش رشته های گروه آزمایشی است. به طور کلی، رشته های تحصیلی که در دفترچه انتخاب رشته درج شده بر اساس دوره و دانشگاه یا به صورت کشوری پذیرش می شوند، یا بومی. منظور از بومی، گزینش استانی، ناحیه ایی یا قطبی است.

حال در این مقاله هدف اصلی آشنایی داوطلب با مفهوم این اصطلاح است و اینکه ببینیم رشته های قطبی چیست؟ سازمان سنجش با هدف تسهیل تحصیل دانشجویان عزیز، کمتر کردن مشکلات رفت و آمد یا دروی از خانواده، و ایجاد عدالت در پذیرش برخی از رشته ها، برخی از رشته ها را به صورت بومی قطبی جذب می کند. منظور از قطب ناحیه هایی آن است که در مجاور یکدیگر قرار داشته و در مجموع یک قطب را تشکیل می دهند.

برای مثال، استان هایی همچون خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی یک ناحیه را تشکیل می دهند، و  سیستان و بلوچستان، و کرمان ناحیه دیگر. این دو ناحیه با یکدیگر قطب 2 را به وجود می آورند. حال اگر در دفترچه ذکر شود که گزینش رشته ایی به صورت بومی قطبی است، اغلب متقاضیانی می توانند در آن پذیرفته شوند که از شرایط بومی بودن قطب مربوطه برخوردار باشند.

 

 

به منظور دریافت راهنمای رشته مامایی بدون کنکور وارد لینک شوید

 

 

رشته های قطبی کنکور به چند دسته تقسیم می شوند؟

به طور کلی رشته های تحصیلی در 5 قطب جای می گیرند. البته باید توجه داشت که بومی گزینی یا کشوری بودن یک رشته در دوره های غیر روزانه عمدتا بستگی به نوع دوره آن دارد. اما در گزینش دوره های روزانه، ملاک خود دوره است. به عنوان مثال می توان گفت که همه رشته های شبانه و نیمه حضوری بر اساس بومی استانی، و تمام رشته های پیام نور و غیر انتفاعی به صورت بومی ناحیه ایی پذیرش می شوند. در هر صورت، برای اینکه بدانید در کدام قطب قرار دارید، به جدول زیر دقت نمایید.

 

نام قطب استان های تشکیل دهنده

 

قطب 1 البرز ، تهران ، زنجان ، سمنان ، قزوین ، قم ، مرکزی ، گلستان ، گیلان و مازندران

 

قطب 2 خراسان رضوی ، خراسان جنوبی ، خراسان شمالی ، سیستان و بلوچستان و کرمان

 

قطب 3 آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، اردبیل ، کردستان ، کرمانشاه و همدان

 

قطب 4 اصفهان ، چهارمحال بختیاری ، یزد ، ایلام ، خوزستان و لرستان

 

قطب 5

بوشهر ، فارس ، کهگیلویه و بویر احمد و هرمزگان

 

 

 

جهت اگاهی از کد ارائه دروس انتخاب واحد چیست؟ لینک قرمز را انتخاب نمایید

 

 

رشته های قطبی علوم ریاضی فیزیک کدامند؟

زمانی که به دفترچه انتخاب رشته جهت انتخب الویت های خود مراجعه می کنید، مشاهده خواهید کرد که رشته های قطبی در همه نواحی وجود ندارد و تنها در برخی از نواحی یا استان های خاص که مجاور یکدیگر می باشند، پذیرش می شوند. حال بسته به رشته تحصیلی خود، باید ببنید که رشته های قطبی چیست؟ در جدول زیر به معرفی رشته های رشته علوم ریاضی فیزیک که به صورت قطبی ارائه می شوند، پرداخته ایم. چنانچه با سوالات دیگری در این زمینه مواجه شدید، می توانید با همکاران ما تماس بگیرید.

 

 

علم اطلاعات و دانش شناسی جغرافیا

 

فقه و مبانی حقوق اسلامی علوم دامی

 

اقتصاد تاریخ

 

روانشناسی جامعه شناسی

 

مهندسی شهر سازی مشاوره

 

مهندسی صنایع مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی

 

مهندسی برق علوم و مهندسی محیط زیست

 

مدیریت صنعتی علوم سیاسی

 

مدیریت دولتی علوم و مهندسی صنایع غذایی ( کشاورزی )

 

 

 

 

رشته های قطبی آزمون سراسری علوم تجربی

 

رشته های قطبی آزمون سراسری علوم تجربی

 

در رشته تجربی نیز یک سری از رشته ها بومی قطبی محسوب می شوند. البته تعداد اینگونه رشته زیاد نیست و مطابق با جدول زیر می باشند.

 

 

فیزیوتراپی علوم دامی

 

کتابداری در شاخه پزشکی علوم و مهندسی صنایع غذایی ( کشاورزی )

 

علوم و مهندسی محیط زیست روانشناسی

 

اقتصاد مدیریت صنعتی

 

کاردانی تکنسین پروتز های دندانی مهندسی تولید و ژنتیک گیاهی

 

فقه و مبانی حقوق اسلامی علم اطلاعات و دانش شناسی

 

دکترای عمومی دامپزشکی مدیریت دولتی

 

 

 

جهت آشنایی با تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور  لینک را لمس کنید

 

 

لیست رشته های قطبی ادبیات و علوم انسانی

رشته انسانی نیز از قاعده بومی گزینی استثنا نیست و در رشته های درج شده درجدول زیر، به صورت قطبی پذیرش دانشجو دارد.

 

 

جامعه شناسی مدیرت دولتی

 

روانشناسی مشاوره

 

اقتصاد علوم سیاسی

 

تاریخ فقه و مبانی حقوق اسلامی

 

علم اطلاعات و دانش شناسی مدیریت صنعتی

 

جغرافیا

 

 

به منظور اطلاع از آخرین مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری و کارشناسی ارشد سایت وارد لینک شوید

 

لیست رشته های قطبی هنر

بر خلاف آنچه که در مورد رشته های گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی وجود دارد، گروه هنر فاقد گزینش بومی استانی، بومی ناحیه ایی و رشته های بومی قطبی کنکور است. از این رو تقریبا تمام رشته های آن به شیوه کشوری پذیرش می شوند. با این وجود، ما برای رفاه حال داوطلبا گرامی در جدول زیر لیست رشته هایی کشوری هنر را قید نموده ایم.

 

 

ارتباط تصویری نوازندگی موسیقی ایرانی فرش

 

بازیگری نوازندگی موسیقی جهانی کارگردانی تلوزیون

 

ادبیات نمایشی نمایش عروسکی عکاسی

 

آموزش ارتباط تصویری موسیقی نظامی طراحی لباس

 

طراحی صحنه کاردانی گرافیک طراحی و ساخت طلا و جواهر

 

باستان شناسی هنر اسلامی کتابت و نگارگری

 

صنایع دستی کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی طراحی صنعتی

 

طراحی پارچه کاردانی طراحی پوشاک کاردانی هنر سفالگری

 

سینما کاردانی باستان شناسی مرمت بناای تاریخی

 

تلوزیون و هنر های دیجیتالی هنر های صناعی مجسمه سازی

 

چاپ کاردانی انیمیشن مزمت آتار تاریخی

 

آهنگ سازی نقاشی

 

 

 

برای دانلود مستقیم دفترچه انتخاب رشته کنکور کاردانی به کارشناسی وارد لینک شوید

 

 

لیست رشته های قطبی زبان انگلیسی

اگر از متقاضیان گروه زبان های خارجه باشید و بخواهید بدانید که عنوان رشته های قطبی آن چیست؟ باید بگوییک که تنها در یک رشته، هم مترجمی زبان انگلیسی پذیرش بومی قطبی دارد.

 

لیست رشته های بومی قطبی زبان
مترجمی زبان انگلیسی

 

جهت دریافت راهنمای انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی بر روی لینک کلیک نمایید

 

 

ملاک بومی بودن در رشته های قطبی چیست؟

ما قبلا نیز ذکر کردیم که شرط انتخاب رشته های قطبی کنکور ان است که  بومی استان محل پذیرش باشید. اما ممکن است برایتان این سوال مطرح شود که ملاک تعیین استان بومی چیست و چه افرادی بومی محسوب می شوند.

 

  • معیار بومی بودن آن است که سه سال آخر تحصیلات مقطع متوسطه دوم دبیرستان یا هنرستان خود را در استان مربوطه گذرانده باشید.
  • متقاضیانی که سه سال آخر تحصیلات خود را یک استان نگذرانده یا در خارج از کشور باشند، استان محل تولد به عنوان استان بومی آن ها محسوب خواهد شد.

 

 

نحوه تقسیم ظرفیت رشته قطبی های

همانطور که می دانید هر رشته های دارای ظرفیت خاصی است و سازمان سنجش این ظرفیت ها را بر اساس سهمیه ها و گزینش بومی توزیع می کند. به نحوی که در هر کد رشته محل برای هر کدام از سهمیه ها یک تعداد خاص پذیرش می شود.

نکته قابل ذکر در اینجا آن است که برای رشته های ناحیه ای، استانی یا قطبی کنکور ، 20 درصد ظرفیت به متقاضیان آزاد و 80 درصد باقیمانده به پذیرش شرکت کنندگان سهمیه های مناطق 1، 2 و 3 و خانواده شهدا در بوم مربوطه یعنی قطب، ناحیه و استان به تعداد همه داوطلبان در هر گروه آزمایشی اختصاص دارد.

در توضیحات فوق الذکر اشاره ایی به نحوه گزینش رشته های تحصیلی مختلف کردیم. اما به طور کلی این گزینش ها به ترتیب زیر می باشند.

 

نام دوره نوع گزینش

 

رشته های قطبی کنکور کشوری ( بدون بومی گزینی) در رشته های داندانپزشکی، پزشکی، داروسازی و دامپزشکی

 

روزانه نوع گزینش در رشته هاي روزانه ثابت نيست و در جدول رشته هاي تحصيلي هر يك از گروه هاي آزمايشي، نوع گزینش هر رشته در مقابل آن نوشته شده است.

 

مجازی غیر انتفاعی، پردیس خودگردان شهریه پرداز ( رشته های گروم علوم پزشکی) کشوری ( بدون بومی گزینی)

 

نوبت دوم ( شبانه) بومی استانی

 

غیر انتفاعی و پیام نور بومی ناحیه ای

 

 

 

برای آشنایی با زمان و نحوه انتخاب واحد دانشگاه فنی حرفه ای وارد لینک شوید

 

 

مزایا و معایب بومی گزینی قطبی کنکور چیست؟

تحصیل در دانشگاه برای هر کدام از دانشجویان با دغدغه های متفاوتی همراه است. حال اگر مشکلات مختلفی همچون نبود خوابگاه یا محل اقامت، دوری از خانواده، افزایش هزینه های زندگی، افت تحصلی، افزایش مهاجرت و … به آن اضافه شود، می تواند شرایط را برای دانشجویان دشوار نماید.

به همین دلیل، می توان گفت پی برد که سیاست رشته های قطبی کنکور چیست؟ و تاثیرات آن در کاهش مسائل افراد شاغل به تحصیل را مشاهده نمود.

اما این بومی گزینی دارای معایبی نیز هست. یکی از بزرگترین نقص های آن به کمتر کردن شانس تحصیل در دانشگاه های برتر برای افاد مستعد ساکن در مناطق کم برخوردار است. از سوی دیگر، بر خلاف تمهیدات در نظر گرفته شده، از آنجا که رشته های قطبی بین چند استان است، فردی که در یکی از استان های قطب مربوطه قبول می شود، همچنان باید دغدغه مند تهیه خوابگاه یا مسائل معیشتی باشد.

 

 

جهت آشنایی با انتخاب واحد دانشگاه علمی کاربردی لینک را لمس نمایید

 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله با تعریف اینکه رشته های قطبی چیست؟ و در هر کدام از گروه های آزمایشی کدام رشته ها به صورت قطبی گزینش می شوند، تلاش کردیم تا متقاضیان گرامی را در رسیدن به آگاهی در این زمینه یاری دهیم.

با توجه به حساسیتی که انتخاب رشته دارد، توصیه می کنیم که حتما عوامل مختلف را در زمان چینش اولویت های خود در نظر بگیرید تا احتمال قبولی خود را دو چندان نمایید. البته اشنایی با رشته های قطبی کنکور تنها یک جنبه می باشد، اما یک مشاور تحصیلی خوب بر سایر جوانب تسلط کامل دارد. به همین دلیل، کارشناسان و مشاوران ایران تحصیل در همه روزهای هفته ز ساعت 8 صبح الی 12 شب پاسخگوی سوالات همه دوستان گرامی خواهند بود. 

 

جهت دریافت راهنما و لیست رشته های قطبی کنکور در داخل یا خارج کشور، می توانید از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

بهترین سهمیه مناطق کنکور

نحوه دریافت کد منطقه برای سوابق تحصیلی

رشته های قطبی کنکور 

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

ملاک بومی بودن در رشته های قطبی چیست؟

معیار بومی بودن آن است که سه سال آخر تحصیلات مقطع متوسطه دوم دبیرستان یا هنرستان خود را در استان مربوطه گذرانده باشید. بریا متقاضیان خارج کشور، استان محل تولد به عنوان استان بومی محسوب می شود. 

رشته های قطبی کنکور تجربی کدامند؟

در این مقاله می توانید همه رشته های قطبی کنکور تجربی را مطالعه فرمایید.

نحوه تاثیر گذاری بومی قطبی بر کنکور چگونه است؟

چنانچه می خواهید با نحوه تاثیر بومی قطبی و داشتن یک انتخاب رشته خوب با همکاران ما تماس بگیرید.

تقسیم ظرفیت رشته قطبی های به چه نحوی است؟

برای رشته های ناحیه ای، استانی یا قطبی کنکور ، 20 درصد ظرفیت به متقاضیان آزاد و 80 درصد باقیمانده به پذیرش شرکت کنندگان سهمیه های مناطق 1، 2 و 3 و خانواده شهدا در بوم مربوطه یعنی قطب، ناحیه و استان

 

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور