ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

رتبه قبولی آزمون قضاوت

رتبه قبولی در آزمون قضاوت ۱۴۰۳
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آزمون قضاوت از شش مرحله تشکیل شده است. سه مرحله اول این آزمون (تستی؛ تشریحی و مصاحبه) زیر نظر اداره آموزش برگزار می‌شود. حداقل تراز کل مربوط به رتبه قبولی در آزمون قضاوت برای آقایان ۵۰۰۰ و برای بانوان ۶۰۰۰ است.

در صورتی که داوطلب بتواند هر سه مرحله را با موفقیت طی نماید، برای ادامه مراحل و تشکیل پرونده به اداره گزینش واقع در خیابان حافظ، روبروی دانشگاه امیرکبیر، ساختمان شماره ۳ قوه قضائیه دعوت می‌شوند. مرحله تستی در مراکز استان‌ها و بقیه مراحل اعم از آموزش و گزینش در تهران خواهد بود.

 

رتبه قبولی در آزمون قضاوت ۱۴۰۳

مرحله تستی

در این مرحله، سوالات به صورت تستی و از دروس تعیین شده (حقوق مدنی، آیین دادرسی مدنی، حقوق تجارت، حقوق جزای عمومی، حقوق جزای اختصاصی، آیین دادرسی کیفری، اصول استنباط علامه حیدری، متون فقه و حقوق اساسی) طرح می‌شود.

حد نصاب لازم  برای قبولی در این مرحله، کسب ۶۰ درصد از جمع نمرات است. داوطلبان با سطح علمی حداقل متوسط اصولاً در این مرحله موفق می‌شوند. زمان اعلام نتایج مرحله تستی معمولاً دو هفته مانده به روز آزمون تشریحی است.

 

مرحله تشریحی

در این مرحله، تمامی دروس نامبرده در بخش تستی ، به جز دروس اصول استنباط و حقوق اساسی مورد پرسش قرار می‌گیرد. لازمه قبولی در این مرحله و دعوت به مصاحبه علمی، کسب حداقل 50 درصد کل نمرات است.

نتایح مرحله تشریحی نیز معمولا یک ماه و حتی کمتر پیش از زمان دعوت به مصاحبه علمی اعلام می‌شود. در مجموع، فاصله بین آزمون تستی تا آزمون تشریحی حدود دو ماه است.

 

برای اتصال به سامانه pada.medu.ir و همچنین دریافت راهنمای کامل ورود به سامانه با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

مرحله مصاحبه علمی

برای قبولی در آزمون قضاوت لازم است وارد مرحله مصاحبه علمی شوید. پس از اعلام نتایج مرحله تشریحی، داوطلبان به ترتیب حروف الفبا دعوت به مصاحبه صورت می‌شوند. به این صورت که فردی که نام خانوادگی او با «الف» شروع می شود نسبت به کسی که نام خانوادگی او با «ی» شروع می شود.

دعوت به مصاحبه علمی از طریق تماس تلفنی بوده و در سایت سنجش یا خود قوه قضائیه، تاریخ دعوت به مصاحبه اعلام نمی شود.

سوالات پرسیده شده در بخش مصاحبه علمی، بیشتر در زمینه های متون فقه و جزایی و دروس تخصصی است و تا حدودی سلیقه‌ای است، با این حال سوالات از قوانین و کتب علمی طرح می‌شوند. در این بخش نمره فرد از 100 نمره محاسبه می‌شود.

الف. مصاحبه متون فقه

در این مصاحبه، مصاحبه کننده محترم معمولاً از کتاب شرح لمعه دو متن انتخاب و از شما می‌خواهد آن را ترجمه کنید و سپس سوالی در خصوص اعراب گذاری و سوالاتی در خصوص متنی که ترجمه کرده‌اید می‌پرسد. ۱۰ نمره از ۱۰۰ نمره ی کل مصاحبه به درس متون فقه اختصاص دارد و معمولا اگر بسیار بد هم جواب بدهید قادرید ۵ نمره از ۱۰ نمره را حداقل با روخوانی ساده به دست بیاورید.

مباحث بیع و قصاص زیاد در مصاحبه سوال می‌شوند. با توجه به اینکه مصاحبه کننده‌ی متون فقه یک روانشناس است، سعی در حفظ خونسردی کمک بسیاری به داوطلبان خواهد کرد.

ب. مصاحبه دروس خصوصی

بعد از مصاحبه متون فقه به اتاق دیگری می‌روید که در آن  از دروس مدنی و آیین دادرسی مدنی و تجارت سوال پرسیده می‌شود. ۴۵ نمره از ۱۰۰ نمره ی آزمون قضاوت به این مصاحبه اختصاص دارد. برای تجارت یک سوال معمولاً از اصول اسناد تجاری(استقلال امضاها – تجریدی بودن و …) می‌پرسند.

از درس مدنی هم معمولا ۲ سوال پرسیده می‌شود که یکی معمولاً از شرایط عمومی ودیگری از هبه و عاریه و ودیعه و … است. برای آیین دادرسی مدنی هم ۲ سوال معمولا می‌پرسند و یک سوال هم عموما از اجرای احکام می پرسند که با این وجود مطالعه قانون اجرای احکام توصیه می شود.

ج. مصاحبه دروس کیفری

بعد از اتمام مصاحبه دوم، داوطلب به اتاق سوم می رود تا مصاحبه دروس کیفری را انجام دهد. این مصاحبه شامل دروس جزای عمومی و جزای اختصاصی و آیین دادرسی کیفری است. برای قبولی در آزمون قضاوت و درس جزای عمومی مطالعه متن قانون کفایت می‌کند.

برای جزای اختصاصی مطالعه‌ی جلد دوم کتاب جناب دکتر میرمحمد صادقی (جرایم علیه اموال) با تأکید زیاد، توصیه می شود. برای درس آیین دادرسی کیفری هم مطالعه قانون جدید بسیار توصیه می شود. مصاحبه کیفری هم ۴۵ امتیاز دارد.

با کسب مجموع ۶۰ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز می توانید در مصاحبه قبول شوید و به مرحله‌ی گزینش راه پیدا کنید.

 

رتبه قبولی در آزمون قضاوت ۱۴۰۳

 

گزینش

الف) تشکیل پرونده 

داوطلبانی که 3 مرحله قبل را با موفقیت طی کرده باشند، به اداره گزینش فرستاده خواهند شد. در اداره گزینش، فرد پس از تشکیل پرونده، دو عدد برگ تحت عنوان «تعدیل و توثیق» دریافت می‌کند. لازم است این برگه‌ها توسط «قاضی، امام جمعه یا استاد دانشگاه» امضا شوند. علاوه بر این برگه‌ها، مدارک لازم برای تشکیل پرونده از سوی قوه قضائیه به اطلاع داوطلبان رسانده می‌شود.

ب) مصاحبه روانشناسی تستی

بعد از حدود 2 هفته الی 1 ماه، داوطلبان برای آزمون تستی روان شناختی دعوت خواهند شد. مصاحبه تستی شامل حدوداً ۳۵۰ تست عمومی است که نیازی به مطالعه منبع خاصی نیست و اطلاعات شخصی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

ج) مصاحبه روانشناسی شفاهی

بعد از آزمون تستی، چند روز بعد برای مصاحبه روان شناسی حضوری دعوت به عمل خواهد آمد. در مصاحبه حضوری نیز، یک روان شناس در حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه سوالات متداول در مورد مسائل روزمره، از داوطلبان پرسیده می‌شود.

د) تحقیق محلی

داوطلب پس از طی مراحل ذکر شده و کسب امتیاز مورد نیاز، برای قبولی در آزمون قضاوت لازم است مرحله گزینش یا تحقیق محلی را نیز با موفقیت پشت سر بگذارند. در این مرحله، پرونده داوطلبان برای انجام تحقیقات محلی به شهرستان محل اقامت ارسال می‌شوند که مدت انجام تحقیقات محلی از دو ماه الی یک سال (البته شاید هم بیشتر) به طول می‌انجامد.

و) مصاحبه عقیدتی 

در صورتی که فرد از تحقیق محلی پذیرفته و تایید شد، وارد آخرین بخش از این مرحله، یعنی مصاحبه احکام و عقیدتی می‌شود.

 

اختبار

این مرحله آخرین مرحله آزمون قضاوت می باشد که در این قسمت، دو نفر از قضات عالی رتبه دیوان عالی کشور و یک نفر ریاست محترم گزینش قضات از داوطلب سوالاتی را می پرسند.

 

رتبه قبولی در آزمون قضاوت ۱۴۰۳

 

مرحله آموزشی

دوره کارآموزی یا آموزشی یک سال طول می‌کشد که معمولأ در تهران، قم، کرمانشاه، مشهد، تبریز، شیراز و… برگزار می‌شوند (دوره کارآموزی برای دانشجویان دکترا ، شش ماه است). 

در طول دوره علاوه بر گرفتن حقوق (حدود یک میلیون تومان) باید دروس علمی و کارگاهی را که جنبه کاربردی دارند بگذرانید و حدود 50 امتحان در طول دوره می‌دهید.  تقسیم شما بستگی به درخشش شما در طول دوره کارآموزی دارد.

هرچقدر در دوره رتبه بهتری کسب کنید شانس انتخاب شهر بهتری(حتی شهر تهران) را خواهید داشت که البته در حال حاضر، هدف، بیشتر بومی گزینی است و معمولأ هرکس در همان استانی که ساکن است مشغول به خدمت می‌شود مگر این که در دوره کارآموزی جزو سه نفر اول (که شانس انتخاب شهر های بزرگ را دارید) یا جزو سه نفر آخر (که شانس انتخاب ندارید و معمولأ در مناطق محروم مشغول به کار می‌شوید) باشد.

 

نمونه کارنامه قبولی آزمون‌های گذشته

 

نمونه کارنامه مرحله تستی آزمون قضاوت
شماره 108
جنسیت مرد اولویت بوشهر
نتیجه دعوت به آزمون تشریحی نوع پاسخگویی به سوالات دانشگاهی
رتبه 641 نمره کل تراز 6562
درس نام درس نمره خام
1 حقوق مدنی 5667
2 حقوق تجارت 6833
3 آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی 3500
4 آیین دادرسی و اجرای احکام کیفری 7067
5 حقوق جزای عمومی 6933
6 حقوق جزای اختصاصی 5667
7 استعداد شغلی 1778

 

نمونه کارنامه مرحله تستی آزمون قضاوت
شماره 107
جنسیت مرد اولویت تهران
نتیجه دعوت به آزمون تشریحی نوع پاسخگویی به سوالات دانشگاهی
رتبه 1491 نمره کل تراز 6077
درس نام درس نمره خام
1 حقوق مدنی 3889
2 حقوق تجارت 4500
3 آیین دادرسی و اجرای احکام مدنی 3000
4 آیین دادرسی و اجرای احکام کیفری 8000
5 حقوق جزای عمومی 5733
6 حقوق جزای اختصاصی 7000
7 استعداد شغلی 2222

 

برای اتصال به سامانه pada.medu.ir و همچنین دریافت راهنمای کامل ورود به سامانه با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

مطالب مرتبط

چگونگی شرایط آزمون قضاوت ۱۴۰۳

تاثیر سهمیه در آزمون قضاوت

مصاحبه آزمون قضاوت

رتبه قبولی در آزمون قضاوت ۱۴۰۳

3.5/5 - (6 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • مشاوره تحصیلی تلفنی با موبایل

  مشاوره تحصیلی تلفنی با موبایل

  متقاضیان دریافت مشاوره می‌توانند از خدمات مشاوره تحصیلی تلفنی با موبایل ایران تحصیل بهره‌مند شوند. به دلیل اینکه امروزه مردم مشغله‌های فراوانی دارند دیگر کمتر زمان مراجعه به مراکز مشاوره را دارند که در این صورت استفاده از مشاوره تلفنی...
 • منابع آزمون وکالت

  منابع آزمون وکالت 1403 + 12 منبع طلایی از نظر رتبه ها!

  منابع آزمون وکالت 1403 اعلام شد. بسیاری از داوطلبان سوال دارند که برای قبولی در وکالت چه کتابی بخوانیم؟ برای کلیه دانشجویان دارای مدرک کارشناسی رشته حقوق که قصد دارند جهت اخذ پروانه وکالت و اشتغال به کار اقدام به...
 • سوالات مصاحبه علمی قضاوت

  سوالات مصاحبه علمی قضاوت 1403 + پاسخنامه pdf

  سوالات مصاحبه علمی قضاوت با پاسخ 1403 از جمله موارد مهمی است که بیشتر داوطلبان مصاحبه آزمون قضاوت، به دنبال آن هستند. پیش از شروع آزمون بهتر است سوالات سال‌های گذشته را بررسی کرده تا بتوانید برای مصاحبه نهایی که...
 • مصاحبه آزمون لیسانس به پزشکی

  مصاحبه آزمون لیسانس به پزشکی 1403 + سوالات و پاسخ | ایران تحصیل

  دانشگاه علوم پزشکی تهران سالانه آزمونی را برای متقاضیان تحصیل در رشته پزشکی که دارای مدرک لیسانس هستند برگزار می کند و به آن ها فرصت رقابت برای اخذ پذیرش پزشکی را می دهد. اما تنها کسب نمره قبولی در...
تماس با مشاور