ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

درخواست بازگشت به تحصیل در سامانه سجاد + راهنما تصویری | ایران تحصیل

درخواست بازگشت به تحصیل در سامانه سجاد
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

بسیاری از دانشجویان ممکن است به دلیل بیماری یا فوت یکی از اعضای خانواده یا حوادث غیر قابل پیش بینی مجبور به توقف تحصیل خود شوند. در این شرایط برای درخواست بازگشت به تحصیل در سامانه سجاد باید اقدام کنند. کمیسیون بررسی موارد خاص موظف به بررسی پرونده دانشجویان است تا با رعایت مفاد آیین نامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخواست آنها را مورد بررسی قرار دهد و رأی نهایی را صادر کند. بسیاری از افراد در ارتباط با نحوه ثبت درخواست بازگشت به تحصیل در سامانه سجاد سؤال دارند که در ادامه به این سؤال پاسخ خواهیم داد.

ضرورت ثبت درخواست بازگشت به تحصیل در سامانه سجاد

بعضاً پیش می‌آید که بعضی از دانشجویانی که در حال تحصیل هستند، بنا به موارد خاصی که خارج از اراده آن‌ها می‌باشد، مانند حوادث غیر مترقبه، بیماری، شرایط روانی حاد و … مجبور به ترک تحصیل یا توقف در آن باشند.

در این شرایط کمیسیون بررسی موارد خاص در دانشگاه و مؤسسات عالی با رعایت مفاد مربوط به آیین نامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری وضعیت تحصیلی دانشجویانی که دارای موارد خاص هستند را تشخیص داده و پس از بررسی پرونده آن‌ها رأی نهایی را صادر خواهد کرد.

در ارتباط با موارد خاص باید بگوییم که این موارد به به وضعیت دانشجویانی اطلاق می‌شود که در جریان تحصیل به دلایلی خارج از اراده و اختیار آنها و در زمان تحصیل مانند فوت اعضای درجه یک خانواده، بیماری‌های حاد،شرایط روانی نامناسب، اعتیاد، طلاق یا حوادث غیر مترقبه موجب مشکلات تحصیلی برای آنها شده و با توجه به مقررات و آیین نامه‌ها مربوط قابل رفع نمی‌باشند. بنابراین دانشجویان باید حتماً از طریق سامانه سجاد درخواست را ثبت کنند و کد پیگیری خود را دریافت نمایند.

ثبت درخواست بازگشت به تحصیل در سامانه سجاد

برای دریافت راهنما آزاد سازی مدرک تحصیلی سامانه سجاد وارد لینک شوید.

مراحل ثبت درخواست بازگشت به تحصیل در سامانه سجاد

دانشجویانی که به دلیل موارد خاص ترک تحصیل کرده و یا دارای مشکلات تحصیلی هستند با توجه به قوانین و مقررات آیین نامه وزارت علوم تحقیقات فناوری نمی‌توانند برای ادامه تحصیل خود اقدام کنند، برای آغاز بازگشت بت تحصیل باید به سامانه سجاد به آدرس  https://portal.saorg.ir/مراجعه کنند پس از انجام فرایند ثبت نام اولیه کد فعال سازی را دریافت خواهند کرد.

پس از ثبت کد فعال سازی فرایند ثبت نام خود را از طریق آپلود مدارک و مستندات لازم می‌توانند تکمیل کنند.

پس از آن یک کد پیگیری از سامانه سجاد برای افراد صادر خواهد شد که می‌توانند از طریق آن برای بررسی درخواست از سوی کارشناس آموزش اقدام کنند.

اگر درخواست دانشجویی از سوی کارشناسان آموزش دانشگاه مورد تأیید باشد، درخواست از سوی کارشناس کمیسیون بررسی خواهد شد و در مرحله بعد پرونده با بررسی کمیسیون موارد خاص بررسی خواهد شد و جلسه‌ای برای رأی نهایی تشکیل می‌شود و حکم توسط کارشناسان کمیسیون موارد خاص و کارشناسان معاونت آموزشی در سامانه سجاد صادر می‌شود.

چنانچه با درخواست آنها موافقت شده باشد پایان فرایند ثبت نام خواهد بود و چنانچه درخواست آنها مورد تأیید نباشد باید در کمیسیون موارد خاص استان مطرح شود و پس از ارزیابی مجدد، پرونده فرد در کمیسیون موارد خاص استان بررسی شده و نتیجه از طریق سامانه سجام اعلام خواهد شد.

مراحل ثبت درخواست بازگشت به تحصیل در سامانه سجاد

برای بررسی نحوه استعلام مدرک تحصیلی سامانه سجاد وارد لینک شوید.

مدارک ضروری برای ثبت درخواست بازگشت به تحصیل در سایت سجاد

همانطور که اشاره شد افرادی که بر اساس شرایط خاص خود مانند حوادث غیر مترقبه، بیماری، حاد شرایط روانی نامساعد، طلاق، اعتیاد، فوت اعضای درجه یک خانواده نمی‌توانند ادامه تحصیل دهند، این فرصت را دارند که درخواست خود را مبنی بر درخواست بازگشت به تحصیل در سامانه سجاد ثبت کنند.

برای بازگشت به تحصیل مدارک مربوط به بستری و بیماری والدین دانشجوی متقاضی ارائه شود. این مدارک برای ارائه در زمانی است که علت غیبت فرد به دلیل مشکلات مربوط به خانواده و بیماری آنها بوده باشد. مدارک باید مربوط به زمان تحصیل دانشجو و بیماری خاص که در روند تحصیلی وی خلل ایجاد کرده باشد در اختیار دانشگاه قرار گیرد.

اطلاعیه

شرایطی مانند اشتغال به کار، کمک به خانواده و مشکلات مالی از شرایط خاص برای درخواست بازگشت تحصیل به حساب نمی‌آید.

 زمان ثبت درخواست بازگشت به تحصیل در سایت سجاد

همه متقاضیانی که پس از بررسی موارد مایل به ثبت درخواست بازگشت به تحصیل در سامانه سجاد هستند، باید اردیبهشت ماه هر سال از طریق سامانه درخواست خود را ثبت کرده و کد پیگیری مورد نظر را دریافت کنند، چرا که پس از انتهای پرونده آنها مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.

افرادی که در اردیبهشت ماه فرایند ثبت نام خود را انجام می‌دهند، پرونده آنها از سوی کمیسیون دانشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد و نتیجه طی مراحلی به آنها اعلام خواهد شد.

 زمان ثبت درخواست بازگشت به تحصیل در سامانه سجاد

برای اطلاع از نحوه برقراری ارتباط با بخش پشتیبانی سامانه سجاد بر روی لینک کلیک کنید.

خلاصه مقاله درخواست بازگشت به تحصیل در سامانه سجاد

در این مقاله به بررسی نحوه ثبت درخواست بازگشت به تحصیل در سامانه سجاد پرداختیم. بسیاری از دانشجویان در هنگام تحصیل ممکن است که به دلیل موارد خاص که از جمله آنها بیماری، فوت یکی از اعضای خانواده، بیماری یکی از اعضای خانواده، مشکلات روانی حاد، اعتیاد و طلاق است، نتوانند به تحصیل خود ادامه دهند. در این شرایط افراد می‌توانند بر طبق مفاد آیین نامه وزارت علوم تحقیقات و فناوری درخواست خود را برای بازگشت به تحصیل در سامانه سجاد ثبت کنند.

این درخواست باید اردیبهشت ماه هر سال از طریق سامانه سجاد ثبت شود و افراد کد پیگیری را دریافت کنند. در این مطلب سعی کردیم مراحل بررسی پرونده کمیسیون موارد خاص و ثبت درخواست بازگشت به تحصیل در سامانه سجاد را ارائه کنیم. چنانچه شما عزیزان نیازمند کسب اطلاعات تکمیلی در این زمینه هستید، می‌توانید با کارشناسان آکادمی ایران تحصیل در ارتباط باشید تا اطلاعات لازم را به شما عزیزان ارائه دهند.

 برای دانلود pdf مقاله کلیک کنید.

3/5 - (2 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

نحوه ثبت درخواست بازگشت به تحصیل سامانه سجاد چگونه است؟

برای این کار افراد باید ابتدا در سامانه سجاد به آدرس  https://portal.saorg.ir/مراحل ثبت نام را انجام دهند و پس از آن کمیسیون موارد خاص پرونده افراد را مورد ارزیابی قرار خواهد داد و نتیجه نهایی به آنها اعلام خواهد شد.

زمان ثبت درخواست بازگشت به تحصیل در سامانه سجاد چه تاریخی است؟

دانشجویان باید هر سال مدارک خود را در اردیبهشت ماه بارگذاری کنند تا مراحل ثبت نام تکمیل شده و کد پیگیری دریافت نمایند.

مدارک لازم برای ثبت درخواست تحصیل از سامانه سجاد چیست؟

دانشجویان باید مدارک و مستندات مربوط به عدم تحصیل خود را به دانشگاه ارائه کنند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • زمان برگزاری آزمون دکتری

  زمان برگزاری آزمون دکتری + تاریخ دقیق سال 1403 | ایران تحصیل

  زمان برگزاری آزمون دکتری ۱۴۰۳ از سوی سازمان سنجش اعلام شد. داوطلبان برای حضور در این آزمون باید ابتدا هزینه ثبت نام را در سامانه سنجش بپردازند و پس از آن مراحل اسم نویسی خود را تکمیل کنند. افرادی که...
 • سهمیه‌ های آزمون استخدامی آموزش و پرورش

  سهمیه های آزمون استخدامی آموزش پرورش + بخشنامه 1403

  اطلاع از سهمیه‌ های آزمون استخدامی آموزش و پرورش بسیار اهمیت دارد، چراکه شانس داوطلبان مشمول را افزایش می‌دهد. هر ساله آزمون استخدامی آموزش و پرورش برگزار می‌شود تا افراد علاقه‌مند به شغل معلمی فرصتی برای استخدام و فعالیت در این...
 • ثبت نام مدارس غیرحضوری

  ثبت نام مدارس غیرحضوری 1403 { شرایط، مدارک}

  شرایط ثبت نام مدارس غیرحضوری 1402-1403 اعلام شد. دانش آموزانی که قادر به حضور در مدارس عادی نیستند، این فرصت را دارند که در مدارس غیرحضوری ثبت نام کرده و ادامه تحصیل دهند. متقاضیانی که شرایط آموزش از راه دور...
 • نامه درخواست انصراف از دانشگاه آزاد

  نامه درخواست انصراف از دانشگاه آزاد 1402 + تکمیل فرم | ایران تحصیل

  انتخاب رشته، پس از اعلام نتایج کنکور سراسری از جمله اقدامات مهمی است که گاه مورد بی توجهی داوطلبان قرار می گیرد و در اثر آن فرد پس از مدتی تحصیل در رشته انتخابی متوجه اشتباه بودن تصمیم خود شده...
تماس با مشاور