ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

خروج از کشور با معافیت تحصیلی + آیین نامه جدید ۱۴۰۲

خروج از کشور با معافیت تحصیلی
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

شرایط خروج از کشور با معافیت تحصیلی مشخص شده است. براساس قوانین کشور ما آقایانی که قصد خروج از کشور را دارند، باید 18 سال تمام داشته وکارت پایان خدمت نیز داشته باشند. اما ممکن است در این سن بسیاری از افراد در حال ادامه تحصیل باشند و همچنین تصمیم برای ادامه تحصیل در خارج از کشور را داشته باشند. این افراد نیاز است از شرایط خروج از کشور با معافیت تحصیلی اطلاعات کافی را بدست آورند. در ادامه همراه ما باشید تا به تمامی سوالات شما در رابطه با اینکه آیا با معافیت تحصیلی می توان از کشور خارج شد؟ پاسخ دهیم.

خروج از کشور با معافیت تحصیلی امکان پذیر است اما برای اینکه با مشکلات متعددی در این راه مواجه نشوید، لازم است از شرایط کامل آن اطلاعات کامل را بدست آورید.

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا خروج از کشور با معافیت تحصیلی برای هر کشور دارای شرایط متفاوتی هست یا خیر و یا نحوه استعلام معافیت تحصیلی به چه صورت است. در این مورد سوالات بسیاری پرسیده می شود که ما قصد داریم در ادامه به تمامی سوالات شما پاسخ دهیم. در ادامه همراه ما باشید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط و نحوه خروج از کشور با معافیت تحصیلی  از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

خروج از کشور با معافیت تحصیلی

دوره سربازی یکی از بزرگ ترین مشکلاتی است که پسران 18 سال تمام برای ادامه تحصیل در خارج از کشور با آن رو به رو هستند. اینکه شما دوره سربازی را قبل از خروج از کشور گذرانده باشید، نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر خارجی نیز جزء قوانین است. اما حالا این سوال پیش می آید که چطور ممکن است بدون سربازی از کشور خارج شویم و یا اینکه آیا با معافیت تحصیلی می توان از کشور خارج شد؟ در ادامه قصد داریم به این موارد و نکات مهم اشاره کنیم.

 

خروج از کشور با معافیت تحصیلی چگونه ممکن است؟

در پاسخ به سوال آیا با معافیت تحصیلی می توان از کشور خارج شد؟ باید بگوییم بله این امکان وجود دارد. اما لازم است متقاضیان پسر بالای 18 سال، یک سری شرایط را داشته باشند. در ادامه این شرایط را بررسی خواهیم کرد.

شرایط خروج از کشور با معافیت تحصیلی از این قرار است:

اولین شرط این است که فرد غیبت نداشته باشد. البته شرایط خروج از کشور مشمولین غایب نیز تعیین شده است که با مشمولین عادی متفاوت است.

دومین شرط این است که فرد فارغ التحصیل مقاطعی مثل پیش دانشگاهی و دیپلم باشد.

دانشجویان و دانش آموزان متقاضی خروج از کشور با معافیت تحصیلی باید برگه اشتغال به تحصیل و یا معافیت تحصیلی خود را از دانشگاه و مدرسه خود دریافت کرده و ارائه دهند.

مقداری وثیقه خروج از کشور باید در اختیار سازمان نظام وظیفه قرار بگیرد که برای تمامی افراد الزامی است.

این افراد باید در مدت یک سال از تحصیل فارغ شده باشند.

در صورتی که هر یک از این 5 شرط را نداشته باشید، شما اجازه خروج از کشور را نخواهید داشت.

 

 

میزان وثیقه برای خروج از کشور با معافیت تحصیلی

وثیقه مورد نیاز برای خروج از کشور با معافیت تحصیلی براساس مدت زمان و نوع سفر شما متغیر خواهد بود. در ادامه ما میزان وثیقه برای هر یک از سفرها را بررسی خواهیم کرد.

 

 

میزان وثیقه برای خروج از کشور با معافیت تحصیلی
نوع سفر    تعریف سفر        مدت دوره مجاز میزان وثیقه
علمی به منظور شرکت در کارگاه های آموزشی، کنفرانس ها، همایش علمی و سفر های مطالعاتی در مقاطع تحصیلات تکمیلی      حداکثر 30 روز (برای مقالات و کنفرانس ها)

 

حداکثر 45 روز (برای کارگاه ها و دوره های آموزشی)

80 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی
زیارتی      به منظور زیارت عتبات عالیات در کشور عراق یا انجام مناسک حج عمره و تمتع در کشور عربستان    حداکثر 180 روز (برای اساتید و مبلغین)

 

حداکثر 30 روز (برای دانشجویان و طلاب علوم دینی)

 

حداکثر 60 روز (کاروان های زیارتی

30 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی
سیاحتی     به منظور گردش، افزایش اطلاعات و دیدار از بستگان ساکن در خارج از کشور حداکثر 20 روز

(برای دانشجویان 30 روز)

150 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی
مطالعاتی    به منظور پیشرفت تحصیلی و برای تحقیق یا آزمایش (مخصوص دانشجویان دکتری و کارشناسی ارشد)  شش ماه (کارشناسی ارشد)

یک سال (دکتری)

80 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی (برای دوره های مشترک 150 میلیون ریال)
ورزشی     به منظور شرکت دراردوهای تدارکاتی، آمادگی یا مسابقات رسمی به خارج از کشور    مهلت قانونی با توجه به شرایط مسابقات ورزشی     تضمین مراجعت مشمول به مبلغ 150 میلیون ریال از سوی وزارت ورزش و جوانان
پیگیری درمان به منظور مداوا و معالجه بیماری     بسته به میزان طول درمان (قابل تمدید) ———

 

آیا با معافیت تحصیلی می توان از کشور خارج شد؟

 

نحوه دریافت اجازه نامه خروج از کشور با معافیت تحصیلی

برای دریافت اجازه نامه خروج از کشور با معافیت تحصیلی شما دو روش خواهید داشت که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

 روش حضوری

در روش حضوری شما باید کارت ملی خود را به همراه معرفی نامه دانشگاه و شناسنامه خود را برداشته و به سازمان نظام وظیفه مراجعه نمایید. در این سازمان فرم هایی در اختیار شما قرار می گیرد که باید به دقت بررسی شوند و سپس تکمیل شوند.

 روش اینترنتی

در روش اینترنتی شما باید ابتدا کدسخای خود را دریافت نمایید که توسط مراکز پلیس +۱۰ ارائه می شود. بعد از دریافت کد لازم است مراحل زیر را طی کنید.

ابتدا باید وارد سامانه services.epolice شوید. سپس از شما کدملی و کدسخا خواسته می شود که باید آن ها را وارد کرده و در مرحله بعدی اطلاعات فردی از شما خواسته می شود که لازم است آن ها را نیز وارد کنید. در مرحله بعدی

کد ملی و کد سخا را وارد نمایید. در مرحله بعدی باید اطلاعات و مشخصات فردی که از شما می‌خواهد را وارد کنید. حالا نوبت به وارد کردن اطلاعات خروج و ورود و به صورت کلی هر آنچه که در رابطه با سفر شما می‌شود، خواهد بود. مقداری هزینه تعیین شده که باید آن را نیز پرداخت نمایید. پس از طی کردن تمامی مراحل و تمامی اطلاعات بین 1 تا 2 روز زمان می برد تا به شما تاییدیه معافیت تحصیلی داده شود. اگر این تاییدیه به شما داده نشود، یعنی پیام رد درخواست برای شما ارسال شده است و باید آن را وارد کنید.

بعد از گذران موفقیت آمیز مراحل قبل، شماره حساب بانک قوامین داده خواهد شد و باید وثیقه نقدی را اعطا کنید.

در مرحله بعدی یک کدرهگیری به شما داده می شود که باید در مراقبت از آن کوشا باشید. در نهایت نیز باید درخواست خروج از کشور خود را برای سازمان نظام وظیفه ارسال نمایید.

 

 

عدم مراجعه به کشور بعد خروج از کشور با معافیت تحصیلی چه جریمه‌ای دارد؟

افرادی که با معافیت تحصیلی از کشور خارج می شوند، لازم است در زمان تعیین شده به کشور بازگردند. این افراد درصورتی که از بازگشت به کشور منصرف شوند و این کار را انجام ندهند و از آن زمان 10 الی 15 روز بگذرد،وثیقه نقدی و سندی توسط سازمان نظام وظیفه ضبط خواهد شد. به علاوه محدودیت دیگری که برای خروج از کشور است نیز برای افراد در نظر گرفته خواهد شد.

 

 

برای اطلاع از فرجه خروج از کشور یک ساله کلیک کنید.

 

 

معافیت تحصیلی چیست؟

تمامی افرادی که به سن مشمولیت یعنی 18 یا 19 می رسند، باید مراحل لازم جهت ورود به نظام را طی نمایند. اما بسیاری از افراد تمایل به ادامه تحصیل دارند و به همین دلیل باید به سراغ دریافت معافیت تحصیلی بروند. اینکه معافیت تحصیلی شما چقدر اعتبار داشته باشد و بسیاری موارد دیگر بستگی به مقطع تحصیلی شما دارد. افرادی که می خواهند این معافیت را دریافت کنند 6 ماه بعد از رسیدن به سن مشمولیت فرصت خواهند داشت و در غیر این صورت غیبت خواهند خورد.

این معافیت تحصیلی برای مشمولان برای خروج از کشور تنها یک بار در هر یک از مقاطع تحصیلی صادر می شود. افرادی که به مقطع تحصیلی بالاتر در خارج از کشور می روند، باید حتماً با مراجعه به سفارت ایران معافیت تحصیلی خود را تمدید کنند.

 

 

معافیت تحصیلی

 

 

انواع وثیقه برای خروج از کشور

ما در موارد فوق به سوال شما مبنی بر اینکه آیا آیا با معافیت تحصیلی می توان از کشور خارج شد؟ پاسخ دادیم که بله این کار با گذاشتن وثیقه امکان پذیر است. حال در این قسمت قصد داریم به بررسی انواع وثیقه برای خروج از کشور بپردازیم. در ادامه همراه ما باشید.

 

وجه نقد

در این روش شخص باید وجه نقد را به صورت سرمایه گذاری بلند مدت انجام دهد. بدین صورت که بانک ضمانت نامه یک ساله داده و سازمان نظام وظیفه  نیز تعهد 4 الی 6 ساله می گیرد. سپس شما باید به شخص مورد اعتمادی وکالت نامه دهید که با نبود شما آن را تمدید نماید. حداقل مبلغ سپرده گذاری در این روش حداقل 17 میلیون تومان می باشد.

 

 سند ملک

رایج ترین نوع وثیقه ای که افراد در اختیار بانک قرار می دهند، سند ملک است. اگر منزل در شهرستان باشد ابتدا یک وکیل باید آن را قیمت گذاری نماید. در صورتی که ملک در تهران باشد نیاز سازمان وظیفه شما را به شهرداری ارجاع خواهد داد.

 

 ضمانت نامه بانکی

برای اخذ ضمانت نامه بانکی به دو طریق می توان اقدام نمود

روش اول) پول نقد

در این روش به ازای پرداخت پول نقد به بانک می توانید ضمانت نامه بانکی بگیرید.

روش دوم) سند یا سفته

در این روش باید سند ملکی به بانک بدهید تا به شما ضمانت بانکی دهد. سپس بانک سند را به شهرداری ارجاع می دهد تا قیمت گذاری شود.

لازم به ذکر در این روش می توان به جای سند، سفته هم در گرو بانک قرار داد. توجه داشته باشید که برخی بانک ها این کار را انجام می دهند.

 

 

برای اطلاع از نحوه تمدید معافیت تحصیلی کلیک کنید.

 

 

مدارک موردنیاز برای خارج شدن مشمولان از کشور

ارائه اصل و کپی کارت ملی به همراه اصل و کپی شناسنامه الزامی است.

علاوه بر این باید گواهی فراغت/ اشتغال به تحصیل به علاوه برگه فارغ التحصیلی برای فارغ التحصیلان ارائه گردد.

برگه اعزام به خدمت و افتتاح حساب در بانک قوامین نیز مورد نیاز است.

 

 

آزاد کردن وثیقه خروج از کشور

برخی از مشمولین از نحوه آزاد کردن وثیقه خروج از کشور پس از بازگشت می پرسند که به این افراد باید بگوییم برای آزاد کردن این مورد لازم است فرد به همراه پاسپورت در سازمان وظیفه مراجعه کرده تا مبلغ وثیقه پس از طی 7 الی 10 روز به وی بازگردانده شود.

لازم است فرد حتماً پس از بازگشت به کشور به سازمان نظام وظیفه در مهلت تعیین شده مراجعه کند زیرا اگر مهلت معرفی نظام وظیفه به پایان برسد،وثیقه وی به نفع دولت ضبط خواهد شد و هم چنین به مدت 6 الی 1 سال مجوز خروج از کشور برای وی صادر نخواهد شد، در مواردی نیز ممکن است به مراجع قضایی ارجاع داده شود.

 

 

معافیت تحصیلی و خروج از کشور

 

 

چند نکته مفید و کاربردی

اگر برای زیارت اربعین قصد خروج از کشور را داشته باشید، شرایط به کلی متفاوت است.

مشمول نباید در سنوات ارفاقی بر سنوات مجاز تحصیل قرار داشته باشد.

فرد مشمول باید فاقد غیبت باشند.

وثیقه به افرادی غیر مشمول باز پس داده نمی‌شود.

برگه اعزام به خدمت مشمولین باید فاقد غیبت باشد.

اگر قبل از سن 18 قصد خروج از کشور را داشته باشید، نیازی به ارائه وثیقه ندارید.

صدور مجوز برای خروج از سوی سازمان نظام وظیفه است و امور مربوط به خروج از کشور را باید از یگان پیگیری کرد.

 انواع سفرهای مطالعاتی، زیارتی، سیاحتی و علمی مورد استفاده مشمولان است.

 مدت زمان معرفی مشمولین فارغ‌التحصیل مقطع دیپلم و پیش‌دانشگاهی به سازمان نظام وظیفه نباید تمام شده باشد.

کاربرد وثیقه  به منظور جایگزینی برای کارت پایان خدمت و تضمین بازگشت است.

 شرایط خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت شامل روحانیون و طلاب هم می‌شود.

 

 

برای دانلود PDF مقاله کلیک کنید.

 

 

خلاصه مطلب

خروج از کشور با معافیت تحصیلی موضوع مورد بحث ما در این مطلب بود. ما سعی کردیم تمامی نکاتی که در این باره باید بدانید بررسی کنیم و به تمامی سوالات شما از جمله آیا با معافیت تحصیلی می توان از کشور خارج شد؟ پاسخ دهیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در این خصوص و یا قوانین جدید معافیت تحصیلی داشتید می توانید با کارشناسان ما  جهت دریافت مشاوره نظام وظیفه تماس بگیرید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شرایط و نحوه خروج از کشور با معافیت تحصیلی  از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

به این پست امتیاز دهید
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا با معافیت تحصیلی می توان از کشور خارج شد؟

بله در صورتی که غیبت نداشته باشید.

آیا خروج از کشور با معافیت تحصیلی شرایط خاصی دارد؟

بله این شرایط در متن آمده است.

آیا با معافیت تحصیلی می توان برای همیشه از کشور خروج کرد؟

خیر مدت زمان حضور شما در خارج از کشور تا زمان پایان تحصیل است.

آیا برای خروج از کشور با معافیت تحصیلی به سفته و یا وثیقه مورد نیاز است؟

بله سفته یا وثیقه باید گرو بانک یا سازمان قرار داده شود.

نظرات

 1. آرش
  ۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۵

  سلام
  من دانشجو معلم هستم آیا من هم نیاز به گذاشتن وثیقه دارم ؟؟

  • مشاور عیسائی
   ۱۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۲۲

   سلام وقت بخیر با توجه به شرایط شما این امر امکان پذیر میباشد.

 2. یوسف
  ۵ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۲۱

  من دو ماه از معافیت تحصیلیم مونده و در هیچ دانشگاهی ثبت نام نکردم میتونم از کشور خارج شم ؟

  • مشاور رضایی
   ۱۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۵

   باسلام و احترام با توجه قوانین نظام وظیفه باید بررسی شود که آخرین مقطع تحصیلی شما چی هست ؟

 3. وحید
  ۳۰ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۹

  سلام من تا سال ۱۴۰۶معافیت تحصیلی دارم چند بار میتونم طی این مدت از کشور خارج بشم؟

  • JAVADI
   ۳۰ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۴۵

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی وضعیت شما باید بیشتر بررسی بشه
   جهت اطلاعات بیشتر با مشاوران ایران تحصیل تماس بگیرد.

  • احمد
   ۱۴ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۲۹

   سلام اگر معافیت تحصیلی رشته پزشکی دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت داشته باشیم
   درسال هرچقدر که بخواهیم میتوانیم ورود خروج کنیم؟

   • behrozi
    ۱۷ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۰

    سلام روزتون بخیر جهت دریافت اطلاعات و مشاوره تماس حاصل فرمایید

 4. علی
  ۱۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۱۲

  سلام من به تازگی فارغ التحصیل شدم و حدود ۵ ماه از معافيت تحصیلیم باقی مونده، در این ۵ ماه باقی مونده از معافیت، من با سپردن وثیقه چند بار میتونم از کشور خارج بشم؟

  • hedayati
   ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۵

   سلام وقت بخیر
   سیاحتی 1/2 بار امکانش هست و مجوز صادر می شود

 5. ایوب
  ۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۲

  من معافیت تحصیلی دارم‌،وارد سایت خدمات الکترونیک انتظامی شدم و درخواست خروج از کشور دادم پیامک تایید هم دارم و از ابتدا پاسپورت دارم برای ادامه کارها کجا و باید چکار کنم و هزینه اخذ مجوز چقدر هست؟

  • behrouzi
   ۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۳۵

   بستگی به این دارد که سفرتون تفریحی باشه یا زیارتی میتونین به مقاله مراجعه کنید

مطالب مرتبط

تماس با مشاور