ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

ثبت چک در سامانه صیاد 

ثبت چک در سامانه صیاد | ایران تحصیل

 • دسته بندی
 • دیدگاه ها ۲
ثبت چک در سامانه صیاد 
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

ثبت چک در سامانه صیاد در بانک مرکزی برای سال آینده اجباری می شود. بر اساس اعلام بانک مرکزی صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک از این به بعد می توانند با ورود به سایت ثبت اطلاعات انتقال چک بانک مرکزی ، ضمن اعتبار سنجی از بروز مشکلات احتمالی همچون کلاه برداری و برگشت خوردن چک جلوگیری نمایند. برای این منظور لازم است که مراحل خاصی طی شود که در ادامه به این موضوع و کاربردهای این سامانه بیشتر می پردازیم.

 

 

برای اطلاعات بیشتر در رابطه نحوه ثبت چک در سامانه صیاد و استعلام گیری از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099075307 تماس از سراسر کشور و  9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

هدف از ثبت چک در سامانه صیاد چیست؟

 

 

ثبت انتقال چک در سامانه صیاد

 

 

اهمیت چک در چرخش مالی و انجام انواع معاملات اقتصادی بر هیچ کسی پوشیده نیست و می توان آن را یکی از مهم ترین ابزارهای پرداخت کشور محسوب کرد. اما کار به همین آسانی هم نیست و همه ما بارها دیده ایم که در برخی از موارد مشکلات زیادی را با خود به همراه آورده است. در روش سنتی شاهد بسیاری از چک های بی محل بودیم و به دلیل عدم امکان استعلام چک، اطلاع از سابقه چک دهنده مشخص نبود.

اما با طرحی که از 20 دی ماه 99 با نام چک صیاد به طور آزمایشی اجرایی شد، این مشکلات تا حد بسیار زیادی مرتفع گشت. سامانه صیاد که مخفف عبارت (صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک) می باشد، با هدف یکپاچه سازی فرایند صدور دسته چک های بانکی پیاده سازی شد. این بدان معناست که درخواست های دسته چک، امکان اعتبار سنجی صاحبان حساب و امضا، متمرکز سازی می شود و از اخذ چک از افراد بد سابقه جلوگیری به عمل می آید.

علاوه بر این، برای هر برگ چک یک شناسه منحصر بفرد در نظر گرفته شده است تا براحتی بتوان آن را پیگیری و استعلام کرد. از این رو، می توان گفت که ثبت چک در سامانه صیاد بانک مرکزی باعث می شود تا بانک ها سوابق صدور چک را به صورت مدون داشته باشند.

 

 

برای اطلاع از حداقل معدل و شرایط استخدام بانک شهر بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

الزامات ثبت چک در سامانه صیاد

هر چند که قرار شد ثبت انتقال چک در سامانه صیاد ابتدا به صورت اختیاری باشد تا عملکرد و بازتاب ان مورد آزماییش قرار گیرید، اما طبق اعلامیه بانک مرکزی از سال 1401 تمام فرآیند ثبت، تائید و انتقال چک اجباری در این سامانه خواهد شد.

برای اتصال به این سامانه می توان از ابزارهایی همچون  اینترنت‌ بانک و اپلیکیشن های موبایلی بانک‌ها، اپلیکیشن های موبایلی حوزه پرداخت، مراجعه به شعب بانک‌های عامل و همچنین تلفن‌بانک، ابزار پیامکی، کدهای دستوری و … استفاده نمود.

البته در حال حاضر، تایید، انتقال و ثبت چک در سامانه صیاد از طریق اپلیکیشن های موبایلی انجام پذیر است که در ادامه به لیست ابزارهای دیگر اضافه می شود.

 

 

راهنمای ورود به سایت ثبت اطلاعات انتقال چک بانک مرکزی

انجام مراحل ثبت چک در سامانه صیاد بسیار آسان است و می توانید به نحو زیر عمل کنید.

 • آدرس سامانه صیاد به نشانی cbi.ir را وارد کنید و مبلغ را بنویسید
 • مشخصات دریافت کننده چک را وارد نمایید. بدین ترتیب، هر چک یک ذینفع خواهد داشت.
 • حال می توانید مشخصات و اطلعات صادر کننده چک را مشاهده و ببینید که ایا می توانید چک مربوطه به مبلغ مورد نظر را صادر کند یا خیر.
 • سپس در صورت مورد تایید بودن می توانید ملغ چک را نوشته و به دریافت کننده تحویل دهید.

 

 

برای اطلاع از زمان و نحوه استخدام بانک آینده بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

 

 

راهنمای استعلام چک از طریق سامانه صیاد

 

 

ثبت چک در سامانه صیاد بانک مرکزی

 

برای اطمینان از اعتبار چک و سابقه صادرکننده، لازم است که در معاملات غیر نقدی حتما پس از ثبت چک در سامانه صیاد از آن استعلام گرفت. برای این کار می توان از سه روش ارسال پیامک، اپلیکیسن و یا الکترونیکی اقدام کرد.

در روش ارسال پیامک، کد 16 رقمی را که روی چک نوشته شده است را به شماره ۷۰۱۷۰۱ سامانه صیاد ارسال می کنید.

در شیوه الکترونیکی، می توان از طریق اپلیکیشن چک صیاد عنوان 24 را فرستاد. حسن نصب و کاربرد این اپلیکیشن در این است که استعلام گیرندگان می توانند در هر لحظه از شبانه روز با استفاده از کد QR که بر روی چک صیاد قید شده است، استعلام دریافت نمایند.

در راه سوم که ورود به سامانه می باشد، کاربر پس از مراجعه به صفحه اصلی  ثبت چک در سامانه صیاد بانک مرکزی با همان نشانی ذکر شده در بالا، کد 16 رقمی چک مورد نظر را در کادر درخواست دریافت گزارش استعلام قید کند.

 

 

برای اطلاع از مدرک تحصیلی و شرایط استخدام بانک ملی وارد لینک مربوطه شوید

 

 

نکات مربوط به چک های جدید صیاد

در سامانه ثبت انتقال چک در سامانه صیاد برخی ویژگی ها و نکات جدید اضافه شده است که بهتر است از آن ها مطلع شویم.

 

 • مانند سابق دیگر چک ها از نظر رنگ، طرح و ابعاد با یکدیگر متفاوت نیستند و ابعاد چک ها همه بانک های دولتی و خصوصی یکسان می شود. تنها تمایز آن ها در نام و آرم بانک خواهد بود.

 

 • چنانچه صادر کننده چک در سایت ثبت چک در سامانه صیاد دارای اهلیت لازم باشد. چرا که آمار، اطلاعات و عملکرد وی به نمایش درخواهد آمد.
 • درج یک شماره منحصربفرد بر روی هر برگ چک و امکان بررسی آن از طریق سایت مذکور

 

 • در صورتی که اولین چک برگشت بخورد، دلیل امکان استعلام سریع همه از اعتبار آن مطلع خواهند شد. بنابراین، از پیشامد پرونده های قضایی جلوگیری به عمل می آید.

 

 • به دلیل جایگزین شدن چک های سامانه صیاد با چک های قدیمی، ممکن است این فرایند چند ماه به طول انجامد و به تدریج کامل شود.

 

 • از صدور دسته چک برای افرادی که فاقد صلاحیت و دارای سوء پیشینه می باشند، جلوگیری به عمل می آید.

 

 • برای هر چک برگ یک بارکد دوبعدی اختصاص داده می شود. این بارکد حاوی اطلعات چک و صاحبان حساب می باشد.

 

 • چاپگرهای مختلف می توانند دسته چک را چاپ نمایند.

 

 • امکان گزارش گیری تحلیلی و پویا از وضعیت دسته چک های موجود در کشور.

 

 

برای ورود به سایت بانک مهر اقتصاد و اطلاع از شرایط، نحوه و زمان ثبت نام جهت پذیرش و جذب در این بانک وارد لینک مربوطه شوید

 

 

شرایط مهم برای دریافت چک جدید صیاد

به دنبال ایجاد سامانه ثبت چک در سامانه صیاد بانک مرکزی برخی از شروط و قوانین دریافت چک نیز تغییر کرد. از جمله مهم ترین موارد این است که متقاضی دریافت چک نباید در طول 3 سال اخیر در فعالیت های خود هیچ گونه چک برگشتی و یا سوء سابقه داشته باشد.

علاوه بر این، نداشتن بدهی به بانک و تسویه همه بدهی های قبلی از جمله شرایط مهم است. بر اساس تصمیمات صورت گرفته، تا قبل از 14 فروردین سال آینده، امکان پذیرش چک های قدیمی وجود دارد، اما از این تاریخ به بعد تنها چک های جدید مورد استفاده قرار می گیرد.

ذکر این نکته مهم هم ضروری است که تنها فردی که نامش در سایت ثبت چک در سامانه صیاد وجود دارد، می تواند چک را نقد کند، در غیر اینصورت، چک او پاس نخواهد شد.

 

 

برای اطلاع از مدرک تحصیلی و شرایط استخدام در بانک کشاورزی وارد لینک مربوطه شوید

 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله متوجه شدیم که هدف و مزایای ثبت چک در سامانه صیاد بانک مرکزی چیست و راهنمای ورود به آن را دریافتیم.

چنانچه درباره فرایند ثبت انتقال چک در سامانه صیاد ، جزئیات ثبت و تایید، و یا هر مورد دیگر در این زمینه با سوال یا ابهامی مواجه شدید می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

 

ببه منظور دریافت راهنمای سایت ثبت چک در سامانه صیاد بانک مرکزی و اطلاع از شرایط و قوانین جدید از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید. 

9099075307 تماس از سراسر کشور و  9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

شرایط استخدام بانک رسالت

شرایط استخدام بانک مهر اقتصاد

شرایط استخدام بانک قوامین 

استعلام چک با کد ملی 

ثبت چک در سامانه صیاد 

 

4.1/5 - (13 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا ثبت چک در سامانه صیاد اجباری است؟

این فرایند تا قبل از سال 1401 اختیاری است، اما در سال بعد به صورت اجباری خواهد بود.

از چه طریق می توان از چک های جدید استفاده کرد؟

ابتدا باید در سامانه صیاد ثبت نام نمود. در این مقاله  راهنمای ورود به سایت ثبت اطلاعات انتقال چک بانک مرکزی آمده است.

آیا ثبت چک در سامانه صیاد بانک مرکزی از طریق موبایل هم امکانپذیر است؟

بله. راه های مختلفی از جمله اپلیکیشن ها و وب سایت برای این منظور وجو دارد. 

شرایط اصلی دریافت دسته چک جدید چیست؟

برای اطلاع از شرایط و قوانین می توانید با مشاورین ما تماس بگیرید. 

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Avatar photo
  محمد صداقت
  ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۴۸

  افتضاح ،خاک برسر اونهایی که ایده این کار و طرح رو دادن و مجریش هستن،،دو ساعت دارم میگردم که چکار باید بکنم و فقط چرت و پرت میبینم،همه کار کردنانون همینطوریه

  • Avatar photo
   کارشناس ارشد
   ۲۵ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۳۷

   سلام شمامیتونیدباکارشناسان مرکزتماس بگیرید

تماس با مشاور