تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
ثبت نام آزمون نظام مهندسی 98

سامانه ثبت نام آزمون نظام مهندسی شهریور 1400-1401

ثبت نام آزمون نظام مهندسی 98
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

ثبت نام آزمون نظام مهندسی 1400-1401 مطابق با سنوات گذشته به صورت الکترونیک (اینترنتی) صورت خواهد پذیرفت. متقاضیان محترم می‌توانند به سایت دفتر امور مقررات مالی ساختمان به آدرس www.inbr.ir مراجعه ، و نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. لازم به ذکر است تنها آن دسته از داوطلبانی که عضو نظام مهندسی استان خود می‌باشند و دارای کد نظام مهندسی هستند، می‌توانند در آزمون نظام مهندسی  شرکت نمایند.

 

ثبت نام آزمون نظام مهندسی 1400-1401 پس از انتشار اطلاعیه مبنی بر آغاز ثبت نام امکان پذیر خواهد بود. مهندسین محترم قبل از ثبت نام لازم است اقدام به خرید کارت اعتباری به مبلغ 95 هزار تومان نمایند. مطابق با آئین‌نامه و ضوابط ، خرید کارت اعتباری  منحصرا به صورت الکترونیک امکان‌پذیر می‌باشد و پس از آن ، جهت تکمیل ثبت نام لازم است اطلاعات هویتی و همچنین اطلاعات مربوط به مدارک ، را در فرم ثبت نام وارد نمایند.

 

شایان ذکر است که ثبت نام آزمون نظام مهندسی منحصراً از فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی عمران، مکانیک، برق، نقشه برداری، معماری، ترافیک و همچنین معماران و کاردانان فنی و تجربی ساختمان صورت می‌پذیرد و هدف از شرکت در این آزمون اخذ پروانه نظام مهندسی ، تعیین صلاحیت معماران تجربی و ارتقا پایه در کلیه زیر گروه ها می باشد.

 

جهت انجام ثبت نام آزمون نظام مهندسی و اطلاع از زمان شرکت در آزمون نظام مهندسی ، منابع معتبر در تمامی رشته ها و همچنین انجام ثبت نام و دریافت کلید سوالات نظام مهندسی ، بودجه بندی سوالات آزمون نظام مهندسی ، از سراسر کشور با شماره های زیر تماس بگیرید

9099072952 تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب

 

زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی ورود به حرفه مهندسان 1400

زمان ثبت نام در آزمون نظام مهندسی برای ورود به حرفه ی مهندسی برای شهریور ماه 1400 از 7 تیر ماه آغاز می گردد و تا مورخ 10 تیر ماه ادامه می باید شایان ذکر است عدم ثبت نام در موعد مقرر به منزله عدم شرکت در آزمون خواهد بود و فرصت ثبت نام مجدد در نظر گرفته نشده است.

 

زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی

زمان ثبت نام آزمون

 

زمان ثبت نام نظام مهندسی در دو دوره می‌باشد. زمان ثبت نام نظام مهندسی در دوره اول از اواخر بهمن ماه آغاز می‌گردد و تا دهه اول اسفند ادامه می‌یابد. با توجه به شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی و مدارکی که باید در ثبت نام آزمون نظام مهندسی ضمیمه گردد، چنانچه مشکلی در این رابطه وجود داشته باشد بایستی قبل از  پایان مهلت ثبت نام این نواقص را برطرف نموده و ثبت نام خود را تکمیل نمایید.

 

با توجه به راه اندازی سامانه ثبت نام آزمون نظام مهندسی ایران تحصیل که موجب سهولت کار داوطلبان و همچنین انجام به موقع در زمان ثبت نام نظام مهندسی می‌گردد ؛ داوطلبان می‌توانند جهت ثبت نام از این سامانه استفاده نمایند ، بنابراین ثبت نام با توجه به مهلت تعیین شده و تخصص مشاورین ما ، رضایت مهندسین عزیز را برای قبولی در این ثبت نام محقق می سازد. جهت استفاده از این سامانه می توانید از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پیش شماره با شماره 9099072952 تماس حاصل نمایید.

 

ثبت نام آزمون نظام مهندسی صرفا از طریق سامانه Inbr.ir صرفا به صورت الکترونیکی در دو نوبت انجام می گیرد

 

 

منابع آزمون نظام مهندسی 98

منابع آزمون نظام مهندسی

 

منابع آزمون نظام مهندسی نیز با توجه به رشته ها و گرایش های مختلف متفاوت می باشد. بدیهی است منابع برای کلیه رشته های مذکوری که می توانند در آزمون شرکت نمایند، مشخص گردیده است. در ادامه، منابع برخی از رشته ها  گرایش ها را برای شما ذکر می نماییم.

 

 

زمان ثبت نام آزمون ورود به حرفه کاردانان و تعیین صلاحیت معماران تجربی

 

به اطلاع کلیه کاردانان و معماران فنی ساختمان می رساند ثبت نام آزمون نظام مهندسی تعیین صلاحیت حرفه ای معماران تجربی ساختمان طبق جدول زمان بندی زیر انجام شده و برگزار می گردد.

 

۱- آزمون رشته معماری (طراحی) روز پنجشنبه مورخ ۶ شهریورماه ۱۳۹۹
۲- آزمون‌های (تستی) سایر رشته‌ها روزهای پنجشنبه و جمعه مورخ ۳ و ۴ مهرماه ۱۳۹۹

به محض اطلاع از تاریخ آزمون در سال 1400 در این مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

زمان و نحوه برگزاری آزمون نظام مهندسی سال 1400

به اطلاع کلیه متقاضیان محترم شرکت در آزمون نظام مهندسی سال 1400 می رسانیم با توجه به شیوع منحوس ویروس کرونا برگزاری آزمون نظام مهندسی امسال با تمهیدات بهداشتی خاص و رعایت کامل پروتکل های بهداشتی انجام خواهد گرفت.

شایان ذکر است برگزاری آزمون مربوط به رشته معماری و طراحی در ششم شهریور ماه سال 1400 روز پنجشنه برگزار خواهد شد و آزمون های دیگر سازمان اعم از تعیین صلاحیت معماران و کاردانان تجربی و همچنین ورود به حرفه مهندسی و … همانند اطلاعیه های بالا در روز های هفتم و هشتم شهریور ماه سال جاری برگزار خواهند شد.

 

 

نکاتی مهم برای ثبت نام آزمون نظام مهندسی سال 1400

 1. برگزاری آزمون در کل زیر شاخه های مذکور به جز آزمون رشته طراحی معماری به صورت 4 گزینه ای و تستی خواهد بود.
 2. متقاضیان تمامی رشته حق استفاده از کتاب در حین آزمون را خواهند داشت.
 3. حداقل نمره قبولی که متقاضیان محترم در بخش ورود به حرفه مهندسان و کاردانان فنی جهت قبولی نیاز خواهند داشت پنجاه درصد خواهد بود.
 4. در آزمون تعیین صلاحیت معماران تجربی متقاضیان ارتقا پایه به پایه دوم و سوم به ترتیب 55 و 60 درصد حد نصاب آزمون را نیاز خواهند داشت.
 5. عدم حضور به موقع در جلسه آزمون به منزله انصراف از ثبت نام آزمون نظام مهندسی تلقی خواهد شد.
 6. با توجه به احراز هویت قبل از ورود به جلسه آزمون کلیه متقاضیان محترم قبل از حضور در جلسه آزمون نسبت به تهیه کارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی اقدام نمایند.

 

شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی سال 1400

 

شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی

شرایط ثبت نام آزمون نظام مهندسی

 

 • عضویت در سازمان استان ها برای انجام ثبت نام در آزمون ورودی به حرفه مهندسی و کاردان های فنی ساختمان اختیاری می باشد و الزامی در این رابطه قرار داده نشده است.
 • در صورتی که اطلاعات خود را به صورت اشتباه به هنگام ثبت نام وارد نمایید، لازم است در زمان تعیین شده ، جهت اصلاح آن در زمان تعیین شده سازمان نظام مهندسی استان خود مراجعه نمایید.
 • چنانچه در فرم مربوط به ثبت نام، اطلاعات خود را تکمیل ننموده اید و به صورت ناقص بارگذاری کرده اید، می توانید با مراجعه به سازمان نظام استان و اقدام به موقع، جهت حل مشکلات پیش آمده اقدام نمایید.
 • انجام ثبت نام برای فارغ التحصیلان رشته معماری با توجه به صلاحیت های در نظر گرفته شده امکان پذیر است. لذا در صورت تمایل به شرکت 2 بار در آزمون، لازم است دوبار برای انجام ثبت نام اقدام نمایید و پرینت مربوط به هر یک از ثبت نام ها را به صورت مجزا تهیه نمایید.
 • انجام ثبت نام برای رشته عمران با توجه به صلاحیت های محاسبات به صورت مجزا صورت می پذیرد. بنابراین چنانچه داوطلبان مایل به شرکت در هر سه صلاحیت محاسبات، نظارت و اجرا باشند، باید سه بار در آزمون ثبت نام نمایند و جداگانه فرم های مربوط به ثبت نام را تکمیل نمایند.
 • داوطلبان ورود به حرفه مهندسان در رشته تاسیسات مکانیکی و برقی ، جهت اخذ پروانه اشتغال به نظام مهندسی در رابطه با صلاجیت های نظارت و طراحی لازم است به صورت جداگانه در آزمون های مربوطه شرکت نمایند.
 • تمامی اطلاعات مربوط به شرکت کنندگان آزمون ورود به حرفه مهندسان سال های گذشته، در زمان تعیین شده برای ثبت نام آزمون نظام مهندسی بر روی سامانه قرار خواهد گرفت. لذا برای انجام ثبت نام، نیازی به وارد نمودن مجدد اطلاعات نخواهد بود. کافی است شماره عضویت و همچنین مشخصات آزمون را وارد نمایند.
 • چنانچه داوطلبان قبل از انجام ثبت نام، به صورت دقیق اطلاعات و شرایط مورد نظر را مطالعه ننموده باشند، تمام مسئولیت اشتباهات رخ داده شده متوجه شخص داوطلب خواهد بود و دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان پاسخگوی این مورد نخواهد بود.

 

مدارک لازم برای ثبت نام آزمون مهندسی

 • برای انجام ثبت نام آزمون نظام مهندسی یک قطعه عکس 3*4 و یا 6*4 به صورت تمام رخ و واضح و با فرمت (jpg) و با حجم حداقل 300*200 پیکسل مودر نیاز می باشد.
 • تصویر داوطلب نباید فاقد اثر مهر، منگنه و یا هر گونه خط و خطوط و مخدوشی باشد.
 • داوطلبان پسر که مشمول خدمت سربازی می باشند، نباید فاقد کارت پایان خدمت و یا معافیت باشند. بنابراین باید تکلیف نظام وظیفه خود را مشخص نمایند.
 • داوطبلبانی که کم بینا، کم شنوا و یا دارای معلولیت جسمی حرکتی می باشند، باید به ادارات کل راه و شهرسازی استان ها مراجعه نمایند و مدارک خود را ارائه نمایند.
  • وضعیت داوطلبان مذکور، از سازمان بهزیستی استعلام خواهد شد و در صورت تائید سازمان، لازم است مدارک خود را در بهزیستی مربوط به محل استان خود تکمیل نمایند.

 

منابع آزمون نظام مهندسی رشته عمران ، گرایش محاسبات

مباحث سال انتشار
مبحث ششم ( بارهای وارد بر ساختمان ) (1392) به همراه غلط نامه
مبحث هفتم ( پی و پی‌سازی ) (1392)
مبحث هشتم ( طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی) (1392)
مبحث نهم ( طرح و اجرای ساختمان‌های بتن‌آرمه )- ویرایش چهارم، چاپ دوم به بعد (1392) به همراه غلط‌نامه مربوطه
مبحث دهم ( طرح و اجرای ساختمان‌های فولادی ) (1392) به همراه غلط‌نامه مربوطه
مبحث یازدهم ( طرح و اجرای صنعتی ساختمان ) (1392)
آئین‌نامه طراحی ساختمان‌ها در برابر زلزله ( استاندارد 2800-) ویرایش چهارم
اصول و مبانی تحلیل سازه‌ها (در حد اطلاعات عمومی و دانشگاهی)
مكانیك خاك- گودبرداری و سازه های نگهبان

 

 

مبنای محاسبه سوابق کاری جهت ثبت نام آزمون نظام مهندسی ، از زمان فارغ التحصیلی و اخذ مدرک برای کلیه داوطلبان منظور می‌گردد

 

 

منابع آزمون نظام مهندسی رشته تاسیسات مکانیکی ، گرایش طراحی

مباحث سال انتشار
 مبحث سوم: حفاظت ساختمانها در مقابل حریق (۱۳۹۵)
 مبحث چهاردهم: تاسیسات مکانیکی (۱۳۹۱)
 مبحث پانزدهم: آسانسورها و پلکان ­برقی (۱۳۹۲)
 مبحث شانزدهم: تاسیسات بهداشتی (۱۳۹۱)
 مبحث هفدهم: لوله‌کشی گاز طبیعی (۱۳۸۹)
 مبحث نوزدهم: صرفه‌جویی در مصرف انرژی (۱۳۸۹)
 مبحث بیست و یکم: پدافند غیرعامل (۱۳۹۵)
 مبحث بیست و دوم: مراقبت و نگهداری از ساختمان­ها (۱۳۹۲)

 

مهم ترین منابع آزمون نظام مهندسی

مهم ترین کتاب های راهنمای مباحث مقررات ملی ساختمان

 • نشریه ۱۲۸ سازمان مدیریت و برنامه­ ریزی کشور
 • مبانی ترمودینامیک، مکانیک سیالات و انتقال حرارت
 • اطلاعات عمومی تاسیسات مکانیکی در مراجع علمی و فنی معتبر بین المللی
 • تذکر ۱: منظور از مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان است.
 • تذکر ۲: آخرین نسخه معتبر مدارک و منابع فنی و مباحث مقررات ملّی ساختمان اعلام شده ملاک عمل است.
 • تذکر ۳: در صورت تناقض بین مباحث مقررات ملّی ساختمان و سایر مدارک فنی از جمله کتاب­ های راهنمای مباحث، مباحث مقررات ملّی ساختمان ملاک عمل است.

 

شاخه های اصلی آزمون نظام مهندسی

به طور مختصر در بندهای ابتدایی در رابطه با رشته های مجاز به ثبت نام آزمون نظام مهندسی اشاره شد. اما با توجه به سوالاتی که در رابطه با شاخه ها و گرایش های مختلف که قصد شرکت در آزمون نظام مهندسی را دارند ممکن است مطرح شود. بنابراین در این پارگراف به صورت کامل به شاخه ها و گرایش های مختلف اشاره می گردد.

 1. مهندسی عمران (سه گرایش) :

  آزمون نظام مهندسی عمران نظارت

  آزمون نظام مهندسی عمران اجرا

  آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات

 2. مهندسی تاسیسات مکانیکی (دو گرایش) :

  آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی نظارت

  آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی طراحی

 3. مهندسی معماری (سه گرایش) :

  آزمون نظام مهندسی معماری نظارت

  آزمون نظام مهندسی معماری اجرا

  آزمون نظام مهندسی معماری طراحی

 4. مهندسی تاسیسات برقی (سه گرایش) :

  آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی نظارت

  آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی طراحی

 5. آزمون نظام مهندسی ترافیک
 6. آزمون نظام مهندسی شهرسازی
 7. آزمون نظام مهندسی نقشه‌برداری

متقاضیان گرامی می توانند جهت ثبت نام آزمون نظام مهندسی در هر یک از شاخه های مذکور می توانند از طریق شماره 9099072952 با مرکز مشاوره و ثبت نام ایران تحصیل تماس حاصل نمایند و ضمن انجام امور ثبت نامی خود از مشاوره قبولی در آزمون نظام مهندسی و اطلاع از بهترین منابع آزمون مطلع گردند.

 

زمان اعلام نتایج ثبت نام آزمون نظام مهندسی

 

زمان اعلام نتایج آزمون

زمان اعلام نتایج آزمون

مهندسان محترمی که در آزمون شرکت نموده‌اند و مدارک آن‌ها تائید گردیده است. همچنین با مطالعه دقیق منابع آزمون نظام مهندسی، توانسته‌اند در آزمون عملکرد مناسبی را داشته باشند، در زمان اعلام نتایج آزمون نظام مهندسی می‌توانند منتظر اعلام نتایج باشند. زمان اعلام نتایج برای کلیه رشته‌ها معمولاً 3 یا 4 ماه پس از برگزاری آزمون می‌باشد.

همانند سال‌های گذشته و مشابه با مراحل ثبت نام که به صورت اینترنتی صورت می‌پذیرد، اعلام نتایج نیز به صورت الکترونیک قابل مشاهده می‌باشد. لذا داوطلبان عزیز از مراجعه به دفاتر نظام مهندسی جهت اخذ نتایج اکیداً خودداری نمایند.

کلیه مهندسان عزیز می توانند جهت راهنمایی در رابطه با مشاهده نتایج و همچنین چگونگی پذیرش در این آزمون با مشاورین ایران تحصیل که شمار های آن در زیر درج گردیده است تماس حاصل نمایند. متقاضیان توجه داشته باشند که با توجه به مشکلاتی که در سال های اخیر برای داوطلبان در رابطه با اشتباهاتی که در ثبت نام صورت پذیرفته است و جهت جلوگیری از این اشتباهات، به سامانه ایران تحصیل در زمان ثبت نام نظام مهندسی مراجعه نمایند. کلیه مراحل ثبت نام آزمون نظام مهندسی از طریق این سامانه قابل انجام خواهد بود.

 

 

برای انجام ثبت نام آزمون نظام مهندسی – دریافت لینک نمونه سوالات و همچنین اطلاع از ضرایب دروس و زمان ثبت نام از سراسر کشور با شماره های زیر تماس حاصل نمایید.

9099072952 – تماس از سراسر کشور

9099072952 – تماس از استان تهران

تماس از تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 12 شب

 

کانال اطلاع رسانی آزمون نظام

کانال اطلاع رسانی آزمون نظام

 

بیشتر بخوانید

چگونه در آزمون نظام مهندسی قبول شویم؟

روش تست زنی آزمون نظام مهندسی

شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی

منابع مکانیک نظام مهندسی

منابع آزمون نظام مهندسی معماری

بهترین منابع آزمون نظام مهندسی

پذیرش ارشد بدون آزمون دانشگاه آزاد

رشته های ارشد بدون کنکور

ثبت نام آزمون نظام مهندسی

4/5 - (3 امتیاز)

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور