ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تغییر رشته فرهنگیان + شرایط بخشنامه 1403

تغییر رشته فرهنگیان
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

بسیاری از دانشجویان این سوال را دارند که امکان تغییر رشته فرهنگیان وجود دارد؟ معمولاً دانشجویان زیادی در طول سال تحصیلی تصمیم می‌گیرند که رشته خود را عوض کنند. این افراد می‌توانند دروس عمومی و تخصصی گذرانده شده در دانشگاه و رشته قبلی خود را تطبیق دهند.

با این کار می‌توانند در هنگام تغییر رشته واحدهای پاس شده خود را حفظ کنند. در واقع زمان و واحد‌های پاس شده شما به هدر نمی‌رود و راحت‌تر درس‌های جدید خود را می‌گذرانید. اگر در ارتباط با تغییر رشته فرهنگیان نیازمند دریافت اطلاعات دقیق هستید، می توانید با کارشناسان ایران تحصیل در تماس باشید.

با توجه به آخرین اخبار، در حال حاضر امکان تغییر رشته در دانشگاه فرهنگیان امکان پذیر نیست.

آیا تغییر رشته فرهنگیان امکان پذیر است؟

👈 بسیاری از دانشجویان دانشگاه فرهنگیان با مراجعه به آموزش و پرورش تقاضاي جابه جايي، انتقال و يا تغيير رشته فرهنگیان را دارند. نظر به اينكه توزيع ظرفيت پذيرش دانشجویان در دانشگاه های فرهنگیان براساس نياز اداره كل آموزش و پرورش استان‌ها براي رشته هاي تحصيلي مورد نظر در سال های آتی می باشد و مراتب آن نيز در شرايط و ضوابط مندرج در دفترچه شماره (1و2) و اطلاعيه نام نویسی از متقاضیان كه از سوي آموزش و پرورش به شرح زیر اعلام می شود:

✅ هرگونه تغيير رشته فرهنگیان، انتقال و تغيير اولويت پس از اعلام نتايج نهايي از سوي سازمان آموزش و پرورش براي داوطلبان امكان پذير نیست.

✅ انتقال دانشجویان به ساير دانشگاه ها و موسسات آموزش عالي دولتي و غير دولتي و بالعكس ممنوع است.

✅ تغيير رشته فرهنگیان تغيير اولويت ويا دوره تحصيلي در آغاز ورود یا در شروع تحصيل تحت هيچ شرايطي امكان پذير نیست.

✅ عدم اشتغال به تحصيل همزمان در هرکدام از دوره هاي تحصيلي در دانشگاه ها و موسسات آموز عالي دولتي و غير دولتي در هنگام نام نویسی، شروع به تحصيل و در حين تحصيل.

آیا تغییر رشته فرهنگیان امکان پذیر است؟

تغییر رشته دانشگاه فرهنگیان از دبیری به آموزش

👈 جالب است بدانید تطبیق واحد حتی می‌تواند بین دو دانشگاه در دو کشور مختلف صورت گیرد. به‌ عنوان‌ مثال دانشجویان ایرانی که می‌خواهند در دانشگاه‌های خارجی تحصیل کنند، می‌توانند ریزنمرات خود را به‌صورت ترجمه شده به دانشگاه تحویل دهند. سپس برای تغییر رشته و درخواست معادل‌سازی اقدام کنند. براساس شرایط تطبیق واحد دانشگاه فرهنگیان، اگر دانشگاه خارجی با معادل‌سازی یا تطبیق واحد موافقت کند، فرد می‌تواند تغییر رشته دهد و دروس تکراری را مجدداً مطالعه نکند.

👈 بر اساس مقرراتی که در اساسنامه دانشگاه فرهنگیان وضع شده است، همه دانشجویان باید 35 واحد معارف اسلا و 8 واحد کارورزی را پاس کنند. اجرای این قانون باعث می‌شود که برنامه‌های درسی بازنگری شوند. این کار از سال‌های قبل آغاز شده است و در حال حاضر هم انجام می‌شود.

👈 در بازنگری برنامه‌های درسی با توجه‌ به شرایط جهانی و سنت‌های که در وزارت علوم وجود دارند، تغییر عنوان رشته تحصیلی صورت گرفت. تغییر عنوان رشته از دبیری به آموزش هیچ تأثیری بر روی شرایط احراز پست دبیری یا آموزگاری ندارد. در واقع به معنی تغییر مقطع خدمت دانشجو معلم از آموزش‌ و پرورش به‌سوی آموزش ابتدایی نیست.

👈 بنابراین، دانشگاه‌ها به درخواست بعضی از دانشجو معلمان و به‌ خاطر جلوگیری از بالارفتن تعداد واحد‌ها، شرایط تحصیل بر اساس برنامه‌های درسی جدید فراهم کردند. همچنین این کار به‌خاطر کاهش هزینه‌های اضافی انجام شد و مجوزش را از دو نهاد وزارت آموزش‌ و پرورش و علوم دریافت کردند. این‌گونه فرد می‌تواند با اعتبارسنجی واحد‌های گذرانده شده، بر اساس برنامه درسی جدید درس بخواند.

تغییر رشته دانشگاه فرهنگیان از دبیری به آموزش

👈 درخواست معادل‌ سازی و صدور دانشنامه فقط باهدف کاهش‌یافتن طول دوره تحصیلی و گذراندن واحد‌های درسی بیشتر انجام می‌شود. بر اساس قوانین جدید تغییر رشته فرهنگیان باتوجه‌به نیازسنجی که از طرف سازمان آموزش‌وپرورش انجام شده است، به این نتیجه رسیدند. ظرفیت پذیرش دانشجو بر مبنای نیاز آموزش‌وپرورش است. پس در دانشگاه فرهنگیان امکان تغییر رشته وجود ندارد.

مشاوره تغییر رشته فرهنگیان

✅همانطور که اشاره شد براساس آیین نامه دانشگاه فرهنگیان امکان تغییر رشته فرهنگیان وجود ندارد، اما دانشجویان می توانند در رشته های خاص برای تطبیق واحد اقدام کنند.

✅ حالا این پرسش‌ مطرح می‌شود که تطبیق واحد در دانشگاه فرهنگیان چه شرایطی دارد. معمولاً در زمان تغییر رشته فرهنگیان با اصطلاحاتی مانند تطبیق واحد و معادل‌سازی دروس روبرو می‌شوید که ما درباره آن بیشتر سخن می‌گوییم. تطبیق واحد دانشگاه فرهنگیان برای هماهنگی و تنظیم واحد‌های مورد نیاز دانشجو در رشته‌های متفاوت تدوین می‌شود. این کار به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا دیگر واحد‌های تکراری را پاس نکند و تحصیلات خود را در مدت کوتاه‌ترین زمان به اتمام برساند.

✅ تطبیق واحدهای آموزشی برای دو گروه از دانشجویان اهمیت زیادی دارد. اولین گروه فارغ‌التحصیلانی هستند که می‌خواهند در رشته دیگری تحصیل کنند. دسته دوم شامل دانشجویانی می‌شود که قبل از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه دولتی یا دیگر دانشگاه‌ها، تصمیم می‌گیرند که در رشته دیگری ادامه تحصیل دهند.

✅ در این صورت مجبور می‌شوند هزینه انصراف از دانشگاه را پرداخت کنند. هر دو گروه از این دانشجویان خیلی راحت می‌توانند بعضی از واحد‌های مشترک را تطبیق دهند. البته بهتر است قبل از هر کاری دفترچه انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان را دانلود کنید.

مشاوره تغییر رشته فرهنگیان

✅ با این کار، مسیر و راهی را که باید برای درس‌خواندن طی کنند، کوتاه‌تر می‌شود. شاید هم تا حدودی نیاز به‌پاس کردن واحد‌های دشوار پیدا نمی‌کنند. به‌علاوه، قوانین تطبیق واحد در بین رشته‌های متفاوت، طول زمان تحصیلی را کاهش می‌دهد. دانشجویانی که می‌خواهند محل و رشته تحصیلی خود را عوض کنند، احتمالاً چیزهای در مورد معادل‌سازی و تطبیق واحد شنیده‌اند. این روش حتی برای جابه‌جایی یک دانشجو به دانشگاه دیگر هم کاربرد دارد.

✅ طبق قوانین و مقررات دانشگاه‌ها، دانشجو می‌تواند واحد‌های که پاس کرده است را به دانشگاه مقصد ارائه کند. این‌گونه دیگر نیازی نیست مجدداً این واحدها را بگذارند. البته برخی از دانشگاه محدودیت‌های را در نظر می‌گیرند که همین امر سبب مانع تطبیق واحد‌های گذراندن می‌شود. در این صورت دانشجو مجبور است این واحدها را مجدداً بگذراند.


 

خلاصه مقاله تغییر رشته فرهنگیان

با توجه‌ به این که امکان تغییر رشته فرهنگیان وجود ندارد، باید تلاش کنید که در رشته مورد علاقه خود قبول شوید. شما می توانید با گذراندن مراحل تطبیق واحد، از دانشگاه های دیگر در دانشگاه فرهنگیان مشغول شوند. پس حتماً شرایط تطبیق واحد دانشگاه فرهنگیان را بررسی کنید.

در این مقاله در ارتباط با تطبیق واحدهای درسی فرهنگیان توضیح دادیم. چنانچه در ارتباط با نحوه معادل سازی دروس فرهنگیان سوال و ابهامی دارید، می توانید با همکاران ما در ایران تحصیل در تماس باشید تا شما را راهنمایی کنند.

برای دانلود pdf مقاله تغییر رشته فرهنگیان کلیک کنید.

3.5/5 - (2 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا امکان تغییر رشته در دانشگاه فرهنگیان وجود دارد؟

خیر، از آنجا که جذب و پذیرش دانشجو بر اساس نیاز آموزش‌ و پرورش انجام می‌شود، امکان تغییر رشته وجود ندارد. این قانون فقط برای دانشگاه فرهنگیان است؛ ولی در بقیه دانشگاه‌ها این امکان وجود دارد. در واقع این دانشگاه قوانین مخصوص خودش را دارد.

مزایای استفاده از تطبیق واحد چیست؟

در واقع با این کار شما دیگر نیازی نیست دروس پاس شده از اول مطالعه کنید. برای همین روند تحصیل شما تندتر می‌شود. با تطبیق واحد حتی می‌توانید خیلی از درس‌های مرتبطی را که قبلاً خوانده‌اید را به رشته جدیدتان انتقال دهید. این کار ضمن این که تحصیل شما را سریع‌تر می‌کنند، باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها هم می‌شوند. در واقع نیازی نیست برای دانشگاه از اول هزینه کنید.

آیا امکان تطبیق واحد بین دانشگاه‌های ایرانی و خارجی وجود دارد؟

بله شما می‌توانید ریزنمرات خود را به‌صورت ترجمه شده در اختیار دانشگاه خارجی قرار دهید تا تطبیق واحد یا معادل‌سازی انجام شود. البته خیلی از کشورها قوانین مخصوص خود را دارند و شاید اصلاً واحدهای که شما قبلاً خوانده‌اید را قبول نکنند. در این صورت شما باید واحد‌ها را مجدداً پاس نمایید.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور