ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تست آنلاین mbti رایگان (ام بی تی آی) + تفسیر نتایج آزمون

mbti تست
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

تست mbti رایگان ایران تحصیل، آزمونی است که شخصیت افراد را آنالیز کرده و نقاط قوت، نقاط ضعف و خصویت‌های بارز فرد را به صورت کامل مشخص می‎کند. تئوری تست ام بی تی آی اولین بار در سال 1920 توسط کارل گوستاو یونگ مطرح شد و بعد این تئوری در سال 1962 از طریق کاترین بریگز(Katherine Briggs) و دخترش ایزابل مایرز(Isabel Mayers) گسترش پیدا کرده و به اجرا درآمد.

تست آنلاین mbti رایگان، به عنوان ارزیابی دقیق و معتبر برای خودشناسی، شناسایی نقاط قوت و نقاط ضعف، انتخاب رشته تحصیلی و انتخاب مسیر شغلی، مناسب است. این آزمون معتبر و جهانی که هر سال تعداد زیادی از افراد در آن شرکت می‌کنند، تستی درباره انواع تیپ‌های شخصیتی است.

معرفی تست آنلاین mbti

تست mbti به عنوان یکی از مشهورترین و جامع‌ترین تست‌ تیپ‌های شخصیتی شناخته شده است که ویژگی‌های بارز در افراد را ارزیابی کرده و نقاط قوت و نقاط ضعف را به نمایش درخواهد آورد. سالانه بیش از 2 میلیون نفر در این آزمون شرکت کرده تا بتوانند تیپ شخصیتی خود را بشناسند و با توجه به ویژگی‌هایی که دارند برای انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب شغل و ارتقای روابط عاطفی خود برنامه ریزی کنند.

تعداد سوالات آزمون mbti

تست آنلاین و رایگان ام بی تی آی از 97 سوال تشکیل شده که پاسخ هر سوال به صورت توصیفی بوده و با سوالات قبلی و بعدی متفاوت است. با این حال چند سوال آخر 7 گزینه کاملا موافقم، موافقم، تا حدودی موافقم، نظر خاصی ندارم، تا حدودی مخالفم، مخالفم و کاملا مخالفم دارد که در مجموع 8 قالب تیپ شخصیتی را پدید آورده است. در ضمن برای انجام تست آنلاین mbti به 20 الی 25 دقیقه زمان نیاز دارید که به نظر کافی است.

تعداد سوالات آزمون mbti

تفسیر تست mbti

تفسیر تست mbti به عنوان مهم‌ترین بخش پرسشنامه آنلاین شخصیت شناسی، از اهمیت زیادی برخوردار است. نمودار وضعیت 8 مولفه شخصیتی ام بی تی آی، نوع برچسب شخصیتی، کاراکترهای مشابه، گروه‌های چهارگانه سیاست مداران، جستجوگران، امنیت طلبان و تحلیل گران و مواردی دیگر که باعث شده این تست از هر نظر تفسیری برتر و جامع پیدا کند.

افرادی که می‌خواهند در آزمون ام بی تی آی شرکت کنند، اما اطلاعی از پاسخنامه و نحوه تفسیر آن ندارند، می‌توانند توضیحاتی که ارائه شده است را مطالعه کنند.

برای اطلاع از تست شخصیت شناسی DISC کلیک کنید.

نمودار تست آنلاین mbti

بعد از پاسخ به تمام سوالات آزمون ارزیابی ام بی تی آی، نمودار تیپ شخصیتی شما اولین تفسیر قابل مشاهده است. این نمودار تمام ویژگی‌ها و رفتارهایی که افراد از آن بهره‌مند هستند را در قالب تیپ‌های شخصیتی، با حروف اختصاری گنجانده است:

 • برون گرایی و درون گرایی (EI)
 • حسی و شهودی (SN)
 • احساسی و منطقی (TF)
 • قضاوت گرا و ادراکی (JP)

هرچقدر درصد این 8 تیپ شخصیتی به مرکز نمودار نزدیک باشد، امتیاز کمتری نسبت به خصیصه‌های دیگر در فرد شرکت کننده وجود دارد.

نمودار تست آنلاین mbti

شناسایی نوع تیپ شخصیتی mbti

بعد از بررسی نمودار وضعیت ام بی تی آی، نوبت به شناسایی تیپ شخصیتی است. در این بخش می‌بایست به عنوان، توصیف، دسته بندی، شعارها و تیپ شخصیتی فرعی توجه کنید. برچسب شخصیتی، چکیده‌ای از کل تفسیر است که اگر تمایلی به مطالعه دیگر بخش‌ها نداشته باشید، بررسی همین قسمت کفایت می‌کند.

شناسایی نوع تیپ شخصیتی mbti

نمودار ویژگی‌های شخصیتی mbti

تست رایگان mbti به عنوان کامل‌ترین و بهترین آزمون شخصیت شناسی، دارای تفسیری کامل است. به این صورت که درصد خصوصیاتی مثل درون گرایی و برون گرایی، حسی و شهودی، منطقی و احساسی را نشان می‌دهد تا بیشتر بتوانند با ابعاد روانشناختی خودشان آشنا شوند. این خصوصیات به 4 بخش یعنی ارتباط، پردازش اطلاعات، تصمیم گیری و برنامه ریزی تقسیم می‌شود که هر کدام به دو مولفه اشاره کرده است.

نمودار ویژگی‌های شخصیتی mbti

گروه‌های چهارگانه آزمون mbti

بعد از نمودار تست mbti آنلاین، شناسایی تیپ و ویژگی‌های شخصیتی، می‌‌توانید به سراغ گروه‌های چهارگانه‌‌ای بروید که بدون شک جز یکی از آن‌ها قرار گرفته‌اید. این گروه‌های چهارگانه در تفسیر رایگان تست ام بی تی آی، شامل سیاست مداران، جستجوگران، امنیت طلبان و تحلیل گران می‌شود.

گروه‌های چهارگانه آزمون mbti

درصد فراوانی تیپ شخصیتی در تست mbti

پس از مطالعه و شناسایی نوع تیپ شخصیتی، می‌توانید به راحتی درصد فراوانی تیپ شخصیتی خود را مشاهده کنید. این درصد به سه نمودار جهانی، درصد فراوانی در خانم‌ها و آقایان تقسیم شده است. بنابراین تست ام بی تی آی ایران تحصیل، به دلیل توسعه آزمون، گسترش و تفسیر کامل آن بیشتر از سایر تست‌ها اعتبار دارد.

درصد فراوانی تیپ شخصیتی در mbti

معرفی تیپ شخصیتی تست mbti

معرفی تیپ شخصیتی در تفسیر تست ام بی تی آی، به این صورت است که به تمام ویژگی‌ها و خصوصیات فردی پرداخته می‌شود. به عنوان مثال کسی که تیپ شخصیتی istj دارد، شخصی آرام، خونسرد، متعهد، مسئولیت پذیر، قابل اعتماد با برنامه ریزی دقیق است.

همچنین به پتانسیل‌هایی که در هویت شخصیتی شرکت کننده وجود دارد، اشاره کرده و درصد هرکدام از مولفه‌های تیپ شخصیتی داوطلب را نشان می‌دهد.

معرفی تیپ شخصیتی تست mbti

ویژگی‌های تیپ شخصیتی آزمون mbti

در تفسیر تست آنلاین تیپ شخصیتی ام بی تی آی، به ویژگی‌ها و خصوصیات هر فرد پرداخته می‌شود. به عنوان مثال در تیپ شخصیتی istj ویژگی افراد شامل باثبات بودن، منظم و متعهد بودن، مسئولیت پذیر بودن، آرام و جدی و سختکوش و باپشتکار بودن است. همواره تمامی ویژگی‌های رفتاری شما به عنوان شرکت کننده به صورت کامل در تفسیر آزمون mbti ذکر می‌شود.

ویژگی‌های تیپ شخصیتی آزمون mbti

نقاط ضعف شخصیتی آزمون mbti

علاوه بر پردازش ویژگی‌ها و خصوصیات مثبت داوطلبان تست آنلاین mbti، نقاط ضعف تیپ شخصیتی و رفتاری افراد مشخص می‌شود. به عنوان مثال در هویت شخصیتی istj نقاط ضعفی مثل توجه زیاد به جزئی نگری، شکاک بودن در روابط اجتماعی و قبول ایده‌های نو که ریسک بالایی دارند، احساسات کم و واکنش‌ها و رفتارهای سرد در برخورد با دیگران به خصوص غریبه‌ها؛ از جمله ضعف‌هایی است که باید به مرور زمان برطرف شوند.

نقاط ضعف شخصیتی آزمون mbti

ویژگی‌های عاطفی تیپ‌های شخصیتی mbti

یکی از بخش‌های مهم در تفسیر تست آنلاین mbti، شرح روابط عاطفی شرکت کننده است. به عنوان مثال در هویت شخصیتی istj می‌توانید بیشترین تطابق ازدواج را مشاهده نمایید. ایده‌آل‌ترین فرد، بیشترین تطابق، تطابق متوسط و کمترین تطابق از جمله مواردی است که هر کدام با میزان درصدی مشخص، قابلیت بررسی دارد.

ویژگی‌ها عاطفی تیپ‌های شخصیتی mbti

کاراکترهای مشابه با تیپ شخصیتی mbti

یکی از بهترین بخش‌های مفرح و لذت‌بخش برای شرکت کنندگان تست آنلاین ام بی تی آی، مشاهده کاراکترهای مشابه با تیپ شخصیتی و افراد مشهور است. به عنوان مثال در هویت شخصیتی istj رابرت دنیرو، زیگموند فروید، وارن بافت، برین از تارث و هرماینی گرنجز جز این دسته می‌باشد.

کاراکترهای مشابه با تیپ شخصیتی mbti

مشاغل مناسب آزمون mbti

از مهم‌ترین تفسیرهای تست ام بی تی آی، یافتن مشاغل مناسب با تیپ شخصیتی و رفتاری هر فرد است. به عنوان مثال در هویت شخصیتی istj می‌توانید مشاغل حسابداری، مدیر یا سوپروایزر، بازرس دولتی، خلبان، نویسنده فنی، افسر ارتش، کاپیتان کشتی، افسر ارشد اطلاعات و مهندس پرواز را به عنوان شغل آینده خود انتخاب کنید.

مشاغل مناسب آزمون mbti

راهکارهای توسعه فردی تست mbti

پیشنهادات و راهکارهای توسعه فردی آزمون ام بی تی آی، همانند سایر تست‌های شخصیت شناسی است که در آخر به داوطلبان توصیه‌های سازنده‌ای ارائه می‌دهد. افرادی که جز تیپ شخصیتی istj هستند؛ لازم است چند جنبه مهم را در خود پرورش داده تا بتوانند در زندگی شخصی و کاری، موفق شوند. این راهکارهای عبارت است از:

☑️ کاهش مقاومت به تغییر

☑️ کاهش خودسرزنشگری

☑️ کاهش انتقاد و قضاوت

☑️ افزایش انعطاف پذیری

☑️ توجه به احساسات

راهکارهای توسعه فردی تست mbti

معیارهای تیپ شخصیتی آزمون mbti

همه افراد به صورت کلی دارای تیپ‌های شخصیتی متفاوت از دیگران هستند که برای اینکه قالب رفتاری آن‌ها، نتیجه‌ای درست و دقیق داشته باشد، معیارهایی مختص به خود دارد. درک بهتر این مطلب مستلزم شناخت هر یک از این معیارها با نام اختصاصی است که در نهایت، منجر به خلق معیاری برای شناخت روان انسان‌ها می‌شود.

☑️ برون گرایی و درون گرایی (EI)

☑️ حسی و شهودی (SN)

☑️ احساسی و منطقی (TF)

☑️ قضاوت گرا و ادراکی (JP)

معیار برون گرایی و درون گرایی در تست mbti

کارل گوستاو یونگ برای دسته بندی افراد و برخوردشان با محیط اطراف و دیگران، نظریه برون گرایی و درون گرایی را مطح کرد. مطابق با تئوری یونگ، افرادی که برون گرا(Extraverts) هستند، در واقع بیشتر تمایل به برقراری ارتباط با اطرافیان خود دارند و از معاشرت با دیگران لذت می‌برند.

برعکس برون گراها، افرادی که درون گرا(Intraverts) هستند، به تنهایی علاقه‌ دارند و از اینکه بیشتر فکر کنند و ایده‌های نو و خلاق را پرورش دهند، لذت می‌برند. البته برون گرا و درون گرا بودن نسبی است، اما اینکه یک شخص چند درصد برون گرا یا درون گرا محسوب می‌شود؛ مهم است.

معیار حسی و شهودی در mbti

به جز معیار برون گرایی و درون گرایی، کارل گوستاو یونگ دو معیار دیگر در مواجه با اطلاعات مشخص کرده است. شرکت کنندگان پس از انجام تست ام بی تی آی، جز یکی از این دو مولفه قرار می‌گیرند که عبارت است از:

✅ حسی (Sensing)

✅ شهودی (Intuition)

افرادی که حسی هستند، بیشتر واقع گرا بوده و از مسائل انتزاعی دوری می‌کنند. برخلاف افراد شهودی که به تصورات و احساسات خود بیشتر از منطق بها می‌دهند و با تجربه میانه خوبی ندارند. این معیار می‌تواند کمک بسیاری به کسانی که در آزمون شرکت می‌کنند، داشته باشد و راهکارهای خوبی برای برطرف کردن نقاط ضعف ارائه دهد.

معیار احساسی و منطقی آزمون mbti

معیار احساسی و منطقی، بر تصمیم گیری و انتخابات شخص متمرکز است. افرادی که احساسی(Feeling) هستند، به جای منطق از احساسشان استفاده می‌کنند. ناراحتی یا خوشحالی دیگران برای این دسته بسیار مهم است و اولیت بندی آن‌ها براساس عواطف و حس همدردی می‌باشد.

برعکس، افراد منطقی(Thinking) به موضوعات و مسائل مختلف، منطقی نگاه کرده و شواهد عینی و درست را در تصمیم گیری خود دخیل می‌کنند. آن‌ها استوار، بالغ و آگاه هستند و از همین رو تصمیم‌هایی که می‌گیرند، اغلب درست و بدون غرض ورزی است.

معیار قضاوت گرا و ادراکی تست mbti

معیار قضاوت گرا(Judging) و معیار ادراکی(Perceiving) همانند معیار احساسی و منطقی است. اما با این تقاوت که این 2 معیار بیشتر به محیط اطراف و جهان خارج توجه کرده و ارتباطی به تصمیمات فردی ندارد. افرادی که قضاوت گرا هستند، چهاچوب و اصول خاصی دارند درحالی که افراد ادراکی، شخصیتی منعطف‌تر و سازگارتر می‌باشند.

معیار قضاوت گرا و ادراکی

ویژگی انواع تیپ شخصیتی تست mbti

بعد از به وجود آمدن معیارهای تیپ شخصیتی، انواع آن پدید آمده است. بنابراین برای شناخت 16 تیپ شخصیتی تست آنلاین و رایگان mbti به تعریف هر کدام برای شناخت بیشتر، توجه کنید.

تیپ شخصیتی ویژگی‌های شخصیتی
روشنفکر (INTJ) افراد با شخصیت روشنفکر، خلاق، برنامه ریز، دارای ایده‌های نوین و قابل بهره‌وری است.
فرمانده (ENTJ) افراد با شخصیت فرمانده، رهبران ذاتی، کارآ،رین، سخت‌کوش و دارای اهداف بلند مدت و کوتاه مدت هستند.
مبلغ (ENTP) افراد با شخصیت مبلغ، باهوش، دقیق و ایده گرا هستند و از هر فرصت کوچکی، استفاده می‌کنند.
متفکر (INTP) افراد با شخصیت متفکر، درون گرا، آرام و کم حرف؛ اما زیرک هستند. آن‌ها از تنهایی و فکر کردن لذت می‌برند.
مجری (ESTJ) افراد با شخصیت مجری، متعهد، تابع قوانین و مقررات بوده و پیرو اعتقادات و سنت‌های قدیمی هستند.
حامی (ISFG) افراد با شخصیت حامی، متعهد و مسئولیت پذیر، کم حرف و خونسرده بوده و به همکاران خود ارزش و احترام زیادی قائل می‌شوند.
بازپرس (ISTJ) افراد با شخصیت بازپرس، منظم، با اعمالی سازماندهی شده، دقیق و عمل گرا هستند.
سفیر (ESFJ) افراد با شخصیت سفیر، خوش انرژی، مهربان و با انگیزه بوده و قلبی رئوف و مهربان دارند.
مشاور (INFJ) افراد با شخصیت مشاور، جز گروه‌های نادر هستند که خلاق، کمال گرا، احساسی و هم‌زمان منطقی می‌باشند.
پیکارگر (ENFP) افراد با شخصیت پیکارگر، جذاب، خلاق و کاریزماتیک بوده و عملکرد خوبی در شرایط سخت از خود نشان می‌دهند.
واسطه‌گر (INFP) افراد با شخصیت واسطه گر یا ایده‌آلیست، درون گرا، خلاق و با آرمان‌هایی بزرگ هستند.
سرگرم کننده (ESFP) افراد با شخصیت سرگرم کننده، خوش انرژی، برون گرا، فعال بوده و از معاشرت با دیگران لذت می‌برند.
پیش قدم (ENFJ) افراد با شخصیت پیش قدم، وسواس، وفادار و دارای توانایی‌های بالا هستند که از آن به راحتی بهره‌مند می‌شوند.
کارآفرین (ESTP) افراد با شخصیت کارآفرین، برون گرا، خوش برخورد و مهربان و در برخورد با مسائل خونسرد و راه‌گشا هستند.
چیره دست (ISTP) افراد با شخصیت چیره دست، آزاد و اهل عمل، خلاق بوده و در عین حال از عقل و منطق خود پیروی می‌کنند.
ماجراجو (ISFP) افراد با شخصیت ماجراجو، برنامه ریز، بی‌پروا هستند و از تک تک لحظات خود به بهترین شکل ممکن بهره‌مند می‌شوند.

تست آنلاین mbti برای چه کسانی مناسب است؟

تست ام بی تی آی گروه سنی و محدودیت خاصی ندارد و همه می‌توانند در این آزمون ارزیابی رفتارشناسی شرکت کنند و تفسیر آن را برای هدفی مشخص، مطالعه کنند. کسانی که درکی درست از خودشان ندارند و به دنبال خودشناسی هستند، با انجام تست آنلاین mbti به بسیاری از ابعاد روانشناختی پی می‌برند.

همچنین مشاوران ازدواج، مشاوران خانواده، کارآفرینان و صاحبین یک کسب و کار، می‌توانند با انجام این تست به نقاط ضعف خود پی برده و آن را بهتر کنند. مشاوران تحصیلی می‌توانند این تست را در اختیار مراجعه کنندگان خود قرار دهند و بعد تفسیر آن را برای دانش آموزان و دانشجویان، تحلیل کنند.

انجام این آزمون شخصیت شناسی، می‎‌تواند مسیر تحصیلی، شغلی و حتی ازدواجی یک فرد را به طور کلی تغییر دهد. همچنین مدیران سازمان‌ها و ارگان‌های بزرگ برای ارتقا و پیشرفت کسب و کارشان، تست ام بی تی آی را بایستی از کارمندان خود بگیرند تا استعداد، ویژگی و توانایی کارکنان خود را شکوفا کنند.

 

خلاصه مطلب

تست mbti آنلاین و رایگان ایران تحصیل، دارای تفسیری کامل و دقیق است. نظریه این آزمون توسط کارل گوستاو یونگ(Caral Gustav Jung) مطرح شد و پس از چند سال از طریق کاترین بریگز(Katherine Briggs) و دخترش ایزابل مایرز(Isabel Mayers) توسعه پیدا کرده و اجرایی شد.

تست ام بی تی آی از 16 تیپ شخصیتی مهم تشکیل شده است که در مجموع از 8 معیار برون گرایی و درون گرایی (EI)، حسی و شهودی (SN)، احساسی و منطقی (TF)، قضاوت گرا و ادراکی (JP) پیروی می‌کند. آزمون آنلاین mbti با 97 سوال و گزینه‌های توصیفی، جز بهترین و معتبرترین تست‌های شخصیت شناسی جهان، معرفی شده است.

برای دانلود فایل pdf مقاله تست mbti کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

تست mbti چیست؟

تست آنلاین mbti آزمونی شخصیت شناسی است که نظریه آن اولین بار توسط کارل گوستاو یونگ عنوان شد.

تست ام بی تی آی چند سوال دارد؟

آزمون ام بی تی آی از 97 سوال با گزینه‌های توصیفی، تشکیل شده است.

چند نوع تیپ شخصیتی در تست mbti وجود دارد؟

آزمون ام بی تی آی دارای 16 تیپ شخصیتی است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • آزمون صلاحیت بالینی

  زمان برگزاری آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی و دندانپزشکی 1403

  آزمون صلاحیت بالینی، یک آزمون برای ارزیابی توانایی بالینی فارغ‌التحصیلان پزشکی عمومی بعد از کارورزی می باشد. این آزمون، یکی از مراحل مهم و اصلی برای ورود به حرفه پزشکی به حساب می آید. هدف از آموزش بالینی در دوره...
 • ثبت نام آزمون msrt

  ثبت نام آزمون msrt سال 1403 + زمان، شرایط و مدارک

  داوطلبانی که قصد شرکت و ثبت نام آزمون msrt دارند، باید ابتدا به سایت سجاد که نشانی آن portal.saorg.ir مراجعه نمایید. سپس با نام‌نویسی در این سایت، اجازه ورود و ثبت نام آزمون msrt را پیدا کرده و مراحل لازم...
 • کارنامه آزمون های آزمایشی سنجش

  دریافت کارنامه آزمون های آزمایشی سنجش + مشاهده sanjesh.org

  قبل از اینکه در مورد مشاهده کارنامه آزمون های آزمایشی سنجش توضیح دهیم، ابتدا باید بگوییم که آزمون آزمایشی سنجش چیست؟ امروزه به دلیل رقابت سنگینی که در کنکور سراسری وجود دارد، برخی از موسسات، آزمون های آزمایشی مختلفی براساس...
 • ثبت نام آزمون وکالت

  ثبت نام آزمون وکالت 1403 + زمان، شرایط و مدارک

  ثبت نام آزمون وکالت توسط دو نهاد قوه قضاییه و دادگستری به صورت مجزا بر گزار می‌گردد و افرادی که قصد گرفتن پروانه وکالت دارند باید در این آزمون‌ها شرکت نمایند. طبق اطلاعیه جدید، متقاضیان ثبت نام در آزمون وکالت...
تماس با مشاور