ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تست هوش چندگانه { 90 سوال} + تفسیر کامل

تست هوش چندگانه
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

تست هوش چندگانه یکی از ابزارهای مورد استفاده در روانشناسی است که به منظور ارزیابی چند بعدی هوش انسان طراحی شده است. این تست، توانایی های مختلف هوشی را در فرد سنجیده و نتایجی کمی و کیفی درباره سطح هوش او ارائه می‌دهد.

آزمون هوش چندگانه یک آزمون 90 سوالی است که هر کدام از سوالات گزاره‌ای هستند که 5 گزینه برای انتخاب دارند و طیف کاملا موافق تا کاملا مخالف را پوشش میدهد. این تست برای تمامی افراد بالای 12 سال بسیار مفید است و اطلاعات آن کمک شگرفی در خودشناسی و بهبود چندبعدی شخصیت و هوش شما خواهد داشت.

در این مقاله، به معرفی و تبیین اهمیت تست هوش چندگانه، روش‌های اجرا و نحوه تفسیر نتایج آن پرداخته خواهد شد. این تست یک تست بسیار معتبر از لحاظ تجربی و پژوهشی است که هم اکنون در بسیاری از مراکز آموزشی، کاریابی، روانشناسی و… مورد استفاده قرار میگیرد.

معرفی تست هوش چندگانه ایران تحصیل

هوش انسان یکی از ویژگی‌های برجسته، پیچیده و ناشناخته انسان است که در تمامی جوانب زندگی تاثیرگذار است. به منظور اندازه‌گیری و ارزیابی هوش، ابزارهای مختلفی طراحی شده است، اما تست هوش چندگانه به عنوان یک ابزار جامع بین مشاوران تحصیلی، روانشناسان و متحصصان شناخته شده است که تفسیر آن اطلاعات دقیقی برای شخص و مشاور به ارمغان می‌آورد.

تست هوش چندگانه ایران تحصیل دارای سوالات 5 گزینه ای است و حدود 20 دقیقه زمان نیاز دارد. هر تست در واقع جمله‌ای است که شما باید میزان موافقت خود را با آن در قالب یکی از پاسخ‌های زیر ارائه دهید.

 • کاملا موافقم
 • موافقم
 • تا حدودی
 • مخالفم
 • کاملا مخالفم

نکته مهمی که تمام متخصصان به آن اشاره میکنند این است که در هنگام انتخاب گزینه خود بیش از حد فکر نکنید و در صورت تردید اولین گزینه‌ای که به ذهنتان رسیده را انتخاب کنید.

معرفی تست هوش چندگانه ایران تحصیل

مزایای تست هوش چندگانه ایران تحصیل

از جمله نقاط قوت این تست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تست هوش چندگانه ایران تحصیل یک آزمون معتبر جهانی است.
 • قابل استفاده در حوزه‌های مختلف روانشناسی، آموزشی، گزینش و ارزیابی کارکنان است.
 • نتیجه آزمون قابل دانلود است و با یکبار انجام آن بصورت اینترنتی همیشه به آن دسترسی خواهید داشت.
 • سوالات این آزمون استاندارد هستند و بطور چندوجهی طراحی شده تا تمامی جوانب ذهنی شما را مورد بررسی قرار دهد.
 • هر یک از 9 بخش هوش شما جداگانه مورد بررسی دقیق قرار میگیرد.
 • با توجه به میزان بهره ذهنی شما از هریک از هوش‌های چندگانه.
 • بدون اتلاف وقت و انرژی برگزار میشود و داوطلب در هر ساعتی از شبانه روز میتواند بصورت آنلاین این تست را انجام دهد و…
 • نتایج تست قابلیت مقایسه و مقابله با جمعیت عمومی را داراست.

کاربردهای تست هوش چندگانه

تست هوش چندگانه در حوزه‌های متنوعی کاربرد دارد. برخی از کاربردهای این تست عبارتند از:

 •  انتخاب و ارزیابی کارکنان در سازمان‌ها
 • تشخیص استعدادهای هوشی در زمینه‌های مختلف مانند هنر، ورزش و علوم.
 • ارزیابی دانش‌آموزان و دانشجویان در زمان انتخاب رشته دهم و کنکور.
 • خودشناسی و توسعه فردی با استفاده از راهکارهای ارائه شده.
 • تحقیقات روانشناسی در زمینه هوش و عوامل مرتبط با آن.

کاربردهای تست هوش چندگانه

مولفه‌های تست هوش چندگانه ایران تحصیل

در تست هوش چندگانه ایران تحصیل ذهن شما از 9 جنبه مختلف مورد بررسی قرار میگیرد. این 9 مورد از قرار زیر هستند و به تفصیل در خصوص هر یک از آن ها توضیحاتی ارائه میگردد:

 • هوش موسیقیایی
 • هوش منطقی ریاضی
 • هوش طبیعت‌گرا
 • هوش هستی‌شناسی
 • هوش بین فردی
 • هوش بدنی جنبشی
 • هوش تجسمی
 • هوش کلامی زبانی
 • هوش درون فردی

هر یک از این موارد نشان میدهد تا چه حد ذهن شما برای آگاهی و آمادگی در این زمینه های خاص تبحر دارد.

مولفه‌های تست هوش چندگانه ایران تحصیل

هوش موسیقیایی

هوش موسیقیایی به توانایی فرد در فهم، تولید و بیان موسیقی اشاره دارد. افراد با هوش موسیقیایی بالا، توانایی شنیداری برتری در قسمت‌های مختلف موسیقی را دارند و می‌توانند الگوهای صوتی را به خوبی تشخیص دهند. آن‌ها قادرند ملودی‌ها و ریتم‌ها را به خوبی درک کنند و احساسات مختلف را از طریق موسیقی بیان کنند.

✅ توانایی در یادگیری نت‌نویسی و نواختن آلات موسیقی نیز برای افراد با هوش موسیقیایی بالا معمول است. این افراد در زمینه‌های هنری و موسیقی، مانند ترانه‌سرایی، آهنگسازی، نوازندگی و خوانندگی به خوبی عمل می‌کنند.

 هوش منطقی-ریاضی

هوش منطقی-ریاضی به توانایی فرد در حل مسائل منطقی و ریاضی اشاره میکند. افراد با هوش منطقی-ریاضی بالا، توانایی خوبی در تحلیل و استدلال منطقی دارند و مسائل ریاضی را به خوبی حل می‌کنند. آن‌ها قادر به تشخیص الگوها و ارتباطات منطقی در مسائل پیچیده هستند و توانایی حل مسائل ریاضی، آمار و هندسی را دارند.

✅ سهولت در انجام محاسبات ریاضی و استفاده از ابزارها و تکنیک‌های ریاضی برای افراد با هوش منطقی ریاضی بالا خصوصیت بارز افراد با هوش بالای منطقی-ریاضی است. معمولا این اشخاص در زمینه‌های مرتبط با علوم، مهندسی، ریاضیات، برنامه‌نویسی و… مستعد هستند.

هوش طبیعت‌گرا

هوش طبیعت‌گرا به مربوط به فهم و ارتباط با طبیعت و محیط زیست است. کسانی که هوش طبیعت‌گرای بالا دارند، در مشاهده و توجه به جزئیات طبیعت دقت بالایی دارند و ارتباط عمیقی با جانداران، گیاهان و عناصر طبیعی برقرار می‌کنند. آن‌ها قادر به درک روابط طبیعت هستند و اکوسیستم‌ها و تعامل بین عناصر مختلف طبیعت را به خوبی میشناسند.

✅ توانایی در محافظت و حفظ محیط زیست و تدابیر پایداری منابع جبران ناپذیر، برای افراد با هوش طبیعت‌گرای بالا امری خطیر است. این افراد میتوانند در زمینه‌های محیط زیست، علوم زمین، حیات وحش و… مشغول به کار شوند و با استفاده از هوش بالای خود در این زمینه پیشرفت کنند.

هوش هستی‌ شناسی

افرادی که هوش هستی‌ شناسی بالایی دارند، در فهم و بررسی معنویات، هدف زندگی و وجوه مختلف انسانی درک بالایی دارند . افراد با هوش هستی‌شناسی بالا، توانایی تفکر در مورد معنای زندگی، هدف‌گذاری و ارزش‌های شخصی را دارند. تحلیل و تعمق در مسائل فلسفی و اخلاقی مطابق با هوش بالای هستی شناسی است.

✅ ارزیابی اهداف و آرزوها و تصمیم‌گیری بر اساس ارزش‌های شخصی برای افراد با هوش هستی‌ شناسی بالا امری معمول است. این افراد معمولاً در شغل‌های روانشناسی، فلسفه، رواحانیت، مشاوره و… بیشترین بازدهی را خواهند داشت.

هوش بین فردی

منظور از هوش بین فردی، توانایی فرد در فهم و برقراری ارتباطات مؤثر با دیگران است. افراد با هوش بین فردی بالا، توانایی خوبی در فهم و تحلیل احساسات، نیازها و مشکلات دیگران دارند و قادر به شناخت و تعامل مؤثر با افراد مختلف، همدلی و همراهی در گروه‌ها و توانایی حل اختلافات و مسائل ارتباطی را دارند.

✅ ذکاوت در ارتباطات مدیریتی، رهبری و کار تیمی از مسائلی است که افراد با هوش فردی بالا در آن تبحر دارند. این اشخاص در زمینه‌هایی که نیازمند تعاملات اجتماعی قوی هستند، مانند روابط عمومی، مشاوره، مدیریت، فروش و… بیشتر موفق میشوند.

هوش بدنی جنبشی

منظور از هوش بدنی جنبشی، توانایی فرد در استفاده بهینه از قوای بدنی و تسلط بر حرکات فیزیکی خود است. افراد با هوش بدنی جنبشی بالا، توانایی بالقوه بدنی، تناسب اندام و هماهنگی حرکتی دارند. آن‌ها قادر به یادگیری و بهبود مهارت‌های جسمانی، تنوع در حرکات بدنی و تعادل جسمی بالا هستند.

✅ توانایی در انجام ورزش‌های مختلف، مهارت‌های رزمی، رقص و تمرینات ورزشی دیگر برای افراد با هوش بدنی جنبشی بالا معمول است. این افراد معمولاً در زمینه‌های ورزش، رقص، فیزیوتراپی و علوم ورزشی، به خوبی عمل می‌کنند.

هوش تجسمی

هوش تجسمی یکی از هوش‌های چندگانه است که به بررسی قدرت تجسم، درک مسائل فیزیکی، درک نمودار و… میپردازد. افراد دارای هوش تجسمی بالا در جهت یابی قوی هستند و استفاده از نقشه‌ها برای آنان سخت نیست. قدرت شناخت و زیبایی شناسی تصاویر، فیلم‌ها و عکس ها از جمله خصوصیات این افراد است.

✅ این تست می‌تواند به ارزیابی توانایی شما در تصویرسازی و تفکر سه‌بعدی کمک کند. نتایج این تست می‌تواند نشان دهد که شما در طراحی، نقشه‌برداری، هنرهای تجسمی، فیلمبرداری، کارگردانی و… چقدر توانمند هستید.

هوش کلامی/زبانی

قابلیت این دسته از اشخاص در درک الگوها و ساختارهای زبانی و کلامی است. این افراد میتوانند به دقت نقل قول کنند، داستان تعریف کنند، نقالی کنند و جمع را با کلام خود در دست بگیرند.

✅ نتایج این تست می‌تواند نشان دهد که شما در زمینه‌هایی مانند ادبیات، روزنامه‌نگاری، روابط عمومی و مذاکره چه قدر مهارت دارید و توانایی زبانی شما چقدر قوی است.

هوش درون فردی

افرادی که هوش درون فردی بالایی دارند نسبت به احساسات، هیجان ها و انگیزه های خودآگاهی خوبی دارند. این افراد از خود اندیشی، رویاپردازی و ارزیابی نقاط قوت و ضعف خود لذت می برند.

✅ این تست به شما کمک می‌کند تا درک بهتری از خودتان و رابطه شما با دیگران پیدا کنید. نتایج این تست ممکن است نشان دهد که شما در زمینه‌هایی مانند رهبری، انگیزشی، توسعه شخصی و روانشناسی چه قدر توانمند هستید و هوش درون فردی شما چه اندازه قوی است.

تفسیر نتایج تست هوش چندگانه ایران تحصیل

پس از انجام تست و پاسخ به هر 90 سوال این آزمون نتیجه و تفسیر آن در یک محیط کاربری مدرن به شما نمایش داده خواهد شد. در اولین قدم از تحلیل ذهنی شما، با نمودار کلی هوش چندگانه خود آشنا میشوید.

نمودار نتیجه تست استعدادیابی تحصیلی و شغلی

پس از مشاهده این نمودار، جدولی مطابق با تصویر زیر، هوش‌های بارز شما را نمایش میدهد که در واقع نقاط قوت شما است. تمامی این جنبه های هوشی کاملا نسبی هستند و این جدول نمایانگر این نیست که شما در زمینه‌ای بسیار مستعد هستید و در زمینه‌ دیگری هیچ شانسی برای موفقت شما وجود نداشته باشد.

هوش بارز شما در استعدادیابی تحصیلی و شغلی

شغل‌هایی که با هوش‌های بارز شما مطابقت دارد در 3 دسته به ترتیب اولویت بندی برای شما ارائه میشود که برای انتخاب رشته کنکور و انتخاب گروه آزمایشی سال دهم مدرسه میتواند کارایی داشته باشد.

مشاغل متناسب با تست شخصیت‌شناسی تحصیلی و شغلی

پس از مشاهده مشاغل طبق اولویت، به شما سبک‌هایی برای یادگیری بهتر ارائه میگردد که متناسب با نقاط قوت و ضعف هوش‌ چندگانه شماست. با خواندن این بخش میتوانید در پیشرفت شخصی خود قدم‌هایی استوارتر بردارید.

تفسیر سبک یادگیری در آزمون استعدادیابی شغلی و تحصیلی

در ادامه هر یک از هوش‌های چندگانه شما به دقت مورد بررسی قرار میگیرد و در خصوص هرکدام به تفصیل اطلاعاتی با توجه به نتایج شما ارائه میشود.

تحلیل هوش در تست استعداد سنجی کاری و درسی

راهکارهای بهبود نتایج آزمون هوش چندگانه

بعد از مشاهده نتایج و تفسیر آزمون، مرحله بررسی راهکارها فرا می‌رسد. برای بسیاری از داوطلبان، این مشکل پیش می‌آید که علیرغم علاقه‌شان به یک رشته خاص، نتوانند نمرات کافی در آن زمینه را کسب کنند. اما نگران نباشید، زیرا در تفسیر تست و انتخاب گروه آزمایشی و رشته کنکور، راهکارهایی برای افزایش بهره‌وری هوش مرتبط ارائه می‌شود.

علاوه بر این، تمرین‌های اصولی خاصی برای تقویت هوش در زمینه‌های مختلف ارائه می‌شود. هدف، زمان و روش اجرای هر یک از این تمرین‌ها به‌طور دقیق ذکر شده است. برای افزایش قابلیت در برخی رشته‌ها، تا 5 تمرین نیز معرفی شده است.

راهکارها و تمرینات تفسیر آزمون استعدادیابی تحصیلی و کاری

برای هر یک از جنبه‌های استعدادی، در قسمت نهایی تفسیر، یک کتاب پیشنهاد شده است. خواندن این کتاب‌ها علاوه بر اینکه شما را بر روی آن مورد خاص بیشتر متمرکز می‌کند، اطلاعات مفصلی درباره پرورش قدرت ذهنی و فراگیری شما ارائه می‌دهد.

افراد مشهور با نتیجه تست استعداد شغلی و تحصیلی مشابه

همانطور که مشاهده می‌کنید، افراد مشهوری که با تیپ شخصیتی شما مطابقت دارند نیز آورده شده‌اند و شما می‌توانید این بزرگان را به عنوان الگوی خود قرار دهید. همچنین، در بسیاری از بخش‌های تفسیری، پادکست‌هایی درباره هوش‌های مختلف نیز وجود دارد که گوش دادن به آنها لذت‌بخش و مفید است.


خلاصه مطلب

تست هوش چندگانه به عنوان یک ابزار معتبر در ارزیابی چند بعدی هوش انسان استفاده می‌شود. این تست با 90 سوال خود، توانایی‌های مختلف هوشی را در فرد سنجیده و نتایجی کمی و کیفی درباره سطح هوش افراد ارائه می‌دهد.

با استفاده از این تست، می‌توان روشهایی برای بهبود‌ هوش را شناسایی و رفتار و هوش افراد را در بخش‌های مختلف زندگی بهبود داد. با این حال، لازم است در استفاده از نتایج تست هوش چندگانه، نکاتی مانند شرایط اجرا و تفسیر صحیح نتایج را در نظر داشته باشیم.

ایران تحصیل به عنوان یک مرکز تخصصی مشاوره تحصیلی یکی از جامع ترین تفاسیر آزمون هوش چندگانه را ارائه کرده و بصورت کاملا آنلاین و بدون کوچکترین اتلاف وقت نتایج را در اختیار شما قرار میدهد.

برای دانلود pdf مقاله تست هوش چندگانه روی لینک کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

تست هوش چندگانه مناسب چه افرادی است؟

این تست برای تمامی افراد بالای 12 سال به خصوص کسانی که قصد انتخاب رشته تحصیلی، دانشگاهی، انتخاب شغل، ازدواج و... دارند توصیه میگردد.

تفسیر آزمون هوش چندگانه به چه صورت است؟

تفسیر آزمون هوش چندگانه ایران تحصیل بصورت آنلاین در اختیار شما قرار میگیرد و شامل مواردی از جمله تفسیر جز به جز تمامی ابعاد 9 گانه هوش شخص، اولویت بندی مشاغل سازگار، راهکار تقویت جوانب مختلف هوش و... میباشد.

 

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • آزمون صلاحیت بالینی

  زمان برگزاری آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی و دندانپزشکی 1403

  آزمون صلاحیت بالینی، یک آزمون برای ارزیابی توانایی بالینی فارغ‌التحصیلان پزشکی عمومی بعد از کارورزی می باشد. این آزمون، یکی از مراحل مهم و اصلی برای ورود به حرفه پزشکی به حساب می آید. هدف از آموزش بالینی در دوره...
 • ثبت نام آزمون msrt

  ثبت نام آزمون msrt سال 1403 + زمان، شرایط و مدارک

  داوطلبانی که قصد شرکت و ثبت نام آزمون msrt دارند، باید ابتدا به سایت سجاد که نشانی آن portal.saorg.ir مراجعه نمایید. سپس با نام‌نویسی در این سایت، اجازه ورود و ثبت نام آزمون msrt را پیدا کرده و مراحل لازم...
 • کارنامه آزمون های آزمایشی سنجش

  دریافت کارنامه آزمون های آزمایشی سنجش + مشاهده sanjesh.org

  قبل از اینکه در مورد مشاهده کارنامه آزمون های آزمایشی سنجش توضیح دهیم، ابتدا باید بگوییم که آزمون آزمایشی سنجش چیست؟ امروزه به دلیل رقابت سنگینی که در کنکور سراسری وجود دارد، برخی از موسسات، آزمون های آزمایشی مختلفی براساس...
 • ثبت نام آزمون وکالت

  ثبت نام آزمون وکالت 1403 + زمان، شرایط و مدارک

  ثبت نام آزمون وکالت توسط دو نهاد قوه قضاییه و دادگستری به صورت مجزا بر گزار می‌گردد و افرادی که قصد گرفتن پروانه وکالت دارند باید در این آزمون‌ها شرکت نمایند. طبق اطلاعیه جدید، متقاضیان ثبت نام در آزمون وکالت...
تماس با مشاور