تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
تحصیل همزمان در دو رشته

تحصیل همزمان در دو رشته + بخشنامه جدید 1401

تحصیل همزمان در دو رشته
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

اگر قصد تحصیل همزمان در دو رشته را دارید، لازم است از شرایط آن برای دانشگاه های مختلف آگاه باشید. امروزه امکان تحصیل همزمان در دو رشته برای تمامی دانشگاه ها امکان پذیر می باشد. از آنجایی که شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه آزاد با شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه سراسری متفاوت است این موارد را در ادامه با جزییات بیشتری بررسی خواهیم کرد. همچنین در ادامه قصد داریم به تمامی سوالات شما در رابطه با تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی و تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه پیام نورنیز پاسخ دهیم. بخشنامه تحصیل همزمان برای دانشگاه های مختلف نیز بررسی خواهد شد.

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه آزاد شرایط متفاوتی با دانشگاه پیام نور و یا سراسری دارد. به طور مثال برای تحصیل همزمان در دانشگاه سراسری لازم است یک سری شرایط خاص را داشته باشید و یا نخبه باشید که در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه پیام نور شرایط راحت تری نسبت به دانشگاه های دیگر دارد و دانشجویان در دانشگاه های پیام نور می توانند با خیالی آسوده تر این وضعیت تحصیلی را سپری نمایند. در ادامه همراه ما باشید تا از این موارد اطلاعات کافی را بدست آورید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بخشنامه تحصیل همزمان در دانشگاه های مختلف  از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

شرایط تحصیل همزمان دو رشته در دانشگاه های مختلف

طبق قوانین جدید وزرات علوم امروزه دانشجویان می توانند در دو دانشگاه مختلف و هم زمان در دو رشته به تحصیل بپردازند.

البته تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه آزاد با تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه پیام نور سراسری و علمی کاربردی متفاوت است که در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.

 

 

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه آزاد

در این قسمت همراه ما باشید تا شرایط تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه آزاد و همچنین شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه پیام نور را مورد بررسی قرار دهیم.

 ممکن است بسیاری از دانشجویان در مراکز دانشگاهی آزاد و پیام نور تصمیم برای ادامه تحصیل در دو رشته را داشته باشند. برای این کار نیاز است تا دانشجویان از جمله استعدادهای درخشان باشند.

این افراد باید از برگزیدگان‌ کنکور سراسری‌ با معرفی‌ سازمان‌ سنجش‌ بوده باشند و همچنین از طرف وزارت آموزش و پرورش به عنوان نخبه معرفی شوند.

افرادی که جزء برگزیدگان‌ جشنواره‌ خوارزمی‌ با معرفی‌ سازمان‌ پژوهش های‌ علمی‌ و صنعتی‌ ایران‌ هستند نیز می توانند به تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه آزاد و یا تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه پیام نور بپردازند.

به علاوه این افراد لازم است پس از حداقل دو نیمسال معدل کل 17 کسب کرده باشند. پس از کسب معدل 17 می توانند درخواست خود را به معاونت آموزشی دانشگاه محل تحصیل خود ارائه دهند.

 

 

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه پیام نور

 

 

برای اطلاعات بیشتر از شرایط تطبیق واحد ارشد دانشگاه آزاد کلیک کنید.

 

 

بخشنامه تحصیل همزمان

برای تحصیل در این حالت، لازم است با بخشنامه های تحصیلی آشنایی کافی را داشته باشید. به طور مثال یکی از نکات مهمی که در بخشنامه ها به آن اشاره شده است، تحصیل هم زمان در رشته پزشکی است. که این امکان وجود ندارد.

مورد بعدی نحوه پرداخت شهریه در رشته دوم برای دانشجویان ممتاز است. در این خصوص شرایط بدین شرح است که دانشجویان ممتاز از پرداخت شهریه معاف هستند. اما این حالت برای تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه سراسری است. اگر فرد رشته دوم را در دانشگاه غیر انتفاعی و یا پیام نور و یا آزاد بخواهد بگذراند، لازم است مطابق با دستور العمل دانشگاه در خصوص پرداخت شهریه عمل نماید.

نکته بعدی محل تحصیل در رشته دوم است که در این خصوص باید بدانید محل تحصیل رشته دوم اصولاً همان محل تحصیل رشته اول می باشد.

مدت زمان تحصیل نیز بدین صورت است که دانشجویان پس از شروع به تحصیل در رشته دوم، حداکثر می توانند 30 واحد از مجموع واحدهای هر دو رشته را انتخاب نمایند.

اگر دانشجوی دکتری باشید نیز طبق بخشنامه تحصیل هم زمان نمی توانید در رشته دوم به ادامه تحصیل بپردازید. زیرا دوره دکتری تخصصی است و دانشجویان باید فقط در همان دوره مشغول به تحصیل باشند.

 

 

برای اطلاع از نحوه شرکت در کنکور تجربی با مدرک لیسانس کلیک کنید.

 

 

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه پیام نور

در این قسمت همراه ما باشید تا تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه پیام نور را بیشتر بررسی کنیم. این دانشگاه از جمله مراکز آموزشی دولتی محسوب می شود و افراد بسیاری را به صورت با کنکور و بدون کنکور پذیرش می کند. تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه پیام نورباید طبق شرایط زیر باشد:

فقط افرادی که مقطع کارشناسی هستند می توانند در رشته دوم به ادامه تحصیل بپردازند.

پذیرش در رشته دوم هم با کنکور و هم با سوابق تحصیلی امکان پذیراست.

 دانشجویان آقا که معافیت تحصیلی دارند باید آن را برای رشته دوم خود نیز ارائه دهند.

تمامی دروسی که برای رشته اول گذرانده می شود می تواند برای رشته دوم معادل سازی گردد.

 

 

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه آزاد

 

 

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه سراسری

در این قسمت همراه ما باشید تا تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه سراسری را بررسی کنیم.در حال حاضر تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه سراسری برای دانشگاه تهران فراهم است. در دانشگاه تهران طرحی به نام ” تحصیل در رشته فرعی ” وجود دارد. در این طرح دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند در سقف واحدهای مجاز به انتخاب واحد بپردازند.

از این طرح دانشجویان ورودی در سال 98 می توانند استفاده نمایند. این دانشجویان با شرکت در این طرح می توانند بین 15 الی 51 واحد را اخذ کرده و پاس کنند. پس از پایان واحدها نیز دانشجویان دانش آموخته محسوب شده و مدرک برای آن ها صادر خواهد شد.

 

 

برای اطلاع از شهریه دانشگاه آزاد بدون کنکور کلیک کنید.

 

 

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی

در این قسمت همراه ما باشید تا شرایط تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی را بررسی کنیم. در حال حاضر این امکان در دانشگاه علمی کاربردی نیز فراهم شده است که دانشجویان بتوانند در دو رشته هم زمان تحصیل داشته باشند. یکی از شرایط مهمی که در تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی گنجانده شده است، توجه به علاقه داوطلبان است. در حال حاضر دانشگاه علمی کاربردی در دو مقطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می پذیرد.

برای ثبت نام نیز لازم است حداقل دو نیمسال از رشته اول گذشته باشد، تا داوطلبان بتوانند ثبت نام خود را انجام دهند. پس از ثبت نام معاونت آموزشی درخواست دانشجویان را بررسی کرده و به صورت کتبی به دانشکده ارائه می دهد. اگر داوطلب شرایط کافی را داشته باشد، می تواند به تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی بپردازد.

هنگام تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی لازم است بدانید که رشته انتخاب شده باید مورد تایید معاونت آموزشی دانشگاه مورد نظر بوده باشد. به صورت کلی رشته های زیر بیشتر در اولویت خواهند بود:

رشته های مورد نیاز توسعه فرهنگی: از جمله رشته های الهیات، زبان و ادبیات فارسی.

رشته های در حیطه علمی: از جمله رشته های علوم پایه و فلسفی.

رشته های مکمل رشته اول: وابسته به رشته اول دانشجویان است.

رشته های هنری: عمده رشته های گروه آموزشی هنر.

 

 

برای اطلاع از شرایط نحوه اخذ دو دیپلم به صورت همزمان کلیک کنید.

 

 

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی

شرایط تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی به شرح زیر است:

اگر جزء دانشجویان استعداد درخشان باشید، می توانید برای تحصیل در رشته دوم اقدام کنید. افرادی استعداد درخشان محسوب می شوند که معدل بالای 17 داشته باشند.

اگر جزء افراد برگزیده در جشنواره های علمی باشید نیز می توانید در دانشگاه علمی کاربردی به تحصیل در دو رشته بپردازید.

دانشجویان ممتازنیز می توانند در دو رشته به ادامه تحصیل در دانشگاه علمی کاربری بپردازند.

توجه داشته باشید افرادی که داوطلب تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی هستند، نمی توانند رشته دوم خود را تغییر دهند.

 

 

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه سراسری

 

 

 

برای اطلاع از نحوه تحصیل همزمان با سربازی کلیک کنید.

 

 

معادل سازی دروس مشترک دو رشته تحصیلی

طبق بخشنامه تحصیل هم زمان افرادی که در دانشگاه علمی کاربردی در حال تحصیل در دو رشته هم زمان هستند می توانند از معادل سازی دروس نیز بهره ببرند. به علاوه امکان معادل کردن درس های پایه نیز وجود خواهد داشت.

 

 

برای اطلاع از نحوه تغییر رشته در مقطع ارشد کلیک کنید.

 

 

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی تمامی نکات مربوط به تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه آزاد و همچنین تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه پیام نور بپردازیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه سراسری و یا تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی داشتید، می توانید با کارشناسان ما برای دریافت نکات تکمیلی در حوزه بخشنامه تحصیل همزمان تماس بگیرید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بخشنامه تحصیل همزمان  از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد

رشته های دکتری دانشگاه آزاد

بهترین شیوه مطالعه برای کنکور دکتری 

بخشنامه بازگشت به دانشگاه آزاد

 

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا امکان تحصیل همزمان در دو رشته  در دانشگاه سراسری وجود دارد؟

بله هم در دانشگاه سراسری و هم در دانشگاه آزاد این امکان وجود دارد.

آیا امکان تحصیل همزمان در دو مقطع وجود دارد؟

بله اگر دوره ارشد و کارشناسی و یا کارشناسی و کاردانی باشد، این امکان وجود دارد.

شرایط تحصیل همزمان در مقطع ارشد و دکتری چیست؟

این مورد شرایط خاصی دارد که باید داوطلبان واجد آن شرایط باشند.

چه رشته هایی را می توان به صورت همزمان خواند؟

اولویت با رشته های علوم انسانی و هنری است.

نظرات

 1. Negin
  ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۶

  سلام اگرکسی دررشته فقه و حقوق دانشگاه غیرانتفاعی ترم ۴ درس بخونه میتونه دوباره کنکور بده و همزمان داروسازی دولتی بخونه؟

  • mansuri
   ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۰

   سلام وقت بخیر بله موردی ندارد

 2. نگار
  ۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۷

  سلام روز بخیر
  من دانشجو مهندسی عمران دانشگاه ازاد تهران هستم. امسال کنکور هنر میدم
  میخواستم ببینم ایا امکانش هست همزمان بشه هنر در دانشگاه دولتی خوند و مهندسی در ازاد؟

  • isaei
   ۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۲

   سلام وقت بخیر
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 3. رضا
  ۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۳

  سلام وقتتون بخیر
  امکانش هست در کنار رشته پزشکی یه رشته دیگه مثل شیمی به صورت مجازی در کنار پزشکی خوند؟ فرقی نداره رشته دوم سراسری باشه یا آزاد؟

  • maleki
   ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۴

   سلام وقتتون بخیر
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس فرمایید.

 4. سلام
  ۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۰

  سلام وقتتون بخیر امکانش هست کسی در کنار پرستاری فرهنگیان بخونه و یا برعکس؟ و دوتاش هم سراسری باشه؟

  • karimi
   ۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۴

   سلام خیرشانس کمی دارین برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 5. کاربر
  ۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۹

  سلام وقتتون بخیر امکانش هست مثلا کسی مامایی جندی شاپور اهواز روزانه سراسری بخونه و معدلش بالای 18باشه و درکنارش به دانشگاه درخواست بده که مثلا پرستاری یا تغذیه روزانه سراسری بخونه؟

  • karimi
   ۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۶

   سلام شماشانس پایینی دارین برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 6. زهرا
  ۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۵

  سلام وقتتون بخیر
  می خواستم بدونم ایا کسی که پزشکی یا دندان روزانه دانشگاه تهران رو می خونه (در صورتی که جز رتبه های برتر کنکور باشه و معدل بالای ۱۷ در دانشگاه داشته باشه و خلاصه همه ی شرایط اداری فراهم باشه) ایا این امکان رو داره که مهندسی هوافضا رو به صورت همزمان در یک دانشگاه دولتی دیگه به صورت شبانه بخونه؟ (البته با موافقت دو دانشگاه و شرایط لازم)
  اگر بله ، ایا رشته دوم رو میتونه در دانشگاه های امیر کبیر و ..(دانشگاه معتبر در سطح بین الملل برای اپلای) بخونه؟
  ممنون میشم اگر کامل پاسخ بدید.

  • bagheri
   ۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۷

   ببا سلام اگر شرایط تحصیل همزمان را داشته باشد میتواند در مقطع پایین تر تحصیل همزمان دهد ولی دوتاش نمیتواند تحصیل رایگان باشد

 7. امیر حسین
  ۱۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۳۱

  سلام و عرض ادب🌹🙏
  ممنون از سایت مفید شما🙏🌹
  آیا امکان تحصیل همزمان در دانشگاه فرهنگیان (شهید رجایی)و علمی کاربردی میباشد؟!
  با سپاس🌷🌷

  • abbasi
   ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۵

   سلام وقت بخیر
   خیر شما امکان تحصیل همزمان را ندارید.

 8. فاطمه
  ۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۴

  سلام وخسته نباشید.ببخشین بنده ترم اخر دکتری دانشگاه ازاد هستم فقط دفاعم مونده ایا در دانشگاه علوم پزشکی دوره کارشناسی قبول بشم میتونم برم .ایا ترم اول بهم مرخصی میدن که دفاع دکتری رو انجام بدم؟چون یا شهریور یا ابان وقت دفاع هست.ممنون میشم راهنمایی کنین

  • karimi
   ۳۰ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۰

   سلام خیربرای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 9. سعید
  ۲ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۶

  با سلام، بنده دارای کارت پایان خدمت و مدرک لیسانس دانشگاه فنی و حرفه ای می‌باشم، در حال حاضر مشغول به تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی بجنورد می باشم، آیا میتوانم همزمان و بدون اینکه کسی متوجه شود، در مقطع ارشد رشته مکانیک (روزانه یا شبانه) و از طریق قبولی در آزمون ارشد نیز ادامه تحصیل دهم؟
  سوابق تحصیلی بنده و اینکه هم اکنون در حال تحصیل می باشم در سایت استعلام وزارت علوم موجود است، آیا این سوابق مشکلی ایجاد میکنند؟!؟
  با تشکر

  • fathollahi
   ۱۳ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۳۵

   سلام خیر نمیشه بصورت همزمان ادامه تحصیل در دو مقطع مختلف داشت و باید به دانشگاه خودت اعلام کنید

 10. ماهان
  ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۷

  سلام و درود من ترم2 کارشناسی رشته شیمی دانشگاه پیام نور هستم
  میخاستم بدونم میتونم همزمان با تحصیل در دانشگاه پیام نور در یک رشته ایی در دانشگاه علمی کاربردی هم تحصیل کنم وبه صورت همزمان در دو دانشگاه پیام نور و علمی کاربردی باشه

  • fattahi
   ۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۰

   سلام وقت بخیر
   اگر مشکل نظام وظیفه ندارید میتوانید حین تحصیل در دانشگاه پیام نور در سایر دانشگاه ها هم تحصیل کنید اما اگر مشمول نظام وظیفه هستید اجازه تحصیل همزمان ندارید چون بازگشت به عقب محسوب میشود .

مطالب مرتبط

ایران تحصیل
تماس با مشاور