ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

تحصیل همزمان در دو رشته + بخشنامه جدید ۱۴۰۲

تحصیل همزمان در دو رشته
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

اگر قصد تحصیل همزمان در دو رشته را دارید، لازم است از شرایط آن برای دانشگاه های مختلف آگاه باشید. امروزه امکان تحصیل همزمان در دو رشته برای تمامی دانشگاه ها امکان پذیر می باشد. از آنجایی که شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه آزاد با شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه سراسری متفاوت است این موارد را در ادامه با جزییات بیشتری بررسی خواهیم کرد. همچنین در ادامه قصد داریم به تمامی سوالات شما در رابطه با تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی و تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه پیام نورنیز پاسخ دهیم. بخشنامه تحصیل همزمان برای دانشگاه های مختلف نیز بررسی خواهد شد.

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه آزاد شرایط متفاوتی با دانشگاه پیام نور و یا سراسری دارد. به طور مثال برای تحصیل همزمان در دانشگاه سراسری لازم است یک سری شرایط خاص را داشته باشید و یا نخبه باشید که در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه پیام نور شرایط راحت تری نسبت به دانشگاه های دیگر دارد و دانشجویان در دانشگاه های پیام نور می توانند با خیالی آسوده تر این وضعیت تحصیلی را سپری نمایند. در ادامه همراه ما باشید تا از این موارد اطلاعات کافی را بدست آورید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بخشنامه تحصیل همزمان در دانشگاه های مختلف  از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

شرایط تحصیل همزمان دو رشته در دانشگاه های مختلف

طبق قوانین جدید وزرات علوم امروزه دانشجویان می توانند در دو دانشگاه مختلف و هم زمان در دو رشته به تحصیل بپردازند.

البته تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه آزاد با تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه پیام نور سراسری و علمی کاربردی متفاوت است که در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.

 

 

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه آزاد

در این قسمت همراه ما باشید تا شرایط تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه آزاد و همچنین شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه پیام نور را مورد بررسی قرار دهیم.

 ممکن است بسیاری از دانشجویان در مراکز دانشگاهی آزاد و پیام نور تصمیم برای ادامه تحصیل در دو رشته را داشته باشند. برای این کار نیاز است تا دانشجویان از جمله استعدادهای درخشان باشند.

این افراد باید از برگزیدگان‌ کنکور سراسری‌ با معرفی‌ سازمان‌ سنجش‌ بوده باشند و همچنین از طرف وزارت آموزش و پرورش به عنوان نخبه معرفی شوند.

افرادی که جزء برگزیدگان‌ جشنواره‌ خوارزمی‌ با معرفی‌ سازمان‌ پژوهش های‌ علمی‌ و صنعتی‌ ایران‌ هستند نیز می توانند به تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه آزاد و یا تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه پیام نور بپردازند.

به علاوه این افراد لازم است پس از حداقل دو نیمسال معدل کل 17 کسب کرده باشند. پس از کسب معدل 17 می توانند درخواست خود را به معاونت آموزشی دانشگاه محل تحصیل خود ارائه دهند.

 

 

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه پیام نور

 

 

برای اطلاعات بیشتر از شرایط تطبیق واحد ارشد دانشگاه آزاد کلیک کنید.

 

 

بخشنامه تحصیل همزمان

برای تحصیل در این حالت، لازم است با بخشنامه های تحصیلی آشنایی کافی را داشته باشید. به طور مثال یکی از نکات مهمی که در بخشنامه ها به آن اشاره شده است، تحصیل هم زمان در رشته پزشکی است. که این امکان وجود ندارد.

مورد بعدی نحوه پرداخت شهریه در رشته دوم برای دانشجویان ممتاز است. در این خصوص شرایط بدین شرح است که دانشجویان ممتاز از پرداخت شهریه معاف هستند. اما این حالت برای تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه سراسری است. اگر فرد رشته دوم را در دانشگاه غیر انتفاعی و یا پیام نور و یا آزاد بخواهد بگذراند، لازم است مطابق با دستور العمل دانشگاه در خصوص پرداخت شهریه عمل نماید.

نکته بعدی محل تحصیل در رشته دوم است که در این خصوص باید بدانید محل تحصیل رشته دوم اصولاً همان محل تحصیل رشته اول می باشد.

مدت زمان تحصیل نیز بدین صورت است که دانشجویان پس از شروع به تحصیل در رشته دوم، حداکثر می توانند 30 واحد از مجموع واحدهای هر دو رشته را انتخاب نمایند.

اگر دانشجوی دکتری باشید نیز طبق بخشنامه تحصیل هم زمان نمی توانید در رشته دوم به ادامه تحصیل بپردازید. زیرا دوره دکتری تخصصی است و دانشجویان باید فقط در همان دوره مشغول به تحصیل باشند.

 

 

برای اطلاع از نحوه شرکت در کنکور تجربی با مدرک لیسانس کلیک کنید.

 

 

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه پیام نور

در این قسمت همراه ما باشید تا تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه پیام نور را بیشتر بررسی کنیم. این دانشگاه از جمله مراکز آموزشی دولتی محسوب می شود و افراد بسیاری را به صورت با کنکور و بدون کنکور پذیرش می کند. تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه پیام نورباید طبق شرایط زیر باشد:

فقط افرادی که مقطع کارشناسی هستند می توانند در رشته دوم به ادامه تحصیل بپردازند.

پذیرش در رشته دوم هم با کنکور و هم با سوابق تحصیلی امکان پذیراست.

 دانشجویان آقا که معافیت تحصیلی دارند باید آن را برای رشته دوم خود نیز ارائه دهند.

تمامی دروسی که برای رشته اول گذرانده می شود می تواند برای رشته دوم معادل سازی گردد.

 

 

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه آزاد

 

 

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه سراسری

در این قسمت همراه ما باشید تا تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه سراسری را بررسی کنیم.در حال حاضر تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه سراسری برای دانشگاه تهران فراهم است. در دانشگاه تهران طرحی به نام ” تحصیل در رشته فرعی ” وجود دارد. در این طرح دانشجویان مقطع کارشناسی می توانند در سقف واحدهای مجاز به انتخاب واحد بپردازند.

از این طرح دانشجویان ورودی در سال 98 می توانند استفاده نمایند. این دانشجویان با شرکت در این طرح می توانند بین 15 الی 51 واحد را اخذ کرده و پاس کنند. پس از پایان واحدها نیز دانشجویان دانش آموخته محسوب شده و مدرک برای آن ها صادر خواهد شد.

 

 

برای اطلاع از شهریه دانشگاه آزاد بدون کنکور کلیک کنید.

 

 

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی

در این قسمت همراه ما باشید تا شرایط تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی را بررسی کنیم. در حال حاضر این امکان در دانشگاه علمی کاربردی نیز فراهم شده است که دانشجویان بتوانند در دو رشته هم زمان تحصیل داشته باشند. یکی از شرایط مهمی که در تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی گنجانده شده است، توجه به علاقه داوطلبان است. در حال حاضر دانشگاه علمی کاربردی در دو مقطع کاردانی و کارشناسی دانشجو می پذیرد.

برای ثبت نام نیز لازم است حداقل دو نیمسال از رشته اول گذشته باشد، تا داوطلبان بتوانند ثبت نام خود را انجام دهند. پس از ثبت نام معاونت آموزشی درخواست دانشجویان را بررسی کرده و به صورت کتبی به دانشکده ارائه می دهد. اگر داوطلب شرایط کافی را داشته باشد، می تواند به تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی بپردازد.

هنگام تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی لازم است بدانید که رشته انتخاب شده باید مورد تایید معاونت آموزشی دانشگاه مورد نظر بوده باشد. به صورت کلی رشته های زیر بیشتر در اولویت خواهند بود:

رشته های مورد نیاز توسعه فرهنگی: از جمله رشته های الهیات، زبان و ادبیات فارسی.

رشته های در حیطه علمی: از جمله رشته های علوم پایه و فلسفی.

رشته های مکمل رشته اول: وابسته به رشته اول دانشجویان است.

رشته های هنری: عمده رشته های گروه آموزشی هنر.

 

 

برای اطلاع از شرایط نحوه اخذ دو دیپلم به صورت همزمان کلیک کنید.

 

 

شرایط تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی

شرایط تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی به شرح زیر است:

اگر جزء دانشجویان استعداد درخشان باشید، می توانید برای تحصیل در رشته دوم اقدام کنید. افرادی استعداد درخشان محسوب می شوند که معدل بالای 17 داشته باشند.

اگر جزء افراد برگزیده در جشنواره های علمی باشید نیز می توانید در دانشگاه علمی کاربردی به تحصیل در دو رشته بپردازید.

دانشجویان ممتازنیز می توانند در دو رشته به ادامه تحصیل در دانشگاه علمی کاربری بپردازند.

توجه داشته باشید افرادی که داوطلب تحصیل هم زمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی هستند، نمی توانند رشته دوم خود را تغییر دهند.

 

 

تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه سراسری

 

 

 

برای اطلاع از نحوه تحصیل همزمان با سربازی کلیک کنید.

 

 

معادل سازی دروس مشترک دو رشته تحصیلی

طبق بخشنامه تحصیل هم زمان افرادی که در دانشگاه علمی کاربردی در حال تحصیل در دو رشته هم زمان هستند می توانند از معادل سازی دروس نیز بهره ببرند. به علاوه امکان معادل کردن درس های پایه نیز وجود خواهد داشت.

 

 

برای اطلاع از نحوه تغییر رشته در مقطع ارشد کلیک کنید.

 

 

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی تمامی نکات مربوط به تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه آزاد و همچنین تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه پیام نور بپردازیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به اطلاعات بیشتری در خصوص تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه سراسری و یا تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربردی داشتید، می توانید با کارشناسان ما برای دریافت نکات تکمیلی در حوزه بخشنامه تحصیل همزمان تماس بگیرید.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با بخشنامه تحصیل همزمان  از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد

رشته های دکتری دانشگاه آزاد

بهترین شیوه مطالعه برای کنکور دکتری 

بخشنامه بازگشت به دانشگاه آزاد

 

5/5 - (1 امتیاز)
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا امکان تحصیل همزمان در دو رشته  در دانشگاه سراسری وجود دارد؟

بله هم در دانشگاه سراسری و هم در دانشگاه آزاد این امکان وجود دارد.

آیا امکان تحصیل همزمان در دو مقطع وجود دارد؟

بله اگر دوره ارشد و کارشناسی و یا کارشناسی و کاردانی باشد، این امکان وجود دارد.

شرایط تحصیل همزمان در مقطع ارشد و دکتری چیست؟

این مورد شرایط خاصی دارد که باید داوطلبان واجد آن شرایط باشند.

چه رشته هایی را می توان به صورت همزمان خواند؟

اولویت با رشته های علوم انسانی و هنری است.

مطالب مرتبط

نظرات

 1. Avatar photo
  mojtaba.delavar
  ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۰

  با سلام
  در حال حاضر دانشجوی دکتری تخصصی مهندسی منابع طبیعی تکثیر و پرورش آبزیان می باشم (در انتظار اکسپت مقاله جهت انجام مرحله ی دفاعیه)
  آیا امکانش هست همزمان در مقطع کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی بهداشت مواد غذایی دانشجو شوم؟

  • Avatar photo
   tahmasebi
   ۱۸ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۳

   سلام دوست عزیز از نظر قلنونی دانشجویان مقطع دکترا مجاز به ادامه تحصیل همزمان نمیباشند اما چون هدف شما علمی کاربردی میباشد با دانشگاه مبداو مقصد در این خصوص رایزنی کنید.

 2. Avatar photo
  amin
  ۲۹ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۱

  سلام
  دانشجوی روزانه پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران هستم
  ایا از طریق معدل الف، جشنواره جوان خارزمی یا…در صورت عضویت استعداد های درخشان یا بنیاد ملی نخبگان می تونم در رشته دوم تحصیل کنم؟
  وایا در کل راهی هست؟

  • Avatar photo
   rahdar
   ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۰

   سلام وقت بخیر .
   بله از طریق معدا الف ، جشنواره جوان خوارزمی و المپیاد های علمی دیگر میتوانید در دو رشته همزمان تحصیل کنید.

 3. Avatar photo
  Anonymous
  ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۲۶

  سلام وقت بخیر من الان ترم ۲ مهندسی کامپیوتر آزاد هستم و از یک ماه قبل درباره دو رشته ای دن همزمان در همون مقطع و همون واحد دانشگاهی تحقیق کردم و چند بار آموزش هم رفتم و گفتن مشکلی نداره و شرایط خاصی نداره و چند روز برای روان شناسی ثبت نام کردم و الان دو رشته ای هستم خواستم از شماهم سوال بپرسم اوکیه هنه جی الان ؟ جون من المپیادی چیزی نبودم و هردو رشته هم با سوابق تحصیلی ثبت نام کردم ( آموزش میگه همه چی اوکیه )

  • Avatar photo
   tahmasebi
   ۲۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۸

   سلام دوست عزیز برای تحصیل همزمان شما حتما باید جزو استعدادهای درخشان باشید، اگر دانشگاه بشما اطمینان داده باشد که مشکلی در این مورد وجود ندارد باید واحد مربوطه در ارتباط باشید.

 4. Avatar photo
  عاطفه
  ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۳۵

  سلام .در مقطع کارشناسی ارشد سراسری شبانه مشغول به تحصیل هستم.آیا امکان تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی دانشگاه غیرانتفاعی مجازی را دارم.
  لطفا سوالم رو جواب بدین هر کی یه چیزی میگه. سنجش میگه نمیشه

  • Avatar photo
   مشاور رضایی
   ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۴۲

   سلام وقت بخیر تحصیل هم زمان در دو مقطع تحصیلی متفاوت امکان پذیر نمیباشد

 5. Avatar photo
  fatmh
  ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۷

  سلام من دانشجوی ترم 3 کارشناسی حسابداری دانشگاه آزاد هستم و 75 واحد حسابداری رو پاس کردم .
  سوالم اینکه اگر پزشکی قبول شم میتونم بعد از انصراف از حسابداری دروس عمومی رو تطبیق واحد کنم ؟ و سوال بعدی اینکه همزمان با رشته پزشکی ۶۰ واحد باقی مونده رشته حسابداری رو دانشگاه پیام نور ادامه بدم و اگر معدل هر دو رشته بالای ۱۷ باشه مجاز به انتخاب واحد بیشتر ۳۰ هستم یا نه ؟

  • Avatar photo
   مشاور رضایی
   ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۶

   سلام وقت بخیر تحصیل هم زمان در رشته حسابداری و پزشکی امکان پذیر نمیباشد

 6. Avatar photo
  احمد
  ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۶

  سلام من میخواستم بدونم اگر در کنکور سراسری شرکت کنم و رشته فرهنگیان و پرستاری دانشگاه آزاد را باهم قبول شوم میتوانم جهت انتخاب رشته اقدام کنمـ؟ من معافیت دائم دارم..

  • Avatar photo
   مشاور رضایی
   ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۹

   سلام وقت بخیر قبولی شما فقط در یک رشته امکان پذیر میباشد

 7. Avatar photo
  سارا
  ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۵۴

  سلام من نقاشی دانشگاه غیر انتفاعی تکمیل ظرفیت بهمن قبول شدم امکانش هست تو دانشگاه به جز نقاشی در طراحی لباس هم تحصیل کنم یعنی هم زمان این دورشته رو بخونم؟

  • Avatar photo
   rahdar
   ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۴

   سلام وقت بخیر .
   خیر امکان تحصیل همزمان وجود ندارد مگر با داشتن شرایط علمی ویژه

   • Avatar photo
    Leila
    ۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۷

    با سلام . من در حال حاضر رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه سراسری ( علوم پزشکی ) درس می‌خوانم . ایا میتوانم برای رشته حسابداری دانشگاه آزاد ثبت نام کنم و علوم آزمایشگاهی سراسری و حسابداری آزاد با هم بخوانم .

    • Avatar photo
     tahmasebi
     ۲ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۴

     سلام دوست عزیز تحصیل همزمان نیاز به شرایط خاصی دارد،باید جزو استعدادهای درخشان باشید.

 8. Avatar photo
  جعفری
  ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۳

  با سلام، من الان ارشد اقتصاد دانشگاه ازاد میخونم و تا شهریور۱۴۰۴ معافیت تحصیلی‌دارم،الان با سابقه تحصیلی در کارشناسی پیوسته ی همون دانشگاه در رشته مدیریت مالی قبول‌شدم،امکان تحصیل همزمان دارم و معافیت تحصیلیم به مشکل نمیخوره؟چون میگن دانشجویانی که کارت معافیت دائم ندارن هر مقطع یکبار میتونن تحصیل کنن

  • Avatar photo
   مشاور فتح اللهی
   ۱۱ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۵

   سلام وقت بخیر
   اگر هر دو مقطع را در یک بازه زمانی بتوانید به اتمام برسانید مشکلی برای تحصیل همزمان ندارید و باید دانشگاه موافقت کند

 9. Avatar photo
  مجید
  ۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۳

  من لیسانس حسابداری پیام نور دارم الان هم دانشجو کارشناسی مهندسی پزشکی ازاد هستم میتونم با مدرک حسابداریم برا ارشد شرکت کنم؟ مثلا ارشد مهندسی پزشکی

  • Avatar photo
   مشاور حمامی
   ۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۳۱

   سلام وقتتون بخیر شرایط تحصیل همزمان باید برای شما برسی شود برای دریافت اطلاعات بیشر با ما تماس بفرمایید

  • Avatar photo
   مشاور جوادی
   ۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۲۷

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی اگر با آزمون اقدام میکنید مشکلی نداره.

 10. Avatar photo
  A.s
  ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۴

  با سلام . من دانشجوی رشته پرستاری آزاد هستم . می تونم همزمان پزشکی دولتی هم بخونم ؟

  • Avatar photo
   مشاور عیسائی
   ۳ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۲۵

   سلام وقت بخیر
   خیر امکان پذیر نمیباشد.جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 11. Avatar photo
  ..........
  ۲۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۵۲

  سلام وقت بخیر

  ایا امکان تحصیل همزمان کاردانی علمی کاربردی و کارشناسی پیام نور وجود داره ؟

  • Avatar photo
   مشاور عیسائی
   ۲۲ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۱۱

   سلام وقت بخیر
   با توجه به شرایط شما این امر امکان پذیر نمیباشد.جهت اطلاع از شرایط با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 12. Avatar photo
  ....
  ۳۰ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۵

  سلام وقت بخیر
  من دانشجوی تاریخ چمران ترم سوم هستم میخواستم بپرسم که امکان داره من در همون دانشگاه رشته زبان و ادبیات فرانسه که براساس سوابق تحصیلی هس رو بخونم؟!
  یا اینکه رشته روانشناسی در دانشگاه پیام نور بخونم؟! کدومش امکان پذیر هس؟!

  • Avatar photo
   مشاور ابراهیمی
   ۱ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۴

   سلام
   خانم هستید یا آقا؟
   اگر آقا هستید باید مسائل مربوط به نظام وظیفه رو در نظر بگیرید.
   درغیر این صورت معمولا مشکلی نداره
   اما برای بررسی درست و دقیق شرایط تون و اطلاع از ظرفیت دانشگاه، تماس بگیرید

   • Avatar photo
    ....
    ۴ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۲

    مرسی برا جواب دادن
    فقط من معدل کلم 17 نیس، 15 هس مشکلی پیش میاد؟!

    • Avatar photo
     مشاور فتح اللهی
     ۱۷ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۶

     سلام باید برای تحصیل همزمان موافقت دانشگاه را داشته باشید

 13. Avatar photo
  علی
  ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۳

  سلام وقت بخیر من دانشجوی کارشناسی رشته برق دانشگاه صنعتی اصفهان هستم و میخوام دو رشته ای کنم با رشته ریاضی ولی چون نه رتبه کنکور من اون شرایط گفته شده رو نداره و نه المپیادی بودم، استعدادهای درخشان دانشگاه اجازه تحصیل همزمان در دو رشته رو به من نمیدهد. آیا راه حلی برای پیگیری این موضوع هست از طریق خود دانشگاه؟

  • Avatar photo
   مشاور حمامی
   ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۷

   سلام وقتتون بخیر امکان دو رشته ای بودن وجود دارد ولیکن شرایط شما باید مورد بررسی قرار گیرد

   • Avatar photo
    علی
    ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۵۷

    شما اطلاعی ندارید که برای بررسی شرایط باید به کدام واحد یا قسمت دانشگاه مراجعه کنیم؟ چرا که واحد استعداد درخشان این دانشگاه اصرار زیادی دارد که بخشنامه وزارت علوم عوض شده و نمی توان این کار رو انجام داد.

    • Avatar photo
     مشاور فتح اللهی
     ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۲

     سلام برای تحصیل همزمان باید تایید دانشگاه اول را داشته باشید که تعهد میدهید هر دو رشته را در یک بازه زمانی تمام میکنید و باید با اموزش دانشگاه صحبت کنید

 14. Avatar photo
  علی
  ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۱

  سلام وقت بخیر من دانشجوی کارشناسی رشته برق دانشگاه صنعتی اصفهان هستم و میخوام دو رشته ای کنم با رشته ریاضی ولی چون نه رتبه کنکور من اون شرایط گفته شده رو نداره و نه المپیادی بودم، استعدادهای درخشان دانشگاه اجازه تحصیل همزمان در دو رشته رو به من نمیدهد. آیا راه حلی

  • Avatar photo
   مشاور حمامی
   ۷ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۶

   سلام وقت بخیر امکانش وجود دارد اما شرایط خاص برای پذیرش وجود دارد که باید بررسی شود

 15. Avatar photo
  ...
  ۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۱

  یعنی نمیشه پزشکی سراسری و مهندسی برق پیام نور همزمان خوند؟

  • Avatar photo
   مشاور جوادی
   ۱ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۸

   سلام وقت بخیر
   دوست گرامی برای رشته های علوم پزشکی امکان پذیر نیست

 16. Avatar photo
  Niayesh
  ۲۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۰:۳۶

  سلام میخواستم بدونم دانشجوی کارشناسی دانشگاه ازاد برای رشته ی دوم میتونه سراغ دندانپزشکی سراسری بره؟؟
  و اینکه من یه چیزی رو متوجه نشدم برگزیدگان ازمون سراسری مجاز هستن دو رشته رو در هر دانشگاهی تحصیل کنند؟؟

  • Avatar photo
   maleki
   ۲۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۲۸

   سلام وقت بخیر
   یک رشته کارشناسیو یک رشته کارشناسی ارشد را برای تحصیل هم زمان می توانید انتخاب کنید.

 17. Avatar photo
  مهدی
  ۲۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۵

  سلام وقت بخیر من در کنکور امسال دانشگاه فرهنگیان رشته آموزش ابتدایی قبول شدم ایا میتوانم از بهمن یه رشته دیگه در دانشگاه پیام نوز ثبت نام کنم؟

  • Avatar photo
   JAVADI
   ۲۳ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۴۸

   سلام روزبخیر
   بله دوست عزیز میتونید.

 18. Avatar photo
  علی
  ۲۲ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۴

  سلام من تو دانشگاه امیرکبیر مهندسی میخونم و عضو بنیاد ملی نیستم و مدال المپیاد هم ندارم راهی هست که بتونم اقتصاد کنارش بخونم توی یه دانشگاه دولتی؟

  • Avatar photo
   isaei
   ۲۵ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۲۹

   سلام باید موافقت دانشگاه رو برای تحصیل همزمان بگیری که کار آسانی نیست

 19. Avatar photo
  🌸🌸
  ۱۳ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۲

  سلام. من ۷۷ واحد از ۱۴۰ واحد روانشناسی رو در دانشگاه پیام نور گذروندم(معدل بالا ۱۷)و در حال تحصیل هستم. در صورت قبولی در یکی از رشته های دکترا حرفه ایی در دانشگاه روزانه در تیر ۱۴۰۲ اجازه دارم روانشناسی رو در کنارش تموم کنم؟ با بخاطر سه ترم دیگه باید انصراف بدم؟

  • Avatar photo
   abbasi
   ۱۶ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۰

   سلام وقت بخیر باید انصراف دهید

 20. Avatar photo
  فریبا کاظمی
  ۹ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۵۹

  دانشجوی ترم اول دانشگاه پیام نور با گرفتن یکسال مرخصی تحصیلی، میتواند برای تغییر رشته دیپلم همزمان در کلاس دوازدهم رشته دیگر دبیرستان شبانه ثبت نام و تحصیل کند؟(همزمان دانشجو و دانش آموز باشد؟)

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۱

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید جهت تحصیل همزمان در دو رشته برسی شود جهت کسب اطلاع بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 21. Avatar photo
  ر
  ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۱

  سلام ببخشید آیا دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه روزانه امکان تحصیل همزمان در رشته های مهندسی به عنوان رشته دوم رو داره؟در دانشگاه خودش یا دانشگاه دیگه ای؟

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۴

   سلام وقت بخیر تحصیل همزمان دو رشته نیازمند داشتن شروط ویژه ای است وضعیت شما باید دقیق تر برسی شود جهت کسب اطلاع از شرایط تحصیل همزمان با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 22. Avatar photo
  آریا
  ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۴

  میتونم برای انتخاب رشته دانشگاه هم زیست جانوری رو بخونم هم زیست سلولی ملکولی

  • Avatar photo
   bahraii
   ۲۸ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۳

   سلام وقت بخیر شرایط شما باید دقیق تر بررسی شود با توجه به نیمسال گذرانده و معدل شما برای اطلاعات بیشتر با مشاورین مجموعه ایرانتحصیل تماس بگیرید

 23. Avatar photo
  محمد
  ۲۴ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۸

  سلام وقت بخیر
  من سال ۹۹ وارد رشته دریانوردی بوشهر شدم از طریق سوابق تحصیلی و بعد اون من ۱۴۰۰وارد رشته مددکاری دانشگاه آزاد تهران شدم و دانشگاه اجازه داد دو ترم بخونم الان ۱۴۰۱ رشته اولی رو انصراف دادم خواستم بدونم میتونم رشته دومو ادامه بدم ؟

  • Avatar photo
   isaei
   ۲۴ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۵

   سلام وقتتون بخیر
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با رمرکز ایران تحصیل تماس بگیرید .

 24. Avatar photo
  مهدیه
  ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۵

  سلام میشه لطفاً پاسخ بدین ممنون میشم
  من دانشجوی حقوق سراسری هستم میتونم همزمان در دانشگاه هنر که اونم سراسری هست تحصیل کنم؟

  • Avatar photo
   abbasian
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۰

   سلام وقت بخیر ، باید شرایط شما برای تحصیل همزمان بررسی شود . جهت کسب اطلاعات بیشتر میتونین با مشاورین ما تماس بگیرین .

 25. Avatar photo
  مارال
  ۱۹ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۷

  سلام من برای ارشد مهندسی معماری تهران جنوب قبول شدم میخواستم بدونم امکان دوتا ارشد همزمان در گرایش فناوری معماری دیجیتال و دیگری بیونیک وجود داره ؟ دانشگاه میگه بخشنامه نداره این امکان رو ولی شما نوشتید میشه باتوجه به اینکه معدل کل من 18/93 هست و تمام ترم ها معدلم بالای 18 بوده … ممون میشم راهنمایی بفرمایید امکان داره بخشنامه جدید رو برای دانلود بزارید ؟ ممنون میشم

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۱

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید به دقت برسی شود لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 26. Avatar photo
  زهرا
  ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۲۶

  سلام.
  یک سوال عجیب داشتم اما اگر امکانش هست پاسخ بدید ممنون میشم.
  من دانشجوی ترم 2 دکترا کامپیوتر دانشگاه سراسری هستم.
  اگر بخوام همزمان رشته دامپزشکی بخونم امکانش هست؟
  و اینکه شرایطش چیه؟

  • Avatar photo
   bahraii
   ۱۶ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۴۳

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید دقیق تر بررسی شود برای اطلاعات بیشتر با مشاورین مجموعه ایرانتحصیل تماس بگیرید

 27. Avatar photo
  فاطمه
  ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۱

  سلام. آیا دانشجوی دانشگاه فرهنگیان همزمان در دانشگاه آزاد تحصیل کند؟

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۸

   سلام وقت بخیر شما شرایط همزمان تحصیل در دو رشته را ندارید.

 28. Avatar photo
  ثبت نام همزمان وتحصیل در دو دانشگاه
  ۹ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۰

  سلام.وقت بخیر.سوالی داشتم.بنده درآزمون کارشناسی ارشدمجازبه انتخاب رشته در دانشگاه آزاد اسلامی ودانشگاه های پیام نور وغیرانتفاعی وابسته به دانشگاه سراسری شدم وپس از انتخاب رشته که درحال حاظرنتایج آمده است .من هم در رشته مدیریت بازرگانی گرایش بازاریابی موسسه غیرانتفاعی فروردین قائم شهر(دانشگاه سراسری)و همچنین در رشته مدیریت فناوری اطلاعات گرایش سیستم های پیشرفته اطلاعاتی واحد الکترونیکی(دانشگاه آزاداسلامی)شدم. میخواستم بدونم آیابنده میتونم بطورهمزمان درهردودانشگاه ثبت نام کرده وتحصیل کنم?پیشاپیش از پاسخی که ازسوی کارشناسان به بنده میدهید تشکر میکنم.

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۴۸

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید دقیق تر بررسی شود برای کسب اطلاعات بیشتر با مرکز مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید

 29. Avatar photo
  Vida
  ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۱۹

  سلام آیا امکان تحصیل همزمان یکی در واحد الکترونیکی آزاد و دیگری سراسری وجود دارد لطفا پاسخ بدهید امکان تماس با مرکز ندارم

  • Avatar photo
   gholizadegan
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۶

   سلام روزتون بخیر خیلی سخت میشود بستگی دارد

 30. Avatar photo
  Danial
  ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۳

  سلام. بنده دانشجوی مهندسی برق ترم ۲ دانشگاه آزاد هستم.امسال دانشگاه دولتی رشته ریاضیات قبول شدم.امکان تحصیل همزمان وجود داره؟

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۳۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۴

   سلام وقت بخیر نه این امکان وجود ندارد.

 31. Avatar photo
  علی
  ۲۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۰

  سلام…من امسال سال دوممه که پشت کنکوری ام به دانشگاه مورد نظرم در رشته پزشکی قبول نشدم…برای همین میخواستم برای موضوع سربازی در یه رشته کارشناسی دانشگاه آزاد بدون کنکور ثبت نام کنم…میخواستم بدونم اگه امسال از کنکور قبول شدم میشه از دانشگاه آزاد انصراف ندم و پزشکی هم بخونم؟؟اینم دوباره ذکر کنم که تو دانشگاه آزاد بدون کنکور میخوام بخونم

  • Avatar photo
   maleki
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۱

   سلام وقت بخیر
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 32. Avatar photo
  Parisa
  ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۳

  سلام خسته نباشید من الان دانشجوی دانشگاه ازاد دامپزشکی هستم همه ترم هام معدلم بالای ۱۷ شده الان رتبه برتر کنکور شدم میتونم همزمان هم دندون پزشکی بخونم و هم دامپزشکی؟

  • Avatar photo
   bahraii
   ۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۵

   سلام وقت بخیر وضعیت شما باید دقیق تر بررسی شود برای اطلاعات بیشتر با مشاورین مجموعه ایران تحصیل تماس بگیرید

  • Avatar photo
   javadi
   ۱ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۴

   سلام روزبخیر
   خیر امکانش نیست.

 33. Avatar photo
  زینب
  ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۱۰

  سلام..در صورت رتبه برتر شدن میشه رشته حقوق و فقه و حقوق اسلامی را در یک دانشگاه دولتی خوند؟

  • Avatar photo
   behrouzi
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۳

   اگر منظورتون این هست که دو رشته رو دردانشگاه دولتی بخونید خیر

 34. Avatar photo
  محمدی
  ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۳۹

  سلام من دانشجوی حقوق ترم ۲ روزانه ام امکانش هست ک علوم بیتی شبانه یا پیام نور لا یوتبق هم زمان بخونم؟

  • Avatar photo
   behrouzi
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۱۴

   بستگی به نمراتتون دارد

 35. Avatar photo
  Negin
  ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۶

  سلام اگرکسی دررشته فقه و حقوق دانشگاه غیرانتفاعی ترم ۴ درس بخونه میتونه دوباره کنکور بده و همزمان داروسازی دولتی بخونه؟

  • Avatar photo
   mansuri
   ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۰

   سلام وقت بخیر بله موردی ندارد

 36. Avatar photo
  نگار
  ۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۷

  سلام روز بخیر
  من دانشجو مهندسی عمران دانشگاه ازاد تهران هستم. امسال کنکور هنر میدم
  میخواستم ببینم ایا امکانش هست همزمان بشه هنر در دانشگاه دولتی خوند و مهندسی در ازاد؟

  • Avatar photo
   isaei
   ۶ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۲

   سلام وقت بخیر
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

 37. Avatar photo
  فاطمه
  ۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۱۰

  سلام من دانشجوی پزشکی دانشگاه تهرانم و دو ترم رو با معدل ۱۶ تمام کردم. امکان خوندن رشته دوم رو دارم؟

  • Avatar photo
   obeidavi obeidavi
   ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۹

   سلام وقت بخیر شما باید انصراف رو گرفته باشید.

 38. Avatar photo
  رضا
  ۴ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۱۳

  سلام وقتتون بخیر
  امکانش هست در کنار رشته پزشکی یه رشته دیگه مثل شیمی به صورت مجازی در کنار پزشکی خوند؟ فرقی نداره رشته دوم سراسری باشه یا آزاد؟

  • Avatar photo
   maleki
   ۸ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۴

   سلام وقتتون بخیر
   برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ایران تحصیل تماس فرمایید.

 39. Avatar photo
  سلام
  ۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۵۰

  سلام وقتتون بخیر امکانش هست کسی در کنار پرستاری فرهنگیان بخونه و یا برعکس؟ و دوتاش هم سراسری باشه؟

  • Avatar photo
   karimi
   ۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۴

   سلام خیرشانس کمی دارین برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 40. Avatar photo
  کاربر
  ۲ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۹

  سلام وقتتون بخیر امکانش هست مثلا کسی مامایی جندی شاپور اهواز روزانه سراسری بخونه و معدلش بالای 18باشه و درکنارش به دانشگاه درخواست بده که مثلا پرستاری یا تغذیه روزانه سراسری بخونه؟

  • Avatar photo
   karimi
   ۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۲۶

   سلام شماشانس پایینی دارین برای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 41. Avatar photo
  زهرا
  ۱ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۵

  سلام وقتتون بخیر
  می خواستم بدونم ایا کسی که پزشکی یا دندان روزانه دانشگاه تهران رو می خونه (در صورتی که جز رتبه های برتر کنکور باشه و معدل بالای ۱۷ در دانشگاه داشته باشه و خلاصه همه ی شرایط اداری فراهم باشه) ایا این امکان رو داره که مهندسی هوافضا رو به صورت همزمان در یک دانشگاه دولتی دیگه به صورت شبانه بخونه؟ (البته با موافقت دو دانشگاه و شرایط لازم)
  اگر بله ، ایا رشته دوم رو میتونه در دانشگاه های امیر کبیر و ..(دانشگاه معتبر در سطح بین الملل برای اپلای) بخونه؟
  ممنون میشم اگر کامل پاسخ بدید.

  • Avatar photo
   bagheri
   ۳ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۷

   ببا سلام اگر شرایط تحصیل همزمان را داشته باشد میتواند در مقطع پایین تر تحصیل همزمان دهد ولی دوتاش نمیتواند تحصیل رایگان باشد

 42. Avatar photo
  امیر حسین
  ۱۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۳۱

  سلام و عرض ادب🌹🙏
  ممنون از سایت مفید شما🙏🌹
  آیا امکان تحصیل همزمان در دانشگاه فرهنگیان (شهید رجایی)و علمی کاربردی میباشد؟!
  با سپاس🌷🌷

  • Avatar photo
   abbasi
   ۱۵ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۳۵

   سلام وقت بخیر
   خیر شما امکان تحصیل همزمان را ندارید.

 43. Avatar photo
  فاطمه
  ۴ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۰۴

  سلام وخسته نباشید.ببخشین بنده ترم اخر دکتری دانشگاه ازاد هستم فقط دفاعم مونده ایا در دانشگاه علوم پزشکی دوره کارشناسی قبول بشم میتونم برم .ایا ترم اول بهم مرخصی میدن که دفاع دکتری رو انجام بدم؟چون یا شهریور یا ابان وقت دفاع هست.ممنون میشم راهنمایی کنین

  • Avatar photo
   karimi
   ۳۰ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۰

   سلام خیربرای اطلاعات بیشترتماس بگیرید

 44. Avatar photo
  سعید
  ۲ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۶

  با سلام، بنده دارای کارت پایان خدمت و مدرک لیسانس دانشگاه فنی و حرفه ای می‌باشم، در حال حاضر مشغول به تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه علوم پزشکی بجنورد می باشم، آیا میتوانم همزمان و بدون اینکه کسی متوجه شود، در مقطع ارشد رشته مکانیک (روزانه یا شبانه) و از طریق قبولی در آزمون ارشد نیز ادامه تحصیل دهم؟
  سوابق تحصیلی بنده و اینکه هم اکنون در حال تحصیل می باشم در سایت استعلام وزارت علوم موجود است، آیا این سوابق مشکلی ایجاد میکنند؟!؟
  با تشکر

  • Avatar photo
   fathollahi
   ۱۳ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۳۵

   سلام خیر نمیشه بصورت همزمان ادامه تحصیل در دو مقطع مختلف داشت و باید به دانشگاه خودت اعلام کنید

 45. Avatar photo
  ماهان
  ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۲۷

  سلام و درود من ترم2 کارشناسی رشته شیمی دانشگاه پیام نور هستم
  میخاستم بدونم میتونم همزمان با تحصیل در دانشگاه پیام نور در یک رشته ایی در دانشگاه علمی کاربردی هم تحصیل کنم وبه صورت همزمان در دو دانشگاه پیام نور و علمی کاربردی باشه

  • Avatar photo
   fattahi
   ۳ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۰۰

   سلام وقت بخیر
   اگر مشکل نظام وظیفه ندارید میتوانید حین تحصیل در دانشگاه پیام نور در سایر دانشگاه ها هم تحصیل کنید اما اگر مشمول نظام وظیفه هستید اجازه تحصیل همزمان ندارید چون بازگشت به عقب محسوب میشود .

تماس با مشاور
(حتی در تعطیلات نوروز)