ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

تجربیات مصاحبه دکتری 1403 + نظرات قبول شدگان | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
تجربیات مصاحبه دکتری
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

بعد از اعلام نتایج انتخاب رشته آزمون دکتری، داوطلبانی که در این مرحله پذیرش‌شده‌اند، به جلسه مصاحبه دکتری دعوت خواهند شد. فرآیند مصاحبه یکی از مهمترین مراحل پذیرش داوطلبان محسوب می‌شود که در صورتی که فرد بتواند این مرحله را نیز با موفقیت پشت سر بگذارد، می‌تواند در مقطع دکتری به ادامه تحصیل بپردازد. تجربیات مصاحبه دکتری برای افراد بسیار مهم و مفید می باشد، به همین دلیل بر آن شدیم تا مقاله ای در خصوص تجربیات مصاحبه دکتری و تجربیات مصاحبه دکتری برای شما بیان نماییم.

آشنایی با تجربیات مصاحبه دکتری 1403

👈🏻 داوطلبانی که در آزمون دکتری شرکت کرده‌اند، در صورتی که حد نصاب نمره لازم در آزمون کتبی را کسب کرده باشند، باید در خصوص انتخاب رشته آزمون دکتری اقدام نمایند. داوطلبانی که در مرحله انتخاب رشته دکتری پذیرفته شده‌اند، برای حضور در جلسه مصاحبه دکتری دعوت خواهند شد.

برای رسیدن به اولویت‌های بالا در انتخاب رشته دکتری، داوطلبان باید در جلسه مصاحبه دکتری نمره خوبی کسب کرده و در روند موفقیت در مصاحبه عمل کنند. داوطلبانی که شرایط شرکت در مصاحبه دکتری را دارند، باید برنامه‌ریزی مناسبی برای حضور در جلسه مصاحبه دکتری خود انجام دهند.

پس از اعلام نتیجه آزمون دکتری و انتخاب رشته آن، واجدین شرایط دعوت به مصاحبه و قبول‌شدگان آزمون شفاهی باید به سایت دانشگاه‌هایی که به آن‌ها دعوت شده‌اند، مراجعه کنند و دستورالعمل‌های مربوطه را به دقت مطالعه نمایند. ثبت‌نام در مصاحبه دکتری به صورت آنلاین و بر اساس اطلاعیه‌های منتشر شده در سایت دانشگاه‌ها انجام خواهد شد.

آشنایی با تجربیات مصاحبه دکتری

برای اطلاع از تاثیر مشروطی در مصاحبه دکتری  کلیک نمایید.

تجربیات قبول شدگان مصاحبه دکتری 1403

👈🏻 همانگونه که پیشتر توضیح داده شد، افرادی که هزینه مصاحبه دکتری را پرداخت کرده و در جلسه مصاحبه دکتری شرکت کرده اند، تجربیاتی متنوع در زمینه‌های مختلف دارند. آشنایی با نمونه تجربیات و پرسش‌هایی که افراد موفق در مصاحبه دکتری پاسخ داده‌اند، به افراد داوطلب کمک می‌کند تا با پرسش‌ها و فرایند مصاحبه دکتری آشنا‌شده‌و در زمان مصاحبه دکتری بهتر عمل کنند. در این بخش از مقاله، موضوعاتی که در مصاحبه‌های قبول‌شدگان بیان شده، به افراد داوطلب توضیح داده‌شده‌است.

✅ حضور سر وقت در جلسه مصاحبه دکتری

جهت شرکت در جلسه مصاحبه دکتری، داوطلبان باید حرفه‌ای و آرامش‌بخش عمل کنند. یکی از راه‌های حصول آرامش این است که دست کم نیم ساعت قبل از زمان مصاحبه در محل حاضر‌شده‌و برای شرکت در جلسه، متمرکز شوند.

✅ ضرورت خاموش کردن تلفن همراه

یکی از تجربیات مصاحبه دکتری در جلسه مصاحبه دکتری و پیش از ورود به جلسه، خاموش کردن تلفن همراه می باشد تا صدای آن تمرکز داوطلبان را نادرست نکند.

✅ شروع متفاوت با پرسش‌های انگلیسی

در مصاحبه دکتری، ممکن است اساتید در ابتدای جلسه سوالاتی را به زبان انگلیسی مطرح کنند. این را بدانید که باید بتوانید به صورت انگلیسی خود را معرفی نمایید و بتوانید سوالات را به انگلیسی پاسخ دهید.

داوطلبان می‌توانند درباره انگیزه ادامه تحصیل خود در مقطع دکتری، بیان نقاط قوت و برتری خود نسبت به سایر داوطلبان برای پذیرش در جلسه مصاحبه دکتری، موضوعات مورد علاقه برای انجام پژوهش در دکتری و چکیده پایان‌نامه خود را به زبان انگلیسی بیان کنند.

✅ معرفی سوابق تحصیلی و پژوهشی داوطلب

در این بخش از جلسه مصاحبه دکتری، داوطلبان می‌توانند خلاصه‌ای از اطلاعات مرتبط با سوابق تحصیلی در مقاطع مختلف و سوابق پژوهشی خود را بیان کرده و همچنین درباره توانایی‌های خود صحبت کنند.

در این بخش، متقاضیان باید به‌طور مناسب درباره موضوعی که میخواهند در حوزه رساله دکتری خود تحقیق و کار کنند، صحبت کنند. البته باید به گونه‌ای صحبت کنند که نشان دهند توانایی و انعطاف لازم برای تحقیق در سایر موضوعات را نیز دارند.

برای موفقیت در مصاحبه دکتری و کسب نمره حد نصاب در آن، متقاضیان باید با نمونه سوالات مصاحبه و روند جلسه مصاحبه آشنا باشند و برای آمادگی به منظور موفقیت در مصاحبه دکتری، باید به مطالعه کافی در زمینه موضوعات مطرح‌شده‌بپردازند.

برای مطالعه مصاحبه دکتری دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین روی لینک کلیک کنید.

تجربیات قبول شدگان مصاحبه دکتری

برای اطلاع از سوالات مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد کلیک نمایید.

نظرات قبول شدگان در مصاحبه دکتری

❇️ محمدحسن جهانی درباره تجربیات مصاحبه دکتری خود به عنوان یکی از داوطلبان دکتری می‌گوید: من یک فرد بسیار آرام هستم، اما فضا به نحوی استرس‌زا‌بود که تمام وجودم را به خود گرفته بود.

استاد از ابتدا با من به زبان انگلیسی صحبت کرد؛ این مصاحبه استرس من را بیشتر کرد و تاثیر منفی زیادی بر نمره‌ام داشت، باید فضا به گونه‌ای باشد که افراد مصاحبه‌گیرنده آرامش را به داوطلبان منتقل کنند، نه اینکه با آغاز مصاحبه استرس را به دانشجویان منتقل کنند.

❇️ علی حیدری، فارغ‌التحصیل دکتری حقوق از دانشگاه دولتی، درباره تجربه خود در مصاحبه دکتری می‌گوید: در مصاحبه مدرک زبان را همراه داشتم، به نظر می‌رسید که نیازی به آن نبود.

فقط از من پرسیده شد که آیا این مدرک را دارید یا نه؟ وی افزود: علاوه بر این، در مصاحبه مدرک لیسانس و کارشناسی ارشد را بررسی نکردند، جالب اینجاست که چک هم نکردند، فقط معدل را از من پرسیدند و دروس تخصصی که چه بود.

❇️ نگین موسوی، دانشجوی دکتری از دانشگاه‌های تهران، درباره تجربیات مصاحبه دکتری خود می‌گوید: تجربه خوبی داشتم، خدا را شکر مقاله، مهارت و اطلاعات برای آن‌ها مهم‌بود که من کامل داشتم، چیزی که من در مصاحبه احساس خوبی داشتم این‌بود که در ابتدا برخلاف مصاحبه افراد دیگر با من با لحن رسمی درباره ارتباط بین کار و رشته صحبت کردند و از من درباره همسرم سوال کردند که آیا اجازه می‌دهد تحصیل کنم یا سرکارم بروم.

❇️ لیلا سلطانی، فارغ‌التحصیل رشته مدیریت از دانشگاه آزاد اسلامی، درباره تجربه خود می‌گوید: در دانشگاه آزاد اسلامی، اگر بخواهید مصاحبه کنید، آن را برایتان آسان‌تر از دانشگاه دولتی می‌کنند؛

سوالی که از من پرسیده شد این بود: چرا مدیریت را انتخاب کردید؟ در دانشگاه آزاد، مدرک زبان به اندازه‌ای مهم نیست که باید نشان دهید. چند سال پیش تافل گرفتم، اما گفته شد بعد از آزمون جامع باید مدرکتان را بروزرسانی کنید.

❇️ زهرا دهنوی یکی از متقاضیان دکتری درباره مصاحبه خود گفت: در مصاحبه، عمل‌کرد علمی و تجربه کار و مدرک زبان امتیاز دارد و از شما درباره رشته تحصیلی و دلیل تمایل به دکتری سوال خواهند پرسید. همچنین، شما باید بیان کنید که چگونه هزینه‌های تحصیلی را پرداخت می‌کنید.

هرچند در بسیاری از دانشگاه‌ها داشتن مدرک زبان الزامی نیست، اما این موضوع می‌تواند در جلسه مصاحبه تاثیر مثبتی داشته باشد.

باید توجه داشت که برخی از رقبای شما ممکن است کتابی را تالیف یا ترجمه کرده باشند که واقعیتا نویسنده یا مترجم آن نیستند و این مسئله می‌تواند بر ذهنیت اعضای هیئت‌علمی‌ تاثیر منفی داشته باشد.

ممکن است از شما بپرسند که چگونه می‌توانند بفهمند که شما واقعا نویسنده یا مترجم کتاب هستید یا نه؟ با ارائه جزئیات مربوط به موضوع کتاب خود و پاسخ به سوالات مربوطه، می‌توانید نشان دهید که درباره جزئیات آن موضوع آگاهی دارید.

در یکی از مصاحبه‌هایی که شرکت کردم، مشاهده کردم که یکی از داوطلبان که مترجم یک کتاب بود، نتوانست به سوالات زبانی که یکی از اساتید پرسیده‌بود پاسخ دهد و این امر باعث تاثیر منفی در نظر اساتید شد که چگونه یک کتاب را ترجمه کرده است؟

این تاثیر منفی برای دانشجو گرانتر از امتیاز نوشتن یک کتاب خواهد بود. بنابراین، باید با توانایی‌ها و سوابق واقعی خود در جلسه مصاحبه حضور داشته باشید.

❇️ محمد رضا مهدیانی، فارغ التحصیل دانشگاه تهران، درباره تجربه مصاحبه دکتری و نکات مهم آن گفت: در مصاحبه و نحوه برگزاری آن نکات مهمی وجود دارد که اگر داوطلبان آن‌ها را رعایت کنند، باعث افزایش اعتماد به نفس آن‌ها خواهد شد.

او افزود: نکته اول این است که داوطلبان باید سر وقت در جلسه مصاحبه حضور یابند؛ نکته دوم این است که قبل از ورود به جلسه تلفن همراه خود را خاموش کنند؛ بهتر است تا گوشی همراه داوطلبان خاموش شود تا صدای آن تمرکز داوطلب را نشتاباند.

💢 خلاصه تجربیات مصاحبه دکتری این است که باید مبارزه کنید. اجازه ندهید تاثیر منفی مصاحبه دکتری را به خود بگیرید. شما همه تلاش خود را می‌کنید تا به مصاحبه دعوت شوید.

بعد از دعوت شدن، اجازه ندهید انرژی منفی دیگران شما را تحت تاثیر قرار داده و شما را بی‌اعتماد کند. با تمرکز و آرامش به سوالات اساتید پاسخ دهید.

از قبل روی پروپوزال دکتری کار کنید. من شخصا دیر به این موضوع فکر کردم و در مدت زمان کمی توانستم به آن پرداخت کنم. چون یکی از مهمترین امتیازات جلسه مصاحبه به پروپوزال مربوط است، بنابراین به آن توجه کنید و از آن عبور نکنید.

یک موضوع مناسب انتخاب کنید و به گونه‌ای آن را مسلط شوید که بتوانید به سوالات مختلفی که در جلسه مصاحبه مطرح می‌شود، پاسخ دهید.

جهت آشنای با تاثیر سن در مصاحبه دکتری کلیک کنید.

نظرات قبول شدگان در مصاحبه دکتری

برای اطلاع از عواقب عدم شرکت در مصاحبه دکتری کلیک نمایید.

نکاتی در خصوص مصاحبه دکتری 1403

👈🏻 برای موفقیت در مصاحبه دکتری، داوطلبان باید به چند موضوع آگاهی و در سطح بالاتر اطلاعاتی داشته باشند. یکی از این موضوعات، زبان‌های خارجی است که حتما یک دانشجو دکتری باید در مورد آن‌ها آشنایی داشته باشد.

در کشور ما، زبان انگلیسی به عنوان متداول‌ترین زبان و مورد پرسش و پاسخ علمی قرار می‌گیرد. بنابراین، دانشجویان باید با آمادگی نسبی در مصاحبه دکتری آماده شوند.

طبیعتا دانشجویان باید درس‌های اصلی رشته تخصصی خود را به خوبی فرا بگیرند، به خصوص درس‌هایی که ضریب بالایی دارند. آن‌ها باید درباره یک بحث تخصصی توضیحات علمی دهند و توانایی صحبت کردن در این زمینه را داشته باشند تا به نظر استادان جلب شوند و امتیاز بیشتری دریافت کنند.

برای اطلاع از زمان مصاحبه دکتری دانشگاه پیام نور کلیک نمایید.

مشاوره در خصوص تجربیات مصاحبه دکتری 1403

👈🏻 در جلسه مصاحبه دکتری مرحله دوم آزمون دکتری، تاکید می‌شود که مصاحبه شفاهی است و زمانی که قبول شدگان آزمون شفاهی به مصاحبه دعوت می‌شوند، توسط یک گروه از اساتید، از آن‌ها سوالاتی پرسیده می‌شود.

در این قسمت از مقاله نکاتی بیان‌شده‌تا داوطلبان را برای موفقیت در مصاحبه راهنمایی کنند و با رعایت این نکات، داوطلبان به موفقیت در جلسه مصاحبه دکتری برسند.

تاکید می‌شود که داوطلبان باید حداقل نیم ساعت قبل از زمان مصاحبه شفاهی دکتری در محل مصاحبه حاضر‌شده‌تا به دلیل ترافیک یا هر علت دیگری دیر به جلسه مصاحبه نرسند.

در صورت وجود مصاحبه مجازی دکتری، داوطلبان باید از نیم ساعت قبل لپ تاپ و دیگر وسایل ارتباطی خود را آماده نمایند.

تاکید می‌شود که داوطلبان باید لباسی مناسب بپوشند تا ایرادی در ظاهر آن‌ها دیده نشود. همچنین باید به‌طور دقیق وارد جلسه مصاحبه شوند و به نحو مناسبی بنشینند.

داوطلبان توصیه می‌شوند که در زمان انجام مصاحبه دکتری خونسردی خود را حفظ کنند و سعی کنند با آرامش و با اعتماد به نفس کامل به تمام سوالات پاسخ دهند.

برای موفقیت در مصاحبه دکتری، داوطلبان باید از قبل کارهای پژوهشی خود را آماده کنند و در جلسه مصاحبه آن‌ها را ارائه دهند. همچنین باید تمام مدارک لازم برای مصاحبه شفاهی دکتری را همراه خود داشته باشند.

بخشی از مصاحبه که داوطلبان باید خود را در آن معرفی کنند اهمیت زیادی دارد و باید بدانند چگونه خود را معرفی کنند.

من به داوطلبان توصیه می‌کنم تا برای بهبود عمل‌کرد خود در زمان مصاحبه و قبولی در آن، با آشنایی به فنون صحبت کردن موثر و زبان بدن، بتوانند در جلسه مصاحبه از این فنون بهره‌برداری کنند.

برای این منظور، داوطلبان باید چند نمونه از تجربیات مصاحبه دکتری را مطالعه کرده و با سوالاتی که در جلسه مصاحبه مطرح می‌شود و نحوه مصاحبه دکتری آشنا شوند.

همچنین، داوطلبان باید رزومه تحصیلی و پژوهشی خود را به همراه داشته باشند، زیرا این امر به موفقیت آن‌ها در جلسه مصاحبه کمک خواهد کرد. همچنین، داشتن مدرک زبان انگلیسی نیز به موفقیت داوطلبان در مصاحبه کمک می‌کند.

مشاوره در خصوص تجربیات مصاحبه دکتری 

برای اطلاع از ثبت نام مصاحبه دکتری استعداد درخشان کلیک نمایید.

اخبار پیرامون تجربیات مصاحبه دکتری 1403

📢 قبول شدگان نهای مصاحبه دکتری در سال جاری

اطلاع‌رسانی‌شده‌است که سازمان سنجش آموزش کشور اسامی نهایی پذیرفته شدگان آزمون ورودی دوره دکتری Ph. D نیمه متمرکز سال ۱۴۰۳ در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرده است.

این آزمون با حضور حدود ۱۷۰ هزار داوطلب برگزار‌شده‌است و از این تعداد بیش از ۱۲۰ هزار نفر مجاز به انتخاب رشته شده‌اند. پس از طی مرحله دوم آزمون، که شامل مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی است، اسامی پذیرفته شدگان در دانشگاه‌ها اعلام‌شده‌است.

خلاصه مطلب

داوطلبان پس از پذیرش در انتخاب رشته آزمون دکتری توسط دانشگاه‌های انتخاب شده، به جلسه مصاحبه دعوت خواهند شد. روند جلسه مصاحبه دکتری به صورتی است که داوطلبان با آگاهی از تجربیات، نحوه و سوالات قبول شدگان آزمون شفاهی، می‌توانند با این روند آشنا‌شده‌ و در جلسه مصاحبه دکتری موفقیت‌آمیز باشند.

ما در این مقاله در خصوص تجربیات مصاحبه دکتری و نظرات قبول شدگان به صورت مفصل صحبت کردیم. در صورت نیاز به مشاوره و قبولی تضمینی می توانید با مشاورین ایران تحصیل با شماره  9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) در ارتباط باشید.

برای دریافت پی دی اف مقاله تجربیات مصاحبه دکتری کلیک نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

تجربه مصاحبه دکتری در چه زمینه‌هایی قرار دارد؟

در جلسه مصاحبه دکتری، تجربه شوندگان در زمینه‌های معرفی خود به زبان انگلیسی و سوالات مربوط به پایان‌نامه و دیگر موضوعات مورد بررسی قرار می‌گیرند که در این مقاله به‌طور کامل شرح داده‌شده‌است.

داوطلبان در جلسه مصاحبه دکتری باید چه چیزهایی همراه داشته باشند؟

در جلسه مصاحبه دکتری، داوطلبان باید هر آنچه که به رسیدن به موفقیت آن‌ها کمک می‌کند، مانند مدارک زبان انگلیسی را همراه خود داشته باشند که در این مقاله به‌طور کامل توضیح داده‌شده‌است.

نظرات قبول شدگان در مصاحبه دکتری سال جاری چیست؟

نظرات قبول شدگان مصاحبه دکتری در طول مقاله بیان شده است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • دکتری بدون آزمون

  دکتری بدون آزمون 1403 + زمان، شرایط و مراحل پذیرش

  پذیرش دکتری بدون آزمون 1403 اصلی‌ترین گزینه برای تحصیل افرادی است که قصد شرکت در آزمون دکتری تخصصی را ندارند؛ اما مسئله حائز اهمیت این است که امکان پذیرش دکتری بدون کنکور برای همه افراد وجود ندارد و صرفا برخی...
 • رشته های دکتری دانشگاه آزاد1

  رشته های دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۳ + لیست رشته محل های دکتری

  لیست رشته های دکتری دانشگاه آزاد ۱۴۰۳ اعلام شده است. افراد متقاضی شرکت کننده در آزمون دکتری در صورت مایل بودن می‌توانند از میان رشته های اعلام شده در دانشگاه آزاد، اقدام به انتخاب رشته برای مقطع دکتری کنند. نکته...
 • دکتری چند سال است؟

  دکتری چند سال است؟ + همه چیز درباره دوره دکتری | ایران تحصیل

  از سوالات رایج بین دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در بالاترین مقطع تحصیلی را دارند، این‌ است که دوره دکتری چند سال است؟ دانشجویان دکتری در دانشگاه‌های آزاد و دانشگاه های سراسری باید حتما دو دوره آموزشی و پژوهشی را...
 • دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری

  دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری {لینک دانلود pdf 1403} | ایران تحصیل

  دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دفترچه دکتری دانشگاه آزاد 1403 منتشر شد. پس از اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، یکی از مهم‌ترین فرآیندی که داوطلبان باید آن را با حساسیت انجام دهند، انتخاب رشته دکتری است. به این ترتیب...
تماس با مشاور