ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

تاثیر معدل در کنکور فنی و حرفه ای + بخشنامه 1402

تاثیر معدل در کنکور فنی و حرفه ای
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

تمامی دانشگاه های فنی و حرفه ای هر ساله از طریق برگزاری کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی، دانشجو می پذیرند. در روش بدون کنکور، داوطلبانی که معدل بالاتری دارند، امتیاز بیشتری برای قبولی به دست می آورند. در روش دوم نیز معدل تاثیر بسزایی دارد و افرادی که رتبه مورد قبول را کسب می کنند، از نظر معدل و سوابق تحصیلی نیز مورد بررسی قرار می گیرند. لذا، می توان گفت که تاثیر معدل در کنکور فنی و حرفه ای بسیار زیاد است و افراد برای قبولی در این دانشگاه ها باید تلاش کنند که معدل بالایی داشته باشند. 

اطلاعیه:

دانشگاه فنی و حرفه ای از دو طریق پذیرش با آزمون و پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرد.

آشنایی با کنکور فنی و حرفه ای

پیش از آن که بخواهیم شما عزیزان را تاثیر معدل در کنکور فنی و حرفه ای آشنا کنیم، بهتر است که با خود این آزمون آشنا شوید. کنکور فنی حرفه ای به منظور پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی پیوسته و ناپیوسته رشته های فنی دانشگاه های سراسری، دانشکده های فنی حرفه ای و غیر انتفاعی برگزار می شود. به یاد داشته باشید که کنکور فنی حرفه ای با کنکور سراسری بسیار متفاوت است. به همین دلیل، زمان و نحوه ثبت نام آن ها نیز با یکدیگر  تفاوت دارند. داوطلبانی که مدرک دیپلم نظام قدیم و یا نظام جدید رشته های فنی حرفه ای، کاردانش، هنرستان و یا رشته های نظری را دارند، می توانند در یکی از رشته های کاردانی فنی نام نویسی کنند. 

 

بررسی تاثیر معدل بر کنکور فنی و حرفه ای

همان طور که در ابتدا بیان کردیم، تمامی افرادی که تصمیم دارند تا در دانشگاه های فنی و حرفه ای درس بخوانند، باید معدل بالایی داشته باشند. در واقع، چه افرادی که تصمیم دارند تا در کنکور فنی و حرفه ای شرکت کنند و چه افرادی که می خواهند بدون کنکور در این دانشگاه ها درس بخوانند، باید نمرات بالایی کسب کنند. زیرا در هر صورت، سوابق تحصیلی آن ها بررسی شده و شانس قبولی آن ها را بیشتر خواهد کرد. به عبارتی دیگر می توانیم بیان کنیم افرادی که می خواهند تا از طریق کنکور در دانشگاه های فنی و حرفه ای پذیرفته شوند، باید در زمان مقرر برای ثبت نام  اقدام نمایند. پس از شرکت در کنکور، افرادی که رتبه قابل قبول را کسب کرده باشند، از نظر سوابق تحصیلی نیز مورد بررسی قرار خواهند گرفت. اگر نمرات آن ها بالا باشد، شانس قبولی آن ها افزایش می یابد. 

اما، افرادی که نمی خواهند در کنکور شرکت کنند، باید در زمان مقرر به سایت سازمان فنی و حرفه ای مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهند. پس از آن، نمرات و سوابق تحصیلی آن ها نیز بررسی شده و اگر معدل بالایی داشته باشند، در هر یک از دانشگاه های فنی و حرفه ای، پذیرفته خواهند شد. لازم به ذکر است تا بدانید که میزان و نحوه تاثیر معدل در کنکور فنی و حرفه ای، در هر سال توسط سازمان سنجش آموزش کشور تعیین می شود. میزان تاثیر معدل، هر ساله در دفترچه ثبت نام کنکور فنی و حرفه ای درج می گردد. 

 

 

بررسی تاثیر معدل بر کنکور فنی و حرفه ای

 

اهمیت معدل در کنکور فنی و حرفه ای

بهتر است تا بدانید که ثبت نام و شرکت در کنکور فنی و حرفه ای، ملزم به داشتن برخی از شرایط است که یکی از مهم ترین آن ها، شرط معدل و سوابق تحصیلی می باشد. لذا، تمامی داوطلبان ثبت نام بدون کنکور و یا با کنکور فنی و حرفه ای باید نسبت به دریافت کد سوابق تحصیلی خود اقدام نمایند. زیرا، آن ها از طریق این کد، معدل و سوابق تحصیلی خود را در فرم ثبت نام درج می نمایند. افراد برای دریافت این کد باید به سامانه Dipcode.medu.ir مراجعه کنند. 

برای ورود به سامانه دریافت کد سوابق تحصیلی، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

از آن جایی که میزان اهمیت سوابق تحصیلی در پذیرش بدون کنکور فنی و حرفه ای بالاست و برای پذیرش در رشته های بدون کنکور فنی و حرفه ای، تنها معدل داوطلبان مورد بررسی قرار می گیرد. لذا، کسب معدل هر چه بالاتر و بهتر در مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی، به داوطلبان در قبولی در این دانشگاه کمک خواهد کرد. بنابراین می توانیم بیان کنیم که داوطلبانی که معدل پایینی داشته باشند، نمی توانند به رقابت با سایر داوطلبان بپردازند.

ترمیم معدل چیست؟ برای کسب اطلاع از این مفهوم و نحوه انجام این کار روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

شرط معدل برای دانشگاه دولتی فنی حرفه ای 

داوطلبانی که تصمیم دارند تا در دانشگاه های سراسری فنی و حرفه ای پذیرفته شوند، ممکن است سوال کنند که آیا شرط معدل برای این دانشگاه ها نیز وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بیان کنیم که بله، در تمامی دانشگاه های فنی و حرفه ای، شرط معدل وجود دارد و تاثیر معدل در کنکور فنی و حرفه ای انکار ناپذیر است. به همین دلیل، دانشگاه های دولتی فنی حرفه ای، میزانی را برای معدل داوطلبین تعیین کرده اند که شامل موارد زیر می باشند:

  • مجموع سه نمره پذیرفته شده خرداد یا شهریور هر یک از درس های ریاضی و علوم تجربی و حرفه و فن، در سه پایه دوره راهنمایی نباید کمتر از 30 باشد.
  • حداقل نمره درس ریاضی (1) در اول متوسطه، باید بدون تبصره  10 باشد.
  • مجموع نمرات درس های مرتبط با رشته در دوره راهنمایی و پایه اول متوسطه، باید حداقل 120 بوده و معدل آن ها نباید کمتر از 12 باشد.

 

شرط معدل برای دانشگاه دولتی فنی حرفه ای 

 

روش های افزایش معدل در کنکور فنی و حرفه ای 

هر یک از شما داوطلبان گرامی برای افزایش شانس قبولی خود در کنکور فنی و حرفه ای، می توانید معدل خود را بالا ببرید. در واقع، شما با انجام برخی از راهکارها به راحتی می توانید معدل بالایی را کسب کنید. برخی از مهم ترین راهکارها و روش های افزایش معدل، شامل موارد زیر می باشند: 

  • منابع کنکور را به خوبی شناسایی کرده و به درستی مطالعه کنید. 
  • روش های مطالعه اصولی را یاد بگیرید.
  • از مشاوران کمک بگیرید. 
  • برنامه ریزی داشته باشید و طبق برنامه، پیش بروید.

برای آشنایی با اصول برنامه ریزی درسی، بر روی لینک مربوطه کلیک کنید. 

مشاوره تاثیر معدل در کنکور فنی حرفه ای

افرادی که تصمیم دارند تا در این رشته درس بخوانند، برای افزایش معدل خود و یا افزایش شانس قبولی خودشان در کنکور، بهتر است که از یک مشاور کمک بگیرند. مشاوران به آن ها تمامی اطلاعات لازم را ارائه کرده و در تمامی مراحل آن ها را یاری خواهند کرد. علاوه بر این، مشاوران به افراد کمک می کنند تا از طریق برخی راه ها دروس خود را به راحتی مطالعه کرده و معدل بالایی داشته باشند. اگر شما هم جز این افراد هستید، می توانید برای دریافت مشاوره با همکاران ما در ایران تحصیل در ارتباط باشید. آن ها با داشتن چندین سال سابقه شما را یاری خواهند کرد. 

 

روش های افزایش معدل در کنکور فنی و حرفه ای 

 

جدیدترین اخبار کنکور فنی و حرفه ای

آغاز ثبت‌نام پذیرفته‌ شدگان‌ نهایی‌ ‌کاردانی‌ فنی‌ و حرفه‌ای و غیرانتفاعی / کارنامه نهایی کنکور امروز منتشر می‌ شود

ثبت‌نام پذیرفته‌ شدگان‌ نهایی‌ آزمون ‌کاردانی‌ ویژه (دانشگاه فنی‌ و حرفه‌ای و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی)‌ در سال‌ ۱۴۰۲ اعم از رشته های تحصیلی با آزمون و یا رشته های تحصیلی پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی از ۶ مهرماه آغاز می‌شود.

سازمان سنجش آموزش کشور سؤالات کنکور کاردانی فنی‌ و حرفه‌ ای را منتشر کند

هر ساله سازمان سنجش آموزش کشور» بعد از برگزاری کنکور سراسری، فایل سوالات و پاسخنامه همه گروه‌ های آزمایشی را در سامانه خود منتشر می‌ کند.

دانش آموز مشهدی رتبه یک کنکور فنی و حرفه‌ای را کسب کرد

ستوده مهبود دانش آموز مشهدی، توانست رتبه یک را در کنکور فنی و حرفه ای کسب نماید. 

 

خلاصه مطلب

ما در این مقاله سعی کردیم تا شما داوطلبین عزیز را با تاثیر معدل در کنکور فنی و حرفه ای آشنا کنیم. به یاد داشته باشید که اگر می خواهید در هر یک از دانشگاه های فنی حرفه ای پذیرفته شوید، بهتر است که از یک مشاور خوب کمک بگیرید. مشاور به شما کمک می کند تا نمرات بالایی را در تمامی دروس کسب کرده و در نهایت معدل بالایی داشته باشید. اما، به یاد داشته باشید که هر شخصی نمی تواند شما را به درستی یاری کند و ممکن است دچار مشکلاتی شوید. لذا، برای برقراری ارتباط با بهترین مشاوران می توانید با همکاران ما در ایران تحصیل تماس گرفته و یا در زیر این مقاله، کامنت بگذارید. 

 

برای دانلود پی دی اف مقاله، کلیک کنید. 

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا کنکور فنی حرفه ای با کنکور سراسری یکسان است؟

خیر کنکور فنی حرفه ای با کنکور سراسری کاملا متفاوت است و زمان و نحوه ثبت نام آن ها نیز مجزا هستند. 

شرط معدل برای دانشگاه های دولتی فنی و حرفه ای نیز وجود دارد؟

بله برای تمامی دانشگاه ها این شرط وجود دارد. 

آیا معدل در کنکور فنی و حرفه ای تاثیر دارد؟

بله، تاثیر معدل و اهمیت آن را در کنکور فنی و حرفه ای در مقاله بیان کرده ایم، لطفا مقاله را مطالعه کنید. 

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور