تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور
تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور

تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور 1401 | نحوه محاسبه + انتخاب رشته

 • دسته بندی
 • دیدگاه ها ۰
تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952

میزان تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور سراسری و ارشد 1401 اعلام شد. داوطلبانی که عضو خانواده جانبازان زیر 25 درصد بوده و قصد استفاده از سهمیه 5 درصد را دارند، بایستی در هنگام ثبت نام کد 12 رقمی را از ارگان مربوطه اخذ و در فرم تقاضانامه وارد نمایند. بر اساس قوانین، 5 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به مشمولان این سهمیه اختصاص داده می شود. در ادامه با نحوه محاسبه و انتخاب رشته سهمیه 5 درصد  بیشتر آشنا خواهیم شد. 

همچنین، چنانچه در مورد این سهمیه یا سایر سهمیه های کنکور سراسری و ارشد با سوال یا ابهامی مواجه شدید، می توانید با مشاوران ما تماس گرفته و سوالات خود را مطرح فرمایید. همچنین، همکاران ما این آمادگی را دارند که شما را برای یک انتخاب رشته سهمیه 5 درصد موفق یاری نمایند. 

 

 

 

برای آگاهی از نحوه تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور سراسری و ارشد از مشاوره انتخاب رشته از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور به چه منظوری است؟

 

انتخاب رشته سهمیه 5 درصد

 

 

اگر از داوطلبان کنکور سراسری باشید حتما در مورد تاثیر سهمیه ها در قبولی شنیده اید. به طوری که بر اساس قوانین موجود به منظور ایجاد عدالت در میان شرکت کنندگان آزمون و فراهم نمودن تسهیلات بیشتر برای قبولی آن دسته از افرادی که به امکانات کمتری دسترسی دارند، یک سری از سهمیه ها اعم از مناطق، رزمندگان و ایثارگران، خانواده شهدا و … در نظر گرفته شده است.

در این میان، سهمیه ایثارگران به چند دسته از متقاضیان یعنی، ” جانبازان 25% و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها “، ” جانبازان زیر 25% و همسر و فرزندان ها” ” آزادگان و همسر و فرزندان آنان” و ” همسر و فرزندان و شهدا و مفقودالاثران” تقسیم بندی می شود.

در این مقاله قصد داریم تاثیر سهمیه ۵ درصد در کنکور که به جانبازان زیر 25 درصد اختصاص دارد بپردازیم و جزئیات آن را مورد بررسی قرار دهیم.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با استفاده مجدد از سهمیه روزانه کنکور ، کلیک کنید.

 

 

میزان تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور

به داوطلبانی که در هنگام ثبت نام کنکور سراسری، در فرم تقاضانامه بند مربوط به سهمیه ایثارگران زیر 25 درصد را علامت گذاری کنند، پنج درصد از ظرفیت هر کد رشته محل اختصاص داده می شود. نکته مهمی که متقاضیان باید بدان توجه داشته باشند این است که این سهمیه بر روی تراز آن ها اعمال نمی شود. بلکه حد نصاب قبولی فرد را کاهش می دهد.

بدین مفهوم که بعد از دریافت نتایج اولیه، در کارنامه هر داوطلب سه عنوان مهم از قبیل تراز، رتبه در سهمیه ایثارگران و رتبه داوطلب در سهمیه مناطق ذکر شده است. در بین تمامی بندها مهم ترین معیار برای قبولی داوطلب همان رتبه در سهمیه می باشد.

اگر می خواهید در هنگام انتخاب رشته از سهمیه 5 درصد برخوردار شوید، بایستی دو نکته را مد نظر داشته باشید. ابتدا وارد کردن کد پیگیری 12 رقمی در هنگام نام نویسی ( در ادامه دربازه این مورد توضح خواهیم داد)، و توجه به رتبه در سهمیه.

 

 

برای اینکه از نحوه استفاده مجدد از سهمیه ایثارگری مطلع شوید، کلیک کنید.

 

 

مشمولان سهمیه ۵ درصد در کنکور

تنها متقاضیانی می توانند در انتخاب رشته سهمیه 5 درصد را تاثیر دهند که شامل یکی از موارد زیر باشند.

 • جانبازان کمتر از 25%
 • فرزند جانبازان کمتر از 25%
 • همسر جانبازان کمتر از 25%
 • فرزندان یا همسر رزمندگانی که که حداقل 6 ماه در جبهه حضور داشته اند. منظور از سابقه رزمندگی، حضور در جبهه از تاریخ 30 شهریور 59 تا 31 شهریور 67 می باشد.

 

 

برای اطلاع از بهترین سهمیه مناطق کنکور بر روی لینک کلیک کنید

 

 

نحوه محاسبه سهمیه 5 درصد

تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور بر اساس یک سری فاکتورها در نظر گرفته می شود که چنانچه داوطلبان از آن ها مطلع باشند با دید بازتری نام نویسی و انتخاب رشته خواهند کرد. در زیر نحوه محاسبه سهمیه 5 درصد ذکر شده است.

 

 • مشمولان سهمیه ایثارگران می بایست 70% نمره حد نصاب آخرین فرد پذیرفته شده متقاضیان گزینش آزاد را در هر کد رشته محل را به دست آورند.

 

 • ظرفیت و تاثیر سهمیه ۵ درصد در کنکور به رشته محل هایی اختصاص داده می شود که گرد کردن ریاضی در آن ها امکانپذیر باشد.

 

 • مشمولان سهمیه ایثارگران علاوه بر تاثیر سهمیه ایثارگران، امکان گزینش در سهمیه مناطق را نیز همچون سایر داوطلبان دارند. سهمیه مناطق آن ها در نتیجه اولیه قید می گردد.

 

 • اگر داوطلبی یک بار انتخاب رشته سهمیه 5 درصد را برای رشته های روزانه با آزمون و بدون آزمون انجام داده باشد، دیگر اجازه استفاده مجدد از این سهمیه را برای هیچ دوره تحصیلی اعم از روزانه، شبانه، غیرانتفاعی، پیام نور، پردیس خودگردان، مجای و دانشگاه آزاد را نخواهد داشت، حتی اگر در رشته قبولی انصراف داده باشند.

 

 • اگر متقاضی انتخاب رشته سهمیه 5 درصد را در سنوات گذشته برای قبولی در یکی از رشته های با آزمون و بدون ازمون غیر روزانه نظیر شبانه، پیام نور، دانشگاه آزاد، غیر انتفاعی، خودگردان، مجازی و … اعمال کرده باشد، در صورت انصراف از رشته قبولی خود، یک بار دیگر مجاز به استفاده از این سهمیه خواهد بود. توجه داشته باشید که این قوانین تنها به شرط انصراف از دوره های غیر روزانه می باشد و هر داوطلب تنها یک بار مجاز به بهره مندی مجدد از تاثیر سهمیه ۵ درصد در کنکور است.

 

 • چنانچه ظرفیت در نظر گرفته شده برای سهمیه 25 درصد ایثارگران تکمیل نشود، ظرفیت خالی به مشمولان سهمیه ایثارگران 5 درصد اختصاص داده خواهد شد و اگر ظرفیت همچنان خالی بود، مابقی به متقاضیان سهمیه آزاد اختصاص داده خواهد شد.

 

 

برای اینکه از سهمیه ایثارگران در کنکور بیشتر بدانید ، کلیک کنید.

 

 

نحوه دریافت کد رهگیری سهمیه 5 درصد ایثارگری

همانطور که ذکر شد، یکی از شرایط مهم برای برخورداری از تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور این است که به هنگام ثبت نام در فرم تقاضانامه کد 12 رقمی در بند مربوطه درج شود.

برای دریافت این کد لازم است که داوطلب به محل و ارگان نگهداری پرونده جبهه مراجعه کرده و برای دریافت آن درخواست دهند. البته کد ایثارگری در برخی از ارگان ها مثل سپاه با ارتش اندکی تفاوت دارد. برای اطلاع از روش دریافت هر کدام می توانید از کارشناسان کنکور ایران تحصیل راهنمایی بگیرید.

بعد از اینکه ثبت نام انجام داد، اطلاعات مربوطه کد ایثارگری از سپاه استان برای سازمان بسیج مستعضفین اسال خواهد شد و در صورت صحت اطلاعات تاثیر سهمیه ۵ درصد در کنکور اعمال خواهد شد. به همین دلیل متقاضیان نباید برای دریافت کد رهگیری به بسیج مستعضفین مراجعه نمیند.

 

 

به منظور دریافت نمونه کارنامه قبولی پزشکی ایثارگران برای لینک زیر کنید.

 

 

سهمیه 5 درصد ایثارگران در کنکور ارشد

 

نحوه محاسبه سهمیه 5 درصد

 

 

همانند آنچه که در مورد کنکور سراسری خواندیم، سهمیه 5 درصد ایثارگران در کنکور ارشد نیز اعمال می شود. بدین ترتیب، 5 درصد از ظرفیت هر رشته محل به جانبازان زیر 25% و همسر و فرزندان آنان تعلق می گیرد.

نحوه محاسبه سهمیه 5 درصد مشابه کنکور سراسری می باشد. اگر ظرفیت اختصاص داده شده برای ایثارگران 25 درصد تکمیل نشود، ظرفیت خالی مانده به مشمولان ایثارگری 5% که نمر حد نصاب را کسب نموده اند، داده می شود.

متقاضیان مقطع ارشد نیز می بایست کد 12 رقمی ایثارگری را از ارگان مربوطه دریافت نموده و در فرم تقاضانامه ثبت نام وارد کنند.

داوطلبان گرامی توجه داشته باشید که رتبه سهمیه 5 درصد ایثارگران در کنکور ارشد در کارنامه آن ها درج می شود. همچنین، رتبه این افراد نسبت به رقبای دارای سهمیه سنجیده می شود.

بعلاوه، تنها در صورتی تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور اعمال می شود که متقاضی بتواند حداقل 70% از نمره آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد را کسب کنند.

 

 

برای ورود به سامانه تأییدیه مدرک تحصیلی-emt.medu.ir بر روی لینک کلیک کنید

 

 

زمان و نحوه ویرایش سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور

گرچه وارد کردن کد رهگیری برای استفاده از تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور در زمان نام نویسی ضروری است. اما گاهی ممکن است که فرد به دلایل مختلفی این کد را وارد نکرده باشد. به همین دلیل فرصتی فراهم شده است تا مشمولان این سهمیه در فرصت های دیگری اطلاعات مربوطه را به ثبت برسانند.

به طور معمول در هنگام تمدید مهلت ثبت نام و یا زمان ویرایش کارت ورود به جلسه کنکور سراسری به داوطلبان بتوانند مواردی همچون سهمیه 5 درصد ایثارگران در کنکور ارشد یا سراسری را علامت گذاری کرده و کد را درج نمایند.

از این رو لازم است که این افراد در زمان های مقرر به سایت سازمان سنجش مراجعه نموده و فرم خود را تکمیل کنند.

 

 

جهت اطلاع از نحوه تاثیر سهمیه منطقه 3 در کنکور وارد لینک شوید

 

 

قبولی های سهمیه 5 درصدی کانون

برای اینکه با نحوه تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور بیشتر آشنا شوید، بهتر است رتبه چند نفر در این سهمیه را نیز مشاهده کنید. به همین منظور، در جدول زیر قبولی های سهمیه 5 درصدی کانون کنکور 98 را قید کرده ایم.

 

رتبه در سهمیه سهمیه زبان تخصصی زبان خارجی فرهنگ و معارف اسلامی زبان عربی زبان و ادبیات فارسی رشته قبولی دانشگاه قبولی
218 ايثارگر( 5درصد ظرفيت) 8 7 9 7 6 مترجمي زبان انگليسي روزانه دانشگاه تهران
275 ايثارگر( 5درصد ظرفيت) 7 6 9 8 5 زبان و ادبيات انگليسي روزانه دانشگاه تهران
59 ايثارگر( 5درصد ظرفيت) 8 7 10 8 6 زبان و ادبيات انگليسي روزانه دانشگاه علامه طباطبايي – تهران
94 ايثارگر( 5درصد ظرفيت) 4 7 8 9 8 زبان و ادبيات انگليسي روزانه دانشگاه شيراز
112 ايثارگر( 5درصد ظرفيت) 7 8 9 9 6 آموزش زبان انگليسي – بومي مازنداران فرهنگيان پرديس فاطمه الزهرا(س) ساري
139 ايثارگر( 5درصد ظرفيت) 8 7 9 7 6 زبان و ادبيات انگليسي روزانه دانشگاه علامه طباطبايي – تهران
4 ايثارگر( 5درصد ظرفيت) 7 8 9 9 9 زبان و ادبيات انگليسي روزانه دانشگاه علامه طباطبايي – تهران
17 ايثارگر( 5درصد ظرفيت) 7 8 9 9 8 زبان و ادبيات انگليسي روزانه دانشگاه اصفهان

 

 

 

به منظور آشنایی با سهمیه منطقه 2 در کنکور وارد لینک شوید

 

 

اصول انتخاب رشته سهمیه 5 درصد

پس از آنکه نتایج اولیه کنکور اعلام شد، نوبت به انتخاب رشته می رسد. احتمالا برای افراد مشمول سهمیه 5 درصد ایثارگران در کنکور سراسری و ارشد این سوال پیش می آید که انتخاب رشته آن ها چه تفاوتی با داوطلبان آزاد دارد؟ ابتدا این نکته را باید توجه داشته باشید که ظرفیت در نظر گرفته شده برای بسیاری از کد رشته ها محل ها برای انتخاب رشته سهمیه 5 درصد مجزا می باشد.

اما در مجموع، برای این دسته از متقاضیان دانستن چند نکته جهت یک انتخاب رشته خوب بسیار اهمیت دارد. برای مثال، همانطور که گفته شد برای قبولی در رشته های مختلف به دست آوردن 70% نمره آخرین فرد پذیرفته شده در هر رشته الزامی است. اما این بدان معنا نیست که مشمولان این سهمیه مجاز به انتخاب سایر رشته های سهمیه آزاد نیستند. بلکه حتی اگر مثلا نتوانستید با احتساب تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور در دوره روزانه یک رشته قبول شوید، می توانید برای انتخاب دوره شبانه یا دوره های دیگر سهمیه آزاد اقدام کنید.

اگر می خواهید تمام تکنیک های لازم جهت بالا بردن احتمال قبولی خود را در انتخاب رشته سهمیه 5 درصد به کار ببندید، می توانید از مشاوران ایران تحصیل در که در این زمینه تخصص دارند کمک بگیرید و بهترین نتیجه را متناسب با رتبه خود کسب نمایید.

 

 

 جهت ورود به سامانه ثبت نام کارت ایثارگران لینک قرمز را انتخاب کنید

 

 

خلاصه مطالب

در این مقاله تلاش کردیم تا تمامی موارد مربوط به نحوه محاسبه و انتخاب رشته سهمیه 5 درصد را ذکر کنیم و چند نمونه از قبولی های سهمیه 5 درصدی کانون را برای آشنایی بیشتر داوطلبان ذکر کنیم.

با توجه به اینکه معمولا بسیای از متقاضیان در مورد نحوه تاثیرگذاری سهمیه های گوناگون بر رتبه و ظرفیت های پذیرش به سوالات متعددی مواجه می شوند، شماره های درج شده در جدول زیر در همه روزهای هفته از ساعت 8 صبح الی 12 شب پاسخگوی دوستان گرامی خواهد بود. 

 

 

جهت اطلاع از نحوه محاسبه و تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری از مشاوره انتخاب رشته از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099072952 تماس از سراسر کشور و 9099072952 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

 

مطالب مرتبط

تعداد سوالات کنکور از هر مبحث

تاثیر سهمیه در کنکور سراسری 

سیستم جامع اطلاعات یکپارچه ایثارگران

تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور

به این پست امتیاز دهید

تاثیر سهمیه ۵ درصد ایثارگران در کنکور پیش رو به چه نحو است؟

5 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل در کنکور سراسری و ارشد به مشمولان سهمیه ۵ درصد در کنکور تعلق می گیرد.

نحوه محاسبه سهمیه 5 درصد چگونه است؟

در این مقاله می توانید با نحوه محاسبه سهمیه 5 درصد آشنا شوید. 

چگونه یک انتخاب رشته سهمیه 5 درصد داشته باشیم؟

داوطلبانی که مشمول این سهمیه می باشند می توانن برای دریافت راهنمای کامل انتخاب رشته سهمیه ایثارگران وارد لینک شوند.

آیا سهمیه 5 درصد ایثارگران در کنکور ارشد اعمال می شود؟

بله. 5 درصد از ظرفیت پذیرش هر رشته محل در آزمون ارشد به مشمولان این سهمیه اختصاص دارد.

 

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور