ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

برای تغییر رشته چند واحد باید پاس کرد؟ شرایط 1403 | ایران تحصیل

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۰
 • تاریخ بروزرسانی: ۲۶ دی ۱۴۰۲
برای تغییر رشته چند واحد باید پاس کرد؟
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

برخی از دانشجویان جدید الورود به دلیل انتخاب اشتباه مایل به تغییر رشته قبولی دانشگاه خود هستند. این افراد بعضاً سؤال دارند که برای تغییر رشته چند واحد باید پاس کرد؟ تا بتوان پس از آن اقدامات لازم را انجام داد. در حال حاضر قوانین مختلفی برای تغییر رشته در دانشگاه دولتی، آزاد و پیام نور اعلام شده و افراد براساس شرایطی که هر کدام از این دانشگاه‌ها دارند، باید حداقل و حداکثر واحدهای درسی پاس شده را ارائه کنند.

از این رو افرادی که قصد تغییر رشته در دانشگاه سراسری، آزاد، خودگردان و پیام نور را دارند، باید با شرط معدل قابل قبول واحدهای درسی گذرانده شده و سنوات لازم برای رشته جدید آشنایی داشته باشند. شما عزیزان در صورت داشتن هرگونه سوالی می‌توانید با مشاوران مجرب ما در ارتباط باشید یا در قسمت نظرات و پیشنهادات سؤالات خود را مطرح کنید و در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت نمایید.

آشنایی با قوانین کلی تغییر رشته در دانشگاه‌

👈 برای تغییر رشته افراد می‌توانند از روش‌های مختلفی استفاده کنند. براساس زمانی که برای تغییر رشته خود اقدام می‌کنند، ممکن است هر کدام از این روش‌ها بهتر پاسخگو باشد. به طور معمول از روش‌های زیر می‌توان تغییر رشته داد:

 • امکان تغییر رشته هنگام اعلام نتایج از طریق مکاتبه با سازمان سنجش آموزش کشور
 • امکان تغییر رشته با استفاده از کارنامه سبز
 • امکان تغییر رشته در دانشگاه محل تحصیل
 • امکان تغییر رشته از طریق تکمیل ظرفیت

👈 در صورتی که دانشجویان از طریق هر کدام از این روش‌ها موفق به تغییر رشته دبیرستان نشوند، می‌توانند در دانشگاه پس از طی کردن مراحل ثبت نام، تغییر رشته دهند. دانشجویان برای تغییر رشته در محل تحصیل باید شرایط اعلام شده را داشته باشند. یکی از این شرایط تعداد واحدهای پاس شده است و برخی از داوطلبان مایلند بدانند برای تغییر رشته چند واحد باید پاس کرد؟

👈 در مجموع اکثر دانشگاه‌های دولتی، آزاد، غیرانتفاعی و پیام نور شرایط مشخصی را برای تغییر رشته اعلام کرده‌اند که از جمله این شرایط تعداد واحدهایی است که افراد باید پاس کرده باشند. به دلیل اهمیت این موضوع در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

✔رشته انتخابی دانشجو حتما باید در دانشگاه محل تحصیل ارائه شده باشد.

✔در هر یک از مقاطع تحصیلی فقط یک‌بار امکان درخواست تغییر رشته برای فرد وجود دارد.

✔داشتن حداقل معدل بالای 12 یکی از شروط الزامی است.

✔گذراندن حداقل 25 واحد درسی و حداکثر 70 واحد درسی الزامی خواهد بود.

✔برخورداری از سنوات تحصیلی لازم جهت فارغ‌التحصیل شدن در رشته جدید

👈 برخی از دانشگاه‌های دولتی برای تغییر رشته یک سری شرایط اختصاصی نیز در نظر گرفته‌اند که در بخش های بعد به آنها خواهیم پرداخت.

جهت اطلاع از شرایط تغییر رشته در هنرستان وارد لینک شوید.

آشنایی با قوانین کلی تغییر رشته در دانشگاه‌

فرایند معادل سازی درس‌ های پاس شده در دانشگاه

👈 پس از اینکه با تغییر رشته افراد بر اساس نظر مدیر گروه آموزشی موافقت شود، افراد باید برای معادل سازی برخی دروس اقدام کنند. نمره اخذ شده در درس ارائه شده، برای معادل سازی بسیار اهمیت دارد. نمرات درسی که پذیرفته می‌شود، در معدل کل دانشجو لحاظ خواهد شد، اما درس‌های پذیرفته نشده صرفاً در کارنامه دانشجو درج می‌شوند و در معدل کل تأثیر نخواهند داشت. چنانچه نمره درس پذیرفته نشده دانشجو کمتر از ۱۲ باشد، امکان در نظر گرفتن یک‌ترم مشروطی از سوی مدیریت آموزشی برای داوطلب وجود خواهد داشت.

برای تغییر رشته در دانشگاه دولتی چند واحد باید پاس کرد؟

👈 دانشجویانی که در رشته‌های مورد پذیرش دانشگاه دولتی تحصیل می‌کنند، برای تغییر رشته باید اقدامات لازم را انجام دهند و شرایطی از جمله واحدهای پاس شده را در نظر بگیرند. برخی از دانشجویان دانشگاه دولتی سؤال دارند که برای تغییر رشته چند واحد باید پاس کرد؟

👈 باید اشاره کنیم که رشته‌های تحصیلی در سطح‌های مختلف و شرایط اختصاصی برای هر گروه متفاوت است و داشتن شرط معدل و واحدهای پاس شده برای تغییر رشته در مقاطع مختلف متفاوت است. مثلاً دانشگاه امیرکبیر ۵ گروه رشته‌ای دارد. دانشجویان برای درخواست تغییر رشته باید معدل بالای ۱۵ داشته و حداقل ۲۵ واحد درسی را پاس کرده باشند.

👈 برای رشته‌های درسی که سطح پایین‌تری دارند، گذراندن ۲۵ واحد درسی کافی است. برای ورود به رشته‌های سطح بالا باید شرایط ممتازی وجود داشته باشد. مثلاً رشته‌های مهندسی کامپیوتر و مهندسی برق در سطح یک و مهندسی صنایع و مهندسی پزشکی در سطح دو قرار دارند.

👈 در دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه تهران در صورتی که فرد نمره رشته مورد تقاضا را کسب نکرده باشد با داشتن شرایط “ساعی و کوشا” این امکان را دارد که برای تغییر رشته اقدام کند.

👈 برای این کار علاوه بر داشتن شرایط اعلام شده، گذراندن دو ترم تحصیلی متوالی با حداقل ۱۸ واحد درسی و کسب کردن میانگین حداقلی ۱۷ و نداشتن درس مردودی از جمله شرایطی است که افراد باید داشته باشند.

جهت اطلاع از شرایط تغییر رشته پشت کنکور بر روی لینک کلیک کنید.

برای تغییر رشته چند واحد باید پاس کرد؟ شرایط دانشگاه دولتی

شرایط تغییر رشته از دوره روزانه به شبانه و پردیس خودگردان

👈در صورتی که دانشجویان دوره روزانه نمره مناسبی برای تغییر رشته نداشته باشند، می‌توانند برای رشته‌های دوره شبانه تقاضا دهند. چنانچه دانشجو توان پرداخت شهریه را داشته باشد و در رشته جدید مرحله مصاحبه را با موفقیت پشت سر بگذارد، می‌توانند به راحتی تغییر رشته دهد.

👈 افرادی که سؤال می‌پرسند برای تغییر رشته چند باید واحد باید پاس کرد؟ برای تغییر رشته از دوره روزانه به پردیس خودگردان افراد باید در سال ورود به رشته مورد تقاضا درخواست خود را ثبت کنند. علاوه بر این داشتن معدل بالای ۱۴ و پاس کردن حداقل ۲۵ واحد حداکثر ۷۰ واحد درسی از مواردی است که باید مد نظر قرار دهند.

برای تغییر رشته در دانشگاه آزاد چند واحد باید پاس کرد؟

👈 دانشجویان دانشگاه آزاد برای تغییر رشته علاوه بر شرایط کلی که اعلام شده باید شرایط اختصاصی مربوط به واحدهای پاس شده را در نظر بگیرند. داشتن معدل بالای ۱۲ و پاس کردن حداقل ۲۵ واحد و حداکثر ۷۰ واحد درسی از جمله مواردی است که افراد باید به آن توجه داشته باشند.

👈  از جمله شرایط دیگری که برای تغییر رشته در دانشگاه آزاد باید در نظر گرفت این است که امکان بازگشت به رشته قبلی وجود ندارد. دانشجو حتماً باید نمره قبولی رشته جدید را در سال ورود به دانشگاه اخذ کرده باشد. فرد می‌تواند در صورت تمایل به انتقالی درخواست، تغییر رشته را نیز اعلام کند.

برای تغییر رشته چند واحد باید پاس کرد؟ شرایط دانشگاه آزاد

برای تغییر رشته در دانشگاه علمی و کاربردی چند واحد باید پاس کرد؟

👈 افرادی که قصد دارند برای رشته های دانشگاه علمی کاربردی تغییر رشته دهند، باید شرایط درس های پاس شده را درنظر بگیرند.

👈 برای تغییر رشته هر شخص متقاضی باید حداقل یک‌ ترم را در رشته قبلی خود گذرانده باشد و تمام واحدهای آن را پاس کرده باشد. امکان تغییر رشته در نیمسال اول برای دانشجو وجود ندارد.

👈 از سوی دیگر براساس ابلاغیه تغییر رشته در دانشگاه علمی کاربردی، دانشجویانی که که معدل آنها از پایین‌ترین معدلی که در آن پذیرش شده اند کمتر باشد، نمی‌توانند در رشته مورد تقاضا تحصیل کنند.

برای تغییر رشته در دانشگاه پیام نور چند واحد باید پاس کرد؟

👈 افرادی که قصد دانشگاه تغییر رشته در دانشگاه پیام نور را دارند، باید شرایط عمومی و اختصاصی تغییر رشته را رعایت کنند. در مقطع کارشناسی افراد به دو روش می‌توانند تغییر رشته دهند.

👈 در روش اول که به ماده ۲۴ معروف است، دانشجویان در صورتی که حداقل ۱۲ واحد درسی را پاس کرده باشند، این امکان را دارند در رشته محل‌هایی که نمره قبولی پذیرش در آن را کسب کرده باشند، تغییر رشته دهند. دانشجو باید شرایط حداقل پاس کردن ۱۲ واحدی را داشته باشد .

👈 از سوی دیگر داشتن نمره علمی لازم برای رشته انتخابی در سالی که وارد دانشگاه شده بسیار اهمیت دارد.

👈یکی دیگر از مواردی که فرد باید در نظر داشته باشند، این است که رشته انتخابی در محل واحد تحصیل ارائه شده باشد.

👈 اخذ موافقت مدیر آموزشی واحد مربوطه و سنوات تحصیلی لازم برای فارغ التحصیلی از جمله موارد دیگری است که افراد باید در هنگام تغییر رشته به آن دقت کنند.

👈 در روش دوم که روش آسان‌تری برای تغییر رشته است، فرد چنانچه بیشتر از ۱۲ واحد پاس کرده و از معدل بالای ۱۲ برخوردار باشد، این فرصت را دارد که در گروه عمده تحصیلی درخواست تغییر رشته دهد.

👈 چنانچه رشته مورد تقاضای وی در دانشگاه محل تحصیل ارائه نشود، امکان تغییر رشته در دیگر دانشگاه‌ها همراه با درخواست انتقالی و مهمانی میسر است.

مشاوره تعداد واحدهای پاس شده هنگام تغییر رشته

✔ از مهمترین سوالاتی که برای دانشجویان جدیدالورودی که قصد تغییر رشته خود را دارند ممکن است پیش ‌آید، این است که برای تغییر رشته چند واحد باید پاس کرد؟ در حال حاضر تغییر رشته برای دانشگاه‌های دولتی، آزاد، پیام نور و پردیس خودگردان واحدهای پاس شده متفاوتی در نظر گرفته‌اند. آن دسته از دانشجویانی که قصد دارند تغییر رشته دهند، باید شرایط کلی مربوط به تغییر رشته که داشتن حداقل معدل بالای ۱۲ و پاس کردن حداقل ۲۵ واحد درسی و حداکثر ۷۰ واحد درسی را رعایت کنند.

✔ از طرف دیگر دانشجویانی که مایل باشند برای تغییر رشته از دوره روزانه به شبانه و پردیس خودگردان اقدام نمایند، باید معدل بالای ۱۴ و پاس کردن حداقل ۲۵ واحد حداکثر ۷۰ واحد درسی را مدنظر قرار دهند.

✔ دانشجویان دانشگاه آزاد نیز در مقطع کارشناسی باید حتماً بالای معدل بالای ۱۲ و حداقل ۲۵ واحد درسی و حداکثر ۷۰ و واحد درسی را گذرانده باشند تا بتوانند برای تغییر رشته خود اقدام کنند.

✔ اما شرایط تغییر رشته دانشگاه پیام نور و سایر دانشگاه‌ها کمی تفاوت دارد و افراد با دو روش می‌توانند برای تغییر رشته خود اقدام کنند. توجه داشته باشید افرادی که حداقل ۱۲ واحد درسی را پاس کرده باشند می‌توانند به رشته محل‌هایی که می‌خواهند تغییر رشته دهند و همزمان با درخواست انتقالی یا مهمانی می‌توانند برای تغییر رشته نیز اقدام کنند.

✔ توجه داشته باشید که دانشجویان باید حتماً نمره قبولی رشته جدید را در سالی که وارد دانشگاه می‌شوند اخذ کرده باشند و این امر یکی از مهم‌ترین مواردی است که دانشجویان باید آن را مد نظر قرار دهند تا فرایند تغییر رشته آنها صورت گیرد.

✔ چنانچه در ارتباط با این سؤال که برای تغییر رشته چند واحد باید پاس کرد؟ نیازمند دریافت اطلاعات بیشتر و دقیق‌تری هستید، می‌توانید با مجموعه ایران تحصیل تماس بگیرید تا مشاوران ما در اسرع وقت پاسخگوی سؤالات و ابهامات شما دانشجویان عزیز باشندو چنانچه نیازمند دریافت مشاوره در مسیر تغییر رشته هستید، شما را به شکلی مناسب راهنمایی خواهند کرد.

برای بررسی شرایط تغییر رشته از ریاضی به تجربی وارد لینک شوید.

مشاوره تعداد واحدهای پاس شده هنگام تغییر رشته

خلاصه مطالب

از مهمترین سوالاتی که برای دانشجویانی که قصد تغییر رشته خود را دارند، به وجود می‌آید این است که برای تغییر رشته چند واحد باید پاس کرد؟ باید بگوییم که شرایط اعلام شده در سال ۱۴۰۳ در دانشگاه‌های دولتی، آزاد، پیام نور و پردیس خودگردان با یکدیگر تفاوت دارد. دانشجویانی که قصد دارند فرایند تغییر رشته را انجام دهند، حتماً باید به شرایط عمومی و اختصاصی دروس و واحدهای پاس شده توجه داشته باشند.

در این مقاله به جزئیات مربوط به تعداد واحدهای پاس شده هر کدام از دانشگاه‌ها پرداختیم. در صورتی که شما دانشجویان عزیز نیازمند دریافت مشاوره در هر یک از مراحل تغییر رشته دانشگاهی خود هستید، کافی است با شماره 9099075307 تماس بگیرید تا همکاران ما در آکادمی ایران تحصیل شما عزیزان را به بهترین شکل راهنمایی و یاری کنند.

برای دریافت pdf مقاله برای تغییر رشته چند واحد باید پاس کرد؟ کلیک کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

برای تغییر رشته دانشگاه چند واحد باید پاس کرد؟

هر کدام از دانشگاه برای واحدهای پاس شده شرایط اختصاصی در نظر گرفته‌اند که در متن مقاله به طور کامل به آنها اشاره کردیم.

برای تغییر رشته دانشگاه دولتی چند واحد درسی باید پاس کرد؟

اگر معدل شما بالای ۱۵ باشد، حداقل ۲۵ واحد درسی و اگر در رشته‌های درسی سطح پایین‌تر باشید، گذراندن سقف ۲۵ واحد درسی کافی خواهد بود.

شرایط درس های پاس شده برای تغییر رشته در دانشگاه آزاد چیست؟

افرادی که مایل به تغییر رشته دانشگاهی خود هستند، باید حداقل ۲۵ و حداکثر ۷۰ واحد درسی را پاس کنند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • غیبت در امتحان ترمیم معدل

  گزینش غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل + شرایط و قوانین 1403 | ایران تحصیل

  ممکن است این سوال برای شما پیش آید که غیبت در امتحان‌ ترمیم معدل چه عواقبی دارد؟  افرادی که مایلند در آزمون سراسری شرکت کنند و معدل آنها از حداقل معدلی که اعلام شده پایین‌تر است، می‌توانند مجدداً در امتحانات...
 • تغییر رشته در سال دهم متوسطه

  تغییر رشته در سال دهم متوسطه 1403 + شرایط و مراحل

  برخی از دانش آموزان با پس از ورود به مقطع دهم نسبت به رشته انتخابی خود دچار شک و تردید می‌شوند و نمی‌توانند دروس را به درستی فراگیرند. وزارت آموزش و پرورش برای این دسته از دانش آموزان امکان تغییر...
 • تغییر رشته از پرستاری به داروسازی

  تغییر رشته از پرستاری به داروسازی + بخشنامه 1403

  آیا تغییر رشته از پرستاری به داروسازی امکان‌پذیر است؟ چگونه می‌توان از رشته پرستاری به رشته‌های دیگر مانند داروسازی تغییر رشته داد؟ برای این تغییر رشته باید چه شرایطی داشت؟ آیا تغییر رشته در این زمینه تصمیم درستی است؟ در...
 • شرایط تغییر رشته دبیرستان

  شرایط تغییر رشته دبیرستان + بخشنامه جدید 1403 | ایران تحصیل

  اطلاع از شرایط تغییر رشته دبیرستان به دانش آموزان متوسطه مقطع دوم فرصت دوباره ای می دهد تا در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند. گاهی پیش می آید برخی از دانش آموزان تصور خاصی از یک رشته تحصیلی داشته...
تماس با مشاور