تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
انتخاب واحد سامانه آموزشیار

انتخاب واحد سامانه آموزشیار

انتخاب واحد سامانه آموزشیار
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

دانشجویان تمامی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی می بایست از طریق سامانه آموزشیار نسبت به انتخاب واحدهای مورد نظر خود اقدام نمایند. پیش از راه اندازی این سامانه، کلیه امور مربوط به انتخاب واحد، پرداخت شهریه، مشاهده نمرات و غیره از طریق سایت سیدا صورت می گرفت که با از دسترس خارج شدن این سایت، زین پس تمامی امور از طریق سامانه آموزشیار صورت می گیرد. به دلیل اینکه سامانه آموزشیار به تازگی راه اندازی شده است، ممکن است برخی از دانشجویان نیازمند آموزش تصویری و راهنمایی گام به گام باشند. از این رو در این بخش از مقاله به مبحث انتخاب واحد سامانه آموزشیار خواهیم پرداخت. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. 

 

معرفی سامانه آموزشیار

سامانه آموزشیار در سال 1399 جهت رفع نیاز دانشجویان، اساتید و پرسنل دانشگاه به استفاده از خدمات اینترنتی و آنلاین توسط دانشگاه آزاد اسلامی راه اندازی شد. این سامانه پاسخگوی تمامی نیازهای دانشجویان دانشگاه آزاد در تمامی واحد ها و دانشکده های این دانشگاه می باشد. در ادامه به بررسی کاربردهای این سامانه خواهیم پرداخت.

 

نحوه انتخاب واحد در سامانه آموزشیار

برای انجام انتخاب واحد سامانه آموزشیار در ابتدا باید  آدرس سامانه را که به نشانی edu.iau.ac.ir می باشد در مرورگر خود جستجو کنید تا صفحه ی ورود به سامانه برای شما نمایان گردد.

 

برای مشاهده مدارک لازم برای ثبت‌نام در سامانه آموزشیار کلیک کنید.

 

 • سپس بر روی گزینه‌ی دانشجو کلیک می کنیم.

ورود به سامانه آموزشیار برای انتخاب واحد

 • در مرحله ی بعد شماره دانشجویی و کد امنیتی را وارد کرده و بر روی گزینه ورود کلیک کنید. در این مرحله لازم است تا برخی از قوانین که از سوی سامانه به شما نشان داده می شود را خوانده و تایید نمایید. 

ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه ازاد

 • بعد از آن وارد صفحه ی ورود به پنل کاربری دانشجویی خواهید شد. بعد از وارد کردن اطلاعات خواسته شده، می توانید وارد سامانه آموزشیار شده و کلیه امور مورد نظر خود را انجام دهید. در این قسمت نحوه انتخاب واحد سامانه آموزشیار را بررسی خواهیم کرد.

گزینه انتخاب واحد سامانه آموزشیار

 • پس از ورود به بخش انتخاب واحد، اطلاعات شما به طور کامل نمایش داده می شود و باید از قسمت پایین صفحه بر روی دکمه “ادامه” کلیک کنید.

ادامه انتخاب واحد سامانه آموزشیار

 • در مرحله بعد وارد صفحه انتخاب واحد می شوید. در این قسمت می توانید از دو راه کد درس های ارائه شده در آن ترم را درج کنید. یا بر روی گزینه «انتخاب کلاس درس از دروس دانشجو» و یا «انتخاب کلاس درس از دانشکده دانشجو» کلیک کنید.

انتخاب کلاس درس از دروس دانشجو

 • سپس در صفحه ای که باز می شود، کد ارائه در انتخاب واحد را درج و سپس ثبت نمایید.

کد ارائه در انتخاب واحد

 • بعد از اینکه کد درس مورد نظر خود را وارد کردید، لیست دروس و اساتیدی که آن درس ها را ارائه داده اند نمایش داده خواهد شد. در این قسمت شما می توانید با توجه به ساعات و روزهایی که امکان حضور در دانشگاه را دارید، یک گزینه را انتخاب نمایید.

انتخاب روز و ساعات کلاس ها در سامانه آموزشیار

این بخش آخرین مرحله از انتخاب واحد سامانه آموزشیار خواهد بود. همانطور که مشاهده کردید انتخاب واحد در این سامانه به راحتی امکان پذیر می باشد.  

 

برای مشاهده نحوه ویرایش اطلاعات در سامانه آموزشیار کلیک کنید.

 

نکات مهم در زمان انتخاب واحد سامانه آموزشیار

 1. انتخاب واحد دانشجویان ترم اول دانشگاه آزاد اسلامی، توسط خود دانشگاه انجام می گیرد.
 2. دانشجویان حداقل باید در یک ترم 12 واحد درسی اخذ کنند و در صورتی که تعداد واحد ها کمتر باشد ، آن ترم حذف خواهد شد مگر آنکه دانشجوی ترم آخر باشید و دروس باقیمانده شما کمتر از 12 واحد باشند.
 3. با معدل بالاتر از 17 امکان اخذ 24 واحد درسی دارید و با معدل مابین 12 تا 17 می توانید 20 واحد اخذ کنید. دانشجویان مشروط که معدل پایین تر از 12 دارند ، حداکثر می توانند 14 واحد درسی انتخاب نمایند.
 4. حتما دروس پیش نیاز و هم نیاز را رعایت کنید و طبق چارت انتخاب واحد انجام دهید. 
 5. اگر در زمان انتخاب واحد با زدن گزینه «انتخاب کلاس درس» از دروس رشته دانشجو برخی کلاس ها یا درس ها نمایش داده نشد، از مسیر انتخاب کلاس درس از دانشکده دانشجو، دروس مورد نظر را جستجو و انتخاب نمایید.
 6. چنانچه مبلغ بدهی دارای مغایرت بود مبلغ را در زمان پرداخت به مبلغ شهریه ثابت تغییر داده و دکمه پرداخت را بزنید.
 7. چنانچه فقط تمدید پایان نامه دارید مبلغ بدهی باقی مانده به همراه نصف شهریه ثابت را پرداخت نمایید.
 8. اگر در ۲ نیمسال گذشته وضعیت غیبت یا داری وضعیت غیر مجاز هستید و رکورد نیمسال جاری (سر ترم) برای شما ساخته نشده است به آموزش دانشکده خود مراجعه نمایید.
 9. چنانچه رمز خود را تغییر داده اید و در ورود مشکل دارید از طریق سیستم تیکتینگ درخواست بازگردانی رمز به حالت پیش فرض را ثبت نمایید.
 10. چنانچه کلمه عبور خود را تغییر داده اید در وارد کردن حروف کوچک و بزرگ دقت داشته باشید.
 11. چنانچه قصد جستجوی بخشی از کلمه ای را دارید حتما بین دو کاراکتر علامت درصد % قرار دهید، به طور مثال: %کلمه مورد نظر%
 12. جهت مدیریت میزان کاربران ورودی سایت، پرداخت شهریه در زمان انتخاب واحد امکان پذیر نمی باشد در غیر اینصورت در زمانهای غیر از آن از ساعت ۲۱ الی ۶ صبح روز بعد سایت برای همه دانشجویان جهت پرداخت باز است.

 

توجه

چنانچه از طریق آدرس سایت Edu.iau.ac.ir موفق به ورود به سامانه آموزشیار نشدید از طریق آدرس زیر جهت ورود اقدام نمایید.
http://stdn.iau.ac.ir/Student/Pages/acmstd/loginPage.jsp

 

 

نحوه پرداخت شهریه در سامانه آموزشیار

 • جهت پرداخت شهریه در سامانه آموزشیار، در ابتدا می بایست وارد سامانه آموزشیار شده و نام کاربری و کلمه عبور را وارد نمایید.
 • پس از ورود به سامانه، از منوی سمت راست بر روی گزینه ثبت نام دروس دانشجو کلیک کنید.

انتخاب گزینه ثبت نام دروس دانشجو در سامانه آموزشیار

 • در مرحله بعد با باز شدن منوی کشویی سمت راست، گزینه مدیریت مالی نیمسال های تحصیلی دانشجو کلیک کنید.

مدیریت مالی نیمسال های تحصیلی دانشجو در سامانه آموزشیار

 • در این قسمت، مبلغ بدهی دانشجو نمایش داده خواهد شد که اگر مورد تایید دانشجو می باشد، باید گزینه پرداخت الکترونیکی شهریه از پایین صفحه انتخاب کند.

مشاهده میزان بدهی دانشگاه آزاد در سامانه آموزشیار

 • در این مرحله یکی از گزینه های بانک ایران کیش و یا صادرات را انتخاب کرده و دکمه ادامه را بزنید.

انتخاب درگاه پرداختی دانشگاه آزاد

 • سپس باید مبلغ بدهی خود را در کادر مشخص شده درج کرده و دکمه “پرداخت الکترونیکی” را بزنید.

درج میزان شهریه در قسمت مشخص شده سامانه آموزشیار

 • در ادامه وارد درگاه بانکی شده و به صورت آنلاین ضمن پرداخت شهریه خود اقدام نماید.

پرداخت شهریه مشخص شده دانشجویان در سامانه آموزشیار

 

 برای مشاهده دروس در آموزشیار کلیک کنید.

 

 

زمان ثبت نام دانشگاه آزاد در سامانه آموزشیار 1401

دانشجویان جدید الورود دانشگاه آزاد می بایست در زمان مشخص شده از سوی سامانه، جهت ثبت نام در دانشگاه آزاد اقدام نمایند. عدم مراجعه پذیرفته شدگان دانشگاه آزاد به سامانه آموزشیار edu.iau.ac.ir در بازه زمانی مقرر به منزله انصراف از ثبت‌نام تلقی شده و هیچ‌گونه اعتراضی پذیرفته نخواهد شد. لازم به ذکر است که زمان دقیق ثبت نام ورودی های 1401 به طور دقیق مشخص نشده است و به محض مشخص شدن زمان دقیق ثبت نام دانشگاه آزاد، مهر ۱۴۰۱ این مقاله بروزرسانی خواهد شد. باید گفت که زمان تقریبی انتخاب واحد در بازه 27 مهرماه الی 6 آبان خواهد بود.

 

مدارک مورد نیاز ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

مدارکی که مطابق تقویم اعلامی از سوی واحد دانشگاهی لازم است در زمان ثبت نام پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد به سامانه آموزشیار edu.iau.ac.ir در بازه زمانی اعلامی در بالا ارائه شود، شامل موارد ذیل می باشد:

 1. اصل مدرک کارشناسی (لیسانس) صادره از دانشگاه آزاد اسلامی یا سایر دانشگاههای معتبر داخل و خارج کشور که مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد
 2. به انضمام ریز نمرات دوره کارشناسی با قید معدل 
 3. اصل شناسنامه و دو برگ فتوکپی خوانا از تمام صفحات،
 4. اصل و یک برگ فتوکپی کارت ملی،
 5. شش قطعه عکس ۴×۳ تمام رخ (از یک نگاتیو) که اخیراً تهیه شده باشد،
 6. مدرکی که وضعیت خدمت وظیفه عمومی برادران را مشخص کند
 7. تکمیل کلیه فرم های ثبت نام و فرم های مربوط به تعهدات و سایر فرم های که در سامانه آموزشیار edu.iau.ac.ir قرار گرفته است.

 

اخبار پیرامون انتخاب رشته آموزشیار

 • ثبت‌نام از متقاضیان آزمون اختصاصی واحدهای ارس، کیش و امارات ۱۴۰۱ دانشگاه آزاد اسلامی تا روز جمعه ۱۶ اردیبهشت ماه تمدید شد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، ثبت‌نام از متقاضیان این آزمون صرفاً از طریق سامانه ثبت نام مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی به آدرس www.azmoon.org انجام می شود. داوطلبان با مراجعه به این سامانه پس از مطالعه دفترچه راهنما و در صورت تمایل ابتدا نسبت به خرید کارت اعتباری اقدام و سپس با ورود به سامانه نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته / محل های درخواستی اقدام کنند.
 • معاون بین المللی دانشگاه آزاد گفت: طبق سند به تصویب رسیده دانشگاه آزاد، باید تا ۵ سال آینده ۱۰۰ هزار دانشجوی خارجی پذیرش کنیم. خوابگاه‌ها با کیفیت بالا در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرند و با توجه به این که بر اساس قانون اساسی و نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی باید زبان فارسی را فرا بگیرند؛ در جهت گسترش زبان به سایر نقاط جهان مزیتی برای ایران به شمار می‌آیند.

 

 

خلاصه مطلب

دانشگاه آزاد اسلامی ایران در سال 1399 سامانه آموزشیار را به منظور تسهیل امور جاری و برطرف کردن نیاز دانشجویان آن نسبت به استفاده از خدمات آنلاین، راه اندازی کرد. همانطور که می دانید انتخاب واحد به روش قدیمی در دوره ی فراگیری بیماری کرونا دیگر پاسخگوی نیاز دانشجویان نبود، از این رو از طریق بهره مندی از امکان انتخاب واحد سامانه آموزشیار، این نیاز رفع گردید. به همین علت در این مقاله به آموزش چگونگی انتخاب واحد پرداختیم.

اگر به کمکی نیاز دارید و یا سوالی و ابهامی دارید، می توانید با ما تماس گرفته و یا برای ما زیر همین مقاله کامنت بگذارید. همکاران ما در اسرع وقت به شما عزیزان کمک کرده و سوالات شما را پاسخ خواهند داد. 

 

برای دانلود پی دی اف انتخاب واحد سامانه آموزشیار بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی از طریق کدام سامانه انجام می گیرد ؟

انتخاب واحد دانشگاه آزاد از طریق سایت آموزشیار انجام می گیرد. در مقاله فوق به طور کامل مراحل انتخاب واحد را شرح داده ایم.

برای ورود به سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد به چه اطلاعاتی نیاز است ؟

دانشجویان دانشگاه آزاد برای ورود به سامانه آموزشیار باید رمز عبور و شماره دانشجویی داشته باشند.

مهلت انتخاب واحد دانشگاه آزاد تا چه تاریخی است ؟

مهلت انتخاب واحد دانشگاه آزاد اسلامی معمولا به مدت یک هفته الی ده روز در ابتدای شروع هر ترم است.

 

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور