ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان 1403 + میزان سهمیه رشته ها

انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان نیز برای دانشجویان برتر و نخبه فراهم شده است. داوطلبان از طریق سوابق تحصیلی و سهمیه استعداد درخشان می‌توانند در رشته‌های مورد تایید دانشگاه ادامه تحصیل دهند. در انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان، معیارهای مختلفی مانند سوابق تحصیلی، پژوهش‌های انجام شده، مقالات علمی منتشر‌شده‌ و فعالیت‌های علمی و پژوهشی دانشجو ملاک ارزیابی است.

این معیارها نقش مهمی در زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد بدون آزمون دارد. انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان فرصتی طلایی برای دانشجویان برتر است تا با بهره‌گیری از تسهیلات ویژه، مسیر تحصیلی و شغلی خود را به بهترین شکل ممکن ترسیم کنند و به اهداف علمی و حرفه‌ای خود دست یابند.

زمان انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان 1403

تا چند سال پیش، ثبت نام بدون کنکور ارشد در دانشگاه‌های سراسری تنها بر اساس سهمیه استعداد درخشان انجام می‌شد؛ اما در سال ۹۹ دانشگاه‌ها به دلیل تصمیماتی که ستاد مبارزه با کرونا اتخاذ کرد، اجازه داشتند داوطلبان را بدون شرکت در کنکور کارشناسی ارشد و فقط بر اساس سوابق تحصیلی پذیرش نمایند.

بر اساس بخشنامه‌ای از سوی سازمان سنجش انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان در سال جاری لغو شده است و به جای آن داوطلبان می‌توانند به صورت بدون کنکور یا با کنکور، شانس خود را برای پذیرش در مقطع ارشد بسنجند.

زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه‌های سراسری مشخص نیست و دانشگاه‌ها در صورت تکمیل طرفیت، فراخوانی برای انتخاب رشته و ثبت نام دانشجویان با استعداد را نیز در سایت مربوطه منتشر خواهند کرد. به این ترتیب زمان مشخصی برای ثبت نام و انتخاب رشته کارشناسی ارشد بدون کنکور دانشگاه‌های سراسری 1403 اعلام نشده است.

زمان انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان

شرایط لازم برای انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان

هر سال، دانشگاه‌های سراسری و آزاد به منظور تکمیل ظرفیت رشته‌های خود دانشجویان استعداد درخشان را بدون آزمون در مقطع ارشد پذیرش می‌کنند. دانشجویان برتر می‌توانند علاوه بر پذیرش بدون آزمون، از سهمیه استعداد درخشان در پذیرش با آزمون نیز بهره‌مند شوند. شرایط استفاده از این سهمیه برای داوطلبان استعداد درخشان، نیازمند داشتن شرایط خاصی است که در ادامه به صورت مفصل توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

شرایط لازم برای قبولی بدون کنکور با استفاده از سهمیه استعداد درخشان

برخی از دانشجویان در صورت داشتن معدل کل بالاتر از حد نصاب تعیین‌ شده‌ توسط دانشگاه، کسب رتبه بالا در آزمون‌های ورودی مربوطه، فعالیت در پروژه‌ها و تحقیقات علمی در صورت داشتن شرایطی خاص، می‌توانند در زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد بدون آزمون اقدامات لازم را انجام دهند. برخی از مهم‌ترین  شرایط دانشجویان استعداد درخشان به شرح زیر است:

 • شرایط قبولی دانشگاه پیام نور به این صورت است که دانشجویان باید پس از 6 نیم‌سال تحصیلی حداقل 100  واحد درسی را پاس کنند تا گواهی رتبه برتر از دانشگاه محل تحصیل خود را داشته باشند.
 • انتخاب رشته در دانشگاه‌های سراسری و آزاد بدون کنکور، تنها بعد فارغ التحصیلی ممکن است؛ بنابراین داوطلبان باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 فارغ التحصیل‌ شده‌ باشند.
 • قبولی افراد باتوجه به تعداد ظرفیت دانشجویان آزاد انجام می‌شود.
 • افراد برگزیده از رتبه اول تا پانزدهم المپیاد علمی یا دانشجویی می‌توانند با ارائه معرفی‌نامه از دبیرخانه المپیاد، از تسهیلات این آیین‌نامه برای ورود به همان رشته یا رشته‌های مرتبط استفاده نمایند.

شرایط لازم برای قبولی با کنکور با استفاده از سهمیه استعداد درخشان

در صورت داشتن سهمیه استعداد درخشان افراد می‌توانند در آزمون شرکت نمایند. متقاضیانی که قصد استفاده از سهمیه استعداد درخشان را دارند، باید داشتن نمرات ممتاز در دوره کارشناسی را داشته باشند. این شرایط مانند تایید صلاحیت‌های علمی و پژوهشی توسط کمیته مربوطه در دانشگاه، ارائه مقالات علمی معتبر و پذیرفته‌ شده‌ در کنفرانس‌ها و مجلات معتبر است که در ادامه این بخش به صورت مفصل این شرایط را توضیح خواهیم داد:

 • در صورت تمایل داوطلبان مشمول این سهمیه که قصد ادامه تحصیل در رشته‌ای متفاوت از رشته تحصیلی کارشناسی خود در مقطع ارشد را دارند، مجاز به شرکت در آزمون پذیرش بدون آزمون نیستند.
 • شرایط استفاده از تسهیلات دانش آموختگان برتر از طریق دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری 1403 برای این افراد اعلام خواهد شد.
 • متقاضیانی که در مرحله پایانی المپیادهای علمی دانشجویی شرکت کرده و رتبه‌ای بین اول تا پانزدهم کسب نموده‌اند.
 • دانشجویانی که در مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته در جشنواره‌های جوان خوارزمی، ابن سینا، رازی و فارابی شرکت کرده و رتبه‌ای بین یک تا سه کسب نموده‌اند و حداقل 50 درصد از دستاورد را رتبه مشارکت داشته‌اند.
 • افراد واجد شرایط می‌توانند حداکثر یک بار و تا یک سال پس از فارغ‌التحصیلی از سهمیه خود استفاده کنند.

شرایط لازم برای قبولی با کنکور با استفاده از سهمیه استعداد درخشان

پذیرش دانشجویان دارای سهمیه استعداد درخشان

داوطلبان دارای سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد می‌توانند از طریق دو روش اقدام به انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان نمایند؛ یکی از این روش‌های ارائه‌ شده‌ از سوی سازمان سنجش، ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد 1403 است. باید توجه داشت که دانشگاه‌ها در کشور ما سالانه ظرفیت محدودی از این طریق ثبت نام می‌کنند و اکثر دانشجویان می‌توانند با شرکت در کنکور ارشد و کسب رتبه مناسب برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایند.
تمامی اطلاعات، شرایط و مراحل ثبت نام این دسته از دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه قرار داده‌ شده‌ است. ظرفیت پذیرش سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد بدون آزمون، حداکثر باید به اندازه 40 درصد از ظرفیت پذیرش دوره روزانه در کد محل تحصیل باشد.

همچنین دو سوم ظرفیت به دانشجویان همان دانشگاه و یک سوم دیگر به دانش آموختگان دیگر دانشگاه‌ها اختصاص داده شده است. دانشگاه‌ها می‌توانند تمامی ظرفیت پذیرش بدون آزمون را با کد تحصیل تکمیل کنند یا حتی نیمی از آن را بر اساس کد محل تحصیل و نیم دیگر را بر اساس ظرفیت کل رشته‌های با آزمون ثبت نام نمایند. ظرفیت ثبت نام بدون آزمون در موسسه‌های آموزش عالی غیر دولتی و دانشگاه‌ها حداکثر تا 10 درصد ظرفیت پذیرش با آزمون در هر کد تحصیل خواهد بود.

ثبت نام دانشجویان دارای سهمیه استعداد درخشان

با استفاده از دو روش‌ شرکت در آزمون کارشناسی ارشد و ثبت نام بدون آزمون در دانشگاه‌ها، می‌توان در مقطع ارشد برای تحصیل اقدام کرد. متقاضیانی که قصد تغییر رشته و دانشگاه خود را دارند، باید در آزمون ارشد شرکت کنند و تراز قبولی لازم را کسب نمایند. دانشجویانی که بدون شرکت در کنکور قصد ادامه تحصیل دارند، می‌توانند از سهمیه استعداد درخشان استفاده کنند.

ثبت نام و انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان بدون کنکور

دانشجویانی که تمایل به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارند و تمایلی به شرکت در آزمون سراسری را ندارند، باید در زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد بدون آزمون، مراحل ثبت نام و انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان خود را با مراجعه به دانشگاه مورد نظر انجام دهند.

نحوه انتخاب رشته استعداد درخشان ارشد بدون آزمون، شامل مراحل و شرایط خاصی است که دانشجویان باید آن‌ها را رعایت کنند. ابتدا دانشجویان باید در زمان انتخاب رشته کارشناسی ارشد بدون آزمون، با مطالعه دفترچه راهنمای پذیرش استعداد درخشان، از شرایط و ضوابط مربوط به این نوع پذیرش آگاه شوند. سپس باید در زمان مقرر، مدارک و مستندات لازم را تهیه و به دانشگاه مورد نظر ارسال کنند. این مدارک معمولا شامل رزومه تحصیلی، مقالات علمی، توصیه‌نامه‌ها و سایر مستندات مرتبط با فعالیت‌های علمی و پژوهشی است.

بعد از ارسال مدارک، دانشگاه‌ها باید بر اساس معیارهای خود، دانشجویان را ارزیابی کنند. دانشجویان پذیرفته‌ شده‌ باید در مصاحبه‌های حضوری شرکت نمایند و توانمندی‌های علمی و پژوهشی خود را به نمایش بگذارند. در نهایت بر اساس نتایج مصاحبه‌ و ارزیابی‌های انجام شده، اسامی قبول‌شدگان نهایی برای پذیرش در رشته‌های ارشد استعداد درخشان اعلام می‌شود.

در این فرآیند، توجه به جزئیات و رعایت تمامی مراحل و شرایط اعلام‌ شده‌ از اهمیت بالایی برخوردار است. همچنین دانشجویان باید از زمان‌بندی‌های تعیین‌ شده‌ برای ارسال مدارک و شرکت در مصاحبه‌ها آگاه باشند تا بتوانند به بهترین نحو ممکن در این رقابت شرکت کنند.

ثبت نام و انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان بدون کنکور

ثبت نام و انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان با کنکور

دانشجویان می‌توانند از سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد برای ثبت نام در کنکور بهره‌مند شوند. نحوه انتخاب رشته استعداد درخشان ارشد به این صورت است که دانشجویان باید ابتدا فرم نام نویسی را تکمیل کرده و بعد گزینه مربوط به این سهمیه را انتخاب نمایند.

افرادی که بتوانند حداقل 90 درصد از نمره آخرین فرد پذیرفته‌ شده‌ در آزمون آزاد هر رشته تحصیلی را کسب کنند، می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش و دانشگاه‌های مورد نظر، ثبت نام خود را انجام دهند. برای ثبت نام و انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان می‌توانید با مشاوره کنکور ارشد ایران تحصیل در ارتباط باشید.

رشته های مورد تایید ارشد استعداد درخشان

رشته‌های مورد تایید برای انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان، شامل مجموعه‌ای از رشته‌های متنوع و پرطرفدار در دانشگاه‌های معتبر کشور است. این رشته‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که نیازهای علمی و پژوهشی دانشجویان نخبه و با استعداد را پوشش دهند تا بتوانند در زمینه‌های مختلف علمی و تحقیقاتی پیشرفت کنند.

رشته‌هایی که معمولا مورد تایید هستند، شامل علوم پایه، مهندسی، پزشکی، علوم انسانی و هنر است. هر یک از این رشته‌ها شرایط و ضوابط خاصی برای پذیرش دانشجویان با سهمیه استعداد درخشان دارند که باید توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تعیین شوند.

برای مشاهده فهرست کامل رشته های کارشناسی ارشد بدون کنکور، به وب‌سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید و با دانلود فراخوان پذیرش کارشناسی ارشد استعداد درخشان 1403، فهرست رشته و گرایش‌ها را مطالعه نمایید. همچنین می‌توانید رشته‌های مورد تایید دانشجویان دارای سهمیه ارشد استعداد درخشان را در ادامه دانلود کنید.

رشته های مورد تایید برای دانشجویان دارای سهمیه ارشد استعداد درخشان

رشته‌های مورد تایید ارشد استعداد درخشان

نکات مهم انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان

دانشجویان باید پیش از انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان، به نکات تکمیلی زیر توجه داشته باشند:

شرایط و ضوابط قبولی در رشته‌های مختلف استعداد درخشان با سهمیه و بدون سهمیه را مطالعه کنید. این شرایط و ضوابط، هرسال توسط سایت سازمان سنجش و آموزش کشور منتشر می‌شود.

اطلاعیه‌های نحوه انتخاب رشته استعداد درخشان ارشد را پیگیری کنید تا در صورت تغییر رویه، از نام نویسی در دانشگاه‌های آزاد و سراسری جا نمانید. همچنین به نکاتی مثل معدل، نوع گرایش، ظرفیت هر دانشگاه و امکانات پژوهشی هر رشته نیز توجه کنید.

معدل لازم برای قبولی در هر رشته ارشد بدون آزمون برای دانشگاه‌های دولتی بالای 17 است. البته دانشجویان استعداد درخشان باید معدل بالای 18 داشته باشند تا بتوانند در رشته‌ای که می‌خواهند قبول شوند.

برای دانلود فایل PDF انتخاب رشته ارشد استعداد درخشان روی لینک کلیک نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

مهلت استفاده از سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد چقدر است؟

 متقاضیان تنها می‌توانند یک سال پس از فارغ‌التحصیلی برای یک بار از سهمیه خود استفاده کنند.

انتخاب رشته با استفاده از سهمیه استعداد درخشان ارشد بدون کنکور امکان‌پذیر است؟

بله داوطلبان با داشتن سهمیه استعداد درخشان می‌توانند بدون آزمون در رشته مورد علاقه خود پذیرش شوند.

ظرفیت پذیرش سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1403 چقدر است؟

 ظرفیت پذیرش سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد 1403 بدون آزمون حداکثر به اندازه 40 درصد ظرفیت پذیرش آزمون دوره روزانه است.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • انتخاب رشته مجازی ارشد

  انتخاب رشته مجازی ارشد 1403 + نرم افزار هوش مصنوعی ایران تحصیل

  انتخاب رشته مجازی ارشد یکی از مراحل مهم و حساس برای دانشجویان کارشناسی ارشد است که می‌تواند تاثیر زیادی بر آینده تحصیلی و حرفه‌ای آن‌ها داشته باشد. در این فرآیند، دانشجویان بر اساس علاقه‌ها، توانایی‌ها و شرایط خود، رشته‌های مختلف...
 • دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد

  دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۳ + دانلود pdf | ایران تحصیل

  دفترچه انتخاب رشته کارشناسی ارشد در زمان مقرر توسط سازمان سنجش در دسترس داوطلبان قرار می‌گیرد و با فعال‌سازی لینک دانلود این دفترچه، داوطلبان می‌توانند از تمامی ضوابط و شرایط آزمون مطلع شوند. متقاضیان انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد نیز...
 • انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد

  انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۳ آغاز شد! {راهنما چیدمان و نکات مهم}

  انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد 1403 آغاز شد کلیه داوطلبان مجاز به انتخاب رشته سال 1403 می توانند از امروز شنبه مورخ 1403/03/12 تا پایان مهلت انتخاب رشته آزمون ارشد سراسری تا تاریخ 1403/03/16 ضمن دانلود دفترچه راهنما و مطالعه...
 • مشاوره انتخاب رشته ارشد

  مشاوره انتخاب رشته ارشد ۱۴۰۳

  پس از اعلام نتایج کارشناسی ارشد، یکی از مهم ترین مواردی که لازم است مد نظر داشته باشید، استفاده از راهنمایی‌های مشاوره انتخاب رشته ارشد است. مشاوره انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد تا حدودی با مشاوره انتخاب رشته ارشد سراسری...
تماس با مشاور