ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

اشتباهات انتخاب رشته دکتری 1402 + خطاهای رایج

 • دسته بندی:
 • دیدگاه ها: ۴
 • تاریخ بروزرسانی: ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲
اشتباهات انتخاب رشته دکتری
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

اشتباهات انتخاب رشته دکتری باعث می شود که شما در رشته مورد علاقه خود قبول نشوید یا این که نتوانید بهترین گزینه های تحصیلی را برای خود انتخاب کنید. با بررسی اشتباهات انتخاب رشته دکتری سال های گذشته متوجه شدیم که اکثر این داوطلبان چند مورد از اشتباهات را زیاد تکرار می کنند. لذا لازم است در این مورد توضیحاتی را ارائه دهیم تا شما بتوانید انتخاب رشته دکتری آگاهانه‌ای داشته باشید؛ زیرا انجام هر گونه اشتباه در آن می تواند روی نتیجه قبولی یا عدم قبولی شما موثر باشد. حال در صورتی که ممکن است شما برای قبولی در رشته مورد نظر خود مجبور شوید برای سال آینده در کنکور دکتری شرکت کنید که این کار می تواند روی روحیه شما تاثیر بگذارد.

انتخاب رشته دکتری نیاز به راهنما و مشاوره دارد تا شما بتوانید با توجه به علاقه و روحیات خود بهترین رشته های دانشگاهی را انتخاب کنید. حال اگر نیاز به هر گونه مشاوره در انتخاب رشته دانشگاهی دکتری داشته باشید می توانید با مشاوران ایران تحصیل به شماره تلفن 9099075307 تماس حاصل فرمایید.

رایج ترین اشتباهات انتخاب رشته دکتری 1402

انتخاب رشته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد مرحله آخر قبولی در دانشگاه ها می باشد که شما بعد از آن می توانید وارد دانشگاه های مختلف شده و به تحصیل ادامه دهید. در دکتری چنین چیزی وجود ندارد و انتخاب رشته مرحله نیمه نهایی است؛ زیرا شما بعد از آن باید در مصاحبه نیز شرکت کنید تا در رشته مورد علاقه خود در دانشگاه قبول شوید؛ بنابراین می توان دریافت که عوامل زیادی در انتخاب رشته دکتری موثر هستند که شما باید آنها را در نظر بگیرید. لذا لازم است با رایج ترین اشتباهات انتخاب رشته دکتری 1402 آشنا شوید تا بتوانید در این مرحله موفق شوید. در ادامه به چند مورد از رایج ترین اشتباهات انتخاب رشته دکتری اشاره می کنیم تا شما آن ها را مدنظر قرار دهید.

جهت تحلیل کارنامه انتخاب رشته آزمون دکتری و مشاهده کارنامه رتبه های مختلف روی لینک کلیک کنید.

رایج ترین اشتباهات انتخاب رشته دکتری

 

توجه نکردن به کارنامه اولیه آزمون دکتری

شما برای این که بتوانید یک انتخاب رشته دکتری درستی داشته باشید باید تمام اطلاعات مندرج در کارنامه اولیه دکتری را مطالعه و به آن ها توجه کنید. در کارنامه خود به تراز یا همان نمره کل توجه کنید و دقت کنید که آیا با آن می توانید در رشته مورد علاقه خود قبول شوید؟ برای این کار می توانید به تراز داوطلبانی که در این رشته قبول شدند،در سال های گذشته توجه کنید.

هر چند که این مقایسه با توجه به ظرفیت پذیرش دانشگاه ها، تعداد شرکت کنندگان و افرادی دارای سهمیه برای سال 1402 متفاوت خواهد بود؛ اما این مقایسه به شما کمک می کند تا شانس قبولی خود را بشناسید. برای این که تراز خودتان را با ترازهای قبولی سال گذشته در رشته مورد علاقه خود مقایسه کنید می توانید از مشاوران ایران تحصیل کمک بگیرید.

بنر کال تو اکشن

مطالعه نکردن دقیق دفترچه انتخاب رشته دکتری

یکی از رایج ترین اشتباهات انتخاب رشته دکتری 1402 این است که اکثر داوطلبان دفترچه انتخاب رشته خود را به صورت کامل و دقیق مطالعه نمی کنند. این کار باعث می شود که آن ها انتخاب رشته نادرستی داشته باشند؛ زیرا آن ها از کلیه شرایط و ضوابط رشته های مختلف آشنایی ندارند و نمی توانند رشته های مورد علاقه خود را با دقت بالایی استخراج کنند.

برای اطلاع از نتایج اولیه آزمون دکتری و راهنمای مشاهده آن روی لینک کلیک کنید.

عدم اطلاع از شرایط رشته های تحصیلی مختلف در مقطع دکتری

هر کدام از دانشگاه ها در مقطع دکتری برای تحصیل در آن ها شرایط ویژه‌ای دارند که اطلاع از آن ها برای قبولی در این دانشگاه ها الزامی است؛ بنابراین شما باید در مورد هر کدام از دانشگاه ها و شرایط اختصاصی و عمومی تحصیلی آن ها و حتی رشته های مختلف این دانشگاه ها اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید اشتباهات انتخاب رشته دکتری را تکرار نکنید. در ادامه برای راهنمایی بیشتر شما به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

 

دریافت بورسیه برای تحصیل در خارج از کشور

در سال های گذشته  داوطلبان دوره دکتری در صورتی که مجاز به انتخاب رشته می شدند می توانستند فرم انتخاب رشته دکتری سراسری را در رشته محل های بورسیه نیز تکمیل کرده و در صورت تایید به خارج از کشور اعزام شوند. این روش در حال حاضر منسوخ شده است و شما باید از روش های جدیدی برای دریافت بورسیه تحصیلی دکتری استفاده کنید که برای اطلاع از این موضوع باید منتظر انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه سراسری 1402 باشید.

دریافت بورسیه برای تحصیل در خارج از کشور

 

تحصیل در دوره های روزانه مقطع دکتری

کلیه داوطلبانی که در دانشگاه های روزانه قبول شدند باید تعهد خدمت خود را امضا کنند. این دسته از داوطلبان در ازای تعهد خدمت خود باید در کشور بمانند و مدت زمان تعهد خدمت خود را به پایان برسانند. خوب است بدانید که کلیه داوطلبانی که در دانشگاه های روزانه دکتری قبول شدند، شهریه پرداخت نمی کنند.

برای اطلاع از اعلام نتایج آزمون دکتری و زمان بندی دقیق آن کلیک نمایید.

تحصیل در دوره های نوبت دوم (شبانه) مقطع دکتری

داوطلبانی که در دوره شبانه قبول شدند باید شهریه دکتری شبانه خود را پرداخت کنند تا بتوانند با دانشجویان روزانه در کلاس های درس حاضر شوند. این دسته از داوطلبان تعهد خدمت ندارند و می توانند بعد از فارغ‌التحصیلی به کارهای دلخواه خود مشغول شوند.

 

تحصیل در  دانشگاه های غیرانتفاعی دوره دکتری

شما برای تحصیل در دانشگاه های غیرانتفاعی مقطع دکتری باید شهریه پرداخت کنید. این دانشگاه ها نیز تحت نظارت وزارت علوم هستند که از طریق کنکور سراسری دانشجو می پذیرند. دانشجویان این دانشگاه هیچ گونه تعهد خدمتی ندارند.

برای کسب اطلاع از نحوه ویرایش انتخاب رشته دکتری روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های پیام نور

این دانشگاه ها نیز از میان داوطلبان مقطع دکتری دانشجو می پذیرند. شما برای تحصیل در این دانشگاه ها باید شهریه پرداخت کنید و شرایط تحصیل در این دانشگاه ها را رعایت کنید.

 

تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های پردیس خودگردان

پردیس خودگردان یکی از دانشگاه های موجود در سطح کشور هستند که در قبال دریافت شهریه از داوطلبان دکتری در این مقطع در رشته های مختلف دانشجو قبول می کنند.

تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه های پردیس خودگردان

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشته های بدون کنکور دکتری کلیک کنید.

تحصیل در مقطع دکتری دوره مشترک

داوطلبانی که در دوره مشترک قبول شدند باید نیمی از دوره تحصیلات دکتری خود را در دانشگاه های داخلی سپری کنند و نیمی از آن را در دانشگاه ها تعیین شده در دفترچه انتخاب رشته در خارج از کشور تحصیل کنند. این دسته از داوطلبان باید هزینه تحصیل در کشورهای خارجی مانند هزینه های مسافرت، اقامت، بیمه و ویزا را پرداخت کنند. حال اگر قصد دارید در مورد این دوره ها اطلاعات کاملی را کسب کنید می توانید با مشاوران ایران تحصیل به شماره تلفن 9099075307 تماس حاصل فرمایید.

 

عدم انتخاب درست رشته محل های مقطع دکتری

یکی از اشتباهات انتخاب رشته دکتری این است که داوطلبان رشته محل های خود را بر اساس شرایط خود تکمیل نمی کنند. این عامل روی قبولی آن ها تاثیر می گذارد؛ زیرا تعداد انتخاب های شما محدود به ۵۰ کد رشته محل است و باید چند مورد را انتخاب کنید؛ بنابراین رشته محل های خود را به درستی انتخاب نمایید.

به عنوان مثال فاصله شما از دانشگاه می تواند یکی از عوامل موثر در انتخاب رشته باشد که باید آن را بررسی کنید. همچنین باید در نظر بگیرید که برای ارتباط با دانشگاه از کدام روش های ارتباطی مانند اتوبوس، قطار، هواپیما و غیره می توانید استفاده کنید. شهریه دانشگاه محل تحصیل شما یکی از مهم ترین فاکتورهای انتخاب رشته دکتری است؛ زیرا با توجه به این که مقطع دکتری یک دوره تخصصی است، به همین دلیل نسبت به دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه بیشتری دارد. لذا شما باید قبل از انتخاب رشته آن ها را در نظر گرفته و شهریه دانشگاه های مختلف را با هم مقایسه کنید. هیئت‌علمی دانشگاه مدنظر شما یکی از فاکتورهای مهم برای انتخاب رشته است. برای اطلاع از آن ها می توانید به وب سایت دانشگاه مراجعه کنید یا با بخش آموزشی دانشگاه تماس حاصل فرمایید.

برای اطلاع از مصاحبه دکتری و نحوه طرح سوالات پایان نامه روی لینک کلیک کنید.

مشورت نکردن با مشاوران انتخاب رشته دکتری

یکی از بهترین راه هایی که شما به کمک آن می توانید از اشتباهات انتخاب رشته دکتری 1402 جلوگیری کنید، مشورت کردن با مشاوران انتخاب رشته دکتری است. این افراد به دلیل تجربه کاری و شغلی که دارند می توانند در این مورد به شما کمک کنند. مشاوران انتخاب رشته با تمام معیارهای انتخاب رشته درست در دانشگاه های مختلف کشور آشنایی دارند و می توانند در مورد مصاحبه و قبولی در آن ها شما را راهنمایی کنند.

کارشناسان ایران تحصیل به دلیل سابقه طولانی در ارائه خدمات آموزشی و تحصیلی برای دانشجویان در مقاطع مختلف در دانشگاه های داخلی و خارجی می توانند راهنمایان خوبی برای شما باشند. لذا شما در تمام ساعات شبانه روز می توانید با آن ها تماس گرفته و مشکلات خود را با مشاوران در میان بگذارید.

مشورت نکردن با مشاوران انتخاب رشته دکتری

 

انتخاب رشته دکتری در روزهای پایانی

یکی از اشتباهات انتخاب رشته دکتری این است که داوطلبان انتخاب رشته خود را به روزهای پایانی موکول می کنند. در این روز به دلیل شلوغی سایت ها یا مشکلات دیگری ممکن است آن ها نتوانند دفترچه انتخاب رشته خود را تکمیل کنند یا دفترچه انتخاب رشته خود را بدون دقت کافی تکمیل کرده و آن را در سایت سنجش درج کنند این کار می تواند مشکلات زیادی را برای آن ها به همراه داشته باشد.

در این صورت چرا باید نتیجه یک سال زحمت خود را با انتخاب رشته نادرست و سریع به هدر دهید. به همین دلیل لازم است قبل از شروع انتخاب رشته دکتری اطلاعات لازم را در مورد دانشگاه ها و شرایط تحصیل در آن ها کسب کنید تا بتوانید در این محدوده زمانی یک انتخاب رشته درستی داشته باشید.

 

توجه نکردن به اولویت‌بندی رشته محل های دکتری

توجه کردن به اولویت‌بندی رشته محل های دکتری می تواند تاثیر زیادی در قبولی شما در دانشگاه داشته باشد. به عنوان مثال اگر شما برای مصاحبه به دانشگاهی دعوت شدید و در آن جا از شما سوال کنند که این دانشگاه کدام انتخاب شما بوده است و اگر آن ها متوجه شوند که این دانشگاه اولویت های اول شما نبوده است می توانند شما را قبول نکنند. لذا در انتخاب رشته دکتری خود تمام عواملی که بر روی آن موثر هستند را در نظر بگیرید.

برای اطلاع از ثبت نام دکتری بدون آزمون دانشگاه علم و فرهنگ برای سال تحصیلی جدید روی لینک کلیک کنید.

 

عدم توجه به اخبار محرومیت از آزمون دکتری

در سال گذشته محرومیت از شرکت در آزمون دکتری برای داوطلبانی که پس از قبولی در دوره روزانه به دانشگاه مراجعه نکردند، لغو شده است؛ اما در حال حاضر ممکن است دانشگاه های روزانه برای این دسته از داوطلبان شرایط خاصی را در نظر گرفته باشند. لذا شما قبل از انتخاب رشته به این موارد نیز توجه کنید.

 

عدم توجه به هزینه انصراف از تحصیل

برخی از دانشگاه های شهریه پرداز برای داوطلبانی که بعد از شروع تحصیل در این دانشگاه ها انصراف دادند، هزینه انصراف از تحصیل را در نظر گرفته‌اند؛ بنابراین اگر شما قصد داشته باشید امسال در این یک رشته تحصیلی درس بخوانید و سال بعد دوباره در کنکور دکتری شرکت کنید تا در صورتی قبولی در یک رشته بهتر از رشته تحصیلی خود انصراف دهید باید به این موضوع نیز توجه کنید تا هزینه انصراف از تحصیل شما زیاد نباشد.

به عنوان مثال اگر شما قصد داشته باشید در یکی از رشته های دکتری دانشگاه آزاد انصراف دهید باید نصف شهریه های ثابت ترم های باقی مانده را واریز کنید.

عدم توجه به هزینه انصراف از تحصیل

 

پرداخت نکردن هزینه مصاحبه دکتری

یکی از اشتباهات رایج انتخاب رشته دکتری عدم توجه به پرداخت هزینه مصاحبه است. در حال حاضر برخی از دانشگاه ها مانند دانشگاه آزاد برای انجام مصاحبه با دانشجویان خود از آن ها هزینه دریافت می کند که در نظر گرفتن آن می تواند روی انتخاب رشته شما موثر باشد.

برای اطلاع از استعداد تحصیلی دکتری و نکات کلیدی آن کلیک کنید.

اخبار مرتبط با مقطع دکتری

❇️ انتشار نتایج اولیه کنکور دکتری 1402

دکتر عبدالرسول پورعباس، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، طی گزارشی اعلام کرد، نتایج اولیه کنکور دکتری 1402 منتشر شده است. او عنوان کرد: «کارنامه نتایج اولیه آزمون دوره دکتری «Ph.D» امروز یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۲ از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش قابل مشاهده است و داوطلبان با استفاده از شماره داوطلبی یا شماره پرونده و همچنین شماره شناسنامه و سال تولد به کارنامه نتایج اولیه آزمون خود دسترسی خواهند داشت.»

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور بیان کرد داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شدند می توانند با دریافت فرم انتخاب رشته از 29 فروردین ماه 1402 تا 2 اردیبهشت ماه 1402 به مدت ۵ روز حداکثر 50 کد رشته محل را انتخاب کنند. این داوطلبان باید در ابتدا دفترچه انتخاب رشته دکتری را به دقت مطالعه کرده و پس از آن کد رشته محل های خود را بر اساس اولویت به ترتیب علاقه در سایت سازمان سنجش ثبت کنند. نتیجه انتخاب رشته داوطلبانی که فرم خود را تکمیل کردند در دهه سوم اردیبهشت ماه 1402 مشخص خواهد شد تا برای مصاحبه حضوری آماده شوند.

 

❇️ جذب امریه سربازی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در مقاطع ارشد و دکتری

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور با آغاز پنجمین مرحله جذب نیروهای امریه سربازی قصد دارد از میان داوطلبان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری امریه سربازی جذب کند. این داوطلبان می توانند دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا دکتری رشته های تحصیلی رایانه، فناوری اطلاعات، الکترونیک، اقتصاد، مدیریت، حسابداری، برق، حقوق، مکانیک، آمار، گرافیک، صنایع، نقشه برداری، مخابرات و امنیت فضای سایبری داشته باشند. داوطلبان واجد شرایط می توانند از ۵ اردیبهشت ماه تا ۱۳ این ماه به پرتال وزارت ارتباطات مراجعه کرده و در آنجا اطلاعات خود را درج کنند.

جهت دریافت مشاوره انتخاب رشته دکتری اختصاصی روی لینک کلیک کنید.

 

❇️ فراخوان پذیرش دکتری بدون کنکور دانشگاه رازی کرمانشاه 1402 – 1403

دانشگاه رازی کرمانشاه در اعلامیه‌ای فراخوان پذیرش در مقطع دکتری بدون آزمون استعدادهای درخشان برای سال تحصیلی 1402 – 1403 را منتشر کرده است. کلیه داوطلبان برای تحصیل در بیش از ۴۶ رشته دکتری این دانشگاه باید شرایط عمومی و اختصاصی آن را داشته باشند که برای مطالعه آن ها می توانند به آدرس https://golestan.razi.ac.ir مراجعه کرده اطلاعات خود را در آن بارگذاری کنند. کلیه داوطلبان واجد شرایط می توانند تا پایان وقت اداری روز ۲۰ اردیبهشت ماه 1402 اطلاعات خود را به پرتال این دانشگاه ارسال کنند.

اخبار مرتبط با مقطع دکتری

 

❇️ فراخوان جذب دانشجوی دکتری بدون آزمون دانشگاه سهند تبریز برای سال تحصیلی 1402

دانشگاه سهند تبریز بر اساس آیین نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی دکتری قصد دارد از میان افراد واجد شرایط در تمامی رشته های دکتری این دانشگاه در نوبت روزانه دانشجو بپذیرد. رشته های تحصیلی این دانشگاه در مقطع دکتری به شکل زیر هستند که شما تا آخر اردیبهشت ماه سال جاری می توانید اطلاعات خود را در سامانه www.sut.ac.ir بارگذاری کنید.

♦️ گرایش های مهندسی شیمی

♦️ گرایش های مهندسی نفت

♦️ گرایش های مهندسی پلیمر

♦️ گرایش های فراوری مواد معدنی، اکتشاف مواد معدنی، مکانیک سنگ مهندسی معدن

♦️ گرایش های طراحی کاربردی، دینامیک کنترل و ارتعاشات، تبدیل انرژی مهندسی مکانیک

♦️ گرایش های مهندسی متالوژی و مواد

♦️ گرایش های الکترونیک، قدرت، مخابرات سیستم و کنترل مهندسی برق

♦️ گرایش های سازه، ژئوتکنیک، مهندسی آب و سازه های هیدرولیکی، مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی مهندسی عمران

♦️ گرایش های بیوالکتریک و بیومکانیک مهندسی پزشکی

♦️ گرایش های ذرات بنیادی و نظریه میدان ها، فیزیک پلاسما، فیزیک ماده چگال و فیزیک هسته ای فیزیک

♦️ گرایش های آنالیز و کاربردی ریاضی

 

خلاصه مطلب

افرادی که در کنکور سراسری مقطع دکتری شرکت کردند بعد از دریافت کارنامه اولیه باید انتخاب رشته کنند. معمولا افرادی که انتخاب رشته دکتری را انجام می دهند دچار اشتباهاتی می شوند که اطلاع در مورد آن ها به شما کمک می کند تا با آگاهی کامل دفترچه انتخاب رشته خود را تکمیل کنید. در انتخاب رشته دکتری شما باید به مصاحبه بعد از قبولی نیز فکر کنید و آن را نیز در نظر بگیرید. توجه کردن به تراز علمی خود و مطالعه دفترچه راهنمای انتخاب رشته مقطع دکتری از جمله فاکتورهایی هستند که شما در انتخاب رشته خود به آن توجه کنید. عدم توجه به شهریه دانشگاه مدنظر و شرایط پذیرش آن ها چند مورد از رایج ترین اشتباهات انتخاب رشته دکتری 1402 هستند که توضیحات کاملی را در مورد آن ها بیان کردیم.

حال با توجه به این که ریسک انتخاب رشته دکتری نسبت به مقاطع دیگر بیشتر است. شما باید معیارهای زیادی را برای آن ها در نظر بگیرید. اگر دوست دارید زحمت یک سال مطالعه خود را برای شرکت در کنکور سراسری دکتری هدر ندهید، بهتر است از مشاوران خبره در این زمینه کمک بگیرید. کارشناسان ایران تحصیل با ارائه خدمات مختلف تحصیلی برای شما می توانند در این زمینه راهنمایان خوبی باشند. شما جهت ارتباط با آن ها می توانید با شماره تلفن 9099075307 تماس حاصل فرمایید.

جهت دانلود پی دی اف این مقاله روی لینک کلیک کنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

برای جلوگیری از اشتباهات انتخاب رشته دکتری بورسیه تحصیلی چیکار کنیم؟

این دسته از داوطلبان باید دقت کنند که فرآیند دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری نسبت به سال های گذشته فرق کرده است. به همین دلیل باید برای جلوگیری از اشتباه در این مورد بهتر است دفترچه راهنمای انتخاب رشته 1402 را مطالعه کنند.

هر داوطلب در انتخاب رشته دکتری حداکثر چند کد رشته محل را می تواند انتخاب کند؟

هر داوطلب می تواند با توجه به علاقه خود حداکثر ۵۰ کد رشته محل را در مقطع دکتری انتخاب کند.

تفاوت انتخاب رشته مقطع دکتری با کارشناسی و کارشناسی ارشد چیست؟

در دکتری شما بعد از انتخاب رشته در صورت قبولی به مصاحبه حضوری دعوت خواهید شد. به همین دلیل باید به دانشگاه خود مراجعه کرده تا فرآیند مصاحبه خود را طی کنید. در حالی که در انتخاب رشته کارشناسی و کارشناسی ارشد شما بعد از انتخاب رشته، بدون نیاز به شرکت در مصاحبه حضوری می توانید به دانشگاه خود مراجعه کنید. هر چند که در برخی از رشته ها و دانشگاه های خاص مصاحبه حضوری وجود دارد؛ اما در اکثر  آن ها مصاحبه حضوری وجود ندارد.

نظرات

4 دیدگاه دربارهٔ «اشتباهات انتخاب رشته دکتری 1402 + خطاهای رایج»

 1. Avatar photo سوری گفت:

  salam. man az in eshtebahate entekhab reshte doktora hazine mosahebarpo nadadam. mishe hamoon rooz dad?

  1. Avatar photo مشاور ملکی گفت:

   سلام وقت بخیر
   چندروز قبل از مصاحبه دکتری هزینه مصاحبه از سایت سنجش اطلاع رسانی می شود.

 2. Avatar photo یحیی گفت:

  اشتباه زدن اسم هم جزو اشتباهات انتخاب رشته دکتری حساب میشه؟ من دیدم سیستم های جدید خودشون اسم رو با توجه به شماره ملی تغییر میدن

  1. Avatar photo مشاور اقازاده گفت:

   سلام وقت بخیر
   میتوانید در زمان ویرایش اقدام کنید یا ارسال درخواست انجام دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

تماس با مشاور