ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

آزمون تشریحی قضاوت 1403 + شرایط، راهنما سوالات | ایران تحصیل

آزمون تشریحی قضاوت
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آزمون کتبی قضاوت دارای  دو مرحله آزمون تستی و آزمون تشریحی قضاوت است و افرادی که در این دو مرحله قبول می شوند وارد مرحله بعدی یعنی روانشناسی و مصاحبه می گردند.  حال این پرسش مطرح می شود که آزمون تشریحی قضاوت چگونه است؟ و یا شرایط آزمون تشریحی قضاوت چیست؟ ما در این مقاله قصد داریم به صورت مفصل و کامل در خصوص این آزمون که به صورت کتاب باز است و همچنین محل برگزاری آزمون تشریحی قضاوت  مطالبی را بیان نماییم. پس اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید، تا انتهای مقاله ما را همراهی نمایید.

 آزمون تشریحی قضاوت چگونه است؟

✔️ شاید برای شما نیز این سوال مطرح شده باشد که آزمون تشریحی قضاوت چگونه است؟ باید خدمتتان بیان کنیم که پس از پذیرش در مرحله تستی، شما به مرحله تشریحی دعوت می‌شوید و خواهید مشاهده کرد که تعداد زیادی از داوطلبان مرحله تستی، اصطلاحا الک شده‌اند و به مرحله تستی راه یافته‌اند. سوالات این مرحله از ۴ سوال اصلی که هر کدام چند سوال فرعی دارند، تشکیل‌شده‌است.

✔️ این آزمون به صورت کتاب باز است؛ در ابتدای آزمون دو کتابچه با عنوان مجموعه قوانین حقوقی و مجموعه قوانین کیفری به داوطلب داده می‌شود و ۳ ساعت زمان آزمون خواهد بود.

✔️ احتمالا در نگاه اول این‌گونه به نظر خواهد رسید که به راحتی به سوالات پاسخ داده خواهد شد، اما نباید گول کتاب باز بودن آزمون را خورد.

✔️ سوالات بسیار فرسایشی و سنگین می‌باشند و شاید حتی زمان کم بیاید. دعوت به مصاحبه علمی: پس از اعلام نتایج آزمون تشریحی، اگر داوطلب نمره کافی را کسب کرده باشد، به مصاحبه علمی که زمان و مکان آن تلفنی به داوطلب اعلام می‌شود، دعوت خواهد شد.

✔️ در مرحله تشریحی آزمون، سوالات به صورت مسئله و پرونده مطرح می‌شوند و در این نوع آزمون‌ها، مانند آزمون اختبار کانون وکلای دادگستری، استدلال و تحلیل داوطلب نقش بسیار مهمی در کسب نمره دارد.

 زیرا اصولا هدف از برگزاری آزمون تشریحی، سنجش قدرت استدلال و تحلیل حقوقی داوطلبان است، که در آزمون‌های تستی دست‌یافتنی نیست.

✔️ در پاسخ به سوالات تشریحی، می‌توانید مسئله را از چند منظر مختلف ببینید و نظریه‌های مختلفی که در آن وجود دارد را بیان کنید.

✔️ همچنین، در فروض‌های مختلف مسئله را تحلیل کرده و در هر فرض نتیجه را بیان کنید. این روش می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی بر روی مصحح بگذارد.

✔️ در مرحله آزمون تشریحی، استفاده از کتاب قانون مجاز است.

✔️ توجه داشته باشید که حتما کتابی را همراهتان ببرید که نو و تمیز و بدون حاشیه نویسی و یادداشت باشد، زیرا در صورتی که یادداشت و حاشیه نویسی کرده باشید، ممکن است مراقبان جلسه از استفاده شما ممانعت نمایند.

✔️ استفاده مجاز از کتاب قانون در حین آزمون نشان می‌دهد که برای موفقیت در مرحله تحلیلی نیاز به چیزی بیشتر از حفظ مواد قانونی دارید.

 آزمون تشریحی قضاوت چگونه است؟

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مصاحبه آزمون قضاوت روی لینک کلیک کنید.

مواد امتحانی منابع آزمون تشریحی قضاوت

✔️ بر اساس آنچه در آزمون تشریحی قضاوت اعلام شده است. تمامی متقاضیانی که در مرحله آزمون تستی پذیرفته می شوند می توانند برای آزمون تشریحی شرکت نمایند.

✔️ منابع و مواد امتحانی این آزمون در سال جاری به شرح زیر می باش:

مواد امتحانی منابع آزمون تشریحی قضاوت
مواد امتحانی منابع
حقوق تجارت کتاب دکتر ربیعا اسکینی
آئین دادرسی کیفری کتاب دکتر جواد طهماسبی و همچنین  دکتر محمد مصدق
حقوق جزای اختصاصی کتاب دکتر حسین میرمحمد صادقی
آئین دادرسی مدنی کتاب دکتر عبداله شمس
حقوق مدنی کتاب دکتر ناصر کاتوزیان
حقوق جزای عمومی کتاب دکترمحمدعلی اردبیلی
اجرای احکام کیفری کتاب  احمدرضا عابدی

✔️ منابع و مواد امتحانی آزمون تشریحی قضاوت برای داوطلبین طلاب به دو دسته تشیع و تسنن تقسیم می شود که هر کدام از این موارد به شرح زیر است:

مواد امتحانی منابع آزمون تشریحی قضاوت برای طلاب شیعه
فقه مطالعه کامل مکاسب محرمه و بیع تا الکلام فی شروط المتعاقدین
اصول فقه مطالعه کامل رسائل

 

مواد امتحانی منابع آزمون تشریحی قضاوت برای طلاب اهل سنت
فقه مطالعه منهاج الوصول الی علم الاصول، للقاضی ناصرالدین البیضاوی از ابتدای 49 تا انتهای صفحه 223

برای آشنایی با استخدام قوه قضاییه روی لینک کلیک کنید.

زمان برگزاری آزمون تشریحی قضاوت 1403

✔️ زمان برگزاری و همچنین شرایط آزمون تشریحی قضاوت برای تمامی داوطلبین دانشگاهی و حوزوی در سال 1403 هنوز مشخص نشده است.

برای شرکت در این مرحله، داوطلبان باید آماده شوند. مرحله دوم آزمون قضاوت سال 1403 به صورت تشریحی برگزار می‌شود.

با توجه به اینکه اطلاعیه‌ای در خصوص زمان برگزاری مرحله دوم آزمون قضاوت 1403 در سایت  ثبت نام آزمون قضاوت  و اعلام نتایج آزمون قضاوت منتشر‌نشده‌است، اما به داوطلبان پذیرفته‌شده‌در آزمون اعلام‌شده‌است که زمان برگزاری این آزمون در سال جاری مورخ ۲۷ مرداد ماه بوده است.

زمان برگزاری آزمون تشریحی قضاوت ویژه طلاب

✔️ زمان و محل برگزاری آزمون تشریحی قضاوت ویژه طلاب 1403 هنوز مشخص‌نشده‌است. داوطلبان باید به اطلاعیه‌های آتی دقت کنند و منتظر اعلام زمان برگزاری آزمون باشند. به محض اطلاعیه جدید در خصوص محل برگزاری آزمون تشریحی قضاوت، این مقاله به روز رسانی خواهد شد.

با توجه به اطلاعات فعلی، تاریخ دقیق برگزاری آزمون قضاوت ویژه طلاب 1403 هنوز اعلام‌نشده‌و باید منتظر اطلاع رسمی باشیم.

 

زمان برگزاری آزمون تشریحی قضاوت

برای اطلاع از سوالات مصاحبه علمی قضاوت  کلیک نمایید.

راهنما سوالات آزمون تشریحی قضاوت 1403

✔️ حال که متوجه شدید آزمون تشریحی قضاوت چگونه است؟ بهتر است راهنمایی های لازم برای سوالات این آزمون را نیز بدانید.

✳️ حد نصاب امتیاز برای ورود به مرحله مصاحبه علمی برای آقایان ۱۰ و برای خانم‌ها ۱۱ است که این حد نصاب ممکن است در هر سال تغییر نماید.

✳️ در سال‌های گذشته رویه معاونت آموزش و جذب قوه قضاییه به این صورت‌بود که از ۵۰ یا ۱۰۰ نفر برتر آزمون بدون برگزاری آزمون تشریحی مصاحبه برگزار می‌کرد. نکته: البته این مطلب دعوت به آزمون علمی در کارنامه قید می‌گردید و یا اینکه معاونت طی اطلاعیه‌ای از نفرات برتر مستقیما دعوت به مصاحبه علمی می‌نمود.

✳️ مصاحبه علمی از پذیرفته شدگان مرحله تشریحی برگزار می‌شود و افراد در یک تاریخ مشخص که طی برقراری تماس تلفنی یا درج اطلاعیه در سایت «معاونت منابع انسانی قوه قضاییه» دعوت می‌شوند.

✳️ مصاحبه علمی شامل دو بخش حقوقی و کیفری است که در ساختمان شماره ۳ قوه قضاییه واقع در خیابان حافظ شهر تهران برگزار می‌شود. سبک مصاحبه به این صورت است که افراد به صورت تک نفره وارد اتاق مربوطه (حقوقی-کیفری) می‌شوند و استاد مربوطه سوالات خود را از مباحث و مواد ذیل طرح می‌نماید.

حقوقی=مدنی.آیین دادرسی مدنی.تجارت کیفری= جزای عمومی.جزای اختصاصی.آیین دادرسی کیفری

✳️حد نصاب برای ورود به مرحله گزینش، کسب امتیاز ۵۰ به بالا است.

برای دریافت تمامی نکات سوالات تشریحی و راهنمایی های لازم برای قبولی در این آزمون با شماره با شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) در ارتباط باشید.

 

شرایط آزمون تشریحی قضاوت

✔️ شرایط آزمون تشریحی قضاوت در سال گذشته به شرح زیر است که به محض انتشار شرایط جدید آزمون این قسمت به روز رسانی شده و شرایط آزمون تشریحی قضاوت در اختیار شما عزیزان قرار خواهد گرفت.

❇️ شرایط عمومی جذب:

  اهمیت دادن به تابعیت ایرانیت.

پایبندی به اصول دین اسلام و عدالت.

رعایت قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و اصل ولایت فقیه و عدم وابستگی به احزاب یا گروه‌های غیرقانونی.

حفظ پاکیزگی فردی.

داشتن سلامت روانی و جسمی مناسب برای انجام وظایف قضائی.

عدم استفاده از دخانیات و مواد مخدر.

حضور در خدمت نظامی یا معافیت از آن.

داشتن رفتار و شهرت قابل قبول.

عدم داشتن سوابق کیفری یا تخلفات اداری.

حداکثر سن ۴۰ سال (متولدین ۷ اردیبهشت ۱۳۶۲ و بعد از آن) در زمان ثبت نام.

❇️ شرایط اختصاصی جذب:

داشتن یکی از مدارک تحصیلی زیر از دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

دارای کارشناسی فقه و یا حقوق و یا ارشد حقوق و معارف اسلامی

کارشناسی علوم قضائی

داشتن مدرک ارشد پیوسته در رشته معارف و یا الهیات

کارشناسان با سابقه کاری حداقل ۵ ساله در واحدهای قضائی و حقوقی قوه قضائیه اشتغال داشته باشند.

این اشتغال می‌تواند در دادسراها و دادگاهها، دیوان عالی کشور، دادستانی کل، دادسرای انتظامی قضات، دیوان عدالت اداری، معاونت حقوقی، اداره حقوقی، معاونت قضائی، شورای حل اختلاف و سازمان‌های تابعه قوه قضائیه باشد.

همچنین، کارکنان باید دارای رابطه استخدامی در قالب رسمی قطعی، رسمی آزمایشی، پیمانی یا قرارداد کارمعین باشند.

سنوات خدمت قابل قبول برای شرکت در آزمون باید حداقل ۵ سال و حداکثر ۱۵ سال اشتغال در مراجع مذکور باشد.

در نهایت، شرایط شرکت در آزمون شامل شرکت در آزمون کتبی و کسب حد نصاب نمره قبولی، موفقیت در مصاحبه علمی و شخصیتی، احراز صلاحیت در مرحله گزینش و سپری دوره کارآموزی قضایی و موفقیت در آزمون جامع پایان دوره کارآموزی است.

شرایط آزمون تشریحی قضاوت

جهت اطلاع از تمدید مهلت ثبت نام آزمون قضاوت کلیک نمایید.

محل برگزاری آزمون تشریحی قضاوت

✔️ محل برگزاری آزمون تشریحی قضاوت هر سال در ۲۰ استان برگزار می‌شود و آدرس مکان‌های برگزاری از طریق سایت سازمان سنجش منتشر می‌شود.

هنوز محل برگزاری آزمون قضاوت سال 1403 مشخص‌نشده‌است و زمانی که آدرس مکان‌های برگزاری منتشر شود، لینک آن در این مقاله قرار خواهد گرفت.

زمان مصاحبه جذب اختصاصی جذب اختصاصی برای تصدی منصب قضا بدون آزمون کتبی است و تمامی متقاضیان باید با حضور در جلسه مصاحبه علمی مورد سنجش قرار بگیرند.

افراد واجد شرایط که تا زمان مقرر ثبت‌نام خود را انجام داده‌اند، می‌توانند بعد از اعلام زمان مصاحبه، در آن شرکت کنند.

 

مراحل قبولی در آزمون تشریحی قضاوت 1403

✔️ داوطلبانی که دارای مدرک حوزوی سطح دو یا بالاتر هستند، با شرکت در آزمون تشریحی و کسب نمره قبولی به مصاحبه علمی دعوت می‌شوند. داوطلبان دارای تحصیلات دانشگاهی نیز ابتدا باید در آزمون تستی پذیرفته شوند و پس از کسب حداقل ۶۰ درصد نمره، وارد مرحله آزمون تشریحی می‌شوند.

نتایج مرحله آزمون تشریحی پس از حدود یک ماه اعلام می‌شود و سپس پذیرفته شدگان برای شرکت در مصاحبه علمی تماس تلفنی دریافت می‌کنند.

پس از پذیرش، داوطلبان به اداره گزینش برای تشکیل پرونده مراجعه می‌کنند.

برای اطلاع از میزان تاثیر سهمیه در آزمون قضاوت در سال جاری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

مشاوره آزمون تشریحی قضاوت 1403

✔️ در زمان برگزاری آزمون تشریحی قضاوت 1403، حضور در جلسه امتحان انجام‌دهندگان باید کارت ورود به جلسه را داشته باشند. این کارت‌ها به عنوان مجوز ورود به حوزه امتحانی محسوب می‌شوند و بدون آن‌ها امکان شرکت در آزمون وجود ندارد.

بنابراین، متقاضیان باید در تاریخ مقرر به مرکز آزمون‌های جهاد دانشگاهی مراجعه کرده و کارت ورود به جلسه را دریافت و اطلاعات آن را بررسی کنند.

لینک دریافت کارت ورود به جلسه چند روز قبل از برگزاری آزمون در سایت مرکز آزمون‌های جهاد دانشگاهی به آدرس اینترنتی www.hrc.ir قابل دسترسی خواهد بود.

همچنین، داوطلبان می‌توانند چند روز قبل از دریافت کارت، اطلاعات خود را ویرایش نمایند.

نتایج آزمون قضایی حدود چند ماه پس از برگزاری آزمون اعلام خواهد شد و افراد می‌توانند از زمان اعلام نتایج آزمون به صورت تقریبی از طریق اخبار منتشر‌شده‌ مطلع شوند.

محل برگزاری آزمون تشریحی قضاوت

برای اطلاع از چگونگی آزمون قضاوت شورای حل اختلاف بر روی لینک مربوطه کلیک کنید.

اخبار پیرامون آزمون تشریحی قضاوت چگونه است؟

📢 آخرین نتیجه آزمون تشریحی در سال 1403

با احترام به اطلاع عموم می‌رساند که نتایج آزمون تستی جذب عمومی برای تصدی منصب قضا سال ۱۴۰۳ در سایت مرکز آزمون جهاد دانشگاهی به نشانی www.hrc.ir منتشر گردیده است. داوطلبان پذیرفته شدگان در مرحله آزمون تستی قضاوت، در تاریخ ۱۴۰۳/۰۵/۲۰ در آزمون تشریحی شرکت خواهند نمود. آزمون تنها در شهر تهران برگزار خواهد شد.

 

خلاصه مطلب

آزمون تشریحی قضاوت، پس از برگزاری آزمون تستی می باشد و افراد پذیرفته شده در این مرحله وارد مرحله مصاحبه می گردند. آزمون تشریحی قضاوت چگونه است؟ این آزمون به صورت کتاب باز است و شما می توانید کتاب قانون را با خود همراه داشته باشید. شما همچنین باید این کتاب را به صورت تمیز و بدون  حاشیه نویسی و … همراه خود ببرید تا در جلسه امتحانی دچار مشکل نشوید.

ما در این مقاله به صورت مفصل در خصوص شرایط آزمون تشریحی قضاوت و محل برگزاری آزمون تشریحی قضاوت صحبت کردیم. در صورتی که پس از مطالعه نیاز به مشاوره و دریافت نکات کلیدی برای قبولی تضمینی این آزمون دارید، می توانید با شماره 9099075307 (تنها از طریق تلفن ثابت و بدون گرفتن کد) تماس حاصل فرمایید.

 

برای دانلود پی دی اف مقاله آزمون تشریحی قضاوت کلیک نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا حضور با کارت ورود به جلسه برای شرکت در آزمون الزامی است؟

داوطلبان برای شرکت در آزمون باید کارت ورود به جلسه و یک مدرک شناسایی معتبر را به همراه داشته باشند. جزئیات بیشتر در متن مقاله ارائه‌شده‌است.

چگونگی برگزاری آزمون قضاوت 1403 و طراحی سوالات چگونه است؟

آزمون به صورت هماهنگ کشوری برگزار‌شده‌و سوالات آزمون مرحله اول به صورت تستی و مرحله دوم به صورت تشریحی است که زمان آن در مقاله ارائه‌شده‌است.

آیا پذیرفته شدگان مرحله آزمون به عنوان پذیرفته‌شده‌نهایی آزمون تصدی منصب قضا معرفی می‌شوند؟

داوطلبان می‌بایست در مرحله بعدی شرکت نموده و از پذیرفته شدگان دارای تحصیلات دانشگاهی آزمون تشریحی و از پذیرفته شدگان دارای تحصیلات حوزوی مصاحبه علمی انجام خواهد شد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • نتایج آزمون دستیاری دندانپزشکی

  اعلام نتایج آزمون دستیاری دندانپزشکی 1403 + زمان sanjeshp.ir

  نتایج آزمون دستیاری دندانپزشکی سال 1403 در اوایل ماه مهر منتشر خواهد شد. این نتایج بر روی سایت رسمی سازمان سنجش به آدرس sanjeshp.ir دستیاری دندانپزشکی قرار خواهد گرفت تا داوطلبان بتوانند در اسرع وقت اطلاعات لازم را دریافت کرده...
 • زمان برگزاری آزمون دستیاری پزشکی 1403 + نکات مهم

  زمان برگزاری آزمون دستیاری پزشکی + تاریخ تقویم آموزشی 1403

  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آزمون دستیاری پزشکی 1403 را در دو بخش تخصصی و فوق تخصصی برگزار می‌کند. تمامی اطلاعات مرتبط با این آزمون، از جمله زمان برگزاری آزمون دستیاری پزشکی در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون دستیاری...
 • نتایج آزمون جهاد دانشگاهی

  اعلام نتایج آزمون جهاد دانشگاهی ۱۴۰۳ + جواب hrtc.ir

  سایت آزمون جهاد دانشگاهی یکی از سامانه های جدید در حوزه ثبت نام آزمون های استخدامی است. با گسترش فناوری و دسترسی آسان به اینترنت دیگر نیازی به مراجعه حضوری جهت ثبت نام و اطلاع از نتایج آزمون های مختلف...
 • نتایج استخدام بانک پارسیان 1403 + مشاهده اسامی پذیرفته ها

  نتایج استخدام بانک پارسیان 1403 + مشاهده اسامی پذیرفته ها

  نتایج استخدام بانک پارسیان 1403 مدتی بعد از برگزاری هر کدام از مراحل این آزمون شامل آزمون کتبی و یا مرحله مصاحبه، اعلام خواهد شد. نتایج اولیه این آزمون، معمولا مدتی بعد از برگزاری آزمون کتبی و نتایج مرحله دوم...
تماس با مشاور