تماس از تلفن ثابت

909 9075307

از کل کشور
معافیت سربازی چشم

معافیت سربازی چشم 1401 + مدارک آیین نامه جدید | ایران تحصیل

معافیت سربازی چشم
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

معافیت سربازی چشم از جمله معافیت هایی است که در صورت دارا بودن شرایط به مشمولین اعطا می شود، برخی از بیماری های چشمی بسته به درجه حاد بودن می توانند منجر به معافیت پزشکی چشم دائم یا موقت فرد از خدمت مقدس سربازی گردند.

معافیت پزشکی چشم را می توان رایج ترین نوع بیماری دانست که به سربازارن و افراد ارائه می گردد، سازمان نظام وظیفه در آیین نامه معافیت پزشکی انواع مختلفی از معافیت را برای انواع مختلفی از بیماری های مرتبط با بینایی در نظر گرفته است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با سوالات معافیت پزشکی چشم از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

معافیت سربازی چشم

به صورت کلی وجود هر گونه مشکل در شرایط جسمی و روانی افراد منجر به معافیت شان از سربازی خواهد شد. معافیت پزشکی نیز به دو دسته معافیت دائم و (معاف از رزم) تقسیم می‌شود. در معافیت دائم به صورت کلی نیازی به حضور در خدمت نیست و کارت صادر می شود؛ اما در معافیت از رزم لازم است در خدمت سربازی حضور پیدا کنید ولی نیاز به انجام یک سری از فعالیت ها مانند رژه و غیره وجود نخواهد داشت.

از آنجایی که چشم یکی از اعضای بسیار مهم بدن ما است به همین دلیل اگر در آن کوچک ترین مشکلی وجود داشته باشد، منجر به اختلال در عملیات روانه می شود. معافیت سربازی چشم از جمله رایج ترین نوع معافیت ها است که اگر چشم دچار ضعف یا مشکلی باشد، فرد از خدمت معاف خواهد شد.

 

 

معافیت سربازی بیماری های چشم

 

 

 

مجموع نمره چشم در معافیت سربازی چشم

برای اینکه میزان ضعیف بودن چشم مشخص شود، لازم است سه نکته را در نظر داشته باشید.

برای تعیین نمره، تنها یک چشم در نظر گرفته خواهد شد. برای افراد زیر دیپلم، نیاز است نمره یک چشم آن ها بیشتر از 6 باشد. که معاف شوند. حال اگر فردی را به طور مثال در نظر بگیرید که مجموع نمره چشم او 6 است، این فرد معاف نخواهد شد.

نوع مشکل چشم نیز در تعیین معافیت از سربازی موثر خواهد بود. معافیت سربازی چشم قوز قرنیه و معافیت سربازی چشم آستیگمات نیز از این دسته موارد هستند. نزدیک بینی و دوربینی نیز جزء مشکلات چشمی هستند که در نظر گرفته خواهند شد.

نکته دیگری که لازم است به آن توجه داشته باشید، مربوط به نوع مدرک تحصیلی است. هرچه مدرک تحصیلی بالاتری داشته باشید، لازم است نمره چشم بالاتری کسب کنید تا بتوانید معافیت بگیرید.

در جدول زیر می توانید نمره چشم مورد نیاز برای مدارک مختلف تحصیلی را جهت گرفتن معافیت سربازی چشم ملاحظه کنید.

 

 

برای اطلاع از تاثیر معافیت پزشکی در استخدام کلیک کنید.

 

 

نوع مدرک نمره مورد نیاز نزدیک بینی
زیر دیپلم بیشتر از 6
دیپلم بیشتر از 6
کاردانی بیشتر از 6
کارشناسی بیشتر از 8
کارشناسی ارشد بیشتر از 8
دکتری بیشتر از 8

 

 

برای دوربینی لازم است شرایط زیر وجود داشته باشد.

 

 

نوع مدرک نمره مورد نیاز نزدیک بینی
زیر دیپلم بیشتر از 6
دیپلم بیشتر از 6
کاردانی بیشتر از 6
کارشناسی بیشتر از 8
کارشناسی ارشد بیشتر از 8
دکتری بیشتر از 8

 

 

برای آستیگمات لازم است شرایط زیر را داشته باشید تا معافیت بگیرید.

 

 

نوع مدرک نمره مورد نیاز آستیگمات
زیر دیپلم بیشتر از 5 دیوپتر
دیپلم بیشتر از 5 دیوپتر
کاردانی بیشتر از 5 دیوپتر
کارشناسی بیشتر از ۷ دیوپتر
کارشناسی ارشد بیشتر از 7 دیوپتر
دکتری بیشتر از 7 دیوپتر

برای اطلاع از جزییات معافیت پزشکی هموروئید کلیک کنید.

معافیت سربازی قوز قرنیه

 

انواع بیماری‌های چشم برای معافیت

یکی از مواردی که در مشاوره معافیت سربازی چشم به آن پرداخته می شود، مربوط به انواع بیماری های چشم است. علاوه بر ضعیفی یک سری از بیماری ها نیز در چشم وجود دارد که می تواند منجر به بروز کارت معافیت شود.  در ادامه همراه ما باشید تا با مشکلات معافیت پزشکی چشم و معافیت سربازی چشم قوز قرنیه و هم چنین معافیت سربازی چشم آستیگمات بیشتر آشنا شوید.

بیماری‌های چشم که منجر به معافیت دائم می‌شوند به شرح زیر است:

 • آب‌مروارید
 • کلبوم مادرزادی مردمک: اگر شبکیه درگیر باشد
 • تک چشم: اگر دید کم تر از 10 درجه داشته باشد.
 • لکه قرنیه: در صورتی که مرکز قرنیه درگیر شده باشد.
 • پارگی شبکیه
 • ناخنک: اگر مدرک ارشد باشد و ناخنک در دو چشم وجود داشته باشد
 • فلج عضلات چشم: اگر با اختلال بینایی همراه بوده و در دو چشم وجود داشته باشد.
 • افتادگی پلک: اگر در هر دو چشم افتادگی پلک و مردمک وجود داشته باشد.
 • آب‌سیاه
 • استرابیسم
 • دودوئک
 • وجود جسم خارجی در چشم: اگر غیرقابل جراحی باشد و اختلال ایجاد کند.
 • قوز قرنیه: اگر اختلال دید ایجاد کرده باشد.
 • پیوند قرنیه

 

 

برای اطلاع از جزییات معافیت پزشکی دندان کلیک کنید.

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت معافیت سربازی چشم

برای دریافت هر نوع از معافیت سربازی به دلیل بیماری های چشم باید برخی از مدارک را به سازمان نظام وظیفه ارائه دهید تا درخواست شما مورد بررسی قرار بگیرد، در ادامه قصد داریم به بررسی مدارک لازم برای دریافت معاغیت سربازی چشم بپردازیم:

 • تمامی پرونده های سابقه پزشکی فرد بیمار
 • آخرین مدرک تحصیلی متقاضی معافیت
 • اصل و کپی شناسنامه فرد متقاضی
 • اصل کارت ملی، کارت ملی فرد باید حتما هوشمند باشد.
 • ارائه فیش های واریزی به بانک سپه 
 • عکس شناسایی ۳*۴ 
 • فرم های بخش معاینات پزشکی
 • فرم انجام تمامی مراحل واکسیناسیون
 • کامل کردن فروم وضعیت مشمولین

 

معافیت چشم آستیگمات

عده زیادی افراد هستند که دارای چشم آستیگمات هستند و این سوال را از خودشان می پرسند که آیا حال که چشمشان آستیگمات است می توانند معاف شوند یا خیر؟ در جواب باید گفت که چشم آستیگمات به صورت تکی نمی تواند معافیت سربازی چشم را دریافت کند بلکه به حالت ترکیبی این امر امکان پذیر خواهد بود. به طور کلی چند نوع آستیگمات چشمی وجود دارد که عبارتند از : آستیگماتیسم ساده ، مرکب یا مخلوط با سیکلوپلژی کامل.

شناسایی هر کدام از این نوع ها از تخصص ما خارج است و باید در معاینات مشخص شود. شرایط برخورداری از مشاوره معافیت پزشکی چشم در افراد آستیگمات این است که عملکرد شما در انجام وظایف را مختل کند. این معافیت ها از معافیت از رزم شروع شده و تا معافیت موقت یا دائم را در بر می گیرد. برای مثال افراد هیپرمتروپی بیش از 8 دیوپتر یک چشم که دارای مدرک کارشناسی یا بالاتر هستند، معافیت دائم خواهند گرفت.

البته ماجرا به همین جا ختم نمی شود. عارضه آستیگمات دارای انواع مختلفی است و می تواند شدت و ضعف داشته باشد. به همین دلیل راهنمای اخذ معافیت چشم در افراد دارای این مشکل می تواند ابهامات بسیاری را بر طرف کند. کارشناسان ما در ایران تحصیل تمامی پیچ و خم های این راه را می دانند و می توانند به خوبی شما را راهنمایی کنند. بنابراین جای نگرانی نیست.

 

مراحل اخذ معافیت پزشکی چشم

در این قسمت همراه باشید تا مهم ترین مواردی را که در مشاوره معافیت پزشکی چشم ارائه می شود به همراه مراحل و مدارک لازم برای معافیت چشم به همراه

سوالات معافیت پزشکی چشم را بیشتر بررسی کنیم.

در خصوص مراحل اخذ معافیت پزشکی چشم، لازم است ابتدا به پلیس به علاوه 10 مراجه کنید. درشعبات پلیس به علاوه 10، یک سری مدارک از شما خواسته شده و لازم است فرم هایی را نیز پر کنید. در مرحله بعدی کافی است به یک پزشک مورد اعتماد مراجعه کرده و اگر وی مدارک را تایید کرد، مراحل بعدی را طی کنید.

اگر در کمیسیون پزشکی مدارک و وضعیت شما تایید شود، می توانید کارت معافیت را دریافت کنید. توجه داشته باشید که برای معافیت چشم، حتماً به مراکز تاییدشده نیروهای مسلح بروید.

 

 

معافیت پزشکی چشم و گواهینامه

یکی از سوالات معافیت پزشکی چشم در رابطه با معافیت پزشکی و گواهینامه می باشد. در این مورد لازم است بدانید که در صورت داشتن کارت پایان خدمت به دلیل ضعیف بودن چشم، در دریافت گواهی نامه مشکلی نخواهید داشت.

البته به شرط اینکه عکس گواهی نامه را با عینک انداخته باشید.

 

 

معافیت سربازی چشم

 

 

 

نمره چشم برای معافیت پزشکی چشم چقدر باید باشد؟ 

یکی دیگر از عوامل مهم ایجاد اشکال در بینایی، تغییر نمره چشم است. اگر کسی در معاینات پزشکی دارای نمره چشم بالایی باشد احتمال اینکه بتواند طبق آیین نامه جدید معافیت چشم و نحوه محاسبات نمره آن از معافیت استفاده کند بالاست. البته به دارندگان مدرک دیپلم، کارشناسی، ارشد و دکترا هر کدام نوع خاصی از معافیت چشم رادریافت می کنند. بنابراین مدرک تحصیلی در این مورد نیز تاثیر گذار است.

اهمیت نمره چشم استاندارد در این استکه یک سرباز باید در هنگام عملیات و هر گونه فعالیتی بسیار زبده عمل کند و داشتن عینک می تواند در این زمینه مانند یک مزاحم باشد. البته این بدان معنا نیست که داشتن عینک ممنوع است، اما ترجیح آن است که فرد فاقد عینک باشد. هر چند که بسیاری از ضعف های بینایی با عمل جراحی بهبود خواهد یافت. 

حال سوال این است که نحوه محاسبه شماره چشم برای معافیت چگونه است؟  طبق قوانین سازمان وظیفه بندهای مختلفی برای این مورد در نظر گرفته شده است. مثلا در بند 3 این قانون، مجموع ديوپتر آستيگمات ساده ، مركب يا مخلوط بالاي 5 ديوپتر يک چشم  جزء مشمولین معافیت دائم قرار می گیرد. البته این تنها یکی از موارد است، و مجال ذکر و توضیح همه بندها در اینجا نیست. بنابراین توصیه می کنیم از افراد خبره اطلاعات دقیق را کسب نمایید. 

 

معافیت پزشکی چشم قوز قرنیه

برخی از افراد ممکن است شامل معافیت پزشکی چشم قوز قرنیه شوند که در ادامه این مطلب ما قصد داریم به بررسی جزییات این موضوع بپردازیم. در ایران و در ایالت متحده افرادی که بیماری قوز قرنیه دارند، شامل دریافت معافیت پزشکی چشم قوز قرنیه خواهند شد. حتی اگر قوز قرنیه با قراردادن رینگ و کراس لینک قرنیه کنترل شود نیز باز هم این شرایط وجود خواهد داشت.

 

 

شرایط معافیت سربازی چشم

 

 

 

معافیت سربازی قوز قرنیه یا کراتوکونوس 

اینکه شدت قوز قرنیه و میزان تحصیلات شما چقدر باشد، این موضوع متفاوت خواهد بود. طبق ماده 33 آیین نامه، افراد دارای قوز قرنیه در شرایط زیر معاف خواهند شد.

 • در صورتی که با كراتومتري قابل اندازه گيري نباشد این فرد معاف دائم خواهد شد.
 • اگر عارضة واضح قرنيه و اختلال ديد  ايجاد كرده باشد فرد معاف دائم خواهد شد.
 • در بقيه موارد فرد معاف از خدمات رزمي خواهد شد.
 • جهت اثبات کراتو کونوس، هماهنگی شماره چشم با تصاویر (توپوگرافی Orbscanیا پنتاکم) و کراتو متری بیش از 50 دیوپتر باید وجود داشته باشد.

 

تاثیر مدرک تحصیلی در دریافت معافیت پزشکی چشم

در تمامی انواع معافیت های پزشکی، کسری خدمت، امریه و سایر معافیت ها درجه و مدرک تحصیلی تاثیرگذار است. برای مثال اگر فرد دارنده مدرک دیپلم یا بالاتر از آن  در یکی از چشم هایش دارای ضعف بینایی بیش از 6دیوپتر باشد، معافیت دائم خواهد گرفت. این در حالی است که یک مشمول با مردک کارشناسی بایستی ضعف بینایی بالای 8 دیپتر داشته باشد تا مورد معافیت پزشکی چشم قرار گیرد. 

گذشته از این مدرک تحصیلی می تواند به اینکه آیا مورد معافیت از خدمات رزمی می گردیم یا دائم و موقت نیز تاثیر گذار است. برای مثال، تصور کنید که فرد مشمولی دارای شب کوری یا کور رنگی است. حال طبق آیین نامه جدید معافیت چشم و نحوه محاسبات شرایط در نظر گرفته شده برای این شخص با یک دیپلم یا ارشد متفاوت است و مورد معافیت از رزم قرار می گیرد. در مورد سایر معافیت ها نیز به همین شرح است.

در حیطه معافیت پزشکی سوالات متداولی وجود دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از اینکه، آیا اگر تشخیص پزشک این باشد که ما در ناحیه درخواست داده شده سالم هستیم، حق اعتراض داریم؟ میزان ضعف دارندگان مدرک کارشناسی بایستی چند دیوپتر باید باشد؟ آیا چنانچه در حین رسیدگی به پرونده، منصرف شویم می توانیم آن را متوقف کنیم؟ پاسخ تمامی این سوالات و چندین ابهام دیگر در سامانه ما پاسخ داده می شود.

 

بیماری قوز قرنیه چیست؟

بیماری قوز قرنیه دارای نامی علمی کراتوکونوس است و یک بیماری وراثتی می باشد که هر دو چشم را درگیر می کند.

افراد درگیر در این بیماری دارای قرنیه نازک خواهند شد و در نتیجه قرنیه آن ها تغییر شکل می دهد. به صورت کلی قرنیه در حالت عادی کروی بوده اما دربیماری قوز قرنیه به شکل مخروطی در خواهند آمد.

از جمله عوارض این بیماری نیز می توان به آستیگماتیسم نامنظم و یا نزدیک بینی اشاره کرد. این بیماری هم چنین معمولاً پس از 30 سالگی به وجود خواهد آمد.

از جمله علائم بیماری قوز قرنیه می توان به مواردی زیر اشاره کرد:

 • نزدیک بینی
 • آستیگماتیسم نامنظم
 • هاله بینی
 • حساسیت به نور
 • تاری دید یا عدم وضوح بینایی
 • تغییر مکرر شماره چشم و به دنبال آن تعویض مکرر عینک

 

آیین نامه جدید معافیت چشم و نحوه محاسبات

معافیت پزشکی چشم همانند دیگر معافیت ها بایستی پس از اینکه نیت برای گرفتن این کار کردید مدارکی را تهیه کنید تا با آن بتوان اثبات کرد که شما نارسایی چشمی دارید و یا چشم شما بیش از حد ضعیف است یا خیر. بعد از آنکه مدارک خود را آماده سازی کردید باید به دفاتر پلیس + 10 مراجعه کرده و ثبت درخواست کنید و نامه ای برای اثبات این مشکل خود دریافت می کنید که با آن باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

در این مرحله نیز همانند دیگر معافیت های سربازی از سوی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا دعوتنامه ای دریافت می کنید تا در بیمارستان حضور پیدا کنید. پس از آن باید در کمیسیون پزشکی شرکت کنید که بخش مهمی می باشد و در واقع تایید نهایی بر عهده آن ها می باشد. انجام این آزمایشات و تاییدیه هر سه پزشک نظام وظیفه، بیمارستان و شورای پزشکی به منزله قبولی درخواست شما از سوی سازمان نظام وظیفه است. 

 

 

میزان معافیت سربازی برای بیماری مختلف چشم

در این قسمت همراه ما باشید تا به سوالات معافیت پزشکی چشم شما پاسخ دهیم و آخرین قوانین در این حوزه را بررسی کنیم.

 1. در مشکل هیپرمتروپی( بند ۱)هیپرمتروپی بیش از ۶ دیوپتر به همرا آستیگماتیسم، مشخص شده است که اگر با سیکلوپلژی کامل همراه باشد. برای افرادی که دارای مدرک لیسانس و بالاتر هستند، بیش از ۸ دیوپتر در یک چشم منجر به معافیت دائم و اگر هیپرمتروپی بین ۳ تا ۶ دیوپتر همراه با آستیگماتیسم باشد، فرد معاف از خدمات رزم خواهد شد.
 2. اگر مشکل میوپی با سیکلوپ کامل( بند ۲)میوپی بیش از ۶ دیوپتر برای یک چشم به همراه آستیگماتیسم باشد، فرد معافیت دائمیمیوپی با سیکلوپلژی کامل برای دارندگان مدرک لیسانس و بالاتر بیش از ۸ دیوپتر در هر چشم فرد معافیت دائمیمیوپی  بین ۳ تا ۶ دوپتر برای یک چشم با آستیگماتیسم فرد معاف از خدمات رزمیمیوپی برای دارندگان مدرک لیسانس بین ۳ تا ۸ دیوپتر با آستیگماتیسم و معاف از رزم خواهد بود.
 3. برای مشکل آستیگماتیسم، اگر آستیگماتیسم ساده، مرکب و مخلوط بیش از ۵ دیوپتر در یک چشم باشد، فرد معاف دائم خواهد بود.
 4. برای مشکل آستیگماتیسم ساده مخلوط با سیکلوپلژی بالای ۵ دیوپتر،معافیت دائم در نظر گرفته خواهد شد.
 5. در حالتی که آستیگماتیسم مرکب با مجموع دیوپتر ساده و مخلوط و مرکب بیش از ۵ دیوپتر در یک چشم باشد، باز هم معافیت دائم است.
 6. برای مشکل آستیگماتیسم مرکب همراه با سیکلوپلژی کامل بیش از ۵ دیوپتر برای یک چشم نیز معافیت دائمی است.
 7. فقدان چشم( بند ۴)فقدان یک چشم یا بیماری لاعلاج در یک چشم که باعث ایجاد نابینایی یا دید کم شود نیز معافیت دائمی است.
 8. اورام ملتحمه فصلی( بند ۵)این مشکل معاف از خدمات رزمی را در پی خواهد داشت.
 9. برای مشکل آنتروپیون( بند ۶)در هر دو چشم  معافیت دائمی است.
 10. برای مشکل آنتروبیون( بند ۷)در هر دو چشم نیز معافیت دائمی است.

 

شرایط معافیت پزشکی سربازی چشم

 معافیت پزشکی آستیگمات چشم

در خصوص معافیت پزشکی چشم آستیگمات چشم باید بگوییم که این معافیت از رایج ترین موارد است، زیرا مشکل آستیگماتیسم یک بیماری رایج در کشور محسوب می شود که افراد زیادی به آن مبتلا هستند. البته نوع معافیت به میزان و نوع بیماری بستگی دارد.

آستیگمات نوعی نقص ساده است که در آن عدسی چشم یا سطح انحنای چشم، مطابقت ندارد.

این نوع بیماری شامل انواع مختلف زیر است:

 • آستیگماتیسم ساده
 • آستیگماتیسم مرکب
 • آستیگماتیسم مخلوط با سیکلوپلژی کامل

برای اطلاع از جزییات معافیت پزشکی واریکوسل کلیک کنید.

 

 

اقدامات اولیه برای معافیت های پزشکی چشمی

جهت دریافت معافیت پزشکی چشم لازم است ابتدا تمامی اطلاعات مربوط به بیماری های چشمی را بررسی کنید. سپس از مدارک و اطلاعات مورد نیاز آگاهی لازم را کسب کنید. حالا باید به یک پزشک معتمد مراجعه کنید تا با انجام معاینات کامل، تشخیص دهند که نوع بیماری شما چیست. بعد از این مرحله می توانید فرم های مربوط به معاینات اولیه را تکمیل نمایید.

 

 

نحوه محاسبه شماره چشم برای معافیت

شماره چشم، میزان نمره چشمی است که شدت و ضعف بینایی شما را مشخص خواهد کرد.نمره ی چشم یا همان هیپرمتروپی با واحد دیوپتر محاسبه شده و شدت بینایی فرد را مشخص می کند.

در قوانین نظام وظیفه آمده است که ضعف چشم براساس نوع مدارک تحصیلی افراد مشخص می شود و معافیت نیز براساس این مدارک مشخص خواهد شد.

 

 

معافیت پزشکی چشم در حین تحصیل

اگر با قوانین معافیت ها آشنایی داشته باشید، باید بدانید که معافیت پزشکی چشم و معافیت کفالت از جمله مواردی هستند که مشمولین می توانند در حین تحصیل دانشگاه برای آن اقدام نمایند. به طور مثال اگر ضعف بینایی داشته باشید، می توانید معافیت دائم بگیرید.

البته توجه داشته باشید که برای یک فرد با مدرک لیسانس قوانین سخت گیرانه تری جهت دریافت معافیت از بیماری های چشمی وجود دارد.

مدارک لازم برای معافیت پزشکی چشم و عوارض بینایی

کلیه مدارک باید به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ارائه شود و مشمولین لازم است خودشان کلیه فعالیت های لازم را انجام دهند.

حتی والدین و اقوام درجه یک نیز نمی توانند این مراحل را به پایان برسانند. پس برای انجام هرچه سریع تر این مراحل، لازم است افراد به دفاتر پلیس به علاوه 10 مراجعه کنند.

مدارک لازم برای معافیت پزشکی چشم شامل موارد زیر می شود:

 • کلیه مدارک و پرونده های مربوط به بیماری
 • مدارک تحصیلی
 • کپی مورد تایید مدارک تحصیلی
 • شناسنامه عکس دار
 • کپی شناسنامه
 • اصل کارت ملی
 • فیش واریزی بانک سپه برای بیماری های چشمی
 • عکس ۳*۴ مشمولین که باید پرسنلی و تمام رخ باشد
 • فرم های بخش معاینات پزشکی
 • فرم های واکسیناسیون
 • تکمیل فرم های وضعیت مشمولین متقاضی

 

کاربران گرامی، برای دانلود مطالب این صفحه به صورت پی دی اف کلیک کنید.

 

 

 

خلاصه مطلب

ما در این مطلب سعی کردیم به بررسی کلیه نکات و شرایط مربوط به معافیت سربازی چشم بپردازیم. به علاوه جزییات معافیت سربازی چشم آستیگمات و همچنین معافیت پزشکی چشم قوز قرنیه را نیز بررسی کردیم. در صورتی که پس از مطالعه این مطلب نیاز به مشاوره معافیت پزشکی چشم و یا اطلاعات بیشتر از مدارک لازم برای معافیت چشم داشتید می توانید با کارشناسان ما جهت راهنمایی برای سوالات معافیت پزشکی چشم تماس بگیرید.

 

پادکست صوتی مقاله

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با معافیت سربازی چشم آستیگمات از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس حاصل فرمایید.

9099075307 تماس از سراسر کشور و 9099075307 (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد پاسخگویی از 8 صبح الی 1 شب حتی ایام تعطیل

 

به این پست امتیاز دهید
سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور : 909 9075307

آیا صرفاً ضعیف بودن چشم می تواند منجر به معافیت شود؟

این بستگی به مدرک تحصیلی شما و نمره چشم شما دارد.

آیا آستیگمات می تواند منجر به معافیت شود؟

بله آستیگمات می تواند منجر به معافیت شود.

آیا قوز قرنیه منجر به معافیت از خدمت خواهد شد؟

بله قوز قرنیه می تواند منجر به معافیت از خدمت شود.

مطالب مرتبط

نظرات

 1. محراب سلطانی
  ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۴۹

  سلام و خسته نباشید
  بنده چشم چپم انحراف به سمت بیرون رو داره و وقتی خیره میشم و به چیزی زیاد دقت میکنم یا از فاصله نزدیک نگاه میکنم دچار دوبینی میشم خواستم ببینم میتونم معاف بشم؟لطف جواب سوالم و بدید ممنونم

  • haghipor
   ۵ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۵۷

   سلام وقت بخیر
   برای انحراف چشم شرایط معافیت دائم وجود ندارد.
   نمره چشم شما باید برای دریافت معافیت محاسبه شود.

 2. mostafa
  ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۲۴

  سلام . وقت بخیر
  من هم کوررنگی قرمز_سبز دارم و هم آستیگمات هست چشمام. شدت کور رنگی به حدی بود که نتونستم برای استخدام ارگان نظامی اقدام کنم اما آستیگمات مقدارش کم هست. شرایط معافیت دائم رو دارم یا خیر؟
  ممنون

  • karimi
   ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۸

   سلام جمع دیده چشمتون چنده

   • mostafa
    ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۹

    اطلاعی ندارم متاسفانه… البته فکر میکنم از نظر بینایی مشکلی نداشته باشم. فقط کور رنگی نسبتا شدید و آستیگمات کم… کور رنگی باعث معافیت نمیشه؟؟

    • karimi
     ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۱۱

     ازپزشکتون بپرسید

 3. مصطفی
  ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۴۵

  سلام دوست عزیز ببخشید من شماره چشمم 4.50هست به ازافه 2.50استیک مات آیا معاف میشم

  • mohammadi
   ۱ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۵۰

   سلام وقت به خیر
   نمره معافیت سربازی چشم بستگی به مدرک تحصیلی مشمول بستگی دارد.
   برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاورین مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید.

 4. Ho
  ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۴۰

  سلام ببخشید این نمرات چشم با قطره هستند یا بدون قطره
  چون شنیدم میگن برای معاینه چشم قطره میریزن داخل چشم که نمره را پایین تر نشون میده

  • fathollahi
   ۴ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۲۵

   سلام بله برای تعیین نمره چشم قبل از معاینه قطره چشم میریزن بعد معاینه انجام میشو و تعیین نمره میشود

 5. می
  ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۵:۱۷

  با سلام وقتتون بخیر
  دانشجوی کارشناسی ارشد ترم آخر ۲۵ ساله هستم.
  بنده به چشم پزشکی مراحعه کردم بیماری رتینیت پیگمنتوزا RP رو تشخیص دادن(ضعف شبکیه از نوع ملایم و خفیف)،علاوه بر آن مشکل مگس پران و جرقه زدن هم دارم،
  میخواستم از شما بپرسم شرایط معافیت چطور میباشد؟
  و اینکه آیا میتونم معافیت دائم بگیرم؟
  سپاس

  • کارشناس ارشد
   ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۴۱

   سلام وقت بخیر . شانس شما برای معافیت پزشکی بالا می باشد . برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله سایت را مطالعه کنید

 6. علی
  ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۳۰

  سلام من برای معافیت پسرم یک مشاور قهار نیاز دارم که به طور حضوری ابتدا مشکلات را بیان کنم اگر مقدور است به من معرفی کنید

  • کارشناس ارشد
   ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۰۷

   سلام وقت بخیر
   مشاوره های ما به صورت غیر حضوری میباشد
   در صورت تمایل میتوانید با مشاورین ما تماس بگیرید

 7. حسن
  ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۵۷

  سلام شوهر من زیر دیپلم یک چشمش نوک چاقو خورده لک سفیدی داخل چشمش هست و دیدش خیلی کم شده ایا شامل معافی میشه یا نه

  • کارشناس ارشد
   ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۴

   سلام
   ابتدا به چشم پزشکی مراجعه کنید تا وضعیت نمره چشم شما هم مشخص شود

 8. javad
  ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۴۵

  سلام من اب مروارید داشتم و عمل کردم و الان داخل چشمام لنز هستش و فشار چشم هم دارم و چشمام ضعیفه هر کدوم ۴ تا ۵ نمره و استیگماتیسم و نزدیک بینی و دوربینی هم دارم میخاستم بدونم معافم ؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۱۹

   سلام وقت بخیر
   برای مدرک دیپلم نمره چشم 6 شامل معافیت میشود

 9. شهرام
  ۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۳:۱۹

  سلام وقت بخیر من چشم راستم ۲/۵استیگمات داره و ۳/۵نزدیک بین هست چشم چپ ۲درجه استیگمات و ۳/۵نیم نزدیک بین هست دیپلم هم دارم ایا احتمال معافیت دائم دارم

  • کارشناس ارشد
   ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۳۲

   سلام وقت به خیر
   حداقل نمره تک چشم برای معافیت پزشکی با مدرک دیپلم 6 می باشد.
   برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید.

 10. اشکان
  ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۴۳

  سلام خدمت شما
  من مدرکم کاردانی هست
  نمره چشم هر کدوم ۱.۵ هست دوربینش معاف از رزم میشم

  • کارشناس ارشد
   ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۵

   سلام
   شما شرایط معافیت رزم را ندارید

 11. حسین
  ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۱۸

  سلام من چشم راستم رو در شیش سالگی عمل کردم پیوند قرنیه انجام دادم چشمم کمی ضعیف است و مقدار کمی قوز قرنیه داره بنظرتون معاف میشم ؟ولی دیدم بد نیست مشکلی برام ایجاد نکرده

  • کارشناس ارشد
   ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۲۸

   سلام مقدار ضعیفی چشم باید مشخض باشد
   در رابطه با قوز قرنیه اگر پنتا کم یا توپوگرافی قرنیه باشد معاف از رزم و سایر موارد معافیت دائم را برخوردار است

 12. محسن
  ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۹

  باسلام خسته نباشید
  من بیماری آمبیلیوپی هر دو چشم دارم به نظر شما میتونم معافیت بگیرم؟

  • کارشناس ارشد
   ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۰

   سلام
   با این بیماری شرایط گرفتن معافیت رزم را دارا میباشید

 13. محسن
  ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۶

  باسلام
  بنده دیپلم هستم و بیماری آمبیلیوپی هردو چشم دارم میتونم معافیت بگیرم؟

  • کارشناس ارشد
   ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۲۹

   سلام. تشکیل پرونده دهید و در صورت تاییدیه پزشک کمیسیون میتونید معافیت بگیرید.

 14. عرشیا معین
  ۲۹ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۳

  با سلام خسته نباشید خدمت شما
  من مدرکم کاردانی
  چشم سمت راستم ۵،۵ و سمت چپمم ۵،۵
  استیگماتشونم جفتشون دونه ای ۱،۷۵
  بنظرتون معاف میشم ؟

  • کارشناس ارشد
   ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۳۹

   سلام وقت بخیر
   با مدرک کاردانی نمره چشم بالای 6 معافیت دارد

   • محسن
    ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۸

    باسلام خسته نباشید
    من بیماری آمبیلیوپی هر دو چشم دارم به نظر شما میتونم معافیت بگیرم؟

 15. حامد
  ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۲۱:۴۱

  سلام خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی ترم 4 هستم

  چشم راست:
  آستیگمات 3.75
  دوربینی 9.5
  چشم چپ:
  آستیگمات 4.25
  دوربینی 8.25

  آیا با مدرک کارشناسی معافیت دائم میگیرم؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۰:۵۸

   با سلام.بله.

 16. علیرضا محمدزاده
  ۲۲ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۵۷

  سلام من مدرک تحصیلی ام کارشناسی هست شماره چشم چپ ام 6 و آستیگمات اش 3 هست و همین طور چشم راست ام شماره اش 5.25 و آستیگمات اش 1.5 هست آیا من معاف دائم میشم؟؟؟؟

  • کارشناس ارشد
   ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۸

   با سلام.بله به احتمال زیاد معاف میشوید.

 17. علی اله خواجه وند لطفی
  ۲۱ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۰

  سلام خسته نباشید من قوز قرنیه دارم که تو هر دو چشم هست نمره چشم راستم ۳/۱۰ وچشم چپم ۱/۱۰ است می خواستم بدونم می تونم معافیت بگیرم ممنون

  • کارشناس ارشد
   ۳۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۹

   سلام . اگر قوز قرنیه شما در حالت شدید باشد و مقاوم به درمان باشد شما میتوانید معافیت دائم بگیرید

 18. مهران
  ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۲۲

  چون پیش دوتا متخصص رفتم یکیش بهم گفت معاف میشید حالا دو دل شدم

  • کارشناس ارشد
   ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۳:۱۶

   سلام وقت بخیر برای معافیت باید به تایید کمیشیون پزشکی نظام وظیفه برسد برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

 19. مهران
  ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۵:۲۶

  سلام من بیماری چشم دوربین هستش شماره چشمم دکتر متخصص گفته ۵.۷۵ امکانش هست که معاف کامل بشم ممنون

  • مهران
   ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۵:۲۷

   چون پیش دوتا متخصص رفتم یکیش بهم گفت معاف میشید حالا دو دل شدم

   • danial
    ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۲۱

    سلام من مدرک کاردانی دارم .مادر زاد چشمم اب مروارید داشت و عمل کردم الآن لنز توی چشمم هست و تنبلی چشم دارم و دیدش خیلی کمه خواستم ببینم شرایط معافیت دارم؟

    • alizadeh
     ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۴

     سلام وقت بخیر . معافیت سربازی چشم بستگی به نوع حاد بودن مشکل شما دارد . برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله سایت را مطالعه بفرمایید

    • haghipor
     ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۴۰

     سلام وقت بخیر
     بسته به مقدار ضعیف بودن چشم و مدرک تحصیلی
     و یا شرایط شما بعد از عمل جراحی چشم
     به شما معافیت دائم یا معاف از خدمات رزم تعلق میگیرد

  • کارشناس ارشد
   ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۶

   سلام وقت به خیر
   معافیت سربازی به واسطه نمره چشم بستگی به مدرک تحصیلی دارد.
   برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید.

   • محسن
    ۳۱ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۶

    باسلام
    بنده دیپلم هستم و بیماری آمبیلیوپی هردو چشم دارم میتونم معافیت بگیرم?

 20. Reza
  ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۱۹

  سلام خسته نباشین
  من سرباز حین خدمتم و ۳ ماه از خدمتم گذشته چشم راستم ضعف بیش از حد داره از ۶ به بالاست هم استیگمات دارم و هم یکمی قوز قرنیه من معاف میشوم یا نه
  اگر میشم باید چطور اقدام کنم تو یگانم !!

  ممنون میشم از پاسخ گویتون

  • کارشناس ارشد
   ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۳۷

   باسلام
   برای اقدام جهت معافیت باید به قسمت بهیاری پایگاه مراجعه کنید.

  • کارشناس ارشد
   ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۹:۴۳

   سلام بله بستکی به مدرکتونم داره

 21. Mahdi
  ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۷

  با سلام
  مدرک دیپلم دارم و در حال حاضر دانشجو هستم و میتونم با دیپلم معافیت بگیرم؟
  نمره های چشم چپم ۳.۷۵ و چشم راستم ۲.۲۵ و نزدیک بین هستم

  • کارشناس ارشد
   ۱۸ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۷

   سلام
   با مدرک دیپلم نزدبک بینی و دوربینی 6 به بالا معافیت دائم و استیگمات 5 به بالا هم از معافیت دائم برخوردار است

 22. Mahdi
  ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۵

  با سلام
  مدرک دیپلم دارم و در حال حاضر دانشجو هستم و میتونم با دیپلم معافیت بگیرم؟
  نمره های چشم چپم ۳.۷۵ و چشم راستم ۲.۲۵ و نزدیک بین هستم

 23. Mahdi
  ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۳۰

  نمره های چشمم ۲.۷۵ و ۳.۲۵ هستش و نزدیک بین هست و دیپلم دارم و میشه معاف شد و اگر بشه چه معافی میگیریم؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۶

   سلام . نمرات چشم شما بعلاوه آستیگماتم شما برای یک چشم باید به 6 برسد

   • Mahdi
    ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۵۲

    نمره های آستیگمات چندتاست؟

 24. M"
  ۱۵ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۹

  سلام خسته نباشید
  نمره های چشمم ۳و۴ هستش و آستیگمات هستش و به عنوان داشتن مدرک دیپلم میتوان معافی گرفت؟؟
  ممنون

  • کارشناس ارشد
   ۱۶ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۲۴

   سلام وقت بخیر
   با توجه به داشتن مدرک تحصیلی دیپلم نیازه نمره چشم شما 6 باشد تا بتوئنید معافیت بگیرید

 25. M-
  ۱۲ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۳۹

  سلام
  مدرک الانم دیپلم هست
  ولی دانشجو هستم ترم دو ، میتونم با دیپلم معافیت بگیرم؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۴ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۵۹

   سلام
   لطفا شرایط ضعف چشم خود را بیان کنید تا بهتر بتونیم راهنماییتون کنیم

 26. AFM
  ۳ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۰۸

  سلام
  بنده دیپلم هستم
  نمره یک چشمم نزدیک بین 5- با آستیگمات 1.5-
  آیا بنده معاف دائم میشوم؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۲۵

   سلام وقت بخیر برای معافیت سربازی چشم باید هر چشم مجموع نمرات حداقل 6 باشد برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید

 27. احمدی
  ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۰۸

  سلام.من یکی از چشم هام ۵ استیگمات و یکی دیگه ۵.۲۵ استیگمات ایا با مدرک دیپلم معاف دائم میشوم؟ممنون میشم پاسخ بدید

  • کارشناس ارشد
   ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۹

   با سلام.حداقل نمره چشم با مقطع لیسانس 6 میباشد.

 28. Esmaeil
  ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۱۵

  سلام خسته نباشید
  من مدرکم دیپلمه چشم چپم منفی۵.۲۵ به همراه استیگمات منفی۱.۵ هست ایا معافیت را میگیرم؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۰

   با سلام.بله امکان ان وجود دارد.

 29. Nvd
  ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۴۶

  سلام من لیسانس دارم یک چشمم نمره دو داره و همون چشم با همون علامت استیگمات شش که مجموعش هم هشت میشه میخواستم بدونم خود نمره ۸ هم معاف کامل میشه؟؟ممنون

  • کارشناس ارشد
   ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۶

   سلام وقت بخیر برای معافیت سربازی باید مجموع هر چشم نمره اش حدود 6 باشه برای اطلاعات بیشتر با مرکز تماس یگیرید

 30. یاشار
  ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۰۲:۳۲

  سلام من پشت کنکوری هستم چشم من یکی چهار ونیم ودیگری چهاربیست وپنج هست با آستیگماتیسم هر دو چشم تیم، آیا من می تونم معافیت بگیرم چطور اقدام کنم

  • کارشناس ارشد
   ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۳۷

   سلام وقت بخیربرای گرفتن معافیت سربازی چشم باید هر چشم بالای 6 باشه برای اطلاعات بیشتر با مرکز تماس یگیرید

 31. علی
  ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۰۳

  سلام من دانشجوی ترم ۳ کاردانی هستم و مدرک فعلیم دیپلم هست
  نمره چشم چپ دوربینی ۷ و آستیگمات 0.۷۵ و چشم راست دوربینی ۴ آستیگمات ۰.۷۵ آیا با این شرایط معاف دائم میشوم؟

  • کارشناس ارشد
   ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۰۱

   سلام وقت بخیر
   برای دیپلم باید نمره یکی از چشماتون به 6 برسه ولی اگر کاردانی بگیرین میشه 8 نمیتونین
   باید انصراف بزنین اقدام کنین چون حین تحصیل نمیتونین اقدام کنین

 32. عرفان
  ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۳۳

  سلام ، من مدرک کاردانی دارم .
  نمره نزدیک بینی چشم چپ ۵.۲۵ و آستیگمات ۲ هستم
  نمره نزدیک بینی چشم راست ۵.۲۵ و آستیگمات ۱.۲۵ هستم.
  آیا با این شرایط معاف دائم میشوم؟

  • کارشناس ارشد
   ۲۱ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۴۸

   با سلام.با توجه به شرایط مذکور احتمال ان کم است.جهت کسب اطلاعات از راه های دیگر با مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس بگیرید.

 33. محمد
  ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۴۰

  سلام خسته نباشید مدرک تحصیلی من دیپلم هست چشم چپم 1.75 ضعیف با آستیگمات 4.25 و چشم راستم 2 ضعیف با آستیگمات 3.50 چشم چپم هم تنبلی چشم داره آیا معاف هستم؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۷ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۹

   احتمالا معاف از رزم میشوید.

 34. مازندران
  ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۲۹

  سلام ، لطفا جواب بدید ، ممنون از زحماتتون…
  بنده در هر دو چشمم قوز قرنیه داشتم که چشم سمت چپ بنده پیوند قرنیه شده … آیا باز با این حال امکانش هست که معاف دائم ندهند به بنده؟
  لطفا پاسخ بدید

  • کارشناس ارشد
   ۱۶ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۷

   سلام
   اگر بعد از پیوند بازم مشکل بینایی داشته باشین معاف دائم میشین

 35. همایون فرحمند
  ۱۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۰۰:۳۶

  سلام خسته نباشید
  من نزدیک بین هستم
  نمره چشم راستم ۵ با ۱.۵ نمره آستیگمات و نمره چشم چپم ۶.۲۵ با ۰.۷۵ آستیگمات هستش.
  آیا من معاف دائم هستم؟؟

  • کارشناس ارشد
   ۱۵ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۱۳

   سلام وقت بخیر بستگی به مدرک تحصیلی شما داره برای اطلاعات بیشتر و بررسی وضعیتتون میتونین با مشاوران ما تماس بگیرید

  • کارشناس ارشد
   ۲۰ دی ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۲۷

   سلام اگردیپلم داشته باشین بله

ایران تحصیل
تماس با مشاور