ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

چگونه در آزمون نظام مهندسی قبول شویم؟ + تجربیات رتبه ها | ایران تحصیل

چگونه در آزمون نظام مهندسی قبول شویم؟
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

چگونه در آزمون نظام مهندسی قبول شویم؟ یکی از سوالات مهم متقاضیان رشته‌های معماری، عمران، برق، شهرسازی و نقشه کشی؛ حداقل نمره قبولی است. این آزمون هر سال برگزار می‌شود و نتایج هر دوره در سامانه وزارت راه و شهرسازی معاونت مسکن و ساختمان درج خواهد شد.

متقاضیان رشته‌های ذکر شده برای داشتن پروانه اشتغال به کار مهندسی، می‌بایست با داشتن مدرک مقطع کارشناسی از 100 نمره 50 را کسب کنند. بنابراین در این مقاله به چگونگی پذیرش در آزمون نظام مهندسی که شامل مطالعه منابع درسی، برنامه ریزی و حداقل  نمرات قبولی است، می‌پردازیم.

قبولی در آزمون نظام مهندسی

هر ساله بر تعداد فارغ التحصیلان رشته‌های مهندسی در تمامی دانشگاه‌های سراسری و آزاد افزوده می‌شود و این موضوع برای کسانی که قصد شرکت در آزمون نظام مهندسی دارند، کمی نگران‌کننده می‌باشد. شاید این تصور را داشته باشید که با توجه به تعداد داوطلبان معماری، برق، کامپیوتر، عمران و نقشه کشی شانس قبولی شما کم خواهد بود. اما واقعیت این است که در این آزمون هر فردی با توجه به میزان اطلاعات خود می‌تواند نتیجه مطلوبی بگیرد.

یکی از سوالات مهم در این حوزه این است که چگونه در آزمون نظام مهندسی قبول شویم؟ در ابتدا و اولین موردی که باید مدنظر قرار دهید، این است که چه هدفی دارید؟ مشخص کردن هدف به شما انگیزه خواهد داد در نتیجه به بهترین نمره قبولی در آزمون نظام مهندسی خواهید رسید. این آزمون در تمامی رشته‌ها به جز معماری، یه صورت تستی است. به این ترتیب باید برای قبولی، حداقل نمره در آزمون یعنی 50 از 100 را کسب کنید.

قبولی در آزمون نظام مهندسی

همچنین به این نکته مهم توجه داشته باشید که برای قبولی در آزمون نظام مهندسی، باید از پاسخ به سوالاتی که مطمئن نیستید، رد شوید. زیرا هر 3 سوال غلط یکی از پاسخ‌های درست را بی‌تاثیر خواهد کرد. درست مثل کنکور پاسخ غلط به سوالات، نمره منفی دارد که همین موضوع گاهی باعث می‌شود برخی افراد که با نمرات خوب از دانشگاه فارغ التحصیل شده بودند نیز از آزمون رد شوند.

کال تو اکشن راهنمای تلفنی

با توجه به رشته‌ها و گرایش‌های مختلف، تفاوت‌ در مقاطع تحصیلی و همچنین دانش‌های متفاوت افراد، آمادگی در آزمون متفاوت است. توصیه می‌نماییم که برای اطلاع دقیق در رابطه با این سوال که چگونه در آزمون نظام مهندسی قبول شویم؟ با مشاورین ایران تحصیل تماس حاصل نمایید. مشاورین ایران تحصیل می‌توانند برنامه ریزی دقیق‌تری برای شما در نظر بگیرند.

برای آشنایی با شرایط آزمون نظام مهندسی روی لینک کلیک کنید.

روش مطالعه برای آزمون نظام مهندسی

آموزش روش مطالعه به صورت صحیح، از جمله پاسخ‌های مربوط به چگونه در آزمون نظام مهندسی قبول شویم؟ می‌باشد. برای قبولی در آزمون نظام مهندسی لازم است ابتدا با منابع، به صورت کامل آشنا باشید و هر مبحث را به خوبی مطالعه نمایید. اهمیت خواندن سر تیترها را نادیده نگیرید!

با توجه به اینکه تعداد سوالاتی که در هر مبحث طرح می‌گردد، بسیار کم می‌باشد، بنابراین اینکه چگونه بتوانید منابع را مطالعه نمایید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. فراموش نکنید که حتما و حتما از سوالت سال قبل نمونه بردارید چون در هر صورت باید بعد از مطالعه دروس تخصصی و زمان بندی برای زدن تست‌های چهار گزینه‌ای، با نحوه طرح سوالات در آزمون نظام مهندسی آشنا شوید.

 

برای ورود به سامانه وزارت راه و شهرسازی معاونت مسکن و ساختمان کلیک کنید

 

روش مطالعه برای آزمون نظام مهندسی

هر چقدر هم که شما در رابطه با منابع، مطالعه گسترده‌ای داشته باشید، باز هم در صورتی که با نحوه سوالات آشنا نباشید؛ نمی‌توانید روش مطالعه خوبی برای آزمون نظام مهندسی پیدا کنید. در ضمن تمرین نمونه سوالات، مرور و یادداشت برداری از سر تیترهای مهم هر فصل در قبولی آزمون تاثیرگذار است.

بنابراین برای پاسخ به سوال چگونه در آزمون نظام مهندسی قبول شویم؟ باید بگوییم با پشتکار فراوانی که خواهید داشت و همچنین با اراده بالا، می‌توانید در این آزمون موفق شوید. قبولی در آزمون نظام مهندسی تنها در صورتی که به طور جدی و کاملا دقیق و با استفاده از منابع کامل شروع به مطالعه نمایید، امکان پذیر خواهد بود.

 

برای اطلاع از منابع آزمون نظام مهندسی معماری بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

اهمیت قبولی در آزمون نظام مهندسی

ممکن است برای برخی از مهندسان این موضوع مطرح شود که چرا باید در آزمون نظام مهندسی شرکت نماییم؟ و برای عده‌ای دیگر چگونه در آزمون نظام مهندسی قبول شویم؟ بسیار مهم باشد. چه تفاوتی بین این دو دسته وجود دارد؟ در پاسخ به سوال مذکور باید گفت که تفاوت این دو در رابطه با نحوه طرز فکر و پی بردن و پی نبردن به اهمیت مدرک پروانه نظام مهندسی می‌باشد.

اهمیت قبولی در آزمون نظام مهندسی

در هر کاری مانند کامپیوتر فردی انتخاب می‌شود که علاوه بر تخصص، تجربه و مهارت کافی در آن زمینه داشته باشد. پروانه اشتغال دقیقا به معنای تایید تخصص و مهارت شماست. همانطور که گفتیم برای قبولی در آزمون، متقاضی باید از صد نمره پنجاه را کسب کند تا با توجه به نمره قبولی، یکی از چهار سطح پروانه نظام مهندسی به او تعلق گیرد.

همچنین مدت اعتبار این مدرک تا 4 سال است و افراد بایستی برای تمدید آن اقدامات لازم را انجام دهند. اهمیت حد نصاب قبولی در آزمون نظام مهندسی برای پروانه اشتغال، تایید دانش و مهارت فرد است به همین خاطر تعداد شرکت کنندگان هر سال بیشتر از سال  قبل می‌شوند تا آینده شغلی خود را تضمین کنند. لازم به ذکر است که این آزمون در سه دوره اردیبهشت، مهر و دی ماه برگزار می‌شود.

برای اطلاع از لیست منابع آٖزمون نظام مهندسی برق بر روی لینک مربوطه کلیک کنید

نمره قبولی مشروط نظام مهندسی 1402

طبق قانون جدیدی که در سامانه وزارت راه و شهرسازی معاونت مسکن و ساختمان، به نشانی اینترنتی inbr.ir وضع گشته است، افرادی که در آزمون نظام مهندسی با نمرات 48 و 49 موفق به قبولی نشده بودند؛ اکنون می‌توانند به صورت مشروط پذیرش شوند. به این صورت که جمع کل نمرات آنان 48 و 49 درصد باشد، اما با گذراندن 1 و 2 دوره آموزشی، می‌توانند پروانه اشتغال نظام مهندسی را دریافت کنند. 

البته این قانون به تازگی به اجرا درآمده است و داوطلبان سال‌های پیش نمی‌توانند با داشتن این نمره در کارنامه خود برای قبولی در آزمون حرفه مهندسی، اقدام کنند. در ضمن این قانون بنا به دلایلی از سوی سازمان راه و شهرسازی برای امتحانات اردیبهشت ماه در نظر گرفته نشده است. بنابراین نمره قبولی مشروط برای افرادی که موفق به کسب امتیاز 48 و 49 در آزمون شده بودند، بی‌تاثیر خواهد بود.

 

برای دانلود فایل PDF چگونه در آزمون نظام مهندسی قبول شویم؟ کلیک کنید

بنر کال تو اکشن

خلاصه مطلب:

در این مقاله به موضوع چگونه در آزمون نظام مهندسی قبول شویم؟، پرداختیم. متقاضیانی که می‌خواهند قبولی تضمینی آزمون حرفه مهندسی را به دست آورند و موفق به دریافت پروانه اشتغال شوند، باید با برنامه ریزی و مطالعه منابع دروس تخصصی و کتاب‌های تست این شانس را برای خود به وجود آورند. حداقل نمره قبولی در آزمون از 100 امتیاز 50 است. اما در سال‌های جدید قانونی وضع شده که افراد با نمره قبولی مشروط می‌توانند برای دریافت پروانه اشتغال اقدام کنند. داوطلبانی که نمرات آنان 48 و 49 بوده است، با گذراندن 2 دوره آموزشی امکان دریافت پروانه اشتغال حرفه مهندسی را خواهند داشت.

 

5/5 - (1 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوالی دارید؟ با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور از طریق تلفن ثابت:

۹۰۹ ۹۰۷ ۵۳۰۷

مشاوران متخصص ما آماده راهنمایی کردن شما هستند

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آدرس سایت وزارت راه و شهرسازی معاونت مسکن و ساختمان کدام است؟

نشانی اینترنتی سامانه وزات راه و شهرسازی inbr.ir است.

حداقل نمره قبولی آزمون نظام مهندسی چند درصد است؟

داوطلبان برای به دست آورن حداقل نمره قبولی آزمون مهندسی باید 50 درصد از سوالات را صحیح زده باشند.

اهمیت قبولی در آزمون نظام مهندسی در چیست؟

اهمیت قبولی آزمون حرفه مهندسی در دریافت پروانه اشتغال است.

نظرات

4 دیدگاه دربارهٔ «چگونه در آزمون نظام مهندسی قبول شویم؟ + تجربیات رتبه ها | ایران تحصیل»

 1. Avatar photo مسرور گفت:

  من 4 بار در آزمون نظام مهندسی عمران شرکت کردم و قبول نشدم برای مشاوره نحوه قبولی توی آزمون نظام مهندسی شما پیشنهادی میدید؟؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت بخیر
   سوال شما نیاز به راهنمایی بیشتر دارد اگر مایل بودید با شماره مجموعه ایران تحصیل تماس بگیرید

 2. Avatar photo پوررضا گفت:

  سلام خسته نباشید. روش قدیمی کلید واژه بردن توی آزمون نظام مهندسی رو قبولی تاثیر میزاره؟

  1. Avatar photo مشاور محمدی گفت:

   سلام وقت به خیر
   میتواند کمک کننده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

 • زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی

  زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی 1402 + جدول تاریخ ها | inbr.ir

  برای دریافت پروانه نظام مهندسی و گواهی اشتغال به کار از این سازمان لازم است افراد حتماً در آزمون هایی که از طرف سازمان نظام مهندسی اعلام می شود شرکت کرده و حد نصاب نمره قبولی را کسب کنند تا...
 • ثبت نام آزمون نظام مهندسی

  ثبت نام آزمون نظام مهندسی ۱۴۰۲ + شرایط و مدارک | inbr.ir

   ثبت نام آزمون نظام مهندسی ۱۴۰۲ آغاز شد. در این آزمون داوطلبان می توانند با انواع مدرک های تحصیلی و اطلاع از راهنمای ثبت نام آزمون نظام مهندسی شرکت نمایند. به صورت کلی افراد شرکت کننده در آزمون نظام مهندسی...
 • شرایط آزمون نظام مهندسی

  شرایط آزمون نظام مهندسی ۱۴۰۲ + سابقه کار مورد نیاز

  متقاضیانی که قصد شرکت در آزمون نظام مهندسی را دارند باید دارای شرایط آزمون نظام مهندسی در رشته هایی که از طرف این سازمان اعلام می شود باشند. بدین ترتیب، به شرکت کنندگانی که موفق به اخذ نمره قبولی شوند،...
 • ارتقاء پایه نظام مهندسی

  شرایط ارتقاء پایه نظام مهندسی + بخشنامه سنوات 1403 | inbr.ir

  ارتقاء پایه نظام مهندسی با گذر زمان و کسب تجربه امکان پذیر می باشد. ارتقاء پایه نظام مهندسی فرآیندی برای بالا بردن سطح تجربه و تخصص مهندسان در زمینه های مختلف است. از این طریق خدمات مهندسی با کیفیت بیشتری...
تماس با مشاور