ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

نظرات درباره مدارس تیزهوشان + نکاتی که باید بدانید | ایران تحصیل

از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

هرسال دانش آموزان زیادی برای تحصیل در مدارس تیزهوشان با یکدیگر رقابت می کنند و ورود به این مدارس را عامل موفقیت در آینده به ویژه در کنکور و قبولی در رشته های پرطرفدار می دانند. در حالی که برخی دیگر از فشار روانی و استرس بیش از اندازه ای که دانش آموزان در این مدارس تحمل می کنند ناراضی هستند و مایل به فرستادن فرزندان خود به مدارس تیزهوشان نمی باشند. از این رو در این مقاله،به بررسی نظرات درباره مدارس تیزهوشان پرداخته ایم تا مزایا و معایب آن را از نگاه والدین و دانش آموزان ارزیابی نماییم.

مدارس تیزهوشان سطح آموزشی و تحصیلی بالایی دارند و ساعت های بیشتری را نسبت به مدارس عادی  صرف آموزش دانش آموران می کنند از طرفی دیگر سطح رقابت در این مدارس می تواند برای برخی طاقت فرسا باشد.در این مقاله به بررسی مزایا و معایب مدارس تیزهوشان، نظرات دانش آموزان این مدارس و والدین آن ها،توانایی های لازم برای موفق بودن در مدارس تیزهوشان و سوالات متداول دیگر پرداخته می شود.

 

معرفی مدارس تیزهوشان

دکتر ایرج برومند با همکاری کارشناسان آمزیکایی در سال 1355 سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان را در دو مرکز پسرانه با نام علامه حلی و دخترانه به نام فرزانگان تاسیس کردند. همچنین اقدام به تاسیس دفتر کودکان استثنایی کردند. معاونت پرورش استعداد های درخشان یا به اختصار سمپاد نهادی است که بر مسائل تحصیلی دانش آموزان باهوش و مستعد نظارت می کند.سمپاد در گفتار عامه و در بین مردم با عنوان تیزهوشان شناخته می شود.مدارس تیزهوشان شرایط ثبت نام و پذیرش متفاوتی دارد و برای قبولی آزمون ورودی برگزار می کند این مدارس در شهر های پرجمعیت در دو مقطع متوسطه اول و متوسطه دوم دانش آموز می پذیرد. داوطلبان برای ثبت نام در مدارس تیزهوشان می توانند به آدرس  sampad.medu.ir  مراجعه کنند.

در مدارس تیز هوشان ساعت درسی همانند سایر مدارس 30 ساعت می باشد اما با رعایت قوانین و مقررات میتوان این 6 ساعت درسی دیگر نیز در هفته به آن افزود. در مدارس تیز هوشان علاوه بر کتاب درسی کتاب های مکمل در دروس ریاضی ، علوم ، ادبیات و … نیز آموزش داده می شود. این مدارس از نظر مباحث مالی خودکفا هستند و اکثر درآمد آن ها از طریف حق الثبت و … مهیا می شود. برای تحصیل در مدارس تیزهوشان دانش آموزان گزینش می شوند. همچنین دبیران و معلمین و سایر کارکنان مدرسه نیز  گزینش می شوند و در طول سال تحصیلی دو آزمون به هدف مشاهده پیشرفت تحصیلی به صورت متمرکز در کل کشور برگزار می شود .

 

 

برای اطلاع از ظرفیت پذیرش مدارس تیزهوشان کلیک کنید.

 

 

مزایای مدارس تیزهوشان

در مدارس تیزهوشان به علت فشردگی برنامه آموزشی دانش آموزان از تمام ظرفیت ذهنی خود استفاده می کنند و بنابراین از هدر رفتن زمان آن ها جلوگیری می شود. دانش آموزان در محیط رقابتی سخت تری قرار می گیرند و در نتیجه استعداد ها و خلاقیت آن ها شکوفا می شود و با انگیزه ی بیشتری به رقابت می پردازند.

از مهم ترین نقاط قوت این مدارس می توان به کیفیت تحصیلی آن اشاره کرد چرا که نه تنها دانش آموزان با معیار های خاصی پذیرش می شوند و آزمون ورودی می دهند بلکه معلمان هم گزینش می شوند و دبیرانی با تجربه ی بالا و بهترین رزومه پذیرفته می شوند. بنابراین می توان سطح آموزش بالاتری را در این مدارس مشاهده کرد.

رقابت شدید عامل دیگری است که دانش آموزان سمپاد را از دیگران متمایز می کند. در حقیقت دانش آموزان با افراد بالاتر از خود مقایسه می شوند و با شرکت در آزمون های کشوری با تمام داشن آموزان مدارس استعداد های درخشان سنجیده می شوند در نتیجه همیشه در حال رقابت برای کسب رتبه ی بهتری خواهند بود تا از دیگر هم کلاسی های خود عقب تر نماند.

معمولا سوالاتی که در کلاس درس مطرح می شود فراتر از کتاب درسی است در نتیجه وقت کلاس با تکرار مکررات هدر نمی رود.از طرف دیگر معلم این فرصت را پیدا می کند تا نکات بیشتری را عنوان کند و تست های کنکوری در تایم کلاس حل می شود که در موفقیت دانش آموزان تاثیر بسزایی دارد.

امکانات و محیط آموزشی که در دسترس دانش آموزان این مدارس قرار می گیرد در بالاترین کیفیت ممکن قرار دارد. برای مثال تخته های هوشمند آموزشی اولین بار در ایران در این مدارس مورد استفاده قرار گرفت. با وجود متفاوت بودن این مدارس در شهر های مختلف اما به طور کلی سیاست سمپاد تنها در مباحث درسی و آموزشی خلاصه نمی شود. مدارس سمپاد در سال های پی در پی در شهر های مختلف در مسابقات ورزشی رشته های متنوع مقام آور شهر و استان خود بوده اند و حفظ سلامت جسمانی دانش آموزان از برنامه های کلی این مراکز بوده است. گفتنی است که دانش آموزان تیزهوشان در تمام المپیاد های علمی و فرهنگی مقام آور بوده اند .سمپاد همواره سعی در تقویت ابعاد مختلف شخصیتی و شکوفایی استعداد های مختلف دانش آموزان داشته است.

 

 

مزایا و معایب مدارس تیزهوشان

مزایا و معایب تیزهوشان

 

معایب مدارس تیزهوشان

مدارس استعداد های درخشان با وجود تمام مزایایی که در بالا ذکر شده معایبی هم دارد که در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم.

در بعضی ازدانش آموزان این مدارس به دلیل قبولی در آزمون ورودی حس برتری نسبت به دانش آموزان مدارس عادی به وجود می آید که می تواند بسیار آسیب رسان باشد چرا که به هر حال همه ی دانش آموزان در مراسم ها،مسابقات،المپیادها و اردو های مختلف که برگزار می شود در کنار یکدیگر قرار می گیرند و عدم توانایی برقراری ارتباط با افرادی غیراز همکلاسی های خود می تواند مشکل ساز باشد.علاوه بر این دانش آموزان استعداد های درخشان ممکن است با توهم تسلط بر تمام دروس،سخت کوشی را کنار بگذارند و به دانسته های ناچیز خود بسنده کنند که این مورد افت تحصیلی در برخی از دانش آموزان این مدارس را توضیح می دهد.

در حالی که برخی از دانش آموزان تیزهوشان درگیر غرور بیش از اندازه می شوند،برخی دیگر به دلیل سخت گیری بیش از حد در این مدارس دچار ناامیدی و کاهش اعتماد به نفس می شوند. در واقع دانش آموز تازه در ابتدای راه قرار دارد و با مشاهده ی به ثمر ننشستن تلاش های ناکافی خود دچار ناامیدی می شود و از محیطی رقابتی فاصله می گیرد.

سخت گیری مدارس تیزهوشان می تواند منجر به دوری از برخی از تفریحات رایج خانوادگی شود. به هر حال هر چیزی بهایی دارد و بهای موفقیت در تحصیل اختصاص ساعات بیشتر برای مطالعه است. بنابراین اگر آمائگی دور شدن ا تفریحات رایج خود را ندارید سمپاد احتمالا گزینه ی مناسبی برای شما نخواهد بود.

 

نظرات درباره مدارس تیزهوشان

در ادامه به بررسی تعدادی از نظرات خانواده ها و دانش آموزان مدارس تیزهوشان می پردازیم:

دانش آموز الف: سلام

من دانش آموز مدرسه علامه حلی 3 تهران داخل منطقه یک هستم. (تیزهوشان منطقه یک تهران)

من از این مدرسه در خیلی از جهات هم راضی و هم ناراضی هستم.

دلایلی که از مدرسه تیزهوشان منطقه 1 تهران راضی هستم:

1- مدرسه ما سعی میکنه ما رو خلاق پرورش بده

2- مدرسه ما به لحاظ امکانات، از خیلی از مدرسه های دیگر بهتر است.

3- مدرسه ما، برخلاف چیزی که خیلی ها میگویند، دانش آموزان را تک بعدی پرورش نمی دهد. من الان چند زبان برنامه نویسی، فیلم سازی با کورل و پریمیر و… را بلدم (صرفا منظورم این بود که مدرسه تیزهوشان بچه ها رو تک بعدی بار نمیاره)

4- ما یک سری کلاس هایی به اسم پژوهشی داریم؛ مثل پژوهشی کامپیوتر که داخلش برنامه نویسی رو به صورت پیشرفته یاد میگیریم. یا مثلا پژوهشی شیمی که در آن بچه ها با مواد شیمیایی چیز های مختلفی میسازند و شیمی را به صورت پیشرفته تری یاد میگیرند. آخرش هم هرسال اواخر اسفند یک نمایشگاه برگذار می شود که بچه ها کار هایی را که طی پژوهشی انجام داده اند را رونمایی می کنند و مورد داشتیم که آقای ظریف اومدن و یا از چین و… هم از نمایشگاه بازدید داشتند و بعضی از بچه ها با شرکت های مختلف قرارداد بستند.

دلایل نارضایتی از مدرسه تیزهوشان منطقه یک تهران:

1- گاهی اوقات واقعا به بچه ها به لحاظ های مختلف فشار میاد و تکالیف و پروژه ها یه مقدار زیاد هستند.

2- رقابت میان بچه ها خیلی بالاست و یه مقدار چیز آزار دهنده ای هست و نمیشه راحت یه دوست خوب پیدا کرد .

3- حدود یک چهارم (نه بیشتر نه کمتر!) بچه ها فکر میکنن که از بقیه دانش آموز ها خیلی بهترن.

شاید بعضی جاها مطالبی خوانده باشید که فکر کنید کل بچه های مدارس تیزهوشان اینجوری هستن؛ ولی نه اینطور نیست!

به عنوان نتیجه می توان گفت خیلی از مدارس الان، دانش آموز را تنها بری کسب رتبه ی خوب کنکور پرورش می دهند ولی بعد که دانشگاه  تمام شود برای کسب شغل مناسب در بازار کار به مشکل خواهد خورد.

به عنوان کسی که هم توی مدارس دولتی بوده و هم غییر دولتی و الانم داخل مدرسه تیزهوشان هست، بهتون این پیشنهاد رو میدم که اصلا براتون مهم نباشه اون مدرسه ای که میرید اسمش چیه!

یعنی مثلا “اسمش” تیزهوشان باشه یا نمونه دولتی یا علامه طباطبایی و…

براتون این مهم باشه که اون مدرسه تنها درس محور نباشه. برای مثال، مدرسه من زیاد درس  محور نیست. شاید اسم همه مدارس سمپاد تیزهوشان باشه ولی همونطور که گفتم: این یک اسمه! و واقعیت داخل مدرسه ها با این چیزی که هست تفاوت داره.

 

دانش آموز ب: من دانش آموز سمپاد اردبیلم

کیفیت مدرسه واقعاً عالی هست و فضا صمیمانه هست بین همهمعلم ها عالی درس میدهند و حتی درس های سال آینده را هم گاها پوشش می دهند. وقت کافی برای تفریح هم وجود دارد!بعضی ها که میگویند حق شهرستانی ها ضایع میشود اصلاً اینطوری نیست، در کلاس ما یکی از دانش آموزان ساکن روستا است و اتفاقاً دوست صمیمی من هم هست در اینجا با تمام دانش آموزان به مساوات و با عدالت برخورد می شود!این مدرسه مقداری درس محور است اما فشردگی مطالب باعث فرسایش دانش آموزان نمی شود.

 

نظرات در مورد مدارس تیزهوشان

نظرات درباره تیزهوشان

آخرین اخبار مدارس تیزهوشان

  • معتقد به جداسازی مدارس تیز هوشان نیستیم

نوید ادهم در بخش دیگری از سخنانش در رابطه با فضای ایجاد شده در رابطه با مدارس تیز هوشان متذکر شد: ما بر اساس سند تحول بنیادین به هیچ عنوان معتقد به جداسازی مدارس تیز هوشان نیستیم و جداسازی به این شکل که در حال حاضر صورت گرفته در سطح کلان مورد تایید سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نیست.وی در ادامه افزود: چرا که برخی مدعی شده بودند که وزارت آموزش و پرورش مدارس تیزهوشان را به رسمیت نمی شناسد. در حالی که این گونه مدارس یکی از انواع مدارسی است که در کشور ما و در وزارت آموزش و پرورش موجود است و ما نمیتوانیم به استعدادهای تیز هوش که در این مدارس مشغول تحصیل هستند بی تفاوت باشیم. لیکن می گوییم که تنها محفوظات صرف به درد دانش آموز نمی خورد. بلکه دانش آموز باید مهارت بیاموزد تا در بطن زندگی محفوظات و مهارت توأمان به درد او بخورد. در حالی که برخی بدون اینکه فحوای کلام ما را درک کنند به اشتباه اینگونه برداشت کرده اند که وزارت آموزش و پرورش مدارس تیزهوشان و دانش آموزان تیز هوش را قبول ندارد.

  • نظرات درباره مدارس تیزهوشان و ارائه خدمات به آن ها 

دبیر شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به این نکته که در نوع ارائه خدمات به مدارس تیزهوشان دو نوع نگاه وجود دارد، افزود: اولین نگاه این است دانش آموزی که استعداد برتر محسوب می شود، بهتر است که جدا باشد و با مدل جدا سازی از سایر دانش آموزان خدمات آموزشی و تربیتی دریافت کند.و نگاه دوم می گوید که دانش آموز تیزهوش بهتر است در جمع دانش آموزان دیگر باشد و در عین حال آن خدمات ویژه تربیتی و آموزشی را جداگانه دریافت کند. با این حال او نگاه به مدرسه تیزهوشان در نوع خدماتی است که به آنها ارائه می شود و این به معنای این نیست که وزارت آموزش و پرورش مدارس تیزهوشان را قبول ندارد.

 

برای دانلود این مقاله به صورت PDFکلیک کنید.

 

خلاصه مطالب

با توجه به اهمیت تصمیم گیری نوع مدرسه و نحوه ی تحصیل دانش آموزان در زندگی دانشگاهی و شغلی آن ها بر آن شدیم که در این مقاله به بررسی مزایا و معایب مدارس استعداد های درخشان بپردازیم. همچنین در ادامه به بررسی نظرات درباره مدارس تیزهوشان از نگاه دانش آموزان و والدین این مدارس پرداخته شد.جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناسان ایران تحصیل تماس بگیرید.

4.7/5 - (3 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

آیا مدارس تیزهوشان بهترین گزینه برای تحصیل فرزندم می باشد؟

همانطور که در این مقاله اشاره شد مدارس سمپاد با وجود تمام مزایا،معایب چشم گیری هم دارند که با توجه به شخصیت دانش آموزان تاثیر گذاری متفاوتی بر تحصیل دانش آموز خواهند داشت برای اطلاعات بیشتر مقاله ی سایت ایران تحصیل را مطالعه نمایید.

ساعات درسی در مدارس تیزهوشان چه مدت است؟

در مدارس تیزهوشان همانند سایر مدارس ساعاتی که دانش آموزان در کلاس حضور دارند 30 ساعت در هفته است با این تفاوت که مدارس تیزهوشان اجازه ی برگزاری 6 ساعت کلاس فوق برنامه را اضافه بر ساعات کلاسی دارند.

نظرات

مطالب مرتبط

تماس با مشاور