تماس از تلفن ثابت

909 9072952

از تهران

909 9072952

از کل کشور

معرفی رشته های دبیرستان

سوالی دارید ؟ با ما تماس بگیرید تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل
استان تهران: 909 9072952
سراسر کشور : 909 9072952
معرفی رشته های دبیرستان

معرفی رشته های دبیرستان

دانش آموزان پایه نهم پس از به پایان رساندن امتحانات خرداد ماه، می بایست خود را جهت انتخاب رشته پایه نهم آماده کنند. باید یک تصمیم مهم برای آینده تحصیلی و شغلی خود و حتی زندگی خود بگیرند و در این انتخاب می بایست دقت زیادی داشته باشند. دانش آموزی که می خواهد برای انتخاب بهترین رشته دبیرستان خود اقدام نماید، باید رشته های دبیرستان را کاملا بشناسد و اطلاعات خوبی در این باره کسب نماید. جز علاقه و استعداد، آینده نگری هم در تعیین انتخاب رشته بسیار مهم است. در ادامه به معرفی رشته های دبیرستان می پردازیم ، با ما همراه باشید.

با تماس با مرکز مشاوره تحصیلی ایران تحصیل، مشاوران مجرب مرکز، می توانند بهترین و بروز ترین اطلاعات لازم را از رشته های دبیرستان در اختیارتان قرار دهند . معرفی رشته های دبیرستان را از کارشناسان ما بخواهید.

9099072952 و در صورت شلوغی خطوط 9099072952 ( استان تهران) پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 1 شب

 برسی و معرفی رشته های دبیرستان

برای معرفی رشته های دبیرستان می توان گفت به سه شاخه تقسیم می شوند : شاخه نظری _ شاخه فنی و حرفه ای _ شاخه کاردانش شاخه نظری دارای 4 زیر مجموعه است : رشته ریاضی و فیزیک _ رشته تجربی _ رشته انسانی _ رشته علوم و معارف اسلامی ، حال هر کدام از این زیر مجموعه های فوق، ویژگی هایی دارد که باید در این مقاله به آن بپردازیم.

 

معرفی رشته های دبیرستان _ رشته ریاضی فیزیک

دانش آموزانی که مایلند اقدام به انتخاب رشته ریاضی فیزیک در پایه نهم نمایند باید قبل از معرفی رشته های دبیرستان یک سری شرایط را داشته باشند. دانش آموزی که در دو درس فیزیک و ریاضی دارای فهم عمیق و بالا می باشد، می تواند در این رشته هم در دبیرستان و هم در دانشگاه به پیشرفت های زیادی برسد. اکثر کسانی که در رشته ریاضی و رشته فیزیک فارغ التحصیل می شوند مهندسان آینده کشورمان هستند. دقت داشته باشید که جز درس ریاضی و فیزیک، درس شیمی نیز در این رشته نقش مهمی ایفا می کند و شما می بایست در این سه درس نمره بالا کسب نمایید و به معدل بالای 18 در این سه درس برسید تا کاملا برای این رشته مناسب باشید. پس توصیه ما به شما این است که تنها در صورت رسیدن به این معدل، وارد رشته ریاضی شوید، در غیر اینصورت، آمادگی لازم را نخواهید داشت و شاید به مشکل جدی برخورد کنید. البته لازم به ذکر است که شرط انتخاب رشته ریاضی و فیزیک این است که :

1- اگر سه نمره خرداد یا شهریور هر کدام از درس های ریاضی و علوم تجربی در هر سه پایه (هفتم-هشتم-نهم) دوره متوسطه اول را با هم جمع بزنیم نباید بدون ضریب از چهل و دو  کمتر شود.

2- نکته قابل توجه این است که نمرات درس های ریاضی و علوم تجربی در سال های تحصیلی اول متوسطه با ضریب سه محاسبه می شود و تاثیر بسیاری در معدل دارد .

3- اگر دروس مرتبط با رشته ریاضی فیزیک در سال های هفتم-هشتم و نهم متوسطه اول را با هم جمع بزنیم و با ضرایب گفته شده باید جمع نمرات درس های مرتبط حداقل 252 باشد . مثلا اگر نمرات هر درس را در ضریبش جمع بزنیم و حاصل جمع نمرات را بر تعداد آن دروس تقسیم کنیم، معدل رشته باید حداقل 14 باشد.

معرفی رشته های دبیرستان _ رشته علوم تجربی

دانش آموزانی که مایلند اقدام به انتخاب رشته علوم تجربی پایه نهم نمایند می بایست قبل از معرفی رشته های دبیرستان باید به این نکته توجه کنند که در دروس ریاضی، شیمی و البته زیست شناسی قوی ظاهر شوند و درک عمیقی از آنها داشته باشند. رشته علوم تجربی از رشته های پرطرفدار و پرمتقاضی است علی الخصوص در کنکور سراسری که رقابت تنگاتنگی بین داوطلبان ایجاد کرده است. رشته های دانشگاهی مرتبط با علوم تجربی اصولا در زمینه های شیمی و زیست می باشند البته در ریاضی و فیزیک هم تا حدودی مرتبط می باشند. بطور مثال رشته های دندان پزشکی و علوم آزمایشگاهی مرتبط با زیست و شیمی می باشند و رشته های ژنتیک مرتبط با ریاضی-شیمی و زیست می باشد.

لازم به ذکر است که در دانشگاه های دولتی کشور حدودا بین 2 تا 5 درصد صندلی ها به رشته های پزشکی و پیراپزشکی تعلق دارد که این ظرفیت هر سال کاهش نیز می یابد. قبولی در این رشته ها نیز آسان نبوده و نیز به تلاش فراوان دارد حتی اگر قصد قبولی در دانشگاه های آزاد و غیره را داتشه باشید، باز هم به تلاش زیادی نیاز دارید. شرایط انتخاب رشته تجربی نهم برای رشته ی علوم تجربی همانند رشته ی ریاضی فیزیک است که در پاراگراف قبل به آن اشاره شد .

جهت آشنایی با فرم هدایت تحصیلی پایه نهم و معرفی رشته های دبیرستان کلیک نمایید.

 

معرفی رشته های دبیرستان _  رشته علوم انسانی

در مبحث معرفی رشته های دبیرستان به رشته علوم انسانی می رسیم. دانش آموزانی که مایلند اقدام به انتخاب رشته علوم انسانی در پایه نهم نمایند، می بایست در دروس عربی و ادبیات قوی باشند. می بایست روابط عمومی قوی و ویژگی سخنوری خوبی داشته باشند. مشاغلی که در رشته ادبیات می باشند، اکثرا در رابطه با مردم و جامعه هست و شخصی که این رشته را انتخاب می کند باید استعداد و توانایی مشاغلی چون  : روانشناسی-مشاوره-مدیریت-حقوق-علوم سیاسی- اقتصاد و … داشته باشند.

رشته ادبیات نیاز به حافظه قوی دارد زیرا دروس حفظی اند و به تمرکز نیاز دارید. رشته های دانشگاهی ادبیات هم بیشتر جنبه حفظ دارند. برای اینکه بتوانید در رشته ادبیات و در کنکور به رتبه های بالا برسید باید بتوانید در هر درس بین مباحث آن ارتباط منطقی پیدا کنید و یافتن این پیوستگی های مفهومی کار چندان آسانی نیست و اگر برای این رشته ساخته نشده باشید، بسیار عذاب خواهید کشید از حجم بالای حفظیات و ایجاد ارتباط بین مباحث و مطالب.

نکته مثبت و قابل توجهی که برای این رشته محسوب می شود این است که در رقابت کنکور دچار زحمت نمی شوید زیرا نسبت به گروه های آموزشی دیگر، رقیبان قوی زیادی در مقابل خود نمی بینید. این مورد شانس قبولی شما در رشته ها و دانشگاه های عالی را افزایش می دهد.

شرط انتخاب رشته ادبیات این هست که :

1- اگر سه نمره خرداد یا شهریور هر کدام از درس های زبان و ادبیات، عربی و مطالعات اجتماعی در هر سه پایه (هفتم-هشتم-نهم) دوره متوسطه اول را با هم جمع بزنیم نباید بدون ضریب از 42 کمتر شود.

2- توجه داشته باشید که نمره زبان و ادبیات فارسی در سال های هفتم، هشتم و نهم دوره متوسطه اول را با ضریب 4 _ نمره مطالعات اجتماعی با ضریب 3 و نمره عربی با ضریب 2 محاسبه می شود.

3- اگر دروس مرتبط با رشته ادبیات در سال های هفتم-هشتم و نهم متوسطه اول را با هم جمع بزنیم و البته با در نظر گرفتن ضریبی که مختص هر درس می باشد، باید مجموع نمرات این دروس حداقل 378 شود. مثلا اگر نمرات هر درس را در ضریبش جمع بزنیم و حاصل جمع نمرات را بر تعداد آن دروس تقسیم کنیم، معدل رشته باید حداقل 14 باشد.

مرکز مشاوره تحصیلی ایران تحصیل آماده ارائه خدمات مشاوره تحصیلی : معرفی رشته های دبیرستان  ، نحوه انتخاب رشته پایه نهم _  روش های مطالعه کنکور _ تکنیک های تست زنی کنکور _ موفقیت در کنکور سراسری و … به شما دانش آموزان عزیز می باشد.

معرفی رشته های دبیرستان _ رشته علوم و معارف اسلامی

جهت انتخاب رشته علوم و معارف اسلامی پایه نهم می بایست به ادبیات عرب علاقه داشته و پایه شما در آن قوی باشد. دروس معارف اسلامی، تفسیر قرآن، فقه و مسائل حوزوی در این رشته بیشترین تمرکز موضوعی را دارا می باشد. در این رشته نیز باید حافظه قوی و تمرکز بالایی داشته باشید. رشته ادبیات و معارف از این نظر به هم شباهت دارند و دانش آموزانی که این ویژگی ها را داشته باشند در هر دو رشته می توانند به نوعی موفق باشند. دانشگاه های علوم حدیث و حوزه علمیه جایگاه فارغ التحصیلان این رشته می باشند. جهت پذیرش در این رشته شرایط گفته شده برای رشته ی علوم انسانی برای این رشته هم صادق است .

معرفی رشته های دبیرستان _ شاخه فنی و حرفه ای

شاخه فنی و حرفه ای چهار زیر مجموعه دارد : هنر _ مدیریت و خدمات _ صنعت و کشاورزی

دانش آموزانی که به فنی و حرفه ای گرایش دارند می توانند در دانشگاه، تمامی رشته های گروه ریاضی را بخوانند. تنها مشکلی که این وسط وجود دارد این است که اگر بخواهید رشته های گروه ریاضی را در دانشگاه پذیرش شوید، راه دشواری را در پیش دارید زیرا دانش آموزانی که در رشته ریاضی از دبیرستان فارغ التحصیل می شوند، بار علمی بالاتری دارند و قبولی در دانشگاه برایشان آسانتر است و دانش آموزان فارغ التحصیل شاخه فنی و حرفه ای از ضعف علمی در این زمینه برخورداند البته خواستن توانستن است و با تلاش به هر موفقیتی خواهید رسید. اگر تلاش و ممارست بالایی داشته باشید می توانید به دانشگاه های برتر و درجه یک نیز راه یابید.

اگرمایلید سریع و ارحت وارد بازار کار شوید، فنی و حرفه ای برای شما بسیار عالی است زیرا مهارت های فنی را بخوبی آموزش می بینید و در شغل خود به راحتی و به دلیل مهارتی که کسب نموده اید پیشرفت می کنید. در صورتی هم که به مشاغل مهندسی و یا مدیریتی و یا به دانشگاه های عالی و تاپ علاقه دارید، بهتر است رشته ریاضی را برای خود انتخاب نمایید. شاخه فنی و حرفه ای برای داشن آموزانی مناسب و عالی است که استعداد زیادی در انجام کارهای عملی دارند.

شرط ورود به رشته های فنی و حرفه ای اینست که :

1- اگر سه نمره خرداد یا شهریور هر کدام از درس های ریاضی و علوم تجربی و حرفه و فن در سه پایه دوره راهنمایی را با هم جمع بزنیم نباید بدون ضریب از 30 کمتر شود.

2- درس ریاضی 1 در اول متوسطه باید بدون تبصره حداقل 10 شود.

3- درس های مرتبط با این رشته در دوره راهنمایی و پایه اول متوسطه را که با هم جمع بزنیم باید حداقل 120 شود و معدلشان نیز از 12 کمتر نشود. البته نمره درس کارگاه خود اتکایی در این جمع بندی لحاظ نمی شود.

جهت معرفی رشته های دبیرستان بصورت اختصاصی و با جزئیات بیشتر با مرکز ایران تحصیل تماس بگیرید. تا با دید بازتری به انتخاب رشته بپردازید.

معرفی رشته های دبیرستان _ شاخه کاردانش

رشته های کاردانش با رشته های فنی و حرفه ای همخوانی و شباهت زیادی دارند. اما رشته های فنی و حرفه ای از رشته های کاردانش سخت تر و گذراندن آنها دشوارتر است. در شاخه کاردانش می توانید رشته هایی با گرایش های جزئی تر را نسبت به رشته فنی و حرفه ای انتخای نمایید. در شاخه کاردانش برای اخذ دیپلم، نیازی به مراجعه به مدرسه نیست و در آموزشگاه های فنی و حرفه ای که از سازمان فنی و حرفه ای مجوز دارند می توانید دیپلم کاردانش را دریافت نمایید.

شرایط بازار کار و استخدام شدن دانش آموختگان فنی و حرفه ای از دانش آموختگان کاردانش بهتر است. در عوض تعداد واحدهای کارگاهی کاردانش نسبت به فنی و حرفه ای بیشتر است. در رشته های فنی و حرفه ای سخت گیری بیشتری روی دانش آموزان وجود دارد و سطح آموزشی بالاتری دارند هرچند در کشور آموزشگاه هایی هم برای کاردانش وجود دارد که با مدارس فنی و حرفه ای قابل رقابت می باشند.

شرایط پذیرش در رشته های کاردانش :

1- مجموع سه نمره خرداد یا شهریور دروس ریاضی، کار و فناوری در سه پایه دوره اول البته بدون احتساب ضریب، نباید از 36 کمتر باشد.

2- در سال های هفتم، هشتم و نهم متوسطه اول نمره ریاضی با ضریب 2 _ نمره کار و فناوری با ضریب 3 محاسبه می شود.

3- اگر نمرات دروس مرتبط با رشته را با احتساب ضریبشان در هم جمع کنیم باید حداقل 180 شود. یعنی اگر نمرات هر درس را در ضریبش جمع کنیم و مجموع این نمرات را در تعداد دروس تقسیم نماییم، معدل رشته نباید از 12 کمتر شود.

دانش آموزان گرامی جهت دریافت مشاوره انتخاب رشته پایه نهم و راهنمایی در زمینه نحوه انتخاب رشته می توانید با مشاوران و کارشناسان مرکز مشاوره ایران تحصیل تماس بگیرید تا تمام جزئیات لازم در زمینه انتخاب رشته و نیز معرفی رشته های دبیرستان را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.

9099072952 و در صورت شلوغی خطوط 9099072952 ( استان تهران) پاسخگویی همه روزه از 8 صبح الی 1 شب

کانال معرفی رشته های دبیرستان

کانال معرفی رشته های دبیرستان

مطالب مرتبط :

4.2/5 - (5 امتیاز)

مطالب مرتبط

نظرات

ایران تحصیل
تماس با مشاور