ایران تحصیل
مشاوره با تلفن ثابت
از سراسر کشور

909 9075307

شرایط تغییر رشته دبیرستان

شرایط تغییر رشته دبیرستان
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

اطلاع از شرایط تغییر رشته دبیرستان به دانش آموزان متوسطه مقطع دوم فرصت دوباره ای می دهد تا در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند. گاهی پیش می آید برخی از دانش آموزان تصور خاصی از یک رشته تحصیلی داشته باشند و با ورود به آن متوجه می شوند که حال و هوای رشته مورد نظرشان با آنچه انتظارش را داشته اند متفاوت است.

بنابراین در این مقاله به بررسی شرایط تغییر رشته دبیرستان و نحوه ورود به تمامی رشته ها پرداخته ایم. اگر به دنبال پاسخ سوالاتی مانند “زمان مناسب برای تغییر رشته دبیرستان چه زمانی است؟” و یا “تغییر رشته در دبیرستان در رشته های نظری با چه شرایطی همراه است؟” این مقاله برای شما آماده شده است. در صورت نیاز به دریافت مشاوره و دریافت اطلاعات تکمیلی با مشاوران ایران تحصیل در ارتباط باشید.

 

شرایط تغییر رشته دبیرستان

برای تغییر رشته در پایه دهم لازم است در آزمون تغییر رشته مرتبط با رشته مورد نظر خود شرکت کنید که در ادامه مطلب به بررسی آن خواهیم پرداخت. در ابتدا بهتر است تصمیم قطعی خود را برای تغییر رشته حداکثر تا 15 روز پیش از امتحانات خرداد یا شهریور پایه دهم بگیرید و برای تغییر رشته اقدام کنید.

شرایط  کسب موافقت برای شرکت در آزمون تغییر رشته برای دانش ‌آموزان پایه یازدهم کمی پیچیده‌ تر می باشد و باید از این مراحل بگذرند:

 • موافقت مدیر واحد آموزشی
 • موافقت کمیسیون خاص اداره آموزش و پرورش شهرستان
 • موافقت کمیسیون خاص اداره آموزش و پرورش منطقه
 • موافقت کمیسیون خاص اداره آموزش و پرورش ناحیه محل تحصیل

 

برای اطلاع از نحوه انتخاب رشته دبیرستان کلیک کنید.

 

مراحل تغییر رشته دبیرستان

 1. همانطور که گفته شد باید تصمیم خود را تا حداکثر 15 روز پیش از امتحانات خرداد ماه و یا شهریور ماه پایه دهم بگیرید.
 2. وارد سایت سناد شوید و فرم تغییر رشته دبیرستان شماره الف را دریافت نمایید. هم شما هم والدین ‌تان باید این فرم را پر و امضا کنید، اثر انگشت زده و تحویل مشاور مدرسه بدهید.
 3. مشاور مدرسه باید در جریان این موضوع قرار بگیرد و فرم شما را تایید و امضا کند.
 4. اگر مشاور به هر دلیلی در مدرسه نباشد، مدیر نیز قادر است تصمیم بگیرد، فرم شما را تایید کند و برای آموزش و پرورش منطقه بفرستد.
 5. در مرحله بعد باید تایید آموزش و پرورش منطقه را کسب نمایید.
 6. اگر از تمام این مراحل گذشتید، برای شرکت در امتحانات معرفی می‌ شوید. در ادامه به بررسی دروس مورد نیاز برای آمادگی در آزمون های تغییر رشته می پردازیم.
 7. اگر مدرسه یا واحد خودتان رشته ‌ی مورد نظر شما را داشته باشد، در همان مدرسه خودتان امتحان می‌دهید. در غیر این ‌صورت باید برای امتحان به مدرسه‌ای که توسط آموزش و پرورش هماهنگ می‌ شود بروید.
 8. آخرین مرحله شرکت در آزمون تغییر رشته و گرفتن نمره‌ی قبولی است. پس از کسب نمره‌ قبولی، در لیست رشته ‌ی جدید قرار داده می شوید.

آزمون تغییر رشته دبیرستان

لیست درس هایی را که برای آزمون تغییر رشته در پایه دهم  به آن ها نیاز دارید در جدول زیر قرار داده شده است.

رشته یا شاخه  رشته ریاضی رشته تجربی رشته ادبیات و علوم انسانی علوم و معارف اسلامی رشته‌های شاخه فنی‌حرفه‌ای رشته‌های شاخه کارودانش
نام دروس مورد آزمون برای تغییر رشته _ریاضی1   _شیمی1 _هندسه1 _فیزیک1 _ریاضی1   _شیمی1 _فیزیک1 _زیست‌شناسی1 _علوم و فنون ادبی1   _جامعه‌شناسی1 _اقتصاد _منطق _تاریخ1   _عربی1 _اصول و عقاید1 _علوم و معارف قرآنی1 شرکت در آزمون تمام درس‌های اختصاصی؛ دروس شایستگی‌های فنی و غیرفنی رشته موردنظر شرکت در تمام درس‌های آزمون‌های اختصاصی( قبولی در درس‌های شایستگی‌های غیرفنی) و گذراندن شایستگی فنی “استاندارد مهارت”

شرایط تغییر رشته دبیرستان

دروس مورد نیازی که در آزمون تغییر رشته یازدهم به دوازده در آزمون مورد ارزیابی قرار می گیرند به قرار زیر است.

ردیف عنوان رشته عناوین دروس تغییر رشته یازدهم به دوازدهم
1 ریاضی فیزیک حسابان 1، هندسه 2، فیزیک 2، شیمی 2
2 علوم تجربی ریاضی 2، فیزیک 2، شیمی 2، زیست شناسی 2
3 ادبیات و علوم انسانی علوم و فنون ادبی 2، جامعه شناسی 2، عربی(زبان تخصصی رشته) 2، فلسفه 2
4 علوم و معارف اسلامی علوم و معارف قرآنی، اصول عقاید 2، عربی(زبان تخصصی رشته) 2، تاریخ 2 ( تخصصی رشته)

دانش آموزان پایه دهم برای قبولی در آزمون های ذکر شده در جدول بالا، دو فرصت در خرداد ماه و شهریور ماه دارند که باید نمره مورد نظر را کسب کنند.

لازم به ذکر است که برخی دروس بین رشته‌ ای قبلی شما و رشته‌ جدید مشترک اند. اگر در این درس‌ها در رشته‌ی قبلی نمره‌ قبولی گرفته ‌اید دیگر نیاز به آزمون دوباره نیست. مثلا درس ریاضی، شیمی و فیزیک بین دو رشته تجربی و ریاضی مشترک هستند. اگر شما در امتحان ‌های خرداد مثلا رشته‌ ریاضی یا دروس تخصصی رشته ریاضی در این درس‌ها نمره‌ ی قبولی گرفته‌اید و حالا قصد تغییر رشته به تجربی را دارید می‌توانید فقط در آزمون زیست‌ شناسی شرکت کنید.

برخی از دروس ممکن است بین دو رشته مشترک نباشند اما به دلیل محتوای مشابهی که دارند دیگر نیازی به قبولی در آزمون آن ها نباشد و تطابق می خورند. بنابراین برای اطلاع از این دروس حتما با مشاوران مدرسه خود در ارتباط باشید و جزئیات را بررسی نمایید.

شرایط تغییر رشته دبیرستان

شرایط تکرار پایه تحصیلی برای تغییر رشته دبیرستان

دانش آموزانی که می خواهند در شاخه تحصیلی خود تغییر رشته دهند ، امکان تکرار پایه تحصیلی را ندارند. مثلا تغییر رشته از انسانی به تجربی یا از ریاضی به تجربی و بالعکس بدون تکرار پایه تحصیلی انجام می گیرد چرا که هر سه رشته انسانی ، ریاضی و تجربی از شاخه نظری هستند.

اما در صورت تغییر شاخه ، امکان تکرار پایه وجود دارد. مثلا تغییر رشته از فنی به تجربی و تغییر رشته از ریاضی به فنی با تکرار پایه تحصیلی انجام پذیر است. بنابراین اگر می خواهید از امکان تکرار پایه استفاده کنید باید در سایت سناد درخواست خود را ثبت نمایید تا توسط مدرسه و آموزش و پرورش منطقه بررسی شود.

شرایط دریافت دیپلم مجدد 

برخی از دانش آموزان ممکن است بنا به دلایلی همچون مهاجرت، ترک تحصیلی و غیره بخواهند دیپلم نظام جدید دریافت کنند. اگر فارغ التحصیل دوره‌های 6 ساله و 4 ساله‌‌ متوسطه هستید و می خواهید دیپلم مجدد در شاخه کاردانش دریافت کنید، باید درس‌ های مهارتی و شایستگی‌ های فنی و شایستگی‌ های غیرفنی را نیز بگذارنید، همچنین دروس دینی 3، اخلاق 3، قرآن 3، عربی و زبان 3 را هم باید پاس کنید.

در کل اینکه فرفی نمی کند که از کدام شاخه نظری، فنی حرفه ای و یا کاردانش می خواهید دیپلم مجدد دریافت کنید، باید در آزمون تمام درس های سال دوازدهم رشته مد نظر شرکت کرده و نمره قبولی را دریافت نمایید.

 

برای اطلاع از شرایط تغییر رشته در مدارس تیزهوشان سمپاد کلیک کنید.

 

تصمیم گیری برای تغییر رشته در پایه یازدهم

انتخاب رشته دبیرستان به معنای انتخاب مسیری است که در آینده قصد سفر در آن را دارید و انتخاب رشته از مهم ترین تصمیمات هر فرد است که آینده شغلی فرد را رقم می زند. بنابراین نیاز به تحقیق زیاد در مورد بازار کار رشته مورد و همچنین میزان توانایی و علاقه مندی دانش آموز نسبت به رشته مورد نظر دارد. در پایان سال نهم، فرایند انتخاب رشته برای دانش آموزان متقاضی ورود به مقطع متوسطه دوره دوم انجام می شود.

در این سال معمولا دانش آموزان صرفا بر اساس علاقه مندی سطحی یا نمرات و امتیازات کسب شده، اقدام به انتخاب رشته می کنند. از این رو احتمال دارد که بعضی از این دانش آموزان از انتخاب رشته خود رضایت نداشته باشند و بخواهند رشته انتخابی خود را تغییر دهند. برای این گروه از دانش آموزان امکان تغییر رشته به دو صورت تغییر رشته پایه یازدهم به دوازدهم و تغییر رشته پایه دهم به یازدهم وجود دارد.

البته پیشنهاد ما تغییر رشته پایه یازدهم  است چرا که در این حالت، دانش آموز بخشی از دروس رشته انتخابی اول خود را در پایه دهم و یازدهم خوانده است و بنابراین تصمیم وی برای شرکت در تغییر رشته پایه یازدهم منطقی تر و با ثبات بیشتری خواهد بود. به عبارتی در فرایند تغییر رشته پایه یازدهم، دانش آموز متقاضی، همه جوانب کار را سنجیده و پس از یک تصمیم قطعی اقدام به شرکت در امتحانات تغییر رشته خواهد کرد. از طرفی در تغییر رشته پایه یازدهم، به دلیل درون شاخه ای بودن، تعداد زیادی از دروس مانند دروس عمومی، بین رشته فعلی و رشته جدید مشترک خواهد بود و از این رو تعداد امتحاناتی که دانش آموز باید در تغییر رشته پایه یازدهم در آنها شرکت کند بسیار کمتر خواهد شد.

مزیت دیگر تغییر رشته پایه یازدهم به دوازدهم وجود فرصت مناسب برای شرکت در کنکور سراسری و کسب موفقیت در کنکور سراسری است. بسیاری از دانش آموزان به خصوص دانش آموزان رشته ریاضی، معمولا در هنگام ثبت نام کنکور سراسری، معمولا متقاضی گروه های آزمایشی به غیر از گروه آزمایشی رشته خودشان هستند. ثبت نام در گروه آزمایشی متفاوت با رشته ای که دانش آموز در آن مدرک دیپلم و سال دوازدهم خود را گرفته است، نیازمند مطالعه حجم عظیمی از دروس رشته جدید خواهد بود و این کار زمان زیادی را از دانش آموز خواهد گرفت. در صورتی که با تغییر رشته پایه یازدهم ، این دروس در همان زمان معمول تحصیلات متوسطه گذرانده شده و دانش آموز با این دروس آشنایی کافی خواهد داشت و نیازی به وقت اضافی برای خواندن این دروس از ابتدا و بدون آمادگی قبلی نخواهد داشت.

نحوه ورود به تمامی رشته ها

آخرین اخبار تغییر رشته دبیرستان

 • ابلاغ شیوه نامه تغییر رشته و شاخه تحصیلی دانش آموزان پایه دهم

دانش آموزان پایه دهم که براساس راهنمایی های مشاور در پایان پایه دهم متقاضی تغییر شاخه یا رشته باشند با نظر کتبی مشاور و تایید اداره آموزش و پرورش منطقه می توانند در پایه یازدهم طبق شرایط زیر به شاخه یا رشته دلخواه هدایت شوند.

الف) تکمیل نمون برگ تقاضای تغییر شاخه/ رشته: این نمون برگ باید تا دو هفته قبل از شروع امتحانات خرداد یا شهریور ماه، توسط دانش آموز تکمیل و به تایید(امضاء و اثر انگشت) ولی وی برسد و جهت اقدام لازم به مدیر واحد آموزشی تحویل شود .

ب ) معرفی دانش آموزان متقاضی شرکت در امتحان تغییر شاخه/ رشته: پس از تایید اداره آموزش و پرورش منطقه/ناحیه/ شهرستان به منظور شرکت دانش آموز در امتحان تغییر شاخه/ رشته باید محل برگزاری امتحان وی متناسب با رشته ای که تقاضا نموده است مشخص شود.

ج) شرکت دانش آموزان در امتحان تغییر شاخه/ رشته : تغییر شاخه/رشته دانش آموزان در هر یک از شاخه یا رشته های فنی و حرفه ای ،‌ نظری و کاردانش مستلزم شرکت آنان در امتحان تغییر شاخه/ رشته دروس اختصاصی پایه دهم و کسب نمره قبولی در دروس مربوط می باشد.

د) تطبیق دروس رشته قبلی با رشته جدید : پس از کسب شرایط لازم برای تغییر شاخه/رشته دروس مربوط از دانش آموز پذیرفته می شود و باقیمانده دروس پایه دهم رشته جدید را ، دانش آموز باید در دوره تابستانی پایه یازدهم و یا دوره تابستانی پایه دوازدهم و یا به صورت غیرحضوری در دی ماه پایه دوازدهم انتخاب کرده و بگذراند .

 • استقرار رشته مکاترونیک برای اولین بار در زنجان

معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش و پرورش استان زنجان از استقرار رشته مکاترونیک برای نخستین‌بار در زنجان خبر داد.

داوود بهرامی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه زنجان، اظهار کرد: مدارس دوره اول و دوم متوسطه برای آغاز سال‌تحصیلی مهیا شده است، به طوری‌که در سال‌ تحصیلی جدید 59 هنرستان کاردانش در زنجان دایر خواهد شد. این مسئول ادامه داد: برای سال‌تحصیلی جدید 29 هنرستان فنی و حرفه‌ای نیز برای ارائه آموزش به دانش‌آموزان در نظر گرفته شده است.

وی از استقرار رشته مکاترونیک برای نخستین‌بار در زنجان خبر داد و گفت: متقاضیان هنرجوی پسر کل استان می‌توانند برای تحصیل در این رشته در هنرستان شهریاری ناحیه یک ثبت‌نام کنند و باید توجه داشت که رشته مکاترونیک جزو رشته جدید و قابل توجه است.

بهرامی تصریح کرد: هدف‌گذاری وزارت آموزش و پرورش در زمینه تحصیل دانش‌آموزان، آن است که تا پایان برنامه پنجم نسبت تحصیلی دانش‌ آموزان در رشته فنی و نظری 50 به 50 باشد که در همین راستا در حال حاضر 35 درصد از دانش‌آموزان زنجانی در هنرستان‌ها تحصیل می‌کنند که تلاش داریم این درصد افزایش یابد. معاون آموزش متوسطه اداره‌کل آموزش‌وپرورش استان زنجان، یاد آور شد: هنرستان‌ ها و کار و دانش در اغلب مناطق دایر است و هدف‌گذاری آموزش و پرورش گسترش مهارت‌ آموزی در بین دانش‌آموزان است.

 

برای دانلود این مقاله به صورت PDF کلیک کنید.

 

خلاصه مطلب

اطلاع از شرایط تغییر رشته دبیرستان به دانش آموزان مقطع دوم متوسطه، این امکان را می دهد تا در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند. گاهی پیش می آید برخی از دانش آموزان تصور خاصی از یک رشته تحصیلی داشته باشند و با ورود به آن متوجه می شوند که حال و هوای رشته مورد نظرشان با آنچه انتظارش را داشته اند متفاوت است. بنابراین در این مقاله به بررسی راهکار هایی برای تغییر رشته دبیرستان، مراحل و شرایط لازم پرداخته ایم. در صورت وجود هرگونه سوال در این زمینه با کارشناسان ایران تحصیل در ارتباط باشید.

 

5/5 - (2 امتیاز)
از 8 صبح تا 12 شب حتی در ایام تعطیل

سوال دارید با ما تماس بگیرید

تماس از سراسر کشور :

909 9075307

تماس با برترین مشاوران از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و استفاده از کد تخفیف کلیک کنید

برای ثبت درخواست خود مبنی بر تمایل به تغییر رشته باید به کدام سایت مراجعه کرد؟

همانطور که در این مقاله ذکر شده است برای این منظور باید به سایت سناد مراجعه کرد. برای دریافت اطلاعات تکمیلی، با مدیریت دبیرستان در ارتباط باشید.

تغییر رشته در پایه یازدهم مناسب تر است یا پایه دهم؟

با توجه به مطالبی که در این مقاله عنوان شده است، تغییر رشته در پایه یازدهم راحت تر است.

شرایط تکرار پایه تحصیلی برای تغییر رشته در دبیرستان چیست؟

دانش آموزانی که می خواهند در شاخه تحصیلی خود تغییر رشته دهند، امکان تکرار پایه تحصیلی را ندارند. مثلا تغییر رشته از انسانی به تجربی یا از ریاضی به تجربی و بالعکس بدون تکرار پایه تحصیلی انجام می گیرد چرا که هر سه رشته انسانی ، ریاضی و تجربی از شاخه نظری هستند.

نظرات

 1. Avatar photo
  سبحان
  ۱۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۵۵

  سلام بنده از یازده تجربی میخوام برم دوازده انسانی بعد امتحانات اولیه فنون،جامعه،عربی۲ و فلسفه۱ میشه بگید دقیقا چند درس و چه دروسی رو امتحان بدم ؟ چون بلد نیستم تطبیق بدم

  • Avatar photo
   مشاور صادقی
   ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۱۰

   سلام
   فقط دروس عمومی رو براتون تطبیق میدن
   اختصاصی ها رو هم خرداد یا شهریور باید امتحان بدید
   برای اینکه چه طور درس بخونید و یا اینکه اگر نیاز به برنامه ریزی داشتید با مجموعه تماس بگیرید داخلی 105

مطالب مرتبط

تماس با مشاور